Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-11-28
A szomszéd szoba
Az iskola
Barátnők újratöltve
Bohócrém karácsonya
Exhibition on Screen: Michelangelo - Szerelem és halál
Kneecap
Mi vagyunk Azahriah
Vaiana 2.

2024-11-21
A parancsnok
Bambi - Egy élet az erdőben
Eretnek
Futni mentem
Ketyegő ultimátum
KIX
Ne várjatok túl sokat a világvégétől
PÁN - A belső sziget

2024-11-14
A változás valutája
Az univerzum elmélete
Gladiátor 2.
Lee
Terápia alatt
Valami különös
Változó vadon - Az én Északom

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Nagy durranás 2. - A második pukk
- Mozi+, 07:30
Twisters - Végzetes vihar
- HBO, 07:45
Boldogító igen, vagy nem
- Film Mánia, 07:45
Összeesküvés-elmélet
- AMC, 07:45
Dzsungelből dzsungelbe
- Film Café, 08:10

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Franco Nero (83)
Vincent Cassel (58)
Maxwell Caulfield (65)
Pokorny Lia (53)
Oded Fehr (54)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
MR-9: Ölni vagy halni - Kérdések
Szólánc igékkel
Három betű - egy mondat
2022-es választás
R.I.P.

További fórumok

Utoljára értékeltétek
A szomorúság háromszöge aaaaa
Philip Froissant aaaaa

 

Fórum - Medgyasszay Vilma - Vélemények

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

2. Menrot (2012-05-03 17:21.48)  
1885. május 3-án született Aradon. Apja Stand Kálmán orvos, anyja Medgyaszay Ilka énekesnő volt, őt Stand Vilmaként anyakönyvezték. A család apai ágán is akadt színész a felmenők között: Stand Kálmán unokaöccse volt Megyeri Károlynak, Petőfi A tintásüveg című verse főhősének. Vilma 1902-ben, a Vígszínház színiiskoláját elvégezve vette fel édesanyja nevét, s 1903 júliusában már Medgyaszay Vilmaként lépett színpadra Krecsányi Ignác nyári társulatával. 1904-ben szerződtette a Király Színház, ahol a János vitézt játszó színész mellett ő lett az első kétszáz adás Iluskája. Ezután szerepelt a Magyar Színházban, az Operettszínházban, a Nemzeti Színházban, igazi műfaja azonban a sanzon volt.

A Modern Színpad Cabaret-hoz 1907-ben szerződtette Nagy Endre, aki csodálatos hangját harmattal befuttatott nemes gyöngynek nevezte. Igazi otthonra talált itt, s a magyar költészet egyik legfőbb népszerűsítőjévé vált. Költőóriások: Ady Endre, Babits Mihály, Karinthy Frigyes, Szép Ernő megzenésített verseit énekelte, emellett Bartók- és Kodály-dalokat is előadott. Műsorát maga állította össze, repertoárján ezernél több dal szerepelt. Rendkívül népszerű lett, sokan csak az ő kedvéért mentek el a színházba. Varázslatos egyénisége, szépsége, muzikalitása, temperamentuma mind hozzájárult sikeréhez. Nagy Endre kabaréjában kezdte el azokat a dalesteket, amelyek keretbe foglalták egy-egy költő válogatott dalait. Kosztolányi a magyar beszéd- és énekművészet forradalmárának, a dal színésznőjének nevezte, Babits neki írta a Gáláns ünnepséget, Ady a Kató a misén-t, és Zozo levelét.

Amikor 1913-ban Nagy Endre Párizsba utazott, Medgyaszay átvette a színház irányítását és két éven át Medgyaszay-kabaré néven igazgatta. Saját színházzal is próbálkozott. 1918 decemberében Szomory Dezső, Szép Ernő és Molnár Ferenc bevonásával szervezte meg a Medgyaszay Színház társulatát, melynek zenei vezetője Reinitz Béla volt. A teátrum, amelyben a fellépő művészek Haydnt, Webert, Bartókot, Kodályt adtak elő, igen rövid ideig működött, alig egy év után megszűnt. 1927-ben a Zeneakadémián tartott önálló estet, az utána következő években sokat szerepelt külföldön. 1938-ban megünnepelték pályájának harmincéves jubileumát, ezután csak kávéházakban énekelt, de fellépett a nevezetes Vasas-matinék műsorában is.

A háború után a Vidám Színpad tagja volt, innen vonult nyugdíjba 70 évesen, 1955-ben. Nevezetes szerepei voltak: Annie (Thomas: Charley nénje), Tschöll mama (Schubert-Berté: Három a kislány), Angot (Lecocque: Angot asszony leánya).

Páratlan alakja volt a magyar színházművészetnek. Nem hasonlított senki máshoz, ízléses, finom előadásában egy útszéli kuplé is dallá nemesedett. Nagy Endre azt mondta róla: "A kabaré polifóniájában ő volt a Vox Humana." Munkásságát 1954-ben Kiváló Művészi, 1958-ban Kossuth-díjjal ismerték el.


1. Menrot (2012-05-03 17:19.05)  
..............



Kapcsolódó fórumok

VéleményekMenrot, 2012-05-03 17:212 hsz
Kérdések téma megnyitása0 hsz
 
 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk