Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2025-02-13
A nyár utolsó napja
A tanár, aki a tengert ígérte
Amerika Kapitány - Szép új világ
Bridget Jones: Bolondulásig
Éjféli játszma - Mindörökké démonok
Sünvadászat

2025-02-06
A szerelem fáj
Áradás
Emma és a halálfejes lepke
Emmanuelle
Jelenlét
Limonov, a ballada
Minden, ami fénynek tűnik
Sehol se otthon

2025-01-30
A szent füge magja
Dahomey - Kik vagyunk?
Élőhalottak!
Jókislány
Társ

További mozibemutatók

DVD / Blu-ray premierek
A szabadság hangja *Jim Caviezel* (DVD)
Mosolyogj 2. *Import - Angol hanggal, és angol felirattal* (Blu-ray)
Háromezer év vágyakozás (Blu-ray)
Életem fénye (DVD)

További DVD premierek
További Blu-ray premierek

Hamarosan a TV-ben
A lőcsei fehér asszony
- M5, 23:45
A szabadság hangja
- Filmbox Premium, 00:15
A látogatók
- Viasat Film, 00:45
Botcsinálta doki
- Mozi Klub, 01:00
Sarkvidék
- Paramount Network, 01:15

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Chris Rock (60)
Eddie Izzard (63)
James Spader (65)
Ashton Kutcher (47)
Victor Webster (52)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Mai menü avagy ma milyen filmet néztél meg
Yellowstone (sorozat) - Vélemények
Aktuálpolitika azoknak, akik unják a trollt a választás topikban
Filmet keresek, de se a címét, se a szereplők nevét nem tudom
Mit hallgatsz most?

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Gyerekjáték aaaaa
Jessica Biel aaaaa

 

Americanlife hozzászólásai

Ugrás Americanlife adatlapjára

elejére ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... végére

Dallas (sorozat) - Vélemények

2022-04-26 00:50.17
Érdekes...tudjuk, hogy VP mindig is azt gondolta, hogy egy sorozat 5 évig lehet sikeres...manapság már lehet igaza lenne, de fura, hogy azt érezte: 7 év után hanyatlásnak indult a sorozat. Hiszen a Dallas egészen a 3-7. évadokon keresztül TOP1 vagy TOP2 volt a nézettségi listán, töretlen sikerrel. Még az álomévad is egészen jól sikerült Bobby nélkül, mert olyan újfajta dolgokat mutatott be, amiket korábban nem. És bár Bobby visszatérése viharos volt, de még az utána köv. évad sem volt annyira rossz.
Szerintem VP inkább a skatulyától tartott, és ki akarta magát próbálni a szépségiparban is. Ha nagyon belegondolunk, nem ő volt a legtehetségesebb színésznő, de a karaktere többnyire pozitív volt, és persze sokan a szépsége miatt is nézték a sorozatot...talán ebből akart profitálni...meg zavarta, hogy más érdekeltségű bevételeinek a negyedét le kellett adja a sorozatnak.
Tehát az, hogy hanyatlásnak indult volna a sorozat, szerintem nem igaz, mert pont akkor történt meg a mélyrepülés, amikor VP/Pamela távozott, semmi nem lett ugyanolyan.és ez a 10. évad elején történt meg.
Az is érdekes, hogy a színészek nagy része azt gondolta, hogy a Dallas után majd micsoda színészi karriert futnak be, és 1-2 kivétellel mindenki a süllyesztőbe került, és a mai napig is a Dallas jut eszünkbe elsőre, ha említik őket. Mintha olyan nehezen hinnék/fogadnák el, hogy nekik a Dallas volt a karrier csúcspontja...


2022-04-17 16:38.03
Egyetértek. Fura, hogy pont Bobby visszatérése tette tönkre a sorozatot, holott mindenki az ő hiánya miatt sírt...
Ugyanakkor azt mondom, hogy jó történeteket még tudtak kitalálni. Az álomévadban sok olyan újdonság, storyline volt, amelyek abszolút elvitték a show-t, és már eleve az, hogy törlésre került az egész évad, a maga kiemelkedő történeteivel, sokan elfordultak a "megoldás" miatt is. Ha azt nézzük, leszámítva a Wes Parmelee sztorit, akkor a 9. évad is elég nézhető volt, de mivel elkezdték leépíteni a gárdát, ezért hiába lettek új karakterek, történetek, azokkal már nem lehetett sikereket elérni. Ha önmagában nézzük az utolsó 4 évad történéseit, voltak azért egészen jól megírt vonalak, de ez már sajnos kevés volt a fénykorhoz.
Másrészt minden sorozat kb. 4-5 évadig tud sikeres lenni az alapszereplőkkel, az alaptörténetekkel. A Dallas azért kihúzta még tovább, és a későbbi évadok gyengesége csak a korábbi sikeres évadok miatt tűnt feltűnőnek, a mérce annyira magasan volt évekig, hogy a nézők egy kisebb kilengést is megéreztek. Az utolsó két évad viszont már valóban csapongott, de kell tudni, hogy annak köszönhetően maradt meg a sorozat, hogy a színészek továbbra is túlélték a válságot hellyel-közzel.


2022-04-01 22:58.56
Hatan kaptak helyet a főcímben. A nyitózene és főképsorok ikonikussá váltak az évek során, viszont minden évadban változtattak rajta. Barbara Bel Geddes kapta Ellie szerepét. Olyan színésznők jöttek szóba, mint Doris Day, ám a készítők nem akartak A-listás sztárokkal dolgozni, mert nem bíztak a sorozat sikerében és a gázsit sem tudták volna kitermelni. Bel Geddes a Szédülésben és Az öt penny-ben játszott. Bár nem volt a klasszikus díva, de a nézők pont az egyszerűsége miatt szerették. Az özvegy színésznő ingázott New York és Texas között, mert hiányzott a családja. Láncdohányos révén az első részben Ellie is cigit szívott volna, de később a jelenetet nem adták le. Mindössze 9 évvel volt idősebb Larry Hagmannél, pedig az anyját alakította. Betegsége és konfliktusai miatt többször szüneteltette a forgatást, a legemlékezetesebb váltást az hozta, amikor Ellie szerepét az Oscar-díjas Donna Reed vette át egy évadra. A közönség fogadtatása erősen hűvös volt. Az utolsó évadban már Bel Geddes sem szerepelt, sőt a Dallas után soha többet nem forgatott.
Jim Davis kapta Jock karakterét, aki a Ewing család fejét alakította. John Wayne túl drága lett volna, és ha ő kapja a karaktert, akkor már előbb ki kellett volna írni, hiszen a színész Jim Davis előtt halt meg. Sokan azt tartották az első nagy válságnak, amikor Jock meghalt, és nem is akarták a karaktert mással helyettesíteni. Jim Davis megannyi westernben játszott, de nem volt az a tipikus sztár, inkább a B-kategóriás filmek vezető színésze. Nagybetegen is forgatott, és szinte a felvételekről vitték a temetőbe. Jock képe és szelleme többször kísértette a sorozatot egészen a sorozat végéig. Halála olyan történeteket indított el, amelyekre erősen lehetett építeni.
Patrick Duffy kapta a család Romeo-ja karakterét. Bobby, a jófiú, akinek az a legnagyobb bűne, hogy az ellenség családjának lányát vette feleségül. Bobby-t eredetileg Steve Kanaly-nek szánták. A színészt a Man from Atlantisból ismerhette a közönség, az akkor 29 éves Patrickért rajongtak a nők, sajnos eredménytelenül, a buddhista szellemben élő színész hűséges volt a feleségéhez, 2 fiuk született. A TV-történet legbotrányosabb visszatérése fűződik a nevéhez…mivel Bobby meghalt, amit a nézők is láthattak, ezért akkor az tűnt a legideálisabb megoldásnak, ha a visszatérés úgy oldódik meg, miszerint az előző évad mind Pamela álmában játszódott le. Sajnos, hiába tért vissza a karakter, a sorozat gyorsan lejtmenetbe került.
Larry Hagman már ismert színész volt akkoriban, többek között A sas leszáll című filmben alakított óriásit, de játszott jó néhány sorozatban is. Tényező volt az is, hogy igazi Texasban született színész kapta meg JR Ewing szerepét, meglepő módon a sorozat indulásakor nem ő volt a főhős, de később, amikor már mindenki imádta a gaztetteiért, és a 2. évad végén rálőttek, és ezzel olyan karakterré nőtte ki magát, amilyen sosem volt még a TV-történet során. Larry Hagman 9 évvel volt idősebb JR karakterénél, és ő volt az egyetlen karakter is, aki a sorozat összes részében játszott. A magyarban Jockey-nak keresztelték el.
Victoria Principal nem annyira a tehetsége, mint a szépsége miatt kapta meg a szerepet. Patrick Duffy-val annyira erős kémiát sugároztak, hogy a néző valósággal elhitte, hogy a páros szerelmes egymásba. Bár az évek során sokat fejlődött a színésznő előadásmódja is, sajnos az 5. évad után váltani szeretett volna. Amikor kilépett, a sorozat sosem lett önnönmaga, viszont a színésznő jelezte, hogy ne reménykedjenek a visszatérésében. Ezért nem merték Pamela karakterét sem megöletni, sem más színésznővel eljátszatni. A sors fura fintora, hogy sem Pamelának, sem Victoriának nem született biológiai gyermeke.
Charlene Tiltont több száz jelentkező közül direct castinggel választották ki. A külső megjelenése abszolút megfelelt az amerikai álom modelljének. A 2. rész forgatásakor csodálatos módon hó volt Texasban, és a színésznő annyira megfázott, hogy majdnem visszaadta a szerepet. A 7. évad végén megváltak tőle, mert a karakter „felnőtt” és már nehezen találtak neki szerelmi ügyeket. Később ugyan visszatért, de csak a korábbi népszerűség miatt lett életképes a karakter. Charlene a Dallas forgatása alatt lett terhes, pont azokat az epizódokat forgatták, amikor Lucy-t elrabolják és megerőszakolják. A Dallas után a színésznő nem ért el szakmai sikereket, viszont a Dallas emlékét előszeretettel ápolja.
Linda Gray-t, JR feleségének szerepére kérték fel. Az eredeti sorozatban Sue Ellen-nek hívták, a magyar Samanthának nevezte el. Nem titok, hogy a karaktert biodíszletnek szánták, JR elhanyagolt felesége 7 év után teherbe esik, és akkor is kérdéses, hogy ki a baba apja. Linda Gray ötlete volt, hogy Samanthát menekítsék az alkoholba. A sors fura fintora, hogy mind Samantha apja, mint Linday Gray életbeli apja is alkoholista volt. A színésznőnek semmilyen tapasztalata nem volt, 37 évesen úgy került a sorozatba, hogy előtte soha egyetlenegy komolyabb szerepe nem játszott el, modellként viszont annál inkább sikeres volt. JR ex-szépségkirálynő asszonyának nehéz sorsot szántak, majd az első évadtól már bekerült a főcímbe, és a fontosabb női szereplők közül ő játszott a legtöbb epizódban. Ahhoz képest, hogy JR feleségének mellékszálakat írtak, a karakter bőven kinőtte magát, és elegánsan távozott a 11. évad után.
Steve Kanaly, aki már Vietnámot is megjárta addigra, 32 évesen kérték fel – eredetileg Cliff szerepére. Majd amikor a színész elolvasta Ray karakterét, rávágta, hogy az kell neki. A karaktert eleinte nem túl pozitív megvilágításban láthattuk, később viszont javítottak rajta. Annyira, hogy egyenesen Jock Ewing törvénytelen fiává avanzsálták, ugyanis Steve Kanaly úgy érezte, annyira keveset játszik, hogy elhagyja a sorozatot. Larry Hagman mentette meg a karaktert, és arra már senki sem nem akart emlékezni, hogy a nyitórészben az unokahúgával hempergett az istállóban. Ha az nem lett volna még elég botrányos…
Ken Kercheval, színpadi színészként került a sorozatba. Nem kisebb karaktert kellett eljátszania, mint JR ellenfelét: Cliff Barnes-t. A sorozat végéig állandó konfliktust teremtett a Ewingokkal, de alapvetően a karakter nagyon sokrétű arcát mutatta meg. A színésszel nem volt könnyű forgatni, sokat dohányzott, késett, családi problémákkal küszködött. A sorozattal ellentétben jó viszonyt ápolt Larry Hagmannel. Csak a második évadban tették be a főcímbe, holott akkor már jócskán felkavarta az állóvizet a két család között.


2022-04-01 22:58.02
Bár a sorozat fénye idővel kezd halványulni, de több mint 30 évvel korábban még a világ legnézettebb sorozatának számított. 44 éve indult útjának, akkoriban senki sem remélte, sőt nem is várta el, hogy a pilot szuper sorozattá nője ki magát.
A nagyközönség 1978. április 2-án láthatta az első részt a CBS csatornán, ez a nap vasárnap esett, de az egyes epizódokat főleg péntek este sugározták a későbbiekben. Bár a TV-történelem során mérföldkő volt ez a dátum a későbbi sikerek miatt, akkoriban a fogadtatás mégis erősen hűvös volt. A forgatások 1977 végén kezdődtek, és mindössze 5 epizódot tartalmazott a minisorozat, amely pilotként indult, és egyáltalán nem volt biztos a folytatás, maximum 25-30 rész erejéig. David Jacobs kreálta, aki furcsa módon előbb a Knots Landing-gel akart indítani, a Dallas spin-off-ja több mint 2 évet késett. A CBS egy csillogó saga-történetet akart, ezért született előbb a Dallas, majd amikor az hozta a várt sikert, úgy már volt értelme útjára indítani a Knots Landinget is. A Dallas cím sem volt teljesen biztos, Linda Evans Project néven akarták indítani, de mivel nem a színésznőt kérték fel Pamela szerepére, ezért elvetették az ötletet. Az akkor majd 40 éves Linda Evans-t öregnek tartották Pamela karakteréhez, a színésznő viszont a Dinasztiával nagy karriert futott be, ez a sorozat joggal érezhette, hogy a Dallas fő riválisa, és egyes években megszorongatta a nézettséget, pl. a 80-as évek közepén egy picivel többen követték, mint a Dallast. A Miniseries a nézettségi listákon még a TOP10-be sem került, a későbbi évadok többsége viszont igen, egészen a 10. évad végéig.
A Dallas nevet azért adták, mert egyszerű és rövid, valamint 15 évvel később a Kennedy-merénylet miatt igyekeztek a város jó hírnevét visszaszerezni. A több mint egy milliós lakosú amerikai város, bár nem Texas székhelye, de lakosságát tekintve az USA legnagyobb városai közé tartozik. A mai napig republikánus állam jól érzékeltette a vonásait a sorozat alatt is.
David Jacobs azt nyilatkozta, hogy próbálják a sorozatot folytatásos jellegűvé tenni, ám ezt csak a 15. rész környékén sikerült elérni. Előtte és még az 1. évad során is, sok volt az olyan epizód, amely csak egy történetet ölelt fel. Pont azért sem gondolkodtak a folytatásos jellegben, mert nem hittek a sorozat sikerében. Amikor Samantha teherbe esett, akkor elindult egy olyan történet, amely több mint 30 részen át tartotta izgalomban a nézőket. Annyi idő múlva derült ki, hogy a megszületett kisbabának valóban JR az apja.
Ahhoz, hogy a sorozat ne ülepedjen le, fel kellett gyorsítani az eseményeket. Egy évad 23-31 részt tartalmazott, míg egy napi sorozat 250 részt is (nyilván lassúbb sodrással).Tehát fel kellett venni a tempót, és az sem volt könnyű, amikor az egész évadot előre meg kellett írni, a karaktereket, a színészeket, a forgatási helyszíneket.
Az akkori sorozatok témája detektív vagy orvos vonalakra épültek, és bár voltak családi sorozatok, de az első 5 rész nem forgatta fel az állóvizet, sokkal nagyobb drámai mozzanatokra volt szükség, hogy igazán sikeres legyen.
Texas, mint az USA második legnagyobb tagállama, méltán kellett, hogy ott minden nagyobb, gyorsabb és gonoszabb legyen. A jó testvér-rossz testvér vonal alapnak számított, később a sorozat alatt több olyan testvérpárost mutatott be, ahol erős volt az ellentét: Samantha és Kristin, Pamela és Katherine, Bobby és JR, Ray és JR, vagy Michelle és April, vagy Jessica és Clayton kapcsolatai mindig bemutatták az átlagtól eltérő testvéri kapcsolatokat, de pl. az unokatestvéreket illetően is adódtak anomáliák, amikor Jacket és Jamie-t behozták a show-ba, vagy a 2012-es folytatásban Johnny és Christopher is sokat háborúztak egymással. Persze, voltak jó testvéri kapcsolatok is.
Az indulásnál azonban Pamela és Victoria Principal álltak a középpontban. David Jacobs Pamela karakterét álmodta meg legelőször, egy szépséges, fiatal lány, aki beházasodik az ellenség családjába, és ezzel újra felszínre kerül a több évtizedes Ewing-Barnes viszály, és végigvezeti az egész sorozatot. Victoria Principal korábban nem volt még ismert színésznő, a közönség a Földrengés című filmben láthatta, az akkor 28 éves színésznő nem is gondolta, hogy mekkora kihívást jelent majd számára a sorozat. A texasi Romeo és Julia történet megelevenedett, ugyanakkor az 1956-ban készült Óriás című film is inspirálta a sorozatot.
A Dallas valójában szappanoperának minősült, és Larry Hagman szerint ezt a műfajt nagyon elegánsan kell játszani, és ez elég kemény munka a színészek részéről. Viszont drámai sorozat lévén sem könnyítette meg a helyzetet, Larry szerint szexi és vacak volt egyszerre. Mert beleszeretni a sógornődbe, nos az egyszerre mind a kettő.
A sorozat egyes epizódjait Souhtfork Ranchon vették fel, illetve Texasban, és Dallasban, valamint az MGM stúdióban. A későbbi években egyre többet forgattak Kaliforniában, majd 1989 után már csak ott. Természetesen a világ minden táján forgattak, emlékezetes volt Hong-Kong, Párizs, vagy Kolumbia.
A Dallas nem ért el egyből átütő sikert egészen a Who Shot JR? epizódig…akkora nőtte ki magát a világ legnépszerűbb sorozatává. A rajongók egész nyáron találgattak, hogy ki húzta meg a ravaszt, erre több mint 9 hónapot kellett várniuk.
A Miniseries első 4 része nem hozott sikert. A jég az 5. résznél tört meg, amellyel a Miniseries-t be is fejezték. Akkor lett közönsége a sorozatnak, és az epizód a 12. helyre kúszott fel. Ha akkor ez nem történik meg, aligha lett volna folytatás. Majd jött az első évad, de óvatosak voltak, mert csak 12 részt készítettek. Amikor lementek az epizódok a forgatás után, ugyan valami lógott a levegőben, de nem értek el jó nézettségi számokat. Fél évad ment le, a stáb összepakolt, és mindenki azt hitte, hogy itt vége is a történetnek. A sorozat akkor tartott annál a résznél, hogy Bobby egy régi barátja visszatér, a tényleg izgalmasabb részek ez után jöttek (volna). A hálózat nem sietett megrendelni az évad második felét, és a forgatás majdnem félbeszakadt, amikor Leonard Katzman felhívta a stábot és közölte, hogy a megrendelés befutott, tehát folytatódnak a felvételek. Viszont a következő évadnál is ugyanez játszódott le, ott is csak fél évadot rendeltek első körben. Majd az évad második felében a közönség egyre jobban vevő lett a sorozatra. Az évad duplarészes záró epizódja Jock tárgyalása lett volna, amikor kiderül, hogy Pamela vérszerinti apja nem Tintás, aki az epizód végén meg is hal. A hálózat rákérdezett a készítőkre, hogy tudnak-e még valamit szolgáltatni nekik, és akkor a producerek összeültek, valaki pedig felvetette: miért nem lőjük le egyszerűen a gazembert, JR-ra célozva. Így született meg a TV-történet leghíresebb cliffhangere, viszont akkor még nem döntötték el, hogy ki lesz a tettes…fenn akarták tartani az izgalmakat, hogy a sorozatot mindenki izgalommal várja…ez túl jól sikerült, ugyanis Ronald Reagan-t is jobban érdekelte a megválasztása után, hogy ki lőtt rá JR-ra? Hazájában több mint 90 millió nézőt szegezett a képernyő elé, amelynek köszönhetően a legnézettebb epizód lett, ezt a rekordot csak a MASH döntötte meg 1983-ban. Viszont nemzetközi viszonylatban ez a világ legnézettebb epizódja, 360 millió nézővel.
A Dallas volt az első olyan sorozat, amely világméretűvé nőtte ki magát, több mint 67 nyelvre fordították le, és több mint 90 országban mutatták be (azóta ezek a számok növekedtek), Leonard Katzman szerint egyik amerikai sorozat sem ért el ilyen átütő sikert.
A Dallast eleinte szombati napokon adták, majd vasárnapra átköltöztették 1 hónap múlva. Később péntekre, és ez egészen 1991-ig így is maradt. Az egyes epizódok 9 vagy 10 órakor kezdődtek, de ebben is volt eltérés, 8-12 óra között bármikor is adták, mindig volt közönsége.
A Miniseries a 44. helyig, az 1. évad a 12. helyig jutott a nézettségben, a 2. évad már 6. lett. A 3., 4., 6. évadok az első helyett vitték el, míg az 5. és a 7. a második helyen tartotta magát. Az álomévad már csak a 6. helyig jutott, Bobby visszatérésével azonban a sorozat megrekedt a 11. helyen, majd amikor Pamela is távozott, a 22. hely volt csak elég, a 11. évad 29. lett, a 12. évad pedig 43. Az utolsó évad már csak a 61. helyre volt elég.
A Miniseries készítése kis költségvetéssel indult. A helyszín nem SF Ranch, hanem egy olyan kúria, amely később leégett, így nem is tudtak ott forgatni. A karakterek – bár kidolgozottak voltak, de nem sütött róluk a mérhetetlen gazdagság. A marhatenyésztés és az olaj sokat hozott a konyhára, ám itt még nem csillogtak úgy, mint a későbbi évadokban.


2022-03-17 22:36.55
Bár sokan nagy tévedésnek tartják, de Lesley-Anne Down is a főcímbe került az utolsó előtti évadban, holott csak pár epizódban szerepelt. Ma ünnepli a 68. születésnapját, külön érdekesség, hogy Patrick Duffy-val is dolgozott együtt, és szerelmespárt alkottak. A Dallasban viszont csak JR és Cliff között lavírozott, maga a cselekményszál sem volt üdítő jellegű 12 év után, tehát nem csoda, hogy csak egy évadra szerződtették. Amint kilépett, máris behozták Barbara Stock-ot, akinek a karaktere eladhatóbbá vált, nem csak Cliff menyasszonya lett, hanem McKay-jel és JR-ral is voltak közös történetei.


2022-03-17 10:55.28
Patrick Duffy ma 73 éves...az ír származású színésznek nem véletlenül adták a Patrick nevet, hiszen Szent Patrik napján született.

Bobby a sorozat egyik legmeghatározóbb karaktere volt, és a TV-történet során nem nagyon emlékezni olyan visszatérésre, amely akkora visszhangot váltott volna ki, mint az övé.
Itt a fórumon sokat értekeztünk a magánéletéről is, később produceri teendőket is ellátott, valamint a 2012-es folytatásban is végig szerepelt.
Patrick Duffy mindössze 28 éves volt, amikor a sorozatba beválogatták. Bobby karakterét eleinte Steve Kanaly-nek szánták, végül a készítők felfigyeltek a színészre, akit a nagy többség a Man from Atlantis-ból ismert.

Pár téveszme, amiket róla terjesztettek:

- nem tervezték Bobby halálát az 5. részben...hiszen akkor pont eltűnt volna a jófiú karaktere a sorozatból, amely az ellenpólus miatt is fontos volt a Barnes-Ewing viszály fenntartása miatt, az sem igaz, hogy a 7. évad végén a készítők kívánták volna Bobby halálát, hanem Patrick döntése volt a távozás
- nem a szülei tragikus halála miatt lépett ki a sorozatból, hanem mert filmes karrierre vágyott. Mivel ez nem történt meg, és mert a karakter nagyon hiányzott, ezért Larry Hagman kérésére visszatért a sorozatba
- nem voltak félrelépései, mert rajongott a feleségéért, akitől az az ötlet is származott, miszerint Bobby csak úgy tud visszatérni, ha a 8. évadot álomnak minősítik
- nem volt annyira népszerű a színésztársai között, akármennyire is ő volt a mókafelelős, a visszatérése komoly anyagi gondokat okozott, ugyanis 5 éves szerződést kapott (amit végig ki is töltött), továbbá a gázsiját jelentősen emelték, így a többi színésztől idővel meg kellett válni, sőt a színésznők bére messze alulmaradt a férfi társaikétól
- nem volt kapcsolata Victoria Principallal, bármennyire is szerették volna a rajongók, a két színész között működött a kémia, de az életben nem alkottak egy párt
- nem volt annyira jófiú, mert a visszatérése után ő kérte, hogy Bobby lépjen ki a skatulyából és kapjon fajsúlyosabb történeteket
- Larry Hagmannel jó barátságot ápolt, ellentétben a filmbéli történésekkel. Később átvették a produceri teendőket is, és Patrick követte azt a példát, hogy az egyik életbeli fia is szerepelt pár jelenetben, ahogy Larry Hagman lánya is. Bár itt Linda Gray-t is említeni szükséges, aki a lányát vitte be a show-ba (ő volt Samantha titkárnője)
- a színész nem volt vallási fanatikus a szó szoros értelmében, ugyan a buddhizmus tanai alapján élt, de képes volt a hétköznapi életre


2022-03-15 13:29.14
Hivatalos a megrendelő igényt tartott a 4. évadra, de szerintem azzal már a rajongók is egyetértettek, hogy azon a ponton már nem volt értelme. Igazság szerint a 2. évad is csak azért volt érdekes, mert JR meghalt, és egy főszereplő halála átalakítja a történéseket, pláne nála ott volt még az is, hogy nyomoztak, ki volt a tettes. De a 3. évad annyira ellaposodott, hogy nem tudta felvenni saját magával sem a harcot. Ilyen sorozathoz nem volt méltó ez az elvarratlan lezárás, de a folytatást erőltetni is felesleges lenne.


2022-03-14 18:17.52
Steve Kanaly ma 76 éves. Az alapszereplők közül - akik még élnek - mindenki betöltötte a 70. életévét, kivéve Charlene Tilton. Igaz, a sorozat bemutatása is lassan 44 éve történt...
Linda Gray már a 80-on is túl van, nemrég veszítette el az egyik fiát.
A később csatlakozott főcímszereplők közül is többen betöltötték a 60-at, vagy közelítenek hozzá.
A FB-ra a Hungary Retro csatorna folyamatosan tölti fel a Dallas epizódokat, és a mai napig több ezren nézik a sorozatot. A FB-on most ér véget a 11. évad.
Az ultimatedallas.com oldal viszont nem működik, sok menüpontra a 403-as hibaüzenetet írja ki.
Az új sorozat folytatásáról szerintem már rég lemondtak...


2021-12-01 12:33.29
Charlene Tilton ma 63 éves. Azért döbbenet, hogy az alapszereplők közül, annak ellenére, hogy a sorozat 43 éves, többen nem élnek, illetve mind 70 felett vannak, és CT, mint a legfiatalabb is már 63 éves.

Annak idején úgy harangozták be, hogy 18 évesen kapta meg a szerepet, nos ennek az a története, hogy ugye 77 őszén amikor a válogatás volt, akkor még valóban nem töltötte be 19-et, ugyanis december 1-jén született. Amikor elindult 78 áprilisában a sorozat, akkor sem volt még 20 éves, ezért úgy jött ki, hogy letagad a korából egy évet, ahogy a színésznők szokták...na jó, van amelyik 10-et is:)
A karaktere viszont egyértelműen fiatalabb volt, hiszen a Miniseries-t követő évadban adták azt a részt, ahol a 18. születésnapjára készül a család, Lucy pedig megszökik, hogy a szüleivel lehessen. Emlékszem, amikor először láttam azt a részt, mennyire izgalmasnak hatott, mert közben őt elrabolták, sőt még egy bárban is énekelt.
Lucy karakterét kifejezetten a fiatal korosztály miatt tették be, és mindig is egyfajta kiváltságban részesült, mint első unoka, bár ha a Ewing Oil szóba került, akkor a férfi dominancia miatt Johnny-t és Christopher-t emlegették. Ami fura volt, hogy a szüleit alakító színészek 12-14 évvel voltak idősebbek nála.
Lucy karaktere éveken át egészen jól működött. Az ő esküvője volt az első a sorozatban, amit mutattak, később CT férjhez ment, a sorozat alatt szülte meg egyetlen lányát. A sors fura fintora, hogy pont azokban a részekben erőszakolták meg és kellett abortuszon átessen, amikor a valós életben a színésznő gyermeket várt. Majd a 7. évadban lejárt a szerződése, amelyet nem hosszabbítottak meg, sokként érte, hogy megválnak tőle. Bár a színészek mind nagyon szerették, anyáskodtak-apáskodtak felette, lévén ő volt a legfiatalabb, a rendezők nem szerettek vele együtt dolgozni, és a karakter is kifutotta magát a tinikorból. Később visszahívták, de jelentősebb történeteket nem kapott, szerelmi szálat pedig már csak babonából nem írtak neki. Lucy-nek sosem lett gyermeke. A 2012-es folytatásokban elővették, bár csak pár jelenet erejéig.
Még azt kell tudni, hogy a 2. rész forgatásakor (amikor először és utoljára hó esett) olyan csúnyán megfázott, hogy vissza akarta adni a szerepet. Milyen jól tette, hogy maradt, hiszen akkor még nem tudták előre, hogy a sorozat milyen sikeres lesz. És CT esetében pláne, hiszen a Dallas után nem igazán bombázták szerepekkel. Viszont ő mindig odaadóan ápolta azt a korszakot, mert a Dallas-beli megjelenések, szereplések alkalmával szinte mindig ott van.
Isten éltesse őt sokáig!


2021-11-23 13:42.32
Sokkal jobban megviselt Pamela távozása, amely szerintem a karaktert ismerve is hiteltelen történetet kapott, de ettől a történettől függetlenül is számomra ott éreztem azt, hogy a sorozat unalomba ment át, és hiába az új karakterek/történetek, egyik sem tudta pótolni Pamela és a régi sztorik hiányát.

Nekem még az volt érdekes, hogy akik a 7. évadban tűntek el, a többségük később visszatért a sorozatba. Mark az álomévad miatt tudott, Dusty szintén, de az utolsó előtti részben is megjelent. Afton is visszatért, sőt egy lánya is lett. Katherine Pamela betegágyánál megjelent. A főcímszereplők közül Bobby és Lucy is kiírásra kerültek az évad végén, mindketten visszatértek. Mandy a kontinuitási probléma miatt is nyert egy évadot, sőt Jamie és Jack is szerepeltek a folytatásban, igaz már csak rövidebb ideig. Azért is gondolom, hogy a 7. évad volt az egyik legerősebb, mert az ottani karakterekre tudtak később is építeni. Igaz, volt akinél csak azon szerencse miatt, hogy egy álomévadot is törölni kellett.


2021-11-23 13:22.04
Nem rosszból írom, de engem személy szerint zavart volna, ha minden elvarratlan szálra kitérnek, pl. az egyes jeleneteknél utalást tesznek a 32 résszel ezelőtti történésekre, vagy emlékeztetik a nézőt arra, hogy az álom előtt mivel lett vége annak a mozzanatnak, történetnek. Pl. Donna és Ray kibékülését függővé tették, és pont jól jött ki a lépés, mert az ébredés után könnyen szét tudták őket választani. De ha együtt folytatják, akkor annak is meg lett volna az útja. Szerintem a nézőket sem az érdekelte, hogy Dusty miért tűnt el megint a városból, hiszen a meg nem történt álomévad után unalmas lett volna, ha megint összehozzák Samanthával, aki teljes karakterváltáson ment át, és nem illett volna az image-be, hogy Dusty pátyolgatja, sőt abban az évadban Samanthának szeretőt se írtak.
Mivel Katherine sem halt meg, fura lett volna, ha mondjuk őt is átviszik pár mozzanat erejéig, ha meg nem Katherine figyelte Bobby-t, ami meglepő lett volna, akkor még inkább felesleges lett volna a visszautalás/emlékeztetés.
Itt az volt, hogy az új történetekkel, Bobby visszatérésével teljesen le akartak számolni a múlttal. Nem minden történet esetében, mert a Wes Parmelee sztori furán vette ki magát, de azt mindenképpen be akarták tenni, hiszen sok epizódot kitöltött, annak ellenére, hogy így másodszor már joggal érezhette az ember, hogy biztosan nem Jock tér vissza. Az olajválság megálmodása nem olyan nagy baki, ilyen történhet velünk is, és hihető, valósághű esemény. Az is érdekes, hogy az álomévadban a 10% sorsa senkit nem foglalkoztatott, hanem Jack és Jamie egyszerűen beépültek a Ewing és Barnes családba. A folytatásban viszont kemény harc lett belőle, sőt April is felbukkant, tehát ebből jobb sztorit hoztak ki, még ha Jamie második meghalasztása is kísértetiesen emlékeztetett az előbbi évadra.
Bobby visszatérése egyébként is akkor fordulat volt, hogy szinte el tudta nyomni ezeket az elvarratlan szálakat. Persze, mint rajongó, simán zavart engem ez a jó pár baki, viszont magának a sorozatnak a nézésévével nem volt problémám, ugyanúgy vártam és élveztem. Sokkal


2021-11-23 10:42.55
Szerintem azon felül, amit írsz, az is közrejátszik, hogy dramaturgiai szempontból nem akartak túl sokat sem magyarázkodni, hanem inkább az újonnan elővett dolgokat "belesimítani" a folytatásba, ilyen volt a Wes Parmelee sztori, vagy az olajválság, illetve a 10% tulajdonrész sorsa. Most gondold el, hogy milyen lett volna, ha úgy kezdődik a 9. évad, hogy mindent elkezdenek magyarázni. Pl. Clayton megemlíti, hogy Dusty máris elhagyta a várost. Aztán ott volt Katherine alakja, őt most elővenni a gyilkossági kísérlet után morbid lett volna, most kukkolt volna Bobby után továbbra is? A néző éppen megörült, hogy álom volt az egész. Mark esélyeit sem lett volna reális elővenni, hiszen ő az álomévadban "feltámadt", és mivel már biztos nem akarták visszahozni, úgy gondolták, jobb, ha meg sem említik a valószínű halálát (a valószínűtlen gyógyulása szintén erőltetettként hatott az álomévadban, kellett valaki Pamela mellé). Vagy ott volt Mandy, aki még egy évadot nyert az ébredéssel, ám a karakterét már kezdték eltávolítani JR mellől. Az álom előtt Cliff és Jamie megegyeztek, hogy örökbe fogadnak, ha úgy adódik, az ébredés után már rosszban voltak, igaz Jamie karakterét is kifutóra tették, ugyanúgy, ahogy Jack-ét is, pedig rájuk építették a 7. évadot, elég sok izgalommal. És ezeket a változásokat kellett inkább gyorsan meghozni, mert tudták, hogy az évad végére milyen történések lesznek. A Wes Parmelee sztorit és az olajválságot nem akarták kihagyni, mert kellett az évadkitöltés, csak nagyon furán hatott, hogy ezeket Pamela előre megálmodta. Mindazonáltal Samantha karaktere is 2 rész erejéig volt ittas, aztán hirtelen csináltak belőle egy sikeres üzletasszonyt. Olyan 180 fokos fordulatokat csináltak, amikkel el akarták nyomni az elvarratlan szálakat, hogy menjen a show, és a lényeg: Bobby visszatért. Ami logikus volt, Ellie a reggelinél megemlítette, hogy Lucy-vel beszélt, akinek előtte volt az esküvője, nyilván a néző 32 résszel utána ezen jót derült (a logikai baki, miszerint Lucy ott sem volt Bobby temetésén, mert ugye 1 rész erejéig nem akarták a színésznőt betenni a botrányos kiírása után, míg a KL-ben halott maradt Bobby momentum, mind olyan dolgok, amiket már jobb volt nem megmagyarázni, mert csak rontottak volna a helyzeten. Külön minden szálra utalgatni meg pont azért nem akartak, mert úgy feltűnőbb lett volna, hogy mindent meg akarnak magyarázni, mintha tervezett lett volna a váltás, holott eredetileg Bobby halott maradt volna, ha a színész nem akar visszatérni. És ezt be kell annak is tudni, hogy minden epizódot más írt vagy rendezett, így pl. sokszor a logikus dolgokat nem vitték tovább, mert egymástól függetlenül születtek döntések.
Ha mindenre így külön utaltak volna, az csak túl magyarázkodónak hatott volna, inkább próbálták felvenni az új tempót, mert mindenki tudta, a Dallas már nem lesz olyan, mint korábban volt, de beáldozták ezt az álommegoldást, mert akkor ez még a kisebbik rossznak tűnt. Tovább minek rontottak volna a helyzeten?

A románoknál előbb kezdték adni, de valóban heti 2 epizód pörgött? Tehát ők majd 4 év alatt ledarálták?


2021-11-22 17:03.41
Annak fényében, amilyen a 2012-es sorozat, messze nem vártam, hogy valamit meg is magyarázzanak. Ugye eleve úgy indítottak, hogy felejtsük el a 96-os és a 98-as filmeket (holott azok logikus folytatásnak feleltek meg, még ha önmagukban is gyenge filmek voltak), sőt borítottak mindent, amikor már az eredeti sorozatot is meggyalázták a sosem látott mexikói szakácsnővel, Ellie nénitől kezdve, hogy még Johnny-nak erősen kellett emlékeznie Lucy-re, holott évekig éltek együtt, a többit nem is sorolom, mert már megtettük sokszor. Hiába, van, hogy 2-3 mondat sem fér bele, és nem technikai okok miatt, hanem mert annyira nagy ívben leszarják, ha valamit meg kell magyarázni. Pamela ébredésekor szintén volt nem is kevés elvarratlan szál, de ott valamilyen szinten az ember bele tudott simulni a folytatásba, és a végeredmény, miszerint Bobby nem halt meg, és amire annyira vágytak, hogy a nagy kedvenc visszatérjen, már nagyon nem is érdekelte a nézőket a 32 résszel előtti kontinuitási problémák sokasága. Persze, a rajongók mindig kritikusabb szemmel nézik az ilyen dolgokat, és elvárják, hogy ne nézzék őket hülyének. De meg kell hagyni, sajnos sok olyan szál volt, ami nem lett rendesen kidolgozva, vagy legalábbis nem volt életszerű, viszont annyira jók voltak a történések, hogy a nézőket a józan paraszti ész sem zökkentette ki.
hajjajj, de még mennyi mindent meg kellett volna magyarázni a 2012-es folytatásban, de voltak súlyosabb gondok is. Pláne a második évadra már tudták, hogy LH nagybeteg, ezért inkább az foglalkoztatta őket, miszerint írják ki JR karakterét. Szerencse, és persze ezt nem gonoszságból írom, hogy a színész esetleges visszatérésén nem kellett agyalni, hiszen az élet produkálta a helyzetet.


2021-11-21 20:31.37
Ezt szerintem mindenki tudja, ha nem lett volna folytatás, akkor is nyitottan marad a kérdés. De a JR s Return az eredeti sorozat folytatása és ott mindent megmagyaráztak.A 2012-es annyira valószínűtlen, h nem tekintem folytatásnak...


2021-11-21 11:39.39
Nem voltak úgy együtt, de jóban voltak egymással. Ellie féltékenyen is nézett rájuk. De Claytont sokáig Samantha kötötte le és bármi lett volna Rebeccaval, őt idő előtt kiírták.

JR jelenetét nyitva hagyták az esetleges folytatás miatt. 96-os film szerint nem lett öngyilkos, a tükörbe lőtt.


2021-11-19 22:45.13
Nem, hiszen akkor még élt Jock. Bár tudták, hogy Jim D. halála miatt Ellie karaktere megözvegyül, de Claytont egész más oldalról hozták be, ugye Dusty lévén. És egy ideig Samanthanak udvarolt, az ugyan lehetett évadkitöltő jelleggel, de utána az 5. évadban is eléggé lassan került Ellie közelébe. Akkor lett 100% amikor BBG egy kis kihagyás után visszatért és bejelentették az esküvőt, de akkor már az egész 6. évadot úgy tervezték és elhúzták az esküvőt az utolsó epizódig.A 4. évadban de még az 5. évadban sem vették készpénznek.


2021-11-19 10:25.53
5. évad második fele, 122. rész után, amikor Rebecca meghalt, ugyanis ő is Clayton körébe tartozott, Ellie féltékeny is volt. Nyilván túl gyorsan sem akarták mással összehozni, hiszen Jockkal 45 évig élt együtt. Amikor az évad végén Clayton elviszi őt pihenni, akkor lett végleges a kapcsolat.


2021-11-16 20:39.53
Elég részletesen ír róla a wiki...nem sűrűn lakott város, amúgy is az USA-ra jellemző, hogy van jó pár milliós megapolisza, aztán a kismillió párezres-tízezres települése, és akkor sokan erre a nagy Amerikára vágynak...nem tudom, én biztos nem oda mentem volna cserediáknak, még az USA sem vonz, de ha már oda, akkor valamelyik nagyvárosba.
De amit leírtál, az is annyira tipikus...


2021-11-09 11:52.45
Egyébként sosem értettem ezt az Amerika-imádatot, de lehet csak velem van a baj. Fura lesz, amit leírok, de nem szívesen élnék ott. Ha már külföld, akkor valamelyik európai nagyváros. Mert azért sokat számít a kultúra, a szocializálódás, és ott egészen másképp megy, mint itthon. Akik kimennek, egy idő után visszajönnek, mert hosszabb távon nem tudják felvenni azt az életritmust/szokást.
Igazság szerint nagyon sok a kistelepülés, az elszigetelt, elmaradott vidék, bevándorlókkal, szedett-vedett népséggel.
Az iskolai élet is nagyjából olyan, amit leírsz. Lehet azt irigylik az itthoniak, hogy az ottani diákok már a gimiben ingyen megszerzik a jogosítványt, és azonnal kapnak egy autót és azzal járnak suliba? Mert az valóban egy jelenség, de nem úgy kell elképzelni, nekik az a kiadás természetes és nem annyira megterhelő. Mert mint írod, vannak, akik már a suli mellett is dolgoznak. Nyilván az oktatás színvonala is olyan, mindannyian tudjuk. Ott nincs az, hogy annyi tárgyat meg kell tanulni, sőt válogathatnak már a gimiben is. Inkább a gyakorlatias életre nevelnek, ami nem rossz, na és persze azt tanítják, hogy az ember egy érték.
Egyébként valóban nincs olyan kialakított kultúrájuk, ezt mindenféle értelemben írom. Mégis csak egy "fiatal" kontinens.
Ami az USA-ba szakadt magyarokat illeti...távolról jött ember bármit mondhat. Nem kimenni nehéz, hanem ott maradni, és felvenni azt az életritmust. Mellesleg lehet az a több, amivel eldicsekszik, az ott az átlagot képviseli. de azért más volt a rendszerváltás előtt disszidálni, és más most buliból kiköltözni...
Most már nálunk is vannak plázák, modernebb autók, de nyilván az átkos előtt sokkal nagyobb volt a differencia. Különben még annyiból vannak hátrányban, hogy nehezebben tudnak annyit utazni. Egyrészt, ha dolgoznak, nincs idő rá, másrészt lehet akkor már hazajön arra az időre. Ott államon belül is nagy távolságokat kell megtenni, itt Európában pedig már elég sok nagyváros elérhető 2-3 órai repülőúttal. Ott meg lehet csak a másik államig jut el, és nem Los Angelesbe, vagy Miami-ba.

A Dallas első 30 része még a saját hazájában sem volt annyira népszerű, pedig abban az időszakban még nem a mérhetetlen gazdagságot mutatták be, hiszen a sorozat is gyerekcipőben járt, nem mertek magas költségvetéssel indulni, sok volt az 1 történet=1 epizód felállás. Mégis langyos volt a fogadtatás. Később a történetek, és amiatt, hogy megszokták a karaktereket, hatalmas sikerre tudott szert tenni. Itthon nyilván nagyon sokan az amerikai álom feeling miatt is nézték, és persze kétségtelen, hogy izgalmas történeteket is tudtak kreálni, jó pár tabutémát is feszegetve. De amúgy, hogy mondjak valamit, még az USA-ban is tabu volt olyat bemutatni, hogy egy terhes nő iszik, valamint, hogy a kisbabája megszületése után post parthum-os lesz, és teljesen hidegen hagyja őt a baba. A Down-kóros/siket kisfiú vonal is érzékenyítő jelleggel ment, korábban nem igen volt sorozat, amelyik ilyen témát bevállalt.
Mindazonáltal szerintem már az első rész is ütött, mert Lucy, mint kiskorú, Ray, mint harmincas farmer, a gazdag Jock Ewing unokájával hempergett az istállóban iskolaidőben. Azt már fel sem merem hozni, hogy emellett simán elmentek, amikor Ray-t Ewinggá avanzsálták...
A Dallas-ban amúgy pont a mindennapi életet nem mutatták be, hermetikusan elzárt milliomos emberek életét láthattuk. Pont azért is tetszett az a rész, amikor Samantha a városban bolyongott, és mindenféle emberbe belebotlott. Ilyen azért lehetett volna többször is, mert úgy érezte az ember, hogy túlságosan is belső körben mozognak. JR sem az utcasarokról rendelt kurvákat, hanem megvolt a saját maga "elit" köre, bár erre Daszti azt mondaná, hogy nincs különbség a 100ezres kurva és a 4-esen álló között sem, mert mindkettő ugyanazt csinálja:)


2021-11-08 21:21.21
Totálisan egyetértek minden mondatoddal. Valóban sok a tévhit...több államban nagy a szegénység, olyan lakókörnyezetben élnek, amelyek nem csak veszélyesek, de egészségtelenek is. Az emberek nagy része napról napra él. Ha nem nagy város, akkor nulla az élet, a kitörési, a szórakozási és egyéb lehetőség. Legalább annyira elmaradottak ottani viszonylatban, mint pl. itthon egy borsodi falu.
Rengeteg a mexikói, a latin-amerikai, akik még tovább rontják az összképet. És a lakosság több mint fele túlsúlyos. A filmek valóban a torzított valóságot mutatják...nem Dr. Szöszi szintű lányok rohangálnak ott sem, és a fiúk sem Superman kinézetűek. Jó, a felső 1% igen, de azok kb. 3-4 helyre tömörülnek, és semmit nem látnak a nagy valóságból. Ők sem keverednek az átlagnéppel.
A filmek pontosan azokat a vágyakat akarják megmutatni, amikről sokan álmodnak. És a legtöbb amerikai film ilyen. A néző - mivel messze van a valóság - ezért el is hiszi, amit lát. Persze, azért vannak ellenpéldák is. Pl. a Három óriásplakát Ebbing-ben című film már sokkal jobban mutatja a valóságot.
Nálam az amerikás kifejezés azt jelenti, amit a filmekben látunk, hogy mindenki olyan helyes, irigylésre méltó valami miatt. De lehet volt az átkosban is ilyen kifejezés? Nem tudom, mert bár éltem, de egészen kicsi voltam még.
Ha az 56-os disszidánsokra mondják, akkor most tanultam én is:)
Egyébként is valahogy megdőlni látszik ez az amerikás stílus, mert pl. a mi sulinkban 3 tanárnő is onnan jött, egyik sem Meghan Fox vagy Jessica Alba kinézettel.

Vannak sorozatok, amelyek meg aztán pláne az amerikai gazdagokról szólnak, pl. Dallas, Dinasztia, Falcon Crest, és lehetne sorolni. Az emberek azért is nézik, mert szeretnének azzal az életformával, külsővel vagy személyiséggel azonosulni, ami tetszik nekik. De valójában pl. a Dallas indulásakor, a sorozat egyáltalán nem nőtt az emberek szívéhez, pedig ott még annyira nem szemtelenül mutatták be a mérhetetlen gazdagságot. A lakásbelső nem volt sokkal modernebb, impozánsabb, a szereplők egy része abszolút átlagosan öltözködött, nem csináltak olyan frizurákat, mint a későbbiekben...évekkel rá pedig pont megszerették a sorozatot, amikor az sokkal hivalkodóbbá vált.


2021-11-08 21:02.56
:)))
Képzelem, hogy azt hittétek, majd egy Lucy szintű csaj jön, csak mert USA...
Ilyenkor, ha visszamegy, akkor a magyar cserediákkal mi történik? Ő marad akkor is kinn, vagy neki is vissza kell jönnie? Amúgy a csaj meg mit várt Mo-tól? Jó, nem lenézni a hazánkat, sőt...csak ugye 2 hét után valami nagyon nem tetszhetett neki, ha visszament. Elvárásai voltak? Egyáltalán valaki barátkozott vele?


2021-11-06 22:35.00
Hűha...legalább az ember tanult belőle nem szabad sztereotipizálni


2021-11-04 18:23.31
Mármint a lakásotokban vagy az osztályban volt cserediák? Pedig sok a kövér gyerek és persze felnőtt is Amerikában, a ronda öltözködés sem áll tőlük távol, amivel esetleg különcök akarnak lenni. Azért nem minden "amerikás" ember olyan, mint a Dallas szereplői. De azért a 2 hét után visszament dolog elég gáz, eleve mit várt? Melyik államból jött?
Nálunk volt még 2 tanárnő, akik az USA-ból jöttek, de ők sem voltak "amerikás" emberek, inkább gondolhattuk, hogy Angliából jöttek...érdekes ez a sztereotípia, hogy mi az amerikaikat annyira menőnek hisszük, mert az amerikai filmek mindig mást sugallnak, mint a valóság?


2021-11-03 23:47.23
Az jó, ha őszintén megmondták neki, és nem a háta mögött röhögték ki...akkor nem olyan "amerikás" nő volt, mint Samantha?:))) Jók ezek a hasonlatok...minket is tanított egy amerikai nő, Texasból érkezett, ha jól tudom, Houstonból. Nem szerette a Dallas sorozatot, túl "jenkinek" tartotta. Ő sem "amerikás" nő volt, mint Samantha, igaz már 60 felett járt, ahhoz képest átlagosnak tűnt, mellesleg kedveltük őt, neki meg tetszett a mi humorunk...


2021-11-03 07:49.32
Megtudta mit jelent a magyarban a 'Rhonda'?


2021-11-01 20:57.10
Úgy gondolom, ha behoznak egy angol/amerikai vagy bármilyen külföldi sorozatot, tiszteljük már azzal, hogy meghagyjuk a karakterek eredeti neveit, megtanuljuk azokat, és ha ez nem megy, akkor már baj van a fejben, de még ott az opció, ha valaki nem tud egy kétbetűs nevet megjegyezni, a távkapcsoló...vagy hívja úgy, ahogy tudja.
Pláne tiszteljük már megy az eredeti írókat azzal, hogy a karaktereik valós nevét használjuk, még ha azok vicces vagy pejoratív fennhangot jelentenek a magyarban. Nem azért hívják úgy a szereplőt, hogy Rhonda, mert tudják, hogy a magyarban az ronda és majd lehet rajta nevetni, vagy átkeresztelni.
A kultúra hol marad? Igenis az angolszász országokban gyakori a két betűs vagy két szavas név. Ha valaki szereti a sorozatot, akkor megjegyzi...nem kell ehhez angol felsőfokú.
Amikor én Angliában voltam egy családnál tanulmányúton, akkor a családanyát Ruth-nak hívták, egy akkor harminc körüli csajról volt szó, igaz, ez még a 90-es évek közepén volt. A Ruthy szerintem is kellemes becézés, a Ruth nagyi már tényleg megmosolyogtató, de ezek szerint itt bele is talált:)
Amúgy jól írod, mert számít a kiejtés is, és pl. a Ruth bibliai név, lehet vannak árnyalatbeli különbségek a héber és az angol kiejtés között. Meg ugye a Homok titkai az brazil sorozat volt, ahogy írod.
A Pina-t én is akartam írni példának, most akkor azt is lehetne átkeresztelni. Vagy a koktél nevét, mert hát hogy hangzik?
Azért is érdekel engem is, hogy ki dönti el ezeket a névcseréket, mert szerintem nagyot hibáznak.

A franciáról ne is beszéljünk! Áhh, ha egy picit is tudnak angolul, akkor is franciául fognak hozzád beszélni! Kár is erőlködni. Az egy dolog, hogy nem tanulnak idegen nyelveket, de hogy még a saját nyelvükre átköltik az emberek nevét, az már sok!
Igen, sajnos ennyire nacionalista, soviniszta, és egyáltalán nem befogadó népség a francia.
De hogy mondjak valamit, minden évben többször vagyok Ausztriában, ilyenkor Bécsben is...a múzeumokban, a vasútállomáson, a szállodákban hellyel-közzel még beszélik az angolt, vagy az előkelőbb helyeken, ahol sok a turista, de pl. a gyorséttermekben, a taxinál, az úgymond a közszolgálatnál már nem igazán. Persze, valamennyi német nyelvtudásom van, de azért angolul magabiztosabban tudok.

Jó a kérdésed...nem olvastam a magyar irodalmi művek angol fordításait, de kíváncsi lennék rá, hogy ott meghagyják-e az eredeti neveket? Szerintem meg kellene, ahogy a többi esetében is...spanyol, orosz, szláv, ritkábban beszélt nyelvek esetében sem látom, hogy magyarosítanák a karakterek neveit, és remélem, hogy így a magyart is meghagyják, de lehet valamennyi formálás itt is adódik. Pláne sok magyar névnek nincs angol megfelelője, szóval a fordítás sem pontos ilyen esetekben.

Sue Ellen esetében pedig egyszerű lett volna, ha Susan vagy Susie Ellen-nek nevezik el, mert tudtommal a Sue ezeknek a rövidített formája. És akkor nem lett volna se SZU vagy szú ellen, ami esetleg félreérthető jelentést adna. De hozzáteszem, nyugodtan használhatták volna az eredeti nevét is, mert az Ellen kiejtve nem ellen, hanem "elen", tehát se a Szovjetunió, se a szú ellen nem kellett volna agyalni.


2021-11-01 14:31.34
Lehet, hogy a szúra is gondolhattak, vagy mindkettőre...de szerintem valahol szegénységi bizonyítvány, ha nem képesek ettől elvonatkoztatni, és arról döntenek, hogy magyarosítanak, vagy más nevet adnak, ezzel pont a saját bizonyítványukat is állítják ki, a néphez igazodva butítják magukat is, mert nem képesek az eredetit meghagyni, ilyen erővel minden karaktert nevezzünk el magyarosan?
Most ez olyan, ha valaki olvas egy angol/német/orosz/francia regényt, a műfordító átnevezi a karaktereket, mert azok túlságosan idegennek hatnak a magyar számára, és akkor nincs Merteuil márkiné, Raszkolnyikov vagy ennél sokkal bonyultabb nevűekkel is találkozhatunk. Ehhez képest a sorozatokban habkönnyű neveket adnak.
Hogy magyarul nem hangzik jól, az nem lenne kifogás, mert nem tehet róla az adott idegen nyelv, hogy egy másikban annak negatív vagy furcsa jelentése van (lásd Ruth, Rhonda).
A Flinstones család esetében a Vilma és az Irma is teljesen angol nevek, bár az eredetiben Wilma!!:) Különben inkább Erdélyben adják ezeket a neveket, az Enikő és Benőke is...jó, az eredetiek tényleg furcsán hangzanának (ugye Pebbles és Bamm-Bamm, bár utóbbit szerintem kurva könnyű megjegyezni).
De azt nem értem, hogy a Fred, a Barney és a Betty miért olyan nehezen megjegyezhető nevek, hogy mindenképpen kellett egy magyarosabb név?

Igen, a franciáknál Udo Hughes volt, agyam megállt. Náluk még gyakoribb a franciásítás, pedig szerintem az Udo könnyen megjegyezhető.
Ott még arra sem ügyeltek, mint a magyarnál legalább a Mr. és a Mrs. vagy a Miss előneveket használták, ezzel picit legalább az eredeti nyelvet is tanították, bár furcsa lett volna a Ewing Úr/Asszony/Kisasszony megszólítás.
A francia természetesen ezeket a megszólításokat sem hagyta meg eredeti voltában, Monsieur és Madame Ewing ment, utóbbitól különösen falra másztam, ugyanis a Madame megszólítás a franciában többrétű, pl. nem csak az asszonyokat, de a tanárnőket, a hivatali közszereplőket, és a bordélyházak vezetőit is így nevezik.


2021-10-31 22:20.01
Még szerencse, hogy a B.D.-t nem nevezték át...T.J. Hooker is lett volna valami más? Miért? Az a neve, azt kell használni! Mellesleg úgy emlékszem, hogy a magyar szinkron sokszor csak Calhoun-nak hívta a karaktert, a B.D.-t lehagyta, ha róla beszéltek.
Látod, annál a filmnél nem volt gond a Sue Ellen, szerintem a Dallasnál is megtanulták volna...ha másért nem is, pont a SZU Ellen miatt...ha már ez annyira célzás értékű.
A francia szokta még átnevezni a karakterek nevét, de ők egy külön népség, nem képesek megtanulni más nyelveket, kultúrákat, és mindent a saját képükre akarnak formálni. Ne akarjunk rájuk hasonlítani!


2021-10-31 22:14.17
Nekem is pont ugyanaz a kérdésem, mint Fruzsinak. Ki dönti el, hogy X karaktert hogy hívjanak? A szövegíró, szinkronrendező? Netán több ember együttes döntése?
Rendben, valóban a Ruth és a Rhonda a magyar nyelvben egyértelműen negatív jelzőt jelentenek a kiejtéskor. Ugyanakkor szerintem pont az a nyelvtanulás lényege is, hogy az ember megtanulja, vannak olyan nyelvek, ahol kiejtés esetén a magyar szerint egy új szót kapunk, de ettől el kellene vonatkoztatni, mert az angol (vagy más idegen) nyelvben nem a magyar hangzás alapján születnek nevek. Ha valaki nem bír ettől elvonatkoztatni, akkor az ne nézzen sorozatokat, vagy elég buta/műveletlen. Most ez olyan, hogy Barack Obama neve sem azért lett az, hogy a magyaroknál egy gyümölcsöt jelentsen.
És fenntartom, ha egy sorozat akár hónapokig, de egyes esetekben évekig megy, és ha a nézőt érdekli, vegye már a fáradságot, hogy két betűt meg tud tanulni...most ez olyan nehéz? Pláne mindenki a Dallas-ról beszélt akkoriban, tehát a hülyébbekre is ráragadt volna idővel akár a JR, akár a Sue Ellen. Másrészt Szú Elen, egy l-lel ejtik, tehát nem lett volna SZU ellen...nem nyomják meg a második l-t annyira, sőt...a Miss Ellie is okító jelleggel lehetett volna, hogy tudják, a déli népeknél kedveskedésből meghagyják a családanya lánynevét, ahogy gyerekkorában hívták.
Samantha Fox nem tudom mennyire volt ismert az USA-ban, de Európában és itthon eléggé. Viszont csak azért, mert egy szexbombázó nevét könnyen megjegyzik, szegénységi bizonyítvány ezt a nevet adni egy karakternek. És egy sorozat úgy hiteles, ha mindent meghagynak a maga eredetiségében, és kultúrájában. Ha valaki ezzel nem tud iramot tartani, az ne nézzen ilyeneket!
Az is igaz, hogy angolt akkoriban kezdtek el jobban tanulni, de angol vagy amerikai sorozatokkal már találkozhattak a nézők korábban is. Azért a 180 részes sorozatnál ha meg tudták hagyni, ott a példa, hogy nem lehetetlen, az annál hosszabb sorozatoknál is megszokták volna a neveket.


2021-10-31 13:19.53
BBG asszem európai származású volt, hiába élt NY-ban, valahogy sosem vedlett át amerikai nővé. A nézők pont ezért szerették, mert így valahogy kirítt a sznob, milliomos családból. Kétségtelen, hogy Donna Reed sokkal jobban megtestesítette a déli olajmágnás család anyafiguráját.
USA-ban valóban sok hiresség a keresztneve becézett formáját használja, itthon ez elképzelhetetlen lenne. Mondjuk eleve nem tudom mennyire lehet komolyan venni az ilyen embereket. Színészéknél, művészéknél még rendben is lenne, de elnököknél? Amúgy Ray, Pamela, Gary, Mickey és Cliff is a becézett formát használta és még biztos voltak sokan.
Itthon is voltak már amerikai sorozatok, amelyek hónapokon keresztül mentek. Ha az embernek nehéz két betűt megjegyezni, akkor ne használja vagy ne nézze a sorozatot. Most 7 év alatt nem lehetett volna JR nevét megtanulni? Főleg, ha a nép rajongott is érte. Lehet az elején furcsa lett volna, de ha heteken át ezt hallja az ember, csak megtanulja, ehhez nem kell angol nyelvtudás sem.


elejére ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... végére

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk