Utolsó hozzászólások:
Szebb holnap 2. - Vélemények (2008-11-17 19:00.34) |
Lombardo : már a nevedből kitaláltam, hogy milyen zenét szeretsz... :)
A klipp jó, bár egyszerűen rárakták a zenét a képre.
Jó 10 éve videón csináltam egy hasonlót, a Judas Priest : Painkiller-c. számhoz vágtam össze klippet Woo több filmjéből, ritmusra igazítva.
A metalzene, és az akciójelenetek nagyon impulzív hatást tudnak együtt kelteni. |
A fegyverek istene - Vélemények (2008-07-09 14:13.15) |
DVD-n már rég kiadták, de az eredeti hangot azon hiába keresed! Angol és magyar szinkron van csak az egyébként jó képminőségű és vágatlan kópián.
Eredeti nyelven, normális felirattal nézve ez a film szerintem a világ legjobb akciófilmje, normálisan fordítva a történetben sincsenek logikátlanságok, az akciójelenetek pedig fenomenálisak!!!! |
Battle Royale - Vélemények (2008-05-04 12:44.07) |
Lehet hogy későn kapcsolódok be a vitába, de lenne néhány gondolatom a témában:
Mindenkinek azt ajánlanám, hogy először a filmet kell megnézni, és utánna olvasni el a könyvet, majd ismét megnézni a filmet, így lesz teljes az élmény!
Ha ugyanis először a könyvet olvasod el,(ami zseniális, magával ragadó,stb...) a film változtatásai zavarónak tűnhetnek, az erőteljes sűrítés miatti sok kihagyott résszel, az esemégyek időrendi sorrendjének felcserélésével,stb.
Szűz szemmel nézve a film tökéletes, ami kérdés pedig megválaszolatlanul marad utánna a nézőben, arra a könyv mind megfelel. És pont a változtatások, kihagyások miatt tartogat a könyv még rengeteg izgalmat a film megtekintése után is, mert máshogy történnek az események, küzdelmek (főleg a végkifejlet) a könyvben, mint ahogy a filmben láttuk.
A legfontosabb változtatás, és ezt senki sem említette meg előttem, az a történet társadalmi hátterét érinti:
A könyvben egy olyan alternatív Japán birodalom szerepel, amelyben Orwell 1984-ét idéző elnyomó diktatúra működik már vagy hetven éve, és a Battle Royale - program évtizedek óta folyik, minden évben harmadikos (15-éves) diákok ezreit küldve a halálba,ugyanis a versenyt minden tartományban megtartják, titkosan, csak ha végetért, akkor hozva nyilvánosságra a helyszínt, a résztvevők neveit.
Ezzel szemben a film az általunk is ismert társadalmi felépítésből, demokráciából indít, néhány magyarázó felirattal jellemzve az egyre növekvő gondokat (munkanélküliség, fiatalkorú bűnözés). És megtudjuk, hogy ezekre a gondokra válaszul találták ki az ország vezetői a B.R. törvényt, hogy egy osztálynyi diákot öldöklésre kényszerítenek.
Nos ez így kissé hihetelennek tűnik, a film társadalomképébe ilyesmi egyszerűen nem passzol bele! (képzeljük el, hogy nálunk, vagy nyugat-európa bármely más államában hasonlót csinálnának, mekkora össznépi felzúdulás lenne belőle!)
A könyv által megrajzolt diktatúra világába viszont ez belefér, oda, ahol a rendszert nyilvánosan szidó állampolgárt a rendőr statáriális módon a helyszínen lelőheti, és ahol a "kiválasztott" gyermekeik sorsába bele törődni nem tudó, az ellen tiltakozó szülők is golyót kapnak a fejükbe.
Megértem, hogy a társadalmi háttér bővebb bemutatása elvonta volna a figyelmet és a filmidőt a játékról, de ezzel a történet teljes háttér-mondinavalója is kicserélődött: ami az eredetiben a diktatúra elnyomása elleni lázadás volt, az a filmben a gyerekek és felnőttek szembefordulására, szembenállására változott.(Ezt erősíti az is, hogy a tanár, aki a könyvben csak az elején, és a végén tűnt fel személyesen, a történet nagyját átengedve az egymást öldöklő gyerekeknek, a filmben sokkal nagyobb szerepet kapott, több ponton kötődve a diákjaihoz.)
A film előnyei :
- A nagyon jó zene (több helyütt klasszikus zenei részletek, amik fajsújt adnak az eseményeknek)
- A japán beszéd (szigorúan csak eredeti hanggal nézendő!!), ami különleges csengésével pluszt ad a történethez
- Az akciójelenetek (a lövöldözések megfilmesítve hatásosabbak, mint leírva)
- A bemondó kiscsaj a videón, ahogy a szabályokat ismerteti (ez az elem a könyvből teljesen hiányzik): Egyszerűen remek, a kinézete, a gesztusai, hanglejtése mind telitalálat!
- Takeshi Kitano színészi jelenléte, ami sokat dob a filmen
A könyv előnyei:
- Alaposabb, minden részletre hihető magyarázatot kapunk
- Jobban megismerjük a szereplők jellemét, motivációit, ezáltal a mellékszereplőkkel is könnyebb azonosulni
- Jobban belelátunk az osztályközösség belső kapcsolatrendszerébe, tudjuk ki kit szeret vagy utál, (nem csak egy csapat riadt gyereket látunk, mind a film elején)
- A szereplők halála sokkal drámaibb, átélhetőbb a könyvben, ahol egyesek oldalakon át haldokolnak, megosztva velünk utolsó gondolataikat, mindebből a filmen csak annyi látszik hogy : "bumm, bumm, ..ááááá..." - és már jön is az újabb jelenet.
- Terjedelménél fogva tovább lehetünk a történet hatása alatt |
Kisrenoir összes hozzászólása |