Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2025-01-09
Családi terápia
Egy csiga emlékiratai
Gengszterzsaruk: Pantera

2025-01-02
Bekövet a halál
Maria
Miénk lesz a holnap
Nosferatu
Vilma és a férfiak
Woodwalkers

2024-12-26
A nap, amikor apu megmenti a karácsonyt
A szerelem ideje
Better Man: Robbie Williams
Parthenopé - Nápoly szépe
Sonic, a sündisznó 3.
Sütimanók - Szupersipka-küldetés
Váratlan dallamok

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Hallatlan igazság
- Paramount Network, 03:45
Gyilkos ösztön
- Film Mánia, 04:10
A cég
- Mozi+, 04:40
Aniára várva
- Filmbox Plus, 05:15
Karácsony szellemében
- Film4, 05:15

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Nicolas Cage (61)
Clint Mansell (62)
Jeremy Renner (54)
Uwe Ochsenknecht (69)
Sammo Hung (73)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Nosferatu (2024) - Vélemények
Pokoli rokonok (sorozat) - Vélemények
A hivatal (sorozat) - Vélemények
- Filmes Sámánok Rendje -
S.E.R.E.G. (sorozat) - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Bocsánatos bűn aaaaa
Kristen Bell aaaaa

 

Americanlife hozzászólásai

Ugrás Americanlife adatlapjára

elejére ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... végére

Dallas (sorozat) - Vélemények

2021-01-31 18:13.35
Legalább annyi ravaszság lenne a tanárokban, hogy azt mondják, nézzük meg a filmet, de olvassuk el a könyvet is, és aki minél több különbözőséget tud felfedezni, az valamilyen jutalomban részesül, vagy abból lesz dolgozat, és nyilván akkor érdeke a diáknak is...bár amit erőltetnek, azzal csak rosszabbat tudnak elérni, és nem biztos, hogy ilyesmi motiválná a mai tiniket. Pláne a művek terjedelmei között is van különbség, Az egri csillagok, A kőszívű ember fiai, Az aranyember mind-mind többszáz oldalasak, A kincskereső lehet rövidebb, de egy harmadikos, az még nincs hosszabb olvasmányokhoz sem szokva. De való igaz, ugyanazok a kötelező olvasmányok vannak 100 éve, ami nem lenne gond, ha valóban annak a korosztálynak szólnának...teszem fel, ha egy magyar tagozatos osztályról van szó, ott megértem, ha ismerni kell ezeket a műveket, de sokkal jobb lenne, ha az ajánlott olvasmányokat nyomatnák, mert állítom, hogy azok között több szerethetőbbet találnának a diákok is.
Mellesleg ki határozza meg, és miért lesz kötelező egy mű? Mert ha nem olvassa el, akkor kiesik az alapvető irodalmi műveltségből? Van tucatnyi Jókai mű, mi az irányvonal arra, hogy van két kötelező tőle, de A nagyenyedi két fűzfa, az Egy magyar nábob, a Fekete gyémántok vagy a Rab Ráby mitől kapnak mást besorolást? Csak nem gyengébb művek, kevesebb mondanivalóval? Ki határozza meg, hogy mitől jelentős vagy kötelező egy mű? Lehet bármelyik Jókait elolvassa az illető, nagyobb élményt fog nyújtani.
Mondjuk más téren meg láttam lazítást...ugyan több mint 20 éve voltam általános iskolás, de a kezembe kerültek 7-8-as könyvek, biológia, fizika, kémia, matematika...meg kellett állapítani, hogy nagyon megkurtították az anyagot mindegyiknél, pl. bioszból egyáltalán nincs genetika, kémiából szerves kémia, matekból szöveges feladatok, és hadd ne soroljam. Nem mondom, hogy mindent kell tudni, de a mi időnkben és lehet előttünk is, több volt a követelmény. Amit tudok, mert angolos voltam, hogy ott a legnagyobb a szabadsága a tanárnak, hogy miből tanít, és nyilván sokféle tankönyv is rendelkezésre áll. A történelmi anyagból is sok mindent kivettek az évek során, vagy nyilván másképp tanítják. Annyi biztos, hogy kevesebb lett a követelmény, mert amilyen vékony tankönyveket fogtam a kezemben, az mindent elárult.
Én sem szorgalomból olvastam, és bár a nyári szünet alatt nagyon sokat pihentünk, sportoltunk, nyaraltunk, bandáztunk, de mivel mindig gyorsan olvasó típus voltam, ezért szerencsére sosem vette el az időt a nyári szünetből...gimiben már másképp volt...ott sajnos, ha épp vettük az adott művet, pl. Bánk bán, akkor nem volt más: a hétvégén pár óra alatt letudtam, de akkor már azért sem olvastam a nyári szünetben, mert sosem tudtam, hogy majd mit veszünk, hallani lehetett, hogy egyes magyartanárnak ez a fontos, a másiknak meg az...igazság szerint a gimis kötelező olvasmányok sem tetszettek, ott is az ajánlottakat vettem előre, és pl. a Vörös és fekete, vagy a Goriot apó sokkal jobban tetszettek, mint a kötelező magyar nyelvű művek, tudom, nem szép ezt leírni, de ez van.
De volt olyan is, hogy az ajánlottat elolvastam, mégsem vettük, de pl. az Árvácskát nagyon szerettem, az szintén csak ajánlott volt, de egy délután alatt megvan.
Nagyon kíváncsi lettem volna, hogy az óvónéni milyen indíttatásból olvasta fel a kisdobos szétlövését, bár ha ez még a rendszerváltás előtt volt, valószínű nem sejtette, hogy hamarosan már kisdobosokat és úttörőket sem avatnak...ha pusztán a borzalomra ment rá, akkor szimplán beteg...
Andersen meséiből is lehet válogatni, meg ugye az is kérdéses, milyen célt akarsz elérni? Nevelő célzat, szórakoztatás, vagy egyszerűen csak az érzelmek valamilyen szintű megélése? A kis hableányt én is imádtam, és szerintem nagy hiba volt eltérő tartalommal előadni, mert pont a mese lényeges üzenete veszik el.
Mellesleg az Anastacia is jól végződik a Disney verzióban, miközben a valóság az volt, hogy a cári családot brutálisan kivégzik, a rajzfilm már semennyire nem épített a történelemre...az ilyen ferdítéseket utálom, mert zavaró és hiteltelen. Egyébként sok Disney film egészen másképp végződik, mint ahogy a Grimm testvérek megírták, tehát valójában csupán a rajzfilmek megnézése is káros lehet, mert egy hamis csillogást, boldogságot sugallnak.

Dallas: nekem mindegy lett volna mikor tér vissza Pamela, csak lett volna egy pozitív végkifejlet. De valószínű azért nem merték meglépni, mert ugye nem tudták mikor lesz vége a sorozatnak. Kíváncsi lettem volna én is, hogy a Conundrumban milyen sztorit írnak Pamelának, és az a gyanúm, se Bobby-val, se Ray-jel nem hozták volna össze. Mondjuk Pamela esetében az alapkérdés sem annyira játszott volna, mert ugyan sokszor harcban és konfliktusban állt JR-ral, de az a tény, ahogy Pamela elhagyta a családját, ahhoz történetesen JR-nak semmi köze nem volt...érdekelt volna, hogy mit hoztak volna ki ebből...
A másik, hogy kétszer megpróbálták visszacsempészni valamilyen formában, egyszer, amikor azt hazudta Cliff-nek, hogy az orvosával jött össze, miközben beteg, másodszor, amikor az ingatlanos nő megjelent, bár az szerintem már csak évadkitöltő jelleggel ment, ugyanis Bobby és April akkor éppen szakítottak, és az évad végéig kellett húzniuk az esküvőjüket. Mondjuk, ha a készítők tudják, hogy Sheree J. Wilson az utolsó évadban April kiírását kéri, akkor lehet ezt sem nyújtják el, de hát egy terhesség bármikor jöhet, egy furcsa kérés szintén...
Igazándiból a nézőket inkább arra akarták rászoktatni, hogy Bobby életében Pamela többet már nem kap helyet...

Közben Quantumleap már válaszolt a Christopher-es kérdésedre...én még azt kérdezném, hogy Elena pasija miért akarta megölni Christopher-t? Szimpla féltékenység?
A robbanást valószínű nem élte túl, ettől függetlenül tudom, hogy terveztek folytatást, de mivel az egész egy eleve kútba veszett dolog volt, próbálkoztak megmenteni a sorozatot, de szembesülni kellett vele, hogy JR halála után a népet már nem érdekli a Dallas, és bár lehetne más történetekkel folytatni, de semmi értelme nem lenne, sikere meg pláne nem...főleg gyenge történetekkel, és kevésbé kedvelhető karakterekkel...ha most folytatódna, már Cliff és Christopher sem szerepelnének, az a pár karakter, akik maradtak, nem lennének érdekesek, vagy olyanok, akikkel nagy sikerrel el lehet adni az egészet. Szerintem sem lenne értelme a folytatásnak, csoda, hogy JR halála után még egy évadot készítettek, bár anélkül is meglettünk volna.


2021-01-30 22:17.31
Klinika: való igaz, még kettévágva az évadot is mindig úgy fejezték be, mintha az egy szezonzáró lenne, ezt már akkor észrevettem. Mondjuk szerintem nálunk technikai okok miatt is kellett fél-1 évet várni a folytatásokra, mert ugye megvenni a soron következő évadokat, fordítani, szinkronizálni kellett, és mivel itthon 88-92 között ment, így már majdnem a teljes sorozat megvolt, de nem tudták/akarták egyben az egészet megvenni, mert gondolom számított a nézettség is. Viszont a 6 év szünet nagyon durva volt, még ha a vége gyenge is, de pont azért le tudhatták volna korábban. A Hildegard a kórházban sztorira is emlékszem, jót tett a karakternek, abban az időben szerintem egész jó történeteket írtak és a lassú beindulás után a sorozat megtalálta a helyét, de sajnos az 5. évadtól vissza is esett. Ami nagyon bennem maradt, hogy szinte pár perc alatt meghalasztották Katharina-t, az az epizód valósággal sokkolt.
Utána még tartogattak pár jó részt, annak a résznek a végén viszont, amikor jött a zárózene, akkor olyan döbbenten fogadtam, hogy ennyi egy emberélet...
A felesleges dialógusokat sosem szerettem, kivéve ha valami mélyebb témáról szóltak.

Közben megnéztem A klinika topicot. Szívből gratulálok, mert nagyon szép munka, ahogy írtad az összefoglalókat, benne a személyes véleményeiddel, érzéseiddel. Örülök neki, hogy a Dallas után kedvet kaptál az összefoglalókhoz, és hogy Te csináltad, mert én akkor valami miatt nem voltam ráhangolódva, vagy túl sok lett volna a Dallas-szal együtt.
Meg azért kialakultak eszmecserék is, elég sok a hozzászólás, végig sem tudom majd olvasni...szóval hatalmas respect érte, és látom pár Dallas-rajongó is megfordult ott:)
Nem ígérem, hogy mindegyik részt újra tudom nézni, mert hosszú idő lenne, de kedvet kaptam hozzá, és ez a fontos.
Mivel franciát is tanultam, ezért a H-t nem ejtik, az u-t az ü-nek ejtik többnyire, az -es végződést pedig szintén nem ejtik, így bár elég fura, de szerintem Üzs-nek ejtik. Hogy miért kellett franciásítani, miért-miért? A franciáknak ez a mániájuk...lehet az Udo-t is megtanulták volna...de utálom, ha van egy eredeti nyelvű eredeti mű, és akkor azt nem lehet átvenni úgy, ahogy van, hanem rögtön az adott nép nyelvére kell "fordítani".
A Dallasban amúgy a franciáknál JR is zsiör lett, és nem dzsiár. A Dallasnál pláne a francia a főcímzenét is teljesen másra csinálta, így A klinika ebből a szempontból nem sérült.
Kérdés: az első részben szerepelt egy Dr. Elena...úgy tudom, Heidelinde Weis alakítja, aki a hazájában egy nagyon elismert színésznő volt. A történet szerint Klaus-t akarja magának, de mintha azt írtad volna, hogy meghal. Hogyan történt ez? Katie halálát mi okozta? Betegség vagy szimplán az idős kora?

Nem néztem a Gilmore Girls-t, nem az én műfajom, meg hát nem lehet minden sorozatot nézni, de tudom, hogy sokan oda vannak érte.


2021-01-30 21:57.24
Szerintem a tanárokat főleg az zavarta, hogy a TV-ből akartunk információt, élményt szerezni, holott a könyvekből kellene. Én egyet is értek a szemlélettel, és be kell vallanom, rengeteget olvastam kisiskolásként és tiniként is, ugyanakkor tonnányi filmet és viszonylag sok sorozatot is néztünk. Azt gondolom, hogy bárhonnan, csak érje inger az embert, és legyen meg az egyensúly, hogy mondjuk ne az legyen, hogy 5% a könyvekből, 95% a filmekből.
Továbbá azt se szerették, ha egy irodalmi művet nem olvastunk el, hanem a filmes változatát megnéztük...szakmai szempontból megértem, mert minden film jóval rövidebb és hiányosabb, mint maga a könyv. Viszont a legtöbb kötelező nem az adott korosztálynak szólt, most akkor miért olvasták volna el a "csak" ajánlott olvasmányokat ezek után, megvallom, azok nekem sokkal jobban tetszettek, mint a kötelezőek.

A tanítónéni nyilván a valóságot mesélte, és ismerni kell a háború borzalmait, de szerintem nem 6-7 évesen, és nem ilyen naturalista ábrázolással. Igen, még a rendszerváltás előtt kezdtem az általános iskolát, amikor a Klinika ment, akkor voltam első osztályos. A fura, tudod mi volt? Hogy alapvetően lehet nem néztem volna A klinikát rendszeresen (tudom, fura, mert a keddi sorozatokat sosem hagytuk ki), de így hogy a tanítónénik szörnyülködtek, felhívták a figyelmet arra, amitől tiltották volna a gyerekeket, és ezzel csináltak egy pozitív PR-t a sorozatnak, na onnantól rendszeresen néztük, mert hát azt mindenképpen kell, amitől ennyire tiltanának, vagy fel vannak háborodva rajta. Szóval az ilyen dolog, mint látható, abszolút visszafelé sülhet el, mert pont azt érik el, hogy ami "tiltott", azt meg fogja az ember kedvelni, vagy legalábbis kipróbálja. érdeklődik iránta. Ugyanez volt A sógun bosszújánál is. Azt már azért kevesebben nézték, nyilvánvalóan, de azt a kevés diákot ízekre szedték, megint fel kellett állni és elmesélni, miképpen kerülhetett erre sor...mit értek el vele? A következő részt már az is nézte, aki nem akarta (persze, ahol a szülő engedte).
Én imádtam Andersent, de nagyon sok meséje depressziós, vagy szomorú: A kis gyufaárus kislánytól kezdve a Jégkirálynőig. Ugyanakkor vannak nevelő célzatú meséi is, szerintem azokat érdemesebb először venni, hogy a gyerek tanuljon is belőle.
Azért az az óvónéni is erősen sérült valahol, ha késztetést érzett, hogy 4-5-6 éves gyerekekkel pont ezeket a meséket ismertesse meg a (a kisdobos lelövése rendszerellenes indíttatás volt nála?:). Aláírom, a gyerekeknek is meg kell tanulniuk, hogy van halál, de többek családjában biztos történt már olyan, meghalt a nagyszülő, dédszülő vagy más rokon, szóval a halált sem a könyvekből vagy a filmekből tanulják meg az emberek. Meg azt nem értettem, egy háborús, valós halál sokkal megrázóbb, mint egy fiktív, sorozatbeli, és akkor mégis az utóbbi miatt pattogtak, hogy Úristen, tegnap volt olyan, aki látta A klinikát??? És kik?
Az egészséges egyensúlyt tartani kell, és pont egy pedagógusnak tudnia kell, hogy mikor milyen történettel. A pláne az egészben az, hogy ezt a tanítónénit nagyon szerettem, és ő is engem, valahogy a mai napig nem értjük ezt a kettős mércét, és talán még él, lehet egyszer megkérdezném, és nem szemtelenségből, hanem mert tényleg kíváncsi vagyok a véleményére, hogy miért akadt ki azon, hogy A klinikát néztük, miközben ő szétrobbantott testű gyerekről beszélt?
Igen, Zsolnais, és mellette harmadiktól angol tagozatosak is, ami azért volt nagy szó, mert ez még a rendszerváltás előtt volt, amikor az orosz kötelező tárgy volt (ezt már szerencsére nem kellett tanulnunk). Utána végig angol tagozatos voltam az érettségiig.

Dallas: sokan írták az ultimatedallason is, hogy még az is jobb lett volna, ha Pamela meghal, mert legalább a karakterhez méltó a lezárás, így meg csak meggyalázták ezzel az irreális történettel...persze, ha meghal Pamela, akkor se nézték volna többen a folytatást, mert önmagában véve a kilépése is a sorozat kifulladásához vezetett.
De két ok miatt sem merték meghalasztani. Egyrészt Leonard Katzman titokban mindig reménykedett, hogy Victoria Principal visszatér, legrosszabb esetben a Conundrumban, itt úgy is tett volna, ha garantálják miszerint az lesz a befejező rész...utólag persze vissza is térhetett volna, szerintem mindenki örült volna.
Sok rajongó úgy fejezte volna be a Dallas-t, hogy egy nagy családi eseményen megjelenik Pamela, és visszatér Bobby-hoz és Christopher-hez.
A másik ok, ami miatt nem merték meghalasztani, teljesen evidens, hogy Bobby halála (és feltámadása) után egy életre megtanulták, hogy alapszereplőt nem írnak ki halállal, mert sosem lehet tudni, mikor kell visszatérjen...
De akkor is találhattak volna egy jobb történetet, pl. Katherine elrabolja, vagy ő akar valahol gyógyulni, miközben kéri a családot, hogy éljenek addig is szabadon.
Az álomévadot nagyon szeretem, különösen az utolsó 3 rész sűrű is volt, a lassú sodrás után beizzítottak a szezon végére, és tudtak újabb fordulatokat is tartogatni.

Az új Dallas legnagyobb hibája az volt, hogy lecserélték a készítőket is, akik mindent megtettek azért, hogy az új nyomokban se legyen hű és hasonló az eredeti sorozathoz.
Nem tudom, hogy meghalt-e Christopher, szerintem direkt hagyták nyitva. És azt sem tudom, kik akarták megölni...de ha egy alapkarakter távozik, Ken Kercheval sem él már, így ezek után szerintem a folytatásnak semmiképpen sincs értelme, ha még nagy lett volna a sikere, de egyáltalán nem...


2021-01-30 12:54.02
Azt még csak mellékesen jegyzem meg, hogy a tanítónéni a háborúról olyan dolgokat mesélt, és első osztályba jártunk, miszerint gyerekek hogyan haltak meg: egy kislány felvett egy tollat, és kilőtte a szemét, vagy egy srác felrobbant, és minden szerve szanaszét hevert, és asszem a tanítónéni testvére is meghalt, persze ez sajnos maga volt az élet, mert átélte, és nyilván kell ismernünk a háború borzalmait, de nem hiszem, hogy egy elsős gyereket ilyennel kellene terhelni, mert sokkal maradandóbb károkat okozott benne, mintha este megnézte volna a Klinika bármelyik epizódját.
Sőt, bár ennek azóta már más a politikai színezete, örömmel mesélte el, amikor megérkeztek az oroszok, és "felszabadítottak" minket, talán az már nem fért bele a történetbe, pedig köztudott volt, hogy ez a felszabadítás 45 éven át mivel járt, illetve akkoriban sokakat meg is erőszakoltak az orosz katonák.
És minden amúgy a valós életből építkezik, a könyvek, a kötelező olvasmányok, a színdarabok, a filmek és a sorozatok is, csupán számunkra kettős mérce volt zavaró, ami lehet neki 50valahányévesen már történelem volt, vagy immunis lett rá, egy 6-7 éves gyereknek attól még sokkoló.
Épp ezért nem értettük, hogy a Klinika mennyivel volt borzalmasabb, hogy az órát is el kellett amiatt halasztani, ugyan beszéljük meg, kik nézhették, miért, hogyan engedhette meg a szülő, stb...? Miközben ő teljes természetességgel beszélt a háborúról, ami még egy fiúnak is kemény, nem még a lányoknak.
Vajon melyik okozott nagyobb sebet? Mert mit érezhetett mondjuk egy félősebb 6 éves kislány, amikor teljes természetességgel arról mesélt, hogy az egyik iskolatársának a belső szervei a fán lógtak? Ezzel szemben Brinkmann prof és Christa induló szerelme, vagy az ottani betegek 1-1 története mennyivel volt sokkolóbb?


2021-01-30 12:26.32
A kötelező olvasmányok szerintem úgy jöttek képbe a sorozatok oldalon, miszerint sok pedagógus nem szerette, ha a diák sorozatot vagy kötelező olvasmányon alapuló filmet nézett meg, és ezért próbálunk egy párhuzamot állítani, vagy legalábbis megvizsgálni ezt a kérdéskört, hogy olykor melyik károsabb, haszontalanabb vagy borzalmasabb. Ugyanígy a Bibliát is emlegettük.
Csak azért "merészeltem" a magam részéről, mert nagyon bennem maradt, hogy a tanítónénik felállították azokat - amolyan stigmaként - akik merészelték nézni a keddi sorozatokat, sőt még el is kellett mesélni, miért engedte a szülő, miképpen néztük meg, egyáltalán hogyan vetemedhettünk erre?

Klinika: szerintem is szétszedték a 3 évadot, és nálunk csak egyszerre fél évadot adtak le, egyrészt lehet nem tudták megvenni az egész sorozatot, másrészt figyelhettek a nézettségre is, mert egyben leadva, ott lett volna a rizikó, mint a legtöbb hosszú sorozatnál, hogy a vége felé már megcsappan a nézettségi kedv.
Nem lennék meglepődve, ha az utolsó évad azért érkezett volna olyan későn, bár a 6 év akkor is durva, meg kell hagyni.
Közben megtaláltam a sziklaomlásos epizódot is. A meztelen Margot nővéres sztoriról azt gondoltam, hogy korábban ment, de majd abba is belenézek, nekem nagyon tetszett az az epizód. Amúgy meg lehetett figyelni, hogy epizódok között is olykor nagy volt a különbség...némelyikben tényleg csak nyugdíjas szinten ellavíroztak, vagy kitöltötték az egész epizódot az egyik páciens nem annyira érdekes történetével, míg más epizódok eléggé erősre sikeredtek.
Hildegard és a többi orvos, ápoló, dolgozó karakterei is jól el lettek találva. A francia verzióban amúgy Udo-t Hughes-nek hívták, muszáj volt nem megtartani a karakter eredeti nevét:(
Karola nekem valahogy kiesett, szerintem már akkor sem követtem őt, pedig Vollmers-re jól emlékszem. Most kedvet kaptam amúgy, hogy újranézzem...érdekes, mert amikor a Story4 adta, akkor valahogy nem, talán a kötöttség miatt, hogy mindennap azonos időben a TV előtt lenni, az vehette el a kedvem, vagy a Dallas-szal együtt már túl sok lett volna. Pedig tudom, hogy hívtak engem a Klinika topicba, hogy legyen epizód összefoglaló, vagy legalábbis egy eszmecsere.
A Klinikában amúgy a sorozatokhoz képest elég sok volt a hosszú dialógus, illetve az epizódkitöltő életjelenetek, de pont ez tartotta az egyensúlyt, hogy ne legyen egy szigorúan szakmai, orvosi sorozat.
Szerintem 4 évadig mindenképpen rendben volt.


2021-01-30 00:43.47
Itt felsoroltunk egy pár olvasmányt, és mindegyik ideálisabb egy alsósnak, mint A kincskereső kisködmön. Nekünk a 3-os és 4-es olvasókönyvünk szintén tele volt történelmi és olykor tudományos olvasmányokkal, ezért sokan nem is kedvelték, hogy rögtön bele a komoly dolgokba. Mert történelem nekünk is csak 5. osztályban volt. Én sosem bántam az ilyen témájú olvasmányokat, bár azért pl. sokkoló volt, amikor arról tanultunk 3. osztályban, hogyan végezték ki Dózsa Györgyöt, vagy az egri nők hogyan harcoltak a csatában. A versnél a Tiszára emlékszem, hogy azt meg kellett tanulni.
Azt gondolom, szerintem a magyar tanárok nagy része is tudja, hogy azok a kötelező olvasmányok, amiket kérnek, nem igazán a diákoknak valóak, így nem akarnak leragadni, sőt szerintem ők sem szeretik annyira, vagy nem mindent tudnak belőle, ilyenre is kell gondolni.
Én tudtam, hogy Vicuska és Jumurdzsák is fiktív karakterek, onnantól valahogy nem tudtam komolyan venni, pedig tisztességen elolvastam az egész művet. Bár lehet csak én vagyok olyan típus, aki nem szereti, ha egy történelmi művet romantikus-kalandregény alapokra építenek.
Jókai túl sok egy általános iskolásnak, de ha belegondolok, nekünk a gimiben egy okoskodó magyartanárunk volt, de még az se vállalt be Jókait, úgymond pár óra alatt letudtuk, hogy esetleg a többi művéről említést tettünk volna? Dehogyis? Az aranyemberről egy keveset, és itt nagyjából ki is futott. Szerintem sok magyar tanárnak nagy falat, és nem rosszból írom.
Harry Pottert alsóban lehetne olvastatni, bár fiktív, de ha legalább megszerettetik vele az olvasást, az nem baj, ugyanakkor mivel nem magyar írótól van, ami azért nem ártana, így szerintem a modern irodalom oktatásba se fog bekerülni, legalábbis itthon.

Dallas: Igen, Dack Rambo jóképű pasi volt, és 45 felett is kiválóan tartotta magát. Jamie karakterével mindenféle értelemben mostohán bántak: JR üldözte, piszkálta, Cliff kihasználta, megcsalta (kivéve az álomévadban), és még kétszer is meghalasztották, de a főcímbe se került be. Pedig tényleg nem csak Cliff felesége volt, hanem a Ewing család tagja is.
Már csak azért is utáltam meg a Dallast, illetve a 10. évadot, mert egyszerűen sosem akartam elfogadni, hogy Pamelának ilyen történetet írnak. Abszolút nem ezt érdemelte, és a karakteréhez sem passzolt. Szerintem az mindenkit sokkolt, és beszéltünk is róla, hogy az ismétléseket sem adták nagyon tovább, ahogy ő kilépett, tehát egy abszolút vízválasztó volt a Dallas történetében.
Én azért nem vártam vissza, mert sajnos tudtam, hogy a színésznő véglegesnek tekintette a kilépését, és lecserélni meg nem lett volna értelme, ezt jól tudták az írók. Ugyanúgy, Jocknál sem merték volna meglépni, hogy visszatér, hiszen nagyon balul sült volna el. Bár váltig állították, ha Bobby halott marad, akkor Jock visszatér, de ez sosem derült ki, így lett volna-e. A Parmelee sztori nem lett volna rossz, de már eleve ott elvérzett, hogy Pamela előre megálmodta, aztán a sok baki, majd a hirtelen távozása az egész felépített sztorit értelmetlenné tette, itt egyértelműen az írók hibáztak, annyira, hogy a néző nem is tudta komolyan venni az egész történetet.

Mark azzal a történettel, hogy Pamelát védelmezte JR-ral szemben, majd meg kellett küzdenie Bobby emlékével, Jenna gyászával, aztán amikor végre megkérte Pamela kezét, akkor ott volt a smaragdbánya sztori, és titkon azért féltékeny volt Matt-re is, szóval tudtak azért mit kezdeni a karakterrel, de a nagy dobbantás az lett volna, amit JR megtudott a múltjából: egyetemistaként az egyik diákot a vízbe dobták, akiről nem tudták, hogy nem tud úszni, csak viccnek szánták, de mire észbe kaptak, a srác megfulladt. Ügy lett belőle, de a bírót Mark apja és a többi srác szülei lefizették, így eltussolták. Mivel akkor nem emeltek vádat ellenük, az ügy így nem évült el. Most nem tudom, hogy JR mit kezdett volna ezzel az információval: megzsarolja Markot, felkavarja az ügyet, vagy Pamelának elmondja? Azért nem derült ki, mert hirtelen az évad utolsó részéhez értek, és más szálakat kellett lezárni. Jött az esküvő, ahol mindenki túlságosan is kiegyensúlyozott volt, sőt Cliff és JR is elásták a csatabárdot egy időre. Itt már fontosabb volt az Angelica bosszúja szál, illetve Samantha és JR kibékülése. Mivel Markot valószínűleg meghalasztották volna, lehet ez a régi ügy csak amolyan felvezető volt, vagy egy kis epizódkitöltő, amivel el tudják terelni a figyelmet a nagy boldogságtól, de az is lehet, hogy Mark halálához köze lett volna, sosem tudjuk meg.

Az új Dallasnál valóban írtam a topic-ba, az első évadot teljesen, a másodikat félig láttam, a harmadikból 1-2 videót. Én úgy tudom, hogy a szezon végén megölték Christopher-t, és mivel nem folytatódott, mert a 3. évad után belátták, hogy nincs értelme, sőt egy mentőakció is indult, hogy legyen folytatás, mégsem...szóval lehet nyitottan hagyták a kérdést.
Mellesleg nekem az új karakterek nem voltak szimpatikusak, a régiekkel meg már nem lehetett eladni a show-t.
Az volt a baj, hogy semennyire nem akarták kihozni az újból a legtöbbet, mert olyan karakterek nem szerepeltek, akikkel érdekes háborút lehetett volna indítani: Lucas, Margaret, James, Cally fia, vagy akár Lucy iker féltestvérei, ehhez képest a 4-es fogat párcserés történetét láthattuk, illetve Bobby részéről ott volt Ann, a volt férje és anyósa, illetve a lánya, Ann kivételével mindegyik iszonyú ellenszenves karakter volt, miért is kellett volna nézni?


2021-01-29 16:19.05
Tegnap rámentem az összes Klinika epizódra a youtube-on (eredeti nyelven), és 70 részt írt ki, de valamelyik duplaepizódos, mindössze 3 évad!!!! Valószínű nálunk szétdarabolták a 3 évadot 6 évadra, mert nem vették meg, csak apránként? A sziklaomlásos jelenetet nem találtam meg, de Katherine halálát igen (41. rész), szerintem utána még kb. az 50-55. részig vállalható volt a sorozat, de később semennyire. Még a pácienses történetek is teljesen ellaposodtak, pedig az elején azokat is jól megrendezték. Arra a részre emlékszem, amikor a fiú megölte a nevelőapját, akkor volt, hogy a tanítónénik felállították azokat a diákokat, akik nézhették a Klinikát, és ott szörnyülködtek, hogy mennyien megtehettük. Udo sztorijai önmagában véve jók lettek volna, ahogy utazott, azzal semmi gond nincs, kellett egy kis környezetváltás, számomra az Elkével való kapcsolata volt eléggé unalmas...az esküvőbe is belenéztem, és ott már érezni lehetett, kifutotta magát a sorozat.
Ki volt amúgy Carola? Mert a név ismerős, de nem tudom belőni. Valamint az melyik rész volt, ahol Margot nővér levetkőzik egy magazinnak, kirúgják és a betegek követelik vissza? Voltak jelenetek, amik ennyi év után is megmaradtak, míg a többi eléggé törlődött.
98-ban szerintem nem néztem a Klinikát, vagyis nem emlékszem rá, ha mégis, akkor valószínű annyira gyenge volt, hogy el is felejtettem:(
Nekünk volt TV3, de ott a Dinasztiát néztem, bár lehet a Klinikát is, már annyira nem tartottam számon.

A Vészhelyzet azért egy bizonyos pontig érdekes volt, de később már nehezen tudtak melléktörténeteket kreálni, a főszereplők távozásával meg az egészet gallyra vágták. Green doki kiírása maga volt a vég, jól írod.
Amerikában amúgy más törvények vannak, pl. olyanok is, amelyek itthon elképzelhetetlenek, igazság szerint nehezen tudjuk megállapítani, hogy mennyire valósak a vetített történetek...egyébként meg szerintem egy kórházi/orvosi sorozat csak úgy érdekes, ha nem egyben adják le, mert ugye eleve a nyomasztó környezet miatt az ember rendszeresen, és egyben annyi részt nem is tud befogadni, aki meg a szakmában van, annak vagy nem érdekes, vagy nem is nézi.
A Klinikánál szerintem az egész környezet meghatározó volt, és jó PR-t kapott az a vidék, szóval meg tudták alapozni a sikert, nem mellesleg a zenéje, a főcíme is nagyon emlékezetes.


2021-01-29 16:03.00
A Fekete István művek pláne egy alsósnak is valóak, azért durva, ha egy harmadikost olyan szomorú olvasmánnyal akarnak rávenni az olvasásra, ami még egy felnőttnek is sokkoló. Mivel alsóban nincs történelem, ezért felesleges is lett volna olyan jellegű könyveket olvastatni...illetve fejezeteket lehetett volna olvasókönyv alapján, pl. Botond legendája, Lehel kürtje, Rege a csodaszarvasról, ezek meg is voltak, de egy Egri csillagokat a maga terjedelmével egy alsósnak adni szerintem már kontraproduktív.

Nálunk amúgy A kőszívű ember fiait nagyon kevesen olvasták el, de az Egri csillagokat is, sőt egyáltalán a kötelező olvasmányokat általában véve sem forgatták, a fura az volt, hogy aztán pont ezeket a műveket annyira nem is vettük részletesen az órán, mondván úgyis kötelező, akkor biztos mindenki tudja miről van szó, holott nem. A kőszívű ember fiaiból még egy dolgozat, vagy fogalmazás sem került be, de emlékeim szerint órán sem nagyon foglalkoztunk vele. Sőt, a Légy jó mindhaláliggal sem...János vitéz, Ábel a rengetegben, Toldi, Ady, József Attila, Pál utcai fiúk, ezeket nyomattuk, illetve nyolcadikban a világirodalomból is, de a kötelezőeket sosem vettük alaposabban, fura...valószínű a tanárnő sem tartotta jogosnak, hogy azokkal kellene terhelni a diákokat.

Jókai amúgy mindent nagyon hosszan írt le, az Aranyember eleje azért is unalmas, mert olyan részletességgel taglalja a Vaskaput, hogy azon el lehet aludni. Ugyanez volt a Kőszívűnél is, pl. a csatajeleneket, vagy a bécsi környezetet hosszú oldalakon keresztül részletezte, hiába volt érdekes a történet, elveszett minden a rizsában. Persze, egy könyvnek az is a célja, hogy leíró jelleggel bemutasson, de ezeket inkább gimnáziumban lett volna érdemes tanítani. Önmagában véve, mert egy könyv története érdekes, de ha elveszik a lényeg, akkor egy általános iskolás abba fogja hagyni. Olyanokat is tudok, akik a szülőkkel olvastatták el, vagy vannak már olyan irodalmi kiadások, ahol a történetet 10-15 oldalban leírja, akkor képbe kerülnek, és már nem akarnak 300-500 oldallal megbirkózni.
A valós és a fiktív karakterek keverése nagyon szerencsétlen, mert ha majd a történelmet tanulja az ember, azt hiszi, hogy Cecey Éva is jelen volt, vagy a másik oldalon Jumurdzsák...pont az lenne a lényeg, hogy a valós történelmi személyekkel ismertessék meg a valós történelmi eseményeket.
Azzal is egyetértek, mert nálunk a törit sem nagyon szerették a diákok, a lányok pláne nem, így nem hiszem, hogy egy-egy romantikus történettel lehetett volna elérni, hogy megkedveljék a 48-as forradalmat vagy a Rákóczi-szabadságharcot.

Dallas: Jack esetében jól írod, hosszabb távra terveztek vele, mert a főcímbe véletlenül csak nem tesznek be akárkit. Jamie viszont kimaradt, pedig előbb érkezett, és Cliff feleségeként főszereplővé is vált. De amilyen hamar a főcímbe került Dack Rambo, a köztes epizódokban, amikor nem szerepelt, akkor benn sem hagyták, nyilván a történet is változott Jamie halálával és onnantól már tudni lehetett, hogy Jack-re sem fognak építeni, a színészre pláne nem. Amúgy 93 vagy 94-ben halt meg, pont a kombinált kezelés bevezetése előtt:(
Érdekes, nekem pont az 5. évadban nem volt annyira szimpatikus Mark, később a 6. évadban, illetve az álomévadban viszont már megkedveltem. Azt mondom, bár számomra is a Bobby-Pamela páros volt az örök, de jót tett a karaktereiknek a külön töltött az idő, más-más partner oldalán, illetve a rendezésért megint jár a plusz pont, a twist and turn storyline-t jó sokáig el tudták húzni, és az ember mindig arra várt, hogy végre mikor jönnek össze. Pont azért ugyanaz a véleményem, hogy Pamela kiírásával magát a karaktert is meggyalázták, mert nem illett hozzá az a történet, amit kapott, ezért is vált számomra a Dallas hiteltelenné, mert egyszerűen ezt a szálat nem tudta rendesen lezárni. Angelica leszbi sztorija nagyot ütött volna, de ugye a hímsoviniszta, homofób, republikánus sorozat nem merte meglépni, annak ellenére, hogy Samantha ingatag karakteréhez illett volna, ha már a régebbi történeteivel nem tudott fejlődni. Kenderson doki rendes ember volt, de valójában tudni lehetett, hogy egy Samantha kaliberű nő hamar ráunna. Így az a szál abszolút évadkitöltő jelleggel ment.
Mondjuk fura lett volna, ha Pamela beleszeret Bobby barátjába, röviddel a gyász után, bár azt még meg lehetett volna lépni, mert a két karakter szimpatikus volt egymásnak. Viszont Marc Singer-t is csak évadra szerződtették, mint Barbara Carrerát is, szóval tudni lehetett, hogy az a szál az évad végéig befejeződik. Érdekes, hogy Mark elevickélt a szezon végéig, majd akkor adtak volna neki érdekesebb történetet, amikor már az esküvő közeledett...nem tudom, hogy ha esetleg Mark mégsem hal meg (bár az volt a terv), akkor mit terveztek volna a köv. évadban, de erős a gyanúm, hogy a hirtelen halállal pont egy nagyot akartak ütni.
Pamela kiléphetett volna úgy is, hogy elköltözik, egy olyan kórházba, ahol gyógyulgat, szépítik őt, stb...és amíg nincs rendben, addig nem akarja Bobby-ék életét megzavarni, ugyanakkor arra kéri őket, hogy a távollétében is éljenek úgy, ahogy akarnak...de ezzel a halálos betegséggel, majd kamuszeretővel hazudni, miszerint otthagyta őket, a legrosszabb megoldás volt, pedig Leonard Katzman visszavárta Victoria Principalt a zárórészben, akinek egy kikötése volt: csak akkor szerepel, ha garantálják: valóban az utolsó rész lesz. Mivel ezt nem tudták, bár már korábban is tönkre vágták a karaktert, így nem tudom, hogy milyen történetet szántak volna neki a Conundrumban, ami egy fiktív álomutazás volt, miszerint milyen lett volna a világ JR nélkül...
Jockot pedig azért sejtettük, hogy nem hozzák vissza, mert eleve Jim Davis is meghalt, abból meg tanultak a készítők, hogy mivel jár, ha egy alapszereplőt lecserélnek (lásd Donna Reed), szóval már csak emiatt sem merték volna meglépni, hogy Jock visszatérjen, másik színésszel, no meg a történetet is elbarmolta volna, és Claytonnak mennie kellett volna.

Bocsánat, pontosítok: a 2012-es folytatásban az első évadot láttam, bár nem tetszett. A második évadból az első felét is, asszem pont JR temetéséig, utána max. pár eseményt követtem, de James felbukkanásáról nem tudok, innen látni, mennyire erőltetett volt, hogy előszedték őt 22-23 év után a semmiből, mert később már nem is tudtak rá építeni. Mandy és Cally valóban ott voltak a temetésen.
Viszont több jelenetet csak videókon láttam, és nem is nagyon villanyoztak fel.
A 3. évadot szerintem egyáltalán nem is láttam, max. pár jelenetet youtube-on, állítólag az már maga a vég volt...


2021-01-28 18:19.55
Érdekes, én is 87-re emlékeztem, annak is a végére, de akkor ezek szerint már 88 volt. Mindegy, a lényeg, hogy nyugati cikk lévén hamar eljutott hozzánk, és még a rendszerváltás előtt, tehát érthető, hogy hatalmas sikere volt. Szerintem a 3-4. évadig még abszolút vállalható volt a sorozat, utána viszont, főleg az utolsó évadban mintha nem is ugyanaz lett volna, olyan hervasztó volt nézni, milyen sztorikkal akarnak minket boldogítani. A Mülmann szál is ugyanolyan erőltetett volt, mint a többi sorozatnál, amikor a végén behoznak 1-1 elfelejtett, vagy légből kapott rokont, legyen az gyerek, testvér. A 4. évadban volt a sziklaomlás, amikor Christa és a szeretője sétálnak, és úgy buknak le Brinkmann előtt, hogy egyszerre viszik be őket a klinikára?
Katherina halála, és ami még utána volt, szerintem abszolút vállalható évad volt, de az 5-től egyértelműen megindult a lejtmenet.
Köszönöm a műtét részletes leírását, és így hogy említetted ezt a vesedonoros dolgot, nem tartom kizártnak, hogy az utolsó évadot is néztem, vagy legalábbis figyelemmel követtem, mert a történet rémlett. Nálunk pontosan mikor adták az utolsó évadot?
A Vészhelyzet valóban túlságosan is pörgött, naturalista, a valóságot kendőzetlenül, nyersen bemutató, majdnem doku jellegű volt, ha nem tesznek bele családi és romantikus szálakat. De amilyen erősen indult, a későbbi évadokat már sokan nem nézték, mert azért valljuk be egy kórházas sorozatnál a szakmaiságot és a miliőjét nézve hosszabb távon egy átlagembernek túl sok, mind szellemileg, mind lelkileg.
a Dr. House-t nem néztem, de őszintén szólva ha a legtöbb rész egy koncepcióra épült, akkor nem is nagyon hiányzott volna. Gondolom, ott inkább a karakter volt érdekesebb, mint maguk a történetek, de ezekből a haldoklásból kigyógyult történetekből amúgy sem kérnék.

A Klinikánál szerintem tagadhatatlan volt az a tény, hogy maga a romantikus, természetközeli környezet nagyon sokat javított az amúgy komolyabb, orvosi témákon is, ezért tudta az átlagnéző befogadni, és mert túl mélyre sosem mentek, ezért a "nyugdíjas" hangulattal tudtak kompenzálni, illetve ellensúlyozni a komolyabb témákat...bár azért a Klinikában is voltak halálesetek, így tudták az érdeklődést fenntartani.


2021-01-28 18:04.48
Tényleg nem emlékszem pontosan, nálunk miért maradt ki a Kincskereső kisködmön, de az biztos, hogy helyette a Tüskevárat és a Bogáncsot kellett olvasni, sőt olvasónaplót is kellett készíteni belőlük. Talán azok sokkal fogyaszthatóbbak is, valóban az adott korosztálynak szólnak. A Kincskereső kisködmönből csak részleteket vettünk, a kis Bicebóca megmaradt, de ez a 3 haláleset már nem, amikor a könyvtárból ki lehetett volna kölcsönözni, akkor az egyik pedagógus azt mondta, inkább NE, mert nagyon szomorú. De akár lehetett volna A két Lotti, vagy a Lassie hazatér is, műfajilag rendben vannak, csak éppen nem magyar szerzőktől, ami fontos lett volna.
De az szinte kizárt, hogy egy magyartanár ne találjon alternatív verziót a kötelező vagy ajánlott olvasmányokra.

A véleményem az, mivel történelmet így is úgy is tanulnak a diákok, ha már egy-egy történelmi eseményt egy fiktív irodalmi művön keresztül akarnak megszerettetni, lehet pont a lényeg nem megy át, maga a történelmi esemény, mert azért valljuk be érdekesebb is egy Vicuska-Gergő-Jumurdzsák történet, az olvasót az ragadja meg, és nem maga Eger ostroma. Vagy pl. A kőszívű ember fiainál a 48-49-es forradalom van a háttérben, az osztrák elnyomás, Budavár ostroma, és akkor tele van romantikus, fiktív történettel, kezdve a 3 fiú történetei, a Plankenhorst nők kavarása, a kivégzés, stb...vagy beleszőtték pl. az Oroszországból való hazaszökést is, ahol a farkasokkal kell megküzdeniük. A lényeg, maga a forradalom, az osztrák-magyar konfliktus meg nyomokban érezhető benne, az olvasó nem arra koncentrál, hanem 100-szor jobban valamelyik kitalált, romantikus sztorira.
És ott van, amit Te is írsz: bármelyik másik író lehet egy egészen más történetet kreál belőle, pl. Eger ostrománál lehetett volna millió tragikus családi szál, azoknál, ahol elesett 1-1 katona, vagy a forradalomnál egy behódolós szál, nyilván ki mit akar kihozni belőle, ez már alkotói szabadság kérdése. Mellesleg ha valaki a történelmet alapjáraton sem szerette, akkor nehezen tudom elhinni, hogy egy romantikus, kitalált történetet elolvasva majd ráérez, hogy milyen érdekes is lehetett a Rákóczi-szabadságharc vagy a Bocskai-felkelés. Ugye nem hisszük el?

Dallas: Jenna és Jack valóban sokkal jobban összeillettek. Az az igazság, hogy Dack Rambo-nak nem mertek olyan sok szerelmi jelenetet írni, ugyanis a színész bi/homoszexuálisként rizikótényezőt jelentett a HIV/AIDS szempontjából, aminek volt is valós alapja, mert a színész végül abban is halt meg...más dolog, hogy a HIV nem terjed öleléssel, csókkal, de ezt még 85-86-ban sokan nem hitték el, épp ezért is gondolom, hogy Jack karakterének távozását ez is nagy részben meghatározta, mert nehézkes lett volna mellé hiteles és reális szerelmi történetet írni, a színésznők is féltek a férfi partnerektől. Pl. a Dallasban volt egy rész, ahol Serena sokadszorra visszatér, és elsírja JR-nak, hogy már nem űzi olyan nagyban az ipart, amióta az AIDS felütötte a fejét, mert fél tőle, így más munka felé kell fordulnia...na ez valahol egy kicsit szemléletformáló szál volt, és reális alapokat mutatott be.
Én kedveltem Mark karakterét, és egyértelmű, hogy azért írták vissza az álomévadba, mert Pamela karaktere nagyon elmagányosodott. Ugyanakkor mivel Pamela mindig is Bobby-t szerette, olyan hihetetlen volt, hogy pár hónappal a halála után váltani tudott. Rendben, hogy ne gyászoljon élete végéig. Aztán megint Bobby, és őt is elhagyta, szóval megértem, ha Victoria Principal-nak elege lett ebből a sok cikázásból, és otthagyta őket.
Igen, JR előbb Kenderson doki után nyomoztatott, mert féltékeny volt, ott nem talált nyomot, de valahogy csípte a csőrét Mark jelenléte, holott már a Ewing-Barnes viszály kezdett elsimulni...és még az esküvő előtt sem hozakodott elő, hogy Mark múltjában van egy folt, és lehetett volna perfelvétel, mert annak idején eltussolták az ügyet. Ennek ellenére azt mondom, ha már Markot meghalasztják, akkor egy hirtelen halál állta volna meg a helyét, és nem a leukémia, hiszen az évad végéig teljesen egészséges volt.
A zuhanyozós jelenet nagyon furcsa volt valóban, mert valahogy a rejtélyes jellege miatt elveszett a romantikus oldala, mintha azt akarta volna előrevetíteni, hogy lesz ott még dráma. Jól írod, misztikus, baljós volt, és abszolút nem az erotikus töltete jött át.
Matt Cantrell megjelenése egy színfoltnak számított, és ezzel elindult egy romantikus szál is, kétségtelen, hogy a kolumbiai esőerdő története egzotikus és kalandos szálat vitt a sorozatba, ami azért is volt jó, hogy Pamela végre lezárja a Bobby korszakot.
Én semennyire sem szerettem volna a Jock visszatér szálat, mint írod, a színész halála után 1-2 évvel még lett volna helye, pont amikor a két fiú harcolt a vállalatért, lehetett volna egy csavar, hogy mégsem halt meg az öreg, akkor még Clayton annyira nem is Ellie körül legyeskedett, vagy ott még el tudták volna fojtani a szerelmi történetet. De Clayton kiírása teljesen értelmetlen lett volna ennyi év távlatából. Szóval a szélhámos történet mehetett volna, csak hihetőbb rendezéssel, mert így botrányosra sikeredett.
A szerencse az volt, hogy miután Bobby karaktere visszatért, legalább vele tényleg tudtak mit kezdeni, nem kopott ki, és volt értelme a "feltámadásának" is. Annak ellenére, hogy Pamelával elváltak, az utolsó évadig tudtak Bobby-ra építeni, kivéve az utolsó pár részt, akkor már ő is nyűglődött, de ki nem?

Nem tudom, és úgy emlékszem, hogy James nem tért vissza a 2012-es folytatásban, és még talán JR temetésén sem vett részt. Ezt majd megírja olyan, aki nézte.


2021-01-28 15:07.19
Na megnéztem, 97-99 között szerepelt, 34 epizódban, meglepődtem volna, ha csak az utolsó évben...


2021-01-27 22:14.56
Köszönöm a pontosítást...viszont tuti csak az utolsó 1 évben szerepelt? Nekem olyan volt, mintha 2-3 évet is lett volna...


2021-01-27 18:39.33
Klinika: valóban úgy emlékszem, hogy nem néztem az utolsó évadokat, vagy ha igen, akkor nagyon felületesen, vagy nem maradt meg bennem. Azért emlékszem, hogy amikor bejött a sorozat, hatalmas népszerűségnek örvendett, mindenki arról beszélt, kérdezgették, hogy ugye láttad a tegnapi részt? Pláne ez a sorozat nem sokkal utána érkezett hozzánk is, ahogy a hazájában leadták, tehát nem úgy, mint a Dallasnál, hogy az ősbemutató után 12 évvel láthattuk, ez elég rossz arány volt világviszonylatban és európai viszonylatban is, a Klinikát ehhez képest frissen kaptuk, ha jól emlékszem, az első évadot 86-ban vagy 87-ben adták itthon.
Az első pár évad töretlenül népszerű is volt, aztán mint amit szimplán kettévágtak, érezni lehetett, hogy ez már nem az, amit mi szerettünk és megszoktunk. Számomra az a furcsa, hogy tudott ilyen hamar ellaposodni, holott elég jó alapokkal indult. Mondjuk az is igaz, hogy később a Vészhelyzetnek is hatalmas sikere volt, és az ember inkább nézte azt, ott is megfigyelhető volt a tendencia, hogy a sorozat vége felé már az ember beleunt ugyanabba a miliőbe, és utána hiába gyártottak elég sok kórházi/orvosi sorozatot, egyik sem lett olyan átütő erejű, vagy nézték-nézték, na de nem olyan volt, hogy mindenki arról beszélt másnap a boltban és a munkahelyén is. Persze, ma már felhígult a sorozatgyártás, nagyobb kínálat van, nehezebb a versenyt is tartani.
Számomra akkor is döbbenetes, hogy a Klinika a felétől milyen lejtmenetbe került.
Én is úgy gondolom, hogy ha csak minden részben egy pár perces, de annál érdekesebb történetet írtak volna Angie-nak, nem lett volna egy nagy kihívás, de valahogy szétestek az írók is, ahogy a többi karakter esetében is.
Lehet nem mertek nagyon erős témákat felhozni, de szerintem se lett volna kihívás pár értelmes történetet kitalálni, ha már benn hagyták őt.
A gyászfeldolgozásra meg kevés volt az egy rész, persze elhúzni se szabadott volna, de így meg összecsapott volt.
Így a végén már annyira érdektelen történeteket írtak, ami nyomokban sem emlékeztetett a fénykorra. Azt gondolom, hogy a hazájában is csak azért nyomatták, mert a németek így is úgy is nézték.
Viszont két főszereplő és alapszereplő hiánya már eleve egy nagy veszteség, szóval innentől nehéz volt visszahozni a szintet, ha jól sejtem, hamar elsütötték a jó történeteket is.

Szerintem mindkét Wussow gyerek egy közepes hazai karriert futott be, szinte csak sorozatokban és TV-filmekben játszottak. Persze, protekcióval ez is elég jó, de a nagyobb színészek/színésznők sokkal termékenyebbek voltak, hazai viszonylatban is.
Szerintem Christa karaktere fiatalabb volt, mint a valós kora, bár akkor ha meg Brinkmann 55 éves volt, amikor Benjamin született, az már elég nagy korkülönbség a két karakter között is, ha Christa korát mondjuk letagadták 40 évre, határeset szülésnél is. Valahogy azt sejthették, hogy egy közös gyerekkel a sorozatot is össze tudják tartani, sajnos nem...
Mintha úgy emlékeztem volna, hogy Brinkmann-nak is volt valami műtétje, ha jól emlékszem, a 2. vagy 3. évadban? Majd megírod.

Szomszédok: lehet csak nekem rémlik rosszul, de mintha Sopront említették volna, hogy valaki kirándult ott, és mennyire jó volt, de talán nem is forgattak ott. Bécset szerintem nem véletlenül nem vállalták be, rendszerváltás előtt nem kérdéses, hogy miért nem, utána meg lehet úgy voltak vele, hogy csak azért is megmutatják, hogy minden van itthon is, csak akkor legalább ne sírtak volna annyit. De magyarországi városokat, helyszíneket, csak említés szintjén is lehetett volna.
Való igaz, az Oli szál túl erős volt a nézőknek, hirtelen az ember nem tudta honnan megközelíteni. Azt érezni lehetett, hogy pozitívan akarta a melegséget érzékenyíteni, de mivel állandóan ugyanazzal a pletykás, jópofa, humoros oldaláról, így szerintem nem akartak, és nem is tudtak építeni a karakterre, tehát érthető, ha gyorsan kikopott és megváltak tőle. Most azt már nem merték meglépni, hogy na beállít egy másik pasival, és bemutatja őt, mint a barátját, vagy beszél arról, hogyan élnek. Itt is csak a felszínt kapargatták, mint az aktuálpolitikában is, hogy van-van, de csak kamuból, meg azért, hogy legyen...pl. emlékszem, hogy amikor Jutka az egyik gyereknél olyan újságot talált, amelyikben horogkereszt volt, kiakadtak a tanáriban, megvoltak a különböző álláspontok, de túl mélyen a témába nem mertek belemélyedni, megoldást találni pláne nem...sok epizód csak reménykedéssel, meg pesszimista beszólásokkal záródott, de valahogy nem érezte azt az ember, hogy megoldódott valami...
Ma már azért a magyar sorozatokban annyira nem meglepő a meleg szál, igaz hosszabb távon sehol nem építkeznek rá, de ez mondjuk az írói véna hiánya is, vagy hogy ha annyira nem ismernek egy adott világot, akkor nem ássák magukat bele. Inkább csak meghökkentésnek, különleges szálnak érdekes, de ez sok más témával is így van.

Éless László akkor tűnt fel, amikor már Kutya volt a közös képviselő, tehát szerintem a közepe után. Keley tanácsadót alakította. Amolyan mindenkinek beszólogatós, kritizáló típus volt, akinek semmi nem jó. De az a stílus, ahogy előadta, az külön megért egy misét.
Taki és Lenke: jól írod, náluk főleg éreztem az álszentséget, érdekes, hogy mennyi nyugdíjas szerette őket, vagy egyszerűen nem akarták látni a karakterek negatív oldalát. Lenke pl. sokszor beleszólt olyanba, amibe nem kellett volna, nem volt sosem egy lángész, sírni tudott nagyon, és az üzletben is mindig úgy viselkedett, mintha ő lett volna a főnök. Az ilyen alkalmazottat ma már simán kirúgnak, ő meg sosem vette észre magát, az ő dolga lett volna kicserélni a lejárt terméket, és a főnökének parancsolgatott, hogy Bandikám, hozzon egy újat...Takit megtárgyaltuk, sírt ő is, de mindenkit ingyen furikázott, mert úgy érezte, így lesz jó ember. A másik taxis, a haverja (Kránitz Lajos), sokkal hitelesebb taxis figura volt, mint ő.


2021-01-27 11:25.31
Húhhh, én nem is emlékeztem, hogy ennyire drámai a Kincskereső kisködmön...mondta a tanítónéni, hogy szomorú, és talán azért nem vesszük, vagy csak részleteket. A kis BiceBócára emlékszem, de csak mint fejezet vettük. Ugyan régen volt, de emlékeznék rá, ha teljes egészében olvastam volna, eléggé megrázó ennyi haláleset, teljesen árván maradt gyerek, és akkor egy harmadikos ilyet olvasson? Értem én, hogy minden gyereknek meg kell tanulnia, hogy halál is létezik, sokan akár találkoznak is vele a valós életben, de ha ezzel az olvasmánnyal akarták szemléltetni, az nagyon szerencsétlen, egyenesen sokkoló egy gyerek számára, nem is tudom, hogyan lehet feldolgozni.
Az rendben, hogy a mesékben is vannak szomorú történések, de azért óvodás korban inkább a vidám hangulatú, jól végződő meséket nyomatták, aztán az ember megtanul olvasni és ilyeneket kelljen venni? Azért nem csoda, ha ezen finomítani kellett...
Az idegenvezető nálunk is mondott pár érdekességet az egri várral kapcsolatban, és akkor már említette, hogy nyilván Gárdonyi nagyon sok fiktív elemet használt, mert pl. nálunk többen is azt hitték, hogy Jumurdzsák is valós történelmi figura volt, holott nem...
Na most ha megfordítom a dolgot, és azt mondom, rendben én is elolvastam a művet, és nagyjából tetszett is, de ha ennyire nem hiteles, akkor miért kell foglalkozni vele? Ilyen erővel bármelyik fiktív művel elő lehetne hozakodni, amelyik olvasmányos, vagy lehet rá építeni. De akkor vagy valósághű a mű és tanulunk belőle, vagy akkor vegyük úgy, hogy valós alapokra épített mese, amit lehet egy másik író teljesen más történettel tár elénk.

Dallas: Jenna és Jack között volt valami az álomévadban, de Jennát a gyász nagyon lekötötte, Jack pedig hamarosan Grace-szel ismerkedett, később meg is beszélték, hogy nem jó időben találkoztak. Jack-et én is nehezen képzeltem volna el Pamelához.
Mark ügyével az évad végén JR nagyon sokat foglalkozott és ez nem volt véletlen. A néző esetleg gondolhatta, hogy felhozza Pamelának az esküvő előtt, de egyébként nem lett volna értelme, a semmiből nem vették elő csak úgy. Pláne az évad végén volt egy jelenet, ahol Mark és Pamela a zuhanyozóban szeretkeznek, és ez valahol előre vetítette, hogy a zuhanyozónak fontos szerepe lesz a szezonzárásnál.
Mark betegsége remisszióban volt, és nem is romlott az állapota, ha mégis, akkor azt már évad közepén meg kellett volna lépni...lehet pont azért akartak a hirtelen halálával ütni, mert hogy még egyszer nem akarták a betegségében meghalasztani, vagy azzal összefüggésbe hozni. Mondjuk az is lehetett volna, hogy ugyan nem volt egészséges, de valami komplikáció miatt hirtelen vagy más betegségben hal meg...de mindenképpen kiírták volna.
Ha Bobby nem tér vissza, akkor Ben lett volna Jock, és esélyes, hogy Ellie őt választotta volna, esetleg azokat a sztorikat lefuttatják megint, mint Wes Parmelee-nél, hogy haladjanak az évaddal, így akkor viszont Claytontól meg kellett volna válni, vagy még elhúzták volna egy olyan történettel, hogy a két férfi verseng Ellie-ért, ő meg viaskodik, hogy kit válasszon.
Ray és Donna története lezárult az álomévadban, az örökbefogadás sikerült...tehát ha nem marad az álommegoldás, akkor azt át kellett volna vinni teljes egészében a következő évadba. Itt kitalálhattak volna olyan dolgokat, mint a nevelés nehézségei a siket gyermekeknél, lehetett volna konfliktushelyzet is, viszont - bár nem szívesen írom le, de ezzel a szállal nem tudtak volna évekig ellavírozni, így Donna és Ray szerintem is kiírásra kerültek volna, bár ha a sorozatnak is annyi, akkor lehet már lényegtelen is, hogy mi történt volna.
Mint írtad a Klinikánál is, ha egy sorozat alapvetően nem tinisorozat, hanem a középkorúakról szól, de van benne egy tini vonal, akkor nehéz arra hosszabb távon építeni, és azzal eladni a sorozatot. Lásd, Lucy és Charlie karakterei is kifulladtak, vagy nem tudtak már fejlődni. Főleg, ha felnőnek, akkor már nem lehet tini történeteket írni nekik.
Még mindig azt mondom, a folytatás szempontjából jobb volt Bobby feltámadása, viszont önmagában véve az álomévad is nagyon sok jó történetet tartalmazott, így azért is kár, hogy azok törlésre kerültek.
Nem tudom, hogy Jack karakterére építettek-e volna, érdemes lett volna April-nek érkeznie, miután Jamie meghalt, és mivel ott egyértelműen Cliff felesége volt, így nagyon a tulajdonrész utáni harcnak sem lett volna értelme. Ha April nem jön, akkor Michelle sem. James a vége felé érkezett, nagyon erőltetett volt ez a zabigyerek szál, szerintem akkor nem vették volna elő. Cally-t sem, ha Samantha életben marad, kérdés, hogy a karakterével mit kezdtek volna, akár tolószékben, akár vakon folytatja tovább, esetleg gyorsan meggyógyul, és neki lehetett volna az erős Samantha sztorikat írni, amiket később kapott.
De így, ha Bobby halott maradt volna, mert egyébként a karaktere is nagyon hiányzott, azt gondolom 1-2 évadnál többet nem tudtak volna kihozni. Pl. Jennával mit csinálnak, amikor már az álomévadban is csak 1-2 történetet kapott.

Samantha és Dusty párosra lehet már azért sem akartak utalni a feltámadás után, mert a készítők is belátták, hogy a sokadik bőrt húzták le, nem tudnak rájuk építkezni...persze, azért 1 mondat erejéig Clayton szólhatott volna, hogy Dusty inkább elutazott rodeózni, és nem akarta Samantha amúgy is zűrös életét felkavarni. És ennyi.


2021-01-26 21:36.28
Klinika: Köszönöm a sok infót, ezek nekem kimaradtak. Angie karakterével tényleg kiszúrtak...akkor már távozott volna előbb azzal a megoldással, amit írtál, de ha már a fiatalabb korosztályt szerették volna megtartani, akkor tényleg olyan történetek kellettek volna, amiket Te írsz: drog, első szerelem, bulizás...látszik, hogy csak a felszínt karcolgatták, nem mertek mélyebb témát elővenni. Pedig azért van minden sorozatban idős és gyerek karakter is, hogy szélesedjen a nézők tábora. De ez az egeres sztori nem csak unalmas, de tényleg egy kisgyerek szintjén rekedt meg, ezért kár volt őt benn tartani. Udo-val lehetettek volna konfliktusai, ami egy kamaszodó lánynál teljesen érthető, de valahogy az írók nem tudtak igényes, komplex szálakat írni, csak ilyen epizódkitöltő, kevésbé érdekes sztorikkal húzták el...nem csoda, ha a második felétől kifulladt a sorozat. Nem csak nem nőtt fel, de még a folytatásokban sem említették meg...olyan érzésem van, mintha az írók csak nagyon szűk látókörben tudtak volna gondolkodni.

Annyi biztos, hogy Klaus gyerekei nem szerepeltek volna ilyen fontos szerepekben, ha az apjuk nem nagyfejes a sorozatban. Annyira nem akarom lehúzni a színészi képességeiket sem, bár biztos játszott a protekció is. Azt én is olvastam, hogy Klaus családi viszonyai eléggé rendezetlenek voltak. Na most direkte rámentem az imdb-re. Alexander és Barbara is többnyire csak német sorozatokban és TV-mozikban játszottak, sőt Alexander 85-ben a Klinikában egy epizódszerep erejéig is, utána évente kb. egy műsorban, tehát még a hazájukban sem voltak olyan túlzottan foglalkoztatottak, mellesleg mindkettő szerepelt az Álomhajóban és az Álomhotelban is, bár abban szinte az összes német színész(nő).
Christa jóval 40 felett volt, nem is értem, miért találták ki, hogy szüljön, lehet maga a karakter fiatalabb volt, de azért Gaby Dohm-on látszott, hogy 40 felett van. Tehát a 35-40 éves főorvos fia avatásakor már lehet nem is élt volna, Brinkmann pláne nem, aki 55+40=95 éves kellett volna, hogy legyen. De a Dallasban is volt egy ilyen baki. Rebecca Pamela kb. 1986-ban született, miután Afton elhagyta Cliff-et, aztán a JR visszatérben, ami 96-os, elvileg 10 éves kellett volna legyen, erre a színésznő jóval a tinikor végén járt, ha nem a 20-as évei elején. Utálom, ha nem adnak az előzményekre, és ilyen hibákat gyártanak.

A Szomszédokban ha utaztak is, akkor vagy a mártírkodás ment, hogy nekik csak ennyire futja, de milyen jó, megérdemlik. Vagy valami baj történt velük, betegség, baleset, technikai malőr (tábortűz, elveszik valaki) vagy egyszerűen nem tetszett nekik a hely, és a bölcsesség erre az volt, ami lerágott csont, hogy mindenhol jó, de legjobb otthon. Ha még nem is akartak volna forgatni mondjuk egy távolabbi helyen, de mivel 2 hetente volt az epizód, elég lett volna arra utalni, hogy pl. Pécsett jártunk, vagy átugrottunk Bécsbe, na de ilyenről szó sem lehetett a siralmas anyagi helyzetük mellett.
A János-hegyire én is emlékszem, sóher Taki nem autóval vitte ki, de a fizetős utasokat ingyen furikázta, meg szívességből a szomszédságot, ismerősöket...nagyon reális, következetes, mondhatom...És szerencse, hogy ki tudtak egy vonaljegyet fizetni 4 bevételből, és nem haltak bele. Komolyan, miért tették ezzel az irreális panaszkodással ennyire ellenszenvessé a karaktereket? Nem hiszem, hogy ez lett volna a cél. Vagy akkor, ha munkanélküliek, akkor megállta volna helyét a sok sirám.
Olit én is csíptem, őt egyfajta érzékenyítésnek tették be, mint szerethető meleg karakter, de aztán gyorsan meg is váltak tőle. Valószínű kifutott a szerepe, vagy már nem akarták a sokadik bőrt lehúzni róla. Azt kell tudni, hogy a magyar TV-történetben ő volt az első meleg karakter, és ez akkoriban bátor lépésnek számított, mert kb. a rendszerváltás környékén jártunk. Viszont ott is csak karcolgatták a felszínt, pl. meleg kapcsolatot nem mertek beleírni, csak munkahelyi pletykákat és meleg jellemvonásokat, igazság szerint talán soha nem is mondták ki a karakterről, hogy egy meleg pasi, még ha simán le is rítt róla.
Még akit bírtam, az a kötözködő egyik lakó, akinek az alakítója nem rég halt meg (Éless László???), és annak is volt egy halálosan komoly szövege, amin lehetett derülni. Janka nénivel akarták összehozni. Valami adótanácsadó, Keley vagy mi volt a neve...


2021-01-26 20:41.16
Igen, én is megírtam közben, a 7. évad végén Dusty elvált Lindától, és azért kereste Samantha társaságát, amit Clayton sem erőltetett. Majd az álomévadban sokat szerepelt, de az törölve lett, a feltámadás után pedig egy mondatot nem szántak rá, beszéltük is Quantumleap-pel, hogy ez kontinuitási hibának számított, bár szerintem itt már nem akartak semmilyen formában visszautalni arra, hogy mik történtek a valóságban, és mik törlődtek az álomévaddal.
Az utolsó előtti részben is csak pár mondat erejéig tér vissza, ugye JR mindenféleképpen meg akarta szerezni Jessica felügyeleti jogát (aki ugye Dusty anyja), de ez sosem sikerült, így Dusty-ra szálltak a részvények, és utoljára ő is bele tudott rúgni JR-ba...aki abban a részben, mindent és mindenkit elveszített pár nap leforgása alatt.


2021-01-26 20:37.56
Igen, rögtön alsóban egy ilyen történettel indítani, és asszem az is kötelező olvasmány volt 3. vagy 4. osztályban. Nekem már az is sokk volt, hogy Gergő kishúga meghalt, talán nem is erőltették az egész művet, mert tudták, hogy szomorú, így valahogy "elsiklottunk" felette, vagy csak részleteket olvastunk fel? Nem emlékszem, nem ma volt...
Eger vár ostrománál pláne a történelmi tények szerint méheket is bevetettek, valamint a török azért is menekült, mert nekik a szeptember itt hidegnek számított, nos a filmekben ilyenekre nem emlékszem. Nagyon sok történelmi filmet fiktív elemekkel torzítanak, ha valakit érdekel olvassa el A két királynő című filmnél írt kommentemet, hogy mennyi bakival dolgoztak, amik egyértelmű, hogy nem történhettek úgy...anno még az angol történészek is nagyon támadták a filmet.

Az álomévad után, ha nem tér vissza Bobby, akkor az alábbiak történtek volna: Jamie 100%, hogy meghal, ez Cliffet és Jacket bosszúra készteti, és újból kiéleződik a Ewing-Barnes viszály. Samantha karaktere kétesélyes lett volna, ha Larry Hagman megmenteni Linda Gray-t, akkor életben marad, de tolószékben, vagy vakon marad, és JR-t hibáztatta volna a balesetért.
Pamela és Jack járni kezdtek volna, ami újból konfliktust okoz Pamela és Jenna között.
Clayton eltűnik, és Ellie szembetalálja magát Ben-nel, aki bevallja neki, hogy ő Jock Ewing (itt valóban vissza is tért volna a karakter), válasszon közte és Clayton között.
Ray és Donna története folytatódott volna az örökbefogadással, ugyanakkor arra a sztorira nem mertek hosszabb távon építeni. Mandy elhagyta volna a várost, vagy marad, csak nem találkozik többet JR-ral (szakítottak az álomévad végén).
Pamela pedig Mark Graison holttestét találta volna meg a zuhanyozóban, akit azért ölnek meg, mert egyetemistaként halálos balesetet okozott azzal, hogy az egyik diáktársa vízbe fulladt. Lucy biztosan nem tért volna még vissza, és Bobby is halott maradt volna. Angelica börtönbe került volna, Barbara Carrera-t amúgy is csak egy évadra szerződtették, ez már akkor el volt döntve, amikor meghívták.
Szóval ilyen folytatással szerintem már csak egy évadot élt volna meg a sorozat, hacsak előbb be nem hozzák a későbbi évadok szereplőit, és történeteit, bár erősen kétlem.

Cliff egyszerre nagyon önző, de érző és igazságos is tudott lenni, csak az volt a baj, hogy az adott pillanatban sosem jól cselekedett, mindig fordítva történtek nála a dolgok. És annyira elvakultan a bosszú fűtötte, hogy így az emberi kapcsolatai elsorvadtak.

Nekem azért se nagyon tetszett a Dusty tolószékes szál, csak egy ideig, mert ugye akkor Samantha emberi nagyságát lehetett felhozni, hogy mivel nem élnek szexuális életet, ezért pusztán a szerelem köti őket össze. Na most Samantha türelmes volt, és "kigyógyította" Dusty-t az impotenciából, aki elkezdett rodeózni, és érezhető volt, hogy a régi, szabad életére vágyik, Samantha nyilván ezt felismerte, és szakított vele, azért számomra ez egy nagyon szomorú történet volt, hogy mire végre összekovácsolódnak, működik a szex is, akkor vége lesz, és egyik sem küzdött a másikért.
Igen, Dusty felesége Linda volt, és azt mondta Samanthának, ha kislányuk lesz, akkor róla nevezi el. Azért ez erős volt...ugyanakkor Dusty elvált az álomévad előtt legalábbis erre utalt, mert újból Samantha társaságát kereste. Majd töröltek mindent, így Dusty már csak az utolsó előtti részben tért vissza, ahol közölte JR-ral, hogy ő lett a Weststar részvényese. Akkor már Samantha rég ki lett írva. Bobby feltámadása után soha nem tért vissza Samanthához, és szerintem már nem is kellett volna erőltetni, mert ismétlő szál lett volna.


2021-01-26 15:15.06
Klinika: Igen, Katherine volt, és a zürich-i labor nagyon bennem maradt, és az a rész, amikor az utcán rosszul lett és nem sokkal rá meg is halt, olyan sokkoló volt az egész epizód. Egyébként én sem értem, hogy miért volt ilyen viszonylag magas a női karakterek halálozási aránya. Katherine halálát valószínűleg azért írták bele, hogy egy szálat hagyjanak utána, miképpen alakul Angie sorsa, és mint láttam, ezzel a történettel el voltak egy ideig. Pedig elég lett volna egy költözéssel kiírni őt. Vagy esetleg így akartak egy kis többletet vinni a sorozatba, hogy ne legyen annyira lassú, visszafogott sodrású? Mert a doktornő nekem is szimpatikus volt, valóban kirítt a többiek közül.
Egyébként amelyik sorozatban férfiak is játszanak, ritka ha nem válik hímsovinisztává. Bár a Dinasztia egészen nőies sorozat volt, a Falcon Crest pedig egyszerre nőies és férfias is.
Biztos megvolt az oka, hogy miért írtak egyes szereplőket, ugyanakkor nekem valahogy nagyon tragikus volt Claudia kiírása. Elkéről írt véleményed megmosolyogtam. Abban viszont biztos igazad van, hogy Barbara Wussow azért kaphatott fajsúlyosabb történetet a későbbiekben, mert ugye a nagyfejes lányaként szerepelt. Pedig az elején még csak egy is nővérke volt, akit olyan nagyon sokszor és csak könnyedebb szerepre hoztak létre. Azt sem tudom egyébként, hogy Klausjürgen Wussow gyermekei mennyire futottak be karriert a hazájukban, de nekik sem lehetett könnyű a bélyeg, hogy ki az apjuk...
Egyébként Benjamin karaktere már ott vérzett, hogy már bocsánat, de elég idősek voltak a szülei, amikor megszületett, így a valóságban, ha főorvossá is válik, azt lehet a szülei meg sem érik, mert bőven 30-40 felett esedékes, míg a szülők legalább 40-50 évesek voltak, amikor Benjamin született. De egy gyors kalkuláció után is elvérzett az egész sztori.
Én azért éreztem azt is, hogy Christával és Udoval sem tudtak nagyon mit kezdeni, pedig ezen a pályán a bizonytalanság nem valami jó előjel, az ilyen csapongás, meg nem tudja hol állapodjon meg, kisgyerek mellől elköltözni, szóval nem írtak valami reális történeteket.

Szomszédok: jól írod, akkora érvágás nem lett volna, ha kiruccannak pár vidéki helyszínre, és végre mondjuk leforgatnak egy üzleti megbeszélést, vagy egy családi kirándulást. De hogy mondjak valamit, János a szakmájából eredendően sokat szerepelt az erdőben, olykor Almával is, de a többieket még arra se vették rá, hogy BKV-val elmenjenek a Budai-hegységbe, vagy legalábbis ritka volt. Pláne 4 lakást eleve megvettek (Mágen, Feri, Takács, kozmetikai szalon), ahol tudták az aktuális jeleneteket forgatni. Azon kívül olyan sok helyre nem mentek, és főleg mindig városon belül maradtak. Pedig a teleregénynek is jót tett volna, a hangulatának is, hogy kiszakadjanak a fővárosi közegből, és népszerűsítsék a vidéki helyszíneket. Vagy legalábbis emlegetni lehetett volna, hogy pl. osztálykirándulással elmennek Debrecenbe, Pécsre...
Most nem tudom, pedig kíváncsi lennék rá, hogy pont Budapestet, a fővárosi miliőt akarták népszerűsíteni, ugyanakkor ha igen, nem tett jót a szereplőknek, hogy annyira szűklátókörűen éltek. Azt meg senki se higgye el, hogy nem volt meg rá a pénzük...emlékszem volt egy rész, amikor Feri abból az apropóból jutott el a Nemzeti Galériába, hogy Jutka elvitte az osztályt. És ott ömlengett a végén, hogy vett egy könyvet is, mekkora öröm volt, hogy eljutott múzeumba. Most nem azért, de én vidékiként (leszámítva a mostani járványhelyzetet) legalább kéthetente eljutok egy fővárosi múzeumba, pedig még fel is utazom. De az a balatoni délután volt a csúcs, amikor Lenke a parton morogva üldögélt, és Bandi szórakoztatta őt, mert egész véletlenül összefutottak (elég gagyi történet).
Ha meg valóban nem gondolkodtak a vidéki városok, helyszínek népszerűsítésén, mondván hogy Mo-on csak a fővárosban van élet, az elég szomorú...és akkor ha már ennyit sírtak fővárosiként, hogy kevés a pénz, mit tehetett volna egy vidéki, ahol mindig is kevesebbek a fizetések. Tehát semennyire nem volt következetes.
Sümeghy-nek is voltak jó beszólásai, meg vicces történetei, de ő Kutya mellett mintha visszavett volna, és kissé meg is kopott. Janka nénin csodálkozom, mert a sorozat elején viszonylag keveset játszott, de miután Jutka anyja meghalt, elég gyakran szerepelt, sokkal korábban kellett volna behozni a jeleneteit, mert tényleg színfoltot vitt a sok siránkozás közé. Mellesleg Jutkáék is elég szűkmarkúak voltak, emlékszem, ha egy itallal meg kellett kínálni, vagy fagyizni meghívatta magát, mint akinek a fogát húzták volna...rendben, hogy Janka néni is szemtelen volt, de legalább egy önazonos figura.


2021-01-26 12:28.29
Azzal semmi gond, ha az erkölcsös és helyes életre akarnak tanítani, de ezek a bibliai történetek annyira elrettentőek és szerintem ezek inkább okoznak félelmet, törést a gyerekben, mint hogy megnézik a Klinika aktuális részét. Amikor a tanítónénik megtudták, hogy az osztály egy része nézi (A sógun bosszújával együtt), akkor fel kellett azoknak állniuk, akiknek a szülei engedik, és betekintést adni, hogy ez miképpen is történhet meg egy átlag polgári családban. Nekem is a kettős mérce, ami zavaró, mert nagyon sok vallásos embert ismerek, aki gyűlölködő, irigykedő, miközben a Biblia nem azt tanítja...
A kötelező olvasmányok mind-mind tele voltak valamilyen borzalommal (Egri csillagok, A kőszívű ember fiai), vagy egyszerűen depresszív hangulatot hoztak (Légy jó mindhalálig, A kis herceg), vagy háborúskodásról (Pál utcai fiúk), csalásról, hamis életről szólnak (Az aranyember) szólnak. Én amúgy tudtam, hogy Cecey Éva kitalált karakter, meg úgy általában a többi karakterről is, nem okozott különösebb traumát, maga a regény sem, még csak azt se mondanám, hogy mert valóban hosszú, nem érdemes elolvasni, ugyanakkor nem hiszem, hogy egy 10-11 évesnek való, de a többiről sem. És ezzel természetesen nem a nagy írók munkásságát akarom lekicsinyíteni, de már sokszor cikkeztek róla, hogy mennyire egészséges ilyeneket olvasni az éppen kamaszodó korosztálynak? Meg sem nagyon értik, vagy nem úgy értelmezik...
Egyébként a történelmi regényeket/filmeket mindig is fenntartással fogadom, mert egyrészt ki tudja mi volt a valóság, másrészt nagyon sok a fiktív, csúsztatott szál, így nem hiteles, ilyen erővel akár sorolhatnánk a mesék kitalált világához, alapot meg mindenki tud keresni, és építkezni rá. Ugyanezt el tudom mondani a filmeknél is, amelyek a valóságra épülve íródnak.

Cliffet sokszor sajnáltam, mert legtöbbször ártatlan volt, de valahogy törvényszerűen nem is gyanakodhattak másra. Pláne volt, amikor önhibáján kívül került bajba, pl. a 6. évad végén, amikor a fúrási munkálatokat akadályoztatták, pedig rengeteg olaj volt az adott helyen. Külön azért tragédia volt neki is, hogy rövid időn belül elveszítette az anyját, apját, és később Pamelát is, sőt Afton is letagadta, hogy övé lenne a gyerek. Ugyanakkor ahogy Jamie-vel bánt, azt már utáltam.
Samantha karaktere nagyon erős kontraszt volt, főleg egy átlag magyar nőnek, aki azt látta, hogy unalmában iszik, a terhessége alatt is, mi több, az alapítványi munkától fáradt ki (ez volt a kamuszöveg). Dusty-val jól mutattak, de az írók többször is abba a hibába estek, hogy el akarták hitetni a nézővel, hogy ők egy hosszabb távon is működő álompár.
Dusty visszatérésének örültem, bár utána gyorsan kifutott a karaktere is, és hamar talált magának másik nőt.
Egyébként Samantha karaktere reális volt, az ilyen nők, akik évtizedekig megszokják, hogy nem kell dolgozniuk, nem tudnak egyik napról a másikra felvenni egy munkásélet ritmust. Tehát azért a váltás is túl nagy volt, akármennyire is előnyére változott Samantha karaktere.
Jó a kérdésed...igen, ki akarták léptetni őt a robbanás után. De ugye mivel Patrick Duffy-t csak az utolsó pillanatban tették a zuhanyozóba, és még maga Victoria Principal sem tudta, hogy majd miért kell meglepődnie, ezért a robbanás szó szerint egy elválasztó volt a valóság és az álom között. Bobby visszatérésével és az álommegoldással tiszta sor volt, hogy Samantha karaktere megmenekül. De nem csak az övé, hanem Jamie-é, illetve Mandy és Jack is visszatérhettek a következő évadban, holott az álomévad végén JR szakított Mandy-vel, Jack pedig elhagyni készült Dallas-t. Továbbá ott volt még a Parmelee sztori, amit át is vittek, viszont Clayton is rejtélyes módon eltűnt az álomévad végén. Bobby visszatérése nem csak önmagában volt szenzáció, de a többi karakter sorsát és történeteit is alapjaiban véve rengette meg (pl. Ray és Donna örökbefogadási története is egy pillanat alatt vált semmissé, pedig kiváló ötlet volt).
Ha Bobby nem tér vissza, valószínűleg akkor is kiírták volna Linda Gray-t, bár ez azért sem biztos, mert Larry Hagman akkora lobbit indított a megmentésére, hogy valószínűleg a teljes sorozat folytatása vált volna értelmetlenné, mert a megmaradt karakterekkel már nem tudtak volna mit kezdeni hosszabb távon. De az álommegoldás pontot tett az ügy végére.

Folyt. köv...


2021-01-25 23:44.28
Akkor Neked pont nem kell magyaráznom, hogy milyen szörnyűséges dolgok, családi kapcsolatok voltak a Bibliában...ezt most ha egy elsős kisgyerek elolvassa, milyen mély nyomokat hagyhat benne? Nem is a hit és erkölcs/vallás oktatás ellen vagyok, mert mi is jártunk, hanem, hogy nem olyan történések voltak, amik egy alsósnak valók.
Lehet, hogy a Dallasban voltak erkölcstelen szálak, ezt egy percig sem kétlem, de az élet sem sokkal különb...pláne az USA-t összemérve Mo-gal nem is lehetne, tehát a két világot nem lehet egy lapon venni vagy párhuzamot vonni, épp ezért a sorozat a maga valójában reális alapokra építkezett, a marginális témák pedig mindenhol előfordulhatnak, az olyan családban is, ahol nem gondolnak rá.
Nálunk is direkt olyan kérdéseket tettek fel a dogában, amik a könyvben benne voltak, de a filmben nem. A tanár meg is mondta, mert nagyon haragudott, hogy a filmet láttuk, de a könyvet nem olvastuk (mondjuk én mindkettőt elfogyasztottam). Pl. azonnal ordibált, ha a filmből vett dolgot idézte valaki, ami a könyvben messze nem szerepelt.
Mellesleg így visszaemlékezve, pont a kötelező olvasmányokat aztán nem annyira beszéltük meg, furcsa volt, hogy alap, akkor biztos mindenki tudja miről van szó, és csak futólag volt róla szó...pedig mennyien nem olvasták a könyvet.

Akármi történt a Ewingokkal, Cliff mindig gyanúsított volt. azért emiatt valamennyire sajnáltam, meg akkor is, amikor a válófélben lévő Pamela mégis Bobby-nak adta az olajfúrót. Vagy épp elég tragédia volt neki, amikor az anyja zuhant le a géppel, miközben neki kellett volna utaznia, pláne el sem tudott tőle köszönni.

Samantha történései alapvetően sokkolták a magyar nézőket, a nőknek ennyire inni, pláne terhesen, a család szeme előtt...pláne a babát sem szerette az elején, érthető okok miatt, hogy azt sem tudta ki az apja. Az a kép, amikor elindult a második évad, pár héttel később volt, szóval hihető, hogy addigra Samantha megerősödött.
nem akkor akarták kiírni Samanthát, sőt a szülés után nagyon is fajsúlyos történeteket kapott: Johnny-hoz való viszonya, Dr. Elby, Dusty, Kristin, a JR-hoz való viszonya, apasági per, tehát a karakter teljesen használható volt.
Linda Gray-t az álomévad végén akarták kiírni, amikor Samantha fel is robban az irodában. Akkor azzal indokolták, hogy a karaktere már nem tud fejlődni. Larry megzsarolta a készítőket, ha Lindát elengedik, akkor ő is dobbant. Így Samantha maradt, de akkor döntöttek arról is, hogy onnantól erős, független, a saját kárán sokat tanult nő lett, aki intenzív jellemfejlődésen esett át, nem ivott többet.
Viszont a 11. évad végén Larry már nem tudta őt megmenteni, viszont Leonard Katzman sem akart tőle végleg elbúcsúzni (a Conundrumba visszavárta, illetve pár telefonbeszélgetés alapján tudhattuk, hogy mi lett a további sorsa).

Köszönöm a pontosítást. Udo esetében lenne egy kérdésem...Katherine nem doktornő volt, és az utcán lett rosszul, meghalt, a kislányát Udo-ra hagyva? Vagy erre rosszul emlékszem? Claudiára emlékszem, szomorú volt, amikor meghalt...
Mondjuk Udohoz Christát öregnek tartottam, de a többiek illettek hozzá.
Benjamin sztoriját teljesen összecsapták, botrányos, hogy mennyire nem figyeltek az egyes részletekre...nem 20, de 30 év után is hamar lett volna egy főorvosi posztja.
Igen, Alexander Wussow Tobias Kröger-t alakította a Guldenburgokban. Tény és való, hogy helyes kissrác volt, de biztos segített a színészi pályáján, hogy az apja és a nővére is a szakmában voltak.

Pozitív reklámot láttam volna, ha belföldön egyes üdülőhelyeket népszerűsítenek, és mondjuk nem úgy állítják be a fővárosiakat, akik ki se mozdulnak, nem ismerik a hazájukat, pedig vidéken sokkal több szép látnivaló van, akár a hegyekben is, vagy az Alföldön. A siránkozás helyett felüdülő lett volna, vagy ha drága a forgatás, akkor csak említeni...mert valóban szinte alig mozdultak ki a fővárosból, pedig megtehették volna.
Janka nénit illetően mindent nagyon jól leírtál, nem ismételném meg feleslegesen. Emlékszem, hogy mennyire vártuk, hogy jöjjön, pláne az igazi aranyköpéseket tőle hallhattuk, nem a végebölcsességeknél. Külön színfolt volt Pásztor Erzsi tehetsége, és hogy a sok panaszkodás mellett valaki belevitt egy kis epét, humort az egész sorozatba. Komolyan, a végén már csak miatta nézte az ember.
A napi bölcsességeket azután sem tartom hitelesnek, hogy előtte szétpanaszkodták az egészet, és a végére akartak egy kis okosságot, pozitív hangulatot belevinni, meg az a sablonos reménykedés, hogy na majd meglátjuk, valami csak lesz, mintha az utcára kerültek volna munka nélkül, úgy állították be a helyzetüket.


2021-01-25 19:36.08
Igen-igen...bár még lehet ez lett volna a kisebbik gond, mert eleve a Szomszédok, mint teleregény, annak ellenére, hogy népszerűvé vált, a mondanivalója és egyáltalán a rendezés siralmas volt. Egyébként Jutka szüleit az elején valóban főszereplőknek szánták, de a karakterek megrekedtek a gyűlölködés meg a panaszkodás szintjén, így nem tudtak rájuk építeni, főleg a pasi hamar meg is halt.
A végebölcsességeket is irracionálisan írta bele, bár némelyik tényleg elég frappánsan ütött, és a sorozat védjegye is lett, ugyanakkor én is csak azoknak adtam volna, akik minden részben szerepelnek. Egyáltalán csoda az is, hogy ennyi ideig kihúzta, mert gyakorlatilag az utolsó 2-3 évben fejlődni sem tudott a teleregény, és nem láttunk érdekesebb történeteket sem, mint az elején - aktuálpolitika ide vagy oda...amire imádnak mindig hivatkozni, hogy azért volt sikeres...de már abból se sokat láttunk, vagy csak karcolva a felszínt.


2021-01-25 19:19.55
Nem is gondoltam volna, hogy a tini Quantumleap ilyen kis prűd volt:) Honnan volt pornókazettád?:)


2021-01-25 19:18.57
Igen, jól írja Quantumleap, emlékszem rá, Jutkát felhívják telefonon, a kezébe veszi a táskáját és elmegy. tehát a Szomszédok alatt halt meg. Más dolog, hogy a karakter már nem szerepelt annyit, és valóban csak a sorozat indulásakor voltak a férjével a főcímben, utána lassan kikoptak, illetve a pasi még a sorozat elején halt meg. Mondjuk annyiból volt egy fordulat, hogy Janka néni sokkal többet szerepelt, és az ő jeleneteit egyenesen imádtam, vitt egy színfoltot a napi sirámok mellé. A mellékszereplőket is mindig úgy váltogatták, ahogy a karakter megkívánta, pl. a zöldséges mindig meg tudta magyarázni, hogy miért kellett emelnie az árakon.


2021-01-25 19:14.36
Nyugodtan lehet írni a Bibliát, mert én gyerekként olvastam, és teljesen sokkolt, nem akarok részletekbe menni, de ugye özönvíz, Izsák majdnem feláldozása, Ismael mint zabigyerek megszületik, Józsefet a testvérei a kútba dobják, Szodoma és Gomorra, Lót felesége bálvánnyá változik, és lehetne sorolni, mind-mind olyan történetek, amik egy kisgyereket sokkolnak. De nem kell messzire menni, mert a kötelező olvasmányokban is mind-mind volt erőszak, háborúskodás, gonoszság, hazugság, mondtam is magamban, hogy szinte az összes kötelező olyan, hogy nem felemelő olvasni a hangulata miatt. Kapásból Te is felsoroltál pár példát, és én még az ajánlott olvasmányokat is sokszor elolvastam, de egyikre se emlékszem úgy, hogy felszabadultam volna, inkább depresszív hangulatot teremtettek, vagy egy olyan eseményt dolgoztak fel, ami a magyarok életében nehéz volt (lásd Bánk bán, Kőszívű ember fiai).
Az irodalom és vallástanárok szerintem pont azért nem szerették a sorozatokat, mert úgy gondolták, hogy csak a klasszikus irodalomnak lehet nevelő célzata, még ha az ember inkább sírt rajtuk, mint örömmel olvasta volna. Persze, a drámai sorozatokban is sok a szomorúság, és azon élményeket is az életből merítették, csak hát azok nem igényesek a pedagógus bizonyos szemszögéből nézve. Persze, érthető is, ha egy irodalomtanárnak a magyar klasszikusok jelentik az etalont, a vallástanárnak pedig a Biblia, hiszen náluk ez eleve elhivatottság kérdése is. Nálunk az általános iskolai irodalomtanár azt utálta nagyon, ha a filmet megnéztük, de a könyvet nem olvastuk el. De sokan nyilván megnéztek egy másfél órás filmet, mint hogy egy 300-500 oldalas könyvet elolvassanak. De természetesen nem örültek, ha a TV-t hoztuk fel.

Igen, jók a sejtéseink, miszerint más csatornák sem nagyon ismételték az utolsó 2-3 évadot. Pl. amit Quantumleap is ír, hogy Pamela levelével hagyták abba a vetítést, gondolom a nézettségtől függően is döntöttek, vagy eleve tudták, hogy utána már kevesebben ülnének le megnézni 1-1 epizódot. Szóval nem meglepő, amikor egy ismétlést addig visznek, ameddig akarnak, és még egy évadot sem zárnak le.
Mondjuk az is igaz, ha már ismétlés, mindenki azt az időszakot akarta nézni, amikor még sikeres volt a sorozat, és ez kb. Pamela kilépésig tartott. Azért az is egy fokmérő volt, hogy az USA-ban ugyan az álomévadban visszaesett a nézettség, de utána megint sikerült visszarázni a sorozatot, de már csak egy évadra. Így ez egy modell volt más országoknak is, hogy a nyilvánvalóan még a hazájában sem TOP10-es utolsó évadokat nem nyomatják, azok az újonnan érkezett szereplők sem nőttek a nézők szívéhez, akik akkorra maradtak.

Julie eredetileg Jock titkárnője volt, de miután az öreg már nem nagyon járt be, így JR örökölte meg őt. A nő halálát amúgy Jeb Ames és Willie Joe Garr okozta, amikor Julie menekült tőlük...és valóban Cliff-re terelődött a gyanú, le is tartóztatták, az ügyet Bobby oldotta meg, és a titkos akta ügye is kiderült számára. Tény, hogy ez a kisebb krimiszál adott egy újabb aszpektust a sorozatnak, de az igazi áttörést Samantha terhessége hozta meg, egyrészt azzal a történettel lett folytatásos jellegű a sorozat, másrészt a nézők nem csak szerelmi háromszögnek lehettek tanúi (a két ellenség egy nőn keresztül háborúzik egymással). Önmagában véve már Samantha története is erős volt, akinek 7 keserves év után sikerült teherbe esnie, pont amikor félrelépett. Továbbá az alkoholizmus, és a terhesség okozta depresszió eleve egy tabutéma volt, még az amerikaiknál is. Az már csak hab a tortán, hogy több mint 30 részen át izgulhattak a nézők, hogy ki is valójában Johnny biológiai apja. Szóval tényleg itt indult be a sorozat, nem beszélve arról, hogy a 2. évadban is elég erős történeteket tudtak írni.

Úgy emlékszem, itthon lett öngyilkos a néni, legalábbis nagyon cikkeztek róla...persze, lehet máshol is előfordulhatott ilyesmi...

A Klinikát így ahogy írod, elég lelombozó. Udo-nak szerintem nem véletlenül nem akartak tartós családot, hiszen eleve a karakter is egy lazább típust képviselt, aki nehezen állapodik meg. Sajnálattal olvasom ezt a sok bakit, pl. hogy 20 évig kitartottak egymás mellett, aztán pont válás...szerintem az érthető, hogy Gaby Dohm és Barbara Wussow már nem akartak szerepelni, de lehettek volna igényesebbek is, vagy egy egyszerűbb történetet kellett volna írni, és nem magyarázkodni annyit (simán elváltak).
Alexander Wussow az, aki a Guldenburgokban Tobiast alakította? Ott is nagy logikai baki volt, hogy 20 év után valaki főorvos, azt a pozíciót még protekcióval sem szerzik meg 30 év alatt, pláne még egy idősebb színész is játszotta...nem lett volna semmivel sem kevesebb a karakter, ha egy 23 éves, majdnem végzős orvostanhallgatót alakít, aki izgatottan várja, hogy orvos legyen...na meg ugye az orvos apa-fiú kártyát is ki kellett játszani, a szőke plázacica doktornő felállással...szerintem ez már erőltetett és meggondolatlan lépés volt, ezzel nem lett semmivel sem nagyobb a film tetszési indexe.
Mellesleg ha már a régi fontos karaktereket nem tudták felvonultatni, akár a színész halála, vagy a másik távolléte miatt, úgy egy olyan szállal nem lehetett eladni, ami a nézőket semennyire sem hozta lázba. Felesleges erőlködés volt, tény és való. Kár, hogy ennyire levették a kezüket a sorozatról, mert szerintem sokkal jobb történeteket lehetett volna kitalálni.

Jutka anyja és apja csak a Szomszédok elején voltak főcímszereplők, később amikor az 1-1 epizód végén bevágták a bölcsességeket, akkor ők ritkán szerepeltek, de biztos, hogy nem tartoztak az ősgárdához, úgy mint a többiek, akik minden epizódban legalább 1 jelenet erejéig játszottak. A piacos Józsi meg sosem volt főcímszereplő sem. Mellesleg volt még pár mellékszereplő, akiket a színész(nő) valós halála miatt kellett kiírni, ilyen volt pl. Bilicsi Tivadar lánya, aki Alma pincér kolléganőjét alakította. Bőhm halálakor amúgy egy teljes emlékezős epizódot szenteltek a színésznek.
Jó persze, sok család nem jutott el a 90-es években külföldre, de ennek nem pusztán a pénz volt az oka...pl. egyesek csak itthon érezték magukat biztonságban, magyar nyelv, magyar pénz, magyar környezet. Míg mások egyszerűen annyira nem vágytak utazni, vagy nem akartak nekivágni autóval, mert félelmeik voltak, hosszú az út, eltévednek, stb... Meg azért a rendszerváltásig tényleg nem nagyon utaztak az emberek, mert nem is volt divat, sőt államellenes volt a külföldi dolgokat szeretni. Sőt voltak olyanok is, akik egyenesen gyűlölködtek, ha valaki külföldre mert menni, mert hogy ott sem sokkal jobb, meg hogy fennhordják az orrukat, nagyzolnak. Tény, hogy mi már a rendszerváltás előtt is utaztunk, utána pláne. Nem is lettünk népszerűek, pedig teljesen átlagos életet éltünk a hétköznapokban és mellesleg mi sem Bp-ről, vagy az ország nyugati részéből származunk. Szerintem ez vagy benne van az emberekben, hogy utazni akarnak, vagy sem. Mindegy, hogy orvos vagy sem, Tótkomlóson él vagy Bécs mellett. Akinek volt rá igénye, az tudott gyűjteni, még a kevés kereset mellett is. De nem feltétlenül kell külföldre utazni, mert belföldön is sok a szép látnivaló. A Szomszédokban pont az nem tetszett, hogy okés, külföldre nem mennek (a költségvetés sem bírta volna el a forgatást), de úgy élték meg, hogy 50-100 km-re arrébb mentek, mintha az óceánt utazták volna át...az álszent dolog inkább az volt, hogy úgy állították be magukat, mintha nem is lett volna anyagi lehetőségük elmenni 1 hetes belföldi nyaralásra, na az már az erősen csúsztatás kategória, hiszen mindegyik keresett annyit, ha csak 500 Ft-ot tesz el havonta, akkor is összejön nyárra egy kisebb nyaralás, és nem kell 4 csillagos szállodákra, meg luxushelyekre gondolni. Mellesleg Mo-nak is jót tett volna egy kis reklám, hogy ám van látnivaló a budai panelrengetegen túl is, amihez nem kell olyan sok pénz sem, hogy minden este parizert vacsorázzanak. Pláne, ha még az lett volna, hogy rendben keresnek, de el is költik a pénzt, pl. drága ételekre, ruhákra, műszaki dolgokra, de még ez sem volt, szóval így az egész nem volt hiteles, megfejelve a napi sirámmal.
Amúgy meg pont egy taxis tudott volna akár egy hét alatt is annyit keresni, hogy a családnak meglegyen a nyaralása. Legalább valami más szakmát találtak volna ki, pl. Jutka takarítónő, Feri portás, Mágen gondnok, Juli szalagmunkás, stb...akkor megértem, hogy panaszkodnak, hogy nem telik utazásra, de így bicskanyitogató volt, mert mit szóljon, az aki ennél kevesebből élt, és mégsem sírt annyira?
Az már a másik, hogy miért kellett olyan irreális szálakat kreálni, amikből alapjáraton nem az sült volna ki, mint amit bemutattak. Pusztán a karaktere jótét lelkére építve kár volt ilyen nonszensz ötleteket kitalálni (ingyen elviszi az utast, aztán sír, hogy drágult a benzin).


2021-01-25 12:59.06
Azóta a sorozatok terén eléggé kikupálódtál...csoda, hogy engedték nézni, mert azokban is lehetett meztelen jelenet.
Mondjuk megtévesztő volt a Pamela levele rész, mert olyan köztes epizód volt, ami egy korszakot zárt le, tehát onnantól az ember már tudta, hogy nem várhatjuk vissza, és Victoria Principalt is kivették a főcímből. Én annyira nem bántam, hogy nem adták tovább, mert számomra az annyira mélypont volt, hogy egyik történettel sem tudták kompenzálni Pamela hiányát.

Remélem azért a szexfilmek terén azóta behoztad a lemaradásod:)


2021-01-25 12:52.36
Ha csak belegondolunk és nem bántásból írom, de a Bibliában is vannak elég borzalmas dolgok, és ugye egy vallásos családban azt már elég korán olvastatják a gyerekkel. Amúgy meg bárhol az életben, TV, rádió, utca, mindenhol lehet találkozni olyannal, ami riasztó. Egyébként is a tiltás pont az ellenkezőjéhez vezet, ha pl. nem nézhet valaki szexet, akkor szinte egész biztos, hogy majd a haverokkal fogja megoldani.
Sok sorozatot a valóság alapján építenek fel, tehát kár lenne letagadni, hogy ami a TV-ben megy az fikció és csak tévútra visz...jó, kivétel a horror, sci-fi, a fantázia filmek, de azokat az ember nyilván úgy is nézi, hogy tudja, nem a valóságra épülnek.
Erőszak meg akár a legelemibb kötelező olvasmányokban is van, vagy pl. emlékszem, hogy alsóban is sok olyan olvasmányt kaptunk órán, ami szomorúan végződött, vagy valami miatt felzaklatta az embert.
Jól írod, szerintem a sorozat utolsó 2-3 évadát már sehol nem szerették ismétlésként vetíteni, ami érthető is, hiszen eleve a későbbi évadok már az ősbemutatón is alacsonyabb nézettséget produkáltak, akkor érthető, hogy az ismétlésnek sem lenne sikere. 93-ban, Angliában láttam egy ismétlést, a 295. rész volt, ez már a 11. évad, ahol megérkezik a drogos Tommy, Samantha elkezdi a filmet forgatni, és Johnny Cally-vel gyűlölködik, majd baleset közben beleesik a medencébe és Cally menti meg őt. Amikor egy év múlva megint kinn voltam Angliában, akkor már nem adták a Dallas-t, tehát szerintem ott is idő előtt befejezték az ismétlést.
Hogy JR fejbe lövi magát, arról volt információ ugyan, de hogy addig miképpen jutnak el, kik fognak szerepelni, nagyon keveset írtak, még a hazai Dallas magazinok is, pedig azok ellőttek néhány információt a folytatásról.
A fura az volt, hogy pl. én tudtam, hogy Barbara Eden játszani fog a Dallasban, tekintettel a Larry Hagman-nel való jó viszonynak, de érdekes módon, nem tartottam számon, hogy még mindig nem érkezett meg, és idővel el is felejtettem. Aztán amikor az utolsó évadban megjelent, mondtam is, hogy ideje volt, mert korábbra vártam, csak aztán meg kiesett a látókörömből.

Mo-on valóban akkor kezdték el jobban nézni a sorozatot, amikor Samantha terhes lett, és a titkos akta ügye is belevitt egy kis színt a folytatásos jellegbe, Julie halála volt az első halál, amit a sorozatban mutattak, és ezzel a történettel valahogy adtak egy lökést az embereknek. Amikor JR-ra rálőttek, akkor már rengetegen nézték a sorozatot, az utána következő évadokat pedig egyenesen várták. De tény és való, hogy a Miniseries, és az első évad első fele közel sem nyerte el az emberek tetszését, mert ugye fel kellett venni azt a feeling-et, amit látnak, sőt még a 70-es évek Amerikája is nagyon messze volt a mi szocialista miliőnktől, főleg, hogy egy gazdag család a rendszerváltás előtt mindig is bicskanyitogató volt mindenkinek. Pláne azt se nagyon tudták felvenni, hogy a nők szépek benne, nem kell dolgozniuk, és unalmukban mondjuk isznak, vagy gyereket akarnak.

A baráti társaságok az USA-ban is kialakultak, ezekről vannak is felvételek, közben szépen mindenki iszogatott. Hogy itthon mennyire vált be, azt nem tudom, de a családok biztos mind nézték.
Az idős hölgy öngyilkossága úgy tudom, hogy valójában meg is történt, kár, hogy a néni nem várt egy jó félévet, és visszakaphatta volna Bobby-t.

A Klinikát olvasva, talán nem bánom, hogy a végét már nem néztem...mert ez így nagyon nem jön be. Én is olvastam hasonlót a két főhősről, de számomra azért döbbenetes, hogy a készítők így oldották meg, a sorozat rovására. Mert ha a főszereplőket alig mutatta, egy mellékszállal végigvinni nem lehet egy epizódot, akár legyen egy érdekes gyilkosság, vagy baleset.
És persze a Klinika tényleg nem mert olyan orvosi témákkal előhozakodni, amelyek keményebbek, a későbbi kórházas sorozatok viszont igen...a Klinika ha úgy lehet mondani, a decens, visszafogott voltával inkább egy "nyugdíjas" sorozat volt. Ha történt is benne valami égbekiáltó, akkor valahogy terelgették a finomabb sodrás felé, hogy ne az nyomja rá az egész bélyegét az epizódra, így vittek bele humort is, ha kellett.
A 20 év utáni filmet talán én is láttam, de nem volt egy nagy eresztés. Egyébként a többi sorozatnál is meg lehetett figyelni, hogy az utolsó évadban már alig vannak az alapszereplőkből, vagy csak keveset játszanak, egészen más történetek, hangulat uralják. A Dinasztiában és a Falcon Crestben is erősen érezni lehetett, ha az ember az utolsó évadot nézte, és sajnos a Dallas esetében is, pedig ott még azért tartogattak pár érdekes fordulatot, de a színészgárda nagyon megcsappant.

Úgy emlékszem, hogy Mágenheim-nek még ajánlottak fel egy külföldi munkát, illetve Julinak is, de maradtak. Mondjuk a jemeni történetnél érthető is volt, meg tudjuk, hogy az élet oldotta meg, hiszen Frajt Edit kérte a terhességét beleírni, illetve a kislánya is valóban végig játszott a sorozatban. Kulka távozása is ismert dolog volt, ami azért lepett meg, mert a rendező szinte a fiaként szerette őt.
Még azt mondom, és érthető, hogy nem küldték a szereplőket külföldre, mert akkor ki kellett volna őket írni, márpedig ez nem volt opció a főcímszereplőknél, csak ha a valós életben is halál történt.
A mai fejemmel nem fér a fejembe, hogy miért kell ennyire népbutító, demagóg történetekkel vinni a sorozatot, miszerint egy átlagon felül kereső fővárosi családnak még az is gond, hogy autóval a szomszédos településre menjenek nyaralni...és még arra is emlékszem, hogy Taki egyszer levitte Almát a Balantonra egy délután erejéig vitorlázni, Lenke a parton maradt morogva, aztán úgy zárták a napot, mintha legalábbis a Kanári-szigeteken jártak volna, hogy mennyire megérdemelték azt a lopott délutánt, és ellenének vele sokáig, de anyagilag ennyire futotta. Most komolyan, 1 órányi autóutat még egy délután munka után is meg tud tenni az ember, szóval nem értettem...Taki is álszent volt, hogy ha tudja, ha egy szegény nyugdíjas ül be a kocsiba, el sem indítja az órát. Már ott vérzett a történet, hogy eleve akinek nincs pénze, és szegény, az miért ül be egy taxiba? És akkor nem fogadja el a pénzt, holott azért benzinnel megy az autó is, amit ő tesz bele. Értem én, hogy a humánus oldalukat akarták az embereknek megmutatni, de ez pont nem Bp-en, és nem az amúgy is panaszkodós rétegnél történik meg, saját kárukra.
Mintha Almának is lett volna egy utazós munka, külföldi csoportokat visz helyben, vagy helyi csoportokat külföldre, már nem emlékszem, jobban is fizetett volna, változatosabb, de nem, ő a fájós lábával maradt a veszélyes és forgalmas presszóban, éjszakákat dolgozva.
Lenke szintén álszent volt, mert állandóan sírt, holott a többi nyugdíjasnak nem adódott, hogy állandóan kapott felajánlást, így unfair volt, hogy olyan sír, akinek két biztos bevétele van, és a férjének szintén, egy csak nyugdíjból élő joggal mondhatta volna, hogy inkább őt sajnálják.
Egyébként meg abban az időszakban még a teljesen átlagos családok is eljutottak külföldre. Inkább azt vették volna bele, hogy a rendszerváltásig nem nagyon lehetett külföldre utazni, mert ugye a nyugatimádás az bűn, és itthon mindenkinek mindene megvan. Ugyanakkor a 90-es évek elején azért egyáltalán nem volt ritka, hogy egy teljesen átlagosan élő család elmegy 1 hétre Görög vagy Olaszországba. Ők meg már azért is sírtak, hogy eljutottak a félórára lévő Velencei-tóhoz...


2021-01-25 12:03.35
Hogy hihetted, hogy az szezonzáró volt? Hiszen a szezon a Ewing Oil bukásával és Pamela balesetével zárult, az a rész meg az 5. rész volt az új évadból, és 5 részes évadokat azért nem csináltak...vagy akkor még nem voltál olyan kirafinálódott a sorozatok terén?:)

Én tudtam, hogy nem a szezonzáró, és nem is értettem, hogy miért nem adták le a teljes évadot. De mint Fruzsi is írta, mivel Németországban (illetve akkor még NSZK és NDK) 81-től ment az ősbemutató, ezért a 90-es évek elején sok csatorna már csak ismételt, ott meg mindegy volt, hogy szezonzáróig adják-e le, vagy egy köztes epizódig.

Húhh, nem is gondoltam volna, hogy nem nézhetted a szexet! Nekünk simán engedték...mondjuk szex és szex között is van különbség, sok sorozatban is mutatnak olyan jelenetet, ahol nem teljesen meztelenek, de azért látni, hogy nem kártyáznak, hanem szexelnek...azt sem nézhetted?


2021-01-24 14:40.34
Persze, semmi baj, ha egy szülő a tanulásra, olvasásra, sportra és egyebekre is ösztökéli a gyerekét, de az nagyon destruktív tud lenni, ha nem engedik a gyereknek, hogy TV-t, filmeket nézzen. Pedig sok film és sorozat a valóságra épül, főleg a drámai-családi jellegűek, vagy pont az a feladatuk, hogy egyfajta társadalmi szemléletformálást, szociológiai képet mutassanak, mert nem minden család és élet egyforma. A Dallas nagyon sok olyan témát felvonultatott, ami nem csak a szórakoztatásra épült, bemutatta a vadkapitalista világot, az üzleti és politikai életet, amit mi hallomásból se nagyon ismerhettünk a rendszerváltásig... vagy láthattuk, hogy milyen egy marhatenyésztés, egy farmgazdálkodás, de voltak benne alapítványi tevékenységek is. Azért írtam, hogy a sorozat indulása abszolút ideális volt mindenféle értelemben, ugyanis a 90-es évek elején még a TV jelentette a fő szórakozási formát (a mozi mellett, amire ugye külön költeni kell), 10 év után már átalakultak a lehetőségek, jött az internet, mobiltelefon, a különböző letöltő és felvevő oldalak, stb...
Egyébként meg a gyerekek sok mindent hallanak, tapasztalnak, látnak az iskolában, tehát téves az a következtetés, hogy a TV-ből árad a sok rossz. Amikor jött a tanítónénink is, hogy a puskás filmet még a nyolcadikos lánya sem nézheti, nem még a kisebbik. Nem gondolom, hogy ezzel az izolációval segítenék a gyerek ismeretét, tanulását, a világhoz való hozzáállását.
Azokat én sem csíptem, akik azzal jöttek, hogy ez mennyire nem jó, de azért kívülről fújták a történeteket, meg előre tudták vagy sejtették, hogy mi fog történni. Mindig fura, ha valaki valamit utál, mégis nagyon képben van, anélkül, hogy kérdezné őt valaki...
Bobby feltámadása, Jock halála, az Ellie csere mind-mind olyan dolgok voltak, amiket akár az újságok is megírtak, vagy akinél volt német csatorna, átkapcsolhatott belelesni a folytatásba.
Érdekes módon, hogy előre ismertem a történéseket, de az utolsó 2 évadot illetően semmilyen információim nem voltak, így fogalmam se volt, hogy lesz majd Cally, James, Michelle, vagy Liz...még azt se tudtam, hogy Samantha nem végig fog szerepelni, ezért az engem is sokkolt, amikor kilépett, és bár Pamela kilépése is nagy érvágás volt, és utáltam azt a történetet, úgy éreztem, ez már a dramaturgiai vég is...

Most hogy írod, nekem sem volt a 4. és az 5. évad a kedvencem. Az ötödikben voltak drámai történetek (Mickey balesete, Samantha újra inni kezd, Rebecca halála), de az olajüzletért folytatott harc gyerekként nem kötött le, most viszont igen. De ettől még nem éreztem, hogy azoktól a történektől lett volna jobb a sorozat, így a 6-7. évad hozott sok új fordulatot, karaktert, frissítést, ami miatt úgy éreztem: visszakaptam, visszazökkentem.
Lucy, csak mint karakter fogott meg, bár vitathatatlan, hogy tudtak neki is jó történeteket írni, később nyilván nem miatta néztem a sorozatot.
Az már más dolog, hogy a magyarok fogadtatása azért is volt vegyes, mert a nagyon távoli dolgokkal nem tudtak azonosulni, de annyi biztos, hogy kortól, nemtől, egyéb beállítottságoktól függetlenül mindenki nézte, még ha nem is merte elismerni. Vagy ahol csak egy TV volt a családban, ott ki sem lehetett kerülni, hogy ne ismernék a sorozatot.
Az is kötelező jelleg volt, hogy ha tudták utálni a karaktereket, akkor mindenki talált rá okot: örök vesztes, vagy éppen csak túl szép, és nem kell dolgoznia, és a pénzét az életét irigyelte az illető, szóval általános volt a nézet, hogy JR a kedvenc, mert jól tudta kavarni a dolgokat, és ez a mentalitás itthon nem volt ismert, tény, hogy érdekessé tette a gonoszságával az egész sorozatot, de a többi karakter elég negatív kritikákat kapott, ritkán volt, ha azt hallottam, hogy mindenki milyen jól el lett találva. Valahogy mindegyiket lehetett valamiért utálni...

A Klinikánál a Christa elköltözik Konstanz-ba történetre emlékszem, Udo hamnburgi szereplései nem maradtak meg. Tény, hogy egy ilyen szétszakadás nagyon gyorsan kifullasztja az egészet, mert itt pont az adott környezet, az adott gárda tette izgalmassá az egészet. Arra is emlékszem, hogy az elején Udo és Christa jártak, vagy csak lett volna valami komolyabb...ugyanakkor ott a mellékszereplők is kedvelhetőek voltak, de ahogy írod, nem csodálkozom, hogy esett a nézettség, mert ez így számomra se lett volna érdekes. Nem csodálom, hogy hamar belebukott...ha a főszereplők kerülnek ki a körből, az már régen rossz, és nem feltétlenül a különböző helyszínek, de az sem segített.

A Szomszédokban nagyon erős csúsztatások voltak, gyakorlatilag azt akarták sugallni, hogy egy budai lakótelepen élő, átlag feletti fizetéssel és bevétellel rendelkező ember sem teheti meg, hogy akár Bp-ről kimozdulhasson. Számomra az volt döbbenetes, amikor Juli azt mondta, hogy egy Pest melletti településre mennek nyaralni, mert messzebbre nincs pénzük. Vagy hogy milyen nehezen indultak el akár a Velencei-tóra vagy a Balatonra, ahová sátorozni is mentek egyszer (eleve nem kellet szállásra költeni), a kocsit kellett feltankolni, kaját meg amúgy is vesznek otthon is. És ezt a kiruccanást a mentőorvos úgy könyvelte el, mintha Peruba vagy Kínába utaztak volna. Az is ellentmondásos volt, hogy ebben a családban ajánlottak fel külföldi munkát, de sosem éltek a lehetősséggel, holott itthon meg egész nap sírtak, hogy nincs pénz, de amint jött egy jobb ajánlat, akkor mégis jó így...Almának is ajánlottak fel valami jobban fizető állást, de nem, ő maradt a presszóban, mennyire veszélyes és fárasztó hely, meg sok a vendég, de azért főleg Bp-en gyakori, hogy a vendéglátósok fluktuálódnak, szóval ez is eléggé irreális történet volt. Vagy hogy Jutkáék csak akkor jutottak el nyaralni, ha osztálykirándulással összekötötték, de Feri így is csak 1-2 napra tudott elszökni a munkától. Miért kellett úgy beállítani ezeket az embereket, mintha az éhező, a perifériára szorult réteg lennének, akiknek se lakásuk, se áramuk, se munkájuk?
És akkor az ott volt, hogy de azért jót tettek másokkal, ami nem baj, de még úgy se jártak rosszabbul, mert egy fővárosi taxis bevétele még úgyis elég lett volna egy családnak, ha nincs a nyugdíj mellette és mondjuk az asszony nem is dolgozik. De a minden részben elhangzott nincs rá pénz, vagy pénz kellene dologgal nagyon el tudták cseszni, mert ha tényleg úgy is lett volna, pont az optimista szemlélelet kellett volna nyomatni, vagy hogy nekik így is jól megy, mert másoknak annyira sem...egy maszek költöztetéssel már akkor 20-30ezret meg lehetett zsebbe keresni, az akkori átlagfizetés mellé, szóval nem éreztem, hogy fair lett volna a panaszkodás.


2021-01-24 11:36.48
Persze, általában mindenkinek a gyerekkora a legszebb, már ha megadatott neki, és mondjuk van olyan helyzetben, hogy TV-t is tudjon nézni, vagy engedik a szülők, esetleg nem olyan körülmények között él, ahol ez kimaradhat neki, mert pl. nem egy korombeli mesélte, hogy ezt vagy azt a filmet nem nézhette meg, mert vagy vallásos iskolába járt, vagy a szülei nem engedték, vagy ő maga nem merte megnézni.
Persze a drámai sorozatokat azért többnyire minden gyerek nézhette, és ahol volt videó, ott még fel is vehették az elmaradt részeket.

Az az igazság, hogy amikor a Dallas elindult nálunk, akkor Lucy karaktere maradt meg bennem a legjobban, nyilván korban is ő állt a legközelebb hozzánk, ugye egy gyerek inkább azokat a részeket is követi, ahol a fiatalabb generációval történik valami. De nem volt logika benne, hogy miképpen néztem az első évadot, miért hagytam ki részeket, magam sem emlékszem. Azért Mo-on többnyire olyan sorozatokat adtak, amelyek 6-15-20 részesek, tehát bevállalhatóak rövid távon, a Dallas eleve ezzel a 357 résszel elég nagy kihívást jelentett, de még épp jó időben adták, mert ha mondjuk pár évvel később vetítik, lehet akkor annyira nincs nagy sikere. Többnyire azért itthon is vegyes volt a fogadtatás, bár az első két évadban még annyira nem tűnt ki a gazdagságuk, de egy átlag magyarnak azért azzal is meg kellett küzdenie, hogy ezt a tőle igen csak távoli világot elfogadja, egészen más kontinens, anyagi helyzet, politikai és családmodell alapján dolgozott, és mivel olyan témákat is behozott, amelyek még a hazájában is tabunak számítottak, érthető, hogy a magyar kapott rá, még ha igazándiból nem is tetszett neki, amit lát.

Azért azt is meg kell jegyezni, hogy akkor tették vasárnapra a vetítést, amikor a sorozat tényleg a csúcsát élte, tehát voltak bőven érdekes történések. Pláne a 6. évadban olyan marginális témák is szerepeltek, mint az aktív eutanázia, pedofília, idősebb nő-fiatalabb férfi románca, leukémia, elmebeteg lánytestvérek, és lehetne sorolni, tehát ha mondjuk a sorozat végén teszik át vasárnapra, amikor már tényleg kevesebben nézték, úgy azt megértettem volna, nem csoda, hogy hamar visszakerült pénteki napra.

A Klinika ehhez képest visszafogottabb volt, nyilván egy óvodás vagy egy kisiskolás nem mindent ért meg úgy, ahogy egy felnőtt, és lehet pont azért is tartják feleslegesnek a nézését. De emlékszem, hogy nálunk hatalmas döbbenetet váltott ki a tanítónénik között, hogy ennyi gyerek nézheti a sorozatokat, hogy hogy a szülő engedi?
Szerintem a Klinika sikere adott volt, a környezet, a kórházi gárda, a családi kapcsolatok, a különböző társadalmi problémák ott is előkerültek, az is lehet, hogy mivel ilyen szakadozva adták le, egyszerűen a nézőt már nem kötötte le. Van ez úgy, ha valamiben nincs úgy benne az ember, kiesik belőle, akkor nehéz újból visszatérni. Igaz, a nagyon hosszú dolgoknál is meg lehet unni a kötöttséget, a Dallasnál is így volt, meg az összes többi hosszabb sorozatnál.

Az Onedin családról, és a Kórház a város szélén-ről hallottam, de egyiket sem néztem, nem éltem még, amikor adták ezeket, amikor esetleg ismételték, akkor nem vett rá a lélek, hogy nézzem...minden sorozatot nem lehet követni. A Tövismadarakra emlékszem, és abból valamennyit láttam is.
A Dallas-t amúgy érthető, hogy a fiúk is szerették, mert erősen férfi központú, hímsoviniszta sorozat, ikonikus férfi főhőssel. Emlékszem, hogy sokan mennyire panaszkodtak, amikor a későbbi évadokban JR-ból olykor balekot csináltak, hogy ezt miért kellett?

A Szomszédok számomra is azért volt taszító, mert minden egyes részében panaszkodtak a pénzre. Most lehet, hogy a magyarok nagy része is ilyen, de ha már valaki este leül TV-zni, lehet nem erre lett volna vevő. Vagy pont azt akarták elérni, hogy a nép azért szeresse, mert ám mindenki nehezen él meg, és akkor azonosulni tud a problémákkal? Ha igen, ám megértem, de akkor meg nagyon rossz oldalról közelítették meg a szegénységet. Ha mondjuk van egy 3 gyerekes család, ahol az apa munkanélküli, az anya meg alkalmi takarításokból él, ott megértem a panasz helyét, de ahol van 6 bevétel 4 főre, és úgy beszéltek egy balatoni vagy visegrádi kiruccanásról, mintha Bora-Borára mentek volna, az már azért túlzás volt. Mindegyik szakma olyan volt, amivel az átlag felett kerestek, főleg a fővárosban. Volt lakásuk, autójuk, ki tudták fizetni a rezsit, az ennivalót, szóval így nem értem a panaszkodás okát. Ez csak ellenszenvet váltott ki a nézőből, hogy van egy főmérnök, meg egy budai presszóban pincérnő, ahol csak a borravaló annyi, hogy plusz félhavi fizetés, mellette a két öreg nyugdíj mellett állandóan dolgoztak, ott nem találtam reálisnak, hogy nem tudnak egy albérletet fenntartani. Persze Alma is nehezen szakadt el a nagyszülőktől, de emlékszem, hogy amikor léphettek volna, akkor kiszámolták, hogy nem fog menni (???). esetleg költözhettek volna házon belüli lakásba, és akkor látják a nagyiékat mindennap. Pedig akkoriban és most is, mennyi ember él a fővárosban albérletben, sokan még csak nem is elitszakmával, tehát ez így nem indokolt, csak ellenérzést váltott ki. Az új csatornák belépése mellett azonban érezni lehetett, hogy a Szomszédoknál a történetek is kifulladtak, hiába hangoztatták, hogy aktuális problémákról beszéltek, az ember nyűglődésnek érezte, azért a több mint 300 rész szerintem így is elég jó teljesítmény, akkor is ha egy epizód kb. 25-30 perces volt.

Mondjuk vannak olyan nyugdíjasok, akik rosszul vagy keveset alszanak, bár ettől függetlenül későinek tartom, hogy a Jocky TV ilyen éjfél körül kezdi adni a Dallas-t. Mondjuk mennek más sorozatok is, és lehet azokkal elvannak...


2021-01-24 00:02.35
Igen, tetszett, meg azért, ha az embernek szép gyerekkora volt, akkor szeret rá visszaemlékezni.

Azért most pontosítok én is. Az ősbemutató alatt is láttam részeket Samantha terhességéig, de biztos, hogy nem az összeset. A Miniseries-ből a 2. rész rémlik, de a többi egyáltalán nem. Az első évadból az az epizód, amikor Lucy megszökik a születésnapjáról és egy pasi elrabolja, valamint pont az a rész is, amikor a srácok lezuhantak, továbbá Samantha terhessége amikor kiderül, és még az a részt is, amikor Garrison hazatér meghalni, és megvádolják, hogy az örökség miatt. Még rémlik a képviselőválasztás is, amire egészen biztosan emlékszem, a titkos akta ügye és Julie halála. Na de ez nem az összes rész az 1. évadból, így amikor először néztem 1999-ben, illetve 2008-ban, akkor örültem neki. Pl. az a rész nagy kedvencem, ahol Samantha a feketepiacon babát akar venni.
Rendszeresen onnan néztem, hogy Samantha terhesen balesetet szenved a drogos Lucy társaságában. Onnantól lettem rajongó is.
Annyi biztos, hogy az összes epizódot láttam, csak a 2012-es folytatásból nem.

Szerintem jó helyen tapogatózunk, ideges vagyok, hogy nem találtam a papírt a helyén, de úgy sejtem a 6. évad második felétől tették át vasárnapra, onnan amikor JR megzsarolja Randolph-ot, ez kb. a 145. rész. Mark betegsége és halála, valamint Jessica feltűnése, Bobby lelövése mind-mind vasárnap voltak, és a 7. évadtól kb. Jamie érkezésekor, illetve a Mark körüli kérdőjeleknél térhettek át újból péntekre, és Donna Reed már tudtommal csak pénteken szerepelt, ez kb. a 166-168. részek lehetnek, így számoltam kb. 20-25 epizódot. De ha megtalálom a papírt, ígérem, azonnal megírom:)
A hong-kong-i részek, illetve a Jenna körüli gyilkosság már 100%, hogy pénteken lettek leadva.

Semmi bajom nincs a Klinikával, de az az igazság, amíg gyerekként élveztem, amikor az ismétlés ment, már nem tudott lekötni. Pedig alapvetően szeretem az orvosi/kórházas sorozatokat.
Nem hiszem, hogy politikai oka lett volna, hogy annyit kellett várni a folytatásra, de így ahogy írod, ez számomra döbbenetes. Olyan sokba se kerülhetett a maradék epizód, de még arra gondolok, hogy nem bíztak a nézőközönségben, hogy vajon lenne-e akkora a nézettsége, mint amikor berobbant. Amikor az első részek mentek, én is úgy emlékszem, hogy óvodások voltunk, így nyilván akkor nem kötött le, de később a suliban mondták, hogy mennyire jó, és belenéztünk. Emlékszem a tanítónéni döbbenten hallgatta, hogy megnézhettük, akkoriban ment a sógun bosszúja is Richard Chamberlain-nel, amit mindig nagyon vártunk, és hatalmas döbbenetet váltott ki a tanítónénikből, hogy ezt a szülők engedik.

A Szomszédokban az nem tetszett, hogy állandóan sírtak benne, holott mindegyiknek volt munkája. A két öreg nyugdíj mellett állandóan dolgozott, a taxis, az erdész, és egy budai presszó pincére állandóan jól kerestek, ezek meg 4-en nyomorogtak egy kis lakásban, és a telefont is csak 1998-ban kötötték be nálunk...annyira képtelenség, mert volt 2 nyugdíj, és 4 viszonylag jó fizetés, amiből bőven tellett volna külön albérletre, meg utazásra, de hogy nyaralni sem tudnak elmenni...miért kell ennyire népbutítónak lenni? És érdekes, akármelyik sírt, mégis maradtak, sosem költöztek külföldre. Vagy a másik: kozmetikus vállalkozó és mentőorvos azon sírtak, hogy nincs iskolaköpenyre pénz, állandóan az a művész segítette őket ki, akinek nem volt fix bevétele. A nyomdász a főállásán kívül 1-2 maszek állást is vállalt, meg ott volt a tanárnői fizetés, a szülői örökséggel, és azon keseregtek, hogy vacsorára parizert esznek...és mondhatják, hogy az aktuális dolgokkal foglalkozott, holott nem, mert az ismétlést teljesen végignéztem, nagyon figyeltek arra, hogy csak karcoljanak egyes témákat, de ne menjenek túl mélyre, helyette a sírás ment, mi lett volna, ha munkanélküliek vagy 3-4 gyerekkel vannak?
A másik gond az volt, hogy a vége felé már ott se tudtak újítani, ugyanazok a lerágott csontok mentek. Na erről ennyit:)

Azt nem tudom, hogy a nyugdíjasok mikor nézik a Jocky TV-t, mert tudtommal a Dallas részek éjjel mennek, amikor már sokan alszanak.
Az is biztos kikötés, ha már Jocky TV, akkor mindig menjen a sorozat, elvégre azért kapta a csatorna azt a nevet, és nem azért, hogy ne legyen rajta Jockey amúgy, és nem Jocky...


elejére ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... végére

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk