Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-12-26
A nap, amikor apu megmenti a karácsonyt
A szerelem ideje
Better Man: Robbie Williams
Parthenopé - Nápoly szépe
Sonic, a sündisznó 3.
Sütimanók - Szupersipka-küldetés

2024-12-19
A kedvenc sütim
Derült égből karácsony
Karácsonyi állatmesék
Kincs a múltból
Mufasa: Az oroszlánkirály
Szeretetreméltók
Veszettek

2024-12-12
DAC FILM
Éjszakai vadászat
Fekete kanári
Hogyan tudnék élni nélküled?
Kraven, a vadász
Niko, a rénszarvas - Az északi fényen túl

További mozibemutatók

DVD / Blu-ray premierek
Alien - Romulus *Angol hangot és Angol feliratot tartalmaz* (DVD)
Escobar - Az elveszett éden (DVD)

További DVD premierek
További Blu-ray premierek

Hamarosan a TV-ben
Babylon A.D.
- Film Café, 11:55
A csaló
- Filmbox Extra HD, 12:15
Gemini Man
- TV2, 12:50
Újra boldog karácsony
- TV4, 13:00
Legendás állatok és megfigyelésük - Dumbledore titkai
- HBO2, 13:21

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Jay Brazeau (71)
Ralph Fiennes (62)
Hector Elizondo (88)
Guido de Angelis (80)
Kamarás Iván (52)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
- Filmes Sámánok Rendje -
Kálvária (2014) - Vélemények
Aktuálpolitika azoknak, akik unják a trollt a választás topikban
Jellemző mondat, esetleg rövid párbeszéd - melyik filmben hangzott el?
Lányok Dubajban - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Keselyűk karmaiban aaaaa
Jeney Luca aaaaa

 

Fórum - 451 Fahrenheit - Vélemények (2. oldal)

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

1 2 3 4
66. Chris Co (2014-03-08 03:30.18) aaaaa - (válasz K.V.János 65. hozzászólására)
Én is ugyanarra gondoltam, amire te és egyetértek az odaszegezéssel kapcsolatosan is. Pontatlanul fogalmaztam, mert nem pontatlan a megfogalmazás, csak kicsit tényleg hámozós. Társadalmi, politikai hátteret illetően az író hidegháborús félelmei kapcsán gondoltam, de ez csak két feltételezés közül az egyik, ami inkább elképzelhetőbb, mint a túlzott szabadosság elleni reakció.


65. K.V.János (2014-03-08 00:27.23)   - (válasz Chris Co 64. hozzászólására)
Valahol azt hallottam, h az igazán jó vers arról szól, amiről akarjuk. Mindenki azt lát bele, amire az adott körülmények az adott pillanatban rávezetik. Lehet, hogy az "emberi gondolkodás szabályait" vagy annak korlátait félreértettem, és lehet, h Te mást értesz a "kölcsönös együttélés szabályaihoz igazodás" alatt, de én ezt hámoztam ki belőle. Egyébként nem vagyok benne biztos, h aktuálpolitikai háttere is volt Bradbury regényének. Könyvégetés szerepelt a világtörténelemben, a tömegek manipulációja szintén. A filmet sajnos még nem láttam, de a könyvben nem volt szükség a szabadosság elleni reakcióra, mert a népet odaszegezték a négy falból sugárzott reality show elé, és mindenki azt csinálta, amit a tévéfal mondott neki. Viszont aki nem ült oda a fal elé, aki szabadon gondolkodott, az veszélyes lehetett a társadalomra, mert kiszámíthatatlanná vált.



64. Chris Co (2014-03-06 13:20.31) aaaaa - (válasz K.V.János 63. hozzászólására)
Szerintem ha néhány írásomba belebotlasz, nagyon gyorsan elfelejted a filozófus jelzőt:), bár örülök, hogy tetszik és megtisztelő, hogy tőlem idézel. Igaz, nem értem, mert kicsit pontatlan a megfogalmazás, de legalább valaki kifejtette, mire gondoltam:). Sajnos visszanézve itt sem fejtettem ki konkrétabban, mire gondoltam azzal kapcsolatosan, hogy miért nem a túlzott szabadosság elleni hatalmi reakció az, amit Bradbury regényében vagy Truffaut filmjében láthattunk. Ehhez figyelembe kell venni az akkori társadalmi, politikai hátteret is, hogy vajon Bradbury kritikája elsősorban mire vagy merre irányul illetve ami egyértelmű, hogy már a műben önmagában a szabad gondolkodásra irányuló támadást fedezhetünk fel bármiféle eltúlzott dologgal szembeni eltúlzott reakción túl.


63. K.V.János (2014-02-25 23:05.11)   - (válasz Chris Co 50. hozzászólására)
"az emberi gondolkodás szabadságának a korlátja az, hogy az egyén egy szervezett társadalomban képes csak a kölcsönös együttélés szabályaihoz igazodni." Nem vagy véletlenül filozófus? Nem szoktam idézeteket kimásolni fórumozóktól, általában megteszi a "válasz erre", de ez annyira igaz, annyira filozofikus és annyira tetszik, hogy muszáj volt. Ez az egyik (ha nem A) legnagyobb baj a világban. Szabályokat meg törvényeket kell alkotni azért, hogy ne öljük meg egymást, mint Bradbury városának lakói, mert magunktól nem vagyunk képesek úgy viselkedni, hogy ne ártsunk a másiknak!


62. K.V.János (2014-02-25 22:51.47)   - (válasz Lamarca 21. hozzászólására)
Az utópia csak addig utópia, amíg meg nem valósítják. Sajnos efelé tart a világ. (valóvilág?!!???!!!!!???????!!!!!!!!!!!)


61. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2014-02-19 15:26.47) aaaaa - (válasz GyermeklakĂłbizottsĂĄg 59. hozzászólására)
Én nem olvastam, talán nem is fogom soha, a hazánk bemutató hetében láttam a filmet. Azóta sincs plazma tv- m, pedig akkor úgy gondolám, hogy lesz az ágyam fölött nagy vetítő, és hosszú, frufrus parókám.


60. Chris Co (2014-02-19 15:17.32) aaaaa - (válasz GyermeklakĂłbizottsĂĄg 59. hozzászólására)
Köszönöm! Sajnos nem tudom bővebben vagy szebben kifejteni, mert rohanós, amit írok. Nekem is "az emberi kapcsolatok cincálásai a kedvenceim" inkább, bár a sci-fi számomra talán a legközelebb áll a "lelki" világomhoz, nevezzük így a dolgokat, ezért ezt a művét mindenképp nagyra értékelem annak ellenére is, hogy a Bradbury regényt én egészen másképp képzeltem el, bár ez nem meglepő, ha valaki előbb olvas valamit, mint azt a filmvásznon látja.


59. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2014-02-19 15:00.42) aaaaa - (válasz Chris Co 57. hozzászólására)
Nagyon szépen jó a kifejtősőd. Truffaut filmjei közül az emberi kapcsolatok cincálásai a "kedvenceim."A scifi műfajilag is távolabb áll a "lelki" világomhoz.


58. Chris Co (2014-02-19 14:57.21) aaaaa
jav.: Truffaut érzett rá és nem Bradbury illetve alakjává vált Godard...


57. Chris Co (2014-02-19 14:49.56) aaaaa
451 Fahrenheit – Sokan ezt a művet egyértelműen a francia "újhullám" filmjei közé sorolják. Én ezzel nem feltétlen értek egyet és nehéz lenne erről vitatkozni, ugyanis a filmes szakma egy része is azok oldalán áll, akik szintén így gondolják. Az, hogy sok vagy kevés köze van hozzá, én úgy gondolom, is-is, bár én inkább a kevés felé hajlok, igaz, a filmben amit felfedeztem, az sajnos számomra sok és talán ezért látom úgy, hogy ez a mű csak majdnem az egyik legnagyszerűbb sci-fi, amit valaha láttam. Számomra a 451 Fahrenheit Truffaut egyik legkiemelkedőbb alkotása. Míg a francia újhullám stílusjegyei meghatározóak egyes műveiben (például a stílusnak hamar búcsút intő Chabrol első filmjének önéletrajzi vonásai, Truffaut 400 Csapás című művében szintén fellelhetők...), ez a film (hasonlóan Chabrol néhány későbbi filmjéhez) kommerszebb, de egyes vonásai, a szabadságvágy, a modernizmus és az egyén kapcsolata, a szorongás vagy a szökés gondolata nagyszerű párhuzam Ray Bradbury regénye és a francia újhullám alkotásai közt. Bradbury zseniálisan ráérzett erre. Számomra azonban sajnos vannak hátrányai is. Képi világa az újhullámos filmek jellegzetes helyszíneire emlékeztetnek. A tudományos fantasztikum inkább csak díszlet, ami szinte alig fellelhető. Stílusában filmes szempontokat követ, melyek már inkább hagyományos, mint újító eszközök illetve a kortárs rendezők közti versengés eredményének köszönhetően kevésbé kifejezőek. Szellemiségében hű a regényhez, bár a sci-fi elemek kigyomlálása (szívfájdalmam a regény után) és a történet némi módosításai szerintem elvettek, mint hozzáadtak volna. A 451 Fahrenheit egy nagyszerű történet, mely mondanivalója egy jóval mélyebb, árnyaltabb és sötétebb világban bontakozik ki, mint akár például egy totalitárius diktatúrában. Ez a rendszer szabadabb, azonban a megtévesztés és a manipuláció által talán még vészjóslóbb is, mivel koránt sem egyértelmű jeleit mutatja a szabadság korlátozásának és veszélyesebb, mint mondjuk egy liberalizmussal átitatott világrend, melyben az élvezetek, drogok csapdája jelenti a szellemi szabadság börtönét. A francia újhullámot tekintve Truffaut korábbi filmjeivel már bizonyított és számos klasszikust ismerhettünk meg általa, például a Lőj A Zongoristára vagy a Kifulladásig, melyet Godard fejezett be, aki későbbi filmjei által vált a stílus legmeghatározóbb alakja. Truffaut azonban egy nagyszerű sci-fivel lepte meg a filmes világot és annak közönségét, mely a műfajban kultikus, viszont kevésbé populáris. Véleményem szerint nagyobb figyelmet érdemelne ez a nagyszerű, ám nem hibátlan alkotás. Egy kicsit elkapkodottnak éreztem. Talán az akkori filmes "hagyományoktól" eltérően érdemes lett volna többet áldozni időben és pénzben is ennek a regénynek a filmes megvalósítására.


56. Chris Co (2013-10-24 14:47.01) aaaaa
[link] ;)


55. Chris Co (2013-10-24 14:45.13) aaaaa - (válasz Vbacs 54. hozzászólására)
Ez így van, de a 451 Fahrenheit film nem a francia újhullám képviselője. Truffaut nem csak a francia újhullámról ismert (pl.: A Mississippi Szirénje stb...).


54. Vbacs (2013-10-24 14:37.57) aaaaa - (válasz Chris Co 53. hozzászólására)
De Truffaut a francia újhullám egyik képviselője, szóval sok köze van hozzá :)


53. Chris Co (2013-10-24 14:21.33) aaaaa - (válasz Mozsika 52. hozzászólására)
Szerintem is nagyon faja ez a film. Örülök, hogy az általad nem kedvelt műfajban azért találsz egy-két klasszikust (pl.: A Clockwork Orange). A francia új hullámtól valóban nem láttam én sem ehhez hasonló alkotást, mivel a 451 Fahrenheitnek sem sok köze van hozzá, de sebaj. Ez a film igazán egyedi darab.


52. Mozsika (2013-10-23 17:01.11) aaaaa
"A könyv nem élet. Mit remélt akkor, amikor megmentette ezt a sok nyomtatványt? Boldogságot??? Akkor szánalmas bolond"

Könyvet égetni ugyebár bűn. Aki könyvet éget, az a pokolra jut. Kik is égettek könyveket? A nácik??? oh igen. Bárki bármit mond, nekem a nácizmus kritikája is lejött a filmről, pedig ez csak egy alternatíva, hogy miről is szólhat még? Mint minden antiutópia: társadalom bírálat, rendszer bírálat, gondolkodás hiánya

"Ha nem égetne könyvet mit csinálna?
Füvet nyírnák
És ha a rendszer megtiltaná?
Akkor hagynám nőni, Uram! "

Francois Truffaut filmje eléggé komplex mondanivalóval bír és ami még ennél is fontosabb: az egyik legegyedibb történetet vitte vászonra 1966-ban. Aki a történet elolvasása után nem kap kedvet rá, az nem tudom mit nézne szívesen. Igazából a francia újhullámból eddig ilyen darabot még nem nagyon láttam.
Néhol egy picit megüresedett a film, de a színészek játéka és Bernard Hermann figyelemre méltó zenéje kárpótolt még ezekben a pillanatokban is. A film vége pedig... onnan a horrorisztikus égetéstől egészen a záró képsorokig valami fantasztikus. Na és hogy 'öröklődtek' a könyvek... hát az is megér egy imát. ( Ray Bradbury: Marsbéli krónikák - mondta a vörös srác :D )

Igazán egyedi darabbal van dolgunk. Roppant jó film ez.


51. Chris Co (2013-10-14 23:07.00) aaaaa - (válasz LGarib 45. hozzászólására)
"Az elmúlt 300 év emberi történelme ezzel volt tele." - Szerintem nem a mozgalmak és az ideológiák siklottak félre. Amit mindig is hiányoltam a legtöbb disztópikus műből, az, hogy kik voltak egy ideológia vagy eszme elferdítésének és egy rosszabb, embertelenebb világrend megteremtőinek okozói. Elsősorban nem a hatalom, hanem az alárendeltek, ugyanis többséget élveznek és élveztek az emberiség történelme folyamán is, mint ahogyan egy utopisztikus és képzelt világrendben úgyszintén.


50. Chris Co (2013-10-14 22:58.02) aaaaa - (válasz LGarib 45. hozzászólására)
Az eltúlzott társadalmi reakció nem feltétlen egy antihumán szabadosság ellen történt. Ami viszont a mai társadalomra jellemző probléma, az nem a túlzott szabadosság korlátozásának hiánya, hanem még mindig az emberi gondolkodás szabadságának a korlátaiban keresendő, vagyis, hogy az egyén egy szervezett társadalomban képes csak a kölcsönös együttélés szabályaihoz igazodni.


49. Chris Co (2013-02-08 02:17.16) aaaaa - (válasz Menrot 48. hozzászólására)
Tegnap a Gyűlölet volt, ma a 451 lesz az éjszakai mozi. Talán holnapra Godard vagy Cronenberg. Még kitalálom.:)


48. Menrot (2013-01-23 18:21.11) aaaaa - (válasz Menrot 47. hozzászólására)
Sorry,látom a Week-end-re gondoltál. :)


47. Menrot (2013-01-23 18:20.35) aaaaa - (válasz Chris Co 46. hozzászólására)
Truffaut rendezte.


46. Chris Co (2012-09-16 02:06.14) aaaaa - (válasz GyermeklakĂłbizottsĂĄg 42. hozzászólására)
Moziban én sem. Mtv1-en és azt hiszem, még a TV2-n is láttam (magyar szinkronnal). Net-ről eredeti hanggal és angol nyelvű felirattal bármikor "beszerezhető".:) Godard legjobb filmje(szerintem).


45. LGarib (2012-06-19 08:59.53) aaaaa
Bár nem tartozik szorosan a filmhez, én is hozzátenném a magamét a filmbeli diktatúráról. Nem volt ugyan egyértelmű utalás, de célozgatás igen, arra nézve, hogyan is alakult ki az a diktatúra. Egy másik SF szerző szavaival élve, valójában "visszalendült az inga". Arra célzok, hogy a könyvégetés és kemény diktatúra, nem holmi agyament diktátorműve ebben az esetben, hanem egy eltúlzott társadalmi reakció, arra az elfogadhatatlan, zavaros, és alapvetően antihumán szabadosságra, ami például a korunkat is jellemzi.

Erre célzott a film és a könyv is. Természetesen, mint minden idealista, a természetes folyamatokat felgyorsítani, vagy megváltoztatni akaró, ideológián alapuló mozgalom, ez is félresiklott.

Az elmúlt 300 év emberi történelme ezzel volt tele.


44. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2012-06-11 20:16.47) aaaaa - (válasz Orgona 43. hozzászólására)
A Filmmúzeumban hullámzott a francia, de erre a filmcímre nem emlékszem 1966- 70 körül.


43. Orgona (2012-06-11 13:11.05) aaaaa - (válasz GyermeklakĂłbizottsĂĄg 42. hozzászólására)
A Weekend tulnyomórészt klubokban, Art Kino-ban ment. Elvontsága miatt nem vártak tőle nagy nézőlétszámot, nem Bud Spencer filmek szintjén mozgott.


42. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2012-06-11 12:13.22) aaaaa - (válasz Chris Co 41. hozzászólására)
Azt sajnos nem láttam, nem is emlékszem, hogy mikor játszották moziban, de köszönöm az ajánlást.


41. Chris Co (2012-06-11 11:18.39) aaaaa - (válasz GyermeklakĂłbizottsĂĄg 31. hozzászólására)
Hát még a Weekend (ha már Godard). :)


40. Chris Co (2012-06-11 11:06.38) aaaaa
Egy másik szemszögből : Aki, vagy akik kitalálták, hogy könyveket égetnek, azok talán éppenséggel nem azért találták ki, mert tudták, hogy a könyvek, melyek mögött egy személy van, az több, vagy másabb azoknál, akik olvassák (tehát ők is olvastak)? (paradoxon) Az emberek közti különbözőségek az irigység eredetére vezethetők vissza (Kain és Ábel :)). Feltételezhető, hogy egy ilyen (tényleg groteszk és ellenszenves) világ megalkotásának motivációi nem szimplán csak az általános vélekedést támasztják alá, mi szerint egy diktatúra kizárólag a hatalom és az uralkodás szimbolikus társadalma. Ilyen volt a Harrison Bergeron film is (Kurt Vonnegut). Talán jót akartak az emberiség túlélése szempontjából, mégis a legtöbbet ártottak azzal, amit tettek. Bradbury kritikája a diktatúrákkal szemben nem alaptalan, de úgy érzem, nem is alapos. A szellemi szabadság is bizonyos korlátok közé kell, hogy szoruljon, ha
az együttélés szabályait úgy akarjuk betartani, hogy az a társadalom egészére kedvezőleg hasson.


39. Vbacs (2012-06-10 12:16.18) aaaaa - (válasz Angelika58 30. hozzászólására)
Most veszem észre, hogy Oskar Werner is történetesen 1984-ben halt meg, két nappal Truffaut után.....micsoda egybeesések.



38. Menrot (2012-06-10 11:53.39) aaaaa - (válasz GyermeklakĂłbizottsĂĄg 37. hozzászólására)
Igaz.


37. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2012-06-10 11:48.17) aaaaa - (válasz Menrot 36. hozzászólására)
31, 32, 33 vagyis nem az aktuális filmhez írtam a történetírót.


1 2 3 4

Kapcsolódó fórumok

VéleményekEntersp, 2022-01-27 15:2196 hsz
Kérdések téma megnyitása0 hsz
Keresem téma megnyitása0 hsz
 
 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk