Véleményem/SPOILERT is tartazlmazhat:
Jonathan Mostow 2003 után ismét rendezett és ismét egy sci/fi akciót. A Terminátor 3 -mal ellentétben itt próbálta a krimi vonal irányba is elvinni a dolgot. Ehhez megkapta Bruce Willist főszereplőnek ,aki a Die Hard 4.0 után vállalt ismét igazi címszerepet egy nagyszabású moziban. Mikor ezeket én megtudtam egyből csorogni kezdett a nyálam ,ugyanis köztudott ,hogy nekem az Armageddon főhőse a kedvenc színészem. Lássuk hogy ,ez elég volt-e.
A fílm egy fiktív jövőben játszódik, ahol az emberek nagyrésze a hasonmásán keresztűl éli az élete "érdemi" részét és szinte csak a vegetatív funkciók ellátása érdekében állnak fel a neuron székből, ahonnan a gondolatikkal képesek irányítani a gépeiket. Willis egy bizonyos Greer ügynököt játszik, aki az FBI egyik legjobb nyomozója (ez nálla az alap). A cselekményt egy kettősgyilkosság indítja el ,ami sok kérdést hagy maga után ,miután valaki képes a hasonmásán keresztül megölni a mását éppen irányító operátort ,pedig ez "elvileg" lehetetlen. A sztory tehát roppant érdekesen és izgalmasan kezdődik ,kellően felcsigázza a sci/fi-t kedvelő nézőket. Ezután egy picit leűl a fílm ,hogy egy kis nyomozgatás vegye kezdetét ,a szokásos kihalgatás a "fontos láncszemeknél" ,nagyjából ennyiből áll a dolog. A Játsz/Ma és a T3 írói azért próbálkoztak pár kisebb nagyobb fordulatot is becsempészni a műbe ,ami részben sikerűlt - részben nem, mert bár sok dolog kiszámítható ,azért a vége felé vannak benne meglepő részek is. Mindent egybevetve a történet nem nyújt semmi újat ,de legalább akciók nélkűl is leköti az embert. Bizony ,ugyanis "igazi" akcióból jóval többet várna az ember egy olyan fílmtől ,ahol Willis először robotként ,majd emberi formában mászkál egy robikkal teli világban és ráadásúl FBI űgynök is. Ehelyett feszűlt tempójú mászkálásokat és érzelmes beszélgetéseket kapunk. Igazából a jó öreg "John McLane-nek" mindkettő jól áll. Ettől függetlenűl én jóval több lövöldözést és verekedést vártam ,amiből alig kaptunk. Azt viszont el kell ismerni ,hogy a helikopteres(majd később gyalogos) és az autós űldözések roppant látványosak és izgalmasak voltak. Emelett van még néhány kisebb nagyobb mozgolódás ,olykor Greer ügynök nélkűl is. A látvány amit a világ nyújt mindenesetre szemrevaló. A fílm vágása nagyon profi ,simulékony a látványvilághoz ,melyet a nagyszerű fényképezés Oliver Wood(Ál/Arc ,Bourne trilógia)-tól tovább fokoz. A zenék ahogy illik felpörögnek az eseményeknél és langyosak maradnak a beszélgetős részeknél. A világ nagyon színes és érdekes. A forgatókönyv felépítése viszont már kevésbe ,ugyanis a fílm eleje és vége nagyon jó ,de a közepén akkora lyukak tátonganak ,hogy a férj/feleség viszony kibontakozása sem tudja összetartani.
A mellékszereplők támogatása kicsit kevés a fílmben ,mert bár a Ponyvaregény után újra együtt szerepel Willis és Ving Rhames ,valamint társnak megkapja Randha Mitchell-t és feleségnek Posamund Pike-ot ,ők mégis csak langyos átlagos szinten mozognak, kivétel ezek alól a tolószékes feltalálót alakító James Cromwell ,aki a legjobb teljesítményt nyújtotta a epizódisták közzűl. És igazából ez nem elsősorban a színészek/színésznők hibája ,hanem a fílm rövidsége miatt történhetett meg, ugyanis egy ilyen elgondolkodtató és tényleg érdekes történetnek jóval több időt kellett volna adni az egyes kérdések megválaszólására és a problémák bemutatására. Itt viszont kapunk egy "alig" másfél órás rohanást egy olyan világba ,ami telis tele van ötlettel és kérdésekkel ,de a válaszokra már nem jutott idő ,valahogy ,mintha siettek volna az írók a befejezéssel ,kár érte ,ugyanis úgy érzem ha (mondjuk) 10 percnyi "hasonmás elmélkedés" és 10 percnyi "Bruce Willis-es akció" még lett volna a fílmben egy szavunk sem lehetne ,így viszont úgy érzi az ember ,hogy jó alkotással van dolga ,mely ebben a sajátos világban sok nagy ziccert kihagyott és hamar lezárúlt. Így sajnos nem sikerűlt "nagy" fílmmé válnia a Hasonmásnak és megismételni a hasonló témájú Én ,a Robot című mozi sikerét ,cserébe viszont ismét láthatjuk ,hogy Willis még mindíg kisújjból kiráz egy világ megmentést. És azért ez sem rosz dolog ám!
|