diákhitel elvileg hasznos, mert lehetőséget adhat a tanulásra azoknak is, akik anyagi okok miatt nem tanulhatnának tovább. Azonban másik oldalról a diákhitel már az előtt fellógatja Damoklész kardját a leendő munkavállaló feje fölé, hogy egyáltalán pénzkeresővé válna. A tanulmányok befejezése után 4 hónap türelmi időt kap a volt diák, majd ezután el kell kezdenie a visszafizetést. Ha ezt nem tudja, vagy valamilyen okból nem teszi meg, akkor az ügyét a Diákhitel Központ átadja az APEH-nak amelyik jelzálogosítással és a fizetés zárolásával behajtja a tartozást. Az APEH-ot természetesen az nem zavarja, hogy 100 ezer forintot kellene kifizetnie egy kezdő dolgozónak a 70 ezer forintos fizetéséből, hiszen ez a probléma már nem hozzájuk tartozik.
— Még 2001-ben jelentkeztem az egyik tanárképző főiskolára, ahová fel is vettek — mondta Kovács Zsuzsanna. — Azonban, mivel egyedül nevelek két gyermeket, a tanulmányaim finanszírozásához felvettem a legkisebb összegű diákhitelt. Négy évvel később befejeztem a főiskolát, és a bankomnál jeleztem, hogy minden hónapban utalják át a szükséges összeget a Diákhitel Központnak. Talán itt követtem el a hibát. Nyugodtan éltem a hétköznapjaimat, örültem, hogy van munkám, a diákhitellel meg nem foglalkoztam a továbbiakban. Ám az átutalások valami miatt nem történtek meg, amivel akkor szembesültem, amikor kaptam egy levelet a Diákhitel Központtól. Ebben az állt, hogy mivel hat hónapja nem fizettem a törlesztőrészletet megszüntetik a szerződésemet. Azt kérték, hogy 14 napon belül fizessem be a teljes összeget, azaz 1 millió 200 ezer forintot — közölte a fiatal nő.
— Első megdöbbenésemben azt sem tudtam, hogy mit csináljak. Honnan lett volna annyi pénzem két hét alatt? Nyilván nem azért vettem fel hitelt a tanulmányaimra, mert olyan jól álltam anyagilag. Végül írtam egy levelet a Diákhitel Központnak, amelyben azt kértem, hogy részletekben fizethessem ki a tartozásomat. Erre az általuk adott engedmény annyi volt, hogy kapok egy évet arra, hogy törlesszek. Tehát havonta közel 100 ezer forintot kellett volna átutalnom nekik. Mindezt a 70 ezer forintos fizetésemből. Így ismét írtam egy levelet a diákhiteleseknek, miszerint havi 20 ezer forintot tudnék fizetni, azonban ez a kérésem már süket fülekre talált, ugyanis addigra átadták az ügyemet az APEH-nak köztartozásként.
Tehát ezúttal őket kerestem fel. Kértem, hogy az adósságrendező hitel keretein belül fizethessem ki a tartozásomat. Erre az APEH azt mondta, hogy forduljak a Diákhitel Központhoz, mert hozzájuk tartozik az ügyem — folytatta Kovács Zsuzsanna.
— Ekkor jött a nagy kérdés, hogy na most akkor mi legyen? Ide-oda dobált a két hivatal, mondván, hogy a másikhoz tartozom. Ez a hercehurca egészen odáig húzódott, hogy a nagy levelezés közepette egyszercsak a földhivatalból kaptam egy levelet, amelyben az állt, hogy a házamra jelzálogot tettek és a fizetésem 30 százalékát letiltották. Ennek már másfél éve és ha jól számoltam még négy évig így is lesz. Az édesanyám, habár már nyugdíjas, még mindig dolgozik, és a fizetése egy részét nekünk adja, ezzel is segítve bennünket, így a gyerekeim semmiben nem szenvednek hiányt. Csak találgatni tudok, hogy mit rontottam el, de az biztos, hogy ha újrakezdhetném nem venném fel még egyszer a diákhitelt.
De vajon hogyan keletkezhet akkora hátralék a diákhitelből, hogy jelzálogot jegyezzenek be az érintett ingatlanára?
— Annak aki hitelt vesz fel, oda kell figyelnie a pontos törlesztésre — kezdte Őri András, a Diákhitel Központ szóvivője. — Az ügyfeleknek be kell tartaniuk az üzletszabályzatot, amely kötelező jellegű és az információk mindenkinek a rendelkezésére állnak. A szabályok egyébként viszonyalg egyszerűek. A törlesztés úgy zajlik, hogy az első két évben az előző évre érvényes minimálbér hat százalékát kell kifizetni. A harmadik évtől kezdve pedig — attól függően, hogy melyik a nagyobb összeg — a két évvel korábbi havi átlagjövedelem vagy a mindenkori minimálbér hat százaléka a törlesztőrészlet — folytatta Őri András.
— A hitel visszafizetését egy négy hónapos türelmi idő után, a hallgatói jogviszony megszűntét követően kell megkezdeni, banki átutalással. Ha valakinek megváltozik a lakcíme, vagy a levelezési címe, azt köteles bejelenteni. Amennyiben ezt nem teszi meg, a törlesztés elmaradása miatti felszólító leveleket a régi címre küldjük. Nem egy olyan eset előfordul, hogy valaki a tanulmányai befejeztével hazaköltözik, nem kezdi meg a törlesztés, mi pedig a felszólítókat továbbra is az általa bejelentett legutóbbi címre küldjük. A főbérlő néni meg krumplit pucol rá, vagy beteszi a billegő szekrény alá. Az ügyfél pedig esetleg már csak a szerződésfelbontásról szóló levelet kapja kézhez, amelyet már az állandó lakcímre küldünk. Ugyanis, ha az ügyfél nem törleszt, hat hónap után fel kell bontanunk a szerződést és köteles 14 napon belül visszafizetni az egész összeget. Amennyiben ez is hatástalan marad az ügyet kénytelenek vagyunk átadni az APEH-nak, mint behajtást — mondta el a szóvivő.
Őri András szerint a hátralékosok egy jelentős része nem a szociális helyzete miatt marad el a befizetésekkel. — Úgy látjuk, hogy néhány fiatal hajlamos kissé könnyen venni a diákhitelt, mert egyszerű hozzájutni. Azonban ez hiba, hiszen pénzről van szó. A jelenleg közel négyezer bebukott törlesztő nagy része nem azért járt így, mert szociális helyzetük nem engedte meg a havi részlet kifizetését. Ők nagy valószínűséggel egytől egyik valamilyen figyelmetlenség áldozatai.
Aki a diákhitel mellett dönt, ha módja van rá korábban is visszafizetheti a hitelt, mindezt — banki társaival ellentétben — díjmentesen. Ezt mutatja az a szám is, hogy 2008-ban hat és fél milliárd forintnyi kötelező törlesztőrészletet írtak elő, ám ennek majdnem a dupláját, 12 milliárd 800 milliót fizettek vissza a törlesztők.
jee diákhitel
|