Önmagamat ismétlem, amikor arról írok, hogy idén kegyes volt hozzánk a filmuniverzum teremtője, és jobbnál jobb alkotásokkal találkozhattunk a vásznon....(az meg személyes szerencsém, hogy idén jópár közel, vagy távolabbi múltban készült remek filmmmel sikerült összeakadnom, úgyhogy sűrűn dobáltam a 4-es, 5-ös osztályzatokat itt a katon :)
A remek Életrevalók, a megosztó, de -szerintem jól-sikerült Prometheus, és Christopher Nolan Batman trilógiájának zárása után bizony felvetődött bennem: a legújabb Bond mozi képes lesz-e igazi, nagybetűs moziélményként működni, vagy a Quantum of Solace-hoz hasonló csalódást kell majd átélnünk ?
A nick melletti csillagszámból nyílván kiolvasható a megoldás...:)
és azt is elárulhatom, nem véletlenül hoztam szóba a Batman trilógiát sem....
Az 50. születésnapját ünneplő széria friss darabja igazi sztárparádéval büszkélkedhet, de nem pusztán a kamerák előtt. Ezúttal nem csak kereskedelmileg sikeres , de kritikailag is rendkívül elismert rendező, Sam Mendes vezényelte a produkciót , aki hozta magával kedvenc zeneszerzőjét, Thomas Newmant.(többek közöt Remény rabjai,Amerikai szépség)Az operatőri székben Roger Deakins(ha jól tudom, Oscar tulajdonos:),a forgatókönyvbe pedig John Logan is besegített, aki-pár rossz húzás melett-Az utolsó szamurájt, és a Gladiátort is papírra vetette.
Immáron hagyományosan akciószekvenciával indul a film,ami remek, látványos és egészen a főcímig repíti a nézőt.A főcímig, amely érezhetően tiszteleg az elmúlt 50 év Bond filmjei előtt,és ehhez hasonló ,jól elhelyezett, hol nyílvánvaló, hol csak Bond rajongók számára egyértelmű utalásoktól egyébként a későbbiekben sem szűkölködik a film, mint ahogy a Craig-féle Bondokra eddig nem túl jellemző módon a humor, az irónai is több teret kap. Persze felmerül: ha amolyan tisztelgésről múltidézésről beszélünk, képesek -e az alkotók, újat, esetleg meglepőt mutatni a 21. századi néző számára?A válasz egyértelmű és nagybetűs IGEN.
Az írók és a rendező egyértelműen új színt is képes csempészni amár említett utalások mellé. Láthatjuk úgy és olyan helyzetekben Bondot, ahogy korában soha, és ez egyáltalán nem túlzás.Spoiler nélkül azonban erről nem igazán tudok többet mondani..A jól kidolgozott, látványos és -fontos-látható, szépen fényképezett akciók mellett szerepet kapnak az egzotikus helyszínek, azonban a cselekmény nagyob része-szintén újszerűen- ezúttal Nagy -Britannia földrajzi határin belül játszódik.És ha már szóba kerültek a stábtagok, helyszínek, hát térjünk rá a színészekre...........Craig James Bond számomra, ahogy Bale Batman.Ezt nem is ragoznám.A lányok szépek, mint mindig, bár Berenice Marlohe-nak meglepően rövid játékidő jut...Fieness és Ben Wishaw remek mellékfigurák, ahogy Judi Dench is hozzza a tőle szokott szintet, újabb színnel gazdagítva M figuráját.De a hab a tortán,aki mindent visz....az Javier Bardem!!!...Közel egy óra elteltével jelenik meg a vásznon, de onnantól övé a show.Helyenként ironikus-belépőjét követően több megmozdulása is mosolyt fakaszt-, de nem a filmből kilógó módon, a történet előrehaladtával pedig egyre félelmetesebb.(A cellás jelenet, és M-el való párbeszéde már már horrorisztikus)Minden negatív tulajdonsága ellenére egy érthető "Gonosz", komoly ,lélektanialg is hiteles motivációval felvértezve.Leginkább itt érezhető Mendes drámákban erős kezének nyoma,karaktereink ugyanis az események kapcsán nem csak árnyalódnak, saját döntéseik súlyával is szembesülnek-ez ezúttal nem csak Bondra érvényes-és így válik a színvonalas akciófilm hangulata egyértelműen drámaivá,melyet a végső összecsapás helyszíne és a váratlan fordulatot sem nélkülöző végkifejlete csak tovább fokoz.Mendes arányérzékét azonban jól tükrözi, hogy a történet tényleges lezárása már ismerős vizekre evezve, klasszikus James Bond feelinggel ajándékozza meg a nézőt.
A filmet megtekintve egyértelmű párhuzam rajzolódott ki előttem Christopher Nolan remekműveivel.Daniel Craig eddigi három Bond filmje egyértelműen képes volt 21. századivá, realisztikusabbá tenni a legendás figurát, ahogy Nolan a Denevérembert. Mindkét franchise egyfajta új eredettörténettel, karakterfejlődés ábrázolásával teszi ezt.És-bár a Quantum of Solace egyértelműne középszerű, Bond esetében is érdemes a három filmet együt értelmezni.Az Égszakadás utolsó képkockái után rajzolódik ki előttünk Bond teljes egészében..így áll össze teljesen a karakter.Megjegyzem a film végén sikerüt egy olyan megleptést is összehozni, ami számomra egyértelműen megidézte a TDKR egyik megoldását...
Bond tehát készen áll...alig várom a következő bevetését.:)
|