Charlette Boutique ékszerek
Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-11-28
A szomszéd szoba
Az iskola
Barátnők újratöltve
Bohócrém karácsonya
Exhibition on Screen: Michelangelo - Szerelem és halál
Kneecap
Mi vagyunk Azahriah
Vaiana 2.

2024-11-21
A parancsnok
Bambi - Egy élet az erdőben
Eretnek
Futni mentem
Ketyegő ultimátum
KIX
Ne várjatok túl sokat a világvégétől
PÁN - A belső sziget

2024-11-14
A változás valutája
Az univerzum elmélete
Gladiátor 2.
Lee
Terápia alatt
Valami különös
Változó vadon - Az én Északom

További mozibemutatók

DVD / Blu-ray premierek
A holló *Import - Angol hanggal, és angol felirattal* (Blu-ray)

További DVD premierek
További Blu-ray premierek

Hamarosan a TV-ben
Bohém rapszódia
- SuperTV2, 21:00
A mexikói
- Paramount Network, 21:00
Ásó, kapa, géppisztoly
- Filmbox Premium, 21:35
Széttörve
- Cinemax, 21:40
Láttam a fényt
- Film4, 21:45

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Thierry Lhermitte (72)
Albert Wolsky (94)
Shirley Henderson (59)
Katherine Heigl (46)
Garret Dillahunt (60)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
John Rabe - Vélemények
Csúfok - Vélemények
Vörös szobák - Vélemények
Tapie, a csodaember (sorozat) - Vélemények
F mint foci - Avagy vélemények a bajnokságokról

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Ace Ventura - Állati nyomozó aaaaa
Matt Damon aaaaa

 

Fórum - Szűzforrás - Vélemények

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

9. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2021-09-14 14:50.21)   - (válasz Az utolso szamuráj 8. hozzászólására)
Ismét nagy dicséret szamurájnak, aki nem utolsó. Van mit pótolnom, már a fil mcíme is nagyon szép szóösszetétel.


8. Az utolso szamuráj (2021-09-13 18:38.35) aaaaa
A Szűzforrás nem tartozik alkotója kedvenc munkáihoz:nagy kérdés,hogy azért vajon,mert kicsit dühítette,hogy ,"hozott anyagból" dolgozott?A film alapja ugyanis egy 14 századi legenda,amit Ulla Isaksson írt át,ebből dolgozott Bergman,aki "közlekedési balesetként" is hivatkozott munkájára.
Én mégis azt gondolom,hogy talán az egyik legkönnyebben befogadható dolgozata,hisz itt azért a spiritualitás mikéntje is cselekedetekben van elbeszélve,szokatlan sok a "történés",és azért a bosszú fogalmát még a kicsit...izé....szóval,ők is megértik.
Továbbá,amiért igen érdekes,bár Bergman filmje természetesen ismét Isten keresése/haragja/kegyelme/léte avagy esetleges nemléte/stb körül forog,Ingeri alakja miatt a pogányság is beférkőzik a képletbe,a lány ugyanis titokban Odin híve.Sőt,ha megfigyeljük,Töre tettei a fával,illetve ahogy leül a székre nézve az alvó bűnösöket,bizony nyílt utalás a viking mondakörökre.
A történet valahol persze egyszerű:Köre és családja az akkori időkben viszonylagos jólétnek örvend,lányuk,az érintetlen Karin a közeli templomba készül gyertyákat átvinni Ingeri társaságában.Karin sem hibátlan,ám viselkedése természetesen ifjú korára is visszavezethető:a két lány elválik egymástól,Karin pedig belebotlik 3 pásztorba.(Biblia????) Karin megosztja velük kenyerét,kicsit önnön szerepétől megrészegülve,és mivel roppant naiv,nem veszi észre az árulkodó jeleket sem..Gyermeki énjébe betoppan a felnőtt élet durvasága és romlottsága,megerőszakolják és megölik,mindezt Odin híve riadtan végignézi-de nem mer,vagy akar közbelépni..Érdekes kép ,ahogy a lánynál folyamatosan egy bárányka lépdel ide-oda,ám a férfiak persze durván eltaszítják,mikor megcselekszik tettüket.A kisfiú -a legfiatalabb az -a gyilkosság után enni próbál,ám okádás lesz a vége,nyílt alkotói formula,nincs mit magyarázni rajta.
A három pásztor ezután Töre otthonában kérnek menedéket,és este felajánlják a lány testéről levett ruhát anyjának,aki férjéhez fordul természetesen.Innentől jön a bosszú,és még a viszonylag ártatlan????? fiú is a férfi dühe áldozata,mint egy kisállatot vágja oda a falhoz.Persze bele lehet kötni a jelenetbe,miért nem támadták meg egyszerre az apát,de felesleges,beszéljen inkább a szimbolika,ahogy például a ravasz figura halálát a kamera a tűzön keresztül mutatja,eszünkbe juttatva a poklot. A család ezután a halott lányhoz megy az erdőbe,ahol a férfi Istenhez fohászkodik-hozzátéve,Uram,nem értelek,amit Isten mostani "munkáival" kapcsolatban illik azért pl nekem is feltennem,ennyit az aktuálpolitikáról... -továbbá megesküszik,két kezével templomot emel majd:és mikor Karin holtestét megmozdítják, onnan egy forrás bugyog fel,amiből isznak,megmosdatják a lányt.A víz a megtisztulást a gyilkosságtól és az isteni kegyelem újra elérését,a tisztaságot is értelemszerűen szimbolizálja,mégha kicsit persze mára demagóg mód azért(lehet,ez volt Bergman baja??)
Ám a mozi sikeres volt,Oscar díjat is kapott ugye,a fényképezés most is elképesztően erős,a színészvezetés naná hogy-Max von Sydow gyakorlatilag bármit is játszott,mindig tökéletes-és bár talán nehezebben indul be,de igencsak felpörög,az 1960-as évekhez képest brutális,mondanivalója meg,főleg ugye a komolyabban vallásos embereknek,de szerintem mindenki másnak is,megáll most is.Bergman alkotása a horror műfajra is igen nagy hatást tett:Wes Craven az Utolsó ház balra című munkája bevallottan abból táplálkozott, persze a spiritualitást leginkább kihúzták,és a műfaji jellemzőket hozták előtérbe,nem mellesleg az abból készült remake lényegesen jobb,durvább,keményebb mint Craven filmje.
A Szűzforrás hát lehet,hogy rendezőnk nem kedvenc munkája,de ugye mi befogadók vagyunk,nézők,innen nézve meg...vitathatatlan klasszikus.


parfumeshop.hu banner

7. J0hNy (2013-03-02 14:16.51)  
Valamelyik nap volt alkalmam megnézni ezt a filmet, találtam róla egy korabeli rövid szösszenetet, szerintem ez mindent elmond amit tudni érdemes.

Spoiler..

"Ingmar Bergman, a 41 éves svéd rendező, minden új filmje eseményszámba megy.
Legújabb alkotását, „A szűzforrás"-t, egy 13.
századból ered népballadára alapozza: Egy
fiatal leányt, útban a templom felé, két kecskepásztor megtámad, majd meggyilkol és
kirabol. Az apa kegyetlen bosszút áll, nemcsak
a két pásztort öli meg, hanem tízéves öccsüket
is. A leány meggyilkolásának helyén forrás
támad, miután az apa engesztelésül fogadalmat tett, hogy kőtemplomot épít oda.
A történet a viking idők alkonyát idézi,
mikor már a keresztyénség a hivatalos vallás,
de sokan még — titokban — a viking istenekben hisznek. A szerencsétlenség is, mely a
leánnyal történik, a pogányság és keresztyénség közötti feszültség légkörében játszódik —
a régi vallás majdnem minden szereplőt befolyásol többé vagy kevésbé.
Ingmar Bergman kedvenc témája, a meg
nem értett Isten, a Halál miértje, a pillanat
múlandósága, ebben a filmben is uralkodik,
hasonlóan a „Hetedik pecsét"-hez, bár a
formák most tisztábbak és egyszerűbbek. Két
jelenet — a leány meggyilkolása s az apa
bosszúja — a régi idők kegyetlenségét ábrázolja, és ezen érdemes elgondolkodni; javult-e az
ember a 13. század óta?
„A szűzforrás" értékes alkotás, a Jó és Rossz
örök küzdelmét mutatja be különös, régi,
északi világban."


6. Dreadnought (2011-09-09 12:29.06) aaaaa
Már felnőtt fejjel láttam, azt hiszem a Dunán, éjféli adásban. Azóta vagy ötször megnéztem.
NA, EZ az igazi középkor!!!
A skandináv vendégszeretet/még a gyilosság napvilágra kerülése után sem fut holmi bíróhoz, hanem elintézi a dolgot, hogy szégyen ne érjen senkit sem/, a szokások és büntetések bonyolult, s MÉGIS egyszerű hálózata és az őszinte, viking ábrázolásmód. Nem véletlen, hogy a Hetedik pecsét mellett a kedvenc Bergman-filmem./ a többi 'kissé' borult és unalmas/


5. Orson (2008-07-17 00:00.18) aaaaa
Bergman nem szerette ezen filmjét, én annál inkább, az egyik kedvencem a svéd rendezőóriástól.


4. Lacee (2007-11-07 18:43.40) aaaaa
Na így már egészen más:))
Elnézést kérek mindenkitől, hogy becsúfítottam a topicját ennek a mesterműnek.


3. Lacee (2007-11-07 18:42.46) aaaaa
Az anyja, 4 csillagot adtam volna neki?



2. Lacee (2007-11-07 18:41.59) aaaaa
Egy igazi művészfilm. Ingmar Bergman hitelesen tárja szemünk elé a középkori világ jellegzetes arculatait(buzgó istenimádat, fazékból történő "merítős" étkezés, emberi értékek semmibevétele illetve kihasználása, stb.) és közben persze a színészekről sem feledkezik meg, lehetővé téve így a folyamatos érdeklődést a film iránt. A megerőszakolós jelenet kellőképpen brutális, ám a leghatásosabb szívszorító rész mégis közvetlenül azután következik be: Szinte megszakad az ember szíve, amikor azt a lányt sírni látja, mintha a torkában lenne egy hatalmas adag testi-lelki fájdalom egybegyúrása és egyszerűen nem tudná lenyelni. Nem azt mondom, hogy filmtörténeti jelentőssége van ennek a jelenetnek, lévén elég régi már ez az alkotás, de mindenképpen komoly hatást gyakorolhat bárkire, aki csak egy kicsit is szereti az artfilmeket.
A színészek remekelnek: hitelesen sírnak vagy mosolyognak, ha kell szomorú arcot vágnak(különösen az akkor még igemcsak fiatal Max von Sydow).
A rendezés szintén dícséretet érdemel: Bergman mint már említettem mesteri módon tárja elénk ennek a világnak a borzalmait és a szépségeit egyaránt(bár itt főként az előbbi dominál). Nem tudom, miért de a fekete-fehér filmek ezerszer jobban el tudják hitetni az emberrel, hogy igen, ez így volt, ez a múlt "valósága", és kész. Ilyenkor egy pillanatra mindig megfeledkezem arról, hogy ezt az egészet kamerával veszik.
Meg aztán gondoljunk csak bele, annak idején milyen hatást válthatott ki a nézőből ez a bizonyos erőszakolós jelenet. Biztos vagyok benne, hogy ez a mű rászolgált az aranyszobrocskára. Aki eddig nem nézte meg, az pótolja be, mert fenomenális!


1. MrMojoRisin1 (2007-10-16 19:43.16) aaaaa
Történet egy fiatal lányról, akit a templomba vezető úton megerőszakol és megöl három pásztor! Aztán a gyilkosok nem tudván, szállást kérnek a lány szüleitől! Bízva egy kis pénzben megpróbálják eladni a halott lány ruháit az anyának! Erre az apa véres bosszút áll, lánya haláláért!
Ennyi a történet! 1959-es a film, tehát senki ne várjon a Visszafordíthatatlanhoz hasonló brutális képsorokat, de a történet így is megrázó! A színészek, élükön Max von Sydow-al zseniálisak. A rendezés, a történetvezetés mind-mind fantasztikus! És bár nem látunk premier plánban szétvert fejeket, azért a film így is maradandó! Bergman filmje nem hiába kapott Oscart!

Érdekesség, hogy Wes Craven szerintem legjobb filmje az 1972-es The last house on the left, a Szűzforrást vette alapul! Az alap szituáció egy az egybe ugyanaz, csak kicsit modernebb, és sokkal durvább a kornak megfelelően!



Kapcsolódó fórumok

VéleményekGyermeklakĂłbizo.., 2021-09-14 14:509 hsz
Kérdések téma megnyitása0 hsz
Keresem téma megnyitása0 hsz
 
Szűzforrás adatlap
Eredeti cím: Jungfrukällan
Évszám: 1959
Rendezte: Ingmar Bergman
Szereplők: Max von Sydow, Birgitta Valberg, Gunnel Lindblom, Brigitta Pettersson, Axel Duberg

További információk

Szereplők fórumai
- Ingmar Bergman - Vélemények
- Max von Sydow - Vélemények


 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk