Megújulás előtt a nemzeti filmszakma
Az új kormányhivatalba lépése után haladéktalanul megkezdte az állam által alapított /köz/alapítványok célszerűségi és gazdaságossági átvilágítását, majd határozatot hozott a jelenlegi rendszer átalakításának érdekében, mely határozattal egyúttal kijelölte az érintett szervezetek jövőjét is. Ezen intézkedés keretében került sor a Magyar Mozgókép Közalapítvány átfogó felülvizsgálatára. A közalapítvány döntő szerepet tölt be a hazai filmszakma állami finanszírozási struktúrájában, így működése alapjaiban érinti a szakterület valamennyi szereplőjét.
A kormány az ügyben kezdeményezett elsődleges vizsgálat nyomán olyan súlyos következményekkel járó szabálytalanságok gyanújával találta szembe magát, hogy szükségesnek látta a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal bevonását az átvilágítási folyamatba. Ezzel egy időben - a közpénzekkel való felelős bánásmód érvényesítése érdekében - a kormányzat úgy döntött, hogy alapvető változtatásokat kezdeményez a magyar filmszakma támogatásában kiemelten fontos szerepet játszó, ám jelenleg az összeomlás határára jutott közalapítványnál. A helyzet mielőbbi tisztázása, a nemzeti kincs és az állami vagyon megmentése halaszthatatlan feladat, tekintettel arra, hogy az MMKA sajátos helyzete folytán a közalapítványt érintő válság súlyosan kihat a hazai filmszakma egészére.
Az MMKA a felelőtlen gazdálkodás következtében mára 7,4 milliárd forintost hiányt halmozott fel. Az éveken keresztül követett, ám jogi és gazdasági szempontból egyaránt megkérdőjelezhető előfinanszírozási rendszer következtében a szervezet hitelállománya 2010 végén elérte az 5,1 milliárd forintot, mely összegnek csupán az éves kamatköltsége 500 millió forintot tesz ki.
Az előző kormányzat idején az MMKA működését finanszírozó állami támogatásokról szóló szerződések felelőtlenül születtek: 2007-től kezdődően már nem csupán egy évre szólóan kötötte meg az akkori illetékes Oktatási és Kulturális Minisztérium az adott támogatási szerződéseket, hanem több évre előre, jóllehet, mindez az államháztartás szigorú rendszerét és sajátosságait ismerve jogszerűtlen és ésszerűtlen döntés volt. A legutóbbi szerződésmódosításra 2010 februárjában, röviddel az országgyűlési választások előtt (!) került sor, amelyben 2013-ig határozták meg a támogatási összegeket.
A felülvizsgálattal párhuzamosan olyan hosszú távú stratégia kidolgozása kezdődött meg, amely mind szakmai, mind gazdasági szempontból a jelenleginél hatékonyabban szolgálja a filmszakma egészének felvirágoztatását. A kormányzat e megújító folyamat részeként kormánybiztost nevezett ki a nemzeti filmipar ügyének előmozdítására, illetve az illetékes szaktárca közreműködésével előkészíti a mozgókép szakma számára erkölcsi és anyagi biztonságot nyújtó hosszú távú koncepciót.
A kormány elkötelezett annak érdekében, hogy vállalható jövőképet kínáljon fel a filmszakma egésze számára, ezért nemzeti konzultáció keretében partnerként számít a filmszakma szereplőinek véleményére és javaslataira a hatékonyabb együttműködés érdekében. Ehhez szükséges egy új, átlátható rendszer kialakítása, ezért 2011. január 28-án a kormány összehívta a Magyar Mozgókép Közalapítvány alapítói értekezletét, ahol az alapítókat tájékoztatta a folyamatban lévő vizsgálatokról, majd meghatározta azokat a feladatokat, amelyeket az MMKA átalakításában szerepet vállaló minisztériumok irányítanak majd.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az állami vagyon védelmével kapcsolatos teendőket, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium a szakmai szempontok érvényesítését, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a jogi jellegű feladatokat látja el. A tárcák munkáját a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal segíti.
A kormányzat kiemelten fontosnak tartja, hogy a magyar filmszakma képviselői a jövőben minél több nemzetközi koprodukciót készítsenek, és a nemzetközi filmes szakma a magyar partnert megbízható és a minőséget garantáló szereplőnek tartsa. Ezt a szempontot az új támogatási struktúra kialakítása során hangsúlyosan kezeljük, ahogy azt is, hogy a hazai jogszabályok és az Európai Bizottság által 2013-ig jóváhagyott állami támogatási programban meghatározott feltételek betartása biztosítva legyen.
|