Charlette Boutique ékszerek
Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2025-01-09
Családi terápia
Egy csiga emlékiratai
Gengszterzsaruk: Pantera

2025-01-02
Bekövet a halál
Maria
Miénk lesz a holnap
Nosferatu
Vilma és a férfiak
Woodwalkers

2024-12-26
A nap, amikor apu megmenti a karácsonyt
A szerelem ideje
Better Man: Robbie Williams
Parthenopé - Nápoly szépe
Sonic, a sündisznó 3.
Sütimanók - Szupersipka-küldetés
Váratlan dallamok

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Mama pici fia
- TLC, 03:40
Hallatlan igazság
- Paramount Network, 03:45
Gyilkos ösztön
- Film Mánia, 04:10
South Park - Nagyobb, hosszabb és vágatlan
- HBO, 04:40
A cég
- Mozi+, 04:40

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Nicolas Cage (61)
Clint Mansell (62)
Jeremy Renner (54)
Uwe Ochsenknecht (69)
Sammo Hung (73)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Nosferatu (2024) - Vélemények
Pokoli rokonok (sorozat) - Vélemények
A hivatal (sorozat) - Vélemények
- Filmes Sámánok Rendje -
S.E.R.E.G. (sorozat) - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Bocsánatos bűn aaaaa
Kristen Bell aaaaa

 

Americanlife hozzászólásai

Ugrás Americanlife adatlapjára

elejére ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... végére

Dallas (sorozat) - Vélemények

2021-02-14 23:41.09
https://www.youtube.com/watch?v=ZsyPEczTk48

Egy részt találtam a Safariból, de oldalt a listában lehet találsz még...a Látogatók is közte van:)
Yubi hercegre emlékszel és a Benji sorozatra? Emlékszem, azt szerették még nagyon sokan.


2021-02-14 23:38.22
Klinika: érdekes, mert alapvetően érzelemközpontú is volt, a szerelmet nyomatta, de akkor a gyászfolyamatot miért nem? Angie története szinté valószínűtlen volt, ilyen korban az anya nagyon hiányzik minden gyereknek.
Igen, a franciák is megvették, és szerencsére nem írtak más főcímet, de a neveket helyenként átkeresztelték, pl. Udo-t Hughes-ra.
Nyugaton viszont valószínűleg ez volt az első és hosszabb kórházi sorozat, szóval érthető a sikere.

Igen, azért ezek a csehszlovák sorozatok nálunk a 80-as évek közepén, végén mentek...óvodás-kisiskolás korban voltam, tehát sok mindenre nem emlékszem, vagy nem is követtem. Pedig szerintem jó választás volt...akkoriban meg nem ismételtek orrba-szájba, szóval később sem nagyon vetítették, talán a Story adott belőle pár éve ismétlést, de nem mindegyikből.
Ezeknél szintén a lassú tempó, a nyugodtság volt fontos, ha meg történt valami, igyekeztek egyensúlyt tartani, sosem mentek el nagyon szélsőséges irányba.
A Safari-nál én is emlékszem a barlangos jelenetre, meg hogy azon ment a dilemma, a majmot elvigye-e a lány és a családja.
De ezek a sorozatok 12-15 résznél nem éltek meg többet, azt mondom, egészséges arány, az sem jó, ha túl hosszúak.

Udo és Klaus kapcsolata sosem tetszett, és a való életben nem így alakult volna, pláne azt éreztem, hogy Klaus nem tartja komoly embernek a fiát, aki meg nem érezte magát elég jó gyereknek. Igen, Claudiát lehet azért írták ki, mert féltek, hogy idővel nem lesz neki sztori...amúgy, ha Elkét akarták, akkor érthető, mert eleve Katharina-t is kiírták, nehogy valami akadály legyen.
Az számomra is rejtély, hogy férfivonalon miért nem halt meg fontosabb szereplő, remélem nem valami nőgyűlölet volt benne, attól meg lehet egy sorozat hímsoviniszta, hogy a nők nem halnak meg benne.


2021-02-14 23:26.40
A partykat valóban nem is hiányoltuk volna, mert eleve az utolsó 2-3 évad hangulata is más volt, a családtagok, a történetek már olyan irányba mentek el, amihez a régi feeling nem is illett volna. Így igaz, Ellie és Jock elmentek Párizsba a békülés után, majd Ellie hazatért, de Jock üzlet miatt Dél-Amerikában maradt. Akkor már Jim Davis halott volt, ki is vették a főcímből, pedig a karatkert még 13 részen át életben tartották. Az ál-Jock sztorival csak izgalmakat akartak, pedig szerintem senki nem hitte el, hogy visszatér. Pláne tényleg az első perctől eldöntötték, hogy más színésszel nem játsszák el a szerepet, tehát kiszámítható volt a végkifejlet. Az egész történetet rosszul írták meg, pláne Pamela előre megálmodta...Külön annak se lett volna értelme, hogy Ellie két férfi között őrlődjön, és választani kelljen, Clayton pedig talán kikerül a körforgásból...
Donna Jonas és Sam Culverről írt könyvet. Annak idején Jock tönkretette Jonas-t, aki emiatt öngyilkos lett. Ellie először nem akarta, hogy ilyen a könyvben kerüljön, pláne Jock nemrég halt meg...Tintás é Ellie nem szerepeltek a könyvben, de Margaret sem, ez egy kifejezetten politikai tartalmú könyvnek íródott.

Jason gyerekeit szerintem nem említették, érezni lehetett, hogy csak a 7. évadtól gondolkodtak bennük. Mellesleg, Jasonról sem beszéltek sokat, mert a család fekete báránya volt, régóta nem tartotta Jock-kal sem a kapcsolatot.
Pedig berúgott Ellie, és pont Samantha vigasztalta, aki korábban ivott, ez volt az, hogy legalább Ellie átérezte, hogy Samantha miért ivott JR mellett. A csajnak nem kellett JR, undorodott tőle, de tudta, hogy a szex lesz a kulcs ahhoz, hogy Clayton-t ne kerüljön börtönbe. Szimpla zsarolás volt.

Nekem is tetszett az álomévad nőies vonulata. Kellett ez a változatosság, ugyanakkor ne feledd, hogy akkor mások igazgatták a sorozatot is. JR-nak már kellett a női ellenfél, aki pláne az ujja köré csavarta is őt.
Leonard amúgy is úgy volt vele, hogy kellenek az új női karakterek, mert ő azt gondolta, hogy a csinos színésznőkkel a férfi nézőket is hosszabb távon bevonzza, a pasiknak meg ugye minden új, csinosabb színésznő egy pont volt ahhoz, hogy nézzék a sorozatot. Emlékszem, hogy Holly Harwood is epizódról epizódra egyre kevesebb ruhát viselt...és azért igyekeztek olyan nőket beválogatni, akik jól néztek ki, mert asszem kb. 8-10 nő is szerepelt a Playboyban.


2021-02-14 23:12.55
Én az igeidőket is szerettem, az összeset tudtam, bár való igaz, kb. 5-öt használnak rendszeresen. A Present Perfect-tel kapcsolatban picit vitatkoznék, mert azt használják, viszont sok "lett volna" szerkezetet is, általában véve a nyelvtant szerettem, a fordítás volt a mumus, mert ugye ott van a fordítási szabadság elve is, és nem biztos, hogy az a tanárnak éppenséggel tetszett. Annak lett volna még értelme, hogy egy kifejezést, vagy mondatot mennyiféleképpen lehetne használni, így közelebb kerülni az élőbeszédhez, de hát nekünk a kőbevésett, tökéletesen megalkotott társalgást kellett megtanulni. A színvonalas oktatás meg álom marad, amíg a tanárok között is egyre többen pályaelhagyók, ugyanúgy azok a tanárok, akik jobban tudják a nyelvet, elmennek multihoz, vagy magasabb fizetésért dolgozni, vagy csak magánban vállalnak, mondjuk 5000-8000 Ft 45 percért meg is éri, csak diákokat kell keresni.
Pláne azért a nyelvtudás is változó, mert lehet a tanár erős lenne, de a diáknak nincs nyelvérzéke, vagy egyszerűen utálja az idegen nyelvet.
Azt szerencsésnek tartottam, ha valaki az egyetemen tett le nyelvvizsgát, én is azt választottam volna, de nekem már megvolt. A Rigónál valóban nagyon ritka, hogy puskázni tudnak, de ezt a sztorit az osztály nagy része mesélte, hogy megoldották, így lett meg nekik az írásbeli, ami amúgy más körülmények között kétlem, mert olyanoknak lett meg, akik igencsak gyengén muzsikáltak alapjáraton. De Bp-en, meg nagy termekben mesélték, hogy már éppenséggel a gatyádba nem nyúlnak bele, mindenkit nagyon figyelnek. Ismerek olyanokat is, akik kifejezetten egynyelvűre mentek, mert azt jobban meg tudták oldani.

Új Dallas: Igen, de ha Lucy a család tagja volt, miért külön lakott Dallasban, miért nem a ranchon? Volt hozzá joga...arra az 5 percre előveszik, de amikor a régi szereplőket kell a ranchon tartani, akkor az már nem oké? Ray-nél óriási baki volt...lehet elvált, de akkor említhette volna, és erre lehetett volna 1 mondatban is utalni...nála szintén fura lett volna, ha szállodában lakik, vagy bérelt lakásban, mert neki a ranch volt az élete.
De még csak az sem volt, hogy SF-tól pár percre lakik egy külön házban, nyilván akiknek nem akartak történetet írni, azokkal még annyira sem foglalkoztak, kiderüljön mi van velük. Pláne Ray-nek a vérszerinti lánya, Margaret és a volt felesége Donna is megérdemelt volna 1-1 mondatot, bár gondolom ők Washingtonban maradtak, ahová meg Ray nem vágyott, mert ott nincs természetközeliség.
Sly-ra és Marilee Stone-ra nem emlékeztem a temetésen, de ha fontosabb szereplőket sem hívtak meg, mit várhattunk volna? Az is lehet, hogy egyes színészek már semmi pénzért nem tértek volna vissza, nem tudhatjuk...

Pamela Rebeccát nem ismerték fel, holott találkoztak már eleve, Elena meg eleve nem is létezhetett, mert sosem laktak SF-ban. Erre mondta Cinthya Cidre, hogy minden előzményt el kell felejteni, nem arra épül az új sorozat...de amikor Pamelát és Katherine-t kellett meghalasztani, akkor nem kellett elfelejteni a régi sorozatot...csodálatos következetesség! Mellesleg, tegyük fel, Elena ott volt, és akkor két milliárdos srác csak benne gondolkodik (nem a világtól elzártan éltek Szibériában, hanem egy 20 milliós államban, a világ 10. legnagyobb városában, ahol mindennap jutott volna mindkét srác ujjára egy nő, bármelyik utcasarkon...kész botrány ilyet írni, a legrosszabb mexikói sorozat is túltesz rajta kreativitás terén! Pláne a Dallas-ban és más déli államokban is ügyeltek arra, hogy a gazdag réteg ne keveredjen a szolganéppel...max. a pasik erőszakolták meg a szolgálólányokat, ha úgy esett kedvük, de az a birtoklásról, és a testiségről szólt, és nem szerelemről. Még ha fehér szolgáló családról lett volna szó, de az meg eleve kizárt.


2021-02-13 23:53.26
VU: szerintem is az lehetett, hogy a készítőkben ott lappangott, hogy egyszer visszahozzák Gus-t, akár csak 1 rész erejéig, így hogy Gema Z. egyetemre járt, és a vőlegénynek sem tudtak nagyon sztorit adni, talán nem kár, ha elmaradt az esküvő.
Szerintem az új gyerekek akkor lettek volna jók, ha párhuzamosan korábban is szerepelnek, és aztán 2-3 év múlva is még gyerekek maradnak...ha csak előveszik őket, a néző nem tudja megkedvelni idő előtt, így ha ugyanazokkal a színészekkel akarnak menni, akkor 3-4 év, ami reális. Mint írod, kb. addig is volt igazán jó a sorozat, az utolsó 2 évad szinte csak szenvedett, foghíjasan.
Azért durva lett volna, ha Sara-t halállal írják ki, örülök, hogy nem lépték meg. Belenéztem az esküvőbe, tényleg nagyvilági lányt csináltak belőle. Gus meg hiába volt 12 évvel idősebb Felicity-nél (a valóságban), nem látszott rajtuk a korkülönbség.
Nekem már a Pettibone család sem rémlett, nem még boszorkány és béreslegény...vagy csak elfelejtettem...de annyian csak 1-2 epizódban szerepeltek, hogy nem csoda.
Közben megnéztem, Izzy és Felix aranyosak voltak együtt, de a fiús Izzy-ről nem találtam videót. Amúgy szerintem sem maradtak együtt, mert akkor nem tüntetik el hirtelen a lányt. Felicity is egy jellemfejlődésen esett át, na meg Gus-ba szerelmes volt, tudod olyankor tényleg megáll az ész, és nem azt nézte, hogy egy nincstelen fiú.
Ha visszaolvasod, úgy írtad, hogy a Grace-ban játszott, a mostani kommentben Grease-t, azért gondoltam a Grace Klinikára. De láttam az adatlapon a hölgyet, hogy a Grease-ben nyomta, mondjuk nem emlékszem rá. Na de az ilyen sztárok biztos sokat kértek, így nem akarták őket hosszabb időre alkalmazni.
Pedig a Booth gyerek illett Sara-hoz, kár, hogy gyorsan lezárták a kapcsolatukat. Én érzem csak, hogy nem akartak Sara-nak szerelmi történetet? Amúgy ez hányadik évad volt? Talán már kezdett elege lenni a sorozatból és azért nem építettek rá?
Amúgy a gyerekszínészeknek sosem könnyű, hamar el tudnak kallódni, nem tudják feldolgozni a sikert, szóval nem lep meg, ha idő előtt dobbantanak...na meg lehet azzal, hogy nőnek, már nem akarnak gyerekes dolgokat eljátszani, ami talán érthető is. Személyi ellentétek meg mindenhol vannak...


2021-02-13 23:35.02
Klinika: Katharina-t én is szerettem, mert olyan hús-vér karakter volt, nem megjátszós, és kirítt abból a nyálas-csöpögős miliőből, lehet pont ez lett a veszte, ami amiatt nem gondolkodtak benne hosszabb távon. A valós életben meg egy kisgyerek főleg meggyászolja az anyját, aki hirtelen és tragikusan távozik, itt meg én is láttam, Udo ölelgette, ennyiben ki is merült. Még akkor is trauma, ha utána az apjával tudott menni.
azért is volt fura, hogy a Klinika nem ment bele a gyászfolyamatokba, mert azért orvosi sorozat, másrészt ha már érzelmek, Klaus és Christa vissza-visszatérő szirupos romantikázása mennyivel volt élethűbb?
Ilyen téren A klinika nem volt egy kidolgozott sorozat, de a történetei révén sem, nagy csoda, hogy ennek ellenére ennyire népszerű lett.

A Kórház a város szélén-nél arra gondoltam, hogy sokkal hosszabb volt. Az tény és való, hogy A klinika a maga 70 részével extra hosszú sorozatnak számított, mert a Guldenburgok is 3 évados volt, 39 résszel, és már az is a hosszabbak közé tartozott.
A nők a pult mögött-ben emlékszem a 12 hónapra és a 12 részre. Sőt az is megmaradt bennem, hogy augusztusban kaptak hajba a pénztárosnők, és novemberben volt Olinka esküvője, aki végül másik pasihoz ment hozzá. A főhősnőre is emlékeztem, abszolút a nagy átlagot képviselte, a nép emberét, és ezért nőtt az emberek szívéhez...az áruválaszték amúgy sokkal csalogatóbb volt, én nem is értem, de emlékeim szerint itthon is, bár a 80-as évekből vannak legkorábban emlékeim, a csehszlovák termékek minőségibbnek tűntek.
A Humberto cirkusz 88-as. A Mindenki tanköteles szintén nagy kedvenc volt, szerettem, hogy Prágában játszódik, és hús-vér emberekkel, problémákkal. Szerintem a csehszlovákok eléggé jól beválasztottak ezzel a tematikus sorozatokkal. Még tőlük volt egy nagyon modern sci-fi (most már nyilván nem annyira izgalmas), de Látogatók néven ment, iszonyú jó filmzenével, főcímmel. Valamint a Szafarit is szerettem, amit Bajmócon forgattak, többször is volt szerencsém ott lenni, ifjúsági sorozatként futott.
De amúgy akkor szinte minden rajzfilmet, sorozatot, filmet megnéztünk, mert a TV-nek volt egyeduralma a szórakozás terén.

Akkor volt szakmai féltékenység, bár apa és fia között, jobb lett volna, ha szimplán két orvos között. Mondjuk Klaus és Udo kapcsolata nekem mindig is olyan feszült volt, és ez valahogy nem jött be. Miért éreztem azt, hogy Klausnak, mint apának kellett volna ezt jobban kezelni?
Az orvos-civil házasság is nagyon kellett volna, bár nem törvényszerű, hogy nem működhetnek, de azért körberághatta volna a kérdéskört. Ennek ellenére nem gondolom, hogy azért írták ki volna Claudiát, mert nem szakmabeli volt.


2021-02-13 22:30.32
Mindegyik Ewing party jól sikerült, de a 11. évadtól emlékeim szerint már jegelték az eseményt, sőt a 12. évadtól az olajvállalkozók bálját sem láthattuk. Mégis élt a sorozat. Jim Davis már halott volt akkor. A harmadik évad vége és a negyedik évad eleje körül halt meg, de a karakterét még vagy 10 rész erejéig életben tartották. Szerepelt ő, az utolsó erejével is, emiatt minden elismerésem, hiszen láthattuk őt parókában, a kezelés miatt felpuffadt arccal, rozoga állapotban.
A halálát már a készítők oldották meg, vagyis, hogy Jock-nál ne gondolják azt, hogy 100% meghalt, mert holttestet sem találtak...ez azért kellett, hogy időt nyerjenek, bár más színésszel szerencsére sosem akartak helyettesíteni a karaktert, de a végrendelet, a halottá nyilvánítás, és a gyászfolyamat miatt kellett ez a lógunk a levegőben állapot, és az 5. évadtól kezdtek el foglalkozni a végrendeletével, illetve annak utóhatásai erősen érződtek a harc miatt.
Lucy-nél semmiképpen sem akarták a gyereket megtartani, egyrészt kellett a dráma, másrészt ez a gyerek egy nem kívánt erőszakból született volna, harmadrészt mint írtuk, a legutolsó amit akartak volna: Lucy-nek saját gyereket írni.
Amúgy Ray és Donna akkor hamar kibékültek, sőt Donnát az aggasztotta, hogy kiadja-e a könyvét, amiben Jockról nem túl jó véleményt osztott volna meg...végül Ellie engedélyezte neki.

Az álomévad előtt évadban is volt már Travilla, de ott még viszonylag decens és úgy elegáns ruhákat adott a nőkre, amelyek nem voltak polgárpukkasztóak. Pl. Samanthának sokféle frizurát csináltak az álomévadban, holott előtte annyira nem variálták a haját.
Jasonról pedig tudtommal korábban is szó volt, de érdekes, hogy a gyerekeit csak a 7. évadban hozták be, Jock halála utána kellett volna, akkor még simán beépülnek, mint ahogy Katherine vagy más karakterek is, akik később lettek behozva rokonként.

Nekem sem tetszett, ahogy Brad Pitt lenézte a Dallas-t, mindenkinek tudnia kell, hogy honnan indult...mellesleg a világ legnépszerűbb sorozatában kapott kb. 4 részt, tehát nem is csak egy jelenetbe tették be. Utána indult el a karrierje, a 90-es évek elejétől.

Clayton szerintem nem feküdt le a csajjal, de szerelmes volt belé...tipikusan a kapuzárási pánik miatt tették be, ugyanis Clayton a szívműtétje után újból fiatalnak akarta érezni magát. Ellie kiborult, sőt be is rúgott, Clayton elköltözött egy időre SF-ból. Majd egy gyilkosság miatt Clayton gyanúba keveredett, és JR úgy mentette meg őt a börtöntől, hogy a saját javára fordította a dolgot (lefeküdt a csajjal, ezzel egy jó mély döfést adott Claytonnak).

Leonard Katzmannek nem tetszett az, hogy Patrick Duffy kilépett, és konfliktusa volt Phil Capice-vel, aki főleg az álomévadban húzóerőnek számított. Leonard pláne túl nőiesnek érezte az álomévadot, Bobby halálával úgy érezte, túl nagy az űr. Az ő javaslatára tért vissza Duffy, amit Larry Hagman is erősen támogatott. De az álomévad után újból visszatért, és elkezdte a tisztogatást, a nőket is a helyükre tette, nehogy a hímsoviniszta sorozat átforduljon femininre.
Na meg Duffy jóval magasabb gázsit kért, ezért kellett pár színésztől megválni.
Amúgy az álomévadban az első részt ő igazgatta, ahol Bobby-t eltemetik, de ennek az volt az oka, hogy ő akarta lezárni a Bobby korszakot...és ugye visszatért Barbara Bel Geddes is, amivel egy szerződésszegést is bevállaltak Donna Reed hátrányára/kárára.


2021-02-13 22:06.25
Nyelvvizsga: nekem nem lett volna gondom a nyelvtannal, mert egyébként imádtam, és elég jól is tudtam, általában, ha olyan jellegű kérdések voltak, sosem adódott problémám, ami jól ment még a levélírás, szerencsére jól és kreatívan fogalmaztam, a szövegértés is oké, de a fordításokról már ugyanezt nem mondhattam el. Ott az volt a gondom, hogy ugyan le tudtam fordítani a mondatot angolról magyarra vagy fordítva is, de csak egy megoldást fogadtak el...na most anélkül, hogy a tartalom változna, mindkét nyelvben lehetett a fogalmazástól függően másképp írni a mondatot (kizárólag formailag és nem tartalmilag). Azért írtam, hogy fordítás módszertant sokkal többet kellett volna venni, illetve a köznyelvre, a beszédnyelvre rámenni, és nem a begyakorolt mondatokra.
Nekünk az általánosban felsőben volt a tagozaton olyan angol tanárunk, aki oroszból képezte át magát, végig ő vitt minket nyolcadikig, és szerencsére vele jól jártunk, nagyon keményen követelt, de jól tanított, mondjuk a heti feleltetés/dolgozat már nem annyira volt felemelő, ilyen kb. 20 érdemjegyet is szereztünk egy félév alatt, míg más tárgyból 4-5-öt.
Ha már annyira nyelvvizsgaközpontú ország vagyunk, kötelező lenne biztosítani minden iskolában a minőségi nyelvoktatást és akkor el lehetne mondani, hogy elvárt a nyelvvizsga, ha van mögötte színvonalas képzés. A magántanárhoz való járkálás nagyon drága mulatság, főleg az idegen nyelveknél. Meg úgy jó, ha mellette a diák is sokat tanul magának, folyamatosan old meg feladatot, sokat olvas, hallgatja a műsorokat, stb...Egyébként a nyelvtanárokat illetően is nagy rizikó, hogy kit kapunk, mert az osztály másik fele, akik nem voltak tagozatosak, mindenféle tanárt kaptak felsőben, vagy 4 is tanította őket, de sosem haladtak...
A Rigó utcai nyelvvizsgánál volt a puskázás. Megjegyzem, alapjáraton keményen ellenőrizték, ezt én is tapasztaltam, de ott akkor abban a teremben kifogtak egy laza csajt, aki kijárkált a teremből, meg elkezdett olvasni, így nyilván tudtak egymásnak segíteni...olyat is mondtak, hogy egy valaki, aki jó volt fordításból, az a szöveg ment körbe, tudod, csak picit félreteszed a papírod, hogy a másik is lássa, és kialakul egy diszkrét puskázás. Amikor én németből mentem, a mellettem ülő csaj rólam nézte így, de nem bántam, mert jóban voltunk...
A DEXAM-ot nem ismerem, meg ugye az is fontos, hogy egynyelvű vagy kétnyelvű vizsgáról van-e szó, mert vettem észre, az egynyelvűeknél könnyebben veszik az akadályokat. Mert sokan pont angolról magyarra, vagy magyarról angolra utálnak fordítani. utóbbinál még arra is figyeltek, hogy olyan szófordulatokat kellett fordítani, amelyek - bár hiába lehetett szótárt használni - nem szerepeltek benne, vagy egyszerűen nem tanultuk, mert mint írtuk a köznyelvet sehol sem nyomatták. na itt a kutya elásva.

Én is adtam egy esély az új Dallas-nak, de valahogy már az első évadot sem tudtam élvezni. Lucy a régi sorozat végén Görögországba (vagy tán még Olaszországba) költözött, valami galériát igazgatott...szóval ha onnan visszajött (esélyes), akkor Dallasban hol élt? A ranchon nem, mert akkor láttuk volna, ahogy Ray-t is...nála nagyobb hibát vétettek, mert a családjáról sem tudtunk meg semmit. Ha visszatért Dallasba, akkor miért nem a farm közelében élt, és miért csak pár percre mutatta? És itt estek megint hibába, mint más sorozatoknál is, felbukkan a régi, közkedvelt szereplő, de semmit nem tudunk meg róla.
A temetésről olyanok hiányoztak, akik közel álltak JR-hoz, pl. 2 fia, és Vanessa, az egyik fiának az apja. A lány zabigyereket meg feleslegesen találták ki, mert a meglévő fiait sem mutatta. Mellesleg James-szel sem jártak valami jól, ő is hamar kifutotta magát azzal, hogy állandóan hadakozott az apjával, minek kellettek volna még újabb gyerekek? Vicc...
amúgy az összes forgatókönyv silány volt. Olvasom, hogy Dallas a 10. legnagyobb területű város a világon, Texas az egyik legnépesebb állam, és akkor a két Ewing srác nem talált magának mást, mint a szakácsnő lánya, akivel a a régi sorozatban nem is keveredhettek volna, mert más rasszúakat nem igazán szerepeltettek, és főleg nem hoztak össze főszereplőkkel.


2021-02-13 15:21.17
VU: olyan volt, mintha csak alibiből, mert az élet/a sorozat így akarja, mindenképpen el kell jegyezni Felicity-t, hiszen "benne van a korban", ugyanakkor mivel valószínű azt sejtették, hogy nem Stuart-tal fog megöregedni, sőt lehet el sem veszi, így mellékvágányra tették őket. Azért meg kell hagyni furcsa, mert Felicity főcímszereplő volt. És milyen szakra járt egyetemre?
Azt meg jól írod, ha a gyerek néző is egyre nagyobb lesz, pár évvel később már nem biztos, hogy leköti őt ugyanaz a történet, mint kiskamaszként. Amúgy meg, ha vannak gyerekek, akik mint régi sorozatot nézik, és eljutnak odáig, hogy a szereplők megnőttek, nos, ők sem úgy kezelik, mint korábban, pláne egy tizenévesnél hirtelen lehet más az érdeklődés fél-1 év múlva is, tehát nem véletlenül van az, hogy ifjúsági sorozatot csak max. 3-4 évadra érdemes csinálni. Na meg az is könnyen meglehet, hogy elunják egy idő után, és nyilván a komolyabb tartalmú filmeket kezdik el nézni. Pl. van barátnőm is, akinek a kislánya előző évben még szerette az állatos-hercegnős cuccokat, majd 11-12 évesen hirtelen már dedós lesz, amit korábban szeretett, ugyanez akár ruhánál, játéknál is.
Mellesleg a VU olyan sorozat volt, amelyik nem is akart kiszakadni a megszokott közegéből, ami persze nem baj, de lehet 3-4 évad után már másra vágyna a néző. Lehet egy idősebb felnőtt, vagy egy nyugdíjas szívesebben elnézi, mert annak már "kortalan" minden műfaj.
Felix valóban fiatal lett volna még, bár helyes kölyök lett belőle, örülök, hogy neki is írtak szerelemi történetet, ez az kissé fiús Izzy meg kifejezetten tetszik, hogy nem az átlagos, vagy hercegnős típust nyomatták, lehet megnézem őket valamelyik videomegosztón. Sajnos, hogy utána a karakter és a családja is ugyanúgy eltűnt, mint más szereplők...azért VU is arra épített, hogy vannak az állandó karakterek, mellette tényleg csak meghatározott ideig az új karakterek, akiket elég hamar ki is tettek a sorozatból...kissé mintha hajaztak volna az 1 epizód=1 történet felállásra, ami mondjuk 2-3 epizód lett, de aztán soha nem tettek említést azokról, akik távoztak.
Azért az elég beszédes, hogy Sara semmit nem mesélt magáról a zárórészben, mintha direkt nem akartak volna semmivel előállni, bár kétlem, hogy folytatásban gondolkodtak volna, főleg Sarah Polley sem tért volna vissza.
Állatorvosból lett humán orvos...ez nagyon jó...ezek a kiskapuk 100 éve sem igazán működtek...
Treat Williams költséges lett volna, meg a többiek is. Olyat találtam, hogy Viola Elliott-ot Stockard Channing alakította, de ő az imdb szerint nem játszott a Grace Klinikában...na majd kiderül...amúgy hajj, de sok karaktert ír a lista, akik csak 1-2 részben szerepeltek...ki is tudta volna számon tartani ezt a sok szereplőt?


2021-02-13 14:14.01
Klinika: igazad van, Katharina szerintem sem ivott volna ittasan, tehát felesleges volt a karaktert leamortizálni a halála előtt. Amúgy meg az egész a semmiből lett előrántva, mutatták őt pár jelenetben, majd hirtelen az utcán rosszul lett és meghalt. Egyértelmű, hogy tudatos volt a kiírása, és elég drámai módon vezették fel. Valahogy azzal nem is számoltak, hogy Angie-nak, egy kislánynak meg kell küzdenie a gyásszal, azt is 1 epizód után letudták, holott a valós élet nem ilyen.
Claudiánál szintén a "gyorsaságra" mentek rá. Igazad van, mert nagyon jó a történet, amit leírsz, bármelyikünk kreatívabb, mint a készítők. De mivel írod, csak egy pasi rendezte, így érthető, hogy minden annyira leegyszerűsödött. Valószínű, költséges lett volna a külsős rendezők alkalmazása, vagy csak egyszerűen volt egy meder, és nem akarták más irányokba folyatni...épp ezért Claudiánál is esélytelen volt egy esetleges csavar, eldöntötték, hogy kiírják, és nem akarták azt sem, hogy izguljon érte a néző...
Mint írtam korábban a Klinika olyan volt, mintha csak egyik epizódról a másikra élne, főleg amikor 1 beteg=1 epizódot vittek, ami érthető, de kb. a folytatásos jelleg sem volt történetekben gazdag. Udo-nak hogy Hamburg és Afrika megvolt, az már amolyan újításnak volt betudható.
Azt nem is tudtam, hogy A kórház a város szélén 15-20 perces sorozatokkal dolgozott. Mentők! Ez az! Erre gondoltam, amikor még egy kórházi sorozatot emlegettünk. A csehszlovák sorozatokat, amiket felsoroltál, azok közül A mindenki tanköteles-t és A nők a pult mögött-et néztem, azokat szerettem is. De asszem ezek inkább már a 80-as években voltak, nem a 70-esekben. Volt még egy, amelyiket szerettem, az meg a cirkuszi világot mutatta be? Humberto cirkusz. Szóval szerintem ez a húzás a csehszlovákoktól nagyon szerencsés volt, mert az emberek szeretik az átlag, mindennapi életet nyomon követni.

Szakmai féltékenység nem volt A Klinikában...ez is nagy hiba, mert az orvostársadalomban azért elég fajsúlyos kérdést kap a mai világban is, A vészhelyzetben, vagy más kórházi sorozatokban szerencsére ezt a vonalat pótolták.
A nők a pult mögött sorozatról meg azt írták, hogy nagyon minőségi árukat, termékeket árultak akkoriban, össze se lehetett vetni a mostaniakkal.
A Dallasban amúgy érthető, ha több rendezővel dolgoztak együtt, voltak olyanok is, akik csak 1-2 rész erejéig ugrottak be, de voltak állandóak is. Michael Preece, Irving J. Moore rendezték az erősebb, általában szezonvégi vagy szezonkezdő részeket. Leonard Katzman pedig állandóan felügyelte a sorozatot, de az álomévadban tudatosan visszavonult.


2021-02-13 13:54.22
Az a party tényleg jól sikerült, amit Jock fogadására készítettek, és mindenki elment rá, pl. Samantha Johnny-val. Cliff ott csapta neki a szelet, Katherine is tiszteletét tette, aki Bobby-ra hajtott.
Lucy-nek azért is volt durva a Roger történet, mert Charlene Tilton a valóságban akkor már terhes volt, miközben a sorozatban meg kellett szakítania a nem kívánt terhességét.
Ray-nek az alkalmi nőjét Bonnie-nak hívták, és Donna be is húzott neki egyet, tehát megküzdött a házasságáért. De akkor Ray nagyon lecsúszott, ivott, a részvényeit is eladta JR-nak.

Én is imádtam Barbara Carrerát, jó választás volt a hidegvérű gyilkos szerepére. De kétségtelen, hogy abban az évben a Dinasztia népszerűbb volt a Dallas-nál, és sokan kezdték összehasonlítani a két sorozatot, miszerint a Dallas kezdi átvenni a Dinasztia erős női vonalát képező történeteket. Ebben volt egy kis igazság, sőt Travilla is mindent megtett, hogy olykor polgárpukkasztó öltözetet, sminket, frizurát kaptak a Dallasbeli színésznők, főleg Angelicánál szaladt el a ló. A köv. évadban már nem is alkalmazták Travillát.
Jack karaktere valószínűleg kifutott volna akkor is, ha nincs a Dack Rambo körüli mizéria, hiszen Bobby visszatért, és nem kellett volna kit pótolni. Amúgy a nagy gond az volt, hogy Jamie és Jack már túl későn érkeztek a sorozatba, pedig elég közeli rokonoknak számítottak...így már nehezen tudtak beépülni a kialakított családfába, a történetekbe.

Casey sztorijait szinte mindig átugrottam, JR-nak dolgozott, simliskedő, csajozós pasit alakított. Brad Pitt valóban fikázta a Dallas-t, sőt azt mondta, hogy szégyelli, miszerint szerepelt benne, holott szerintem is sokat számított PR szempontjából, mert a Dallas akkoriban a legnagyobb sorozat volt, sőt szerintem azóta sem tudták vele felvenni a harcot. És valahol el kell kezdeni, Pitt még nem volt ismert, az orrát is később műtette meg, tessék megfigyelni! Ray amúgy figyelmeztette, hogy Charlie-val ne csináljon semmi olyat...nekem Ray karaktere is túlkapás volt néha, amikor olyanokban fontoskodott, amiben nem kellett volna.
Nicolas színfolt volt, mert a nők is szerették, a színész addigra pedig már befutott egy kisebb karriert. Abban az évadban még Clayton megcsalási története volt említésre méltó, JR úgy mentette meg a börtöntől, hogy lefeküdt azzal a nővel, akibe Clayton szerelmes volt.
Egyébként az egész évad szenvedett, mert szerintem érezni lehetett, hogy Pamela távozását nehezen tudja kiheverni a sorozat, illetve kezelni sem tudja rendesen, arra a vágányra, ami korábban volt, már nem tudták visszatenni a sorozatot.


2021-02-13 13:36.45
Bizonyos verselemzések fontosak lehetnek, pl. jelentősebb műveknél, akkor még meg is értem, ha ízekre kell szedni a művet, de amikor minden versnél ugyanazt a boncolgatást kell csinálni, és bevágni, amit a könyv/tanár gondol, azt már nem tartom reálisnak. Mondjuk az is igaz, hogy aki szeret magolni, annak az ilyen pálya, vagy pl. a jog való, bár ahogy írod, ott is a jogi gondolkodásmódot kellene jobban elsajátítani. Ha meg valakinek tetszik egy vers, akkor megtanulhatja önszorgalomból. Nekem pl. A walesi bárdok nagyon bejött, annyira, hogy vettem a fáradságot és megtanultam.

A magolós lánynál már az is nagy csoda, még ha rengeteg segítsége is volt, hogy orvos lett belőle. Innentől azért érezhető, hogy a száraz, az elméleti vonal való neki, és nem a tudományos, vagy úgymond elitszakmai...bár mi számít annak, azért lett volna jó tudni, hogy milyen szakorvos lett belőle, de simán kinézem, hogy általános orvos, meg ez a jogi továbbképzés.

Nálunk is sok mindenkinek meglett a nyelvvizsgája, bár ez tagozat lévén nem volt annyira meglepő. A tanárunk viszonylag erős volt, ugyanakkor elég egyoldalúan oktatott, pl. a nyelvtan és a szódolgozat volt a mániája. Amit hiányoltam, és fontos lett volna: fordítói módszereket alig vettünk, szlenget sosem tanultunk, az élő nyelvvel nem igazán foglalkoztunk (újság, TV, rádió, zeneszövegek). Na ezeknek az ismeretét már felnőttként sajátítottam el. Továbbá illett volna pár történelmi olvasmányt is venni, és mondjuk nem azt mondom, hogy Shakespeare-t fordítani, de a régies nyelvezettel csak találkozás céljából ismerkedni, egyáltalán milyen volt egy középkori irodalmi mű nyelvezete. Ha már tagozat...de sok tanár itt is könyvalapú volt, hogy szigorúan aszerint haladni. Mondjuk mi egész sok könyvet elfogyasztottunk, de mind egy sémára épült.
Azért is lehetett, hogy nálatok sem voltak erős tanárok, mert ez a rendszerváltás után volt pár évvel, és akkor még nem igazán alakult ki angoltanári oktatás, sokan oroszból képezték át magukat, vagy csak "hobbiszinten" sajátították el az angolt. Annyi biztos, hogy nehéz igazán erős tanárt találni. Mert valamelyiknek a kiejtése nem annyira tiszta, a másik a nyelvtant nem tudja annyira, és lehetne sorolni.
De azért az szomorú, ha súlyos pénzeket kellett hagyni a magántanároknál, akkor minek volt a tagozat?
Puskázni amúgy a nyelvvizsgán tényleg nagyon ritkán lehetett, valóban szigorú felügyelet, ellenőrzés volt. Mégis azt mondták, hogy ott, abban a teremben nagyon laza lett minden és egymás között még meg is tudták beszélni, sőt egymásról másolni...persze, lehet nem feltűnően. Nem jellemző, de nem is kizárt. Ők maguk mondták, hogy nagy szerencséjük volt emiatt, mert valószínű nem lett volna meg az írásbeli. Sokan valóban szerencsével kapták meg a vizsgát, és az a baj, utána már nem kellett órára sem bejárniuk, tehát szépen el is felejtették, amit tanultak.
Nálunk az egyetemen a nappalisok között a fele társaság nem kapott diplomát, a levelezősök arányát nem tudom, de ők talán eleve kevesebben is lehettek. Azt sem tudom, hogy mennyi idő múlva tudták pótolni a hiányzó nyelvvizsgát, 1-2 év biztos kellett. Mondjuk olyanok is voltak, akik már eleve 2 nyelvvizsgával érkeztek, de azért ez nagyon ritkának számított, mert ugye nem nyelv-humán vonalon mozogtunk. Sokan valóban a tehetős környezetből kerültek ki, mert volt lehetőségük kétnyelvű oktatásra, magánórákra, nyelvvizsgákra, amik már akkor is nagyon drágák voltak, emlékszem, hogy egy fizetés harmadába is fájt a szülőnek egy komplex nyelvvizsga. Ugyanakkor olyanokat is tudok, akik nem annyira kemény nyelvvizsgáztató központot választottak, mert pl. a Rigónál sokakat megbuktattak, míg máshol viszonylag kiszámíthatóan fel lehetett készülni az adott nyelvvizsga feladatokra.
Mégis azt mondanám így utólag, nem lennék a mai korban diák, mert azóta az oktatás nagyon felhígult, a mi időnkben amit hátránynak érzek, hogy kevés volt a gyakorlat, a munka világát nem ismertették meg az emberrel, pont a lényeg, amiről az elkövetkezendő 40 év szólni fog.

Új Dallas: látod, az sem maradt meg bennem, hogy Rebecca meg is szülte az ikreket, holott nem...szóval ennyire követtem a történetet. Lucy-nek szerintem soha nem írtak gyereket, pedig lehet ha van egy huszonéves fia vagy lánya, őt be lehetett vonni a családi csatározásba. Sőt, még állandó partnere sem lehetett, igaz, arról már az eredeti sorozat végén is lemondtak. Ray-nél nagy hiba volt, hogy Jennát, Charlie-t és Lucas-t meg sem említették. És ha Ray velük élt, azért neki se mehetett az, hogy pár percért, egy kerti party miatt hazamegy SF-ba beszélgetni az egyik rokonával...mai modern világban pláne nem.
Ha meg nem élt velük, akkor mégis hol lakott, és Lucy is? Mindketten erősen kötődtek a farmhoz, szóval nehezen tudom elképzelni, hogy egy belvárosi lakásban húzták volna meg magukat. De mivel önálló történetet sem kaptak, teljesen értelmetlen volt előrángatni őket. Ilyenkor bezzeg nem felejtették el a régi sorozatot!
Ha már Cally ott volt a temetésen, neki is illett volna magával vinnie az akkor már kb. 24 éves fiát, akinek az apja mégis csak JR volt. Tehát teljesen nélkülözött minden józan paraszti logikát az új sorozat, megfejelve a temetéssel, a hirtelen, értelmetlenül felbukkant régi karakterekkel, akikről semmit nem tudtunk meg. Más sorozatnál is hiba, pl. VU-nál, hogy azt hiszik, a néző megelégszik azzal, ha látja a régen elfeledett karaktert pár percre, ugyanakkor semmit nem tud meg róla...ennek mi értelme?
Igen, Pamelához hasonlóan Christopher is ugyanezeket a szenvedésekkel teli történeteket kapta, mintha eleve elrendelték volna, hogy XY szereplőnek csak ilyen sztorikat írunk.
Valahogy egyes karakterekbe még akkor is rúgtak egyet, amikor már nem kellett volna...


2021-02-12 18:43.59
VU: akkor ez tényleg elég kidolgozatlan szál volt, megkéri a kezét és nem is mutatják őket? Mi lett volna, ha még meg is házasodnak?:) Azért az számomra durva, hogy Felicity, mint alapszereplő, még ha nem is szerepelt minden részben, de hogy a főcímbe se került bele? Akkor kikkel ment a főcím, ha már Sara, Gus is kiestek? Azt hittem, hogy miután Gus állandó lett, főcímbe került...na most megnéztem youtube-on, az utolsó évadban már csak Hetty, Olivia, Felix és a szülei vannak a főcímben...ez azért elég beszédes, szerintem pont ideje volt abbahagyni a sorozatot. Pláne gyerekszereplő már alig volt, pedig szerintem ez egy alapvetően ifjúsági sorozatnak indult.
Felix amúgy megnősült, vagy vele vártak, mert azért fiúban korai lett volna a házasság.
Érthető, hogy gyereket várt Felicity, és Gus-nak is találtak valami munkát, mondjuk ettől függetlenül már nem igen ment a sorozatnak, szóval szerintem kár agyalni, hogy milyen sztorikat lehetett volna írni.
Ja, hogy a pasit Treat Williams játszotta! Ez mindent elárul, és hogy nem is szerepelhetett volna többet a karakter, mert csak a pénzt vitte volna. Sara érdekes, hogy ennyire ragaszkodott a pasihoz, de az ugye eleve nem a nőt látta benne, Sara sem akart volna egy szerelem nélküli kapcsolatot. De hogy egy epizód után elment volna a pasival, vagyis elszökött volna, azért elég meredek. Úgy érzem, Sara-nak nem tudtak vagy akartak rendes szerelmi történetet írni.
Booth valóban jobban illett volna hozzá, de mint látjuk, itt se dolgoztak ki rendes történetet, mert ahogy jött a srác, úgy ment is. Pedig szerintem ő már jó választás lehetett volna.
Sara vagyona nagy volt, de azért az se semmi, hogy Párizsnak nekivágott 18 éves kora előtt, ott ki vigyázott rá, egyáltalán hogy indított, és ilyenek? Úgy érzem, csak valami ütős lelépést akartak neki, ez sem volt rendesen átgondolva. Mert az is más, ha Kanadában, a közelben tanul egy ideig, és utána megy ki Párizsba.
A Dallas valahogy a déli államokat akarta népszerűsíteni, New Yorkot talán 2-szer mutatta, egyszer amikor Bobby Katherine-nek telefonált, hogy Rebeccát baleset érte, illetve még a sorozat elején ment oda Pamela munkaügyben. Illetve az álomévadban Jennának ajánlottak ott állást, de Charlie azt mondta, hogy ki akar az unalmas New York-ba menni?:) Neki Dallasban jó...szóval abszolút nem arra mentek, hogy az északi államokat nyomják...mondjuk Washington-hoz több szálhoz is kapcsolódtak, főleg, amikor Donna a 9. évadban oda költözött, majd Bobby barátnője, Kay is odavalósi volt.
A 25 év korkülönbség azért nagy...de szerencsések voltak ezek a pasik, akik megtehették, hogy tizenéves lányok udvarlóit alakítják:) Ha csak azt nézzük Machonen is 12 évvel idősebb, mint Zamprogna, de ott szerencsére nem látszott a korkülönbség...persze, ha a pasinak volt pénze, akkor ez annyira nem számított:))


2021-02-12 16:13.59
Így igaz...amikor April megérkezett, akkor már biztos volt, hogy Jack karaktere kissé feleslegessé vált (a történeteit más vonalon, másokkal vitték), egyre kevesebb jelenete is volt, és gyakorlatilag csak a 10%-os történetet tudták vele kapcsolatban nyomatni. Bár azért a strandon párszor megcsodálhattuk a testét is:)
Azért az még feltűnőbb lett volna, ha a 3. epizódnál kiveszik a főcímből, így inkább azoknál a részeknél vették ki, amikor nem szerepelt. De biztos vagyok benne, hogy nem volt botrányoktól mentes a távozása, és hogy a nemi vonzalmával álltak kapcsolatban az okok, Larry Hagman váltig állította, hogy nem miatta távolították el...bár ha azt nézzük, a Dallas-nak sem volt egy jó PR, hogy egy hímsoviniszta, republikánus sorozatban, a homoszexualitást csak egyszer és az elején érintőlegesen hozták fel, nos nekik szerintem sok volt az, hogy egy meleg/biszexuális színészük macsószerepben, a főcímben tündököl, miközben otthon más életet él. Hozzáteszem, hogy álszentnek tartom ezt a hozzáállást, plusz annyira féltek akkoriban a HIV-től, hogy aki csak hírből is kapcsolatba került a fertőzéssel, arra nem mertek építeni.


2021-02-12 11:32.43
Klinika: Lehet ezzel a két halálesettel "fel akarták" dobni az egyébként nyugdíjas mederben folyó sorozatot, de tény és való, hogy elég drasztikus megoldás volt. Arra én is kíváncsi lettem volna, hogy előre megírt forgatókönyvek voltak, esetleg több verziót levetítettek, vagy menetközben módosítottak. Az az újság megvolt nekem, de már nem emlékszem rá, hogy írt volna háttér dolgokat, a német tudásom meg nekem sem annyira erős, biztos voltak kulisszatitkok itt is. Bár az is gyanús, hogy ott 3 évadot emlegettek, itt meg 6 bontásban kaptuk meg.
Ha pedig egy évadot előre megírnak, akkor valószínű, hogy nem csak egy gyors módosítás volt a 2 haláleset (vagy bármi más).

Én is elvártam volna egy szakmaiságot a leukémiánál...van gyors lefolyású, annyi biztos, viszont itt nem nyúltak bele a részletekbe, hanem eleve eldöntötték, hogy Claudia meghal. Szerintem nem akarták itt körbejárni a témát, hogy esetleg csontvelő-átültetés, vagy valami más, ami javítana, vagy kitolná az időt, megvolt az ítélet, és kész.
Persze, lehet arra gondoltak, hogy a nézőket úgysem a szakmai oldal érdekli, hanem a történet. Nem kellett volna sok latin kifejezés, csak néhányszor azért jó lett volna érezni, hogy egy kórház sorozatot néz a ember, amely valamennyire hiteles szakmai szempontból.
Az orvos-etikai dolgot meg borzalmasan oldották meg, ez nem az az eset, amikor befested a hajad, nem tetszik a szín, és majd legközelebb mást választasz. Mellesleg az életben nem így történt volna, annyi biztos, indult volna egy kártérítési per. Csak ugye itt a felszínt karcolgatták a témával, belemélyedni nem mertek, és inkább a békés megoldásra törekedtek, ami a valós életben nem játszott volna. Az orvos társadalom egyébként amennyire össze tud tartani, azért nagy a rivalizálás, a szakmai féltékenység is. Nem tudom ebből mennyit mutattak, de majd megírod.

Igen, A kórház a város szélén-re gondoltam. Volt még egy másik is, talán jugoszláv sorozat, de annak a címére nem emlékszem...a Klinika idejében is kisgyerek voltam, szóval a 70-es évekbeli sorozatokat eleve nem is nézhettem, csak hallottam róluk. Később, ha ismételték, akkor sem kötöttek le. De azt olvastam, hogy A kórház a város szélén az egészen népszerű volt. Hogy a 70-es évek előtt volt-e kórház sorozat, erről nem tudok érdemben nyilatkozni...érdekes, mert azt gondolná, hogy az ember, hogy az amerikaiak vagy az angolok ebben előrébb jártak, de érdekes módon csak a 90-es évek után robbantak be az ilyen jellegű sorozatok, aztán viszont túl sok is lett belőlük.
Ezelőtt 50 évvel még nem gondolhatták, hogy egy ilyen témájú TV-sorozat lekötné az embereket, mert ugye TV-t is inkább szórakozásból néztek, nem azért, hogy szakmai dolgokat tanuljanak. Mellesleg lehet nem is lett volna rá igény, vagy túl sok lett volna a népnek. Szóval A Klinika pont jól időzített, mert akkor jött be, amikor az embereknek ez még új volt, a téma nem futotta ki magát, szóval érthető, hogy etalon lett, plusz a mesés környezet, a zene, és a karakterek is nagyon feküdtek az embereknek.
Hildegard-nak legalább pár rész erejéig igen, és olyan sztorit, amit írsz, hogy rájönnek a pasival: két dudás egy csárdában nem fér meg...ahogy éreztem, nem nagyon volt kreativitás, de valahogy mégis sikeres lett a sorozat, szóval valamit csak tudtak...


2021-02-12 00:06.59
Jock halála után érthető, ha szétesett a sorozat, hiszen a családfő halt meg. JR csak a soron következő részben hanyagolta az üzletet, pl. vártak rá a kliensek, egy sokat ígérő buli lett volna, de anélkül, hogy átnézte volna, alá sem írta és távozott. Bobby haragudott is rá. Később azért lassan visszatalált az üzlethez, de azért eléggé meggyászolta az apját. Ray szintén apátiába esett, sőt nője is lett. Lucy fel sem fogta mi történt, elrabolta őt egy fotós, aki meg is erőszakolta, és teherbe ejtette, Lucy-n abortuszt hajtottak végre. Donna azért küzdött, hogy Ray-t visszakapja. Ellie több fázison ment át, először nem volt képes felfogni Jock halálát, majd tagadta, utána szabad utat adott a dühének, végül megbékélt, mert engedte Donnának a könyv megírását.
Samantha csak azért volt SF-ban Jock halálhírekor, mert party-t rendeztek Jock érkezése miatt, ahová Samantha is elment Johnnyval. De mielőtt JR visszatért, haza is ment az új lakásába a gyerekkel. Ekkor kezdte JR ostromolni és szép lassan visszahódította őt.
a szezon végéig Samantha abban az új lakásban élt, sőt a köv. évad első pár részében is, egyszer visszament Claytonhoz is, ahol Dusty bemutatta neki a feleségét, Lindát.

Jack haját őszesre festették, hogy jobban hasonlítson Dimitri-re, bár az álarcosbál sem véletlenül lett kitalálva. Az Angelica sztori azért is volt valószínűtlen, mert szinte kizárt, hogy egy körözött személyt sosem kaptak el, aztán ő sétált JR csapdájába, bár két embert így is megölt, majd további kettőt felrobbantott. Nekem az volt a fura, hogy annyi ellensége volt JR-nak, mégis egy nő kifogott rajta, az orránál vezette, majdnem meg is ölte...ez már tényleg álomszerű volt.

Hidd el, Jamie kiírása pont azért kellett, hogy megkezdődjön a közelharc a 10%-ért, melybe April is beszállt. Jacket pont azért írták ki, amiket írsz: egyrészt a melegsége és az esetleges HIV-fertőzése (asszem kb. ekkor derült ki róla, vagy ha nem, akkor rizikófaktornak számított), továbbá a karakter feleslegessé vált Bobby visszatérésével. Szerintem, és bár kedveltem Jack-et, az őt játszó Dack Rambo-t szintén, de be kell vallani, kifutotta magát a sorozatból, főleg Jamie nélkül.

Casey férfi volt:) Abszolút érdektelen sztorikat kapott. Kimberly érdekesebb lett volna, az apja volt a Weststar feje, a férje is el akarta távolítani JR-t az üzleti életből, végül Kimberly lefeküdt JR-ral, aki a Ewing Oil elvesztése után a Weststart akarta magának. A sors fura fintora, Samantha előtt lebuktak, és később Kimberly Samanthával szövetkezett, és úgy tudták kirúgni JR-t a Weststarból, de besegített nekik Wendell is.
Engem Brad Pitt sem hozott lázba, akkor még nem is volt ismert, pláne Charlie abban a korban volt, amikor várható, hogy egy pasival is összehozzák. Nicolas vitt egy kis színt, sőt Samanthához is illett, pedig Linda Gray 10 évvel idősebb Jack Scalia-nal, aki elég népszerű volt abban az időben, és szerették a sármőr karaktereket neki adni.


2021-02-11 23:40.12
Verselemzés: rendben, nem árt, ha az ember képben van, főleg a jelentősebb műveknél, de mondjuk hol releváns ez a tudás is a mindennapi életben? Olyan kevés szakmánál...mert oké, az rendben, hogy tanuljunk meg helyesen írni, alapvető nyelvtani szabályokat, ismerjük a nagy költők, írók műveit, egyáltalán a műfajokat, azok jelentőségét, de komolyan hol fontos az, hogy X vers milyen verslábakkal íródott, vagy milyen költői képek szerepelnek benne, és azoknak mi a jelentésük, vagy mit akar kifejezni a költő vele (ami lehet szubjektív is). Biztos vannak szép versek, de a legtöbb ismerete maximum műveltté teszi az embert, de hogy még ezeket külön megtanulni és felmondani? Kell ez valamelyik szakmában, hacsak nem irodalmár akar lenni az illető?

Akkor csak rátaláltál a lányra, és orvosként is praktizál...mondjuk el is várható, mert utálják az olyanokat, akik elmennek orvosira, megcsinálják presztízsből, aztán dobbantanak...hol van akkor a hivatástudat? Jogi szakokleveles képzés...nem bántani akarom, pont neki való, aki magolni szeret, és nem egy tipikus orvosi/gyógyítási szakirány, tehát pl. infektológus vagy radiológiai ráképzés, ami időben és nehézségében is keményebb. a magánélete nem is érdekelne, az a lényeg, hogy orvosként dolgozik. Nagy szerencséje volt, mert mint írod, nem mindenkinek adatik meg, hogy magántanár, és kapcsolatok...Én mondjuk már se a gimiből, se az általánosból nem tartom senkivel sem a kapcsolatot, és nem is nagyon érdekel, hogy kivel mi van. Annyi biztos, hogy tőlünk senki nem lett orvos, de még tudományos pályára sem igazán mentek.

Ha már így említed: nálunk is volt egy srác, jóban is voltam vele. Nos, az ő helyesírása, fogalmazása csapnivaló volt, mármint magyar nyelvből. Bár reál vonalon erős volt, de magyarból igen csak a közepes alja. Hogy csúnyán írt, és olvashatatlanul, az egy másik dolog volt, de a lényeg, hogy magyarból szégyenletes volt a teljesítménye...és neki egyből meglett a nyelvvizsga, pedig angolból is közepes volt...a szóbelin nem csodálkoztam, mert abból nem volt rossz, de hogy az írásbeli? Aztán amikor rákérdeztem, elmesélte, hogy az osztály nagy része egy terembe került, ahol a felügyelő tanár nem vigyázott rájuk, és mindenki szétpuskázta, megbeszélte az írásbelit, a szóbelinél meg mint írtam, egy nagyon laza tanárt fogtak ki, aki a kötetlen beszélgetést is elintézte 1-2 kérdéssel, a képet és a szituációt sokan be tudták magolni példamondatokkal. Nos, így lett meg sokaknak nagy szerencsével a nyelvvizsgája, holott igen csak megszenvedtek az iskolai anyaggal. Azért számít a szerencse is, mert volt pár diák, akik meg elég jók voltak és sajnos legalább 3-szor mentek. Az egyetemen meg a fél évfolyam nem is kapott diplomát, mert nem volt nyelvvizsgájuk. Pedig köztük voltak olyanok is, akik szakmai vonalon egész jó átlagot hoztak.
Vagy pl. arra is emlékszem, hogy a végzés évében a tavaszi félévben mindenki azt kereste, hol tud Bp-en rövid idő alatt angolul úgy megtanulni, hogy nyelvvizsgát is kapjon. Választék ugyan volt, de a magas óraszám miatt horribilis összegeket kellett volna kifizetni, azt meg sokan nem tudták vállalni. Az meg nem az ő hibájuk, hogy olyan középiskolába jártak, ahol nem tanulták magas szinten a nyelvet.
a jogásznak valóban kell az idegen nyelv, de csak akkor, ha nemzetközi jogot választ, ilyen viszont nagyon kevés van, a közigazgatásban pedig a magyar nyelvet használják.
A szakmáknak kb. 10%-ánál kell a középfokú vagy magasabb szintű nyelvtudás. Persze, aki külföldre akar menni, az csinálja meg magánszorgalomból, és mint írtam, az idegen nyelv fontos, ha valakinek azzal van célja...ha csak utazik az illető, akkor elég, ha annyira tud, hogy ne tudják őt átverni.
Egyébként hiába voltunk tagozatosak, a legérdekesebb az volt, hogy csak kb. 3-4 fő ment tovább angol vonalon. Sokaknak csak egy alibi volt, hogy angol szak, mert erős gimiben, erős képzést akartak, nyilván továbbtanulással.
Merem állítani, hogy sokuk már alig tudna angolul megszólalni. Én szerencsére napi szinten foglalkozom vele, sokkal többet tanultam a gimi után. Pl. egyetemen kellett szakszöveget fordítani, és az simán ment szótár nélkül is.

Az új Dallasban olyan nonszensz sztorik voltak, hogy az ember haja égnek állt. A karakterek is mintha kifordultak volna önmagukból...hogy valaki néninek hívja a nagyanyját, és a nagynénjét nem ismeri fel, akivel évekig egy fedél alatt élt...és akkor erre mondták, ne vegyük alapul a régi sorozatot...de akkor mit kellett volna? Pláne ők is elővettek a régiből szereplőket és borzalmasan megírt szálakat (lásd meghalt Katherine, Pamela). Tehát teljesen ellentmondásos volt...ha az új sorozatnak érdekében állt logikailag, akkor ne vegyük a régit, de ha gyalázni kellett, akkor elővehették a régi dolgokat, JR temetésén a gúnyolódós gyászsereget.
Christophert úgy értem, hogy kiderült: meghalt Pamela is, Cliff robbantott a családja ellen, a biológiai szülei már réges-régen nem éltek, Johnny-val hadban állt, Elena pedig megcsalta azzal a másik sráccal, az ikergyerekei pedig meghaltak, mielőtt megszülettek volna, majd a végén őt is felrobbantották...szerintem ez bőven elég arra, hogy egy karakterrel a lehető legkegyetlenebbül elbánjanak. Bár Bobby támogatta mindenben, de őt lekötötték az Ann és családja körüli problémák. Másrészt nekem az nem tetszett, hogy mintha az új Dallas mindenáron Johnny-t akarta volna győztesként kihozni a két fiú harcából. Johnny-val nem történtek olyan borzalmas dolgok, az apja ugyan meghalt, de már idős volt, és ugye azt az élet is produkálta.

Jól írod, egy dokumentumfilm kellett volna Larry Hagman halála után, amolyan emlékezős, kulisszatitkokról szóló. Arra vevők voltak a nézők is, és nem ritkán készítettek hasonlókat, pl. Bobby feltámadásakor, vagy a Return to Southforkban is visszaemlékezések voltak.
Biztos, hogy mindenki tudott volna nagyon jó sztorikat mondani Larry-ről.


2021-02-11 18:24.49
VU: akkor azért az sem volt rossz történet, amit Felicity-nek írtak, érthető volt, ha nem hagyták "gyászolni", régen valóban illett 20 év alatt férjhez menni.
Azért abban is lehet valami, ha az eredeti mű írója annyira tolta az árva, árvaházi vonalat, hogy azért is lett Gus Felicity férje, mert kellett ez a népmesei fordulat, hogy a szegény, speciális igénnyel élő srácot kell felkarolni, hiszen a gazdag Stuart-nak lesz még lehetősége másik lányt találni...és hogy nem minden a ház, a gazdagság, ha a lánynak a kevésbé jó party kell, ha már így fogalmazunk Gus esetében.
Szerintem arra már nem gondoltak az írók sem, hogy milyen élete lesz Gus-nak és Felicity-nek, a srác nem biztos, hogy tudott dolgozni, és állandó felügyeletre is szorulhatott, nyilván a tengernek már nem indulhatott neki. Felicity biztos dolgozott, de azért Gus-t is megértem, hogy nem akart így a lány elé állni, és bizonyos értelemben rászorulva lenni. Még ma is elég nehéz elhelyezkedni a látássérülteknek, hát akkor 100 éve, egy kis faluban pláne.
De úgy látszik, csak a happy end-re mentek rá.

Na azért ez a 40 éves pasi most meglep...pedofil volt az is? Meg Sara-t értem, hogy apakomplexusa volt, de ennyire elveszíteni a fejét, hogy elszökni a pasival, aki pláne állandóan vándorol a munkája miatt. Mert az egy dolog, hogy egy 15 éves lány szerelmes, de ilyenkor az idősebbnek kell kontrollálni...mellesleg szerintem a pasi nem véletlenül indult el korábban, nem akarta magával vinni Sara-t. Tényleg valószínűtlen felállás, bár Hetty lehet így akarta jelezni, jobb, ha a saját kárán tanult, és nem csalódott nagyobbat mondjuk akkor, amikor már a pasival megy egyik helyről a másikra.
a másik udvarló esetében azt érzem, hogy epizódkitöltés céljából íródott, és sokkal fajsúlyosabb szerepet kaptak a srác szülei, főleg az anyja...ahhoz képest, hogy Sara főhősnő volt, nem igazán iparkodtak normális szerelmi történetet írni neki...okés, lehet 11-13 évesen még nem azzal kellett volna foglalkoznia, de a párizsi kiruccanásánál tuti volt már pasija, csak nem tartották fontosnak megemlíteni.
Párizst én is imádom, de való igaz, hogy a város kevésbé vonzó oldalairól nem illik nyilatkozni...főleg az utóbbi 10-20 évben lett nagyon más. Nyilván az 1900-as évek elején még nem hígult fel a lakosság, de azért egy divatszalon bérlése is eléggé behatárolta Sara-t, szerintem több volt benne, és remélem tovább is tanult, aztán később önálló lett. Nekem csak az a fura, hogy az amerikai kontinensen élők mégsem New Yorkot, vagy Los Angeles-t vették célba, hanem Európát, és azon belül is Párizst. Mondjuk a Dallasban is, Samantha Londonba költözött, Ray-ék Párizsba, míg utóbbi helyen volt Ellie és Jock békülős nyaraláson, Bobby és April pedig a végzetes nászúton. Valahogy azt éreztem, hogy a Dallas nem akarta sosem New Yorkot nyomni, hogy esetleg odaköltöznek, Los Angeles már jobban szerepelt a palettán, illetve Lucy-t is Atlantába száműzték Mitch után, Afton Biloxiból származott, Houston, Austin pedig sokszor szerepeltek helyszínként, igaz Texasban van mindkettő.
Tehát az a fura, és nem hiszem, hogy annyira jellemző lenne, amikor amerikai gazdagok nem a saját kontinensükön, hanem Európában találják meg magukat...nem mintha baj lenne, sőt! csak nem tudom mennyire valószínű ismerve az amerikai mentalitást, hogy sokan még a saját államukon kívül sem járnak, nem még külföldön.

Imbd-én megnéztem a Booth Elliot-ot alakító színészt, lehet fura, de 12 évvel idősebb, mint Sarah Polley, Stuart-ot alakító pasi meg már 40 felett volt, amikor Felicity-nek udvarolt, szóval "túlkoros" udvarlókat kerítettek a tizenéves lányoknak. Michael Machonen is 12 évvel idősebb, mint a a Felicity-t alakító színésznő, bár köztük nem látszott a korkülönbség.
Andrew, ahogy így leírod, nekem érdekes karakter lett volna, de mint írod, itt sem volt következetes történetvonal, sosem tértek vissza...
A gyerekszínészeket illetően amúgy is ott a kockázat, hogy lehet gyerekként aranyosak, és nem is játszanak rosszul, de felnőttként már nem kellenek a szakmának...mennyi gyerekszínészről hallottunk, akiknek csúfosan befellegzett, még a privát életük is.


2021-02-11 17:35.56
Lehet ebben a Dallas különbözni akart. És való igaz, a főcímben szereplők fizetése jóval magasabb volt, főleg, ha a sorozat elejétől játszottak.
Mondjuk Ray visszatérését, annak ellenére, hogy a 10. évad után úgy búcsúztunk el tőle, hogy megérett a kiírásra, pláne Steve Kanaly-től biztos, hogy meg akartak válni, mert alapszereplőként nagyon vitte a pénzt...itt tették volna lapátra Linda Gray-t is, de őt még Larry Hagman meg tudta menteni, igaz, Samantha a köv. évadban tényleg nem volt már a család tagja, sőt, hogy JR újranősült, ezért joggal írták úgy a történeteit, hogy a terep meglegyen a távozására.
Szóval Steve Kanaly visszatérése nekem tetszett, mert egyrészt a ranch war történetbe beleillett, az ő házát vette meg McKay is, másrészt amikor Jennával távozott, akkor valahogy nem tudott rendesen elköszönni mindenkitől, vagy legalábbis nem mutatta. Az az igazság, hogy habár tudták, hogy a karakter távozik, de mint máskor is, az utolsó epizódra más történeteket tartogattak, így az egész Ray-Jenna irány Európa! sztorit is összecsapták.
Nem tartottam volna fair-nek, ha Steve Kanaly-t kivették volna a főcímből 10 évad után.
Ha azt nézzük, a Conundrumba visszatérő régi szereplőket is bemutatták az alap főcím után, igaz, hogy az speciális epizód volt, de olyanok is szerepeltek a főcímben, akik előtte soha sem: Ted Shackelford, Joanne Van Ark, Jack Scalia, Mary Crosby és Joel Grey. Egyikőjük sem kapott special guest star minősítést szimpla névfelsorolással.

Amúgy a Dallas esetében pontosítanék, mert ott két csoportban írták ki a főcím után a neveket...also starring esetén sima név (és alája vagy kiírta, hogy kit játszik vagy sem), illetve special guest star-ként csak néhányat, ilyen volt Barbara Carrera, Christopher Atkins, lényegesen kevesebben "érdemelték" ki ezt a titulust, lehet rajtuk kívül nem is volt más...Christopher Atkins 84-ben 1 millió dollárt kapott Peter Richards alakításáért, míg Barbara Carrera sem játszott az évad minden epizódjában, arról nem tudni mennyi pénzt kért Angelica Nero szerepéért, de a 83-as James Bond lány alakítása után nyilván megugrott a gázsija.

Még volt egy olyan furcsaság, hogy akkor is a főcímben maradt egy karakter, ha mondjuk az évad egy jó részében nem is játszott, lásd Barbara Bel Geddes a 6. évad első felében. A másik eset, amikor a karakter már kilépett, de még mindig a főcímben maradt, pl. April, Cally, vagy Clayton a 4 epizód/évad arányával. Nyilván itt nem tehették volna meg, hogy hol ki és beteszik a szereplőket annak függvényében, hogy játszott-e az adott epizódban.


2021-02-11 16:48.23
Jól van, Szépfiú:)) Nem értem, mert azt hittem, hogy az első évadban meg is szüli az ikreket, vagy csak nekem rémlett úgy???
Amúgy akkor is durva egy ilyen történetet írni...persze, a Dallasban volt jó néhány vetélés, de hogy ikreket megölni, tervezett robbantással? Cliff tudta, hogy a lánya terhes? És hogy ott lesz a robbantásnál? Meg ilyet mondani neki, hogy az ikrek járulékos veszteségek, szóval az új Dallasnak sikerült Cliff-et is igazán gonosszá, elvetemültté tenni. Oké, a régi sorozatban is önző volt, a bosszú fűtötte, ugyanakkor sokszor képes volt érzelmekre, és a karaktere nem maradt egysíkú, vesztesként is kedveltük, együtt éreztünk vele.
Na, de mi történt Pamela Rebecca-val a 3. évadban? Akkor is Johnny-val volt? Meg ez a szöveg, hogy nem csak azért házasodott vele össze, mert a pénz és a bosszú, hanem mert szerették egymást...tényleg nagyon szuper, hogy két milliárdos csemete, akik unokatestvérek, a 20 milliós Texasban nem találtak más nőket, mint az ősellenség lánya (ismételt sztori), és a szakácsnő lánya, aki pláne mexikói is...gratulálok, ez annyira silány forgatókönyv, hogy bármelyik dél-amerikai sorozat kenterbe veri.


2021-02-11 16:01.21
A Dallasnál alapkövetelmény volt, hogy csak olyan kerüljön a főcímbe, aki elég sokat szerepelt, és annyira a családhoz tartozik, hogy azzal kiérdemli a főcímet. Az utolsó 2 évadban, amikor átálltak az egy képes főcímre, akkor borult minden, és olyanok is belekerültek, akiknek nem kellett volna. Michelle és James csak abban az évadban érkeztek, mégis azonnal láthattuk őket...talán náluk annyiban megbocsájtható, hogy a család tagjai voltak. Korábbról felkerült Carter McKay és Cally is, utóbbinál tiszta sor, mivel JR felesége lett, van helye, Carter meg ugyan nem volt a család tagja, de annyira szorosan kapcsolódott a sorozathoz, hogy nála talán elnéztük...
Lesley Anne-Down, a nagy kedvenced:)) Nos, az ő esetében már más volt a tészta, se a család tagja nem lett, sőt alig 7 epizódban szerepelt, mégis betették...azért fura, mert a karakterrel végképp nem terveztek hosszabb távra. Bár az is gyanús, lehet Cliff-nek szánták, de a színésznő nem maradt, és amikor kilépett, szinte melegváltásban érkezett Liz Addams, azaz Barbara Stock, akit azonnal összehoztak Cliffel, sőt a következő évadban már főcímszereplő lett, pár epizód után...itt még meg lehetett volna magyarázni, hogy Cliff menyasszonya lett, és a sorozat vége felé a női vonalat erősítette Michelle-lel együtt.

Jack karakterénél egyértelmű volt, hogy az ébredés után kezdeni akartak vele valamit, hiszen az álomévadbeli távozása így semmis lett, a karakter megmenekült, vissza tudtak menni egy évet, ahol Jack tiszta lappal tudta indítani a megszerzett 10%-át. Ugyanakkor a színésztől meg akartak válni (ez az évad első felében realizálódott), nem csak személyes okok miatt, hanem mivel Bobby visszatért, Jack karakterének nem kellett semmilyen űrt kitölteni. Mondjuk, ha Dack Rambo-val nincs a nézeteltérés, kíváncsi lettem volna, hogy miképpen folytatják a történeteit, pl. Jamie nem hal meg, de az is biztos, hogy April érkezése sem volt véletlen, mert így akartak egy lyukat betömni Jack készülődő távozásával. Tiszta sor volt, hogy 2 rész erejéig csak azért került megint vissza a főcímbe, hogy lezárják a történeteit. Fura lett volna, ha hirtelen megint a special guest star-ok közé sorolják, ha már egyszer valaki főcímszereplő volt, akkor azért nem minősítették vissza feliratozással említve.
Ezért volt az is, hogy Ray-t is visszatették a főcímbe, amikor a ranch war-ra hazajött, mondjuk az esetében eléggé visszás is lett volna, ha 10 év után hirtelen már csak a nevét látjuk kiírva.
Volt még egy kivétel...Donna Reed-et azonnal nem tették a főcímbe az első epizódbeli szereplésekor, hanem csak kiírták a nevét a főcím után...itt kizárólag azért történt ez, hogy a nézők ne lássák meg a főcímben, hanem majd csak a repülőtéren. Sokan nem hittek a pletykáknak, miszerint új Ellie lesz, és az utolsó pillanatig a régit várták vissza.

A Miniseries-ben amúgy a főcím után nem is írtak ki neveket, hanem a zárózenénél írták ki Samantha, Cliff, Ray és Tintás nevét is. Tintás sosem került a főcímbe, mert David Wayne nem tudott hosszabb távon maradni és minden epizódban, később azért is cseréltek le őt, mert 2 másik filmben játszott.
Samantha és Ray az első évadnál a főcímbe kerültek, Cliff csak a másodikban. Ez azért volt érdekes, mert Cliff elég fajsúlyos történeteket kapott az első évadban, míg Ray-nek már akkor sem találtak nagyon önálló sztorit. Szóval voltak jócskán furcsaságok, de az elején érthető is volt, mert nem terveztek hosszabb távra.


2021-02-11 15:35.33
A 3. évadot már nem is írja...amúgy borzalmasan megírt történet, ez a párcsere annyira hiányzott, hogy feldobja a sorozatot.

Az első évadban ikrei születnek Christopher-től...a második évadban azt írja, a robbanásnál a gyerekeket nem tudják megmenteni...most ezek az ikrei a kisbabák és ott voltak vele a robbanásnál? Vagy a hasában voltak, és elvetélt, szintén ikrekkel? Azért sem értem, mert oldalt meg azt írja a Gyerekei résznél, hogy névtelenek, halva születtek. Most akkor az első évadban élve születtek a gyerekei, azok haltak meg a robbanásnál vagy újabb ikrek érkeztek volna, és elvetélt?


2021-02-11 12:15.42
Klinika: jó, erősen fogalmaztam...mert a két nőt ki lehetett volna írni egy sima kilépéssel is, de azért akkor is elég beszédes volt, hogy mindkettőt halállal írták ki, és lehet nem Elke miatt, hanem mert úgy gondolták, ezzel tudnak robbantani, és a sorozatot a nyugdíjas medréből kiszakítani.
Claudia betegségét elnagyolták...pont ezt írtam, hogy mive orvosi sorozat volt, az ember elvárt volna valamilyen szakmaiságot, pl. a leukémia kapcsán 100%-ra lemondtak a lányról, mintha nem lettek volna alternatívák...nem is megoldási lehetőségek, de kezelések, szakmai protokollok, vagy ilyesmi...ez már sokkal inkább romantikus szál volt, hogy itt egy beteg és nem lehet megmenteni, majd ellavírozunk a haláláig valamilyen sztorikkal, pl. Freiburga visszük, ahol szintén lemondanak róla.
Pont ezt írtam, hogy kórházsorozat révén kevés volt a szakmaiság...nem azt vártam volna el, mint a Vészhelyzet esetében, hogy röpködnek a latin kifejezések, a gyógyszerek, a beavatkozások, a diagnózisok...
Az orvos-etikai kérdések sem győztek meg...ahogy Brinkmann elintézte a zongorista sorsát, ha az életben történik hasonló, akkor eléggé beintenek neki, mert egy zongorista nem azért az lenni, hogy karmesterré átképezzék...még akkor sem, ha maradandóan sérült a keze...azzal indokolni, hogy sokan voltak aznap betegek, szintén gyenge kifogás...ez az átmegyek a haveromhoz és kitalálunk valamit szál szintén a semmiből előkapott, semmire sem jó, csak hamis eszmék terjesztésére.
Szerintem pont hogy érdekelte volna az embereket a szakmaiság, mert bár volt pár kórházi sorozatban korábban, inkább a 70-es években, azért A Klinika mégis egy fogalomként indult útjára, emlékszem, hogy mindenki erről beszélt, és sokkos állapotban vártak minden folytatást, vagy a munkahelyeken másnap is arról beszéltek.
Szerintem egy nyugdíjas sorozattal nem egyezett volna ki a nézők többsége, mégis idővel azzá vált, és nem feltétlen Christa és Brinkmann csöpögős sztorijai miatt.
A német sorozatok általában keresnek megoldást mindenre, de ha komolyabb témáról van szó, akkor mindig egy békésebb utat választanak, vagy egyszerűen elvarrják az egészet. Jobb szeretik a felszínt karcolgatni...bár azért vannak kivételek, mert láttam olyan német sorozatokat is, ahol nem tartották a féket, pl. A volt egyszer két Németország, az nem a nyugalomra és a vidámságra ment rá, hanem a naturalista, durva és tabutémákat is felhozta, minden részben meghalt vagy majdnem meghalt valaki. De nyilván a téma is más volt, amit feldolgozott.
Igen, lehet, hogy Hildegard-ot nem akarták kiszakítani a házsártos vénlány karakterből, de udvarlója még akadhatott volna...
Pont ahogy írod, mélyebb dolgokat, pl. rivalizálás már nem mertek beleírni a sorozatba, pedig feldobta volna és láthattuk volna a valóságot is, nem csak egy idealizált, nyugis életérzést.


2021-02-11 11:56.35
Jól írod, Jock halála után a sorozat szintén másabb lett, mintha itt is valami másik dimenzióba kerültünk volna. A legjobban akkor volt érezhető, amikor JR az üzlettel se foglalkozott, Samantha pedig új lakásba költözött, és vendégeket fogadott. Való igaz, hogy emiatt a szétesés miatt a sorozat újból "kereste" önmagát, kellett egy idő, amíg visszarázódnak. Majd jött a Ewing-fivérek harca, ez meg annyiból volt kevésbé élvezetes, hogy túl sok üzleti rész kapott szerepet, ugyanakkor a szezon második felében már drámai eseményeket is láthattunk (Rebecca meghal, Samantha újra inni kezd, Mickey kómába esik). Innentől kezdett egy felszálló ág lenni és mire a 6-7. évadhoz érkeztünk, a sorozat amellett, hogy egy változáson átesett, mégis ugyanaz maradt, és beérett a gyümölcse. Ez azért is nagy szó, mert a legtöbb sorozat a 4-5. évad után hanyatlani kezd, míg a Dallas az újításokkal is megmaradt az eredeti voltában és képes volt fejlődni.
Az álomévadban az Angelica szál olyan volt végig, mintha így utólag is azt mondaná az ember, hogy azért, mert csak álom volt.
Angelica hazudott JR-nak Jack-ről, mert persze, hogy Jason fia és Jamie testvére volt...innentől mondtam azt, hogy már JR sem a régi, mert a hazugságot Angelica valahogy kimagyarázta, és a férfi hitt neki, mert továbbra is üzleti viszonyban maradtak. De valójában Jack-nek az álarcosbálban már magát Dimitri-t kellett volna eljátszani, és a nagyközönség előtt meghalnia...Dimitri pedig legalább 1 éve halott volt, sőt előtte sem mutatkozott az emberek előtt a betegsége miatt, szintén irreális, hogy ilyen hosszú ideig titkolni tudták.
Jamie-t baleset érte, ami azért kellett, hogy kiderüljön: Jack a testvére.
Abban viszont igazad van, hogy Jamie karakterével nagyon mostohán bántak...eleve hozzáadták Cliff-hez, ami nem lett volna baj, de a 9. évadban már nagyon rossz házasságban éltek, sőt Cliff is gonosz vele. Majd az álomévadban egyszer majdnem, a második alkalom pedig ténylegesen meg is halt. A folytatásban szintén...akkor azért kellett kiírni Jamie-t, mert a halála egy jó történetet tudott tartogatni, a 10%-os tulajdonrészért megkezdődött a harc. A másik ok: Jack-et is kiírták, így Jason gyerekeivel végleg leszámoltak.
Ha csak simán elválnak Cliff-től, akkor nem lehetett volna izgulni, hogy mi lesz a tulajdonrészével, de halottként valakire rá kellett szálljon, és ugye Cliff kapott 5%-ot belőle.

A tizedik évad borzalmas volt, az egésznek a hangulata, a mellékszereplők és a történetek is abszolút mélypontra kerültek...pl. Casey Denault, vagy Kimberly Cryder is csak a sablon karaktereket tudták bevinni, Lisa Alden sztorija semmilyen értelemben nem rázott fel, Nicolas-t is untam alapjáraton, és úgy egészében véve az évad is egy lejtmenet volt, érezni lehetett Pamela hiányát, ugyanakkor itt már a sorozat nem tudott visszatalálni önmagához, mint Jock halála után.
Ray-Jenna-Charlie vonal szintén teljesen érdektelen volt, pláne Charlie karakterét is sikerült megutáltatni a nézővel, de nem lett Ray és Jenna sem szimpatikuabb.
Nicolas azért halt meg, mert a színészt, Jack Scalia-t csak évadra szerződtették, aki akkoriban már elég népszerű volt a szakmában.


2021-02-11 11:32.49
Egy verselemzésbe is sok mindent bele lehet magyarázni. Lehet van benne politika, de lehet, hogy messziről sem...nem tudhatjuk meg, ha már nem él a költő. Jó, lehet a szerelmes verseket nehezen lehet másképpen értelmezni, na de azért költőknek is általában egynél több múzsájuk volt, és lehet nem a nőkbe voltak valójában szerelmesek, hanem egy életérzést közvetítettek, vagy szimplán jó alany volt a múzsa a vershez, és az is lehet, akkor éppen annyira szerelmesek voltak a nőbe, hogy akár meg is haltak volna érte, de két év múlva már másnak írták. Pont azt gondolom én is, hogy az egyéni látásmód lenne a fontos, a saját vélemény, amit nem megtanulni kell, hanem belülről jön, hogy mit gondol az ember...lehet köszönőviszonyban sincs azzal, amit a költő akart közvetíteni...ez ugyanolyan, mint a festészet is, egy-egy absztrakt alkotás bármit kiválthat az emberből.

A magolós lányra kíváncsi lettem volna...más se tud róla? Az is lehet, nem maradt a pályán, és mivel gazdag szülei vannak, így lehet nem szorult rá, hogy orvosként dolgozzon, ügyeletet vállaljon, stb...persze, azért remélem nem divatból, presztízsből végezte el.
Az idegen nyelv oktatás nagyon kétesélyes tud lenni. Pláne vallom, hogy lehet egy tanár jó, de kell nyelvérzék is. Azért az is igaz, hogy a mi osztályunkban is volt jó pár emberke, aki azonnal nyelvvizsgát kapott, holott a tudása messze nem volt stabil, csak aznap kifogtak egy nagyon laza pasit a szóbelin, aki 1-2 kérdéssel lezavarta az egészet. Ugyanakkor megvolt a másik oldal is, akik egészen jók voltak, és csak sokadszorra lett meg nekik.
Ha valaki tagozat mellett magántanárhoz jár, az is beszédes, bár nálunk is voltak ilyenek. Való igaz, mert én is többször voltam Angliában/Londonban, egész más a nyelvezet, mint amit tanulunk, sőt a feliratok, a szóhasználat is. Éppen ezért kell sok könyvet, újságot olvasni, vagy olyan műsorokat nézni, amelyek eredeti nyelven vagy felirattal mennek.
Nagyon sok szakmához nem kell a középfokú nyelvvizsga...mert egy történelem-rajz szakos tanár, vagy egy hivatali dolgozó nagyon fogja használni az angolt vagy a németet a munkája során? Jó, egyes helyeken alap, pl. informatika, nemzetközi szakok, nyelvtanár szak, idegenforgalom-turizmus, de pl. egy agrármérnöknek vagy egy jogásznak minek, aki csak magyar szakterületen, magyar nyelven dolgozik? Azt tartanám reálisnak, ha egy alapfokú nyelvvizsgát várnának el a legtöbb szakon, ahol megkívánja a pálya, ott meg középfok, akár kettő is (szakmai nyelvvizsga, másik nyelv). De sajnos nagyon papíralapú ország vagyunk.

Új Dallas: azon én is kiakadtam, hogy Pamela Rebeccát senki nem ismerte fel, holott szerepelt az előzményfilmekben...ezt azzal magyarázta a rendező, hogy az új Dallas esetében el kell felejteni, hogy mi volt az előzményfilmekben (JR visszatér, Ewingok háborúja, A korai évek). Tehát tiszta sor, hogy a régi sorozatot kukába tették, mert Johnny is alig akarta megismerni Lucy-t, amikor pénzt kért tőle, a régi sorozatban pedig mennyi jelenetük volt, sőt együtt is éltek.
Cliff sztorija meg teljesen irreális, főleg ő nem foglalkozott másokkal...ha mondjuk Bobby-ról találnak ki ilyet, azt elfogadom, de Cliff, ha sikeres is volt egy-egy üzletben, alapból is magával foglalkozott, miért tette volna, hogy felkarol valakit, hiszen még a saját lányát sem tudta megismerni, illetve kinyomozni, hogy valójában az övé.
Pamela halálának körülményei pláne nélkülöztek minden reális alapot, egyáltalán azt a szálat minek kellett megbolygatni? Christopher-be belerúgtak egyet a halála előtt?
A régi sorozatban elvétve voltak néger és ázsiai karakterek, pl. Dora az olajbárók klubjában, vagy egy néger benzinkutas is, illetve az a pasi, aki a Calhoun ügyben az FBI-tól ment JR-hoz. Ázsiai is szerepelt, Inagaki üzletember, a sorozat végén, aki eltávolította Michelle-t Dallas-ból. De valóban tényleg az volt, hogy déli állam lévén jóval nagyobb volt a fehérbőrűek aránya, és arra is vigyáztak, hogy a főcímszereplők, a fontosabb szereplők között egyik se legyen néger vagy afrikai...ez teljességgel igaz, ugyanis a Dallas alapvetően egy republikánus, amerikanizálódott sorozat, amelyik büszke volt arra, hogy a saját népéből választ be karaktereket. Picit finomítottak az évek során, de ténylegesen csak apró szerepekben, vagy rövidebb ideig láthattunk más rasszhoz tartozó karaktereket. Még hozzá is szóltak a youtube-on, amikor lement az egyik évad főcímzenéje, hogy egyetlen néger vagy ázsiai sincs benne...a Dinasztia pl. itt már kissé formált, mert Dominique főcímszereplő volt, és Blake féltestvére, az őt alakító színésznő sötétbőrű.

Igen, Samantha berúgott a temetésen, ami nem csoda, mert a gyászolók között volt pár olyan karakter, aki csak beszólogatott, pl. Mandy és Cally...joggal érezte, hogy ő volt JR elsőszámú felesége és nője az életében, mert vele húzott le a legtöbb időt, a fiának az apja, és valahol teherként nehezedett rá az egész temetés.
Én is másképpen oldottam volna meg.


2021-02-10 16:58.38
VU: igen, tényleg egy jó történet lehetett volna, amit leírtál, mert akkor ott van az is, hogy Felicity vívódik, melyik pasit válassza, a néző lehet inkább Gus-nak szurkolt volna, ott lettek volna a pro-kontra vélemények a család oldaláról is. Mondjuk attól, hogy Felicity orvossá válik még üzemeltethetett volna egy árvaházat, a kettő nem zárja ki egymást. Ha meg a regény is ezen alapult, úgysem tudtak volna elszakadni ettől a témától, de ettől még lehettek volna más vonalak is. Az is lehet, hogy mivel ez ifjúsági sorozat volt és 100 évvel ezelőtti eseményekkel, nem akartak annyira kreatív irányba menni, nehogy túl "nehéz" legyen a gyerekeknek, akik nézik.
Meg azért ez egy letisztult, steril sorozat volt a maga egyszerűségével, nyilván sokan ezért is szerették. Ha már kreativitás, olyanból én sem kértem volna, mint Gus szüleinek története. Mindent elfogadtam volna, ha értelmesen lezárják, és mindenre magyarázatot adnak. De hogy még azt sem említették meg, hogy Gus szülei egyáltalán életben maradtak-e...vagy pl. gondolom arra se derült fény, hogyan élte túl a balesetet, ki ápolta őt, amíg vak volt, és ilyenek...
Kellett Gus alakja, ez kétségtelen. Mondjuk Andrew nekem egyáltalán nem rémlik, lehet mert keveset szerepelt, Gus megjelenése pedig mindenképpen vonzotta a tinilányokat.
Amúgy Sarah-nak sosem írtak udvarlót?
Ha az esküvőn nem is jelenik meg Gus valamelyik szülője, akkor is lehetett volna utalást tenni...

No, párizsi díva lett Sarah-ból? Ez is kissé romantikus szál...emlékszem, amikor a Megveszem ezt a nőt sorozatban is, ugye volt 5 prosti, de mind szerethető volt és nem azok a közönséges, romlott lányok voltak...nos az egyik meghalt, annak a testvére megígérte, hogy elhagyja Campechét. A harmadik lány férjhez ment, a másik kettő pedig Párizsba utazott. Úgy látszik, hogy az Amerikai kontinensen Párizs volt az etalon abban az időben, ha valaki nagyot akart dobbantani:)
Az se véletlen, hogy Sarah semmit nem mondott magáról, a karaktert mintha direkt akarták volna "leegyszerűsíteni", a színésznőt meg a helyére tenni, vagy túl sok volt a gázsi azért a pár mondatért is...csak azért méltatlan, mert Sarah miatt nézték sokan a sorozatot, és attól, hogy kiszállt, míg a karaktert nem kellett volna ennyire mellékessé tenni...nagy szerencse, hogy nem helyettesítették őt senki mással, az végzetes hiba lett volna.


2021-02-10 16:38.50
Klinika: nekem az a gyanúm, hogy látványosan nem tudtak mit kezdeni - sajnos a legtöbb karakterrel. Borsdorf doktor ha hamarabb érkezik, lehet valamennyire megmentette volna a leszálló ágban lévő sorozatot, míg Schübel ahogy írod, az elején még abszolút egy fajsúlyos karakter volt, de ő is kifutotta magát, erőltetetten behoztak neki egy partnert, mint kiderült, az se lett hosszabb távú kapcsolat. Persze, ha már orvos az adott karakter, akkor lehet nagyobb hangsúlyt fektethettek volna szakmai, vagy orvos-etikai kérdésekre, nem tudom ezek mennyire voltak.
Az olyan betegek, akik csak egy epizódot töltöttek ki, érthető volt, hogy nem hiányoztak a folytatásból.
Margot nővér kár, hogy nem szerepelt legalább pár részben, feldobta volna a sorozatot, amely kb. akkor kezdett el halványulni. Ha jól láttam, Hildegard még el is ájult a beszólásán, szóval ilyen jelenetekből kellett volna több, amikor az ápolókat is előtérbe helyezik, ennek ellenére még az Udo feleségévé avanzsált Elke karaktere is látványosan lézengett.
Vagy betehettek volna olyat is, hogy Ina és Hildegard között megy a rivalizálás a főnővéri posztért, és mondjuk az orvosok is Inának adnak igazat, ezzel meggyengítve a pletykás Hildegard-ot (tényleg neki mi volt a lányneve?). De amúgy a német sorozatokra és filmekre tényleg az jellemző, hogy viszonylag kevés állandó szereplővel dolgoznak, és olykor lassú, nyugdíjas feeling-re hajaznak, míg máskor betesznek 1-2 izgalmasat történetet, jelenetet. Ezt azért megfigyeltem más filmeknél is. Valahogy sosem arra mennek rá, hogy állandóan és nagy fokozaton pörögjön a sorozat, mintha ezzel a németek habitusát is bemutatná, hogy sokszor ők tudnak élni, élvezni a pillanatot, és visszavenni a tempóból.
A Klinikánál se ez lett volna a gond, de az utolsó 2 évadban nagyon erősen azt lehetett érezni, hogy egyik epizódról a másik epizódig élnek, és nem tudnak úgy lezárni egyes sztorikat, ahogy a néző elvárná. A folytatás meg arra volt jó, hogy egy kis nosztalgiát lásson a néző, de történetnek abszolút gyenge volt. Amúgy persze, hogy a Margot nővéres rész bejött a férfiaknak, hiszen a sorozatba nem vittek bele meztelenkedést, és azért esztétikai élményt is nyújtott, a férfi betegek is mennyire erőre kaptak, azért nem semmi volt, amikor lepedőkre írták rá és skandálták, hogy hozzák vissza Margot nővért:)


2021-02-10 13:37.32
Bár a Dallas már a 2-3. évaddal is a csúcsra tört, ugyanakkor azt mondom, hogy igazán a 6-7. évadra érett meg, esetleg az 5. évad második felére. Az álomévad önmagában véve nem lett volna rossz, bár Bobby karaktere tényleg nagyon hiányzott, mégis olyan volt, mintha egy teljesen más dimenzióban készült volna. Pláne úgy, hogy csak az évad végére lett végleges, hogy minden, ami történt, csupán álom.
Angelica-ból többet kihozhattak volna...eleve csak az évad 8. része körül bukkant fel, majd az álarcosbál után már csak 1-2 kisebb jelenetet kapott epizódonként. Tény, hogy egy új aszpektust hozott azzal, hogy JR-nak olyan női ellensége van, aki pláne ölni is képes, mégis sajnálom, hogy a leszbi vonalat kihagyták, illett volna a karakterekhez is, de ugye a Dallas ilyen szálat már csak elvből sem mert volna bevállalni.
A jelmezbál Martinique szigetén volt, ahol Angelica, Nicolas (nem a későbbi karakter, akit Jack Scalia alakított) és Grace azt tervezték, miután Jack bemutatkozik a nagyközönség előtt, mint Dimitri Marinos, úgy megölik őt, hiszen Dimitri eleve halott. Jack csak azért kellett, hogy eljátssza a már halott üzletembert. Közben Grace-nek lelkiismeretfurdalása lett, és figyelmeztette őket, sőt amikor Nicolas le akarta őket lőni, akkor Grace elrántotta a fegyvert. Ekkor Angelica célzott JR-ra, de a menekülő tömegben erre képtelen volt. Még aznap a szigeten maradt, másnap megölte Grace-t, később Nicolas-t, és a szezonzáróban pedig JR és Jack lettek volna a célpontok, de mások szenvedték el a robbantást.
De maga Angelica karaktere is olyan álomszerű volt, mert ilyen ellenféllel még JR-t sosem hozták össze.
Jack már a reptérre ment ki, amikor Jamie felrobbant, biztos távozni akart Dallas-ból. Más dolog, ha Bobby nem tér vissza, akkor Jack marad-e a városban és mondjuk a bosszú fűtötte volna, hogy Jamie JR miatt halt meg, és esetleg így bosszút tervezett volna a húga halála miatt, Cliffel szövetkezve.
Bár a feltámadás után Jack karaktere, mint pl. másoké is, megmenekült, egyenesen a főcímre is tették, bár meggondolatlanság volt, és egészen biztos azért volt a változás, mert Dack Rambo-tól meg akartak válni...a Dallas sosem csinált olyat hogy valakit véletlenül, pár epizódra a főcímbe tesz...
Pamela kilépése akkora veszteség volt, hogy már csak megszokásból néztem a folytatást. Most újranéztem a jelenetet. Az őrült nő lábát mutatja csak, tehát azt nem látni, hogy kulccsal ment be, vagy nyitva volt eleve az ajtó, de gondolom utóbbi...Ez a nyitva vagyjuk a lakás és kocsiajtót tipikusan nyugati szokás, Ausztriában, Franciaországban, USA-ban mennyien így csinálják. Jenna karakterét biztos kiírták volna az évad végén, Ray-jel együtt, de még kellett a végére ez a megcsalás történet, hogy kitöltsék az évadot, ugyanis mindkét szereplő karaktere ellaposodott az esküvő után, tiszta sor volt, hogy megválnak tőlük, ahogy Charlie pl. még a szezonzáró előtt jópár résszel korábban dobbantott.
Samantha szeretője, N. Pearce egy gazdag vállalkozó volt, aki felkarolta a nőt, majd a szeretője lett. Igen, úgy halt meg, hogy JR-ral viaskodtak, a verekedés oka Johnny volt, akit JR elrejtett az anyja elől. Az a szál is nagyon valószínűtlen volt, Samantha 4-szer lőtt a férjére, de egyszer sem úgy, hogy érdemben eltalálta volna, majd egymást feljelentették, végül azt visszavonták Johnny-ra való tekintettel. Pearce apja megjelent, és nyomozni kezdett a fia halála után, akkor Samantha védte meg JR-t, hogy mindketten felelősek voltak Nicolas halála ügyében...de ki hallott már olyat, hogy van egy halott, semmilyen vizsgálat nem indul, semmilyen feljelentés nincs, és csak úgy elkönyvelik egy balesetnek, amit egy verekedés után aligha lehetett volna annak nevezni. Szóval itt már nem voltak a helyzet magaslatán, sőt megfejelték egy ranch háborúval és Cally felbukkanásával az egészet, azt hiszem, nagyot esett a színvonal.

Klinika: Vollmers mellé tényleg Katharina illett volna, erre fel a karaktert seperc alatt kiírták egy halállal, annyira sokkoló volt. Még csak azt se lehetne írni, hogy így Udo két nő közül tudott választani, mert tiszta sor volt, hogy Elkét akarja. Vagy úgy érezték, hogy ha két nőt is kiírnak Udo mellől, akkor a néző is elfogadja, hogy Elkét választja?


2021-02-10 12:08.46
Igen, nekem sem tetszett, hogy csak az lehetett jó, amit a magyartanár vagy a könyv tartalmazott. Bár olyan is volt, hogy a tanár a könyv elemzését nem is ismerte, és azt kérte vissza, amit ő mondott, vagy nem is elemeztük a művet. Fontosabbnak tartottam volna, ha időnként kiválasztunk 1-1 művet, és az a feladat, hogy TE magad elemezd úgy, ahogy elsőre látod, nincs jó és rossz megoldás...kíváncsi lettem volna, hogy mennyi különböző álláspont, vélemény alakul ki. Megtanulni könyvből egy verselemzést nem nagy kunszt. És tényleg mi a garancia arra, hogy a költő tényleg úgy gondolta, ahogy azt leírták...pont az lenne a cél, hogy önálló véleményünk legyen, még ha az köszönőviszonyban sincs a valósággal, vagy legalábbis valószínűtlen. Sajnálattal veszem, hogy egyetemen is ugyanez ment...nálunk a gimis magyartanár volt úgy, hogy ha egy picit mást is mondtál, mint amit ő gondolt, vagy lediktált, helyből nem adott 5-öst, még ha egyébként tudtad is az anyagot.

A magolós lányon csodálkozom...mert számolásokat nehezen lehet magolni, érteni kell mi miért történik, megtalálni a lényeget, átlátni a levezetést. Biztos vagyok benne, hogy nagyon sok külsős segítséget kapott. Azért az orvosi diplomát sosem adták ingyen, bár tény és való, hogy ott is sokat kell magolni, latin szavakat tudni, és hadd ne soroljam. Mert azért a magolás egy dolog, de megélni nem lehet belőle, mert az összefüggéseket mindig kell érteni, illetve fontos, hogy az ember önállóan rájöjjön dolgokra. Nagy csoda, ha el tudta végezni, de biztos vagyok benne, hogy rengeteg és mindenféle segítség kellett hozzá, amit lentebb írsz is.
És főleg a fizetős szakokon, sok a nesze semmi fogd meg jól diploma, tehát ez már régen nem arról szól, hogy valódi tudású embereket termeljenek ki. Az már más dolog, hogyan boldogul utána az ember. Ha a csaj Németországba ment ki, az nem baj, már csak az a kérdésem, hogy ott is orvosként dolgozik-e...
A nyelv valóban fontos, mert ha valaki nem kapja meg érettségiig a rendes idegen nyelvi oktatást, utána már nagyon nehéz lesz jól megtanulni a nyelvet. A nyelvvizsga csak egy dolog, Mo nagyon papíralapú egyébként is...bár tagozatos voltam, de elmondhatom, hogy igazán az angolt a nyelvvizsga után tanultam meg jól, amikor idegen nyelvű könyveket olvastam, vagy a mai napig eredeti nyelvű/feliratozott filmeket nézek, nos azokból sokkal többet tanultam, pl. olyan kifejezéseket, szlengeket, amiket hírből sem ismertem a tagozaton...szóval erről ennyit.

Az új Dallas teljesen el akart szakadni a régitől, és ezzel megásta a saját vermét. Lehet, hogy új karakterek és történetek voltak, de annyi gyenge minőségben, hogy az ember nem kapott kedvet hozzá. És eleve amit írsz, fel se vehette volna a versenyt a régivel, hiszen olyan szereplők hiányoztak belőle, akiknek a jelenléte fontos lett volna a folytatásban.
A témát, miszerint Lucy és Ray együtt voltak, már nem merték feszegetni, miután Ray-ről kiderült, hogy ő is Jock fia...feltűnő is lett volna, meg ugye mindenki tudja, hogy Ray karakterének ilyen jellegű változása annak érdekében volt, hogy a színész ne távozzon a sorozatból, és ez csak a JR elleni lövés után merült fel. De igazság szerint inkább bevállaltak egy ilyet is, amit utólag nehezen is lehetett volna úgy elvarrni, hogy ne sérüljön egyik történet sem.
JR-ról meg eleve egy külön megemlékezős film kellett volna, és nem az új gárda rendezésében.
Johnny és Christopher harca pedig kódolt volt, de csak akkor tudtak volna belőle többet kihozni, ha jobban megcsavarják a szálakat, több szereplőt tesznek be, és nem belterjes területen mozognak.


2021-02-09 17:32.24
VU: jó, akkor a féltékenységi jelenet megvolt, ez nem is baj, belefér. De ha már ilyen karaktert vettek elő, akit ugye terelgetni, felkarolni kellett, így a közösségi történetnek vagy a társadalmi szerepvállalásnak lett volna értelme, és ez a VU keretei közé is simán beleillett volna.
Amit leírsz, szerintem teljesen jó lett volna, vállalható történet, és ott lett volna Felicity-nek is választási lehetőség. De valahogy semmiképpen sem akarták, hogy orvos legyen belőle, mondjuk még nővér vagy ápoló lehetett volna, ha elengedik azt a szálat, hogy a traumát nem tudja feldolgozni, és persze udvarlók is lehettek volna, akármi is a foglalkozása.

Gus karaktere szinte biztos, hogy nézői nyomásra maradt, vagy egyszerűen látták, hogy a színész jó a szerepben, és népszerű is, meg akkor még nem kért annyira magas gázsit. És persze kellett is ez a fiatal felnőtt srác a sorozatba, főleg, hogy a lányok is érni kezdtek. Gus karakterével nem is lett volna gond, de az anyja és apja körüli szálakat már nem erőltettem volna. Vagy irreális, lásd nem volt holttest, a temetés hogyan történt, ez már valóban Blanca Flor vonalat vitt, elfogadtuk volna, ha később mindent megmagyaráznak, de szimplán elvágták...ez az kapitányos sztori meg inkább mesés-kalandos, szintén nem tudott rajta izgulni a néző, mert annyira épkézláb nélkül kreálták meg.
A gyűrűs történet, meg ez a félig-meddig való megbolondulás pedig inkább egy Grimm mesébe illő, a valóságtól elrugaszkodott cselekményszálakkal.
Szerintem az sem volt véletlen, hogy úgy írták ki Gus-t egy időre, nem találtak holttestet, így bármikor elővehetik...tették is a szezonzáróra. Nyilván kellett egy happy end, de valami reális elemmel, lásd a megvakulása. És arra ráfoghatták, hogy a betegség megváltoztatta, és nem akart ilyen állapotban visszatérni Felicity-hez.
A készítők meg inkább kifizettek egy valag pénzt, hiszen a szezonzáró nem lehetett Sarah és Gus nélkül.
Előbbi karaktere gondolom mennyire megváltozott, hiszen más környezetbe került...hová is ment? Mit tanult? Legalább lett volna pár mondat erről, netán az is, hogy van-e vőlegénye vagy ilyesmi...de látszik, hogy csak kényszerből tették be őt, mert a nép is így akarta, hogy az ikonikus főhős ott legyen a zárásnál.
Szerintem egyszerűen kinőtte a szerepét, és nyilván neki sem tetszhetett, amit elő kellett adni, így érthető, ha folyamatosan kivezették a sorozatból. Gyerekkarakterekkel amúgy nehéz hosszabb távon dolgozni, mert történeteket is nehezebben tudnak kitalálni, így nem ritka, amikor 2-3 évvel idősebb színész(nő)re cserélik a karaktert, hogy tudjanak rá építeni a jövőben...legalább Sarah Polley helyére nem kerestek senkit pótlásul...bár pont amiatt is gyengült meg a sorozat, hogy kilépett.


elejére ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... végére
parfumeshop 160x600

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk