Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-09-12
Balhé a Riviérán
Nemere István: Addig írok, amíg élek
Örökké
Szádra ne vedd!
Zenit

2024-09-05
A hókirálynő és a hercegnő
Beetlejuice 2.
Reggeli a hegyen

2024-08-29
aMItől félsz
Fák jú, Chantal

További mozibemutatók

DVD / Blu-ray premierek
Furiosa - Történet a Mad Maxből *Import-Angol hangot és Angol feliratot tartalmaz* (DVD)

További DVD premierek
További Blu-ray premierek

Hamarosan a TV-ben
Klón
- HBO, 04:25
Tőrbe ejtve
- Mozi+, 04:30
Elveszve az Amazonas-nál
- Film4, 05:00
Ezer szó
- Moziverzum, 05:20
Ő a megoldás
- SuperTV2, 05:30

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Thomas Kretschmann (62)
Mario Adorf (94)
Mucsi Zoltán (67)
David Arquette (53)
Martin Freeman (53)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Az éj színe - Vélemények
A kegyelem ára - Vélemények
Metal, Rock, Trash metal, avagy mi a kedvenc zened vagy Zenekarod?
Kalifornia - A halál nem utazik egyedül - Vélemények
Mai menü avagy ma milyen filmet néztél meg

További fórumok

Utoljára értékeltétek
A szökés aaaaa
Esther Esche aaaaa

 

Fórum - Csillagok háborúja - Vélemények (11. oldal)

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

elejére ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... végére
784. Pelikanbence (2012-01-15 16:38.30) aaaaa
MINDEN IDŐK LEGNAGYOBB SCIFI/FANTASY LEGENDÁJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


783. Panyolai (2012-01-12 12:10.18) aaaaa
Bármekkora kassza-, kritikai-, közönségsiker is volt, és bármennyien teszik is első helyre, nálam nem ez a legjobb epizód. Az egyértelműen A Birodalom visszavág. Természetesen ezt is szeretem, de a két filmet összevetve az elsőben több a gyenge pont, vagy több ponton egyszerűen kevesebb a Birodalom visszavágnál. Itt Vader még nem az, aki a folytatásban - mindig furcsálom, hogy itt alárendelt szerepben van a Halálcsillag parancsnokával szemben, míg ugye a Birodalom-ban egyértelműen ő jön az Uralkodó után, s szó szerint rettegnek tőle az emberei (is).
Valamint; itt mér nem érzi meg, hogy Leia és Luke kicsodák?:) (Jó, tudom, akkor még nem lehettek megírva a folytatások) Persze ezeket leszámítva nálam is klasszikus és 5-ös a film, ahogy a Jedi visszatér is. De pl az imdb-n már csak a Birodalom-ra adtam meg a 10-et...mert az a csúcs!



782. Langelus (2011-12-06 21:24.15) aaaaa
Hírneve és nimbusza nélkül a film határozottan jó sci-fi történet.


781. Randal (2011-12-06 20:10.23) aaaaa
Az előző vicces volt. Ez nem az :) http://www.youtube.com/watch?v=L5rx4XbnwQo&feature=related


780. Randal (2011-12-06 19:28.22) aaaaa
EHHHEHEHE! :))
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BgAlQ..


779. Filmnezo93 (2011-11-26 18:39.03) aaaaa
STAR WARS
Kritika
Episode II

A saga hírnevéhez nagyban hozzájárult a fénykard is, mely innen sem hiányozhat. Pengéje biztos kezekben úgy szeli ketté az ellenséget, mint kés a vajat. Láthatunk is a filmben egy karpárbajt az egykori mester és tanítvány között, mely mára igencsak gyengének tűnhet, ám számomra hosszú évekig ez volt az etalon a régi trilógiából. A koreográfia nem látványos, mégis erőteljes. Lucasék célja a régi szamurájok és a modern vívók mozdulatainak ötvözése volt. A végeredmény egész jó lett. Azonban a gyengeséghez nagyban hozzájárult, hogy az egyik színész már idős volt, a másik pedig egy igencsak nehéz öltözékben próbált mozogni. Az összképen mégis nagyot dob a párbeszéd. Erőteljes, rövid mondatok, melyből sejthetjük mik forrnak a két harcosban annyi év után. Eljött a végső harc, mikor egyiküknek meg kell halnia. Habár Bennek nagy esélye volt, mégis feláldozta életét, hogy az új generációt mentse, akikben benne van mindenki reménysége.
Összességében a film minden jelenete zseniális, mivel nincsenek üresjáratok, a párbeszédek kidolgozottak, erőteljesek. Ha úgy vesszük a filmben tényleg a párbeszédek a legmeghatározóbbak, de akcióban sincs hiány. Szépen halad az egész film, s gyorsan elrepül az a majd 2 óra.
A zenét még nem említettem. Igen nehéz szavakba önteni, mivel ezt hallani kell. John Williams olyat alkotott vele, mely a film sikeréhez nagyban hozzájárult. Ha a zene nincs, szerintem a film fele ennyire lenne sikeres. Mindenkinek megvan a maga témája, hozzá a megfelelő hangszerek. A dallamok ha kell lágyak, ha kell viszont erőteljesek, baljóslatúak. Hol dinamikusabb, hol lassabb, sejtetőbb. Mindig nagy örömmel hallgatom a számokat, mivel ez is elegendő, hogy elképzeljem mi is történik. Számomra ez a legtökéletesebb filmzene ami valaha is készült. Méltán kapott Oscart, mivel olyat hozott a filmek zenei világába, melyet azelőtt nemigen hallhattak a nézők.
A látvány amint már mondtam szemet gyönyörködtető. Néhány helyen már meglátszik rajta az idő semmit sem kímélő vasfogának munkája, azonban még sok jelenet most is megállja helyét. A vágások, makettek, robbanások mind szemkápráztatóak. A hajókat gyönyörűen modellezték le. Részletességük hihetetlen lett. Kedvenceim a csillagrombolók. Gyönyörűek amint méltóságteljesen elsuhannak az ember szeme előtt. A maszkok is nagyon szépek lettek. Chewbacca-ról az ember tényleg elhinné, hogy egy létező faj egyik képviselője. A droidok is nagyon tetszetősek. R2 aranyos, és jól is néz ki. Egyszóval a látványra sem lehet panaszunk.
Amint mondtam, a 95-s kivételével minden változathoz volt szerencsém. Azt kell mondjam a felújítás teljességgel fölösleges volt (értendő itt a CGI-re). Nem bánom, ha egy kicsit megspékelik a képet, hogy ne látszódjon annyira az összeollózás, de ne barmolják már szét az eredeti változatot. Mi ez, hogy Greedo lő először? Plusz CGI jelenetek? Teljességgel fölöslegesek. A Jabba-s részt el tudnám fogadni, ha a CGI szép lenne, mivel a 97-ben ocsmány, a 2004-ben pedig nem is hasonlít. A Baljós árnyakban meg tudták oldani, hogy emlékeztessen rá, de itt nem. Egy pozitívuma mégis van, nevezetesen az a jelenet, mikor Luke és Biggs találkoznak a Yavinon. Szerintem az a jelenet tökéletesen illik a filmbe, s Biggs hatása is nagyobb hatással bír ezután.
Sajnálom, hogy így elrontották, mivel számomra ront az összképen. Amíg nem láttam az eredeti verziót addig én is hüledezve néztem, de ezek után, már én is sajnálom, hogy így döntött Lucas. Azt ajánlom mindenki az eredeti 1977-s verziót tekintse meg. A kép- és hangfelújítás viszont jót tett. A színek szépek, a kép éles, s az 5.1 is gyönyörűen szól.
A filmhez több szinkron is készült, nevezetesen három. Ezekből is volt szerencsém mindhármat megismerni. Összességében szerintem mindegyik nagyon jó lett. Az 1984-s verzió korához képest egész jó lett. A hangok egy része a többi részben megismert, habár Kassai Károly furcsa volt, mint Luke Skywalker, de megszokható. Darth Vader itt Kristóf Tibor hangján szólal meg, aki ügyesen megoldotta a szerepet, habár számomra néha kicsit úgy tűnt mintha hadarna.
Az 1995-s szinkron már jóval profibb munka. Stohl András tényleg jó választás volt Luke-nak, s hollós Frigyes is nagyszerűen szólaltatta meg Vadert. Gépies, rideg erőteljes. Nekem nagyon tetszett. Nagy bajom viszont ezzel a verzióval, hogy sok szinkronhang több embernek is a hangja.
Az 1997-s szinkron volt az amit először hallottam, s én nagyon megszoktam ezzel, így a 95-s számomra először furcsa volt. Azonban szerintem ez a szinkron egy kicsit fölösleges volt. Két évvel később teljességgel röhejes ugyan azt a filmet újraszinkronizálni, ugyan azokkal a hangokkal. Itt viszont már legalább megoldották a fent említett problémámat. Ennél a résznél számomra ez a szinkron lett az etalon. Egyrészt, mert ezt hallottam először, a színészek nagy beleéléssel szólaltatják meg a karaktereket, s mindenki a helyén van.
Még megemlíteném a könyvváltozatot is, melyhez szintén volt szerencsém. Tényleg szórakoztató, s sok dologban részletesebb. Jobban átjön a történet sci-fi jellege, mivel találhatunk benne műszaki leírásokat, magyarázatokat. Lucas érdekfeszítően tud írni az biztos. Csak ajánlani tudom, akárcsak a filmet.
Úgy vélem mindent leírtam amit akartam a filmről. Igazából ódákat tudnék zengeni, hogy mennyire zseniális. Számomra egy időtálló és hibátlan alkotás, amit bármennyiszer újra tudok nézni. Nem fogom sosem megunni. Időtálló klasszikus, melyben fölösleges hibákat keresni, mivel ennek a filmnek olyanja nincs! A Top 10-s listám első helyén osztozkodik másik két filmmel. Kötelező darab, s aki nagy filmgyűjtőnek vallja magát, annak kötelező darab a gyűjteményében.
Az Erő legyen veletek...


778. Filmnezo93 (2011-11-26 18:38.34) aaaaa
STAR WARS
Kritika
Episode I

Réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban...
Ez a kis mondat indította be azt a hatalmas áradatot 1977-ben, mely még a mai napig tart.
A 70-s évek teljesen más világ volt. Nemrég ért véget a vietnami háború, hippi korszak, hidegháború stb. A filmek is igencsak mások voltak. Hamarosan viszont feltűnt egy ifjú lángelme, aki gondolt egy merészet és ötvözte a sci-fit a középkori mondákkal, megspékelte egy adag látvánnyal, s egy ehhez illő fenomenális zenét szereztetett. Ez a fickó nem más, mint George Lucas, aki már magáénak mondhatott ekkor egy sci-fit (THX-1138), illetve egy vígjátékot (American Graffiti) is.
A film története sajnos igen viszontagságos, mivel egyetlen stúdió sem akarta elvállalni, de végül a Fox igent mondott, ám ezek után több hónapnyi csúszás után el akarták venni a direktori stafétát Lucastól. Ám jó munkához idő kell, s végül is 1977. május 25-én már a vásznon suhanhatott el a Tantive IV a kies Tatooine felett.
Meg kell, hogy mondjam eleinte az egész STAR WARS téma hidegen hagyott, illetve gyerekfejjel az idegeneket is rémisztőnek találtam. Végül viszont leadta a televízió, így én is megtekintettem, s magával ragadott. Sajnos én már az új nemzedékhez tartozom, így az 1997-s verziót láttam először.
Számomra ez a film egy teljesen új világot nyitott meg. Sosem gondoltam volna, hogy valaki valaha is megálmodik egy ilyen világot (ugye 10-s éveim elején jártam, s nem láttam addig annyira sok ehhez hasonló filmet).
Most, jó pár évvel az első találkozásunk óta sikerült megtekintenem az eredeti 1977-s verziót is, amely még jobban ledöbbentett. A látvány számomra így még élvezhetőbb, mivel nincs benne CGI, csakis az emberi kreativitás. Mára már ott csücsül a polcomon a 2005-s kiadás is.
A film története nem egy Keresztapa, viszont a jól megalkotott karakterek, magával ragadó zene, igényes látvány, s az e mellé ötletesen tálalt sci-fi motívumok az emberrel feledtetni tudják ezt. Valójában egy egyszerű népmesei motívum ihlette kedves Lucasunkat. Ugye láthatjuk a szegény fiút, bölcs tanítót, hercegnőt, gonosz lovagot. Sárkány helyett kapunk egy sugarat okádó Halálcsillagot, s táltos paripa helyett Millenium Falcont.
Gyermekként ezt az epizódot láttam legtöbbször, mivel a zseniális hangulata magával ragadott. Ahogyan a végtelen űrben hirtelen feltűnik Leia hajója, nyomában a hatalmas csillagrombolóval... Az a látvány leírhatatlan. A néző tényleg ilyennek képzeli az űrutazást. Egy ilyen zseniális nyitány után a film kissé leaülepszik a Tatooin-n, ám eközben legalább megismerhetjük a karaktereket. Egytől egyig szerethetőek, s a színészek is nagyszerűen játszanak. Külön kiemelném Alec Guiness-t, aki méltán kapott jelölést a legjobb férfi epizódszereplő díjára. Gyermekként Obi-Wan karaktere volt a legkedvesebb számomra. Egy jóságos öreg, aki szárnyai alá veszi az ifjú hőst. A monológja pedig hihetetlen jó lett a Köztársaságról, illetve a beszélgetése a Sötét Lovaggal, akit ennek a filmnek hála kaphattunk meg.
Első megjelenése hatására az emberben megáll az ütő, s lélegzet visszafojtva nézi eme hatalmas félig ember félig gép monstrumot, s hallgatja gépies légzését. Minden bizonnyal a nézők addig nem igen láthattak ilyen hatású negatív karaktert (elnézést ha tévedek), rám legalábbis nagy hatással volt. A maszk eszméletlen jól néz ki, a ruha is bravúros, s a szinkron (James Earl Jones) is csillagos ötös. A későbbi részekben ez csak szebb és jobb lett.
A többi karakter is igencsak hatásos. Han a jópofa beszólásaival (fenségessségesség), Leia a komolyságával, Luke a kalandvágyával, s a két állandóan vitázó, de elválaszthatatlan droid; R2-D2 és C-3PO. Vader mellett Tarkin kormányzó is igen markáns negatív figura lett, aki nyers, arrogáns modorával, s érdekes arcával tényleg nagy hatással bír.
A film nagy előnye, hogy a sci-fi elemeket jól alkalmazza. A Halálcsillag leírása, gépek, a fénysebesség valamelyest megmagyarázása, TIE vadász (Twin Ion Engine) stb. És ugye ott van még az Erő, melyről nem sokat tudunk, csak néhány gondolatfoszlányt Ben szavaiból, ám ez sokkal jobb, mintsem órákig tartó tudományos magyarázat. Igazi misztikus hangulatot ad a filmnek. Habár sokan mondják, hogy inkább sorolható a fantasykhoz, szerintem a film tökéletesen beilleszkedik a sci-fikhez is. Vannak benne fantasy jellegek, ám számomra erőteljesebbek a tudományos jellegek.
Megfigyelhető egy kis drámai hatás is, jó karakterfejlődés, szerelmi csipkelődés, komoly politika. Ebben a filmben tényleg minden jól működik. Nincsenek túlzások, jellemtelen karakterek. Tökéletes összképet nyújt a néző számára.
Ami szerintem még nagy erénye a filmnek az az, hogy felejthetetlen jelenetek tömkelege került bele. Ugye a nyitójelenet, Vader első megjelenése, a birodalmi tisztek vitája, Alderaan elpusztítása, a hulladékzúzó, a TIE vadászok és a Millenium Falcon csatája stb.
Az én legnagyobb kedvenceim viszont:
A beszélgetés Luke és Owen bácsi között. Na ott tényleg átérezhetjük a főhős vérében csörgedező kalandvágyat, szabadság utáni esdeklést. Ezt már csak tetézi az ezt követő naplementés jelenet. Azt a fél percet mindig tátott szájjal nézem. Egy ilyen rövid momentumba annyi érzelmet, gondolatot és hatást belevinni művészet! Nagyon ritkán látunk ilyet. Már-már halljuk amint Luke mondja: Egy nap elmegyek innen, s eddig ismeretlen utakra evezek. Az aláfestő zene pedig hihetetlen! Gyönyörű jelenet! A lányok pedig azt hiszik, hogy ez a film csak a lövöldözésről és kardozásról szól. Megnézném az alkonyatba hol látok ilyen jelenetet.
A másik zseniális képsorozat az a hazatérés. Amint Luke fejvesztve száguld haza, majd meglátja nevelőszülei holttesteit, s elfordítja fejét... Itt is a képek beszélnek. Zseniális operatőri munka, érzelemdús zene.
A harmadik pedig a finálé. Na azt tényleg tanítani kellene. A Halálcsillag elleni támadás olyan mesterien adagol akciót, látványt, drámát, hogy az ember tátott szájjal szegezi szemeit a képernyőre, megsokszorozva annak méretét, hogy még jobban gyönyörködhessen a képsorokban. A tempó gyors és rugalmas. Az ember érzi, hogy sürget az idő, az X-szárnyúak pedig hullanak mint a minockok. Aztán hirtelen jön a tetőpontja az árokban való üldözéssel. Amint Vader megöli Biggset, majd Luke teljesen kétségbe esik, de ekkor megszólal Ben megnyugtató hangja, s a fiú merít az Erőből, de már késő, mivel Vader sugarai ellene irányulnak. De ekkor megjelenik Han,s az akció végül sikerrel végződik. A Halálcsillag akárcsak egy valódi csillag, magába roskad, s felrobban.
Ezek még kapunk egy színpadra illő képsort befejezésül, melyhez olyan zene társul, melyet még Mozart is megirigyelne.
Folytatjuk...


777. Su-30mk (2011-09-20 04:29.18) aaaaa - (válasz Gyorkos 745. hozzászólására)
Ezen a kritika 2-n qrva jót röhögtem:-)) A szőrpörkölt vitte a prímet azt hiszem:-DD
Szerencsére kimaradt az életemből a Holiday Special...ez a "film" amúgy a filmtörténelem egyik legmegmagyarázhatatlanabb és legvállalhatatlanabb fiaskója:-)


776. Törölt felhasználó (2011-09-19 21:03.38) aaaaa - (válasz Frodo Skywalker 775. hozzászólására)
Én nem nézek tv-t, az internetre gondoltam. Még youtubon is sokszor ahhoz hogy megnézz egy trailert, előbb végig kell nézni az SW bluray reklámját :D


775. Frodo Skywalker (2011-09-19 21:00.33) aaaaa - (válasz KenytheOne 774. hozzászólására)
Melyik csapból? Én miért nem látom? Esténként szoktam trubadur ládát nézni! :)


774. Törölt felhasználó (2011-09-19 19:58.36) aaaaa
Most a csapból is Star Wars bluray folyik. Kicsit már idegesít ez a sok reklám, még akkor is, ha amúgy kedvencem a széria.


773. Norbii92 (2011-08-16 15:50.17) aaaaa
Klasszikus, hatalmas film, mellyel Lucas olyan világot teremtett amilyet még azóta sem láttunk!
A történet nagyszerű volt, akárcsak a színészek. Harrison Ford, Mark Hamil és Carrie Fisher is jól alakított, míg az effektek meg korszak nyitóak voltak! Halhatatlan film! 5*


772. Langelus (2011-07-24 11:24.28) aaaaa - (válasz KareszFaszi 770. hozzászólására)
Az V. rész nálam is 5 csillag....! : )


771. Miss bambi (2011-07-24 11:12.36)   - (válasz KareszFaszi 768. hozzászólására)
:D
Jáááj.


770. KareszFaszi (2011-07-24 11:10.43) aaaaa - (válasz Langelus 769. hozzászólására)
Nekem mindegy, mit csinálsz a blogodban:) Az alaptrilógia lazán 5 csillag, aki ennél kevesebbet ad rá, az már nem is lehet egészen tisztességes ember:)


769. Langelus (2011-07-24 11:08.57) aaaaa - (válasz KareszFaszi 768. hozzászólására)
Hmm... nagyon olcsó, pitiáner toldás lenne, ha a blogomban egy ponttal odébb kanyarítanám a számértékét az egyiknek? : )


768. KareszFaszi (2011-07-24 11:06.27) aaaaa - (válasz Langelus 767. hozzászólására)
Én általában Téged olvasva érzem azt, hogy ugyanaz a szint...:)


767. Langelus (2011-07-24 11:04.24) aaaaa
Minél többször nézem ezt a filmet, annál inkább érzem úgy, hogy ugyanaz a szint, mint a Jedi visszatér.


766. KareszFaszi (2011-07-06 20:16.04) aaaaa - (válasz Mtta 765. hozzászólására)
Senki sem mondta, hogy hülyeség:) Valamit elárult, valamit tovább titkolt, és másként mondott.


765. Mtta (2011-07-06 20:11.59) aaaaa - (válasz KareszFaszi 764. hozzászólására)
Hát Luke előtt eléggé titok volt az apja kiléte, még mondja is, hogy a nagybátyjától úgy tudja, hogy egyszerű navigátor egy szimpla teherhajón. Így amit írtam nem hülyeség, csak zanzásítás:)


764. KareszFaszi (2011-07-06 11:16.30) aaaaa - (válasz Penguin 04 763. hozzászólására)
Egészen jó nyomozó lennél, bár pont azt hagytad ki, amire gondoltam:):):"felfedi előtte édesapja titkát" - illetve úgy, ahogyan Ben mondta a Jedi visszatér-ben - "bizonyos szemszögből". Van , amit elárult, de eléggé lényeges dolgokat hallgatott el, ill. mondott másként.


763. Penguin 04 (2011-07-05 18:59.10) aaaaa - (válasz KareszFaszi 762. hozzászólására)
Miért nem így volt? Vagy esetleg a Tatooine nem a Birodalom határán volt, arra gondolsz? Vagy szerinted esetleg bonyolult farmerfiú volt? xD


762. KareszFaszi (2011-07-05 15:34.20) aaaaa - (válasz Langelus 761. hozzászólására)
"Luke Skywalker, a Birodalom peremén lévő Tatooine bolygón élő, egyszerű farmerfiú véletlenül keveredik bele a konfliktusba, mikor találkozik egy öreg Jedi-mesterrel, aki felfedi előtte édesapja titkát." - ez nem egészen így volt:) De a többi rész frankó!


761. Langelus (2011-07-05 14:31.13) aaaaa - (válasz Mtta 362. hozzászólására)
A topic eddigi legjobb véleménye.


760. Penguin 04 (2011-07-04 22:18.00) aaaaa
Régebben utáltam ezt a filmet, azelőtt, hogy megnéztem volna az előzményeit. Bár az igazat megvallva még utána is utáltam egy ideig. Valahogy idegenkedtem tőle, hogy igazán komolyan megnézzem bármelyik Star Wars epizódot, mivel túl hosszúnak találtam őket még a látvány ellenére is. De aztán végül leültem és komolyan átrágtam magam egy nap alatt az egész hexalógián, és végre megtanultam szeretni. Mármint a hexalógiát. Előzményekkel nálam ez a film teljesen más megvilágításba került és kész. Izgalmas és látványos alkotás (nyilván nem hasonlítom össze az utóbbi szempontból az új trilógia epizódjaival xD), remekül átgondolt történettel (ami a Star Wars-nál igazából nem is olyan nagy szám, hiszen a történet mindenképp az egész hexalógia nagy erőssége). Régi klasszikusként és az új trilógia folytatásaként is megállja a helyét, bár öt csillagot azt azért nem adok rá, mert valahogy...kevésnek éreztem, hagyott bennem egy kis ürességet, amit nem tudok mire vélni...talán egy-két kicsit összecsapottabb jelenet tehet róla, és az, hogy a színészek nem igazán borulnak sírba a nagy alakítások közben.


759. Langelus (2011-05-17 09:45.01) aaaaa - (válasz Razool 758. hozzászólására)
Remélem, tudja, hogy itt-ott már kiigazítottam a szöveget.


758. Razool (2011-05-16 22:49.47) aaaaa - (válasz Langelus 757. hozzászólására)
Nem tudom a nevét. De múltkor már bemásoltam a fórumot, ahol válaszolni szokott:
[link]


757. Langelus (2011-05-16 22:16.32) aaaaa - (válasz Razool 756. hozzászólására)
Nem tudod véletlenül, hogy hívják a válaszolót? Örülök neki, hogy ilyen bően javítja ki, amit rosszul írok, vagy fogalmazok meg, és szeretném megköszönni neki.



756. Razool (2011-05-16 21:24.30) aaaaa
L: ""Ben" álnéven remeteként élt, és egyénisége végre egy rugalmas, önkritikus, büszkeségét leigázni képes embert mutat."

V: "Ami egyben jól tükrözi az ep4 együgyű egyszerűségét is, és emiatt nem fogom sosem megérteni, miért vádolják ugyanezzel az ep1-et, ami hasonló - ám szerintem valamelyest erősebben megtévesztő - módot mutat be Padmé Amidala esetében. Mert nem hiszem el, hogy volt valaki, aki nem tudta, hogy Ben Kenobi Obi-Wan, mikor Luke először bedobja a nevet. Komolyan! Ha legalább a családnevet változtatta volna meg, de nem. Szerintem nagyjából mindenki egyből tudta, hogy Ben Obi-Wan. Én legalábbis biztos, pedig 5-7 évesen távolról sem volt olyan jó fantáziával megtoldott következtetési képességem, mint most. :)"

L: "Éppolyan érvképes mentorrá válik, amilyen Palpatine volt az előzmény-trilógiában."

V: "Viszont azért öröm látni, hogy bármennyire is ferdén tekintesz az ep1-2-3-ra, azért az összefüggések egy részét látod és értékelni is tudod mindennemű puffogás nélkül. Ez mindenképpen becsülendő, hiszen nagyon sokan nemhogy elismerni, még tagadni is képesek eme motívumok létezését."

L: "Mindent meg akar tenni az ellen, ami a jawákkal és a Lars-okkal történt."

V: "Na, ez viszont szerintem egyáltalán nem motivációs tényező, hiszen a jawákat nagyjából le se sz*rja, Owen és Beru pedig még halvány emlékképpen sem köszön vissza az ep5-6-ban. Mintha még Lucas is elfeledte volna ezt a két nem túl jelentős hátráltató tényezőt. Ezzel szemben Shmi még azután is bőven sokszor volt emlegetve, hogy meghalt. Úgyhogy ez nem motiváció Luke számára, legfeljebb az első kézzel fogható bizonyítéka annak, amit eddig a Birodalomról hallott. A jawák meg lábjegyzetnek sem lettek kitéve."

L: "Könnyen összeomolhat a cselekmény, ha ennyi sokminden történik gyors egymásutánjában. Az üzlet Solóval, az őket kereső alakok, a szökés, az Erő tanulása a hiperűrben, a szektorkormányzók ülése és a Halálcsillag demonstrációja halál- és vonósugárral."

V: "Egy helyreigazítás: egyetlen kormányzó van a Halálcsillag fedélzetén, méghozzá Tarkin. A többiek admirálisok és ezredesek.
Másrészt, mire eljutunk oda, hogy zsúfoltnak érezzük a filmet, már majdnem vége van. Egyáltalán nem történik sok minden a film első felében, sőt, az ep1 nyitószövegében több infó zúdul ránk egyszerre, mint az ep4 első órájában. Ha valamiért értékelhető az ep4 elején lefolyó lassú eseménysor az az, hogy remek tempóban adagolja, bőven ad időt az információk megemésztésére. Az ep1-ben ellenben a felvezető szöveg után (amiben - ha sorban nézi az ember - egyből megismerkedhetünk Kereskedelmi Szövetséggel, Szenátussal, Köztársasággal, Kancellárral, kereskedelmi utakkal, Jedi lovagokkal, Nabooval, Erővel, Yodával és jövőbe látással, hogy a droidokról, űrhajókról, és neimoidiaiakról ne is szóljak) öt perccel már lőnek, robbangatnak, fénykarddal hadonásznak. Semmi idő az új infók befogadására (természetesen a helyzet más, ha már tisztában vagy az alapokkal, de ne feledjük, nem véletlen ep1 a számozása). Szóval az ep4 semmiképpen sem zsúfolt, inkább remekül kimért (ami főleg értékelhető, mivel a kérdéseket majdnem azonnal meg is válaszolják, míg például az ep1-ben feldobott Erő megmagyarázására az ep4-ig kell várni)."

L: "a karakterek motivációi mellett sem siklanak el"

V: "Hát pedig de. Ep1-2-3 nélkül például mi motiválja Darth Vadert? Semmi! Pusztán az ep4 az előzmények nélkül Vader karaktere csak egy gonosz, aki hörög és öldökli az embereket. Ennyi. Ez pedig nem motiváció, hiszen nem tudni, miért gonosz, miért gyűlöli Obi-Want, miért állt át az Urlakodó oldalára, miért segített a Jedik kiirtásában, akiknek egykor ő is a tagja volt. De Tarkin motivációi sem világosak. Elemien gonosz, oké, de ez nem kidolgozott motiváció, hanem egy szem jellemvonás. Márpedig egy kidolgozott motivációhoz egy szem jellemvonásnál több kell. Márpedig nem lehet válaszolni semelyik film alapján, de még a TCW alapján sem, hogy Tarkin miért olyan, amilyen, miért képes szemrebbenés nélkül bolygókat eltörölni, miért olyan hű a Birodalomhoz, mi haszna mindebből. A gonoszok az ep4-ben egyáltalán nincsenek kidolgozva, és voltaképpen a többi részben sem hajlanak jóval tovább. Nagyon messze vannak ők egy Don Vito Corleonétól, vagy egy Michael Corleonétól, akiknek a karaktere tényleg a velejéig kidolgozottak,"

L: "Két dolog okozott egyértelmű csalódást a bázison történtek kapcsán: a rohamosztagok végig döcögve, botorkálva járkálnak, majdnem olyan nehézkesen, mint 3PO. Nem tudom, a polgárháború "veteránjai" közül hányan maradtak meg addigra, vagy hogy a Kamino még gyártja-e a klónkatonákat. De azt nem tudom elhinni, hogy a páncélzat így nehezítené a mozgásukat. Vagy hogy egy tucat fegyveres katona elfut Han Solo elől, mikor az ordítva űzi őket?"

V: "És ezzel lazán cáfoltad az előbbi bekezdésedben kijelentett szolid humort. :) Annak a célja egyedül a vicc a célja, ugyanúgy, mint mikor Jar Jar belenyal az elektrokapocsba. Amit tetéz is az eredeti jelenet értelmetlensége, vagyis a vak folyosó (az SE-ben legalább beleszuszakoltak egy kis értelmet, amitől még viccesebb lett).
A nehézkes mozgásnak viszont technikai oka van. Pocsékok voltak a jelmezek. Annyira, hogy balesetveszélyesek is voltak, a széleik rendre szétvagdosták a statisztákat. Ráadásul igencsak nehéz volt kilátni belőle, amit a már klasszikus fejelős jelenet a filmen belül is megerősít (azon túl, hogy Luke is említi). Míg az ep2-3-ban a CG páncélosokkal ilyen gond nem volt (párszor már meg is fordult a fejemben, hogy Lucas nem-e azért döntött a CG klónok mellett, mert anno annyi baja volt a rohamosztagos statisztákkal :))."

L: "A másik: Obi-wan és Vader leszámolása. Tudom, a film a 70-es években készült. De Lucasnak tisztességes koreográfiát kewllett volna kidolgozni egy ilyen fontos, bár rövid jelenetnek. Kenobi önfeláldozása és eltűnése a köpenyből szintén sántít. Értem, hogy miért teszi, de akkor is túl gépies a lezajlása. Mintha az Erő parancsba adta volna neki, hogy pontosan ott és akkor hagyja, hogy megöljék."

V: "Nem az Erő, hanem a józan paraszti ész. Onnan nem volt hová szöknie. Ha megindul a Falcon felé, Vader és a rohamosztagosok követik, és azzal nemhogy a saját szökését nem segíti elő, de Vadernek majdnem bemutatja a fiát, az egyetlen reményüket, akit valószínűleg ott helyben le is lőttek volna, merthogy Luke nem ment volna onnan sehova, amíg Ben nem jut fel a hajóra, az is fix.
A párbaj, meg nos, szintén, mint a rohamosztagosok. Nem az éveknek, hanem a kornak volt hozzá köze. És ezt még az ep2-3-ban sem tudták legyűrni. Nem véletlen, hogy a legtöbb jelenetben Christopher Lee és Ian McDiarmid helyett a dublőre párbajozik. Csak ezt nem látjuk, mert a két színész arcát montírozták a kaszkadőrök arcára. Csakhogy ez a technológia 1977-ben még nem állt a filmkészítők rendelkezésére (az első megjelenése 1993-ban, a Jurassic Parkban volt, mikor a Lexet alakító kislány dublőre felnézett a kamerába, és az totálplánba vette; elmaszkolni nem tudták, hát kénytelenek voltak arcot cserélni). És hát Alec Guiness már 63 éves volt az ep4 premierjekor, és hatvan évesen még ma sem ugrabugrálnak az emberek - legalábbis a többségük. A '70-es években meg még úgy sem, pláne olyan emberek, akik alapvetően nem akciófilmekre szakosodtak. Arról nem beszélve, hogy a Vader páncél sem volt éppen lenge nyári viselet, ami még a későbbi, már könnyebb változatokban is korlátozták David Prowes és dublőrei mozgását. Így nem csoda, hogy a jelenet olyan suta, amilyen. Felróni ezt alapvetően esztelenség."

L: "Vagy sikerrel hajtják végre a hadműveletet, vagy felrobbantják a támaszpontot és vele együtt a planétát. Vizuálisan jobban is lehetett volna részletezni, ahogy az Alderaan és a Halálcsillag is felrobbannak; mégiscsak egyetlen sugár vezet egy teljes égitest azonnal megsemmisüléséhez."

V: "Na most megint olyat vársz el egy filmtől, ami a készítésekor nem állt rendelkezésére az alkotóknak. Az SE-ben így is alaposan felturbózták eme jeleneteket, de van egy határ (nézd csak meg, hogyan festett az Alderaan felrobbanása eredeti formájában, egyetlen robbanás kétszer egymás után gyorsan, kissé tükrözve összevágva). A határt pedig a készítés korának szelleme adja meg, amin túllépve az effekt már röhejes. Nézz meg egy Star Trek: The Original Series Remastered epizódot. Nagyon megmosolyogtató, ahogy a '60-as évek szellemében (technikai és felfogásbeli szellem) készül sorozatban CG űrhajók harcolnak látványosan egymással. Látványos, de a jóérzésű ember tudja: nem illenek egymáshoz. És igen, az Alderaan és a Halálcsillag felrobbanása ebben a formában tökéletes: szolid, mégis látványos. Illik egy '70-es évek végén készített, a többi részhez képest alacsony költségvetéssel operáló filmhez. És hülyén festene olyan látványrobbanásokkal, mint amit a Men in Black II elején láthatunk."

L: "Az utolsó jelenet a trónteremben festői, méltóságteljes, mind a hat epizódzárás közül a legjobb."

V: "Ezzel száz százalékosan egyetértek!"

L: "Rutinos díszlet-, karakter- és történetkezelés jellemzi a filmet, de időnként a reakciók és a dialógusok túl szimplák, ahhoz képest, amit mutatnának."

V: "Ami még mindig azt mutatja, hogy te a Star Wars filmeket nem mesének, space-fantasy-nak, hanem valami egészen másnak akarod látni. De a töltött paprikát ne nézd már rizsfelfújtnak.
Másrészt, aligha beszélhetünk rutinról egy olyan film esetében, aminek a rendezőjének is csak a harmadik filmje, a jelenetek megvalósítása pedig egészen addig kérdéses volt, amíg ki nem találták a forgatás alatt, hogyan is lehetne megoldani. Hiszen addig nem volt élő háttér előtt lebegő kocsi, se olyan jelenet, amiben több űrhajó külön-külön mozog. A karakterkezelés pedig az ep4-től az ep1 és 2-n át az ep3-ig ennyiben merül ki Lucasnál: azt mondom felvétel, akkor te megteszed ezt és ezt, aztán ennyi. "


755. Razool (2011-05-16 21:23.16) aaaaa
Ismét érkezett válasz (gyengébbek - tehát Langelus kedvéért, ezt nem én írtam) ;)

(L = Langelus, V = Válasz)

V: "Sajnálom, nem tudtam megállni. De kíméletes voltam. :)"

L: "Nem az idegen világok és fajok felhalmozásán van benne a hangsúly. Hanem a tetteken, az egyéni és kollektív célkitűzések tervszerű követésén, amelyet hihető érzelmi reakciók kísérnek egy-egy személyiségtől."

V: "Nagy szavak egy olyan filmhez, mely kifejezetten két-három személy szemszögére szűkíti egy egész Galaxis konfliktusát (ellentétben az ep1-2-3-mal). Már ha hihető, hogy Luke reakciója nagyjából a zéróhoz konvergál, mikor megtudja, hogy az apja nem egyszerű teherhajó pilóta volt, hanem nagyszerű Jedi lovag, és mellesleg a hóbortos remete sem akárki, hanem a nagy Kenobi tábornok, aki színe elé hercegnők szeretnének járulni. És még azon sem rökönyödik meg túlságosan, hogy a jawáktól vett két szeméttelepi droid a Birodalom legyőzéséhez vezető lépcsősort elzáró ajtó kulcsa. Ennél hihetőbb érzelmi reakciókat brazil szappanoperák sem tudna prezentálni.
Ami a fajok és világok felhalmozását illeti, egyedül az ep3 az, amiben a bolygók száma meghaladja az ötöt, egész pontosan nyolc bolygó van (Mustafar, Coruscant, Naboo, Alderaan, Maygeeto, Kashyyyk, Felucia, Saleucami), a többiben három (ha a Halálcsillagokat külön világnak számítjuk), legfeljebb öt (ep2: Coruscant, Naboo, Kamino, Tatooine, Geonosis). Így ez a felhalmozás nem tudom, honnan jött, pláne, hogy mind az ep2, mind az ep3 esetében szükséges volt a több világ bemutatása. Ráadásul az ep3-ban több világot csak érintőlegesen láthatunk (Maygeeto, Felucia, Saleucami, Alderaan), és az ep1-2-3 legtöbb bolygója nem is új (Coruscant, Naboo és Tatooine végigvonul több filmen, így ténylegesen egyedi a filmekre csak Geonosis és Mustafar, plusz a fent említett, a 66-os parancsnál szerepet játszó három világ, melyek csak annyiban vannak erőteljesebben ábrázolva Ord Mantellnél, Malastarnál, Dantooine-nál és Kesselnél, hogy nem csak említették őket, hanem láthattuk is egy piciny szegletüket).
Másik kérdés, hogy az ep4 esetében a szándékos nézőpontszűkítésre Lucast a történet, vagy a technika és anyagi keretek vitte rá. Amennyiben az előző, úgy ez nem képezi többé vita tárgyát, viszont, ha az utóbbi (és ismerve Lucas grandiózus jeleneteit, meggyőződésem, hogy az utóbbi), akkor biztos vagyok benne, hogy ha a rendelkezésére állt volna a megfelelő technika és anyagi keret, akkor már az ep4-ben láthattuk volna Alderaant és Coruscantot, ez utóbbin a Szenátust is, amint Palpatine szétoszlatja azt. Persze, akkor egy egész más jellegű filmet kaptunk volna, hiszen akkor a film végi csatában is láttunk volna egymást lövöldöző flottákat, és a Falcont sem néhány csökött csillagromboló üldözte volna egyenes vonalú egyenletes mozgást végezve.

Idézet
Mint A Sith-ek bosszúja, az Új remény csatajelenettel indít egy planéta légkörének határán. Ám a III. részhez képes a IV. kevésbé hivalkodó: nincsenek egymás lövő flották a háttérben, mértéktartóbb a CGI-használat, nincsenek olyan petárdaként bedobott technikai trükkök, mint a kullancsdroidok, sugárpajzs vagy infravörös radar.

Mindig lenyűgöz, hogy egy ember, aki komolyan szánja irományát, hogyan képes egyetlen mondatban nemhogy azt bizonyítani, mennyire inkompetens a témában, hanem egyenesen ostoba abban! Ezt még nem is az a abszolúte mellélőtt mondat reprezentálja, miszerint itt nincsenek egymást lövő flották. Mert hát hogyan is lehetnének? Itt a sztori szerint egyik hajó üldözi a másikat, míg az ep3 esetében egy háború csatájáról van szó. Nyilván egy autósüldözést nem hasonlíthatunk a Csendes-óceán nagy csatáihoz. De ez csak az inkompetenciát bizonyítja. Azonban, egy 1977-es filmnél akár pozitív, akár negatív értelemben felhozni azt, hogy a CGI-használat mértéktartóbb, hát kérem - és elnézést, ha sértő (ami nem csoda, annak szánom) - hihetetlen nagy ostobaság. Mert nem kell ahhoz filmes szakinak lenni, hogy tudjuk, a legelső olyan minőségű CG effektek, mint amit az ep4-ben a MODELLEK produkálnak, még húsz, de leginkább harminc évet kellett várni. Milyen CG-ről is van akkor itt szó? Tény, kevésbé hivalkodó az, ami nincs is.

Idézet
Van egy kivágott jelenet, ahogy Luke Skywalker látja és elmeséli a csatát barátjának, Biggs-nek. Tekintve, hogy Biggs-et később viszontlátja majd a Yavin 4.-en, ez is szerves része a történetnek, és nem lassítja a film alaptempóját.

Naná, hogy nem lassítja. Hogyan lassíthatná, ha nincs benne? Odaképzelni és ténylegesen szerepeltetni olyan, mintha azt mondanád, ugyanolyan elolvasni egy könyvet, mint meghallgatni másodkézből, miről szól. Nem véletlen lett az kihagyva. Ha szerepelne, a film első felének lajhár tempóját az a jelenet csigabiga sebességre lassítaná.

Idézet
De eredetibb és logikusabb is így, mintha csakúgy eldöcögnek a legközelebbi településig, ami véletlenül épp Mos Esley. Viszont az kikötőváros, sok a kufár, és a szélein is élnek potenciális vevők - mint mondjuk a Lars-család.

Megint olyan érzésem van, hogy hiába akarsz jót írni a filmről, azt csak nézted, de nem láttad. Egyrészt, Owenék Mos Eisley közelében és nem annak szélén éltek. Teljesen más megvilágításba kerülnének az ep2 és 4-beli események, ha egy nagyváros határán laknának Owenék, mintha kint a puszta kellős közepén, arról nem beszélve, hogy az előbbi esetben a látvány maga el lenne batyva. Nem véletlen furikázik annyit Luke, és nem véletlen emlegeti Anchorhead-et. Anchorhead ugyanis sokkal közelebb van a Lars farmhoz, mint Mos Eisley. Különösen megdöbbentő egy ilyen súlyú tévedés, mikor pont egy bekezdéssel ezelőtt példáztál a város jelenetével. Hiába a pozitív(?) felhang, ha az írás maga ugyanolyan felszínes, az összefüggéseket nem látó, a részletek felett elsikkadó, a hátteret felszínesen sem ismerő elemzést produkál. Az ugyanolyan rossz, mint ugyanez a kivitelezés egy negatív felhangú iromány esetén.

Idézet
Owen és Beru dolgos nevelőszülők, túlzott érzelmi kitörésektől mentesek, akárcsak korábban Cliegg és Shmi. Későbbi haláluk kicsit praktikus fordulat, révén hogy Owen mindig visszatartotta Luke-ot álmától, hogy képzett pilóta legyen. Féltik a fiút apja emlékétől és a felkelés népszerűségétől. Ez fontos, hogy együttérezzünk a kiégett csontvázukat meglátó Luke-kal, ne pedig felsóhajtsunk, hogy: "végre kinyiffant az a nyaggatózó házaspár".

Őszintén szólva, én nem csak ennél a pillanatnál, de alapvetően a filmek egyetlen pontján sem éreztem még együtt Luke-kal. És még csak Owent sem sajnáltam, mert nekem olyan, mint Watto: valaki, aki gondját viseli az aktuális hősnek, de nem különösebben foglalkoztatja annak vágyai. Oké, Wattot a haszon, Owent a féltés motiválja, de valahogy a kettő közt a filmben nincs túl nagy hangsúly, ami talán abból is jöhet, hogy a mellékszereplőkre Lucas sohasem fektetett akkora hangsúlyt, hogy erős eltérések legyenek közöttük. Tizenkettő egy tucat, csak máshogy festenek. Sőt, igazság szerint még a főszereplők sem bonyolult jellemek."


elejére ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... végére

Kapcsolódó fórumok

VéleményekEntersp, 2024-04-10 14:501084 hsz
A Legjobb film?Mplusl89, 2023-11-09 20:2855 hsz
Boba Fett spinoff?Dexter Sitzky De.., 2021-02-10 10:0810 hsz
SW rajongó csajok (igen mert ők is szerethetik!!!)Langelus, 2020-11-29 10:2442 hsz
Mit gondoltok a régi trilógia felujításáról?Langelus, 2020-11-23 11:2126 hsz
KérdésekBaryll, 2019-11-02 01:5229 hsz
GyűjtőkDexter Sitzky, 2019-11-01 16:1957 hsz
BakikBaryll, 2019-11-01 09:3416 hsz
Ki a kedvenc szereplőd a filmből?Dexter Sitzky, 2019-09-14 15:34107 hsz
Ki a legidegesítőbb?Pocsolya ugró, 2017-11-19 22:3029 hsz

Összes Csillagok háborúja fórum (19 db)
 
 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk