Utolsó hozzászólások:
A Vörös Báró - Vélemények (2011-01-05 20:22.56) |
sztem elég egyértelmű hogy meghalt Werner mivel előtte magyarázzák, hogy kicseréli a motorját aztán szó esik a jelentésről: egy halott német pilótáról szól, akinek a gépében egy brit motort találtak. Meg otthon is mondja. Jobban mondva a nővére kérdez rá. Manfred válasza: mind meghaltak.
Szerintem unalmas és együgyű lett volna, ha mindenkit megmutatnak hogyan lőtték le őket. De ti tudjátok ez csak az én véleményem :) |
A Vörös Báró - Vélemények (2011-01-05 20:06.30) |
Sziasztok! Szerintem a német filmeket ne nagyon szidjuk addig még magyarok vagyunk...XD
Másrészt a film valóban korlátozott, mivel egyetlen ember érzéseit, elveit, a háborúhoz való hozzáállását mutatja be nem pedig az egész háborút. Ha az ember többször megnézi a filmet rájön, hogy miért nincsenek kidolgozva a csaták az ütközetek. Elsősorban: arról nem lehet érdemleges filmet forgatni, hogy puffognak a levegőben meg ilyen-olyan számítógépes trükkel csatákat kreálnak, mert ez valóban izgalmas, meg jól is mutat, de nem mesél el semmit... Ez nem egy akció film. Az ütközetek valóban jól mutatnak az Avatarban :D)
Mivel Manfred pontosan a gondolkodásában különbözött a leginkább a többiektől (amellett, hogy a legsikeresebb elismert pilóta volt)erre nagyobb hangsúlyt fektettek. Szerintem a filmben gyönyörűen levezették azt mi történik pontosan ennek a fiatal fiúnak a fejében, miközben észrevétel nélkül belecsöppen a legkevésbé sem egy játékhoz hasonlítható világméretű öldöklésbe. Bemutatásra kerül hogyan veszíti el a hitét a háború és saját győzelmében a korábbi lelkesedésének lankadásával miként érez bűntudatot az állandósult öldöklésért. Megismerhetjük hogyan viszonyult embertársaihoz, barátaihoz, hogyan világosul meg, hogy valójában miről is szól a nagybetűs háború. Nyilván olyan dolgoknak kell vele történnie a sztori során, amik ezt a fajta új és érettebb gondolkodást kiváltják belőle. Az egyik ilyen ok hogy egymás után elveszíti azokat az embereket, akik fontosak számára. Ezt valóban nehéz lehetett feldolgozni. (Itt jegyezném meg, hogy a sok vágás szükséges, mivel nem lehet két órában bemutatni Manfred mind a 80 győzelmét pedig az tényleg izgi lenne.) A másik eszköz pedig maga a szerelem. Egy ilyen idős fiúnak a szerelem fontos szerepet játszik az életében (napjainkban is). Kate - miután közelebbről megismeri a bárót - korábbi ellenszenvét büszkeségbe és tiszteletbe fordítja át, amit a végén ki is mond. A film központilag kezelve szemlélteti legendás hősünk emberi mivoltját, amivel valóban kiismerte a tiszteletet és elismerést még ellenfelei körében is. (Hiszen miért írták volna hogy barátnak és ellenségnek? Nyilván a "barátot" nem egy 80 gépet lelövő pilótának szánták, hanem egy arra érdemes embernek.) Egy háborús hőst mindenki a tetteiéért emleget és dicsőít, de e mellett a film készítői fontosnak tartották, hogy elénk tárjanak további részleteket Manfred életéről, amiért érdemes arra, hogy megemlékezzünk róla. A befejezés valóban hirtelen érinti a nézőt. Nem akartak drámai lövöldözést (nincs is rá szükség). Az utolsó jelenet általánosítás, ami nem kifejezetten a báró életéhez kapcsolódik. Ez pedig nem más, mint az utolsó kérdésre meg nem felelt válasz. "Mondtam neked valaha?" (azt hogy szeretlek) Az emberek legtöbbször akkor ébrednek rá mijük volt, ha már elveszítették. Ez pedig lehet utalás arra is, amit Roy nyilatkozott, miután állítás aszerint végzett a Vörös Báróval: Örökké bánni fogom, hogy lelőttem. Szívesen visszahoznám az életbe! (Egyébként a mai szakértők szerint valószínűbb, hogy az ausztrál egységek légvédelmi tüze végzett a Vörös Báróval.)
Mindenesetre bárhogyan is legyen és bárkinek bármennyire is tetszik ez a film vagy éppen ellenkezőleg, örüljünk annak, hogy valaki vette a fáradtságot és megfilmesítette a világ legsikeresebb pilótájának megbotránkoztatóan rövid életét és ezzel valamennyiünknek örömet okozott. :) |
|