Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-12-26
A nap, amikor apu megmenti a karácsonyt
A szerelem ideje
Better Man: Robbie Williams
Parthenopé - Nápoly szépe
Sonic, a sündisznó 3.
Sütimanók - Szupersipka-küldetés

2024-12-19
A kedvenc sütim
Derült égből karácsony
Karácsonyi állatmesék
Kincs a múltból
Mufasa: Az oroszlánkirály
Szeretetreméltók
Veszettek

2024-12-12
DAC FILM
Éjszakai vadászat
Fekete kanári
Hogyan tudnék élni nélküled?
Kraven, a vadász
Niko, a rénszarvas - Az északi fényen túl

További mozibemutatók

DVD / Blu-ray premierek
Alien - Romulus *Angol hangot és Angol feliratot tartalmaz* (DVD)
Escobar - Az elveszett éden (DVD)

További DVD premierek
További Blu-ray premierek

Hamarosan a TV-ben
Csaló csajok
- TV2, 22:30
Halálos fegyver 4.
- Film+, 23:00
Gladiátor
- HBO2, 23:31
Karácsony a tavon
- Film4, 23:40
Az elveszett szamaritánus
- Filmbox Extra HD, 23:55

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Jay Brazeau (71)
Ralph Fiennes (62)
Hector Elizondo (88)
Guido de Angelis (80)
Kamarás Iván (52)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
2022-es választás
Női szervek - Vélemények
Gladiátor 2. - Vélemények
Dűne: Prófécia (sorozat) - Vélemények
Aktuálpolitika azoknak, akik unják a trollt a választás topikban

További fórumok

Utoljára értékeltétek
A kör 2. aaaaa
Graham Beckel aaaaa

 

Pichu1 hozzászólásai

Ugrás Pichu1 adatlapjára

1 2

Tom és Jerry (sorozat) - Vélemények

2007-06-12 15:53.30
Imádom ezt a mesét


Kutyaütő örökösök - Vélemények

2007-06-12 15:52.52
Jó kis film ez


Tigris színre lép - Vélemények

2007-06-12 15:48.46
Jó mese


Melyik honlapra vagytok még beregisztrálva?

2007-06-09 15:27.16
citromail.hu


Beszélgetés 2.

2007-06-09 15:25.00
Zichyújfalu


Melyik a legfeleslegesebb topik? :-)

2007-06-09 15:24.30
http://www.filmkatalogus.hu/forum-1087


Beszélgetés 2.

2007-06-09 15:23.22
PUCCA

A ködös és távoli keleten él a rettenthetetlen ninja kölyök, a kardforgatás nagymestere, a mágia ura, Garu. Fontos küldeményeket szállít veszélyes ösvényeken, lehetetlen küldetéseket hajt végre, és akár négyszeres túlerővel is képes szembeszállni. Igazi rettenthetetlen lovag, aki nem ismeri a félelmet. Vagy mégis? És pont egy lánytól félne? Na ne! De bizony! Ez a lány nem más, mint Pucca, aki reménytelenül és menthetetlenül szerelmes Garuba, és mindenre képes, hogy újabb és újabb csókokkal halmozza el hősét. Garu persze ellenáll - már ha tud -, ám arca folyton-folyton pirul a szerelem tüzétől...


2007-06-09 15:22.36
Globális felmelegedés, üvegházhatás
A tudósok és politikusok szerint a Föld legnagyobb környezeti problémája az üvegházhatás erősödése. Az ipari termelés robbanásszerű fejlődésével kialakult óriási gyárak, üzemek kéményei, az autók és más gépjárművek kipufogócsövei annyi mérgező anyagot juttatnak a levegőbe, hogy azok komolyan veszélyezteti bolygónk természeti egyensúlyát.

Mi is tulajdonképpen az üvegházhatás? Amint neve is mutatja, a földi légkör hő-visszatartó tulajdonságát jelenti, ami egyik fontos tényezője annak, hogy bolygónk nem hideg pusztaság. Hasonló módon működik, mint a fóliasátrak vagy a melegházak. A Nap által sugárzott energia nagy része nem jut át a légkörön (visszaverődik a világűrbe), másik hányadát maga a légkör nyeli el, de ami eljut a Földre, az ott elnyelődve hőenergiává alakul át. A Föld felszíne pedig ezt a hőt sugározza vissza a légkörbe, ezáltal melegítve annak alsó rétegeit. A felszín hosszú hullámú sugarakat is kibocsát, amelynek legnagyobb részét a levegő vízgőz- és széndioxid-tartalma elnyeli, hővé alakítja és visszasugározza a Föld felé. Ez a rendszer tartja melegen a bolygónkat, ami nagyon fontos és kellemes dolog.

A probléma ott kezdődött, hogy a modern kor embere leírhatatlan mennyiségben kezdett fosszilis eredetű (szén, kőolaj, földgáz) energiahordozókat elégetni, egyre növekvő igényei kielégítésére. Ezzel drasztikusan növelve a levegő szén-dioxid, dinitrogén-oxid, metán, halogén és egyéb üvegházhatású gáz tartalmát. Ezeknek a gázoknak a levegőben található koncentrációja évről - évre nő, fokozva ezzel a földi légkör üvegházhatását, ami globális felmelegedéshez, éghajlatváltozáshoz vezethet. Ennek mértékéről és hatásairól nincs egyetértés a tudósok körében. Tény, hogy a Föld történetében többször is bekövetkezett éghajlatváltozás. Gondoljunk a jégkorszakokra és az azokat követő felmelegedésekre. Ugyanakkor nem szabad legyinteni a téma kapcsán, mivel az is bizonyos, hogy nem lehet büntetlenül sok milliárd tonnányi szennyező anyagot a légkörbe juttatni. Az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) műholdjai felvételeket készítettek a Földről. Riasztó kép tárult a kutatók szeme elé. Az északi féltekén négy-öt kilométeres magasságban szinte összefüggő, a korábbinál magasabb koncentrációjú szén-dioxid felhő alakult ki.

Nehéz dolga van a tudósoknak, mert a légkör és az időjárás változásai rendkívül bonyolult kölcsönhatásban állnak az óceánokkal, a sarkok jégsapkáival.

A jelenlegi tendenciák alapján úgy becsülik, hogy a légszennyezés miatt az elkövetkező ötven-száz évben akár 5 Co-al emelkedhet a Föld átlaghőmérséklete. Ez a várható hőmérsékletváltozás kb. akkora, mint amennyi a jégkorszaktól mostanáig következett be. Nehéz megállapítani, hogy egyes helyeken mekkora és milyen irányú lesz a hőmérsékletváltozás. Néhány helyen hőmérséklet-csökkenés is bekövetkezhet. A legnagyobb aggodalmat a sarkokon tapasztalható hőmérséklet-növekedés váltja ki. Ha a globális felmelegedés mértéke akkora lesz, hogy a sarki jégpáncélok olvadni kezdenek, az a tengerszint emelkedéséhez fog vezetni. Ez több milliárd ember lakóhelyét veszélyezteti, mivel a Föld népességének háromnegyede tengerparton, vagy annak közelében él Elképzelhető, hogy az üvegházhatás hatására szakadt le a közelmúltban az Antarktiszról egy több ezer négyzetkilométernyi nagyságú jégtábla.

Az üvegházhatás erősödése maga után vonhatja azt is, hogy szélsőségessé válik az éghajlat, ezért gyakrabban következhetnek be pusztító természeti katasztrófák. Az El Nino természeti jelenségét - ami pusztító hurrikánokkal és szökőárakkal járt együtt -, sokan a globális felmelegedés számlájára írják.
Egyes területeket árvíz, másokat tartós aszály fenyeget, eltolódhatnak az éghajlati sávok. A tengerszint-emelkedés, az aszály és más tényezők hatására emberek milliói kerekedhetnek fel, hogy lakóhelyet változtassanak. Ez a legújabb kori, soha nem látott méretű népvándorlás világméretű konfliktusokat okozhat.

Az emberiségnek komoly önvizsgálatot kell tartania, nem elég a környezetszennyezés csökkentéséhez a kormányok közötti megállapodás. Teljes körű szemléletváltásra van szükség, hiszen olyan dolgot veszíthetünk el, ami pótolhatatlan. Az emberek a légkörre úgy tekintenek, mint egy állandóan megújuló természeti forrásra, de még inkább sehogy sem tekintenek rá, egyszerűen nem veszik észre, pedig a hiánya.

Portál Sulinet login

Név: Jelszó:
Regisztráció ok Keresés


A teljes portálon


Csak itt: Környezetvédelmi károk




keresés Webmaster Impresszum Médiaajánlat


2007-06-09 15:20.31
Az őszi esti égboltot uraló csillagképek többsége egyetlen mitológiai mondakörbe tartoznak, amely Perzeusz kalandját mesélik el. Ide tartozik a Kefeusz, Kassziopeia, Androméda, Perzeusz, Pegazus és a Cet csillagképek.

A fenti csillagképek közepén helyezkedik el az Androméda, mely a nagyobbak közé tartozik, de nem tartalmaz igazán feltűnő csillagokat. A legfényesebbek egy igen széles, fejreállított T-re emlékeztető alakzatot adnak, amiből igen nehéz kinézni egy királylány szép alakját. De ha egy kicsit sötétebb égen megnézzük a többi csillagot is, akkor egy kis képzelőerővel odaképzelhető a sziklákhoz láncolt királylány. Ehhez nyújt segítséget a jobb oldali skicc - akinek ez sem elég elfogadható, attól elnézést kérek érte...

Az Androméda legfényesebb csillaga érdekes módon egy másik csillagképpel közös, ketten osztoznak rajta, ugyanis ez a csillag a Pegazus nevű szárnyas ló testét alkotó négyszög egyik tagja. Ez ritka ugyan, de nem szokatlan - a Szekeres-Bika csillagkép-párosnál is előfordul. A főcsillag neve Alpheratz, mely egy két magnitúdós fehér csillag, 97 fényév távolságra tőlünk, melynek van egy társa is, mely 96,697 nap alatt kerüli meg a főcsillagot. Ez a társ azonban csak színképelemzéssel mutatható ki, olyan közel vannak egymáshoz.
A béta jelű csillag is két magnitúdóval világít, viszont a színe vöröses. A Mirach kb. 200 fényévnyire van tőlünk.
A gamma jelű csillagot Almach-nak nevezik, kicsit halványabb az előző kettőnél (2,3 mag), és narancsos színben ragyog tőlünk 355 fényév távolságban.

A mondai hátteret tekintve Androméda Kefeusz etióp király és Kassziopeia királyné lánya, akit a szörnyűséges Cetnek szántak áldozati ajándékul - ezért láncolták a tengerparti sziklákhoz. Szerencsére jött a hős Perzeusz hűséges repülő lován, a Pegazuson, és amint meglátta, megszerette a királylányt. A Cetet kővé változtatta a korábban levágott medúzafő segítségével, így szabadítva meg az országot az isteni csapástól, és feleségül vette Andromédát. (Részletesebben a Perzeusz csillagképben található a monda.)

Az Androméda leghíresebb és leglátványosabb látnivalója az M31 jelű galaxis. Ez a hozzánk legközelebbi, miénkhez hasonló csillagváros, távolsága 2 millió fényév (!), és lassan, 68 km/s sebességel közeledik hozzánk. Tömege másfélszerese a mi galaxisunknak.
Az Androméda-galaxis kicsiny ködfoltként szabad szemmel is látható sötét, holdfénytől mentes éjszakákon. Megtalálása egyszerű: a béta jelű csillagtól induljunk el a mü és nü jelű csillagok alkotta kis íven, és a nü mellett kissé jobbra megtaláljuk a ködösséget. Mérete hatalmas: binokulárral a telehold négyszeresét teszi ki az átmérője, de igazán jó optikával, tiszta, sötét égen 5°-os átmérőt is mértek - ez tízszerese a Hold látszó átmérőjének! Nagyobb távcsővel nézve feltűnik a spirálszerkezete, a kisebb-nagyobb sötét és világos foltok a spirálkarokban. Igazán lenyűgöző látvány!
Az M31-et először a perzsák említik, a X. században Al Sufi kisfelhőként írja le. Távcsővel 1611-ben figyelték meg legkorábban, azóta is rengeteg észlelés, fénykép készült róla.
A galaxis kisérői az M32 és M110 jelű, elliptikus formájú galaxisok - mint kis holdak kísérik a nagy testvért. Már 5 cm-es fényerős távcsőben is láthatóak mint apró fényfoltok az M31 árnyékában. A fenti képen az M110 jobbra és kissé lent látszik, a fényesebb M32 a galaxis magjától balra lévő sárgás, majdnem csillagszerű folt - távcsőben nézve nem vész el ennyire a nagybátyó fényében...

Binokulárral is megfigyelhető szép nyílt csillaghalmaz az NGC752, melyet a gamma jelű csillagtól déli irányban haladva találhatunk meg. Kicsiny foltocska, mely 10 cm-es távcsőben szépen csillagokra bontható.

Érdekességként említhető az NGC7662 jelű halvány planetáris köd. Ez a típusú köd egy csillag robbanása, halála során keletkezik, sokszor korong formájúnak látszik. A fenti példány binokulárban is éppen észrevehető, megtalálásához keressük meg az iota, onnan a 13 jelű csillagot, melynek közelében látható az apró, elmosódott csillagra emlékeztető ködöcske.

Sajnos fényesebb kettőscsilagokat nem tartalmaz az Androméda.


Melyik a legfeleslegesebb topik? :-)

2007-06-09 15:18.24
http://www.filmkatalogus.hu/forum-3373


Nyár ; homok ; hűs habok !!!!!!

2007-06-09 15:16.25
Mert nappal nem alszok az van !!


Beszélgetés 2.

2007-06-09 15:12.48
Hulladéknak vagy szemétnek azokat a tárgyakat nevezzük, amelyek az ember mindennapi élete során keletkeznek és a keletkezésük helyén (gyárak, üzemek, háztartás stb.) feleslegessé váltak, tőlük tulajdonosuk megválik.

A szemetelés a rend ellen való cselekvés. Ameddig az ember által létrehozott hulladék csak szerves volt és kis mennyiségű, nem okozott gondot. Mihelyt az ember városi körülmények közé került, és szervetlen hulladékokat is produkált, azóta gond a szemét és a szemetelés. A hulladékok hasznosítása mindig jelen volt a társadalomban, kiegészítette a természetes lebomlási folyamatokat. Az „ipari méretű” hulladékhasznosítás újkeletű dolog, ahogy a nem lebomló és erősen mérgező hulladékok vagy szemét megjelenése is az.

A fejlett országokban egy lakos átlagosan 1 kg hulladékot termel naponta. A legegyszerűbben úgy lehet megszabadulni a szeméttől, ha ásunk egy gödröt és belerakjuk a hulladékot, úgynevezett landfillereket hozunk létre. A szemétlerakó hátránya azonban az, hogy rengeteg helyet foglal, például a New York-i Fresh Kills szeméttelepet az űrből is látni lehet. Ha a gyűjtőkonténerek nincsenek megfelelően szigetelve, a talajvízbe vegyszerek és más mérgező anyagok kerülhetnek. Ha nincs megoldva a ventillált hűtés, a szemét bomlásakor keletkező metán felrobbanhat.

A szemétlerakó telepek mindenkor keresztmetszetet adnak egy társadalom műszaki és gazdasági fejlettségéről, ezért érdekes információforrásnak számítanak. Svédországban ezért a szemetes munkakör bizalmi állásnak számít. A fejlett fogyasztói társadalomban még fogyasztható élelmiszereket is kidobnak, ugyanakkor számos ember elfogyasztja az ilyen kukába dobott élelmet is. Az, hogy egy állatnak mely részei alkalmasak emberi fogyasztásra, kulturális kérdés. Vannak, akik megeszik a belsőségeket, mások undorodnak tőlük és kidobják őket. Magyarországra a külföldi húsfeldolgozás hulladékait néhány vállalkozó behozza és azt a hazai húskészítményekben használják fel.

Az urándúsítás egyik mellékterméke a szegényített urán (DU, Depleted Uranium). Az 1991-es Öböl-háborúban mintegy 14 000 szegényített uránnal dúsított lőszert használtak el az amerikai hadsereg tankjai. Az urán még 4,5 milliárd éven keresztül fogja fertőzni az iraki és kuvaiti sivatagot.

A szemetet nem csak szórni és gyártani kell, hanem kell egy jo ötlet arra, hogy hogyan tüntethetnénk el a sok szemetet.
-Van az az elmélet, hogy elégessük a szemetet, igen, igen először jó ötletnek tűnik aztán később rájövünk, hogy tévedésbe estünk. Mivelhogy a szemét által keletkezett füst a levegőbe kerülve szennyezi azt. -Szerintem senki se sajnálja a pénzt a szemét elvivésére, mert környezetéről van szó. Ha igy haladunk tovább a szemétbe fogunk belefulladni.


2007-06-09 15:11.20
I. Nagy Lajos uralkodása

Nagy Lajos személyében buzgó katolikus, egyben a lovagi erényeket megtestesítő férfiú került trónra, aki emellett erős kézzel irányította országait. Regnálása alatt Magyarország európai léptékben is nagyhatalommá vált, amit csak erősített az 1370-től kialakuló perszonálunió Lengyelországgal, a térség másik fontos államával. Lajos nem véletlenül szolgált rá a „lovagkirály” elnevezésre: uralkodását végigkísérték az itáliai, dalmáciai, litvániai és balkáni harcok, amelyekben személyesen is jeleskedett, nem egyszer veszélyes helyzetbe sodorva magát. Kedvelt időtöltése volt a vadászat – 1353-ban egy sebesült medve majdnem végzett is vele. Uralkodása második felében ismeretlen betegség – orvostörténészek szerint lepra – hatalmasodott el rajta, ami mindinkább a trónhoz kötötte. Ebben az időszakban nagyobb hangsúlyt kaptak az államszervezettel kapcsolatos változtatások és a belpolitika. A külpolitika is békésebb irányt vett: 1360-ban királytalálkozót rendeztek Nagyszombaton, ahol Lajos mellett Luxemburgi János morva őrgróf, IV. Rudolf osztrák herceg és IV. Károly német-római császár és cseh király is megjelent.

Kétszer nősült. Első felesége Luxemburgi Margit, a később IV. Károly néven német-római császárrá választott morva őrgróf, majd cseh király lánya volt (1345), akit a Magyarországot 1349-ben elérő pestis vitt el, a második pedig Kotromanić Erzsébet, István bosnyák bán lánya (1353 k.) Erzsébettől három lánya született, Katalin, Mária és Hedvig. Halála után a lengyel trónt Hedvig, a magyart pedig Mária örökölte.


2007-06-09 15:10.58
Szemetelés, újrahasznosítás

Megvesszük, kifizetjük, kiürítjük, eldobjuk. Na és ezután mi lesz vele?
Az utóbbi 20 évben az általunk termelt szemét tömege "csak" kb. 170 000 tonnával, vagyis 12-15%-al nőtt, térfogata azonban majd 3 millió köbméterrel, vagyis mintegy 70%-al növekedett! Magyarra fordítva ez annyit jelent, hogy a szemét egyre "könnyebb", vagyis fogyasztó- és cipekedő háziasszony-barát, térfogatra azonban sokkal nagyobb, mint pár évtizeddel ezelőtt. Gondoljunk csak arra, mekkora helyet foglalt egy ma már divatjamúltnak mondható üres tejeszacskó, és mekkora helyet foglal ma egy össze nem nyomott, kiürült tetra-mindenféle doboz.


1. A hulladék 90%-át egyszerűen lerakják. A lerakók szabad kapacitása 61-62 millió köbméter, ami már csak maximum 5 évre elegendő. A 2682 lerakóhely egyharmada engedély nélkül működik, és egy sincs közülük, ami maradéktalanul eleget tenne az előírásoknak. Nem csoda, hogy az ivóvízbázisok már használhatatlanok; gondolj csak bele, milyen anyagokat mos ki az esővíz csak a háztartási szemétből. A hipómaradék, a hajszínezők flakonjaiból elszivárgó színezék, a sok olaj, zsír, vegyszer és még ki tudja, mi minden mosódik bele a talajvízbe.

2. A másik módszer az ártalmatlanításra az égetés. A szemét kevesebb, mint egytizede jut csak erre a sorsra. A szilárd hulladékból sajnos ezzel a módszerrel légnemű szennyeződés lesz, tehát nem sokat nyerünk vele.
A salak és a pernye ráadásul veszélyes hulladék; az égetés melléktermékeként pedig tonnánként 4-5000 köbméter gáz, ezen kívül pedig por, és mintegy 1800 különféle szerves vegyület keletkezik. Ezeknek csak egyötödét tudják azonosítani. Ezek között szerepel a pl. a rákkeltő dioxin, furán, kloroform, tetraklór-etilén, aldehidek, ketonok, és olyan fémek, mint pl. az ólom, a higany, vagy a kadmium.
A dioxin az embernek köszönhető eddig ismert legveszélyesebb anyag. Nemcsak élelmiszerekkel, de a bőrön keresztül, vagy belélegezve is a szervezetbe juthat. Már 0,01 milliomod (!) grammját belélegezve is veszélyes: kiütéseket, spontán vetélést, hormonháztartási zavarokat okozhat, és bizonyítottan immunrendszer-gyengítő és rákkeltő hatású.
A dioxin az égető finom porával, pernyéjével ülepszik a talajra, növényekre, majd felhalmozódik a környéken legelő állatok húsában, tejében.

3. A legtöbb hulladék természetesen környezetbarát módszerekkel is ártalmatlanítható, újrahasznosítható. Ezek közé nemcsak a szerves, komposztálható maradékok, a házilag is újrafeldolgozható papírhulladékok vagy a visszavihető üvegek tartoznak; meglepő módon még a PVC-t is el lehet égetni olyan speciális kemencében, melyben nem keletkezik veszélyes furán, vagy dioxin.




A legjobb mégis az, ha Te magad megpróbálod megelőzni a szemét keletkezését. Gondolj bele, mennyi pénzt fizetsz ki egy-egy élelmiszer csomagolásáért, amit aztán egy mozdulattal kidobsz. Igazán luxus megvenni azt az egyenként becsomagolt, plusz még egészbe is becsomagolt 5 szelet sajtot ugyanannyiért, amiért kétszer ennyit kapnál kimérve egy sima papírba csomagolva, melyet aztán akár a kályhában is használhatsz gyújtósnak.

Hulladékudvarok

A hulladékudvarok olyan helyek, ahol átveszik a papírt (újság, hullám, karton), üveget, textilt, szárazelemet, PET-palackokat és fém italosdobozokat a lakosságtól. Általában az akkumlátorokat és a háztartási gépeket is átveszik, kivéve a freonos hűtőket és a tévékészülékeket. Néhány helyen műanyaghulladékokat is fogadnak.
A budapesti hulladékudvarokról általános információt a Fővárosi Közterület-fenntartó RT. munkatársaitól kérhetsz a 312-5490-es telefonszámon. Bátran hívd fel őket; udvariasak, gyors és pontos információkkal szolgálnak minden kérdésedre. (Leteszteltük :))
Tudod-e?
Többszáz olyan hely van országszerte, ahol átveszik tőled szelektíven gyűjtött szemetedet.
Néhány nagyobb fővárosi hulladékgyűjtő udvar:
IX. Ecseri u. 9., tel.: 280-66-64
X. Fehér köz 2., tel.: 260-91-19
XI. Bánk Bán u. 8-10, tel.: 464-59-07
XIII. Tatai u. 96., tel.: 129-84-37
XV. Károlyi S. u. 119., tel.: 307-62-83
XVI. Csömöri út 2-4., tel.: 280-66-83



10 betartandó pont
1. Azt nem is mondom, hogy soha ne szemetelj. :) Ha a természetben töltöd a napot, vigyél magaddal szemeteszsákot.

2. Szedd fel a szemetet, ha nem is Te dobtad el. Ha valakit rajtakapsz, amit épp lazán hullatja a szemetet, figyelmeztesd rá, hogy valamit elvesztett. Ha nem túl nagydarab az illető, bátran vedd fel a kecsapos hamburgerpapírt a földről és gyűrd a mellényzsebébe. :)

3. Azonnal jelentsd a hatóságoknak, ha illegális szemétlerakóra bukkansz.

4. Bevásárláskor a tartalmat nézd, ne a csomagolást! Ne fizess külön a reklámért, dobozért, zacskóért, fóliáért, amit otthon rögtön a szemétbe dobsz. A szerves konyhai maradékokat, a levágott füvet komposztáld!

5. Ajándékaid tartósak, javíthatóak, természetes alapanyagúak legyenek. Csomagolásnál is papírt, textilt, pamutot használj. Ha ügyesen csomagolsz, elég átkötni raffiával, papírszalaggal a csomagolóanyagot; így azt újra fel lehet majd használni; nem szakad szét a celluxtól, ragasztótól.

6. Megunt játékot, divatjamúlt ruhát, "kinőtt" könyvet soha, de soha ne dobj a szemétbe! Vidd el a Máltai szeretetszolgálatnak, kórházaknak, bölcsödéknek, könyvtáraknak, vagy add tovább a rokonoknak, ismerősöknek. Ilyesmit adni és kapni nem "ciki", hanem ésszerű, felelősségteljes cselekedet. Ne menjen veszendőbe, aminek más még örülhet! Ne feledd azt sem, hogy egy megunt, ütött-kopott játékbaba is újjávarázsolható egy kis csiszolópapír, festék, pár pamut hajtincs és egy új babaruha segítségével.

7. Vigyázz a dolgaidra; használd ki teljes éllettartamukat, hogy ne kelljen kéthavonta új cipőt, kétévente új porszívót venned. Ha valami elromlott, vidd el javíttatni, vagy kérd meg az ezermester szomszédot, bütykölje meg; ha lekopott a cipősarok, vidd le a cipészhez, ha leszaladt a harisnya, a szemfelszedő pár forintért megcsinálja. Nem kell rögtön újat venni.

8. Ne pazarolj! Írj a papír mindkét oldalára; a próbanyomtatásokat nyugodtan csináld már használt papírra. Használj és készíts újrapapírból levélpapírt, borítékot, füzetet.

9. Légy találékony! A Vissza nem váltható üvegek nyáron jók lesznek befőzéskor lekvárnak, gyümölcsszörpnek. A kiürült mosószeres doboz remekül beválik irattartónak vagy szemetesnek; ha bevonod valami szép anyaggal, körbedíszíted raffiával, termésekkel, szárazvirággal, még mutatós ajándék is lehet. Régi ruhák, szakadt törölközők: portörlőrongy, babaruha, díszpárna-kitömő lehet belőlük. A kimustrált fogkefével a nehezen elérhető helyeket, eldugott kis réseket is kitakaríthatod. A koszos zacskók szemeteszsáknak még tökéletesen megfelelnek.

10. Amire már tényleg nincs szüksége sem neked, sem rokonaidnak, ismerőseidnek, szomszédaidnak vagy a szeretetszolgálatoknak, azt szelektálva vidd el a hulladékudvarokba.

Újrahasznosítás

Készíts újrapapírt házilag!
Nem ördöngösség; csak papír kell hozzá (műanyagborítású nem jó!), víz, esetleg kis tapétaragasztó, egy fakeret, valami laza anyag, pár konyharuha, egy akkora edény, amibe belefér a keret, és egy turmixgép. A fakeret akkora legyen, amekkorára szeretnéd csinálni a lapokat. Feszesen szögezd rá (ha puha a fa, tűzőgéppel is rárakhatod) a muszlimanyagot (lehet más, laza anyag is; majd kitapasztalod, melyik a legjobb; a lényeg, hogy könnyen áteressze a vizet.) Tehát van egy merítőkereted. A papírt tépkedd kis darabkákra és rakd a turmixgépbe kevés vízzel. Turmixold össze, amíg teljesen pépes nem lesz. Tetszés szerint festőanyagot is keverhetsz bele. Ha szilárdabb, keményebb papírt akarsz, kis tapétaragasztót is turmixolj a pépbe. Öntsd az egészet egy nagy edénybe, engedd föl vízzel, hogy elég híg legyen. Merítsd bele a keretet, úgy, hogy föléfolyjon a papírlötty. Emeld ki óvatosan a keretet; a fölösleges víz az anyag lukacskáin lecsurog, a papírpép fentmarad. Borítsd az egészet egy konyharuhára, majd takard be egy másikkal. Így rétegezheted a papírokat; jól nyomkodd le őket és rakd meleg helyre az egészet. Ha türelmetlen vagy, a két konyharuha közötti lapot ki is vasalhatod; így pár perc alatt kész. Mielőtt levasalod, nyomkodhatsz bele száraz virágot, illatos szirmokat, levendularügyeket díszítésnek. Nemcsak esztétikus, szép papírod lesz, hanem az illata is sokáig megmarad.


Gyűjtsd külön szemetesbe a szerves, konyhai hulladékot, melyből komposztot készíthetsz. Ezeket jól zárható szemetesbe tedd és ürítsd 2-3 naponta a komposztra. Ha nem tudsz komposztálni, nem kertes házban laksz, biztos van olyan ismerősöd, aki szívesen átveszi saját komposztjához a szerves hulladékot. Ha több család öszefog, közösen is komposztálhatnak.
Ha karácsonykor nem elégedsz meg a jelképes fenyőággal, a kerti fa feldíszítésével, ódszkodsz a műfenyőtől, és ezért vágott fát veszel, gondoskodj róla, hogy kidobás után a fát komposztálják. Ezt több szervezet is végzi a fővárosban és vidéken is.

Papír

A papírgyártás az egyik legszennyezőbb, legkárosabb folyamat. Amíg a farostokból cellulóz lesz rengeteg víz, energia és vegyszer fogy el. Minél fehérebb egy papír, gyártása annál szennyezőbb a klóros fehérítés miatt. A gyorsan növekvő puhafa-ültetvények kiszipolyozzák a talajt és rengeteg műtrágyát és növényvédő szert igényelnek.
A papírgyártáshoz több, mint 2000 vegyületet használ az ipar; a nyomda még további ezret. Minden tonna nyers újságpapír 70 kg vegyszert tartalmaz. Mi magyarok fejentént 55 kg papírt fogyasztunk évente.
A környezetbarát újrapapír a "szürke papír" egyszerű pépesítéssel készül a begyűjtött papírhulladékból. A gyártás folyamán a víz 90%-a körfolyamatban mozog, így kevés szennyvíz termelődik. A vízben oldhatatlan festékmaradványok miatt színe jellegzetesen szürkés, de jegyzetelésre, csomagolásra, vécépapírnak, zsebkendőnek, szalvétának, papírszatyornak tökéletesen megfelel.
A borítékokat papírvágó késsel vágd fel és nyugodtan hasznosítsd újra. Húzd át, vagy ragaszd le az eredeti címzést, és írd rá az újat. Írd rá nyugodtan azt is: Használd újra a borítékot, hogy kevesebb fa pusztuljon el! Ebből látni fogják, hogy nem zsugori vagy, hanem környezetvédő.
Járj könyvtárba; a betű nem kopik el attól, hogy többen olvassák! A napilapokat is oszd meg barátaiddal, munkatársaiddal;ne kelljen nekik is megvenniük. A munkahelyen vagy az öregek otthonában hálás olvasókra találnak és nem lesz belőlük idő előtt szemét.

Üveghulladék

Az üveg a természetben nem bomlik le. Csak akkor környezetbarát, ha a gyártási folyamatba visszaforgatjuk. Egy átlagos üveg 45-60 alkalommal újratölthető, és még a tisztítással, selejtezéssel együtt is 80%-os az energiamegtakarítás. Újraolvasztással is 20-30% megtakarítható.

Fémhulladék

Az alumínium gyártásakor minden tonna timföld előállításakor (a csontok törékenységét fokozó fluor felszabadulásán kívül) legalább egy tonna vörösiszap is keletkezik, ami a hazai veszélyes hulladékok 56%-át teszi ki!
A legtöbb fémhulladékot a hulladékudvarok visszaveszik. Amit nem, azt gyűjtsd külön és lomtalanításkor rakd a kupacra.

Műanyagok

Az elmúlt években rohamosan nőtt az egy főre jutó műanyag-felhasználás. A legtöbb műanyag évszázadokig fog állni a lerakókban változatlanul. Tele vannak veszélyes segédanyagokkal, melyek a lassú bomláskor felszabadulhatnak. A műanyagok újrahasznosítása jelenleg nincs kielégítően megoldva. Amennyire csak tudod, kerüld használatukat. A vissza nem váltható PET-palackokat a hulladéklerakó udvarok legtöbbje már visszaveszi.


PIROSSZka - A jó, a rossz, a farkas, MEGAnagyi - Vélemények

2007-06-08 23:34.58
Akkor te meg egy borzalmas kurva vagy


2007-06-08 23:34.14
Gyenge vagy te !!!


Nyár ; homok ; hűs habok !!!!!!

2007-06-08 23:15.01
Osztály kirándulásra ???


1 2

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk