Utolsó hozzászólások:
Amerikai fegyver - Vélemények (2010-05-27 19:31.06) |
Kritika a szegelive.hu -ról:
Ez a film igen érdekes volt, egyrész nézni, másrész utólag olvasni róla. Független alkotás nagy színészekkel, ami provokatív témája ellenére különösebb felhajtás nélkül tűnt el a színről tíz héttel bemutatása után - mindössze hat moziban került vetítésre egész Amerikában, plusz fesztiválokon fordult elő.
A történet néhány ember sorsát követi, akikben csak annyi közös van, hogy életüket tönkretették vagy megváltoztatták a fegyverek, illetve a társadalom ami engedélyezi viselésüket. A karakterek között van iskolai ámokfutó családja, fegyverbolt tulaj, iskolaigazgató, diák, rendőr. Különböző környezetekben küzdenek hasonló problémákkal.
Az American Gun alkotói két forrásból merítetettek, az egyik egy interjú volt a Columbine-i lövöldözők szüleivel, a másik pedig egy barát, aki chicagoi gyerekekről mesélt, akik nem azért hordanak fegyvert, mert antiszociálisak, hanem mert annyira veszélyes környéken élnek. A film nem hatásvadász, nem szájbarágós, ereje leginkább a színészekben van. Társadalomkritikája nagyon jól eltalált és egyértelmű, viszont a cselekmény anti-katarzisra van ítélve, nem lehet jól lezárni és nem is sikerül. Elkerülhetetlen unalommal kecsegtető szerkezete ellenére meg tud fogni - néha nehéz megemészteni az egyes jelentek létjogosultságát - de a befejezés mindeképpen csalódás egy kicsit és ez rontja az összképet. Donald Sutherland, Marcia Gay Harden, Forest Whitaker, ők az ismertebb arcok a vásznon, tőlük elvárható teljesítményt is nyújtanak.
Fura volt utólag böngészni a netet az American Gunról. Magyar lévén ez a fegyverviselés dolog nálunk nem annyira aktuális, nem is nagyon láttam még pisztolyt közelről, nemhogy kézben fogtam volna egyet. Az amerikai közönség nem nagyon kajálta a filmet, talán mert ez náluk csontig rágott téma. A kritikák többsége, amiket olvastam, a fegyverekre hegyezi ki a dolgot, nekem viszont inkább csak kiindulópontnak tűnt egy kiadós táradalombírálathoz. Elidegenedés, bűnbakkeresés, lehetetlen, folytogató élethelyzetek, ez mind magától értetődőnek tűnt fegyveres erőszakhoz kapcsolódó tragédiák nélkül is. Klisének tűnik, de találó a cím nagyon, ez amerikai probléma, amerikai állapot.
Nem egy mestermű, vagy nagyon mély nyomot hagyó film ez, de szokatlan szemszögből vizsgál ismert problémákat. Szockritikának perfekt, és még nézhető is. |
A kemény mag (1990) - Vélemények (2009-08-16 10:32.33) |
Ez leginkább egy igencsak valós alapú kordokumentum a 90-es évek elejéről.
Bár hozzá kell tenni, a film megjelenésekor erről az AS Roma akkori CUCS nevű ultracsoportja picit másképpen vélekedett!
De aki a filmet nézi annak ezt nem feltétlenül kell tudnia, nekem nagyon tetszik a film! |
A remény bajnoka - Vélemények (2009-06-15 13:09.20) |
Nekem nagyon tetszett!
Nem vagyok otthon a box világában,sőt különösebben nem is szeretem-mégis végigizgultam a meccs jelenteket is, pedig nincs kevés belőle!
Mindenkinek csak ajánlani tudom! |
|