Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2025-01-09
Családi terápia
Egy csiga emlékiratai
Gengszterzsaruk: Pantera

2025-01-02
Bekövet a halál
Maria
Miénk lesz a holnap
Nosferatu
Vilma és a férfiak
Woodwalkers

2024-12-26
A nap, amikor apu megmenti a karácsonyt
A szerelem ideje
Better Man: Robbie Williams
Parthenopé - Nápoly szépe
Sonic, a sündisznó 3.
Sütimanók - Szupersipka-küldetés
Váratlan dallamok

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Talpig zűrben
- Film+, 09:20
Álmomban már láttalak
- HBO, 09:35
Zoe babát vár
- Paramount Network, 09:45
A jeges pokol
- Filmbox Premium, 10:00
Varázslatos karácsonyt!
- Izaura TV, 10:10

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Clancy Brown (66)
Robert Duvall (94)
Diane Keaton (79)
Vinnie Jones (60)
Shea Whigham (56)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Lovas Rozi - Vélemények
F mint foci - Avagy vélemények a bajnokságokról
Nem lehetsz mindig győztes - Vélemények
Szombathy Gyula - Vélemények
Mit hallgatsz most?

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Amikor leszáll az éj aaaaa
Lovas Rozi aaaaa

 

Americanlife hozzászólásai

Ugrás Americanlife adatlapjára

elejére ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... végére

Dallas (sorozat) - Vélemények

2021-04-24 21:19.14
[link]

31:50-től, amúgy önmagában véve is kiváló jelenet, ahogy Samantha színészkedik...és való igaz, nagyon furcsa a ház elrendezése. Ennél egyszerűbb lett később, a csigalépcső után jött a folyosó, onnan nyíltak a szobák. Se az a szoba, ahonnan Ellie kijön, se az a folyosó, ahová Samantha befordul nincs szinkronban a ház elrendezésével. De mivel ez az első évad, ezért itt még nem foglalkoztak olyannal, hogy milyen legyen a végleges SF-i belső. Még a ház helyiségeit sem mutogatják annyira, csak később...és mintha ugyanebben az évadban, amikor Samantha jön lefelé a lépcsőről (mindkétszer bőröndökkel költözik, de a másodiknál terhesen és részegen a földre kerül), már más a díszlet és az elrendezés is. Nagyon furcsa a fenti elrendezés.


2021-04-24 20:41.22
Hidd el, nálam is van, amire úgy emlékszem, mintha tényleg megtörtént volna, aztán mégsem. Nálam ilyen volt az a jelenet, hogy JR lefizeti az orvost, hogy a teszt eredménye ide vagy oda, de ő legyen Johnny apja. Mai napig olyan, mintha ez a jelenet megtörtént volna, aztán az ismétlésnél nem láttam:) Józan ésszel gondolva, fura is lenne, ha azért fizetett volna, hogy Cliff zabigyerekét ő nevelhesse hivatalosan, miközben nincs benne a saját vére. Ha meg ő valóban Johnny apja, akkor pláne nincs értelme lefizetésnek.


2021-04-24 19:59.13
Clayton olvasott a hírről a Takapa-tó környékén, de ott képet nem csatoltak. Olyan jelenet sincs, ahol a TV-ben tudósítanának a tűzről. Amikor Bobby-ra és JR-ra rálőttek, akkor azt mutatta a TV híradója (ugyanazt az utcai jelenetet bevágva), illetve Samantha balesetét mondta be a rádió, az álomban Bobby gázolását. Továbbá TV mutatta be a reggeli hírekben, amikor a Ewingok ünnepeltek a bírósági tárgyalás után. Külön a tűzről nem emlékszem, hogy tudósítottak volna.
Az égő házat meg Bobby látja, amikor megérkezik.


2021-04-24 18:29.24
Megnéztem az epizódot, de nem látok semmilyen híradós sereget a ranch kapujánál, a tűzoltók érkezését mutatja. Továbbra is úgy tudom, hogy nem volt tűz a ranch-on, és ha igen, akkor annak a jeleneit nem tették hozzá a forgatáshoz. Az epizód első hat részét biztos SF-ban forgatták, de két díszlet volt mindig, és ahogy én látom, a tűzesetnél igen csak van stúdiós jelenet is. A bevágás sem annyira egyszerű, mert passzolnia kellene az ottani képekhez, nem tudom mennyire volt fejlett a technika. De érdekelne az a jelenet, az epizód hányadik percénél van, ahol a híradósok tudósítanak? Vagy egy kép róla?

Amúgy igen, Samantha őrjöngése, majd JR és Ray verekedése jó apropók voltak egy nagy tűzhöz. A rivális sorozat, a Dinasztia ebben az évadban szintén egy tűzesettel zárt, és elindult a találgatás melyik sorozat koppintott a másikról? Persze, jóval korábban megírták/felvették a jeleneteket, amelyek titkosak voltak a nagyközönség előtt. A Dallas amúgy is egy ilyen tisztítótűzzel akarta zárni az évadot, míg a Dinasztiában Alexis ellenségei közül találgathattak a nézők, hogy ki gyújtotta rá a kunyhót.


2021-04-24 13:00.09
Az az igazság, hogy SF történetéről túl sokat nem olvastam, én arról sem tudok, hogy leégett volna, inkább a használata körül voltak cirkuszok, és később a tulaj el is adta.
Az első ház égett le, ahol a Miniseries-ben forgattak. Ezért is költöztek SF-ba. Az 5. évad végén valóban tűz ütött ki a történet szerint (sőt a 2012-es folytatás egyik évadában is), de nem hiszem, hogy a filmbeli tűzesetnél használtak volna valós bevágásokat, legalábbis nekem nagyon úgy tűnik, hogy stúdióban vették fel egy részét.


2021-04-04 14:32.23
Azért egy nagy családnak számítottak, és inkább összetartottak, vagy gondoskodtak egymásról. Larry valóban egy mozgatórugónak számított. A színészek között nem igazán volt konfliktus. Más dolog, hogy mondjuk Duffy-ra orroltak a többiek, amikor visszatért, ugyanis magasabb gázsi lévén negatívan érintette a többiek fizetését. Alapvetően jó hangulat volt a forgatások alatt is, és ha történt is konfliktus, akkor azt nem igazán szivárogtatták ki. Ugye Hagman esetében kettőt említettek: BBG és Dack Rambo, de nem tudhatjuk - bár tény és való, hogy mindenkivel elég jól kijött - hogy esetleg voltak-e rejtett konfliktusok. Pl. Victoria Principallal csak munkakapcsolatban álltak a legtöbben, ő nem az a típus volt, aki közel engedett volna másokat magához. Larry őt már nem tudta rábeszélni a maradásra, míg másokat addig mentett meg, amíg tudott.
Ha már konfliktus, akkor sokkal inkább a színészek/színésznők és a készítők/rendezők között voltak súrlódások, jó párat említettünk már. Susan Howard nemtetszését fejezte ki az álomévad miatt, és évekkel később egy dokumentumfilmben azt is feltárta, hogy mennyire igazságtalannak tartotta, ahogy elbántak Donna Reed-del, aki nem sokkal később meghalt. Dack Rambo fogadtatása szintén ingatagnak számított, nem az a közeg volt, ahol a melegeket és a (gyaníthatóan) HIV-fertőzötteteket örömmel fogadták volna, pláne Jack a szerepe szerint nőfaló lett volna...
Charlene Tilton a rendezők réme volt, említettük, hogy Lucy karakterére pont azért sem mertek stabilan építeni, mert a színésznő sorsa mindig a levegőben lógott.
Victoria Principal, habár Pamela központi karakter volt, mégsem úgy alakult a munkakapcsolat ahogy akarták volna, távozott, mert nem akarta más bevételeinek a negyedét a Dallas-nak adni.
Linda Gray-jel sem volt felhőtlen a kapcsolat, ugye őt is kirúgták volna, mert fizetésemelést kért, illetve Larry többször megmentette őt, a színésznő próbált úgy nyilatkozni a távozásakor, hogy közös megegyezés történt, azért is volt érdeke, mert minden folytatásban visszavették.
Ken Kercheval-lal sem volt könnyű együtt forgatni, mert állandóan késett, szétesett volt, családi problémákkal küzdött. Barbara Bel Geddes volt talán az egyik legnagyobb mumus ilyen szempontból. Ugye eleve ingázott New York és a forgatás helyszínei között, többször betegeskedett és kimaradt, majd a fizetésemelés elmaradása miatt távozott. Azért volt nagy érvágás, mert a Donna Reed csere a készítőknek is egy lenyelni a békát dolog volt, aztán BBG mégis visszatért, ahogy megkapta a magasabb bért, viszont a csere egy válságot indított el, hiszen a nézők sem fogadták örömmel. Sajnos, magát a színésznőt, Donna Reed-et a többi színész sem fogadta kitörő örömmel.
Azért Linda Gray mondása valahol igaz volt, miszerint a Dallas férfiakkal készült, és férfi nézőknek...ugyanis összességében véve a férfi színészekkel jobban együtt tudtak működni, pláne őket a tisztogatás is kevésbé érintette, ellenben a női karaktereket sorban kezdték leváltani, bár azért kedvezményezettek itt is akadtak. Érdekes, de valahogy a férfiak sosem akartak távozni a nem kielégítő összegű bérre hivatkozva, úgy mind máshol itt is jellemzően a férfi színészeket fizették meg jobban, amelyikőjük epizódot is rendezett, azokat különösen.


2021-04-03 14:47.54
Szívesen utánanéznék ennek, de sajnos az ultimatedallas.com fórum rovata teljesen átalakult, így onnan nehézkes infót kiszedni. Ki tudja, hogy mi volt az oka, a pénz, vagy egyszerűen az, hogy Larry Hagman már annyira uralta a show-t, és ez visszájára fordult. Emlékezzetek vissza, hogy nem egy szereplőt mentett meg, beleszólása volt a történésekbe, és lehet - bár mindenki tudta, hogy nélküle nem megy tovább a sorozat, és ő meg ezt pont kihasználta - valószínű ez nem mindenkinek jött be...a 4 epizód sem volt véletlen az utolsó évadban, hiszen BBG-nek jelentős volt a gázsija, lévén alapszereplő, lehet nem akarták kirúgni, de a színésznő meg érezhette, hogy a felajánlott 4 epizód amolyan szánalom-jutalomjáték, és esetleg Hagman-t látta emögött.
Amúgy érte is támadás a sorozatot, hogy sírtak, miszerint nincs pénz, az utolsó évadban sok karakter csak pár epizódban játszott (ugye a színészek epizódonként kapták a gázsit), a 3 alapszereplő közül már csak JR, Bobby és Cliff szerepeltek, utóbbi néhány epizódból kihagyva. De arra meg volt pénz, hogy elmenjenek Párizsba, és vendégszereplőként Duffy fiát becsempészni. Mellesleg a Sheila Foley-t/Hillary Taylor-t alakító Susan Lucci úgy vállalt 6 epizódot, hogy ebből 4-et Párizsban forgattak, a színésznő maga pedig egy napi sorozatban játszott akkor, annyira elfoglalt volt, de ugye a Dallas-nak nem lehetett nemet mondani, megkérte az árát. Ugyanúgy, mint Barbara Eden is, aki Larry Hagman által került a sorozatba, mert a férfi ígéretet tett neki, hogy majd csinál neki helyet, egy érdekes karaktert...ugye akkoriban már tudták, hogy az lesz az utolsó évad, pont ezért kérte Sheree J. Wilson is, hogy April halála üssön egy nagyot, látványosan írják ki, mert biztosan nem fog visszatérni.
Ugyanakkor ott volt a bizonytalanság is, mert rebesgették, és úgy is formálták az utolsó évadot, hogy abban a tudatban voltak, nem lesz folytatás. De a megrendelő még egy évadot kért, és emiatt nem volt minden 100%. De Larry Hagman és a készítők mindent úgy csináltak, hogy ha a befejező évad lesz, akkor minden férjen bele, amit elterveztek.
Az meg logikai baki, hogy Ellie sosem akar visszatérni SF-ba, innen látni, hogy bíztak benne, hogy BBG 4 epizód erejéig játszani fog, hiszen Clayton vissza is tért.
És ugye a 12. évad utolsó részei, valamint a 13. évad első részei között volt az az 5 rész is, amikor SF-ot egyáltalán nem mutatták, jelenetet sem forgattak ott, furcsa volt, de nem véletlen, hogy a ranch-ot teljesen kiürítették. Nyilvánvalóan két SF volt, a modellezettben játszottak tovább a szüneteltetés után.


2021-04-02 21:07.35
Szerintem sem látszott Hagman és Duffy között a korkülönbség, bár azért Hagman pepije/vendéghaja az álomévadig sokat segített. Szerintem meg pont Linda és Mary között volt döbbenetes a majdnem 20 év korkülönbség, mert szerintem Linda elég jól tartotta magát. Nekem inkább az volt zavaró, hogy azért Cliff és JR rendre náluk 25-35 évvel fiatalabb nőket kaptak partnerül. Rendben, hogy egy gazdag vállalkozó megengedheti magának, de Hagman és Kercheval nem voltak azok a tipikus jópasik. Duffy mellé simán el tudtam volna képzelni nála jóval fiatalabb nőket, amikor már nem volt együtt Pamelával, de érdekes módon Duffy esetében figyeltek arra, hogy olyan 15 évnél fiatalabb nőket nem adtak neki. Pedig ő jobban megtehette volna...ha érted mire célzok.

Larry anyja is színésznő volt, de hogy egy mennyire teátrális, színpadias nő, szerintem nem illett volna Ellie karakteréhez. Pláne Hagman a lányát is becsempészte párszor a sorozatba (kisebb jeleneteket, villanásokat kapott), Linda Gray lánya is szerepelt (Samantha titkárnője volt). Vagy Katzmann rokona, aki Jackie-t alakította. Duffy fia a párizsi történetekben ugrott be. Valljuk be, ennyi belterjesség éppen elég volt, visszás lett volna, ha még Larry Hagman anyját is beteszik egy főszerepbe.

BBG a gázsija miatt lépett ki. Amúgy valahol igaza volt, mert alapszereplőként, főcímszereplőként nem kapott annyit, mint a férfiak. Ugyanezért rúgták volna ki Linda Gray-t is, mert ő szintén fizetésemelést kért. Persze, BBG betegeskedett is, de ha azt nézzük, annyira nem volt beteg, mert az álomévadra simán vissza tudott térni, volt az a pénz. Különben is Linda Gray amikor távozott, annyit mondott: közös volt a döntés, de a Dallas egy férfiaknak szóló sorozat férfiakról...és ezzel nagyjából elmondta azt is, hogy a férfiak uralták az egész stábot. Patrick Duffy amikor visszatért, nagyon megdobták a bérét, aminek sok kolléga nem örült. De emellett Hagmanhez hasonlóan rendezhetett, beleszólhatott a forgatókönyvbe. Tény és való, hogy azért egyes nőkhöz ragaszkodtak (volna), pl. Victoria Principalnak megadták volna a legmagasabb gázsit, amit valaha sorozatszínésznő kapott, mégsem kért belőle. Sheree J. Wilson is inkább kiíratta magát a szülés miatt, pedig őt még a show-ban hagyták volna. Mellesleg a készítőket is meg lehetett érteni, ugyanis a költségvetést lejjebb kellett faragni, a nézettség csökkent. És ugye kik vitték a sok pénzt? Akik már az elejétől játszottak.
BBG a fizetésemelés miatt tért vissza, nem néztek ilyeneket, hogy a nép mennyire fogadja el Donna Reed-et, mert akkor eleve Ellie karakterét is kiírják, ha ez a gond...de mivel BBG rábólintott a magasabb bérre és a visszatérésre, ezért Donna Reed-től megváltak, és inkább kifizették őt, amit már sajnos nem tudott kihasználni, mert elhunyt.


2021-04-02 17:53.44
Igen...az való igaz, hogy Larry Hagman már túlságosan is uralta a sorozatot, és jogot formált arra, hogy beleszóljon a forgatásba.
Azt kell tudni, hogy BBG volt az első választás Ellie szerepére, és ő csak azért fogadta el a szerepet, mert már 6 éve özvegy volt és valamivel el akarta foglalni magát. Patrick Duffy-val már ismerték egymást korábbról, mert Duffy apja a Broadway-n dolgozott együtt BBG-vel, és ez a híres 9 év korkülönbség onnan is jött BBG és Hagman között, bármennyire is meglepő, de BBG-t Duffy-hoz igazították korban, amikor kiválasztásra kerültek az alakítók. Köztük pedig több mint 26 év volt, ami megfelelt az anya-fia közti korkülönbségnek.
Amikor BBG szívrohamot kapott, akkor Hagman gondoskodott róla. Továbbá, amikor BBG kilépett a sorozatból, mert nem kapott emelést, akkor Donna Reed mellett még tán Doris Day neve is felmerült Ellie szerepére. Larry Hagman a saját anyját szerette volna Ellie szerepére, majd BBG mégis visszatért a fizetésemelésnek köszönhetően. Amúgy a forgatás alatt New York-ban élt, így mindig ingázott, mert a családja mellett akart maradni, és egyedül ő kapott rangos díjat a színészek közül.
BBG és Larry Hagman kapcsolata valóban rosszra fordult a sorozat végére. Ám BBG nem csak ezért távozott. Az utolsó évadban mindössze 4 epizódot ajánlottak neki (ahogy Howard Keel-nek is), de ő annyira méltatlannak találta ezt a felajánlást, hogy inkább otthagyta a sorozatot...persze az is lehet, hogy pont Larry Hagman ötlete volt ez a 4 epizódos felajánlás, és mivel a színésznő sejthette honnan fúj a szél, ezért inkább távozott. Innen az a meglepő fordulat, hogy Ellie sosem tért vissza SF-ba, nyilvánvalóan ez nem így történt volna.

Még amit olvastam, hogy Larry Hagman Charlene Tilton-t is felkarolta, akinek a családi háttere rendezetlen volt. Steve Kanaly pedig Jim Davis-ről gondoskodott a forgatások alatt, és Jim Davis temetésén megjelent az egész stáb, két ember kivételével: Larry Hagman és Patrick Duffy azért maradtak távol, mondván már nem tudnak változtatni a múlton. Patrick Duffy is egyébként nagyon jó kapcsolatot ápolt BBG-szel, ugye a színész a show alatt veszítette el a szüleit.


2021-04-02 15:13.01
Szerintem nem sok újat írt nekünk...

Korrigálnám azt a részt, hogy Bobby csak pár évvel lett volna fiatalabb, mint JR, mert a karakterek 39 és 49-ben születettek, azaz 10 év volt köztük, ami nem pár év...igaz, mégsem 18 év, mint az életben...viszont jó néhány nagy korkülönbséget nem említ (akkor már általánosságban kellett volna erről írni), pl. hogy egyes színészek lányuk korabeli színésznőket kaptak partnerül, vagy csak még egy példa, ha már testvérek: Linda Gray és Mary Crosby között is majdnem 19 év volt korkülönbség, ez egyes népcsoportnál már anya-lánya kapcsolat, ők meg testvérek voltak


2021-03-21 22:30.40
A youtube-on készült egy összeállítás, TOP 10 Dallas - komoly témák melyekkel a sorozat foglalkozott:

- bevezetőül, bár a sorozat vége felé JR már sokszor hozott meredek döntéseket, de azzal, hogy az elmeszanatóriumba utaltatta magát, komoly veszélynek tette ki magát, egyrészt az orvosok is kezdték azt hinni, hogy valóban megőrült, hiába emlegette az ellenkezőjét, valamint két beteggel is meggyűlt a baja, az egyik férfi az életére tört, míg a fekete özvegyként elhíresült Anita a nimfomániájával zaklatta.

10. helyezett: Gyermekmolesztálás. Edgar Randolp-ot érintette a történet, akit JR ezzel az információval meg is zsarol. Két epizódban hozták fel alaposabban a témát, 1. és 4. helyezettet értek el a nézettségi téren, mely egyáltalán nem meglepő, hiszen az az évad több tabutémával is előállt, így a 10. helyezett kissé érthetetlen is, mert véleményem szerint a téma fajsúlyosabb, gyakoribb és a molesztálások nagy része titokban is marad.

9. helyezett: Nemi erőszak és abortusz, Lucy-t érintette a történet, aki egy erőszakos kapcsolat által esett teherbe, és óriási dilemmát jelentett neki, hogy mi legyen a baba sorsa, végül az abortusz mellett döntött, mert nem akarta, hogy a gyermeke állandóan erre a borzalmas eseményre emlékeztesse. A sors fura fintora, hogy Charlene Tilton abban az időben esett teherbe, és szülte meg egyetlen gyermekét. Bár természetes abortuszon több karakter is átesett, a művi vetélés önmagában azért is volt sokkoló, ugyanis Lucy-nek ezek után sosem írtak gyermeket a sorozatba. 12. helyezést ért el a heti nézettségi listán.

8. helyezett: Szívproblémák. Két karaktert is érintett a téma, mindkettő Ellie férje volt a sorozatban, még a történet elején Jock-on hajtottak végre bypass műtétet, akit JR hozzáállása keserített el a legjobban, a sorozat még nem volt annyira nézett, ezért 52. és 32. helyezést értek el, a másik epizód Jock kapuzárási pánikját mutatta be, amikor elkezdett Julie Grey-jel randizni, hogy fiatalabbnak és hasznosabbnak érezze magát. A másik storyline Claytonnal állt összefüggésben, aki szintén fiatalabb nővel vigasztalódott a második szívrohama után. Ellie-nek külön rosszul esett, hogy a férje sosem említette korábban, hogy átesett már egy komolyabb betegségen. Amikor pedig megcsalta őt Clayton, akkor leittasodott. 3. helyezést ért el az epizód, ahol az orvos közli Ellie-vel, hogy Claytonnal már bármi megtörténhet a kora miatt.

7. helyezett: Homoszexualitás. Mindössze egy rész erejéig szerepeltették ezt a témát, és Lucy-t érintette, a sorozat elején: egyik vőlegényéről (JR biztatására is, hogy a két családi vagyon egyesüljön) derül ki, hogy számára a Lucy-vel való házasság csak pokol lenne, és csak a szüleinek akart megfelelni ezzel a döntéssel. Lucy nem csak sokkot kapott, de ennek hatására kezdett el drogozni is. A republikánus, hímsoviniszta sorozat viszonylag hamar letudta ezt a tabutémát, míg a Dinasztia a sorozat elejétől a végéig aktívan foglalkozott vele. 20. helyezést ért el a heti nézettségi listán.

6. helyezett: Depresszió. Bár ez több szereplőt is érintett, de Pamelát és Cliff-et kiváltképpen. Pamela amiatt lett depressziós, hogy nem szülhetett, és emiatt szanatóriumba is került. 3 epizód foglalkozott kiemelten a témával, ebből kettő 1. helyezést, egy 2. helyezést hozott a sorozatnak, nem csoda, hiszen a Dallas sikereinek csúcsát élte. Cliff esetében 3 epizódban került elő a téma, amikor öngyilkosságot követett el, 1., 2., és 5. helyezést hoztak a nézettségben.

5. helyezett: Drogfogyasztás, a főszereplők közül Lucy-t érintette még a sorozat elején, pont egy szerelmi csalódás miatt is, melynek következtében Samantha akár súlyos állapotba is kerülhetett volna. Bár a témát nála gyorsan letudták, később Tommy McKay-nél szintén előkerült a probléma, bár nála pszichiátriai betegség állt a háttérben. Lucy drogos ámokfutása a 12. helyezésig volt elegendő, ami azért is meglepő, mert abban a részben került Johnny és Samantha is életveszélybe utóbbi alkoholfogyasztása miatt.

4. helyezett: Down-szindróma...bár az álomévad kiemelt témája, 2 epizódban foglalkoztak vele alaposabban. Donna és Ray babája Down-szindrómás, és a házaspár komoly dilemmába esik, miszerint megtartsák-e a babát vagy sem, végül belevágnak, ám ekkor Donna elvetél. Bár külön nem említi, de sokkal pozitívabb felhangot kapott Tony örökbefogadása, melynek során a siketséggel kapcsolatos társadalmi szemléletformálás is megtörtént. 7. és 11. helyezést értek el az epizódok.

3. helyezett: Alkoholizmus. Ez több szereplőt is érintett, az első részekben Digger Barnes-t, aki detoxikálóba is került emiatt, ám ez a rész csak az 59. helyhez volt elég. Samantha alkoholizmusa gyakrabban tért vissza, és nagyobb sikereket is ért el vele. Az első évad végén két epizódban csúcsosodott ki a probléma, amikor már a babáját is veszélyeztette az ivászattal és szanatóriumba került, 7. és 14. helyezést hozott össze, ami azért sem meglepő, ugyanis a Dallas ekkor még nem volt annyira népszerű. Az álomévadban való alkoholizálása viszont már keményebb méreteket öltött, az utcán kóborolva szedték össze és került detoxikálóba majd rehab szanatóriumba. Bobby halála után ez az epizód még tartotta a nézettséget, 3. helyezést ért el. Gary alkoholizmusa a KL-ben kapott terepet.

2. helyezett: Mellrák és mellamputáció. Ellie-t érintette, az 5. legnézettebb műsor volt a vetítés hetében. A sors fura fintora, hogy maga Barbara Bel Gedden is átesett a műtéten, a család tagjai pedig különbözőképpen reagáltak a tragikus hírre. A drámai vonalat erősítette, hogy pont ekkor derült ki, hogy Jock-nak volt már egy első felesége is, akit a betegsége miatt hagyott el annak idején. Továbbá Digger és még egy másik férfi is megkörnyékezte Ellie-t, aki úgy érezte, hogy a műtét után újból nőnek szeretné érezni magát, mégis kitartott Jock mellett. A világ mintegy többszáz millió nézője aggódott, hogy mi lesz Ellie sorsa. Az időben felfedezett betegség sokakat arra buzdított, hogy járjanak el szűrésre.

Említésre méltó témák:

- neurofibromatosis: valós és örökölhető betegségről van szó. Tintásról kiderül, hogy hordozza a betegséget, ezért a gyermekeit és az unokáit is érintheti. Cliff pont ekkor gondolja, hogy Johnny az ő gyermeke, míg Pamela végre babát szeretne. Mindkettejük azért imádkoznak, hogy Johnny-nak ne legyen baja, és nem merik a titkot még JR-nak és Samanthának sem elmondani.

- illegális adoptáció: Samantha a 10. részben szeretne a feketepiacon adoptálni, ugyanis nem tud JR-tól teherbe esni 7 év házasság után sem. Talán pont ebben a részben fogan meg a kis Johnny, amikor JR hatalmas haragra gerjed, mert a felesége illegális utakon jár, és még őt is szégyenbe hozná, hogy nem tud egy gyermeket sem nemzeni. Ez a téma még az USA-ban is nagy botrányt kavart akkoriban, csakúgy mint egy másik, melyet a lista nem tartalmaz: Samantha szülés utáni depressziója és a világtól való undora.

- bénulás és impotencia: Dusty-t érintette, és bár később Samantha segítségével kigyógyul mindkettő betegségből, fájdalmasan rávilágított arra, hogy az ilyen férfiak nehezen találják meg a boldogságot, akármennyire szereti őket a párjuk, és bár furcsa, de nem emiatt lett vége a kapcsolatuknak, hanem pont annak köszönhetően, hogy Dusty újból élni kezdett.

-mentális betegség: bár ez is több volt a sorozatban, Amanda elborult elméjét kevesen tudták feledni, amikor Bobby-ról azt hitte, hogy a fiatalkori férje, azaz Jock.

1. helyezett: Paraplegia és aktív eutanázia...nem csoda, hogy a téma ekkora figyelmet kapott. Mickey a balesete után lebénul és azt kéri Ray-től, hogy ha újból kómába esne, akkor ölje meg őt. Ray és Lilly néni teljesítik Mickey kérését, amely miatt Ray bíróság elé kerül, de felfüggesztett börtönbüntetést kap. A 4 epizódból egy az 1. helyig vitte a nézettséget az aktuális héten, míg 3 epizód a 2. helyezést hozta, a sorozat csúcsára törve. A történet jogi oldala nyilvánvalóan kevésbé volt reális, és a kérdéskör nagyon erősen megosztotta a nézőket is. A sors fura fintora, hogy a Mickey-t alakító Timothy Patrick Murphy 5 évvel később AIDS-ben összefüggő szövődményben halt meg...külön érdekes, hogy ezt a témát a Dallas nem hozta fel, ugyanakkor a HIV/AIDS probléma kiemelten jellemezte a 80-as évek Amerikáját, a művészvilágot úgyszintén.


2021-03-21 15:41.16
VU: érdekes, mert a készítők tudták, hogy a 3 központi gyerek karakter pár év múlva kamasz lesz, és rájuk már nehéz lesz építeni egy ifjúsági sorozatot. Mondanám, mivel voltak fiatalabb testvérek a családban, hogy fokozatosan bevonva őket, fel lehetett volna vezetni egy másik vonalat, kedveljék meg a kisebbeket is, hogy később velük is el lehessen adni a sorozatot. Mert a 3 központi alak egyre csak kopott ki, az új gyerekek meg nem voltak népszerűek. De mint írtad, a többi gyerek is csak olyan jeleneteket kapott, ahol asszisztáltak, vagy 1-1 epizód erejéig. Ezért lett volna jobb, ha egy kicsit terjeszkednek.
Tényleg, hogy Gus nem LMM karaktere volt, mégis mekkora sikere lett. Azért Hetty King behozatala is megalapozta a sikert, mert kellett egy olyan karakter is, mint ő. Szóval volt a Sullivannek is pár jó lépése, meg kell hagyni.
Annyi biztos, hogy ma már egy ilyen jellegű sorozatot aligha néznének, így az adott célcsoporthoz el sem jutna. Más a gyerekek felfogása is, a szemléletformálás hatékonysága nem tudom mennyire lenne sikeres.

Belenéztem a Kadétok és kollégistákba...érdekes, mert akkor olyan fiatalos, modern sorozatnak tűnt, most meg teljesen retro hangulata van...annyi biztos, ez a műfaj nekem nem jön be. Valóban voltak benne gusztustalan poénok? Nem mintha az fogna vissza, de egy ilyen sorozathoz semmiképpen sem lenne türelmem, és nem is kötne le. Biztos csinosak a karakterek, de ma már ez kevés lenne.
Nekem is nagymamám nézte a Borostyánt, és annyira jónak tartotta, na arra fel néztem én is bele.

Az Ezel-t így leírva, nem is tudom...nem az agresszió, és nem a történet, ami visszafogna, hanem így leírva bizonyos értelemben túl egyszerű, míg más szemszögből nézve meg túl misztikus, elgondolkodtató...szerintem is meghalt a végén Ezel is, így nem lett volna értelme a sorozatot folytatni...próbálták nyitva hagyni, de ha azóta sem lett folytatás, akkor valószínű már csak egy csavar miatt kellett az a jelenet, és a nézők fantáziájára bízták.


2021-03-21 15:26.50
Jól írod, ha nem az adott közegbe való egy-egy szál, akkor nagyon zavaró. Véleményem szerint az is valószínűtlen lett volna abban a világban, hogy egy idős leszbikus nő egy tizenéves, még "ébredező" meleg srácot befogadhat az otthonába...az öregasszonyt nem csak kiközösítettél, elzavarták volna, de lehet még börtönbe is kerül, hogy egy fiatal srácnak abban "segít", hogy az átlagostól eltérő érzései, identitása legyen.
Amúgy Cole miképpen élt a néninél? Ismerkedett meleg srácokkal, vagy próbálta elfogadni a helyzetét, és nyitni a meleg világ felé? Egyáltalán hol, hiszen a nagyvárosokban sem volt sokkal jobb a helyzet?
Anne hogy viszonyult a melegséghez, továbbra is tartotta Cole-lal a kapcsolatot? De mint látom, itt tényleg csak az volt a cél, hogy egy PC sorozatot csináljanak egy egyébként sikeres műre alapozva, amelyikben ilyen dolgok távolról sem történtek. A néger szálról nem is beszélve.

Érdekes, hogy Janó fajsúlyos szerepet kapott a modern feldolgozásban...youtube-on egyelőre nem találtam. Remélem nem a gyerekek rovására csinálták meg, de szerintem sem volt fair, hogy egy eleve sikeres műre építettek, és nem mertek egy saját sztorit kreálni.
De az ember önkéntelenül is összehasonlítja az eredetivel...ugyan a Fábry féle film tényleg nagyon jól sikerült, pár dolog ott is másképp van, mint a filmben, de abszolút nézhető, és engem az amerikai gyerekek sem zavartak, azt meg külön élveztem, ahogy az akkori Bp-et bemutatta. Szerintem készülhet bármilyen filmes feldolgozás, azt a verziót egyik sem tudná lekörözni...


2021-03-21 15:17.03
Úgy emlékszem, hogy az időpont nem a normál esti óra volt, hanem vagy délután, vagy késő éjjel. De se promóció, se megfelelő csatorna, és ugyebár a Dallas után, az internet kora előtt már szerintem labdába se rúgott a Dinasztia itthon. Nyilván a Dallas alatt sem lett volna sikere, mert kettő ilyen hosszú sorozatot nem vállalnak be (anyagilag pedig a megrendelő nem), amikor sokan már csak megszokásból is nézték a Dallas-t, utána legalább 2 évvel kellett volna, de az meg már nem a TV egyeduralmi időszakra esett volna, így félő, hogy nem lett volna akkora nézettsége.
A Vészhelyzetnek azért is volt sikere, mert ilyen jellegű valóban szakmai és naturalista kórház sorozatot nem adtak még itthon (pláne amerikai életérzéssel), és ugye még akkor indult, amikor megvolt az ideje. Valóban eldarabolva adták le, de úgy sejtem, a végét már közel sem nézték annyian, mint az elejét, főleg amiatt, hogy az alapító karakterek kiszálltak. Hosszútávon meg egy földi embernek sok a szakmaiság, ki lehet égni a szakmából, úgy ahogy abból is, ha túl gyakran ezt látod. Még az is nagy csoda, hogy a 331 rész lement, mert ha a Dallas 7 évéből indulok ki, akkor ez vagy 8-9 évig mehetett.
A Dinasztiának egy jó promóció kellett volna, de még véletlenül sem úgy reklámozva, hogy a Dallas-hoz hasonló amerikai nagysikerű sorozat, mert akkor egyből leintik, hogy még egy nem kell.
A Barátok Közt más tészta, csoda, hogy 23 évet megélt...napi sorozat, sokkal kevésbé fajsúlyos, komolyan vehető, na és tele bakival, irreális elemmel. Érdekes, hogy ott simán jöhettek-mehettek a karakterek, ha valakit kiírtak, nem érezték sosem a hiányát, nyilvánvalóan a nézettség is csökkent, hiszen azért is fejezik be.
Ugyanakkor tudni kell, hogy ha a nézettség már nem is annyira jó, de ha a színész(nő)k még a korábbi sikerek miatt átvészelik a kritikus pontokat, akkor még tud menni egy sorozat, hiába, hogy 1-1 kedvenc már nincs benne, így volt ez a Dallas és a Vészhelyzet esetében is, hiszen mindkettő nézettsége romlott az utolsó évadokra, mégis a költségvetés szempontjából, illetve a színész(nő)k népszerűsége miatt érdemes volt folytatni.

Onedin: lehet, ha a 90-es években kezdik adni, mint a Dallas-t, akkor nem nézték volna annyian, pláne a 70-es években még a sorozatok sem voltak annyira elterjedtek, vagy ha igen, akkor nem nálunk...azért egy rizikó volt, hogy több hónapon/éven át vajon le fognak-e még ülni az emberek a TV-csatorna elé? Mivel akkor két közszolgálati csatorna volt, hétfői adásszünettel, ezért szerencsés helyzetből indult, pláne az újdonság erejével, hiszen a magyarok is ki voltak éhezve egy ilyen jellegű nyugati termékre, amelyik mégsem az akkori rendszer ellenfele volt. Anne kiírása teljesen reálisa megoldott, akkor még nem volt divat a válás. Bár az sem, hogy 30 felett szüljenek a nők, de gondolom a megformálók itt is idősebbek voltak, mint a karakterek. Pláne egy izgalmas fordulatot is hozott ez a váratlan haláleset, bár nem tudom, hogy ennek hatására mennyien pártoltak el a sorozattól. Az USA-ban hajlamosak voltak arra, hogy ha XY kedvenc karakter kilépett, akkor már nem nézték többet a sorozatot, a Dallas-ban is ilyen volt Bobby vagy Pamela távozása, és bár előbbi visszatért, nem volt nagyobb húzóerő egyes nézőknek.
Jock kiírását valahogy elfogadták, mert az élet produkálta, az Ellie csere csak egy évadot érintett, ugyanakkor szerintem Pamela kilépésével már a történetek sem lettek izgalmasabbak.

Cliff és Samantha még a 11. évadban is összejárogattak. Na nem szerelmi jelleggel, hanem vagy Johnny-ékra vigyáztak, vagy a család/gyerekek kérdésköréről beszélgettek, Samantha rákérdezett Cliff-nél hogy hogy sosem volt saját gyereke, aztán láss csodát, abban az évadban fel is bukkant Afton és a kislánya, szóval innen látni, hogy szerették felvezetni az egyes dolgokat és az évadot mindig előre megcsinálták.
Annyi biztos, hogy ha a Dallas-t előbb adják itthon, akkor Samantha karaktere kevésbé lett volna népszerű, azok miatt, amiket említettünk, ugyanakkor abba is gondolj bele, a Dallas női karaktereinek 90%-a úgy volt beállítva, hogy vagy aranyásók, vagy gazdag pasik női (még ha a szerelem fenn is állt), akik eleve egy előnnyel indultak, így szinte biztos vagyok, hogy a női karakterek közül aligha lett volna valamelyik népszerű. Ne felejtsük el, hogy annak idején Ellie is érdekből ment férjhez, illetve Donna első férje sem egy olyan pasi volt, akiről egy fiatal nő álmodik...Pamela ugyan nem érdekből ment férjhez, és ugyan dolgozott is, de nagy előny volt, hogy Bobby mégsem egy gyári munkás, albérletben, szóval eleve mindegyik nő úgymond a pole helyzetből indult, és ez Mo-on a 80-as években senkinek nem lett volna szimpatikus...azt mondom, jó, hogy megvárták a rendszerváltást a kezdéssel.

Még egy dolgot akartam írni: Tesómat megkérdeztem, hogy szerinte miért váltott ki akkora megrökönyödést a tanítónénikből az, hogy a Klinikát néztük? Szerinte tuti az volt nagyobb részben az oka, hogy eleve egy nyugati cikk idealizált világát mutatta be, de főleg, hogy nyugati cucc, mert nem NDK, hanem NSZK termék, és nem véletlenül kérdezték kiknél engedték a szülők, vajon mennyire "hajlottak el", hogy olyanra vetemednek, miszerint nem csak érdekli őket a nyugati világ, de már a gyerekeiket is arra sarkallják, hogy nézzék nyugodtan, kialakítva ezzel idejekorán egy olyan világnézetet, ami az akkori rendszerrel ellentétes volt. És én is így gondolom, hogy ez volt az oka, és nem az esti 8 órás időpont, vagy nem Brinkmann és Christa nyugdíjas szerelme...


2021-03-18 15:55.10
VU: nem is lett volna baj, ha a 3 gyerekre mindig összepontosítanak, de azért ifjúsági sorozat lévén szerintem több gyerekkel kellett volna foglalkozni, és nem csak 1-2 epizód erejéig. Ha több a karakter, akkor több történetet is tudnak kreálni, bár az is igaz, hogy Avonlea egy zárt közösség volt, kevés lakossal, furcsa lett volna, ha egy tucatnyi gyerekkel akarják a történeteket vinni. Pláne ahogy olvasom, később már annak a pár szereplőnek sem tudtak rendes történetet írni, mert ugye "kiöregedtek" a szerepből...az újak meg nem nőttek a nézők szívéhez...szerintem 3-4 évad elég lett volna, csoda, hogy 7 évadot ki tudtak hozni belőle, de már sajnos a rovására.
Az ilyen belterjes közösségben azonban aktívabb szerep kellett volna a többi mellékszereplőnek is, bár gondolom nem akartak túl kreatív irányba menni, meg ugye több költséggel dolgozni. A rokonokat pedig szó nélkül kiírni tényleg hiba volt.
Gus alakja valóban meseszerű volt, de ugye LMM törekedett arra, hogy a nagyon mélyről jött gyerekeknél bemutassa, hogy vihetik többre, csak segítség kell. Gus-nál viszont szerintem a mérleg túlságosan is átbillent a másik oldalra. Azért a készítőknek sem lehetett könnyű, mert tényleg az lehetett, hogy pár rész erejéig beteszik, aztán gyárthatták neki a sztorikat, mert a nézők annyira megkedvelték. Amúgy annyiból dicséret a készítőknek, mert a legtöbb ifjúsági sorozat 2-3 évadot él meg, pont amiatt, hogy a karakterek felnőnek és abban a környezetben/időben már nem hiteles a történetük. Most próbálok ifjúsági sorozatokra gondolni, de amiket mi láttunk, azok tényleg 1-2-3 évadosak voltak.

Borostyán: A Bűvölet történetét sem ismered, amúgy? Nem mintha kedvet kapnék hozzá. Az afrikai részek valós környezetben való forgatása azért is lenne fura, mert ha még Rómából sem sokat mutattak, akkor minek utaztak volna Afrikába? Könnyen el tudom képzelni, hogy kerestek egy olyan helyszínt, amivel elhitették, hogy Afrikában járunk.
A stúdiós megoldás tényleg nem tetszett, mert az amúgy is belterjes kapcsolatokat még "szűkebbé" tette ezzel a kevés mozgástérrel.
Emlékszem A kadétok és kollégistákra, az elején néztem is, üdítően hatott, de mivel a vígjátékokat annyira nem csípem, szép lassan azt is abbahagytam. Érdekes, mert sosem az olaszokkal volt gondom, sőt...de valahogy a sorozataik sosem kötöttek le. Az egész estés olasz filmeket inkább megnézem. Egy Pinokkió feldolgozásra emlékszem, az még tetszett is, de csak valami 3-4 részes volt, ott viszont eltalálták a környezetet, a karaktereket is.


2021-03-17 19:10.04
Talán arra gondolnak az írók/rendezők ilyenkor, hogy ha egy modern szállal újítanak, akkor biztos sikere lesz a feldolgozásnak, holott nem...ott főleg nagy hiba, ahol több részen, évadon vagy éppen köteten át megszokta a néző/olvasó, hogy mi az alapsztori, a karakterek és egyáltalán az egész hangulata. PC-nek lenni pozitívum, és a speciális témákkal be lehet vonzani az embereket, ugyanakkor az eredeti történet rovására tenni, szerintem nagy vétek. A feldolgozás lehet sikeres, és tetszhet is sok mindenkinek, ez szubjektív megítélése kérdése, mert a marginális témák engem is vonzanak, de tudni kell kezelni az adott felállásban. Mennyi klasszikus történet van, ami elveszítené a varázsát, ha valami új dologgal egészítik ki. Nem a melegséggel vagy a néger kérdéssel van a gond, hanem hogy nem a megfelelő környezetbe került a téma.
Az már külön rossz, ha annyira elviszik a történetet, hogy az alapsztorit teljesen elnyomja, akkor ilyen erővel tényleg miért nem csinálnak egy teljesen új sorozatot? Arra jó az alaptörténet, hogy ráépítsenek valami újat, de a régit meg elnyomják?
Ha nem illik bele az adott korba, helyszínbe, világképbe, akkor meg egyenesen frusztráló hatást vált ki. Nem tudom ezeket a jogi dolgokat, de biztos sokkal jobban ki tudják játszani a kiskapukat, mert bizony mennyi ilyen feldolgozással találkozunk.
Most akkor az újabb remake-ben még mi várható? Sátánista (vallástagadó) fanatikusok, gyilkos feministák, vagy rasszista csoportosulások?

Nem láttam a 2003-as Pál utcai fiúkat, de gondolom nem volt osztatlan sikere.
Érdekes, hogy Gaby Dohm játszott benne, kellett egy húzónév? Pláne egy olasz-magyar műben?

Ha jól veszem ki, akkor Gilbert is meleg volt, csak éppen elkerülték egymást Cole-lal? Látom, azért erőlködtek heteroszexuális kapcsolattal is, vagy csak sejtetni akarták, örülhetett LMM, hogy ilyen feldolgozást hoztak össze...


2021-03-17 18:57.37
Az a gyanúm, hogy a Dinasztiának nem lett volna akkora sikere, csak abban az esetben, ha a Dallas előtt kezdik vetíteni. Mo-on valahogy nem nézték volna jó szemmel, hogy női főhős kavarja a szálakat, aki dúsgazdag, és mondjuk a brosstűje is drágább, mint más havi fizetése. Azért ez a világ nagyon távol állt a magyaroktól, és szerintem inkább ellenszenvet váltott volna ki. A meleg szál külön egy rizikó lett volna, mert azért a rendszerváltás körül a TV-ben még nem adtak ilyen témájú adásokat, vagy ha igen, akkor is csak érintőlegesen. Biztos, hogy a Dallas-szal is állandóan összehasonlították volna, önkéntelenül, mert azért voltak közös vonások. A szétszabdalás sem megoldás, mert elfelejtik a korábbi történéseket, vagy már nem akarják újra felvenni a fonalat. A Dallas sikere alatt értelemszerű, hogy felesleges lett volna...a lejtmenet szakaszában pedig úgy gondolták volna a nézők, hogy még egy (hasonló) maratoni sorozattal nem akarnak megküzdeni, hiszen most már a Dallast is csak szolidaritásból akarják végignézni (vagy pont abbahagyták), és a megszokott, kevésbé érdekes még mindig jobb, mint az új, de ismeretlen. A többi sorozatnál az évadok szerinti leadás szerintem nem volt zavaró tényező, de egy több mint 200 részesnél már az lett volna. Alexis-t sem kellett félteni, mert tudta kavarni a kártyákat, ugyanakkor mindig egyenlítettek nála.
A TV3 szerintem még egy darabig volt, hátha valaki meg tudja mondani innen. A Dinasztiát emlékeim szerint délután vagy késő éjjel adták (ismétlés?), valahogy az időpont sem volt ideális, mert emlékszem, hogy vagy suliban voltam, az éjjeli adást megnéztem, mert sokáig fenn tudtam maradni, de össze-vissza adták, így minden részt én sem tudtam nyomon követni.
Mintha naponta ment volna, de egy héten biztosan többször, mert viszonylag gyorsan lement a 6 évad. Azt se értem, elvileg minden ilyen sorozatnál kikötés volt, hogy az egész szériát vegyék meg, és azért is érdekes, mert nem tudok róla, hogy más csatornán esetleg leadták volna a maradék 3 évadot (még ha meg is vették a teljes sorozatot).
Annyira nem írtak erről, a TV3 sem az a csatorna volt, amelyik minden háztartásban ment volna, és a Dinasztia sem kapott akkora promóciót, nem írtak róla az újságokban, amivel felhívták volna a figyelmet arra, hogy ez a sorozat bizony olykor megszorongatta a Dallas-t is.

A török sorozat nem hangzik rosszul, bár elég sok klisét tartalmaz, és mint olvasom, az erőszakra, a bosszúra épül, ami nem rossz alap, de ha már átmegy öldöklésbe, akkor az ember ki tud égni belőle. Arra lettem volna kíváncsi, mennyire volt vontatott, vagy inkább pörgött és minden epizódot valami izgalommal zártak?
Ezel történetét, miszerint valóban meghalt-e vagy sem, hogyan hagyták nyitva? És azért, mert esetleg egy folytatásban gondolkodtak, vagy egyszerűen a nézők fantáziájára bízták?
Az az igazság, lehet érdekesnek érdekes, de azért egy hosszabb sorozat megnézése ma már egy kötöttség...ha a TV-ben megy, nem mindig vagy otthon, vagy más dolgod van...ha interneten nézed, akkor nem biztos, hogy lesz időd pótolni...egyben megnézni pedig képtelenség. Azért is van az, hogy főleg a Netflix a minisorozatokat részesíti előnyben, amelyek 4-10 részesek, és mondjuk 2 nap alatt meg lehet nézni, ha az ember rááldozza az idejét.
A sok évados sorozatoknak olyan színvonalat kell hozni, amivel holnap, holnapután és 178 nap múlva is a képernyő elé ültetnek, vagy heti egyszer bevállalja az illető, hogy időt áldoz rá, bár akkor meg több év...de régen se volt másképp, a Dallas 7 évig ment nálunk.

Az Onedinnel kapcsolatban igazad van. Pláne a 70-es években még annyi sorozatot sem kaptunk, így az újdonság erejével hatott. Mivel más szórakozási forma ritkán volt, így az ember be tudta rendezni úgy az életét, hogy X napon azon izgul, hogy mi történik egy hajón...minden bizonnyal a mai világban vontatott lenne ez a tempó. Anne kiírása szerintem is egy nagy fordulat volt, lehet pont azért lépték meg, hogy valami izgalmasabb is történjen...mondjuk abban az időben a szülésben belehalni nem volt olyan ritkaság, szóval valamennyire korhűnek is számított.

A választás úgy volt, hogy Cliff esélyei kedvezően alakultak, így JR mindenáron fogást akart találni rajta. Elejtette a családban, hogy furcsa, miszerint Cliff-nek nincs se barátnője, se felesége, akkor lehet nem is nőket a szereti? Pamela önkéntelenül is megvédte a bátyját, és közölte, hogy de bizony volt menyasszonya neki, csak meghalt...a lány teherbe esett, de Cliff (és lehet a lány sem) akarta vállalni a babát, az abortusz során viszont a lány meghalt. Na az abortusz, és a halál ténye éppen elég fegyver volt JR kezében, kiszivárgott az információ, Cliff pedig elveszítette a választást. Pamela nagyon ki volt bukva, még az öreg Jock is JR-t támogatta, hogy a politika már csak ilyen. Később Cliff látszólag elfogadta a vereséget, majd bosszút esküdött JR ellen, akkor döntötte el, hogy elcsábítja Samanthát, innentől már ismered a sztorit, mindent kihoztak belőle, amit lehetett. Sőt a 4. évadban ugyanezt a szálat megint elővették, miszerint Samantha Cliff és JR között őrlődik. Amúgy ezek a tabutémák akkoriban még az USA-ban is botrányt váltottak ki, pontosabban inkább az, hogy egyáltalán a 70-es években ezt a TV elé viszik, nem volt "illendő". Pl. Samantha post parthum depressziós története külön kiverte a biztosítékot, mert ha egy anya szülés utáni búskomorságba is esett, azt semmiképpen sem illett kimutatni, nem még olyan formában megjeleníteni, ami felháborodást, és semmiképpen sem együttérzést váltott ki az emberekből.
Bár kitartott nők mindig voltak, de ugye a szocializmusban tiltották a munkanélküliséget...nem voltak olyan nagy jövedelmi különbségek. Ha egy-egy gazdagabb férfi felesége megtehette, hogy nem dolgozik, akkor is inkább volt egy kamu munkahelye, vagy valami hivatalos bejelentett státusza, adva a látszatra, hogy mindenkinek dolgoznia kell, és senki nem lehet annyira gazdag, hogy tétlen legyen...most gondold el, a 80-as években, ha egy Samantha kaliberű nőt bemutatnak, az még inkább ellenszenvet váltott volna ki. Még ma is megvetik azokat a nőket, akiknek semmit nem kell tenniük a jólétükért, hát akkor mi lett volna? Az meg egyenesen vérlázító lett volna, hogy nem csak gazdag, szép, és ennek ellenére mégis elégedetlen az életével, holott mennyi nő cserélt volna vele...még a mai napig, főleg faluhelyen is az megy, hogy az asszony tartson ki a férje mellett, ha már hozzáment, és viselje a szenvedéseket, de ne váljon el, mert az a gyengeség jele. Ha nem lehet gyereke, akkor fogadja el azt...ha a férje megcsalja, vagy elhanyagolja, akkor is alkalmazkodjon...de így a nyilvános ivászat, és a kirakatházasság erőltetett bemutatása semmiképpen sem olyan volt, amivel azonosulni tudtak volna az itthoniak...ez csak egy karakter, és a többinek is volt valamilyen keresztje...jó, pár kivétel akadt, akik pozitívabb karaktert hoztak, de azért bőven ellensúlyozták a másik oldalon.


2021-03-15 23:24.11
VU: lehet a 11 rendező miatt is volt, hogy a történetek egymástól teljesen függetlenül íródtak, ezért nem fektettek egyes karakterekre akkora hangsúlyt, a különálló történetek miatt meg nem fektettek hangsúlyt a folytonosságra, a kapcsolódó pontokra. A kisebb karaktereknél nem gond, ha nem volt magyarázat, de azért rokonoknál és fontosabb mellékszereplőknél illett volna megjegyezni, hogy mi lett velük.
A boszorkányra bármit ráfoghattak volna, pl. hogy vándoréletet folytat, és amúgy se maradt volna a faluban, de hátha visszatért majd...
Meg azt vettem észre, hogy nagyon csak a főcímszereplők történetei voltak kötöttek, a többieket nem tartották érdemesnek arra sem, hogy megmagyarázzák, miért ennyit szerepeltek, vagy miért tűntek el.
A halál meg gondolom azért nem játszott, mert ifjúsági sorozatról volt szó. Azért még mindig le vagyok döbbenve, hogy Sara karaktere milyen hamar kifutotta magát, pedig ő indította be a sorozatot.
A két fiatalabb srácnak esélye se lett volna, Felicity amúgy is koraérett volt, nem?
Mondjuk Sarával összehozhatták volna valamelyiküket, de gondolom, nem mertek erre építeni a színésznő miatt sem.
Biztos, hogy Gus-t azért hívták vissza a befejezésre, mert a nézők sem szerettek volna mást Felicity férjéül.
Az lep meg, hogy ifjúsági sorozat lévén volt 3-4 gyerek, akikre tudtak építeni (a végén már rájuk sem), és bár voltak gyerek karakterek, de a legtöbbje statisztált, vagy bábszerepe volt. Miért nem hoztak ki többet a gyerekekből? Hiszen ilyen kis közösségben a belterjesség egy nagyon fontos tényező, amire lehet építeni. Lásd pletykás asszony és lánya.

Borostyán: jól ki lettek választva a színész(nő)k, és az a gyanúm, hogy pont nem A-listás sztárokra építettek, anyagi okok miatt sem. Lásd stúdiófelvételek fejezet.
Azért kérdeztem, hogy volt-e hasonló olasz sorozat, a Bűvöletről hallottam, de nem néztem, de ugye az olaszok eléggé vallásosak és érzelemközpontúak (fontos náluk a szerelem), és ehhez képest inkább a Piedone, a Polip, amiket kaptunk tőlük...az a gyanúm, hogy ha voltak is a Borostyánhoz hasonló sorozatok, lehet nem kaptuk meg őket, vagy az igényfelmérés alapján nem vállalták...a Bűvölet tudtommal szerényebb sikerrel ment.
Lehet azért volt a sok stúdiójelenet, mert a költségeket az afrikai jelenetekre csoportosították át? Tuti ott is forgattak és nem csak megcsinált háttér volt? Bár én sem tudom, miért ez rögzült be nekik, Afrikán belül melyik ország volt?


2021-03-15 22:29.23
Nem tudom a jogi részét a dolognak, de teljesen reális a felvetésed. Általában véve is akkor most gyakorlat lesz majd az, hogy régi író(nő)k sztorijait átírják modern korira, mert most csak úgy "adható el", ha van benne rasszista, meleg, vallásilag/politikailag eltérő szál, netalántán a klasszikus emberi kapcsolatokra már nem is lehet építeni? Én szoktam meleg témájú filmeket is nézni, de azok teljesen önállóak és olyan céllal készülnek, hogy kifejezetten egy fiktív, nem koppintott történetet adnak elő olyan témával, amivel a céljukat akarják elérni, vagy éppen érzékenyíteni vagy csak bemutatni a meleg élet buktatóit, szépségeit, egyediségeit.
Nem gondolom, hogy egy klasszikus műben, pláne amely több mint 100 éve íródott, mindenképpen bele kellene írni olyan történetet, ami sem az író, sem az akkori kor szempontjából (abban a felállásban és történetben) nem volt releváns.
Pláne a szellemiség, amit Te is kiemeltél, az mindenek előtt áll, és bármiféle kiegészítés, vagy hozzágondolás már torzítja az eredeti mű célját és tartalmát.
Szerintem semmiféleképpen sem szabályos, hogy a halott írónő nevével adnak ki könyveket marketing célból. A megfilmesítés nyilván más, mert ugye nagyon sok filmes verzió elüt az eredeti műtől (hozzáteszem, ennek sem örülök).
Jól írod a példát, mi lett volna ha pl. a Pál utcai fiúkat feldolgozzák (megy most színházban is), és akkor az alkotói szabadság jegyében Nemecseket kiközösítik, mert meleg és ez nem fér bele a férfias küzdelem képébe. Vagy bármelyik másik szereplőt átformálnak...pl. Geréb politikai okok miatt árulja el Bokáékat, Ács Feri meg valami vallási szekta tagja, amelynek a célja a térhódítás...biztos, hogy felháborodnának az emberek.
Nem volt a Kőszívű ember fiaiban ilyen, csak példának hoztam fel. De akár fel lehetett volna vetni ezt is, bármelyik szerelmi történetben, hogy a férfi azért nem veheti el a lányt, mert az cigány, és a családja nem támogatja (és nem azért, mert nem nemesi származású vagy gazdag).

Cole-nak egyáltalán írtak meleg partnert, vagy csak alázták? Mert ha ezzel a célzattal készült, az az írónő világképét is bántotta.
Biztos, hogy a mai viszonyokra építették rá a kiközösítést is, hiszen ha akkor az írónő sem említett ilyen sztorit, honnan tudták volna, hogy milyennek írta volna meg?
A néger sztori megint más, bár nem gondolom, hogy azt jobban tudta volna kezelni, max. több történetet tudott írni a többi szereplő rovására...szintén az eredeti művet formálta át.


2021-03-15 22:09.33
Nagyon nehéz megítélni, hogy milyen fogadtatást kapott volna a Dinasztia. Alexis olyan volt, mint JR férfiban, bár azért voltak érzelmes oldalai, és sokat csalódott ő is, nem kímélték a készítők, pl. ártatlanul börtönbe is került, rálőttek, kétszer is elveszítette a gyermekeit (akik aztán visszatértek, de addig halottnak hitték őket), elrabolták, a lánya a férjével csalta meg, a negyedik férje majdnem megölte és hadd ne soroljam. Viszont tényleg az volt az érdekes, hogy őt csak vendégszereplőnek, egy szezonra szerződtették volna, kavarjon egy kicsit, majd akkora sikere lett, hogy nem volt kérdéses: köré építenek minden sztorit. JR azért szerepelt a Miniseries-ben is, és mondjuk azért már ott is kapott fajsúlyos történeteket, de egyértelműen nem láthattuk azt az oldalát, amivel ő később világhírű lett, és már köré írtak minden történetet. Bár az utolsó évadokban nála is gyengítettek a karakterén, biztos vagyok benne, hogy ez is a Dallas hanyatlásához vezetett.
Alexis amúgy az utolsó évadban nem is szerepelt minden epizódban, ezt kevés főhősről tudjuk elmondani, miszerint nem szerepelt minden részben.
A Dallas még elég nézett volt Bobby halála/feltámadása idejéig, így lehet a Dinasztiát nem kellett volna addig elindítani...félő az is, hogy túlságosan is összehasonlították volna a Dallas-szal: olaj, gazdagok, hatalmi játszma, szerelmek, Alexis=JR, amerikai sorozat, stb...és úgy érezték volna, hogy egy kissé koppintás, annak ellenére, hogy a Dinasztia egész más vonalakra épült. A Dallas után viszont leadni nem lett volna szerencsés, ki nézett volna meg még egy olyan hosszú sorozatot? Ha meg párhuzamosan adják, az sok lett volna egyszerre, és azt mondhatták volna, elég egy sorozat, a Dallas, amit már megszoktak az évek során, nem kell még egy hasonló, kapitalista, ugyanakkor nőközpontú sorozat. De tényleg csak tippelek, ezt már így utólag így nem tudjuk meg. Ha meg eldarabolva adják le, akkor a néző nem tudja felvenni a ritmust, és szép lassan lemorzsolódik. És lehet a költségvetésbe sem tudott volna beleférni. Az is igaz, hogy a keddeket más sorozatoknak tartották fenn, két ilyen hosszú sorozatra nem mertek építeni egy időben, mert nehezen volt megjósolható a nézettség is. A TV3-on sem tudom miért állították le, mert annyira kevesen nézték? Ezt simán el tudom képzelni, de ugye sok embernek nem volt TV3-a sem.
A Savannah-t én is hosszabbra tippeltem, és emlékeim szerint itthon leadták mind a 2 évadot, de lehet csak az egyiket...erre majd valaki hátha tud innen válaszolni, de szerintem nem 17 rész ment le, hanem annál több.
Amerikában sem volt akkora sikere, bár az is lehet, hogy ebben nem is volt több, és ennyire is tervezték.
A latin sorozatoknál sok a 150 rész, pláne olyan időpontban mennek/mentek, amikor az emberek dolgoznak, vagy éppen hazafelé tartanak. Bár a nyugdíjas réteg biztos nézi, de azért a nagyon hosszú sorozatoknak is megvan a hátulütője.
A törökről írhatsz, ha nem is hosszan...azt hallottam én is, hogy sok benne az öldöklés, válogatás nélkül, így ez már az emberek ingerküszöbét is negatívan érinti.
Az új Dallas bukását tényleg nem lehet a régi sikeréhez mérni, és csatorna ide vagy oda, de bárhol adják, nem lett volna sikere, pontosan azok miatt, amiket írtál.

Az Onedinről jól sejted, mivel történelmi jellegű volt, így belefért abba, hogy leadják itthon is, hiszen nem a modern, vadkapitalisa, kirívóan nyugati alapokra épült. Különben tényleg olyan sokan nézték? Emlékeim nem lehetnek róla, ismétlésnél meg sosem vett rá a lélek, hogy nézzem, valahogy azt éreztem, nem az én műfajom.
A Klinika szerintem csak azért került bemutatásra, mert bár a mérhetetlen gazdagság és luxus ott is megvolt, ugyanakkor a karakterek nem mentek ölre egymással a hatalmi és vagyoni harcokban. Brinkmann alakja is túlságosan is idealizált volt, amivel inkább meg tudták őt szeretni, és mellékessé vált az anyagi jólétük. Szóval a következtetésed jogos...volt benne pár tabutéma, ami miatt nyilván nem mindenki tudta elfogadni, lásd a tanítónéniket...de szerintem ők is úgy voltak vele, hogy egyes dolgokkal nem 6-7 évesen kellene szembesülnünk, bár mint írtam, az egyikőjük előszeretettel mesélte a háború borzalmait, szóval így nem éreztük a következetességet.
A Dallasban az elején szintén volt még egy történet, amikor úgy volt, hogy Cliff nyerni fog a választásokon, aztán felhasználtak egy sztorit ellene, a menyasszonya az abortusz során életét veszítette. Ez már olyan politikai csatározás volt, ami egy magyarnak az ingerküszöbét lehet átlépte volna. Persze, nekünk ettől tetszett, mert olyan történetek mentek, amik számunkra meghökkentőek voltak...pl. gyerekként sosem értettem, hogy Lucy-t a szülei miért "hagyták el", felnőttként nyilván a kép már sokkal árnyaltabb volt. Gondolj bele abba is, hogy mennyire nem tudtak volna az itthoni háziasszonyok Samantha karakterével sem azonosulni, aki bár szép és kedves volt az elején, de unatkozott, aztán a gyerektelenség és a férje hűtlensége miatt elkezdett félrelépni, inni, gyereket akart a feketepiacon venni, majd amikor megszült, akkor a gyerekkel sem foglalkozott. Az még a hazájában is nagy botrány volt, hogy JR a saját sógornőjével kavar a felesége ellen, sőt Kristin-t is teherbe ejti.
vagy ott volt Lucy karaktere, aki 17 évesen a nagyapja alkalmazottjával, a 30-as Ray-jel hempergett az istállóban. az itteni szocializmusban is voltak meredek történeteket, de nem kerültek így a nagyvilág elé.
A Guldenburgokat valóban úgy adták le, hogy minden évadot külön-külön, tehát tartottak szünetet. Mégis Neked lesz igazad, mert szerintem is inkább 90-91 körül ment az első évad, és nem a 80-as évek végén, mert annyi biztos, hogy a 3. évad 1993/94 ment, a második előtte egy évvel, és az első így 1991 körül, tehát szerintem a Dallas már ment egy ideje. Lehet, ez is volt az oka, hogy a Guldenburgokat nem nézték annyian, és az ottani nagyvilági élet már nem volt annyira szembetűnő a Dallas után.


2021-03-15 16:43.37
VU: szerintem is jobb lett volna egy történet arról, hogy Sara elszökik, aggódnak érte, majd levonják a tanulságot. A lázadós korszakba pont belefért volna, de ez a hasonmás sztori nagyon elcsépelt. Belegondolni is rossz, ha a másik karaktert meghagyták volna. Minek?
Ugyanakkor a többi mellékszereplőt illetően, ahogy írod, voltak bakik...azt utálom én is, ha meg sem magyarázzák, miért tűnt el az illető, mi lett a későbbi sorsa...arra gondolok, azért nem mertek lezárni sztorikat, mert abban reménykedhettek, hátha egyszer visszatér a karakter, és akkor nehezebben lehetne megmagyarázni az előzményeket?
Azt sem tudom, de majd megírod, hogy minden epizódot más-más rendezett? Mert ha igen, akkor valószínű ott le is zárta a sztorit, ami egy másik rendezésben már nem kapott helyet...persze, a kontinuitási dolgokra figyelni kellene, mert ha egyben látják az egész évadot, akkor kiütköznek a hibák.
Most ez olyan, hogy a Dallasban is Jason karaktere teljesen más történetet kapott a sorozatban, mint a The Early Years filmben, pedig időben egymást követték a forgatások. Ilyenekre pedig elég lenne figyelni akkor, amikor megírják a történetet, és ha volt korábban említés, szinkronban maradjanak.
Pedig ahogy látom, voltak érdekes karakterek, még ha csak rövid időre is, de azért ezek a hirtelen és megmagyarázatlan eltűnések nem vallanak igényességre...rendben, a boszorkány kifutotta magát, mert egy kamaszodó gyerek már nem hisz benne, de pl. a fiú karakterek megküzdhettek volna valamelyik lányért. Gus Pike meg úgy látszik, hogy akkora sikernek örvendett, hogy egyszerűen nem tudták Felicity mellől eltávolítani.
Nekem Sally Potts, Clemmie Ray és Edward sem rémlenek, sajnos...
Úgy látom, karakterek voltak is, de valahogy nem akartak belőlük többet kihozni.
Vagy arra gondoltak, hogy a gyerekek, akik nézik a sorozatot, nem fogják úgysem ennyire túlgondolni az egészet, hogy kivel mi történt az eltűnésük után?
Azért kérdeztem, hogy hányan írták a sztorikat, mert valószínű nem egyeztettek, vagy nem is akartak ezzel foglalkozni.

Borostyán: én is csak később láttam a Cinema Paradiso-t, meg is döbbentem, hogy Agnese Nano már akkor ismert volt az olaszoknál.
Dario rémlik, de csak a karakter. Igazság szerint, mivel nem az elejétől követtem a sorozatot, így nem minden maradt meg bennem.
Azt sem tudom, hogy ezek a színész(nő)k mennyire voltak híresek, ismertek a hazájukban...egyáltalán ez a műfaj mennyire jött be az olaszoknak, vagy hozzánk csak ez jutott el?
Engem zavart a stúdió, mert ha már Rómában játszódik, akkor adják meg a módját, és lássun a városból is jeleneteket. Valószínűleg spórolni akartak, hogy a külsős forgatások ne kerüljenek túl sokba?
Egyáltalán a stúdiós megoldásokat is csak akkor szeretem, ha a történet is megkívánja azt a korlátozást.
A Szomszédok esetében nekem is feltűnt, hogy mennyire kevés volt a berendezés, szinte üres lakások...nem igaz, hogy nem tudtak többet belefektetni anyagilag, mert hát hosszú évekre rendezkedtek be, és nehezen hisszük el, hogy nem halmozódtak fel egyes dolgok a lakásban, pláne ahol 3-4 személy is élt egy időben. Bár az is benne lehet, hogy a szocialista lakás egyszerűségét akarták tükrözni, mint ahogy maguk a karakterek is állandóan sírtak, hogy semmire nincs pénz, lehet ezzel akarták demonstrálni, hogy valóban nem...


2021-03-15 16:18.34
Meglepő, annak ellenére, hogy nyitott vagyok, úgy érzem, ha egy író megálmodott egy bizonyos történetet, bizonyos karakterekkel, akkor tiszteljük meg azzal, hogy meghagyjuk az eredeti voltában. Hófehérke sem lesz szőke hajú, szeplős, kövér hercegnő, csak mert PC-nek kell lenni, akár a történethűség rovására is.
Nem értem, és ebben semmi rasszizmus nincs, de ha valakit nem négernek álmodtak meg, akkor miért kell egy feldolgozásban négerré változtatni. Ugyanúgy, ha meg valakit néger karakternek álmodnak meg, akkor az sem örülne, ha a sokadik verzióban már fehér karakter játszaná.
A másik, amit írsz: TISZTA és behatárolt világkép, vallásos közeg...persze, egy meleg is lehet vallásos és tiszta erkölcsű, ugyanakkor a 19. század végén nem az volt a jellemző, hogy még kérkednek is vele, mint az idős asszony. Valószínűleg őt úgy elzavarták volna a faluból, nem hogy még élettársi kapcsolatban élt volna egy másik nővel. A Maurice-ban is hiába volt a két srác szerelmes egymásba, az egyik nem mert kockáztatni, mert akkoriban a melegeket a bíróság is elítélte, ami egy gazdag családnál egyet jelentett a szégyennel.
Az elfogadás fontos, ezzel nem is vitatkozom, ugyanakkor az adott közegben, időben és helyszínen. Ha mondjuk Londonban, a Soho-ban lettünk volna, ahol kifejezetten olyan klubok is alakultak, ahová csak meleg férfiak jártak, érthető, de még ott sem vonultak vagy hivalkodtak, hanem egy zárt közösséget alkottak. Faluhelyen pláne az elfogadás nem mindig úgy működik, mint ahogy kellene, így sokan inkább a nagyváros felé orientálódtak. Mo-on még ma is rejtőzködnek a vidéki melegek, és mindegyik szinte arra vár, hogy a fővárosba kerüljön, ahol szabadabb életet élhet. De ez a helyzet a többi volt szocialista állammal is. A négerek ugyan elterjedtek már Európában is, de még ma sem mindenhol illetik meg őket ugyanazok a jogok, még ha nem is kimondva, a társadalom részéről. Akkor egy 100 évvel ezelőtti történetben miért lett volna másképp, a rabszolgaság időszakában?
Sőt, a melegséget egyáltalán fel sem merték volna vállalni, hanem ha nem sikerül az elfojtás, akkor elköltöznek, vagy akár öngyilkosok lesznek (egyedül arra lettem volna kíváncsi, hogy a lelkész ezt a kérdéskört miként kezeli)...nyilván ez már nem fért volna bele abba a világba, pedig a valóság közelebb állt ehhez a képhez.
A 6 gyerek nem meglepő, vallásos családokban simán összejön ennyi. Jól írod, voltak szálak, amelyekkel ki lehetett volna tölteni a sorozatot, pl. az asszony feladja a karrierjét, személyiségét, gyermekhalandóság, betegségek, alá-fölé rendeltetési viszonyok, a túl vallásos élet, a gyermeknevelés kérdései, a háború közelsége, stb...ettől nem lesz sem modern, sem PC, ha beletesznek olyan elemeket, amik eleve nem lehettek volna abban a közegben, vagy legalábbis nem olyan felállásban.
Most adnak valami új angol sorozatot, amelyiknek nagy a sikere, klasszikus darab, régi idők, ott is kötelezően benne vannak a meleg karakterek, ugyanazt tudom mondani, hogy nem korhű...de talán még néger is van köztük, holott a nemesi családban ez elképzelhetetlen lenne. Nem szeretem én sem, ha van egy korhű darab, és azt csak azért is modernné akarják tenni, hogy a mai világ képére faragják...pont a lényeg veszik el benne.
Ez olyan, mint A két királynő filmben (Mária és Erzsébet, 16. század) tele az udvar néger és ázsiai karakterekkel, a nemesség és az udvar körében...ami eleve nem történhetett meg, miért kell fikcionálni, hiszen akkor pont az eredetiség nem marad meg.
A néger pasi fehér nőnek csapja a szelet szál is kb. annyira valószínűtlen, mint a többi....egy özvegy néger, gyerekkel, és egyáltalán meg sem mert volna közelíteni egy fehér nőt, már csak a falu haragja miatt sem, meg egyáltalán a nőtől sem várhatott volna többet.


2021-03-15 15:42.24
A 208 rész valóban sok egyszerre, érdemes lenne eldarabolva megnézni. Furcsa, és sokan el sem hitték, azt gondolták, direkt hagyták a főhős megjelenésének időzítését az első évad utolsó epizódjának zárójelenetére, hogy ezzel üssenek egy nagyot, és minden ami előtte történt, csak egy tudatos felvezetés volt. Különben ha az ember nézi a sorozatot, még könnyen el is hiszi, hogy dramaturgiailag is így akarták, és akár meg sem kellett volna magyarázni, hogy Alexis karakterét csak néhány epizódra akarták behozni. Az is érdekes, hogy mivel akkor még nem döntötték el, hogy ki játssza a karaktert, ezért a bevonulásos jelenetre egy modellt szerződtettek. Olyan hírességek neve került szóba, mint Sophia Loren, Elizabeth Taylor vagy Raquel Welch, de egyikőjük sem vállalta, szerintem nem tartották elegendőnek a pénzt, hosszabb távon így lehet nem is maradt volna Alexis a sorozat főszereplője. Aztán a köv. évadra szerződtették le Joan Collins-t a szerepre.
Azzal, hogy őt behozták, vált a Dinasztia egy nőies sorozattá, pedig csak azt gondolták, hogy majd a családfő exfelesége kavar pár rész erejéig, és ennyi.
Nem tudom így utólag megmondani, hogy mennyire javított volna a Dinasztia nézettségén egy hírverés...mondjuk a Dallas-szal egy időben adni sem biztos, hogy érdemes lett volna, két hosszú sorozat, két kötöttség. A Dallas után pedig már nem hiszem, hogy a nézők vállalkoztak volna egy maratoni sorozat nézésére. A csatorna sem biztos, hogy annyira mérvadó lett volna, hiszen az új Dallas az RTL Klubon ment, mégis olyan kevesen nézték, hogy átrakták másik műsorsávba.
Persze, a latin-amerikai sorozatok mind egy kaptafára épülnek, de egészen hihetetlen, hogy ugyanazokat a kliséket alkalmazzák mindegyikben. Mostanság a török sorozatokat futtatják, de ezekről sem tudok nyilatkozni, állítólag az sem tesz jót, ha sok a halál, az erőszak benne.
De gondolom a fő cselekményszál mindegyikben az, hogy a szép főhősnőnek, és a jóképű lovagjának össze kell jönnie.
A Savannah amúgy egy vadiúj sorozatnak számított még a hazájában is, és nagy reményeket fűztek hozzá. Csak 2 évadot élt meg, összesen 34 részt. Én néztem, de inkább csak háttérként, viszont az elején már annyira kusza szálak voltak benne, hogy érdemben nem szerettem volna követni. Ray Wise viszont emelt a színvonalán, aki a Twin Peaks-ben is szerepelt korábban. Tény, hogy még a 34 rész is soknak számít, de nyilván nem egy hosszú sorozathoz képest, ugyanakkor ebben sajnos nem volt több, meg kell hagyni.
Egyébként már sokan a Dallas-ban is elfáradtak, a legtöbben csak szolidaritásból nézték végig, ha már leadják, akkor kitartanak az utolsó részig alapon, de sajnos a kezdeti népszerűségtől már nagyon messze volt.

Az Onedin család amúgy 71-es, és ezért is külön érdekes, hogy 79-ben már adták nálunk (most néztem meg az imdb-én), majdnem 100 részes. Ahhoz képest hamar vetítették, ugyanis a 80-as évek előtt valóban nem volt divat a nyugat majmolása. Apukám dolgozott Bécsben a 80-as évek elején, de alapvetően ez nem volt jellemző, mi is csak 88-ban voltunk először, utána viszont minden évben, érdekes, hogy az akkori csillogás 2010 után már nem volt olyan szembetűnő, meg ugye a lakosság összetételéről ne is beszéljünk. A lényeg, hogy azért messze voltunk még a Lajtától, ha nem is földrajzilag. A Klinikát illetően igazad van...annyiból azért érdekes volt, hogy le merték adni, hogy azért az a környezet erősen a luxus kategóriának számított egy magyar szemében, ugyanakkor a sorozat nem a hatalmi és az anyagi harcokon alapult, sőt mint írod, még csak nem is az orvos-szakmai alapokon, a drámai részeket sem vitték olyan túlzásba, a tabutémákat is próbálták másképpen megközelíteni. Ehhez képest a Dallas abban az időben inkább ellenszenvet váltott volna ki a nézőből. Emlékezz vissza, amikor Samantha a feketepiacon akart magának gyereket venni, illetve, hogy milyen háttértörténettel indítottak, ami a két család konfliktusát okozta (különösen erős volt, amikor Tintás azzal vádolta Jock-ot, hogy már mindenét elvette, az olaját, a vállalatát, a menyasszonyát, most meg a saját lányát, Pamelát is). Vagy amikor Bobby-t rabolták el JR helyett, váltságdíjat követeltek, ott elemezték kinek milyen autója van, mennyi a vagyonuk, stb...azt gondolom, abban a miliőben, mivel az emberek 95%-a a legnagyobb egyszerűségben élt, nem tudott volna azonosulni az ilyen világgal, karakterekkel, történetekkel. Bár lehet pont a nagy különbözőség miatt egy bizonyos réteg szerette volna, de gondolj bele, ha a tanítónénik is mekkora döbbenettel fogadták, hogy a szülők engedik a Klinikát nézni (ami így utólag elég nyugdíjas sorozat lenne a mai világban), akkor egy Dallas esetében ez a réteg, egyáltalán az angol nyelv sem volt divat, emlékszem, hogy sokan a szereplők neveit sem tudták rendesen kiejteni, távol állt mindenkitől az amerikai világ. Még más az brit/angol cucc, mert olyan sorozatokat itthon is adtak a 80-as években, na de azok sokkal lájtosabbak voltak.
A Guldenburgokat illetően most megfogtál, az is lehet, hogy csak 90 körül adták először Mo-on, és nem a 80-as években. Ott is gazdag családok szerepeltek benne, és voltak hatalmi és vagyoni harcok is, tény és való, hogy nem olyan formában, mint a Dallas-ban, olyan őrületesen sokan nem nézték azt sem, bár elég nagy újítás volt a TV-történetben.
A repülőlezuhanásos részt lehet én is láttam, amikor először adták, és tetszett is. Mint írtam, nem mindegyik részt követtem, pl. Samantha fekete piacon babát venni sztorit már csak az ismétlésnél láttam, az első évad első pár részét egyáltalán nem követtem. Ne kérdezd mi volt az oka, és hogy miért nem tudott lekötni...lehet pont az a nagy hype váltott ki egy ellenérzést, hogy azért sem, meg aztán az elején az egy epizód=1 történet sztorik sem annyira kötöttek le, egyértelműen a folytatásos jelleg indított be engemet is.


2021-03-15 00:09.11
VU: ha így írod, ez tényleg irreális történetszál volt, még 2 epizód erejéig is...hogy a hasonmás küllemre és ápoltságra sem hasonlított Sara-ra, pláne vannak olyan vonások, amelyek nem tudnak megtéveszteni: hang, gesztusok, gondolkodás...legalább arra ügyeltek volna, hogy küllemre minél jobban hasonlítson Sara-ra, de ezzel még a többi szereplőt is hülyének nézték, miszerint egyiknek sem tűnt fel a csere?
Ha írni-olvasni sem tudott, és a beszéde sem volt olyan, akkor az már eleve egy bukó kellett volna legyen...úgy sejtem, elég méltatlan sztorival kezdték Sara leépítését. Talán ezt a részt még én is láttam, de így felnőttként eléggé bugyuta ötlet volt.
Még szerencse, hogy ezt a cseregyereket nem erőltették, egyébként is jellemző volt a sorozatra, hogy sok karakter csak 1-2 rész erejéig felbukkant, aztán eltűnt a semmibe, még a fontosabb karaktereknél is. Mit várhattunk volna ezek után?

Borostyán: Az olaszoktól én sem vártam ilyesmit...ha pl. latin-amerikai vonalon ment volna, akkor még elfogadom. Azt mondom, hogy Borostyán a szende szűz szerepre jó volt (Andrea volt neki az első pasi?), nem mondanám, hogy nem kedveltem, de valahogy mégis azt éreztem: nagyobb a füstje, mint a lángja. Szimpatikusnak az volt, de az egész sztorival irreálissá tették a karakterét, így a néző nem tudott vele azonosulni. Mert amit Te írtál, hogy az ilyen intézetből kiszakadt lányok 1%-ának sikerül a pozitív kitörés, megfejelve Andreával. Nyilván kellett egy ellenpólus, hogy ne legyen egy tündérmese az egész. Cinzia valóban temperamentumos volt, jól tudta ellensúlyozni Borostyán szendeségét, visszafogottságát. Szerintem szép volt Claudia is, bár az ő karaktere az elején nem jó oldalon járt. Dalma és Betsy is helyes lányok voltak, sőt Leona is feltűnő jelenségnek számított. Ilyen téren azért a sorozat felkészült volt, mert viszonylag esztétikailag előnyös külsejű megformálókkal dolgozott, bár nem attól érdekes egy karakter, hogy jól néz ki.
Leona májának sztorija semmiféleképpen nem volt kidolgozott, se technikailag, se szakmailag. De mit is várhattunk volna az autóbalesete után? Mondjuk azt sem tudom, hogy mennyire reális, miszerint egy tébolyult, gyűlölködő nő 180 fokos fordulatot vesz, és megjavul, de mondjuk ezt még fogadjuk el.
A többiek története meg valahogy nem tudott annyira megfogni...tehát szerintem a 22 rész éppen elég volt, megbontva pláne...44 rész az majdnem egy éven át ment, jót tett a Dallas előtti bemelegítésnek.
Azt is kell tudni, hogy Angese Nano akkor már felkapott színésznő volt, asszem a Cinema Paradiso-val futott be a sorozat előtt 3 évvel. Meg azon agyalok, hogy egyáltalán olaszok szoktak-e ilyesmi sorozatokat gyártani, vagy csak mi nem kaptunk belőle? Mert ez a stúdiós megoldás, túl sok belső jelenet nem vallott valami profizmusra...
Borostyán gyógyulása meg egyenesen a csodás kategóriát merítette ki: Leona mája egyből passzolt, ő meg a halál széléről gyorsan visszakerült az életbe, sőt teherbe is esett, ez már így sok volt, legalább 2-3 részre lehetett volna bontani, izguljon a néző is, hogy Leona mája passzol-e, újra olyan lesz-e Borostyán, mint volt? Legalább annyit tettek volna, hogy kiírják: fél év múlva...és akkor jobban elhiszem. Nyilván itt is elhúztak sztorikat, ha a végét ennyire összecsapták.


2021-03-14 22:51.55
Félre ne értsd, abszolút javaslom, hogy nézd meg a Dinasztiát, bár arra gondolok, hogy 208 rész sok lenne, még ha el is darabolnád. Azt kell tudni, hogy elég erősen indított a sorozat, az első évad tele volt érdekes fordulattal, a zárás pedig egy bírósági tárgyaláson érte a sorozatot, ahol felbukkan Alexis, a főhős. Ritka az olyan sorozat, ahol a főhőst nem láthatjuk az első évadban, hanem addig csak felvezet szálakat, majd a cliffhangernél robbant egyet. De tudnod kell, hogy Alexis-t is csak pár epizódra szerződtették volna, viszont akkora sikere lett a karakternek, hogy seperc alatt átvette a főszerepet is. A történetek egy idő után ismétlik egymást, még ha más felállásban is, ez a hosszú sorozatoknál elmaradhatatlan, a soha nem hallott testvérek és gyerekek is szerves részei ennek. Azt mondom, hellyel-közzel elmegy. mert pl. a Dallasban Jamie-nek és Jack-nek kifejezetten örültünk, ugyanakkor sajnos nagyon későn érkeztek, így valahogy sosem tudtak úgy beépülni, mint a többi főszereplő. James beépítése már abszolút kényszerű lépés volt, de Kristin, Katherine és Jessica érkezései mind-mind telitalálatosnak tűntek, hiába, hogy mindhárman a pszicho-testvér szerepét töltötték be. April, mint egy Ewing-férfi volt felesége, hosszú távon tudtak rá építeni, de Vanessára és James-re nem.
A Dallas után viszont a magyarok szerintem nem lettek volna vevők még egy hosszú sorozatra. Amit meg írsz, a kereskedelmi csatornák választéka, teljesen igazad van, veszett ügy lett volna a Dinasztia leadása, akármelyik csatornán...pontosan a TV3-on ment, de szerintem nem csak azért nem nézték, mert nem volt mindenkinek olyan csatornája, hanem mert egyszerűen a Dinasztiának itthon nem volt akkora hírverése. Ha mondjuk a Dallas előtt adják, vagy vele párhuzamosan és az ember felváltva tudja nézni, pl. egyiket kedden, a másikat pénteken.
Az megint más dolog, hogy a sorozat ára sem volt alacsony, és úgy érezték, hogy a közép és dél-amerikai sorozatok idejében a nézők már nem az USA-ból akarnak látni, a Dallas után a Savannah-t adta a csatorna, de annak nyilván nem volt akkora sikere.
Az örökölt szerelemnek a címére emlékszem, és hogy tetszett, de már a történet nem maradt meg bennem. Azt kell tudnod, és a mai napig nem tudom az okát, de amikor elkezdték adni a Dallas-t nálunk, akkor engem abszolút nem villanyozott fel, hiába emlegették. Így például a Miniseries-t talán nem is láttam, vagy csak azt a részt, ahol Lucy iskolát került. Az első évadból is azt, ahol Lucy elszökik, majd Garrison felbukkanása, és a szerelmi háromszög, Samantha teherbe esése. Julie halálára viszont tisztán emlékszem, mivel az volt az első halál, amit mutattak is, olyan sokkoló volt...de mégis írom, ezek ellenére sem lettem rendszeres néző, mondjuk úgy 3-4 adásonként néztem, amikor pl. a nagymamámnál voltunk, és mivel neki az ment, így kényszerből rávettük magunkat. Rendszeres néző meg tudod, hogy mikortól lettem.
A Dinasztia viszont már az elejétől nagyon lekötött, a karakterek megírása is elsőosztályúra sikeredett.
Szerintem az elnyújtott sztorik is kellenek, hogy lekösse a nézőket, leüljenek minden epizód elé...Samantha babájának sztorijai ezt biztosították is, csaknem 30 rész kellett ahhoz (ez itthon jó félévet jelentett), hogy kiderüljön, ki is a gyerek apja. Még ha az ember érezte is, hogy JR-é, azért ott volt, hogy bármi meglehet.
Amúgy a latin-amerikai szappanoperákat nem néztem, így azokról nem is tudok nyilatkozni. Általában akkor mentek, amikor edzésre jártam, és egyébként sem biztos, hogy belekezdtem volna bármelyikükbe is.

Az Onedin családnál akkor tényleg meglepő, hogy már 78-ban adták, azzal viszont kissé vitatkoznék, mert még a 80-as évek végén sem lehetett annyira kimászkálni külföldre...kezdtek bejönni nyugati cuccok, de azért még nagy volt a lemaradás. Ilyen szempontból teljesen pozitívumként értékelem, hogy már a 80-as években is adtak nyugati TV-adásokat, de inkább az olyanokat, amelyek nem annyira a vadkapitalista feeling-re mentek rá, vagyis nem a nagyon nagy társadalmi különbségeket mutatta be. A nagy mennyiségű haszonszerzés nem volt jó példa a szocializmusban, az eszme az egyenlőségre akart rámenni, a Dallas viszont közel sem erről szólt, nem is kell magyarázni, hogy miért nem adták. Ugyan a Derrick, a Guldenburgok és a Klinika is nyugati cuccok voltak, de nem a mérhetetlen gazdaságról, a zsarolásokról, az üzleti manipulációkról és olyan témákról szóltak, amelyek még amerikai szinten is tabunak számítottak, lásd testvérek, rokonok házastársainak elcsábítása, post parthum depresszió, hatalmi játszmák, és hadd ne soroljam.
Az újraszinkronizálással kapcsolatban köszönöm az információkat. Mondjuk Szerencsi Éva és Kránitz Lajos halála miatt itthon is új hangokat kellett keresni, nyilván az ember, ha megszokja az eredetit, akkor nagyon nehéz az újat megszeretni.
Azt ne tudom, hogy a péntek mennyire volt kötelező előírás, bár erősen javasolták, hiszen ez volt a Dallas fő adásideje. Nálunk ugye áttették egy időben vasárnapra, de abszolút nem tett jót a sorozat vetítési idejének.
Keddenként amúgy adtak tényleg nagyon jó sorozatokat, amelyeket én sem találok sehol a neten, teljesen osztom a véleményed, miszerint sajnálatos, hogy azokat annyira ejtették, pedig egy retro csatornán lenne helyük.
Mi a keddi sorozatokat mindig nagyon vártuk...lehet azért sem álltam át az elején, hogy péntekenként a Dallas-t kell nézni, mert valahogy a keddi sorozatokkal jól elvoltunk.

Az Anne Shirley-vel kapcsolatban elég meglepő dolgokat írsz, pl. hogy sokadik feldolgozás, mennyire új karaktereket vittek bele, és hadd ne soroljam.
A feldolgozásokat azért sem szeretem, mert sokszor nem hűek az eredeti könyvhöz/filmhez. Nem is a meleg szállal lett volna gond, hanem hogy rögtön 3 szereplőt is érintett. És abban igazad van, a 19. század végén, a 20. század elején hatalmas tabu volt, akit érintett, az inkább elmenekült a szülőfalujából, és olyan helyre költözött (nagyobb város), ahol kiélhette magát. Ha belegondolsz, eltelt 100 év, és ugyan ma már nem olyan nagy dolog sem a meleg, sem a néger szál, mégis az van, hogy Mo-on mindkettő egy stigma. Főleg, ha egy meleg vidékre születik, akkor nem olyan könnyű az élete, mert mások a lehetőségek, az elfogadás, az egészhez való hozzáállás. Vidéken inkább rejtőzködnek a melegek egymástól is, ki ne derüljön a kisvárosban, hogy ő is az.
Ha láttad a Maurice filmet, az 1910-es években játszódik, jól példázza azt, hogy mennyire titkolni kellett a melegséget, mert bizony börtönnel vagy közmunkával büntették, örök stigmát kapott az illető, így sok férfi inkább megnősült, és valahogy megoldotta, vagy sem...
Azt meg sem merem kérdezni, hogy a néger pasi néger vagy fehér feleséget talált magának?
De nyilván ott is voltak csúsztatások, pláne ha már csak róla szólt a sorozat, az eredeti verziót teljesen elnyomta. Nem azzal van a baj, hogy PC szemlélet, és betesznek meleg vagy néger szálakat, hanem az, amikor nem a megfelelő közegben és idősíkban akarják alkalmazni, illetve elüt a mű eredeti tartalmától.
Nem csoda, ha 3 évad elég is volt belőle, mert pont az eredeti sorozat tartalma veszett el benne.

Vanessa és JR az USA-ban jártak együtt, bár érdekes, mert Vanessát sosem említették, de valamikor Samantha előtt volt JR komoly kapcsolata. És akkor ott Bécsben, a nászúton kreálták ezt a karaktert, később hogy teljes legyen a kép, még James-t is behozták. A véletlen találkozás csak még erőltetettebbé tette az egészet, annak ellenére, hogy Vanessa karaktere még szimpatikus is lett volna, de James nem igazán volt kedvelhető.


2021-03-14 16:04.06
VU: számomra döbbenetes, hogy Sara karaktere már a 3. évadban megingott. Ezt a hasonmás sztorit más sorozatokban is elsütötték, szerintem nem egy kreatív megoldás. A Dinasztiában is az volt, hogy Krystle-t egy Rita nevezetű nő "helyettesítette", persze mindkét karaktert Linda Evans játszotta. Valószínűtlen, ha csak nem ikrekről van szó (de még ott is lehet megkülönböztető jegyeket találni), hogy találnak egy másik olyan embert, aki annyira hasonlít a célszemélyre, hogy még képes elhitetni a férjével is.
Persze, a VU-ban egy ilyen gyerekes szál még talán belefért, bár erősen lefogadom, hogy légből kapott, és ezer sebből vérzett a dolog. Viszont úgy gondolom, ha már ilyennel jöttek, az régen nem jó. És ha maga a színésznő sem adta ehhez és a sorozathoz a jó véleményét, akkor tényleg csak egy szenvedés volt, csoda, hogy a 6. évadig ellavíroztak.
Nem csoda, ha nem mertek szerelmi szálat írni a karakternek, hiszen szerintem is ott lebegett mindig, hogy mikor válnak meg tőle.

Borostyán: valóban túl meseszerű és romantikus. Amit leírtál, a valóság miképpen szokott lenni (teljesen igazat adok Neked), annál is inkább valószínűtlen az egész, a gazdag és jóképű pasi meg aztán pláne.
Így szerintem már az alapsztori is eléggé hibádzik, a repülőgépszerencsétlenség ehhez képest nem is akkora baki, mert hát valamivel ki kellett tölteni a sorozatot, és legalább egy ideig Adrea és Borostyán is külön kerültek egymástól.
Leona sztorijai szintén irreálisak voltak, ehhez képest még a többi egészen vállalhatónak tűnt.
Nyilván a végét úgy akarták megoldani, hogy Leona karaktere is megjavuljon, így olyan részletekre, hogy esetleg kihozzák az elmegyógyintézetből, vagy miképpen ölte meg magát, már nem akartak időt fecsérelni, még ha a nézőket érdekelte is volna. Az már viszont szakmai baki, miszerint biztos, hogy a mája passzolt Borostyánéhoz, még akkor is, ha nem szedett volna gyógyszereket, de alapjáraton?


2021-03-14 15:36.23
Kérdezd meg a színésznőket, mert engem is érdekelne, bár a 80-as években még nem volt annyira divat a fazonírozott punci, de lehet ebben előrébb jártak, mindenesetre azt tudni kell, hogy a szőr, és még a hónaljszőr sem számított cikinek, hiszen nézzél meg pár színésznőt, énekesnőt (Madonna), akik nem arról voltak híresek, hogy borotválták, szőrtelenítették az adott testrészeiket. Hogy maguk a karakterek mennyire voltak ebben a kérdésben "haladó" szelleműek, az is felvethet néhány kérdést, a folytatásokban már biztos voltak olyanok, akik éltek a lehetőséggel. Viszont maguk a színésznők lehet már előrébb jártak ilyen téren, bár ezt sem lehet biztosra venni. Javaslom, hogy keressél meztelen fotókat a színésznőkről, bár azokat lehet manipulálni, vagy ideiglenes alakítani, szóval az sem mérce...

A magam részéről köszönöm a magas szintű elmélkedésre okot adó kérdést, mert tényleg elgondolkodtató. De ha már így rákérdeztél, akkor megragadnám az alkalmát, és élnék a lehetőséggel, ha már ilyen modern világban élünk, - és bizony a férfiak egy része is borotválja, igazítja fazonra a szőrzetét - mi a helyzet veled? El tudom képzelni, amint élsz a fenti lehetőségekkel, főleg akkor van haszna, ha nem annyira nagy mérettel áldott meg a sors, ugyanis a kevesebb szőr optikailag is nagyítani tudja pénisz méretét, de lefogadom, hogy neked ilyen téren nincs panaszkodni valód, és sokan kíváncsiak a gyönyörű, méretes férfiasságodra. Ha esetleg nő lennél, akkor a kérdésem szintén fennáll, hogy miképpen is gondolkodsz erről.


2021-03-14 15:24.05
A Dinasztia valóban érdekes volt, úgy kb. a 6. évadig abszolút vállalható, de sajnos utána lejtmenetbe került, ugyanazok a klisék ismétlődtek: előkerült, soha nem hallott rokonok, pláne behozták Colby-ékat is, akiket valahogy sosem tudtam megkedvelni, a sorozat karaktereinek érezni pláne nem. A színészek is cserélődtek, vagy a karakterek eltűntek-visszatértek, főleg az utolsó évad volt olyan, amit már én sem néztem volna szívesen, annak ellenére, hogy 1-2 történetet jól megírtak.
Úgy tudom, itthon is csak az első 6 évadot adták a TV3-on néztem is, de utána nem tudom, hogy leadták volna az egészet. Kár, és magyarul sem találtam azóta, sőt szerintem DVD-n sem kapható magyar nyelven.
Szerintem az van, hogy a Dallas után már esélye sem volt a Dinasztiának, így asszem csak 1997-ben adták itthon először, amikor már a hazájában is régen véget ért a sorozat, 208 résszel, és 9 évaddal.
Nekem is tetszett, hogy nőkre építettek, mégis azért voltak benne férfivonalak is, tehát valahogy tudták az egyensúlyt tartani.
Az Onedin családot 81-ben adták? Nem előbb? Emlékeim nekem sem lehettek erről, valahogy mégis úgy tűnik, mintha a 70-es években adták volna...az ismétlésnél miért kellett a szinkronhangokat megváltoztatni? Az ismétlést sem néztem, biztos vagyok benne, hogy a maga idejében nagy siker volt, de szerintem nem lennék rá vevő. Azért a sorozatok 3 félék lehetnek...vagy nagyon vontatottak, vagy túl gyorsan történik benne minden (ilyenek a mostaniak, főleg a rövidebbek), vagy tartanak egy egészséges egyensúlyt, hogy lassú áramlat után gyors fordulatok, szerintem a Dallas is ebbe tartozik bele. Mert már mai szemmel lehet lassú sodrású, de ha megnézed, minden epizódban történik valami új is, amire tudnak építeni.
Inkább arra gondolok, a műfaj nem jönne be a mai fiataloknak...mint ahogy nekem sem a fantasy/sci-fi/kalandsorozatok, valahogy sosem kötöttek le.
Az örökölt szerelmet biztos néztem, de már nem emlékszem rá, és kár, hogy nem adták újból, vagy nem lehet hozzáférni.
A Dallas egyrészt drága volt Mo-nak, mint említettük, nem is tudták egyben megvenni az egész sorozatot, másrészt tényleg annyira vadkapitalista, amerikai stílusú, hogy a szocializmus még meg sem próbálkozott vele, az ottani légkör és hangulat annyira elütött a miénktől, és ugye a szocializmusban nem volt divat a nyugatot majmolni. Romániában, sőt Jugoszláviában is előbb adták, az első részt 1990. december 31-én adták, akkor már túl voltunk a rendszerváltáson is, és szerintem ez egy ideális időzítés is volt, mert még a TV uralta a szórakozási szokásokat, ugyanakkor a magyarok is nyitottak lettek a nyugati cuccokra.
Egyébként az elején itthon sem volt annyira népszerű a sorozat, a Miniseries-t nem látták olyan sokat, mint a soron következő évadokat. Aztán ahogy beszéltek a sorozatról, úgy kezdték el nézni egyre többen. Viszont a 10. évadtól itthon is jött a hanyatlás, annyi év után az embereknek túl nagy kötöttség volt úgy, hogy még további 3 évad várt a nézőre, tehát onnantól elindult egy csökkenés a nézettségben.

Nem láttam az Anne Shirley-t, de döbbenten veszem, hogy a VU spin off sorozata volt, 85-ben??? Tehát korábban kijött, mint a VU? Így leírva nem rossz, de hogy mennyire kötött volna le, azt nem tudom megítélni.
Értem én, hogy PC-nek kell lenni manapság, de a meleg és néger karaktereket én sem tettem volna bele, mert azzal az egész történet eredetiségét/hitelességét bomlasztják meg...főleg az író felé egy tiszteletlenség...pláne abban a közegben, ha nem voltak négerek, akkor miért gondolják, hogy azzal, miszerint beleírnak egy ilyet, majd mehet az egyenlősdi a társadalom felé?
Melegek pedig mindig voltak, de ha egyszerűen az író nem álmodott meg egy ilyen karaktert, akkor miért kell az identitásukat megváltoztatni?
A Dinasztia jut erről eszembe. Pár éve megcsinálták annak is a "modern" változatát. Ugyanazok a karakterek maradtak benne, de vagy 3-4 szereplőt néger/latin-amerikai színész(nő) alakít, és az eredeti sorozat Sammy Jo-ja (Heather Locklear alakította) az új sorozatban már pasi, és Steven férje. Rendben, hogy az eredeti sorozatban Steven is meleg, és ott is írtak már neki férfi szeretőket, ugyanakkor miért kell egy eleve női karaktert férfival eljátszatni? Félre ne értsd, a karakter nem nőből férfivá operáltatta magát, hanem szimplán biológiailag is egy meleg férfi, és természetesen latinos vonásokkal, ráadásként.
Most ez olyan, hogy ha Baradlay Kazimir sem volt cigány az eredeti műben, akkor egy feldolgozásban ne változtassuk már át cigánnyá, vagy más nemzetiségűvé.
Egyébként az eredeti Dallas-t is mindig ekézték, hogy egyetlenegy néger szereplő sincs a főcímben? Holott egész Amerikában, főleg délem, a négerek szép számmal élnek, nem igaz, hogy sosem került be a családba egy néger karakter sem??? Ha egyszerűen nem így álmodták meg, akkor miért meglepő? Pláne a Dallas republikánus sorozat volt, mely a fehérbőrűeket részesíti előnyben, a mellékszereplők között volt pár néger, és ennyi...a sorozat nem a társadalmi érzékenyítésről szólt, éppen ezért lepett meg a siket kisfiú/fogyatékkal élők története. Pozitívumként vettem, ugyanakkor szakmailag nem volt egy alaposan átgondolt szál, és pont itt kapcsolódom hozzád: Ray és Donna történetei önmagukban is kifutottak, de ha mégis megmarad a siket kisfiú szál, akkor pont a szakmai kompetencia hiánya miatt sem lett volna tartós, tehát szerintem még egy évadot ellavíroztak volna ezzel a témával, és Ray-t, valamint Donnát is kiírták volna (pl. elköltöznek máshová, ahogy lett is a sorozatban, bár egy bejegyzés szerint Ray-ék végül Svájcba mentek, de emlegették itt Párizst is, szóval ennek majd utána kell nézni, csak azt az évadot annyira nem követtem, amiatt, hogy a legkevésbé sem szeretem).
Ha Japánban játszódik egy film, és minden karakter japán, akkor felesleges fehérbőrű vagy néger karaktereket alkalmazni, és ettől még nem fogjuk azt mondani, hogy a japánok nem PC-k.

A Dallasban elég sok volt az orvosi baki, így a későbbi évadokban az ilyen jellegű vonalakat hanyagolták is. Viszont a Klinikát illetően elvárás lett volna, hogy ilyen téren kidolgozottabb legyen.

Vanessa, JR fiatalkori szerelmi Bécsbe költözött, ott szülte meg James-t is. Aki aztán 22-23 év után látogatta meg az apját Dallasban...azt nem tudni, hogy James mikor tudta meg, hogy JR az apja, de amilyen nagy reményekkel ment, 2 év alatt el is távolodtak egymástól. JR eljegyezte Vanessa-t is, de a nő később visszatért Bécsbe, mert nem tudott többet megbízni JR-ban.
Viszont az már nagyon romantikus szál, hogy JR a nászútján Bécsben véletlenül összefut Vanessa-val egy esti séta közben, amire azért került sor, mert már nem bírta Cally tempóját az ágyban:)


2021-03-12 11:46.07
Ez egy nagyon jó leírás...az az igazság, hogy sokan, akik SF-ba utaznak, azt várják, amit a TV-ben láttak...holott jól írod, hogy a sorozatot stúdióban forgatták, és később lemodellezték, asszem 85-86 után elégelte meg Joe Duncan a forgatásokat, és eladta a farmot, vagy nem engedte a további forgatásokat. Utána következett a "szobás" korszak. A rajongók leginkább azért csalódnak, mert azt hiszik, ugyanolyan állapotában hagyták a házat, holott fel sem ismerni. No meg sokan azt mondják, nem is olyan nagy a ház, amilyennek gondolják. Pl. több szobát képzelnek bele, egyébként meg borsos a belépő ára is, illetve eleve egy magyarnak költséges az USA-ba való látogatás is.


2021-03-11 15:11.44
Ne idegelj ilyenekkel...és attól meg lehet halni, vagy tudta, hová kell magába döfnie?


elejére ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... végére

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk