Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-11-28
A szomszéd szoba
Az iskola
Barátnők újratöltve
Bohócrém karácsonya
Exhibition on Screen: Michelangelo - Szerelem és halál
Kneecap
Mi vagyunk Azahriah
Vaiana 2.

2024-11-21
A parancsnok
Bambi - Egy élet az erdőben
Eretnek
Futni mentem
Ketyegő ultimátum
KIX
Ne várjatok túl sokat a világvégétől
PÁN - A belső sziget

2024-11-14
A változás valutája
Az univerzum elmélete
Gladiátor 2.
Lee
Terápia alatt
Valami különös
Változó vadon - Az én Északom

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Karácsonyi állásinterjú
- Story4, 00:35
Agyas és agyatlan
- Film Café, 00:50
Pánik
- Magyar Mozi TV, 01:00
Agyő, nagy Ő!
- Prime, 01:00
A természet ereje
- Mozi+, 01:15

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Franco Nero (83)
Vincent Cassel (58)
Maxwell Caulfield (65)
Pokorny Lia (53)
Oded Fehr (54)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Vedd meg most: A shopping-összeesküvés - Vélemények
Rémségek háza (1991) - Vélemények
A vad robot - Vélemények
F mint foci - Avagy vélemények a bajnokságokról
- Filmes Sámánok Rendje -

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Thelma, az unikornis aaaaa
Nicolas Roeg aaaaa

 

Fórum - Dallas (sorozat) - Vélemények (60. oldal)

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

elejére ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... végére
51046. Kfruzsina (2021-02-03 13:46.22) aaaaa - (válasz Americanlife 51044. hozzászólására)
Kötelező: Igen a Pál Utcai Fiúk valóban fogyaszthatóbb, de nem nyáron kellene őket elővenni, a nyári szünet rovására, hanem az iskolában feldolgozni.


51045. Americanlife (2021-02-02 21:04.48) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51042. hozzászólására)
Mondjuk az is igaz, hogy nagyon szeretem Németországot, és mindig van látnivaló, mert elég nagy ország.

Egyetértek, hogy ez előzményfilm igazán lehetett volna, mert így mindent csak készen kaptunk. Azt tudni egyébként, hogy amikor kezdődött a sorozat, akkor Klaus felesége mennyivel előtte halt meg? Christa esetében mindegy is, hogy miért hagyta abba az orvosit. Azt mondják, aki elhivatott, az igyekszik megcsinálni, mert erre adta az életét, aki abbahagyta, annak szintén oka van, nem való orvosnak. Tehát ez szerintem csak egy megfelelési vágy volt Klaus felé, akinek szintén jobban imponált, hogy nem nővér, hanem orvos a felesége. Még ezzel se lett volna gond, de ahogy megoldották, az azért katasztrófa. Most biztos nézték orvosok is a sorozatok, szerintem fogták a fejüket.
Igen, sokan lehet így kapnak kedvet egy-egy pályához, amíg fel nem világosítják őket, hogy ám nem úgy van az, ahogy a filmben látják. Másrészt, hogy valaki szeretne orvos lenni, egy dolog...lehet fel sem veszik, vagy ha igen, akkor nem tudja megcsinálni, ha meg benne van, előbb-utóbb ki is tudnak égni, hiába a viszonylag jobb fizetés, a presztízs, a tisztelet. A Klinika viszonylag a nyugis orvosi világot mutatta be, a maga szép környezetével, tehát idealizált sorozatnak számít, ahol a betegekkel is úgy viselkedtek, mint a családtagokkal. Ha orvosi sorozat, akkor a Vészhelyzet, vagy bármelyik más hitelesebb volt szakmailag, még ha voltak is csúsztatások helyenként.
Az külön káros, hogy ezek az orvosok itt úgy halmozták a szakorvosi képesítéseiket, mint más a fehérneműjét, szintén nem állja meg a helyét. Manapság már 2 szakvizsga is elég kiemelkedő, nem még 3. Christa pláne rövid időn belül lett sebész, gyermekorvos, kutatóorvos, mintha ezeket a képesítéseket csak úgy egy féléves gyorstalpalón szerezte volna.
Pedig valóban úgy van, hogy csak úgy nem lehet bármilyen szakorvos valaki, pláne ha már dolgozik is mellette, sokkal nehezebb tanulni, felkészülni, még egy kötöttség, főleg, ahol család is van.

A váratlan utazást néztem, de nem rendszeresen és nem teljes egészében. Fogom a fejem, bár a sztorira emlékeztem, de arra nem, hogy 8. osztály után csak úgy orvossá lett...mindegy, hogy több mint 100 éve, kis faluban, de azért egy orvosnak mindig többet kellett tanulni, mint bármelyik más embernek. Ennek így nagyon rossz üzenete van, főleg az ifjúság felé, majd azt gondolják, hogy bármi lehet belőlük.
Még nővér sem lehetett volna érettségi nélkül, max. bábaasszony, vagy segédápoló, de valami külön képesítés akkor is kell.

Azzal, hogy Udo Hamburgba ment, lehet változatosságot akartak belevinni, de azért se tett jót, mert kiszakították a természetes, megszokott közegből, onnan ahol az egész karakter szerethetővé vált, és a nagyvárosi, "mesterséges" közegbe került, elszakadva a családtól, a meglévő hivatásától. Afrikában is volt, nem? Az még talán jó választás volt, mert azt mondják, minden orvosnak meg kell tapasztalnia, hogy milyen az ottani gyógyítás.
Túlzásnak tartanám, hogy két nőt is Elke miatt írtak volna ki, de az azért világosan látszott, hogy Elke karakterét nagyon be akarták tolni a családba és a főszereplők közé. Még szerencse, hogy belőle nem csináltak seperc alatt orvost, mint Christából.
Az világosan kiderült, hogy a Klinika nem tudott/akart gyerekszereplőkre építeni...mert az a 2, akik voltak, sosem kaptak fajsúlyos szerepeket. Talán ezért sem lett Udo-nak sosem gyereke, mert nem tudtak volna vele mit kezdeni. Az új filmeket talán láttam, de tényleg nem sok minden maradt bennem, csak az, hogy Hildegard eladósodott (???).
De abszolút nem eredeti az a történet sem, hogy 20 év után azért válik el egy pár, mert elvetélt az asszony, előtte megvoltak gyerek nélkül, és lehetett volna még próbálkozni, szóval semennyire nem adtak a történetekre...mellesleg szerintem annak is megvolt az oka, hogy Barbara Wussow már nem akart a folytatásokban szerepelni. Mintha előtte is inkább a protekció miatt vállalta volna, és látványosan szenvedett a karaktere is. Azt hittem, hogy majd hajjj, de érdekes történeteket kap, mert ugye azt eléggé beharangozták, hogy a színésznő a nagyfejes Klausjürgen lánya, és valahogy azt hitte az ember, hogy ez garancia lesz az érdekes karakterre.
Szóval szerintem nem Udo karakterével volt a gond, hanem hogy egyszerűen ha a felnőtteknek sem tudtak már jó sztorikat írni, milyeneket írtak volna egy kisgyereknek, akit pelenkáznak, meg járni tanítanak?
Mondjuk ott volt Angie is, hiába maradt Katharina halála után a sorozatban, látványosan nem tudtak vele mit kezdeni, szóval itt nem is arról van szó, hogy 3 éves, 7 éves, vagy 12 éves gyerekről van-e szó.


parfumeshop.hu banner

51044. Americanlife (2021-02-02 15:17.03) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51041. hozzászólására)
A Pál utcai fiúk valóban fogyasztható egy 10-11 évesnek, nem annyira hosszú, a nyelvezete is világos, valamint a történés is olyan, ami az adott korosztálynak szól. Ugyanakkor a többi kötelező szerintem túl "sok", vagy legalábbis ahogy írod, részletekben lehetne megbeszélni, elemezni, és nem a nyári szünet kárára.
Nálunk sem olvasták el az ajánlott olvasmányokat. De pl. olyan volt, hogy a Szent Péter esernyője az ajánlottak között szerepelt, és a tanár kitalálta, hogy akkor mindenki elolvassa egy hétvége alatt, ez 7. osztályban volt, valószínű ezzel az olvasmánnyal akarta kiváltani A kőszívű ember fiait, mert arról meg nagyon keveset beszélt, sőt lehet el sem olvasta, vagy ha igen, neki is sok volt, vagy nem emlékezett mindenre. Nem volt amúgy egy erős magyartanár, mellesleg nekem a Szent Péter esernyője sem tetszett:(
A Légy jó mindhalálig talán megfelel a korosztálynak és fogyasztható is, ugyanakkor arról sem sokat beszéltünk órán, de Az egri csillagokról sem...a kötelezők közül csak a Pál utcai fiúkból volt dolgozat, illetve Az egri csillagok helyett inkább a Toldit és az Ábel rengetegben-et nyomatta. Így kötelező, meg úgy kötelező, de pont azokat nem vettük, csak említés szintjén.
A Nagy Könyv versenyre én is emlékszem, szerintem nagyon sokan csak azért szavaztak rá, mert megtörtént történelmi eseményen alapul, és merem állítani, hogy sokan el sem olvasták, max. a filmet látták, amiben elhitték, hogy Vicuska és Jumurdzsák valós történelmi személyek. Mellesleg kétlem, hogy ilyen hosszú könyveket sokan bevállaltak volna, még akkor is, ha mondjuk könnyebb a nyelvezete, vagy nincs annyi fejezet benne.
Különben nekünk azt mondta a magyartanár az általánosban, hogy ezeket a könyveket azért kell elolvasni, mert felnőttként még inkább nem fogjuk, ha gyerekként sem tettük meg. Ugyanakkor azt mondom, ha valami kényszer, és nem okoz örömet, akkor teljesen mindegy milyen korban olvassa az ember.

A matekoktatással kapcsolatban igazad van, legalább olyan példákat nyomatnának, amit a valós életben használni fogunk majd. Pl. hogyan számoljuk ki, hogy mennyit kapunk a bruttó bérünkből, akár van adókedvezmény, akár nem, vagy pl. egy közüzemi számla éves elszámolása miképpen történik, vagy hogyan kell beosztani a pénzt, vagy ha hitelt veszel fel, akkor hogyan alakul a törlesztése...jó, lehet elsőre nehezek, de sokkal inkább ilyennel találkozik az ember az élete során, mint trigonometriával, vagy térfogat számítással. Vagy pl. a szöveges, a fejtörős feladatokat lehetne alapul venni.
Mert tapasztalom, hiába bőven általános iskolai anyag, de sok felnőtt nem tud százalékot számolni, vagy arányosítani...pedig ezeket a mindennapok során használhatjuk.
És persze, akinek egy adott tárgy jobban kell, az majd fakultáción vagy egyetemen úgyis találkozik vele.

Egyetértek, hogy A rút kiskacsa lehetett volna Disney verzióban is, mert a mondanivalója és a nevelési célzata alapján simán bevállalható, zenei alapokat ki lehet találni, illetve szerepelnek benne állatok is, ami egy rajzfilmnél előny. Még a Jégkirálynőt lehetett volna még, mert ott a végén a a lánytestvér megmenti a fiútestvér, bár alapvetően az is elég depressziós hangulatú, de jó a vége.
Illetve a vadhattyúk...de úgy látszik, hogy egy dán meseíróban nem láttak fantáziát, de azért A kis hableányt át tudták teljesen írni...

Dallas: igazad van, ha a Pamela szálat így meggyalázták a kilépésével, akkor legalább később nem kellett volna megpiszkálni az egészet, és így egy rossz lezárással is inkább nyitva tudnak hagyni egy dolgot, még az is jobb, mint kerülgetni a témát, tesztelni az embereket. Pláne a sztori is elég gyenge volt, nem hiszem, hogy ha Bobby le is feküdt a nővel, ne ismerte volna fel, hogy ez a volt felesége vagy csak egy rá nagyon hasonlító nő...valószínű utóbbi, és akkor azt akarták kihozni belőle, hogy véget ért a Pamela korszak, de ez meg így elég irreális és csak évadkitöltő.
Tény és való, hogy Bobby sem volt már annyira szimpatikus, illetve lehet csinálnak vele, amit tudnak, de eleve ez a feltámadás dolog is elég erős volt, tehát az sem biztos, hogy Bobby megítélése jobb lett volna, ha meghagyják jófiúnak...úgy meg a karakter nem változott volna, és az emberek beleunnak a jófejségbe.
Szerintem ha nem hal meg Christopher (valami csavar folytán), akkor sem lett volna nagy jövője a folytatásnak. Mert a párcsere megtörtént, új karaktereket nem akartak bevonni, és mint írod: Ann és családja semennyire nem érdekelte a nézőket, és jóformán már csak őket nyomatták. Az öregek meg nem tudták elvinni a hátukon a show-t, közülük is már csak Linda Gray és Patrick Duffy élnek. Ray és Lucy karakterét néha 1-1 párbeszédre betették, de csak rontottak a helyzeten, mert magukról a karakterekről semmit nem tudtunk meg, hol laknak, kivel élnek, mivel foglalkoznak...külön vicces volt, hogy Johnny emlékek után kutakodott, amikor Lucy-vel beszélt, holott mennyit mutatták őket együtt a régi sorozatban. A belterjesség pedig 1-2 évadig érdekes, de utána már a nézőt sem érdekli. Azt sem értem, hogy Katherine alakja egyáltalán hogyan került képbe, hogy elő kellett volna vele hozakodni. Pamela karakterét itt sem kellett volna piszkálni, mert ilyen erővel akkor az összes többi régi karaktert is meg lehetett volna említeni, hogy ő nem él, a másik meg eltűnt, a harmadik X helyen lakik, stb...de azért volt fura, mert a régi sorozatot akarták elfelejteni, az új dolgokkal alázták, akkor minek kellett volna kitekintés, ha a régi karaktereket vissza se hozták, de még azoknak a gyerekeiket sem (Margaret, Lucas, Lucy ikertestvérei, Cally fia)


51043. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2021-02-02 14:53.10) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51041. hozzászólására)
Említed "i"- t én is az vagyok, 1948- as vagyok. Alsóban nem voltak olvasmányok, 5. Pál utcai, aztán, Egri, majd Kőszívű, és 8- ban Légy jó. Most érettségiző unokámnak Iskola a határon, 10- dikesnek Hamlet.Gimibem nyárra voltak ajánlottak még nekem, pl. emlékszem a Falu jegyzőjé- re, nem volt latin szótárunk. Nagyobb unokámnak 10- ben Zabhegyező, kiderült, most már Rozsban a fogó címen fut. Nekem mostanában egyik sem tetszik, Erich Kastner szörnyű ) A két Lotti, Emil és a detektívek). Láthatatlan ember is inkább láthatatlan. Pál utcai, Kőszívű, Légy jó , Abigél- hez nyomtatott olvasmány napló )500ft), megoldhatatlan kérdésekkel, Kedvcsináló az olvasásához címmel. Valamelyiknél olyan szarvas hibát fedeztünk fel, hogy írtunk a szerzőkhöz, megköszönték, a válaszuk a legközelebbi nyomtatásnál figyelembe veszik.Örülök, hogy foglalkoztok az olvasmányokkal is!


51042. Kfruzsina (2021-02-02 12:10.24) aaaaa - (válasz Americanlife 51040. hozzászólására)
Szerencsés vagy, hogy sokat jártál Németországban, én sajnos nem, pedig élnek kint ismerőseim, rokonaim, de remélem egyszer pótolni tudom.

Nem tudom Klaus és Elena mennyi ideig jártak. Mint mondottam készen kaptuk ezt a sztorit. Meg arra sem derült fény, hogy Christa valójában miért hagyta abba az orvosit anno, anyagi okai voltak, esetleg valami betegség??
Szerintem nem ártott volna erről is, mint anno a Dallasnál egy előzmény filmet csinálni, amelyből ezek kiderültek volna, szerintem ha a sorozatnak sikere volt, akkor annak is lett volna.
Mondjuk kb. onnantól kezdve, hogy Brinkmann felesége haldoklik, Klaus valahol Elenával hetyeg, Udo meg orvol rá stb. Sok mindenre fény derült volna, ami csak találgatás szintjén marad. Ráadásul a 60-70-es évek NSZK hangulatát is becsempészte volna, ami nálunk ismeretlen volt.
Christát egyébként Klaus szedte rá, hogy folytassa az orvosit, az előző vonakodott, de végül belement.
Klausnak gondolom valahol sértette a büszkeségét, hogy csak egy nővért vesz el feleségül, amikor ő már igazgató prof. Christa meg sokszor meg akart neki felelni. Amúgy sokszor nem jók az ilyen házasságok, ahol a férfi magasabb beosztású, szakmailag, emberileg elismert ember, a nő mindig úgy érezheti, hogy az árnyékában van, több konfliktust is szül köztük, ezt aránylag reálisan bemutatta a sorozat.
Mondjuk nagy baki volt valójában a sorozat. Én emlékszem, hogy a Klinika hatására orvos akartam lenni és mondtam, hogy Christának is milyen könnyen ment, erre felhomályosítottak, hogy a valóságban ez nem így van, hat év alapból a diploma megszerzéséig, utána pedig még 5 + X év a szakvizsgák. Kiábrándító is volt számomra, később viszont nem ezért, hanem azért nem mentem orvosira, mert reál tárgyak nem igazán mentek.
De igen, ez ugyanúgy mint a Disney mesék hamis illúziót kelt, hogy bármi lehetsz.
És akkor tegyük hozzá, hogy az új filmekben, hogy Christa gyermekgyógyász volt, Volmers pedig a kutatóorvosból idegsebésszé avanzsált elő.
Ott még tovább mentek a bakikkal. Tényleg az emberek hülyének nézése, mert elhitetik, ha orvos vagy, gyakorlatilag azon belül bármi lehetsz. Holott nem így van.

De nemcsak a Klinika dolgozott ekkora bakikkal a foglalkozások terén. Nem tudom a Váratlan Utazást nézted e?
Abban is az egyik főszereplő Felicity, orvosira ment, mert a tüdőbeteg testvére erre inspirálta, de úgy, hogy az általános iskola elvégzése után egyből semmi középiskola. Oké, az 1900-as évek elején játszódott a film, egy kitalált Kanadai kisvárosban Avonleában, de akkor is kellett valami átfedés, szerintem orvosira már abban az időben elittebb középsulikból kerültek ki az emberek.
Ráadásul előtte Felicityt ösztöndíjjal felvették egy nagyhírű leányinternátusba, amit visszamondott, mert az ottani lányok lenézték a paraszti származása miatt és rájött, hogy ez a világ nem neki való, utána maradt az avonleai általános iskolában, ahol a nagynénje Hetty King volt a tanító (ugye 20. század eleje egy tanítós, egy tantermek iskolák) azt elvégezte és utána egyből az orvosira ment. Nos én kizártnak tartom akkor is, hogy az általános iskola elvégzése adott volna abban az időben érettségi szintű papírt, főleg olyat amivel orvosira mehettél volna.
Sőt egyből fel is vették, na kizárt dolog, ez azért valóban a nézők szándékos hülyének nézése.
Meg ott volt Felicity öccse Felix, tizenhat évesen szálloda igazgató helyettes lett, úgy, hogy még az ált. sulit sem fejezte be.
Nos ne nézzék már az ember ennyire hülyének?? Oké, hogy az 1900-as évek elején még nem kellett ennyi papír ahhoz, mint ma, hogy az ember bizonyos szakmákat betöltsön, sok helyen valóban elég volt, ha írni-olvasni tudtál, de akkor is ezt túlzásnak tartom.
De a Váratlan Utazás is alapból ifjúsági sorozatnak készült, amikor nézed tizenévesen még nem erre figyelsz és pont ezt használják a készítők ki. Viszont felnőtt fejjel visszanézve ezek már nagyon nagy bakik.

Vissza a Klinikához, Elkével valóban nem tudtak látványosan mit kezdeni, de valahogy már Udoval sem, nem csak azért mert Claudia meghalt, hanem mert valahogy nem voltak normális történetei.
Azért találták ki szerintem a hamburgi sztorikat is, hogy más környezetben hátha újjáéled a karakter, de pont nem vált be, mert túl naturalista volt, a Fekete erdei részekhez képest. Mert, mint, ahogy ezt nagyon jól írod, a Klinika sikerének pont az adott környezet, a természet harmóniája, a nyugodtság adta a varázsát.
Nem tudom kit lehetett volna még kihozni, mi volt a koncepció. Azt én is túlzásnak tartom, hogy Elke miatt írták ki Claudiát és Katherinát. Lehet, hogy ezek a színésznők maguk kérték a kiírásukat.
De nem értem miért kellett mind a kettőt halállal.
Claudia halálának még volt is értelme, már említettem miért, de Katherináénak?
Amúgy a Klinika fórumon is velem ellentétben sokan nem szerették Katherinát, mert túl karrierista volt és csúnyán elbánt Udoval, de mindenki azt mondta, az már nagyon brutális volt, ahogy eltűnt a sorozatból és nagyon nem kellett volna.
Ha már mindenhogy ki akarták írni, elég lett volna annyi, hogy Angieval együtt Zürichbe költöznek és többet nem szerepel. Angiet meg néha visszahívhatták volna vendégszerepelni, ha tőle nem akartak megválni, annyi szerepe akkor is lehetett volna, mint az anyja halála után.
Szóval a Klinika túlzásba vitte női vonalon a haláleseteket, a mai napig nem értem miért?

Udonak nem írtak soha gyereket. Ezek szerint nem láttad az új filmeket?
Az első új film végén bejelentik, hogy Elke végre gyereket vár, a második új film elején viszont Udo visszaköltözik a Fekete Erdőbe, mivel elvált Elkétől, mert az elvetélt, Elke abban a második filmben már nem szerepelt.
Nos ez is irreális, Benjamin már főorvos, Udoéknak pedig még több mint húsz év után sincs gyerekük, amikor meg végre lenne, mégsem, aztán meg el is válnak.
Nos ennyire béna forgatókönyvet írni.
Nem tudom, hogy Udonak miért nem írtak soha gyereket, rejtély számomra. Az elején volt csak a csajozós korszaka, utána megállapodott, Angiet is nagyon szerette. Na mondjuk az új filmekben egy-két gyerek pár jelenet erejéig statisztál Udoék mellett, szerintem nem lett volna annyira költséges.

Benjamin még kicsi volt ahhoz, hogy önálló történeteket kapjon, ahhoz legalább 7-8 évesnek kellett volna lennie, annyit meg már nem vártak. A betegsége lett volna érdekes, ha el nem varrják olyan hirtelen.


51041. Kfruzsina (2021-02-02 11:29.40) aaaaa - (válasz Americanlife 51039. hozzászólására)
Megpróbáltam utánanézni, hogy mikor és mi alapján választották ki anno a kötelező olvasmányokat, de erre vonatkozóan érdemi információt nem találtam. Csak találtam olyan cikkeket melyek azt elemzik, melyek ma a kötelező olvasmányok, a Pál Utcai Fiúk, a Kincskereső Kisködmön, az Egri Csillagok és a Kőszívű Ember Fiai még mindig rajta vannak a listán.
Bár több, amelyet egyetemi professzorokkal készítettek vitatja a kötelező olvasmányok létjogosultságát, szerintük csak ajánlottra lenne szükség és azok közül is mindenki maga döntse el, melyiket akarja elolvasni egy tanár által összeállított lista alapján. A Kőszívűt is kiemelik, hogy az meg főleg nem 10-12 éveseknek való.
Én meg azt mondom, legyen kötelező olvasmány, de ne nyáron, hanem évközben és életkornak megfelelő, valamint úgy, közösen próbálják feldolgozni a tanár és a diákok. Mert lehet, hogy külföldön jobban lehet az ajánlottal hatni a gyerekekre, mert lehet, hogy ott alapból szívesebben olvasnak a gyerekek mint itthon, de itt Magyarországon sokszor azt veszem észre, rá kell kényszeríteni az embereket, hogy csináljanak valamit, ez nemcsak a kötelezőkre igaz, ha ajánlott akkor lehet, hogy senki vagy csak nagyon kevesen olvasnák el. Pl: Emlékszem nálunk az ajánlottat már senki nem olvasta el, a jó tanulók se, elég volt a kötelező.
Hogy a Pál utcai és a Légy jó mindhalálig mikor került be, nem tudni, nagyi csak az egri Csillagokat és a Kőszívűt említette, lehet,hogy azok később.
Vagy egy gyanúm, hogy a Pál Utcai Fiúk már csak a második világháború után, azért hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a háború valójában egy értelmetlen dolog, mert akár emberáldozatot is követelhet, mint, ahogy történt is. De lehet tévedek. De legalább a Pál utcai fiúk olvasmányos, érdekes, a lányok is szerették, én is, pedig nem volt benne se romantikus szerelem, se lány szöktetés, csak a grundért folytatott harc, mégis szerethető stílusban. Molnár Ferenc legalább nem veszett el annyira a részletekben mint Gárdonyi vagy Jókai, hanem a lényegre koncentrál.
Ennek ellenére fura volt, amikor volt a Nagy Könyv verseny, már annak is legalább 15 éve, az Egri Csillagok nyert.
Ebből látszik, hogy mennyire elhitette az oktatás, a tanárok a gyerekekkel, hogy az a nagy mű, azt szeretni kell, jóformán a Bibliával egyenlő a jelentősége itt Magyarországon. Közben pedig meg merem kockáztatni, hogy a szavazók, meg úgy általában az emberek nagy többsége azt hiszi, hogy Cecey Éva és Jumurdzsák létező személyek voltak.
Példa erre, hogy egyszer egy Egri Csillagokat vitató Facebook fórumon, ahol nekem estek a kommentelők, mert vitatni mertem a "Nagy Művet", meg azt is kifogásoltam, hogy miért vannak úgy odáig Vicuska meg Gergő kamuszerelméért.
Erre valaki azt írja, miért nevezem ezt kamuszerelemnek: "Azért mert nem pénzért vette meg Vicuskát Gergő?" Erre el kellet neki magyaráznom, hogy nem nem azért, hanem azért mert Vicuska nem létezett. Szóval ebből látszik, hogy mennyire sötét a legtöbb ember és mennyire több sebből vérzik az oktatásunk.
Én annak mondjuk személy szerint örülnék, ha ma lennék diák, hogy a matekot is lerövidítették. Ugyanis rengeteg fölösleges dolgot megtanítanak benne, amelynek az életben sehol nem veszed hasznát.
Szerintem a matekot már a gimiben kettébontva kellene tanulni. Aki azzal akar tovább tanulni, ott vegyék komolyan, de aki nem, nem olyan beállítottságú, ne kínozzák trigonometria, logaritmus, integrál meg derivál számítással, teljes fölösleges szerintem és mástól veszi el az időt. Persze aki mérnöknek, közgazdásznak, vagy valamilyen reál szakos tanárnak készül, ott kell nem vitatom, de pont ezért kellene a bontás.
És igen nem mechanikusan magoltatni kellene a gyereket, hanem gondolkodni megtanítani, ez ami leginkább hiányzik az oktatásunkból.

Igen a Disney nem dolgozott fel Andersen meséket. Nem véletlen túl életszagúnak, túlságosan ellentmondanak annak a szirupos rózsaszín álomvilágnak, amit az egeres cég képvisel.
Egyedüli kivétel szerintem a Kis Hableány, de azt már mint írtam, teljesen átírták, lebutították, elveszítve a lényegi mondanivalóját. Mondjuk egy óvodásnak valóban jobb a Disney-s Kis Hableány, mint az Andersen, viszont később meg kell vele ismertetni az eredetit is, mert rá jönnie a gyerekeknek, hogy a Disney meséknek hamis üzenetük van.
Még talán a Rút Kiskacsát dolgoztatta volna fel a Disney, az tanító célzatú lehetett volna és vidám vége. Fontos üzenete van, aki más vagy kilóg a sorból előbb-utóbb megtalálhatja önmagát, vagy azon embereket társaságát, akik olyanok mint ő és ezáltal megszeretik.

Dallas: Tényleg fura volt másodszor is visszahozni az ál- Pamelát más szerepkörben, erőltetett volt. Ha már tudták, hogy Victoria nem tér vissza, akkor hagyhatták volna nyugodni teljesen a témát, mert akkor a nézők végre elfelejtették volna, nem, hogy újra és újra előveszik. De látszik, hogy szerintem már nagyon újabb történeteket sem tudtak a vége felé kitalálni.
Igen ezt mondtad, hogy Bobby a feltámadása után, már nem akart többé ugyanaz a jófiú lenni, aki korábban volt, érthető is.
De pont így ezzel vesztett el nézőket, mert igaz, hogy ugyan Patrick Duffy visszatért, de ugyanaz a régi Bobby Ewing karakter már nem. Nekem legalábbis az új Bobby már nem volt szimpatikus, miatta sem volt már érdemes nézni a Dallast, de tény, hogy megmentette néhány évre a showt.

Christopher halála után tényleg nem lett volna értelme folytatni az új Dallast, de lehet ezért is zárták így le, ilyen végső megoldással, mert tudták, ha alapkarakter távozik, az a sorozat halála is egyben.
Vagy éppen csak mutatják a felrobbanó kocsit és gondolj bele amit akarsz, rád bízzák. Gondolhatod , hogy meghalt, de azt is, hogy valami csoda folytán kimenekült, de azt is Dallas révén, hogy ezt is valaki csak álmodja. XD:)) Mondjuk ezt az új nő Elena.:)))
Igen már az elején elszúrták a történetet, ezzel a szakácsnő lánya sztorival, meg Rebecca is ugye Cliff lánya volt. Megint csak a belterjességre mentek, pedig a régi sorozatban J.R. és Bobby is számtalan külsős nőt is megkaparintottak, főleg J.R.
Nem igaz, hogy ennyire sekélyes volt a rendező fantáziája, vagy lehettek anyagi okai is, ahogy mondod, nem akart annyi szereplőt.
De így meg értelmét vesztette az egész. Bobby felesége Anne sem volt szimpatikus már az elején sem. Oké a régiben nem láthattunk, mert annak a végén vesztette el Bobbyt Aprilt és ahhoz meg még túl fiatal volt akkor, hogy egy egész életre egyedül maradjon, tehát törvényszerű volt, hogy az új sorozatban lesz új felesége, de valahogy nem így kellett volna behozni. Ráadásul a családja is tök érdektelen volt, lejárt karakterekkel, örült férj, ribanc lány. Emlékszem a lánya Emma kavart Johnnyval is, meg lehet Christopherrel is, bár abban nem vagyok biztos, de Johnnyval tuti.
Szörnyű, hogy ennél tovább nem mentek. Meg a végére Anne családja többet szerepelt mint a főszereplők, ez sem jó megoldás, ha mindenféle új, korábban sose volt mellékszereplők jeleneteivel töltik ki a játékidőt, ez is az új Dallas bukásához vezethetett.
Pamelát várható volt, hogy meghalasszák, mivel már az előző sorozatban is halálos beteg volt, tehát erre építettek, viszont Katherinet kár volt. Ő még túl fiatal volt, kb. 55 éves lehetett, ahhoz, hogy meghaljon, pedig legalább egy epizódra visszajöhetett volna, valamit bekavarni. Vagy ha már nem akarták visszahozni, akkor nem kellett volna megemlíteni a nevét sem, de őt is meghalasztani kár volt.


51040. Americanlife (2021-02-01 19:40.35) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51038. hozzászólására)
Én elég sokszor voltam Németországban, de a nagyon északi rész kimaradt (Lübeck, Hamburg), és emlékeim szerint a Fekete-erdő is, vagy csak átutazóban voltunk, igaz, legtöbbször Bajorország, illetve az ország középső vonalán mozogtunk (nyugat és kelet felé is). De valóban gyönyörű a táj, és onnan ered a Duna is, hatalmas szerencse volt, hogy helyileg ott forgattak, mert szinte a tájjal együtt szeretett bele a néző is a sorozatba. A zenéje szintén olyan volt, amit mindenki felismer, kellően nyugodt dallamos, ahogy írod, ugyanakkor karakteres, kissé patetikus is, ami egy kis lendületet vitt bele.
Reménykedjünk, hogy egyszer eljutunk oda.

Klaus mennyi ideje járt Elenával, amikor a sorozat elindult? Bár az a gyanúm, hogy tényleg tervezett volt Elena kiírása, mert a 7. részben nem véletlenül történt volna mindez. Szerintem az is benne volt, mivel Heidelinde Weis akkor már egy (el)ismert színésznőnek számított, hogy adtak ezzel egy löketet a sorozatnak, hogy nézzék, és meglett az eredménye, mert ahogy írod, kb. onnan indult be igazán a sorozat.
Nekem az a gyanúm, hogy legalább a fél évadot előre leforgatták, tehát szerintem is tudatos volt Elena halála.
Nézők beleszólása: szerintem itt semennyire...mert látod, akkor nem hal meg Katharina, vagy Klaudia, és a végén nem írnak olyan érdektelen történeteket sem.

Ha még lett volna kémia Udo és Christa között, de szerintem azzal, hogy a színésznő 11 évvel volt idősebb, pláne Udo egy fiatalos, aranyifjú karakter volt, aki megteheti, hogy huszonéves lányokkal hemperegjen, nos messziről lerítt, hogy Christa jóval öregebb nála. Mondjuk nem csodálom, ha ezt a szálat nem hozták fel többet, mert pl. amit említesz történet is, ahol egy családon belül többen is járnak egy személlyel, az olyan belterjes és nem is annyira "egészséges" dolog. Bár, ha azt nézzük, sajnos sok sorozat, köztük a Dallas, a Dinasztia is erősen építettek arra, hogy egy családon belül többen megkapjanak X karaktert. Nyilván dramaturgiai szempontból is, hogy ne kelljen új színészeket felvenni, fizetni, de akkor sem tartom szerencsésnek.

Christa karrierje akárhonnan nézzük hatalmas baki volt. Azt honnan tudni, hogy az első és a második évad között 2-3 év telt el? Soknak találom. És lehet más a német oktatási rendszer, de az orvosképzés biztos, hogy mindenhol nagyon szigorú, és kellően hosszú. Csak úgy ingyen sehol nem adnak orvosi diplomát. Pláne Christa kb. annyira lehetett közel a sebészi pályához, mint mi...de ha nem az, akkor majd kutatóorvosnak jó lesz...nagyon rossz üzenet...és persze, A klinika nyugdíjas sorozat, de ilyen komoly dolgokat már ne akartak volna lenyomni a torkunkon, mert ha alapvetően egy kórházi sorozat, akkor pláne kellett volna a hitelesség. Azt sem tartom reálisnak, hogy egy nővér, ha annak idején nem végezte el az orvosit, akkor egy hirtelen szikra miatt majd úgy gondolja, hogy holnaptól megint nagyon akarja, hatalmas lemaradása volt, mert hiába dolgozott a szakmában, de azért egészen más nővérnek és orvosnak lenni. Ő meg csettintett egyet és hirtelen rövid idő alatt orvos, sebész és kutatóorvos lett? Ugyan már! Akármennyire lebutított közönség is nézi, azért ezt már senki sem hiszi el. Pláne ezzel csak nem azt akarták üzenni, hogy bárkiből lehet orvos rövid időn belül? Meg ha valakinek több szakvizsgája van, még ha rokon területen is, mindegyikért külön meg kell dolgozni, hosszú évekig tanulni, képezni magukat.
Tehát ha már karrierista női vonalat akartak beleírni, legalább lett volna következetes...érdekes, mert pl. Katharina karaktere meg túl "okos" és karrierista volt, mégsem építettek rá hosszabb távon, Christa meg mindent megkapott, pedig szerintem nem volt különösebben okos nő, és ezt nem rosszból írom.

Elkével nem tudtak mit kezdeni...az is lehet, hogy próbaképpen, protekcióval az elején betették őt, majd később rájöttek, hogy nem tudnak rá építeni, ezért kiírták egy időre, de akkor kár volt visszahívni, pláne Udo-nak két szerelmét is kiírni emiatt. Szülni biztos nem volt a színésznő, mert jóval a Klinika után szült, az egyik gyerekét pláne 40 felett. Azért meg kár volt Klaudiát meghalasztani, mert Elkét akarták tolni...hiszen a kapcsolata Udoval eléggé lapos volt, és még rátettek egy lapáttal: mindenáron kellett egy esküvő is a sorozat végére...az újságra én már annyira nem emlékszem, de az biztos, hogy nem volt benne sok spoiler, inkább a háttérdolgokról írt. Kár, hogy már nincs meg, újra olvasnám. De a megérzésed biztos jó, hogy a színésznő miért maradt olyan sokáig a sorozatban, pláne főszereplővé is tették.

Én Benjaminra mindig is úgy emlékeztem, mint egy kisgyerekre, akinek nem igazán lehetnek önálló történetei. Még a betegségét is összecsapták. Mint látjuk a Klinika nem tudott a gyerek karakterekre építeni, ami nem is lett volna baj, de akkor minek írták őket bele? Pláne Christa és Klaus is sokkal inkább voltak nagyszülői korban, amikor Benjamin született. Ehelyett írhattak volna Udonak és valamelyik partnerének gyereket, de az a gyanúm, ugyanúgy, mint a Dallasban Lucy esetében, itt Udonál volt az, hogy nem írtak neki gyereket. Majd megírod, hogy a 20 évvel későbbi folytatásban se lett gyereke? És akkor még együtt volt Elkével? Csodálnám...

Jól tetted, hogy írtad az összefoglalókat, mert nekem akkor szerintem nem is volt ideális az időzítés, viszont végignézni se tudnám az egész sorozatot (nem azért, mert nem lenne kedvem).


51039. Americanlife (2021-02-01 19:06.26) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51037. hozzászólására)
Engem is érdekelne, hogy mi alapján választották ki a kötelező műveket, Az egri csillagok amúgy 1901-ben jelent meg könyv formájában, tehát a Trianon idejében is még csak 20 éve volt a könyvesboltok polcán, mégis úgy érezték ilyen rövid idő alatt, hogy kötelező olvasmány legyen. Ugyanis jó helyen tapogatózol, az oktatási reform idejében, a 20-as évek elején lehettek ezek bevezetve. A Légy jó mindhalálig viszont pont a Trianon évében jelent meg, szóval az lehet csak később lett kötelező, mert ha "azonnal" az elég érdekes lenne. A Pál utcai fiúk az I. vh előtt jelent meg, szóval az sem volt régi mű Klebelsberg idejében. A kőszívű ember fiait illetően meg jó a levezetésed, mivel az 19. századi mű, ezért a monarchiát követően simán betehették kötelezőnek. Annyi biztos, hogy már a nagyszüleink idejében is azok voltak.
Igen, sok idegen kifejezés volt a legtöbb műben, és persze azért olvas az ember, hogy tanuljon, de azért egyszerre ennyi mindent egy 10 éves gyerektől nem lehet elvárni, fontosabb lenne a fokozatosság.
Jól írod, idővel kezdték kivezetni a Zsolnay módszert, és már közel sem olyan komoly olvasmányokat kaptak a 3-4. osztályosok, mint mi. Olyasmit hallottam, mivel felsőben úgyis lesz történelem, illetve magyar irodalom végig, így majd megtanulják akkor, ha megtanulják...a magyar érettségi rendszere is átalakult, sokkal jobban rámennek a szövegértésre, vagy arra, hogy akár egy ismeretlen művet mennyire tudsz elemezni, értelmezni...ezzel nem is lenne gond, mert állítólag túl sok a lexikális anyag, és inkább a gondolkodásra kell megtanítani a diákokat. Sajnos viszont azt vettem észre, hogy matekból is lejjebb ment a színvonal, az érettségiken szinte mindig ugyanazok a feladattípusok vannak, tehát kiszámíthatóak. Ugyanakkor, szerintem az alap lexikális tudáson felül kellene az önállóságra, és a gondolkodásra tanítani, nyilván nehéz az egyensúlyt tartani, meg ugye tanárfüggő is, egy fiatalabb pedagógus alakíthatóbb, az idősebb, ha évtizedekig ugyanazt a nyomatta, valószínű nem fog átállni újabb dolgokra. De találkoztam olyannal is, hogy ez nem annyira korfüggő, több gimis tanárom volt, pl. a magyar, francia szakos tanárok, akik a 30-as éveikben jártak, és évek óta ugyanazt adták le, a magyartanárnak volt egy külön füzete, abból diktált le mindent, és azt is szerette visszahallani. Ha egy picit más volt a véleményed, már nem volt jó...
Szóval biztos visszaesett a színvonal, és bár a járványról nem tehet az oktatás, de a digitális forma biztos, hogy még jobban viszi lejjebb a minőségi oktatás nívóját. Szóval örülök én is, hogy nem most vagyok diák.

A Disney mesék amúgy szerintem még inkább óvodásoknak is valóak, ott még el lehet adni egy hamis csillogást, nem is feltétlenül kellene sokkolni a gyerekeket a szomorú vagy a borzalmas verziókkal. Viszont általános iskolában már lehetne foglalkozni az eredeti művekkel. Pl. hiányoltam, de mi alig olvastunk klasszikus meséket alsó tagozatban, mindig csak az olvasónaplós fejezetek voltak. Pedig a nevelő célzatú meséknek lett is volna értelme, 10-15 oldalas történetek pedig pont bevállalhatóak kisiskolás korban. Igazság szerint a rajzfilmeket is lehetne nézni, és mondjuk összehasonlítani az eredeti művel.
Vagy Andersen meséi közül a nevelő célzatúak lehettek volna, vagy ahol az élet különböző helyzeteit lehet megtanulni.
Az is érdekes, hogy a Disney nagyon ritkán épített Andersen mesékre, mert ugye alapvetően nem vidáman végződnek. Pedig egy Disney is lehet oktató, nevelő célzatú. A vadhattyúkat pl. meg lehetett volna filmesíteni, mert ott a végén azért a lány megmenti az összes fiútestvérét.

Dallas: szerintem csak kóstolgatták az embereket ezekkel a Pamela szálakkal. Mintha azt akarták volna előre vetíteni, hogy ne várjuk azt, hogy majd egyszer csak visszatér és minden happy. Nyilván, jogos az észrevételed, mert ha Victoria Principal vissza is tért volna, akkor is csak a garantáltan utolsó részben tette volna meg, az meg már nem élesztette volna vagy zárta volna le szépen a sorozatot.
Szerintem is rosszabb volt a nézők becsapása, főleg a 2. visszatéréskor: Bobby lefekszik a nővel, de utána visszamegy April-hez, mondván a Pamela korszaknak teljesen vége. Nyilván volt benne évadkitöltő jelleg is, mert a 12. évad közepe megfeneklett, és megint csak az utolsó 5 részbe sűrítettek bele mindent.
Bobby egészen más lett a feltámadása után, de ez Patrick Duffy kérése is volt, mert annak idején azért lépett ki, mert megunta a jófiú karaktert, nem akarta, hogy egy életre Bobby Ewing-ként ismerjék őt, filmes, hollywood-i karriert akart...aztán rájött, hogy Bobby karaktere nagyon hiányzik mindenkinek, ő pedig nem fog mozifilmes karriert befutni. Ugyanúgy, mint Samantha esetében, kellett egy karakterváltás, amire lehet a jövőben építeni.
Úgy írom, akkor lett volna értelme, és így utólag lett is volna, ha a záróepizódban már 100% tudják, hogy minden ami 32 részig történt, csak álom marad...akkor felrobbanhatott volna JR is, ezzel sokkolva a nézőket, várjanak hónapokat, izguljanak, mert úgyis minden megoldódik Bobby "feltámadásával" és egy évet visszamennek időben. Tehát így utólag lett volna értelme, mert álom volt minden...de ahhoz kellett volna tudni, hogy Patrick Duffy 100% visszatér és a zuhanyozós jelenet után az ő képét fogják bevágni.
Samantha-nak egyértelműen jót tett az álommegoldás, mert nem csak a karakter maradt életben, de egy teljesen más Samanthát is kapott a néző, aki méltósággal tudott kilépni.
Jamie-vel sajnos mostohán bántak, mert ő az álommegoldással sem menekült meg, a köv. évad közepén újból meghalasztották, és ezzel Jack is kikerült a körforgásból.

Chistopher halálával semmi értelme nem lett volna a sorozatnak...eleve a folytatás is nagyon rossz alapokat kapott...amit írsz, hogy mindkét milliárdos fiú a mexikói szakácsnő lányába szeretnek bele, már sokkal inkább dél- amerikaivá tette a sorozatot, a logikai bakiról már ne is beszéljünk, hogy se Elena, se az anyja sosem szerepeltek az eredeti Dallasban. Pláne a két gazdag pasi az 1 milliós lakosú Dallasban, vagy a 20 milliós lakosú Texasban ne talált volna magukhoz illő nőt, szinte nonszensz. A másik nő pedig Cliff lánya volt, tehát családtag, ami szintén belterjes megoldás, tehát a sorozat ha ennél tovább nem akart kilépni önmagából, akkor nincs miről beszélni. Lehet az új generációt feldobta volna a két fiatal viaskodása, ugyanakkor annyira gyenge sztorikat írtak, kevés szereplővel, és érdektelen történésekkel (Ann családja szerintem sokakat nem hozott lázba, hiszen Ann sem szerepelt az eredeti sorozatban, csak úgy Bobby is megkapta őt feleségnek).
Sajnos az öregek pedig, Bobby, Cliff, JR és Samantha már nem is vehették volna fel a versenyt, mert ez a generáció nem rajtuk nőtt fel...
Azt pedig a legdurvább dolognak tartom, hogy az eredeti sorozat kényesen ügyelt arra, hogy Pamelát ne halasszák meg, még akkor sem, ha már soha nem tér vissza, az új sorozat meg egy tollvonással elintézte, hogy már több mint 20 éve meghalt, sőt Katherine is...erre miért volt szükség? Pláne Katherine halála mennyire volt releváns a történet szempontjából és hogyan halt meg? Ha ilyen képtelen történetekkel akarták eladni az új show-t, az már régen rossz. És akkor ha ez nem lenne elég, Christophert is fel kell robbantani...szóval az egész sorozatot meggyalázták pár évadzáró epizóddal és folytatás nélkül.
Szerintem Morgan Brittany nem tért volna vissza mert amikor a 10. évadban mutatták pár jelenetben, ahol a kórházban felbukkan, akkor maga a színésznő is elmondta évekkel később egy interjúban, hogy Katherine ilyen jellegű visszahozatala azon a ponton teljesen értelmetlen volt.


51038. Kfruzsina (2021-02-01 15:03.21) aaaaa - (válasz Americanlife 51036. hozzászólására)
Köszi az összefoglalók kapcsán a biztatást, jó ilyet olvasni, azt hittem már feledésbe merültek. Én Németországba csak átutazóban jártam, pedig egyszer jó lenne, főleg a Fekete Erdő nagy vágyam, de nem tudom mikor lesz rá lehetőség, most sajnos nem az anyagiak miatt nem lehet. Igen a gyönyörű táj, a nyugodt környezet megadta magának a sorozatnak a népszerűségét és szerintem még a főcímzene sem rossz, kellően nyugodt Dallamos. A nyitó és záró képben is láthattuk a Fekete Erdei tájat, ez szerintem már önmagában megtette hatását.

Igen Klaus vélhetően nem volt szerelmes Elenába, vagy az elején igen, amikor a feleségét csalta vele, de annyira sose szerette, hogy elvegye feleségül. Egy idő után meg szerintem csak a nő ostorozta szerelmével. Lehet, hogy ez előre megvolt írva, hogy Elenának hamar távoznia kell és az is, hogy milyen módon. Nem tudni amúgy hány rész forgattak le egyszerre és meddig volt meg a forgatókönyv, illetve azt sem, hogy a nézőket mennyire engedték beleszólni a sorozat menetébe.

A Christa -Udo szerelmi szál nekem sem tetszett az elején. Amikor a legelső vetítés ment, ezt még pont nem láttam, onnantól kezdve lettem rendszeres néző, hogy Elena meghalt. Ezeket a kimaradt részeket, valamikor a 2000-es évek elején, talán az M1-es ismétléseknél láttam először, akkor le is döbbentem, sőt ki is ábrándultam valahogy, hogy Christának Udoval volt viszonya. Nem is illettek egymáshoz és Christa jóval idősebb volt. A valóságban Gaby Dohm ugye 1943-ban született, Sacha Hehn pedig 1954-ben, tehát 11 év van, a nő javára. De a sorozatban is látni lehetett, hogy Christa korosabb mint Udo, mondjuk arra soha nem tértek ki, hogy Christa a szerepe szerint hány éves. (Udonál egyszer tértek ki rá a második évadban, amikor Claudiával jött össze, hogy 32 éves). Mondjuk ezt a szálat utána soha többet nem hozták fel, ugyanúgy feledésbe merült, mint a Dallasban a Ray- Lucy szál, pedig nem igaz, hogy ez a németeknél nem tűntette fel negatívan Christát, hogy előbb a fiával, majd az apjával, elég belterjes valóban.
Mondjuk az életben is sok hasonló van. A kis faluban ahonnan az édesanyám származik és ahol nagyszüleim éltek, a '80-as évek végén, a rendszerváltás előtt nyílt az első privát fenntartású étterem, vagy inkább csárda. A tulajdonos egy 40-50 felé járó házaspár volt. Az asszony egy fiatal huszonéves, akkor már nős és két gyermekes apuka pincért vett fel a személyzetbe, akit utána elcsábított, a férfi el is hagyta a családját, de később a nem őt, hanem a nő huszonéves lányát vette feleségül és gyerekük is született. Az eset akkor elég nagy botrányt kavart a faluban, mindenki tudta. Na most ezzel a gyereküknek az azóta 32 éves lánynak, illetve már asszonynak szembenézni, hogy apámnak először nagyanyámmal volt viszonya és úgy vette el anyámat.

Valóban nagy baki volt Christa orvosi karrierje, akkor ezt beszéltük is a fórumon. Valaki akkor utánanézett, hogy a németeknél négy év az orvosi alapképzésben és utána két év a gyakorlat, melyet utána szakvizsga követ. Tehát rövidebb mint nálunk. Ha így van, akkor Christának csak egy évet kellett járnia az orvosira, utána visszament a Klinikára és lehet míg Benjamin kicsi volt letette a sebészi szakvizsgát, vagy lehet ott már szakvizsga nélkül is végezhet kisebb műtéteket.
Mondjuk elég nagy váltás volt ezután a kutatóorvosi pálya, ami ugye egy újabb szakvizsga, ami Magyarországon 2-3 évbe is beletelne, de lehet a rezidens képzést is újra kellene járni, ami ugye plusz két év. Nem tudni, lehet amúgy, hogy a németeknél nincs ilyen merev kötöttség mint nálunk és az egyes szakmák könnyebben átjárhatók. Kérdés amúgy, hogy ott milyen az orvosképzés, illetve milyen területeken van szükség több orvosra.
Olyan Magyarországon is van, hogy egy orvosnak több szakvizsgája van, de általában egymáshoz közelebb eső területeken. Mondjuk gyakori, hogy egy kardiológus aneszteziológus intenzív terápiás szakorvos is egyben, mert szívbetegeket gyakorta kell újraéleszteni. Vagy egy háziorvos később megcsinálja a gyermekgyógyász szakvizsgát is, mert mondjuk egy olyan faluba helyezik, ahol nincs külön gyermek körzeti rendelő, de beteg gyerekek vannak. Tehát nem lehetetlen itthon sem.
Viszont általában minden sorozatnál megfigyelhető, hogy a készítők ezen átsiklanak. Mivel említettük sokszor, hogy a Klinika a többi kórházas sorozathoz képest "nyugdíjas" sorozat. Nos a készítők ilyenkor arra appelálnak,hogy a nyugdíjas mari néni, meg Pista bácsi, nincs azzal tisztában, hogy hány év az orvosi, milyen szakvizsgák kellenek egy szakma betöltéséhez, őket inkább Klaus meg Christa szerelme köti le. De ez más sorozatoknál is így van. Sajnos sokszor nem számolnak a magasan kvalifikált rajongókkal, akik minden apróságot észrevesznek.

Elkével valóban látványosan nem tudtak mit kezdeni. Lehet, hogy az elején is több epizódban szerepelt, csak nem volt jelentős jelenete, ezért nem emlékszem rá. Viszont az biztos, hogy a 2.évad első részében összejött a Klinikán egy balesetes kaszkadőrrel, akivel lelépett, el is költöztek a Fekete Erdőből, abban az évadban már biztos nem szerepelt többet, tehát kb 10. részben. És mit mondottam a 3.évad első vagy második részében tért vissza, de ekkor már szerintem előre tudták, hogy Claudia meg fog halni, azért hozták vissza. Onnantól kezdve szinte minden részben szerepelt. Nos nem tudom, mi volt ez a hosszabb szünet és sehol nem találtam rá, biztos infót, így csak találgatni lehet, valószínű az áll a háttérben, amit írtam.
Viszont azt tudtam, hogy Udo a végén Elkével házasodik majd össze, mert nekem is megvolt az az újság, amit te írtál és annak a hátlapján volt rajta. De abban sem volt ez leírva, mondjuk amikor ez az újság itthon megjelent, még csak a második, vagy az első évadnál tartottunk a 24. résznél, azok tartalma volt benne csak leírva, a többi nem. Mondjuk nem is lett volna jó, ha az összeset leírják elveszett volna az egésznek a varázsa, tehát, hogy Katherina és Claudia is meg fognak halni arról például nem tudtam.
Az újságban többek között a főbb szereplők élete volt leírva, milyen szerepekben játszottak a Klinika előtt, illetve az, hogy a sorozat forgatása előtt egy félévet beköltöztek egy igazi Klinikára, ahol valódi orvosoktól tanulták meg a mozdulatokat a műtéteknél. Meg az is benne volt, hogy Elke nővér, azaz Barbara Wussow Klausjürgen lánya, valamint az is benne volt, hogy a fia Alexander is szerepelt az egyik epizódban, de, hogy mi volt ez a kihagyás és miért tették meg Elkét végül fontosabb szereplőnek az nem, de szerintem az rá, a magyarázat, amit írtam.
Az nem is lett volna baj, hogy Udo és Elke a felmelegített káposzta esete, hiszen a Dallasban J.R. meg Samantha is hányszor szétmentek vagy újra összejöttek, mégis izgalomba tudták tartani a nézőket, hanem az, hogy nem tudtak mit kezdeni Elke karakterével. Olyan langyos víz volt a szerelmük, jobb történeteket kellett volna nekik írni.
Bár mondjuk Barbara színészi képességei sem voltak annyira jók szerintem.

A gyerekekkel sem tudott a sorozat nagyon mit kezdeni, de nem arra lett kiélezve. Érdekes, hogy ezt is szóvá tették a fórumon anno, majd olvasd vissza, hogy Benjamin sem akart nőni, nem fejlődött. Ebben van némi igazság, bár mondjuk tényleg nem tudni pontosan mennyi idő telt el az évadok között.
Az első második évad között szerintem hosszabb idő 2-3 év is, erre voltak utalások, de utána kb. egy év egy évad között. Ha mondjuk Benjamin 1986-ban született a sorozat szerint, akkor 1989-ben amikor abbahagyták valóban három éves volt.
Nos egy hároméves gyereknek miféle színészi képességei lettek volna annyira. Viszont fura volt, hogy nem nagyon beszélt, nem volt szobatiszta, azért erre odafigyelhettek volna, hogy a gyerekszínészt nagyobbra cserélik, mint, ahogy a Dallasban is tették Johnny és Christopher esetében. De érződött, hogy az utolsó évadokban már semmivel nem törődtek.
A betegségét is nagyon rövidre lezárták, én elhúztam valami komolyabb problémával, esetleg egy műtéttel, természetesen gyógyulással a végén, de ez a nézőket kicsit izgalomban tartotta volna.


51037. Kfruzsina (2021-02-01 14:05.09) aaaaa - (válasz Americanlife 51035. hozzászólására)
Én is kíváncsi lennék, mi alapján döntötték el a kötelező olvasmányokat. Jó lehet, hogy akkor később került a be Kőszívű a kötelező olvasmányok, nem 100 éve, hanem már a Monarchia bukása után. Ha nagyi '23-ban született, akkor '36-ban volt hetedikes, vagy első polgári gimis, mert ugye akkor 6 elemi volt, szóval akkortájt olvashatta kötelezőként. Úgy tudom, hogy a '20-as évek elején Trianon után volt egy nagy oktatási reform, Klebelsberg Kunó oktatási miniszter idején, lehet, hogy akkortájt döntötték el mik legyenek a kötelező olvasmányok. És mivel már 1921 van, annyira mégsem tévedtem a 100 évvel.
De való igaz a Kőszívűben rengeteg latin szó van, még emlékszem, külön szószedet volt a könyv végén. Na most még azzal bíbelődni, melyik szó mit jelent.
Nem tudom, hogy most milyen az oktatás, de az biztos, hogy az én sulimba is pár évvel később eltörölték a Zsolnay módszert nem tudom milyen indíttatásból, de utána volt egy szomszéd gyerek, aki odajárt, akkor volt alsós másodikos, amikor én gimis kilenc vagy tizedikes. Egyszer valaminek átmentem hozzájuk, láttam, hogy valami sokkal gagyibb tankönyvből tanultak, mint a mi Zsolnaysunk volt, de mi már az óvodába értelmesebb könyveket nézegettünk. Szóval már akkor megállapítottam, hogy a színvonal visszaesett, akkor mi lehet most. Meg középiskola digitális oktatás nem tudom elképzelni, hogy működhet, főleg annyi tárgyból, mindenesetre örülök, hogy nem ma járok suliba.
A magyar érettségit szoktam néha megnézni kíváncsiságból, azon viszont elszörnyűködöm, hogy olyan írok költők művei vannak feladva, akiknek én még soha a nevét sem hallottam, pedig magyar tagozatos voltam, dicsérettel érettségiztem. Mondjuk, ha ezeket tanítják, akkor nem baj.

Disney mesék valóban a hamis csillogásra építenek, valahogy az amerikai álomvilágot képzik le kicsiben. Az éneklő, táncikáló állatkák még egy kisgyerek számára kifejezetten szórakoztatóak, kicsiként én is szerettem őket, viszont felnőttként egészen más hatást tudnak kiváltani. Az mondjuk nem baj, hogy vannak benne, mert a mozgás meg az ének jobban a képernyő előtt tartja a gyereket, meg ezek az állatkák valahol szórakoztatóak is és mindegyik valamilyen emberi tulajdonságot testesít meg. Viszont, hogy komplett meséket ír át a Disney az nem jó.
Most viszont látszik, hogy annyira nincs már ennél a cégnél új a nap alatt, hogy a régi, egykor nagy sikerű rajzfilmjeiknek készítik el sorra az élőszereplős változatait.
Ez csak azért aggályos, hogy az állatos rajzfilmeket CGI állatokkal oldják meg, azok beszéde, mozgása, meg, ha időnként dalra fakadnak korántsem úgy hat, mint egy rajzfilm esetében. Ez mondjuk a Dzsungel könyvénél totál borzalom lett.

Dallas: Hát igen, Pamela sem tudta volna már megmenteni a showt, de akkor nem értem, ha Victoria Principal tudva lévő volt nem jön vissza, miért erőltették ezt az ál- Pamelás sztorit? Csak, hogy legyen mivel kitölteni az évadokat? Sokkal rosszabb hatása volt, mert bizonytalanságban tartotta a nézőket. Meg Bobby személyét is megint hiteltelenné tette, Bobby lefeküdt vele, de aztán dobta? A régi Bobby nem tett volna ilyet, a régi Bobby nem olyan volt mint J.R., hogy fűvel- fával testi kapcsolatot létesített érzelmek nélkül, nála, hogy lefeküdjön egy nővel komoly érzelmeknek kellett közrejátszani. Ezért mondom a "feltámadás" után Bobby alakja is teljesen más lett, nekem már miatta sem volt érdemes néztem a sorozatot.
Igen jól emlékeztem, hogy Angelica Jacket akarta eltenni láb alól, de szegény Jamie szívta volna meg. Ha J.R. is jelen van a robbanásnál, az nem volna jó, ő nem hallhatott volna meg, mert nélküle aztán tényleg nem folytatódott volna a Dallas. De, hogy Samanthával is mit kezdtek volna, meghalt volna, vagy lebénul, hát egyik sem lett volna jó megoldás, megint nézők sokaságát veszítették volna el. Tehát Samanthának még mindig az álom volt a legjobb megoldás, hogy a karakter felemelkedjen és méltósággal tudjon távozni.

Új Dallas, ha Christopher meghal végképp nem lett volna tovább értelme folytatni, mert alapszereplő távozik. Igen a régiek biztos Bobby, J.R. Samantha miatt nézték, de meg kellett volna állapítani, hogy ők kevesek voltak a folytatáshoz és megöregedtek. Nos a Dallas amerikai befejezése óta '91- 2012 között felnőtt egy olyan generáció, illetve növekedett egy másik olyan, akinek már fogalma nem volt arról, hogy ki J.R. Ewing és Bobby, nekik érdekes lett volna Johnny- Christopher harc, a Dallas mint új sorozat, ha jobb szereplőket, érdekesebb történeteket írnak.
De hogy Johnny és Christopher folyamatosan váltogatták egymás nőjét egy idő után valóban a sorozat kifulladásához vezetett. Meg az is furcsa volt, ezt akkor beszéltünk, hogy két milliárdos csemete, mindketten a southforki szakácsnő lányába voltak szerelmesek, aki az előző sorozatban ott sem volt. Ráadásul Ewingék, akik anyagi és társadalmi pozíciójuk jobbnál jobb, gazdagabbnál gazdagabb nőket megszerezhettek maguknak, nem hinném, hogy a cselédséghez alacsonyítják le magukat. Meg a régi Dallasban a személyzetet is ismertük, Raul és Therese voltak az állandó szolgálók, Elena meg az anyja sehol sem voltak, szóval már itt elvérzett a sztori a legelején.
Érdekes, hogy az új Dallas egyből meghalasztotta Pamelát, holott a régiben ügyeltek rá, hogy ez ne történjen meg, alakja bármikor elővehető legyen. Meg Catherinet is. Őt miért kellett? Morgan Brittany nem akart az újban szerepelni? (Mondjuk nem csodálom).
Pedig Katherine is érdekes történetek mozgatórugója lett volna, talán még jobban mint Pamela.


51036. Americanlife (2021-01-31 22:58.27) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51034. hozzászólására)
Jól tetted, hogy írtad az összefoglalókat, mert sosem tudni, kinek mikor hasznos...akár van olyan, hogy Neked kell megnézned 1-1 infót.
Sok helyen és szinte minden évben jártunk Németországban, de a Fekete-erdő kimaradt, emlékeim szerint, mentünk volna tavaly, de ugye a járvány keresztül húzta. Nem csak azt, hanem más németországi és osztrák utazásokat is. Mondjuk nem feltétlen A klinika miatt mentem volna, de ha már ott vagyok, nyilván megnézem. Azért meg kell hagyni, hogy a vidék kiválasztása nagyon sokat dobott a sikerességén, mert a környezet nyugalma mindig kompenzálta a kórházi hangulatot, a kevésbé pozitív dolgokat.

Én is úgy sejtem, hogy Klaus nem igazán volt szerelmes Elenába, inkább a nő erőltette a kapcsolatot, és nem akarta észrevenni, hogy a férfinak ez inkább csak amolyan felüdülés...szerintem sem vette volna el feleségül.
Mondjuk, ha már tudták és szerintem így volt, a kezdetektől, hiszen az évadot előre leforgatták, akkor miért kellett Udo-t és Christát az elején összehozni, hiszen később adott volna, hogy a Klaus-Christa párosra gyúrnak, nekem ez az apa és fiú is kipróbálta ugyanazt a nőt elég furcsa felállás. Pláne Udohoz Christa bőven öreg is volt.

Ha már Christa, nagyon jól éreztem, hogy bakival ment az orvossá válásának a sztorija is, de direkte vártam a válaszod, mert Te jobban képben vagy. Nos, az egyik amit írsz, régen 2 év szüneteltetés után megszűnt a hallgatói jogviszony. Pláne egy orvosi pályán minimum, hogy elölről kell kezdeni, mert ott még egy év kihagyás is sok, nincs olyan, hogy na 10-20 éve tanultad, biztos emlékszel is rá, és folytatódhat onnan, ahonnan abbamaradt. A másik, ha netalán mégis, bár furcsa lenne, mert az orvos oktatás mindenhol nagyon szigorú a világon, akkor is legalább 3-4 évet kellett még járnia, szerintem a két évad között nem 2-3 év, hanem 1-2 év, ha eltelt, de ezt Te jobban tudod...mindenesetre, ha 1, ha 2, ha 3, akkor se ért volna még a tanulmányai végére. Pláne a szakorvosi is több év, ha pedig kutatóorvos, akkor még kellett volna legalább 3-4 év phd fokozat, és legalább 2-3 év kezdő munkatapasztalat. Szóval ez egy óriási baki, hogy ő kb. 10 évnyi tanuló időt letudott két soron következő évadban. Ilyenre igazán adhattak volna...vagy úgy kellett volna írni, hogy Christa 5 évet elvégzett, 1 évet szünetelt, majd felveszi megint a tempót, 1 év alatt lesz általános orvos, és pár év után kutatóorvos. Ha még valaki nagyon okos is, ilyen életpályát és karriert a bürokrácia miatt sem tudna teljesíteni.
És milyen sebészeti pályát hagyott ott, amikor még szakorvosit sem végzett? Vagy esetleg a szakorvosit hagyta abba annak idején? Az megint nem lehet, mert tisztán emlékszem, hogy Christa nővér volt, és nem doktornő. Tehát ez a szál nem kellett volna, mert ezzel a nézőket is hülyének nézték.

Elkével szerintem látványosan nem tudtak mit kezdeni, érezni lehetett, hogy a színésznő csak az apja jóvoltából van a sorozatban. Nekem az is kimaradt, hogy annyi epizódból hiányzott. Azt tudtam, hogy kevesebbet szerepelt, de gondoltam, hátha 1-2 nővér jelenettel le tudták őt minden részben...ehhez képest nyögvelősen visszahívták miközben Udo-nak ott volt Katharina és Klaudia. Mintha egy kényszer lett volna, hogy a főgóré lányát jelentősebb szerephez juttassák...Udo mellé Klaudia illett a legjobban, Elkével olyan lapos volt a kapcsolatuk, és nem csak azért, mert gyerek sem született. Érezni lehetett, hogy az egész csak erőltetett szál, pláne a felmelegített káposzta esete, aminek sokszor nincs értelme. Mellesleg azt gondolom, hogy Udo Klaudia halálával lelkileg szintén meghalt, tehát valahogy senki nem tudta volna őt úgy helyettesíteni a férfi életében.

Benjamin sztoriját meg nagyon összecsapták, legalább akkor adtak volna egy gyorsan gyógyítható betegséget, ha már ekkora hűhót csaptak körülötte, de innen látni, hogy A klinika nem tudott a gyerekszínészekkel mit kezdeni, Angie esetében ez már be is igazolódott addigra.


51035. Americanlife (2021-01-31 21:59.27) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51033. hozzászólására)
Igen, érdekelne, hogy mi alapján döntötték el. Ha pl. több mint 100 éve, ugye 1918-ig Osztrák-Magyar Monarchia volt, na most A kőszívű ember fiai erősen a forradalomra és az osztrák ellenességre épül, így fura lenne, ha az akkori rezsim pont egy ilyen művet népszerűsített volna általános iskolások között.
Szerintem is lehetne azt csinálni, itt vannak művek, mindenki válassza ki melyik szimpatikus, olvassa el, írjon olvasónaplót, vagy tartson egy beszámolót az osztálynak. A diákok ismerete is szélesebb lenne, mintha mindenki csak 1-1 művet ismerne az adott írótól. A nyelvezet megint csak fontos, mert én is emlékszem, hogy a túl régies kifejezéseket szokni kellett, vagy utánanézni, hogy mire használják.
Tuti, hogy az általam felsorolt könyvekben lazítás volt, majd elájultam, egész évben egy kis vékonyka füzetre hajazott. Emlékszem, nálunk egy lecke bármelyik tárgyból 4-5 oldalt simán kitett, itt megy nagyobb tematikát 2 oldalban letudnak. Szóval tuti nem olyan kemény a követelmény, mint régebben. Az egy dolog, hogy olykor bejöttek új tárgyak, pl. számítástechnika, etika, készségtárgyak, szakirányú tárgyak, de egyik sem olyan nagy terjedelmében. Azt is borzasztó volt látnom, hogy a matematika példatár mennyire vékony, mi meg nem győztük a feladatokat válogatni.
Amit Te írsz, az is teljes mértékben igaz. Mi akkor még féltünk a tanártól, volt egyfajta engedelmesség, ha kellett büntettek, megaláztak, most meg már lassan a tanároknak becsülete sem lesz.

Az óvónéni válaszára kíváncsi lennék...mindenesetre elég erős történet, akármi volt vele a célja. Az ünnepségekre emlékszem, be kellett vinni Lenin-fejeket, meg az Auróra cirkáló makettja szintén ki volt téve, zászlókkal, érmekkel, és amit akarsz. Még ünnep volt a március 21-e (vagy 19-e is), valamint az április 4-e. Igaz, akkor még nem volt szabadnap a Halottak Napja, az Október 23-a, és a Nagypéntek sem volt ünnepnap.
Remélem nem azért olvasta fel, hogy Ti is ilyenek legyetek, az már durva lenne.

A Disney mesék csak a csillogásra, a hamis boldogságra mennek rá, kevés az olyan is benne, hogy valamiért igazán meg kell küzdeni. Mondjuk a zenebetétek és a kisállatok annyira nem is zavarnának, az nem rossz PR egy kisgyereknek, viszont önmagában véve a sztorit írják át, és téves képet ad arról is, hogy milyen az eredeti mű. Az Anastacia-t is nem tudom miért hozták be, hiszen kivégezték őket...ilyen erővel lehetett volna bármelyik másik hercegnő, vagy uralkodó lánya, aki nem úgy végezte be, mint ők. Az a baj, hogy az egész csak médiafogás, és a valóságra, a nevelési célzatra nem akarnak semennyire sem építeni.

Dallas: megmenteni már nem tudta volna a sorozatot Pamela, mert azonnal lejtmenetbe került, amint kilépett. De legalább ott lett volna, hogy jó a vége, és egy olyan szál lett volna, ami a nézőknek is tetszik.
Bobby nem nyomoztatott a csaj után, csak Cliff-nek mutatta be vagy mondta el...inkább csak arra volt jó, hogy a nézőket "tesztelték", hogy valóban kell-e még ez a szál, és arra lett kihegyezve, hogy Bobby ugyan lefeküdt a nővel, de aztán szakítottak, mert hogy lezárta a Pamela korszakot. Szerintem erre ment ki a dolog, pláne, hogy utána visszatért April-hez. A tesztelés meg azért sem volt szerencsés, mert a történet az évad közepén történt, és nem a végén, így mondjuk a nyári szünet alatt nem lehetett kipuhatolni, hogy nép vissza akarja-e kapni Pamelát, ha nem is Victoria Principal alakításában, de egy rá nagyon hasonlító színésznővel...szerintem mindenki inkább VP-t akarta volna, vagy senkit.

Jack autójába Angelica Nero tett bombát, amit a férfinak szánt. A bombakészítő az esküvő napján tette bele a bombát a kocsiba. De azzal nem számolt Angelica, hogy Jack Jamie-nek adta az autót, és azzal mentek volna ki a reptérre. Amikor JR hívta Jack-et, hogy minden rendben van-e, mert Angelica nála járt, akit elvittek a rendőrök, de azt kiabálta: hogy túl késő, mert lehet Jack már halott. Ekkor történt a robbanás, mert Jamie kinyitotta a kocsit, ami felrobbant.
A táskába helyezett bomba meg JR-nak lett szánva, de mivel ő elrohant, ezért akkor robbant fel, amikor Samantha lépett az irodába. A nézők szerint, ha már ilyen jó volt a szezonzárás, meg kellett volna fejelni azzal, hogy a bomba akkor robban fel az irodában, amikor JR és Samantha is benn tartózkodnak. De mivel nem tudták még, hogy Bobby 100%-ra visszatér, ezért JR-t nem akarták kitenni egy esetleges halálnak. De utólag lehetett volna, mert így lett volna az egész egy sokkoló évadzárás, hogy JR élete is veszélyben van.
Tehát nem Jamie-nek készült a bomba, hanem Jack-nek.

Christopher halála így szinte biztosra vehető, bár azt még nem írta meg Quantumleap, hogy miért akarták őt megölni.
JR és Larry Hagman már csak árnyéka volt önmagának, és érthető, ha nem ő vitte a folytatást, ugyanakkor a Dallas vele fonódott össze. Lehet, hogy nélküle is haladtak volna, de őszinte leszek: szerintem a kutyát nem érdekelte volna Johnny és Christopher harca, valamint párcserés kapcsolatai, és szerintem ez a történet 2 évad alatt ki is futotta magát, erre csak akkor lett volna érdemes építeni, ha új arcokat, új rokonokat hoznak be.
Ha Christopher meghal, akkor pláne nincs értelme az egésznek, szóval egyetlen percig sem csodálkozom, hogy nem lett folytatás. Mellesleg a többi karakterre sem lehetett építeni, Bobby és Ann családja abszolút érdektelenné vált, és a nézők sem kedvelték meg őket. Johnny és a két nő pedig szerintem már kevés lett volna egy folytatáshoz, új szálak, történetek kellettek volna, na de ha addig sem hozták ki belőlük, akkor mitől lett volna jobb egy esetleges folytatás?
Pláne a 3. évadban talán olyan is kiderült, hogy Pamela és Katherine is meghaltak már...


51034. Kfruzsina (2021-01-31 20:54.16) aaaaa - (válasz Americanlife 51031. hozzászólására)
Köszönöm, örülök, hogy tetszenek az összefoglalók és abból sok mindent megtudsz a sorozatról. A Fekete Erdőbe már több ismerősöm kilátogatott, nagyon tetszett nekik a táj, elzarándokoltak a forgatás helyszíneire, állítólag a Klinika ma valami szanatóriumként szolgál, a Brinkmann ház meg múzeum, ahol a sorozattal kapcsolatos ereklyék találhatók. Egyszer én is szeretném megnézni, terveztem tavaly is, hogy elmegyek, de a Covid közbeszólt, a jelen helyzetben nem tudni mikor lesz belőle valami.

Hogy Elena mennyire volt mély szerelme Klausnak nem tudjuk, mivel rögtön az elején in medias ressel a dolgok közepébe csöppentünk. Volt egy apa -fiú konfliktus, egy Klinikára egyből igazgatóként visszatérő professzor és egy nő, egy volt szerelem, aki utána jött. Hogy az előtt milyen mély volt köztük a viszony, egyáltalán meddig voltak együtt nem tudhatjuk, de Klaus nem szerette szerintem soha annyira Elenát, hogy elvegye feleségül, szerintem inkább alkalmanként kefélte, ha nem volt neki más, aztán meg ejtette. Pedig miután meghalt Klaus felesége Elena előtt szabad lett volna a pálya, el is vehette volna feleségül, de nem tette, tehát annyira nem volt neki fontos. A nő szerintem pedig ebbe nem nyugodott bele, ő bízott benne, hogy Klaus egyszer mégiscsak elveszi, de nem tette. Gyakorlatilag ez a nő az a típus volt, aki az egész életét egy férfire tette fel, hogy megszerezze magának, ha kidobták az ajtót bemászott az ablakon, nem ment férjhez, nem született gyereke, csak azt követte, hogy Klaus épp hol dolgozik és ott vállalt állást, hogy ismét bepróbálkozzon nála, sajnos mindannyiszor sikertelenül. Erre tettek is említést, hogy mindig Klaus után ment. Igen, hamar kiírták, mert Brikmannt mindenáron Christával akarták összehozni és Elena csak akadály lett volna, meg nem volt olyan személyiség, hogy hosszú távon lehetett volna a karakterére építeni. Meg amikor kiírták vélhetően az alkotók sem gondolták, hogy ilyen hosszú sorozat lesz a Klinika, mert ha tudták volna, lehet nem írják ilyen hamar ki.

Igen most, hogy mondod Christa valóban nagyon kirí a többi Klinikás nő közül. Szerelem, karrier, nővérből orvos, hihetetlen, pont ellenpéldája a többinek, ráadásul elég valószerűtlen.
Igaz az elején, amikor még nővér volt, volt rá utalás, hogy három évet elvégzett az orvosi egyetemen, de abbahagyta, ez sem derült ki, hogy miért. És miután összejött Klaussal, az vette rá, hogy folytassa, ő pedig a (magyar) első évad utolsó részében beiratkozott és a (magyar) második évad első részében, vette át az orvosi diplomáját, akkor a filmben olyan 2-3 év telt el az esküvő óta. Nos ez is elég nagy baki, mert nem tudom, hogy ha egyszer valaki abbahagy az egyetemet, tök mindegy milyet sok évvel később ugyanott folytathatja e?
Magyarországon két évet lehet halasztani. Ha valaki a két év halasztás után nem kezdi el újra, megszüntetik a hallgatói jogviszonyát. Utána ha ismét arra a szakra akar menni később, újra kell felvételiznie (érettségiznie) és újból kell kezdenie elölről az egészet.
De nem hinném, hogy a németeknél is úgy van, hogy abbahagyok egy felsőbb sulit húszévesen, vagy negyven évesen úgy döntök folytatom, azt csak úgy minden további nélkül lehet? A korábbi tantárgyaimat, sikeres vizsgáimat, féléveimet beszámítják. Kizárt dolog. Megint erős filmes csúsztatásról van szó.
Meg az, hogy otthagyta a sebészi pályát és egyből elment kutatóorvosnak. Azért ez két külön terület, két külön szakvizsga, egy szakvizsga megszerzése 4-5 év, nem úgy van, hogy orvos-orvos mindkettő.Szóval Christa szerepe is elég nagy baki, erős túlzás volt szerintem.

Elke meg szerintem azért kapott nagyobb szerepet, mert az apja volt a főgóré. Az elején egy jellegtelen nővér volt, Udóval volt egy kisebb románca, szakítással a végén, volt valami őrült előző pasija, ha jól tudom Lucasnak hívták, aki emiatt üldözni kezdte Udót. de itt kb. Elke az első évadban kifújt, nem is szerepelt minden részben.
Aztán a (magyar) második évad első részében összejött egy balesetet szenvedett kaszkadőrrel, onnantól kezdve kilépett, abban az évadban nem is szerepelt, azt hittem kiírták végleg, bár annyira nem hiányzott.
Aztán a (magyar) harmadik évad első vagy második részében tért vissza ismét a Klinikára, ezzel párhuzamosan Claudia megbetegedett. Itt már szerintem azért hozták vissza, hogy Udóval összehozzák. Aztán a 6. részben, amikor Claudia már haldoklott és Udónak megmondta Freiburgban a lány kezelőorvosa, hogy semmi remény a gyógyulására, akkor Elke is telefonhívást kapott, Jugoszláviából, miszerint közölték vele, hogy a kaszkadőrje balesetben elhunyt.
Utána, amikor Udo visszatért Afrikából együtt jártak ki a temetőbe, látogatni a sírokat, mert Claudia és Elke pasija, Harrynak hívták asszem egy temetőbe voltak elhantolva. Így kerültek közelebb egymáshoz, de Elke már Afrikába is írt leveleket Udónak, akiben állítólag ott az tartotta a lelket.
Amikor meg Katherina is meghalt, minden akadály elhárult Udo és Elke szerelme kapcsán, bár elég unalmasak voltak együtt, semmi konfliktus, megcsalás, de még gyerek se, csak voltak maguknak mint a befőtt.
De erős a gyanúm, hogy Elkét a kaszkadőr sztori után ki akarták írni, lehet, hogy magának a színésznőnek is elege volt abból, hogy a stáb csak Wussow lányát látta benne, lehet más filmekben akart szerepelni, csak nem kapott ajánlatot, vagy nem vált be, így apuci valahogy visszasírta. És persze mivel főgóré lánya, nehogy már egy huszadrangú nővérke legyen statiszta szerepben, kellett neki egy viszonylagos főszerep.
De ezt csak én gondolom, én se olvastam róla háttér információt, de a jelek erre vallanak.
De nem nagyon tudtak az Udo- Elke szerelmespárral nagyon mit kezdeni. Udonak Katherinával és Claudiával is jobb történetei voltak.
Én annak örültem volna, ha Udo Claudiával marad, próbálkozhattak volna gyerekkel is, mondjuk nem jött volna nekik össze, ez megpecsételte volna a kapcsolatukat, vagy bármi.
Elke rossz húzás volt szerintem, se szép, se tehetséges nem volt, csak a főgóré lánya, néha ez is elég a sikerhez.
A Benjamin beteg sztorija érdekesnek indult számomra, vártam 6 évet, hogy kiderüljön mi lesz.
Persze nem kellett volna a főszereplő gyereknek meghalni, az nagyon morbid lett volna, de elhúzhatták volna a betegségét egy ideig, lehetett volna műtét, vagy mégsem találják el a baját, hosszabb gyógyulás.
Ehhez képest megoldották annyival, hogy csak pszichés, mert hiányzik neki az anyja. Nagyon összecsapott lezárás volt, érződött, hogy a végét járja a sorozat.


51033. Kfruzsina (2021-01-31 20:04.35) aaaaa - (válasz Americanlife 51030. hozzászólására)
Kötelező olvasmányok: Sajnos nem tudni, hogy melyik mű, mi alapján kap kötelező besorolást, szerintem valaki 100 évvel ezelőtt eldöntötte, hogy ezek lesznek a kötelező olvasmányok, mert szerinte ezek akkortájt irodalmi értéket képviseltek és ezt azóta senki nem bírálta felül.
Én is beszéltem amúgy magyar tanárral, aki nem tanított amúgy, de barátilag jóban lettünk, ő is azt mondta, hogy egy adott írótól nem biztos, hogy azokat a műveket kellene feladni kötelezőként, amiket feladnak. Pl: Gárdonyitól lehet élvezetesebb lenne a Láthatatlan Ember, az Egri Csillagok helyett, vagy Jókainál a Nagyegyedi Két Fűzfa, vagy az Egy magyar nábob a Kőszívű helyett. Nos nem tudom, egyiket sem olvastam ezek közül, de mind az Egri Csillagoknál, Kőszívűnél nem nehezebb jobbat, érdekesebbet találni.
De én azt mondom az alsósoknak vagy kortárs magyar írókkal kellene első körben megismerkedniük, vagy olyanokkal, akiknek könnyebb a nyelvezetük, jó példa erre Fekete István.
Mert a Kincskereső hiába terjedelemre rövidebb, mint a másik kettő, régies a nyelvezete és sok benne a halál, valamint más egyéb rossz dolgok, pl: szegénység, éhezés. Egy gyereknek valami vidámabb kellene első körben, hogy megszeresse az olvasást.
A többi tananyagban nem tudom mennyire van lazítás, rég fogtam a kezembe általános iskolai tankönyveket, de mindig panaszkodnak a témában érintett ismerőseim, kollégáim, hogy sok a tananyag a gyereknek, nos mihez képest?
Amit én látok, mivel gyermekvédelemben dolgozom, hogy sokkal szabadabb a gyermeknevelés, egy gyerek ma órán bármit megtehet. Visszaszólhat a tanárnak, mobilozhat, szünetben verekedhet, gyakorlatilag mindent következmények nélkül megtehet, mert liberalizmus van. Elveszett a tanári, nevelő munka tekintélye, mi még féltünk a tanártól, meg a nevelőtől, meg általában minden felnőttől, a szomszédtól, a sarki boltostól is és ha tudtuk, hogy nekünk van igazunk akkor sem mertünk visszaszólni. Ma meg a gyerek lazán visszaszól, sőt hallottam olyat is, hogy van olyan iskola ahol a gyerekek tegezi tanárt, no komment.
Hogy az óvónő milyen indíttatásból olvasta a kisdobosos mesés vagy verset, soha nem fogjuk megtudni. Mindenesetre akkor még nagyon nyomatták a szocializmust, legalábbis a mi óvodánkban, hiába egy másfél évvel voltunk a rendszerváltás előtt. Volt az Auróra Cirkálónak makettje az oviban, tanultunk róla, meg diavetítőn megnéztünk valami mesét, ami a nagy októberi szocialista forradalomról szólt, le volt rajzolva, ahogy veszik be a téli palotát. November 7-én ünneplőbe kellett menni, volt egy kommunista emlékmű nem messze az ovitól, ahová piros zászlókat tettünk ki. Ugyan nem értettük miről szól az egész, de sokszor jó bulinak, másszor nyűgnek vettük. Szerintem azért volt ez a kisdobosos mese, mert a szocialista embertípus nevelését már az óvodában el kell kezdeni és erre jó példa egy hősi halált halt kisdobos, hogy gyerekek, majd ti is ilyenek legyetek. De ez csak az én gondolatmenetem, az igazságot már sose fogjuk megtudni, lehet, ha ma említeném az óvónénimnek,mert még él és még mindig abban az óvodában dolgozik, bár már szerintem nyugdíjasként, szerintem már ő se emlékezne rá.
Mesék: Igen a Grimm meséken is sokat finomítottak, gyerekek számára fogyaszthatóbbá tették, de ha elvész a tanulság, elvész a lényeg. Ezért utálom a Disneyt is, hogy nagyon lebutítja a mese lényegét és mindezt még megfejeli éneklő- táncikáló állatkákkal.
Anastaciáról tudom, hogy az egész Romanov családot brutálisan kivégezték, ő se élte túl. Tehát, amit belőle kreáltak az csak mese, úgy tudom, nemcsak a Disney, film is készült belőle. De az egész, csak fikció, mármint, hogy Anastacia túlélte (mert a Romanovok léteztek és ki is végezték őket), szóval őt is kivégezték, meg is találták a holtestét, valami hatalmas nagy értékű aranylánccal a nyakában. De valaki kitalált ebből egy sztorit, hogy mi lenne, ha mégis valaki túlélte volna közülük és megpróbálta ezt eladni, biztos jót kaszált vele, mert Anastacia elég ismert lett. A Disney persze ezt a sztorit is ellopta, mint mindegyiket, mivel saját ötlete sosem volt.

Dallas: Valahogy vissza kellett volna térnie Pamelának én azt mondom, bár nem tudom, az mennyire tudta volna még megmenteni a sorozatot.
Egyébként amikor másodszor felbukkant ingatlanosként Bobby nem sejtette, hogy az a nő Pamela? Nem kezdett el utána nyomozni, hogy mégis a felesége tért vissza?
Vagy nem tervezték, hogy mégis ő lesz Pamela, csak vártak a nézők fogadtatására, hogy milyen lesz?
Egyáltalán meddig jutottak Bobbyval? Azokat a részeket már nem néztem.

Igen Quantumleap már megírta a választ és kizárt, hogy egy ilyen bomba robbanást túlél. Viszont elég elcsépelt sztori, mivel az álomévadban is láttunk már ilyet, amikor asszem Jack kocsijába helyezték az utolsó évadban a bombát és Jamie ült benne, vagy Cliff kocsija volt? Már nem emlékszem, a lényeg, hogy Jamie volt a célpont, vagy céltévesztés volt, de Jamie lett volna az áldozat, csak ez ugye az álom miatt törölve lett. Tehát az új Dallas új ötletekkel sem tudott szolgálni.
Nos kérdés, ha Christopher meghal, mint alapszereplő egyáltalán mire tudtak volna építeni?
Hiszen a sorozat a két Ewing utód Johnny és Christopher harcára lett volna kiélezve.
Johnnynak ki lett volna utána az ellenfele? Egy főszereplő halála maga a sorozat halálát is hozta maga után.
Oké, hogy J.R. halála után megcsappant a nézettség, de nem ez volt a fő baj szerintem. J.R. azaz Larry Hagman már csak árnyéka volt régi önmagának, nem sokat tett hozzá a sorozathoz, csak egy megfáradt, beteg öregembert láthattunk, akin látszott, hogy ez a kevés szereplés is sokszor a terhére van. A jellegzetes kaján vigyor is eltűnt az arcáról.
J.R. miatt szerintem csak a régiek, idősebbek nézték a Dallasnak, a fiataloknak a két fiatal utód, Johnny és Christopher harca lett volna érdekes. Őket kellett volna más színben feltüntetni, más szereplőkkel és jobb történeteket írni nekik.


51032. Kfruzsina (2021-01-31 19:16.45) aaaaa - (válasz Quantumleap 51029. hozzászólására)
Köszi, azért a bombarobbanást nem hiszem, hogy túlélte, valóban nem egy fajsúlyos a kettő. Vagy lehet, hogy valaki ezt is csak álmodta.:)))


51031. Americanlife (2021-01-31 18:37.04) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51025. hozzászólására)
Klinika: igen, tetszenek az összefoglalók, sok esetben lehet inkább azokat olvasom el, mert az egész sorozat megnézése túl hosszú lenne. Jól tetted, hogy írtad az összefoglalókat, és nem arra asszociáltál, hogy kevesen vannak a fórumon...de aztán úgyis beindult az élet, így volt értelme...az összefoglalóknak pláne, hiszen ilyen sorozatokat nem biztos, hogy végignéznek, akkor meg jobb a rövid tartalmi összegzés.
Nekem is volt egy osztálytársam, akik elutaztak a Fekete-erdőbe és mondta, hogy a klinika épülete egészen másképpen néz ki, mint a sorozatban, tehát a filmbeli csak díszlet volt.

Köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad az Elena sztorit, elég hamar kiírták a karaktert. Heidelinde Weis amúgy osztrák születésű, még ma is él, elmúlt 80 éves, és tudni kell, hogy igen csak termékenynek számított a német-osztrák filmvilágban, sőt énekesi karriert is maga mögött tudhatott. Valószínű azért kellett meghalnia egy szimpla távozás helyett, mert így felszínre került a régi családi dráma is, megtudtuk, hogy Udo miért neheztel az apjára.
Mondjuk ha jól sejtem, Elena nem volt olyan hosszú ideig és olyan mély szerelme Klausnak, hogy ráépítettek volna egy sorozatot, és nyilván kellett a szabad terep Christának...érdekes, mert pár résszel előtte a nő Udoval enyelgett. Nekem valahogy ez az apa-fia ugyanazzal a nővel dolog sem annyira tetszett, annyira kevés volt a szereplő, és akkor kellett egy ilyen belterjesség. Az viszont jól kirajzolódik, hogy Elkével egyszerűen nem tudtak mit kezdeni, mert Udo-nak mindig is voltak más női. Szóval jogosnak tartom a feltételezést, hogy azért kapott Elke később fontosabb szerepet, mert Barbara Klausjürgennek volt a lánya, sőt szerintem eleve azért került a sorozatba is.

Katharina halála nagyon megrázó volt, és szerintem túl gyorsan írták ki, nem dolgozták ki a történetet. Rendben, Angie a családdal marad, de ha ennyire nem tudtak mit kezdeni a karakterrel, akkor tényleg elég lett volna, ha ő és az anyja csak lelépnek valahová. 6 évad alatt 4 olyan szereplő halála, akik nagyon szorosan kapcsolódtak a családhoz és a 3 főszereplőhöz, nos elég rossz arány, és ha ezzel akarták a nézettséget növelni, vagy az izgalmakat fokozni, akkor nem volt szerencsés választás.
Pláne Udo két szerelmét is kiírni, szinte majdnem egymás után szerintem elég sokkoló volt. Valószínű, hogy a Klinika is hímsoviniszta sorozatnak készült, de érdekes módon Christa mégis megkapott mindent...úgy értem, először ápolónő volt, de hirtelen orvossá lépett elő, ami azért is fura, mert ahhoz 6-8 éveket kell tanulni...rögtön kutatói állás Konstanzban, volt mozgási lehetősége a karrier terén, gyereket is írtak neki, sőt Vollmers révén még szeretőt is. Szóval így nagy volt az egyenlőtlenség a női karakterek között. Most nem mondom, hogy Hildegard-nak kellett volna fajsúlyos sztorikat írni, de ha még Elkének sem tudtak, akkor úgy érzem, Christa kivételével nem tudtak mit kezdeni a női karakterekkel. És ezt hibának tartom.
Katharina kiírása lehet Ilona Grübel miatt volt, de ha nem akkor volt terhes, ki tudja, hogy tényleg ilyen sorsot szántak-e neki, vagy a színésznő akart esetleg más vizekre evezni?
Az az igazság, hogy A Klinikát illetően kevés háttértörténetet olvastam. Pedig talán mintha lett volna egy Klinika újság, amit annak idején megvettem.
Az tény, hogy Klaudia és Katharina halálával jelentősen gyengülni kezdett a sorozat, és lehet nem illik ilyet írni, de pl. engem a Benjamin sztori sem hozott izgalomba, mintha éreztem volna, hogy ezek után egy gyereket már nem mernek kiírni, az túl morbid lenne...persze, mint kórház/orvosi sorozat elengedhetetlen volt, hogy a halál ne jelenjen meg, de szerintem túl sok volt egy családon belül rövid időn belül pláne.


51030. Americanlife (2021-01-31 18:13.35) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51024. hozzászólására)
Legalább annyi ravaszság lenne a tanárokban, hogy azt mondják, nézzük meg a filmet, de olvassuk el a könyvet is, és aki minél több különbözőséget tud felfedezni, az valamilyen jutalomban részesül, vagy abból lesz dolgozat, és nyilván akkor érdeke a diáknak is...bár amit erőltetnek, azzal csak rosszabbat tudnak elérni, és nem biztos, hogy ilyesmi motiválná a mai tiniket. Pláne a művek terjedelmei között is van különbség, Az egri csillagok, A kőszívű ember fiai, Az aranyember mind-mind többszáz oldalasak, A kincskereső lehet rövidebb, de egy harmadikos, az még nincs hosszabb olvasmányokhoz sem szokva. De való igaz, ugyanazok a kötelező olvasmányok vannak 100 éve, ami nem lenne gond, ha valóban annak a korosztálynak szólnának...teszem fel, ha egy magyar tagozatos osztályról van szó, ott megértem, ha ismerni kell ezeket a műveket, de sokkal jobb lenne, ha az ajánlott olvasmányokat nyomatnák, mert állítom, hogy azok között több szerethetőbbet találnának a diákok is.
Mellesleg ki határozza meg, és miért lesz kötelező egy mű? Mert ha nem olvassa el, akkor kiesik az alapvető irodalmi műveltségből? Van tucatnyi Jókai mű, mi az irányvonal arra, hogy van két kötelező tőle, de A nagyenyedi két fűzfa, az Egy magyar nábob, a Fekete gyémántok vagy a Rab Ráby mitől kapnak mást besorolást? Csak nem gyengébb művek, kevesebb mondanivalóval? Ki határozza meg, hogy mitől jelentős vagy kötelező egy mű? Lehet bármelyik Jókait elolvassa az illető, nagyobb élményt fog nyújtani.
Mondjuk más téren meg láttam lazítást...ugyan több mint 20 éve voltam általános iskolás, de a kezembe kerültek 7-8-as könyvek, biológia, fizika, kémia, matematika...meg kellett állapítani, hogy nagyon megkurtították az anyagot mindegyiknél, pl. bioszból egyáltalán nincs genetika, kémiából szerves kémia, matekból szöveges feladatok, és hadd ne soroljam. Nem mondom, hogy mindent kell tudni, de a mi időnkben és lehet előttünk is, több volt a követelmény. Amit tudok, mert angolos voltam, hogy ott a legnagyobb a szabadsága a tanárnak, hogy miből tanít, és nyilván sokféle tankönyv is rendelkezésre áll. A történelmi anyagból is sok mindent kivettek az évek során, vagy nyilván másképp tanítják. Annyi biztos, hogy kevesebb lett a követelmény, mert amilyen vékony tankönyveket fogtam a kezemben, az mindent elárult.
Én sem szorgalomból olvastam, és bár a nyári szünet alatt nagyon sokat pihentünk, sportoltunk, nyaraltunk, bandáztunk, de mivel mindig gyorsan olvasó típus voltam, ezért szerencsére sosem vette el az időt a nyári szünetből...gimiben már másképp volt...ott sajnos, ha épp vettük az adott művet, pl. Bánk bán, akkor nem volt más: a hétvégén pár óra alatt letudtam, de akkor már azért sem olvastam a nyári szünetben, mert sosem tudtam, hogy majd mit veszünk, hallani lehetett, hogy egyes magyartanárnak ez a fontos, a másiknak meg az...igazság szerint a gimis kötelező olvasmányok sem tetszettek, ott is az ajánlottakat vettem előre, és pl. a Vörös és fekete, vagy a Goriot apó sokkal jobban tetszettek, mint a kötelező magyar nyelvű művek, tudom, nem szép ezt leírni, de ez van.
De volt olyan is, hogy az ajánlottat elolvastam, mégsem vettük, de pl. az Árvácskát nagyon szerettem, az szintén csak ajánlott volt, de egy délután alatt megvan.
Nagyon kíváncsi lettem volna, hogy az óvónéni milyen indíttatásból olvasta fel a kisdobos szétlövését, bár ha ez még a rendszerváltás előtt volt, valószínű nem sejtette, hogy hamarosan már kisdobosokat és úttörőket sem avatnak...ha pusztán a borzalomra ment rá, akkor szimplán beteg...
Andersen meséiből is lehet válogatni, meg ugye az is kérdéses, milyen célt akarsz elérni? Nevelő célzat, szórakoztatás, vagy egyszerűen csak az érzelmek valamilyen szintű megélése? A kis hableányt én is imádtam, és szerintem nagy hiba volt eltérő tartalommal előadni, mert pont a mese lényeges üzenete veszik el.
Mellesleg az Anastacia is jól végződik a Disney verzióban, miközben a valóság az volt, hogy a cári családot brutálisan kivégzik, a rajzfilm már semennyire nem épített a történelemre...az ilyen ferdítéseket utálom, mert zavaró és hiteltelen. Egyébként sok Disney film egészen másképp végződik, mint ahogy a Grimm testvérek megírták, tehát valójában csupán a rajzfilmek megnézése is káros lehet, mert egy hamis csillogást, boldogságot sugallnak.

Dallas: nekem mindegy lett volna mikor tér vissza Pamela, csak lett volna egy pozitív végkifejlet. De valószínű azért nem merték meglépni, mert ugye nem tudták mikor lesz vége a sorozatnak. Kíváncsi lettem volna én is, hogy a Conundrumban milyen sztorit írnak Pamelának, és az a gyanúm, se Bobby-val, se Ray-jel nem hozták volna össze. Mondjuk Pamela esetében az alapkérdés sem annyira játszott volna, mert ugyan sokszor harcban és konfliktusban állt JR-ral, de az a tény, ahogy Pamela elhagyta a családját, ahhoz történetesen JR-nak semmi köze nem volt...érdekelt volna, hogy mit hoztak volna ki ebből...
A másik, hogy kétszer megpróbálták visszacsempészni valamilyen formában, egyszer, amikor azt hazudta Cliff-nek, hogy az orvosával jött össze, miközben beteg, másodszor, amikor az ingatlanos nő megjelent, bár az szerintem már csak évadkitöltő jelleggel ment, ugyanis Bobby és April akkor éppen szakítottak, és az évad végéig kellett húzniuk az esküvőjüket. Mondjuk, ha a készítők tudják, hogy Sheree J. Wilson az utolsó évadban April kiírását kéri, akkor lehet ezt sem nyújtják el, de hát egy terhesség bármikor jöhet, egy furcsa kérés szintén...
Igazándiból a nézőket inkább arra akarták rászoktatni, hogy Bobby életében Pamela többet már nem kap helyet...

Közben Quantumleap már válaszolt a Christopher-es kérdésedre...én még azt kérdezném, hogy Elena pasija miért akarta megölni Christopher-t? Szimpla féltékenység?
A robbanást valószínű nem élte túl, ettől függetlenül tudom, hogy terveztek folytatást, de mivel az egész egy eleve kútba veszett dolog volt, próbálkoztak megmenteni a sorozatot, de szembesülni kellett vele, hogy JR halála után a népet már nem érdekli a Dallas, és bár lehetne más történetekkel folytatni, de semmi értelme nem lenne, sikere meg pláne nem...főleg gyenge történetekkel, és kevésbé kedvelhető karakterekkel...ha most folytatódna, már Cliff és Christopher sem szerepelnének, az a pár karakter, akik maradtak, nem lennének érdekesek, vagy olyanok, akikkel nagy sikerrel el lehet adni az egészet. Szerintem sem lenne értelme a folytatásnak, csoda, hogy JR halála után még egy évadot készítettek, bár anélkül is meglettünk volna.


51029. Quantumleap (2021-01-31 18:10.52) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51028. hozzászólására)
Igen.
Az persze igaz, hogy az eredeti sorozatban Pamela is életben maradt a balesete után, de azért más egy ütközés miatti tűz és más egy bombarobbanás.


51028. Kfruzsina (2021-01-31 16:49.14) aaaaa - (válasz Quantumleap 51027. hozzászólására)
Na igen, ezt nehezen élné túl. Ez a 3. évad zárórésze?


51027. Quantumleap (2021-01-31 16:16.00) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51026. hozzászólására)
Elena szeretője, Nicholas bombát rak a kocsijába, ami felrobban, amikor benne ül. Feltehetőleg halott.


51026. Kfruzsina (2021-01-31 16:00.55) aaaaa - (válasz Quantumleap 51004. hozzászólására)
Ne haragudj, azt nem tudod megmondani, hogy az új Dallas végén meghal Chistopher? Ha igen, kik ölik meg? Vagy nyitva hagyják a kérdést?
Próbáltam Americanlifeot kérdezni, de ő sem nézte rendszeresen, így nem tudja a választ.
Hátha Te tudod. Köszönöm szépen előre is a választ.


51025. Kfruzsina (2021-01-31 15:52.29) aaaaa - (válasz Americanlife 51023. hozzászólására)
Klinika: Örülök, hogy tetszettek az összefoglalóim és köszönöm szépen az elismerést. Igazából csak próbáltam hozni egy szintet, de messze állt a te profizmusodtól. Az elején nagyon nyögve nyelősen indult a topik, nagyon kevesen voltak, gondolkodtam is rajta, hogy érdemes e ezt egyáltalán csinálni, de aztán már a második évadnál tartottunk a Story TV-s ismétléseknél, amikor egyre többen jöttek és rendszeresen estéről, estére hozzászóltak. Volt olyan is, aki annyira elszánt Klinika rajongó volt, hogy a forgatási helyszíneken is járt és rengeteg háttér információt tudott a sorozatról, tőle tudtam meg pl: a két főszereplő Klausjürgen Wussow és Gaby Dohm viszonyát. Igen a Dallas topikból is voltak páran, de nem sokan, a kemény mag inkább másokból állt.
Ahogy vége lett a sorozatnak viszont eltűntek ma már ritkább ott a forgalom. Mondjuk negyede sincs a hozzászólások a Dallasénak, de egy régi sorozattól szép teljesítmény, hogy ennyien voltak.

Elena Bach Klaus régi szerelme volt, aki mindenhová követte őt, az elején is a Klinikára, ahová Klaus felvette aneszteziológusnak. Itt látta, hogy a Prof. és Christa között kezd szerelem kialakulni, egyre jobban féltékenykedni kezdett. Aztán a 7. részben volt, hogy elment valahová Klaus Christával egy kis vakációra, távolabb a Fekete Erdőtől, amikor ezt Elena megtudta, hogy kettesben mentek el, dühösen elhajtott a Klinikáról, az autójába ült és elkezdett száguldani az országúton. Közben pedig nem figyelt oda összeütközött a vele szembe jövő kocsival. Életveszélyes állapotban szállították a Klinikára, rögtön lélegeztető gépre tették. Brinkmannt próbálták elérni telefonon, de hiába, valahogy Christával enyelegtek, ugye mobil akkor még nem volt. Amikor sokára, nehezen mégis sikerült utolérni, visszautazott a Klinikára, de mire odaért, Elena meghalt, nem sikerült megmenteni az életét. Udo is neheztelt rá emiatt, mert kiderült, sok évvel ezelőtt Klaus szintén Elenával volt valahol konferencián, amikor a felesége, Udo anyja haldoklott (rákos volt asszem) és mire akkor is hazaért, az asszony már nem élt. Ez okozta a konfliktust az apa és fia között, valamint Christa is magát okolta, ha Klaus akkor nincs vele ez a tragédia nem következik be.
Ez a drámai vonulat, míg tisztázódtak a félreértések felölelt vagy még 3 részt. Azért is kellett szerintem Elenát kiírni, hogy elháruljon az akadály Klaus és Christa szerelme elől, valamint hosszútávon nem lett volna túl érdekes a karaktere, csodálom, hogy olyan nagy sztár hazájában, nekem olyan semmilyen volt, néha olyan rideg.
Mondjuk kiírhatták volna úgyis, hogy amikor megtudja, hogy Klaus Christát szereti fogja magát és felmond a Klinikán, elmegy máshová és többet nem szerepel. De ez a drámai szál sokkolta a nézőket, múltbeli titokra is fény derült és pár részig izgulhattunk, hogy ennek hatására mi lesz Klaus és Christa szerelmével. Innentől kezdve indult be igazán a Klinika, az addigi részek elég nyálasak, sziruposak voltak. Innentől kezdve érezhette azt a néző, hogy mégsem annyira szirup az egész.
Kathie úgy halt meg, hogy csak csendben elaludt a kertben, ébresztették volna, de nem kelt fel. Csak sima időskori halál, de emlékszem, akkor engem megrázott gyerekként nagyon, mert akkor szembesültem vele először, hogy valakit álmában is érhet a halál. Utána attól féltem, hogy nehogy a nagyim is így haljon meg. Kathie a valóságban is már elég idős volt, érthető, hogy kiírták, szerintem már nagyon terhére volt a szereplés.
Claudiát ugye tudjuk a leukémia és, hogy miért volt az ő halála is szükségszerű, de Katherinát ugyanúgy nem értettem, ugyanúgy lesokkoltam, mint, ahogy Te.
Az már túl sok volt, őt végképp nem így kellett volna kiléptetni. Bár mondjuk elő volt azért készítve rendesen a dolog, mivel csak annyit láthattunk először a 3.évadban, hogy Katherina Claudia halála után hirtelen visszatért, Hamburgban volt asszem ő is, odament miután Udoval szétmentek és megpróbálta újból becserkészni Udót, mert hivatalosan nem váltak el. De Udo persze visszautasította a közeledését, nagy nehezen lerázta és Elkével jött össze.
Aztán a negyedik évad első részében Katherina bevallotta Udonak, hogy valójában azért tért vissza Hamburgból, mert elbocsájtották az ottani Klinikáról, azért mert ittasan halálra gázolt egy gyereket, sőt még felfüggesztett börtönt is kapott.
Utána ajánlottak neki Zürichben a laborba egy állást, oda mentek Angieval. Ekkor egy pár részben nem szerepelt, majd a 4.évad 6. részében egy rövid epizód jelenete volt, amikor Vollmers meglátogatta a zürich-i laborban. Akkor is nagyon szét volt esve, de látszott csak a munkájának élt, Vollmers figyelmeztette is, törődjön a munkája helyett az egészségével, mert nem lesz jó vége. És ugye jött a 4. évad 7. része, amiben meghalt.
Ezt nagyon nem kellett volna, nagyon leépítették magát a karaktert. Valami azt sugallta ezzel, hogy a rendező Hans Jürgen Tögel nem szerette a karrierista nőket, ezzel akarta megbüntetni. És igen itt látszott, hogy a Klinika férfi rendezésű, himsoviniszta sorozat, mert női vonalon, ez már a sokadik halál volt, holott férfi vonalon egy fontosabb karaktert sem írtak így ki.
És míg a korábbi három halált valahogy el tudtam fogadni, erre azt mondtam, nem, már túl sok és a fórumon is azt mondták többet, ez végképp betette az ajtót a Klinikának.
Valaki azt mondta ott akkor a fórumon, hogy erre azért volt szükség, mert a Katherinát játszó Ilona Grüber terhes és nem akart többet szerepelni, de ennek utánanéztem és nagy Klinika rajongó fórumtársunk is, de semmi konkrét információt nem találtunk. Valami olyasmi rémlett, hogy tényleg van a színésznőnek egy lánya,de az nem a sorozat ideje alatt született, vagy később vagy korábban.
De akkor is, Katherinát kiírhatták volna úgy is, hogy miután szétmentek Udóval elmegy Hamburgba és nem tér vissza, vagy elmegy Zürichbe és nem tér vissza.
És amit már írtunk Katherina halála után Angieval sem tudtak mit kezdeni, így őt is kár volt bent tartani a showban.
Mondjuk tanultak szerintem a hibájukból, mert az utolsó két évadban már nem halasztottak meg senkit, a főbb szereplők közül, pedig vártam ki lesz a következő. Mondjuk a színvonal akkor már nagyon gyengült.


51024. Kfruzsina (2021-01-31 15:02.09) aaaaa - (válasz Americanlife 51022. hozzászólására)
Kötelező olvasmányok: Igen, ez a baj, hogy sokszor a tanárok elítélik, ha egy diák filmet, sorozatot néz, mert az mire fel, közben meg a kötelező olvasmányokat nyomatja, hogy ezáltal próbáljunk meg magyar szép irodalmat olvasni, de ezekkel a művekkel, amiket említettünk, Egri Csillagok, Kőszívű Ember Fiai, Kincskereső Kisködmön, pont az ellenkezőjét fogja kiváltani. Az a baj, hogy Magyarországon nagyon kötött a tanrend, szabályozva van, mik lehetnek a kötelező olvasmányok és attól eltérni nem lehet, nincs a tanárnak végképp ebben szabadsága és e téren a tanrend már ugyanaz szerintem 100 év óta. Nagymamám 1923-ban született, sajnos 10 éve már nem él, neki is az Egri Csillagok meg a Kőszívű Ember Fiai volt kötelező olvasmány, na akkor...!?
Nem egy ismerősöm él kint külföldön, Németország, Anglia, a gyermekeik kint járnak iskolába, ott azt mondják nincs is kötelező olvasmány, ajánlott olvasmányok vannak, de a tanár szabadon eldöntheti egy adott korosztálynak milyen könyveket ajánl, hogy olvassanak. Itthon is ez kellene.
De látszik, hogy az oktatási rendszerünk is száz év után is még nagyon poroszos. Csak azt szabad, amit a tanrend előír. Rengeteg emberrel vitába szálltam már különböző fórumokon az Egri Csillagok miatt, mind azt írták mennyire szerették, mekkora nagy mű és, hogy én nem vagyok magyar, ha ezt nem szeretem.
Közben pedig a kommentelők nagy része fogalma sincs arról, hogy a mű 3/4 része fikció, sokan azt hiszik, hogy Cecey Éva létező személy volt, amikor felhomályosítom őket erről, meg arról, hogy a hazaszeretet, a magyarságtudat nem ennek könyvnek az elolvasásából áll, akkor már általában nem szólnak semmit, vagy max vagdalkoznak a helyesírásommal, mert mással nem tudnak.
Igen a sok ember olvasta mert kötelező volt, mert nem volt más, szerette, mert szeretnie kellett.
Én nem voltam ilyen szorgalmas diák mint te, sajnos a fent említett "nagyszerű" után a kötelezők olvasása is már nehezen ment, az ajánlottra meg már idő sem jutott, meg kíváncsi sem voltam már rá. Meg egyébként is nyári szünetben, nyáron kötelezően olvasni!? A nyárnak nem erről kellene szólnia, hanem a játékról, strandolásról, pihenésről, barátokkal való közös programokról. Mert sajnos mindenki életében elég hamar eljön az az időszak, hogy már nincs nyári szünet, amíg van, addig kellene kihasználni, de nem ilyen módon.
Az óvónőnk elég furcsa volt valóban, családi élete is elég nehéz volt, nem véletlenül olvasott ilyen olvasmányokat. Hogy ez a kisdobos megölése valami rendszerellenes provokáció volt e a részéről, nem tudhattuk, 5-6 évesen még egy gyerek keveset ért a politikából, csak sokkolt minket, ráadásul a kötelező délutáni alvás előtt olvasta fel. El tudod képzelni ezek után mennyire tudtam aludni? Aki el is aludt, szerintem rémálmai voltak.
Andersent én is imádom, bár meséi nem óvodásoknak valók, kemény felnőtt mesék, tanulságokkal, mint ahogy a Grimm mesék is. A média, a marketing hibája, hogy gyerekmeseként próbálják őket eladni.
Tény, hogy Andersen jóval komorabb, realistább mint a Disney, a két véglet valahol.
A Kis Hableányt hozom fel példának, mert az a kedvencem. Ugye tudjuk, hogy Andersennél meghal a Hableány miután emberré vált a szerelme a herceg miatt, aki nem vette feleségül. Ehhez képest a Disneynél a végén összejön vele és örökre ember marad, kiderül, hogy a boszorkány, aki emberré változtatta, volt a gonosz. A herceg elveszi, boldogan élnek, amíg meg nem halnak, sőt a Disney csinált egy második részt is, amelyben már gyerekük is születik.
Mondjuk a Disney tény, hogy óvodásoknak lájtosabb jóval, viszont pont a mesének a lényegi mondanivalóját, a tanulságot veszi el. Mert a Kis Hableány nem annyira a halálról szól, hanem inkább arról, hogy ne vágj az elérhetetlen után, nem kaphatsz meg mindent, még, ha nagy árat is fizetsz érte. A Disney pedig ezzel szemben azt sugallja bármit elérhetsz az életben, amit akarsz, hamis üzenet.

Dallas: Nem tudni melyik lett volna jobb, ha Pamela meghal, vagy ez a nyitott verzió, persze értem én ezek után már nem merték meghalasztani.
Mégis mindig vártam, hogy visszatér, én nem a legvégén, hanem, amikor Bobby már kezdett összemelegedni Aprillel, akkor megjelenhetett volna, tényleg ahogy írod, valami nagy ünnepség közepén és mondjuk Bobbynak döntenie kellett volna, őt válassza e vagy Aprilt. De Pamela kilépése mindenképp fordulópont volt, utána jóval kevesebben nézték az osztályból is, nem volt már később hétfőn beszédtéma a pénteki rész.
Arra azért kíváncsi lettem volna, hogy a Conundrumban milyen történetet írtak volna neki, ha visszatér?
Akkor is Bobby felesége lett volna? Vagy Rayé? Mert ugye tudjuk, hogy Bobby előtt Rayjel járt. Ha nem születik meg J.R. Bobby Pamelát se vette volna feleségül? Ez érdekes volna, hogy mit hoztak volna ki belőle az alkotók, kár, hogy arra sem tért vissza.

Új Dallas, sok következetlen szál, logikai bukfenc volt benne, nem csoda ha nem lett népszerű. De, ha Christopher tegyük fel meghalt volna, akkor alapkarakter távozik, tehát nem lett volna értelme folytatni. Vagy pont így akarták lezárni?


51023. Americanlife (2021-01-30 22:17.31) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51021. hozzászólására)
Klinika: való igaz, még kettévágva az évadot is mindig úgy fejezték be, mintha az egy szezonzáró lenne, ezt már akkor észrevettem. Mondjuk szerintem nálunk technikai okok miatt is kellett fél-1 évet várni a folytatásokra, mert ugye megvenni a soron következő évadokat, fordítani, szinkronizálni kellett, és mivel itthon 88-92 között ment, így már majdnem a teljes sorozat megvolt, de nem tudták/akarták egyben az egészet megvenni, mert gondolom számított a nézettség is. Viszont a 6 év szünet nagyon durva volt, még ha a vége gyenge is, de pont azért le tudhatták volna korábban. A Hildegard a kórházban sztorira is emlékszem, jót tett a karakternek, abban az időben szerintem egész jó történeteket írtak és a lassú beindulás után a sorozat megtalálta a helyét, de sajnos az 5. évadtól vissza is esett. Ami nagyon bennem maradt, hogy szinte pár perc alatt meghalasztották Katharina-t, az az epizód valósággal sokkolt.
Utána még tartogattak pár jó részt, annak a résznek a végén viszont, amikor jött a zárózene, akkor olyan döbbenten fogadtam, hogy ennyi egy emberélet...
A felesleges dialógusokat sosem szerettem, kivéve ha valami mélyebb témáról szóltak.

Közben megnéztem A klinika topicot. Szívből gratulálok, mert nagyon szép munka, ahogy írtad az összefoglalókat, benne a személyes véleményeiddel, érzéseiddel. Örülök neki, hogy a Dallas után kedvet kaptál az összefoglalókhoz, és hogy Te csináltad, mert én akkor valami miatt nem voltam ráhangolódva, vagy túl sok lett volna a Dallas-szal együtt.
Meg azért kialakultak eszmecserék is, elég sok a hozzászólás, végig sem tudom majd olvasni...szóval hatalmas respect érte, és látom pár Dallas-rajongó is megfordult ott:)
Nem ígérem, hogy mindegyik részt újra tudom nézni, mert hosszú idő lenne, de kedvet kaptam hozzá, és ez a fontos.
Mivel franciát is tanultam, ezért a H-t nem ejtik, az u-t az ü-nek ejtik többnyire, az -es végződést pedig szintén nem ejtik, így bár elég fura, de szerintem Üzs-nek ejtik. Hogy miért kellett franciásítani, miért-miért? A franciáknak ez a mániájuk...lehet az Udo-t is megtanulták volna...de utálom, ha van egy eredeti nyelvű eredeti mű, és akkor azt nem lehet átvenni úgy, ahogy van, hanem rögtön az adott nép nyelvére kell "fordítani".
A Dallasban amúgy a franciáknál JR is zsiör lett, és nem dzsiár. A Dallasnál pláne a francia a főcímzenét is teljesen másra csinálta, így A klinika ebből a szempontból nem sérült.
Kérdés: az első részben szerepelt egy Dr. Elena...úgy tudom, Heidelinde Weis alakítja, aki a hazájában egy nagyon elismert színésznő volt. A történet szerint Klaus-t akarja magának, de mintha azt írtad volna, hogy meghal. Hogyan történt ez? Katie halálát mi okozta? Betegség vagy szimplán az idős kora?

Nem néztem a Gilmore Girls-t, nem az én műfajom, meg hát nem lehet minden sorozatot nézni, de tudom, hogy sokan oda vannak érte.


51022. Americanlife (2021-01-30 21:57.24) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51020. hozzászólására)
Szerintem a tanárokat főleg az zavarta, hogy a TV-ből akartunk információt, élményt szerezni, holott a könyvekből kellene. Én egyet is értek a szemlélettel, és be kell vallanom, rengeteget olvastam kisiskolásként és tiniként is, ugyanakkor tonnányi filmet és viszonylag sok sorozatot is néztünk. Azt gondolom, hogy bárhonnan, csak érje inger az embert, és legyen meg az egyensúly, hogy mondjuk ne az legyen, hogy 5% a könyvekből, 95% a filmekből.
Továbbá azt se szerették, ha egy irodalmi művet nem olvastunk el, hanem a filmes változatát megnéztük...szakmai szempontból megértem, mert minden film jóval rövidebb és hiányosabb, mint maga a könyv. Viszont a legtöbb kötelező nem az adott korosztálynak szólt, most akkor miért olvasták volna el a "csak" ajánlott olvasmányokat ezek után, megvallom, azok nekem sokkal jobban tetszettek, mint a kötelezőek.

A tanítónéni nyilván a valóságot mesélte, és ismerni kell a háború borzalmait, de szerintem nem 6-7 évesen, és nem ilyen naturalista ábrázolással. Igen, még a rendszerváltás előtt kezdtem az általános iskolát, amikor a Klinika ment, akkor voltam első osztályos. A fura, tudod mi volt? Hogy alapvetően lehet nem néztem volna A klinikát rendszeresen (tudom, fura, mert a keddi sorozatokat sosem hagytuk ki), de így hogy a tanítónénik szörnyülködtek, felhívták a figyelmet arra, amitől tiltották volna a gyerekeket, és ezzel csináltak egy pozitív PR-t a sorozatnak, na onnantól rendszeresen néztük, mert hát azt mindenképpen kell, amitől ennyire tiltanának, vagy fel vannak háborodva rajta. Szóval az ilyen dolog, mint látható, abszolút visszafelé sülhet el, mert pont azt érik el, hogy ami "tiltott", azt meg fogja az ember kedvelni, vagy legalábbis kipróbálja. érdeklődik iránta. Ugyanez volt A sógun bosszújánál is. Azt már azért kevesebben nézték, nyilvánvalóan, de azt a kevés diákot ízekre szedték, megint fel kellett állni és elmesélni, miképpen kerülhetett erre sor...mit értek el vele? A következő részt már az is nézte, aki nem akarta (persze, ahol a szülő engedte).
Én imádtam Andersent, de nagyon sok meséje depressziós, vagy szomorú: A kis gyufaárus kislánytól kezdve a Jégkirálynőig. Ugyanakkor vannak nevelő célzatú meséi is, szerintem azokat érdemesebb először venni, hogy a gyerek tanuljon is belőle.
Azért az az óvónéni is erősen sérült valahol, ha késztetést érzett, hogy 4-5-6 éves gyerekekkel pont ezeket a meséket ismertesse meg a (a kisdobos lelövése rendszerellenes indíttatás volt nála?:). Aláírom, a gyerekeknek is meg kell tanulniuk, hogy van halál, de többek családjában biztos történt már olyan, meghalt a nagyszülő, dédszülő vagy más rokon, szóval a halált sem a könyvekből vagy a filmekből tanulják meg az emberek. Meg azt nem értettem, egy háborús, valós halál sokkal megrázóbb, mint egy fiktív, sorozatbeli, és akkor mégis az utóbbi miatt pattogtak, hogy Úristen, tegnap volt olyan, aki látta A klinikát??? És kik?
Az egészséges egyensúlyt tartani kell, és pont egy pedagógusnak tudnia kell, hogy mikor milyen történettel. A pláne az egészben az, hogy ezt a tanítónénit nagyon szerettem, és ő is engem, valahogy a mai napig nem értjük ezt a kettős mércét, és talán még él, lehet egyszer megkérdezném, és nem szemtelenségből, hanem mert tényleg kíváncsi vagyok a véleményére, hogy miért akadt ki azon, hogy A klinikát néztük, miközben ő szétrobbantott testű gyerekről beszélt?
Igen, Zsolnais, és mellette harmadiktól angol tagozatosak is, ami azért volt nagy szó, mert ez még a rendszerváltás előtt volt, amikor az orosz kötelező tárgy volt (ezt már szerencsére nem kellett tanulnunk). Utána végig angol tagozatos voltam az érettségiig.

Dallas: sokan írták az ultimatedallason is, hogy még az is jobb lett volna, ha Pamela meghal, mert legalább a karakterhez méltó a lezárás, így meg csak meggyalázták ezzel az irreális történettel...persze, ha meghal Pamela, akkor se nézték volna többen a folytatást, mert önmagában véve a kilépése is a sorozat kifulladásához vezetett.
De két ok miatt sem merték meghalasztani. Egyrészt Leonard Katzman titokban mindig reménykedett, hogy Victoria Principal visszatér, legrosszabb esetben a Conundrumban, itt úgy is tett volna, ha garantálják miszerint az lesz a befejező rész...utólag persze vissza is térhetett volna, szerintem mindenki örült volna.
Sok rajongó úgy fejezte volna be a Dallas-t, hogy egy nagy családi eseményen megjelenik Pamela, és visszatér Bobby-hoz és Christopher-hez.
A másik ok, ami miatt nem merték meghalasztani, teljesen evidens, hogy Bobby halála (és feltámadása) után egy életre megtanulták, hogy alapszereplőt nem írnak ki halállal, mert sosem lehet tudni, mikor kell visszatérjen...
De akkor is találhattak volna egy jobb történetet, pl. Katherine elrabolja, vagy ő akar valahol gyógyulni, miközben kéri a családot, hogy éljenek addig is szabadon.
Az álomévadot nagyon szeretem, különösen az utolsó 3 rész sűrű is volt, a lassú sodrás után beizzítottak a szezon végére, és tudtak újabb fordulatokat is tartogatni.

Az új Dallas legnagyobb hibája az volt, hogy lecserélték a készítőket is, akik mindent megtettek azért, hogy az új nyomokban se legyen hű és hasonló az eredeti sorozathoz.
Nem tudom, hogy meghalt-e Christopher, szerintem direkt hagyták nyitva. És azt sem tudom, kik akarták megölni...de ha egy alapkarakter távozik, Ken Kercheval sem él már, így ezek után szerintem a folytatásnak semmiképpen sincs értelme, ha még nagy lett volna a sikere, de egyáltalán nem...


51021. Kfruzsina (2021-01-30 20:27.29) aaaaa - (válasz Americanlife 51018. hozzászólására)
Klinika: Igen, még egy évadot is kettévágva adtak le nálunk ezek szerint. Bár nekem fel sem tűnt. Egy fél évad is annyira lezárta az eseményeket, hogy akár ott abba lehetett volna hagyni a sorozatot.
Az első évad 12. részében Brinkmann elvette Christát, Udo Katherinát, a dupla esküvőn megjelent az összes fontosabb szereplő. Nekem gyanús, hogy először csak ennyire tervezték, aztán látva a nagy sikert folytatták.
A második évad végén Brinkmann felgyógyult az infarktusból és Benjamin megszületett, Udo otthagyta Katherinát (bár hivatalosan nem váltak el) és összejött Claudiával.
A harmadik évad végén Brinkmannék a házassági válság után kibékültek, Claudia meghalt, Udo összejött Elkével.
A negyedik évad végén Christa mégis úgy döntött elfogadja a Konstanzi állást, mert meglátta Klaust az amerikai szeretőjével Maria Rottenburggal a kórház bejárata előtt csókolózni. Ez előre vetítette az esetleges folyatásokat, de akár úgy is le lehetett volna zárni, hogy nyitva marad a sorozat.
Az ötödik évad volt olyan, hogy Benjamin betegségével szakadt meg és az ember várta a folytatásokat.
Tehát semmit sem éreztünk abból, hogy ezek voltaképpen félbevágott évadok. De sok volt néha az az egy vagy félév szünet a két (fél)évad között. Viszont azért vártuk, mert nem volt annyi sorozat, mint manapság, annyi tévécsatorna sem, mindössze két magyar nyelvű, a tehetősebbeknek volt külföldi parabolájuk (nekünk volt), az internetről azt sem tudtuk eszik e vagy isszák, így vártuk a kedd esti sorozatokat mint a Messiást, hétről hétre.
A Margot nővéres rész, nekem is az egyik kedvencem, a másik ilyen vidám rész a 4.évadban, amikor Hildegard lábtörést szenved, befekszik a Klinikára és mindenki Czeizignének szólítja. (A német változatban Frau Czeigzig, Hildegardnak ugye nem volt férje). Ezen ő felháborodik, mert ott is mindenkinek parancsolgatni akar, de közben meg nem mint főnővér, hanem mint beteg van jelen. Ez sok mulatságos bonyodalmat szül és végre Hildegard is megkapta. Ez a rész nem rémlik? A 4.évad 4 vagy 5. része, még Katherina halála előtt.
Néha voltak benne ilyen vidámabb részek is, de néha nagyon komor volt, sokszor nem találták meg kellően az egyensúlyt.A vidámabb részekkel a sok halált akarták valahol egyensúlyozni, mert ugye női vonalon sok halál volt a főhősök között.
Néha meg valóban, főleg a vége felé, csak fölösleges dialógusokkal töltöttek ki egy-egy részt, akkor már nagyon unalmas volt.
Ajánlom nézd meg egyszer egyben a részeket, ha ráérsz, tegnap pont rákerestem, a youtube-on már nincs fent az összes rész, pedig régebben fent volt, de szerintem az ilyen sorozatnézős oldalakon (sorozatbarat, videa) megtalálod.
A Klinika topikba tudom hívtak anno, de nem jöttél, úgyhogy én írtam az epizód összefoglalókat nagy részben, majd nézd vissza azokat is, ha van időd és kedved.
Nem is tudtam, hogy a franciáknál Udo Hughes. Vajon miért? Nem tudják az Udot kiejteni? Tényleg a Hughest hogy ejtik? "UZSI"? Franciául? Akkor megnyugodtam nemcsak "hungarikum" átnevezni a sorozatszereplőket, mint ahogy köztudott a Dallasban J. R. és Sue Ellen esetében.

Amúgy tudod mi az ilyen bugyuta sorozat, ami csak unalmas és csak epizódkitöltő párbeszédekből áll, a Gilmore Girls vagy magyarul Szívek Szállodája. Azt nézted? Én nem bírtam végignézni, borzalom, a mai napig nem értem mitől olyan népszerű?


51020. Kfruzsina (2021-01-30 20:01.44) aaaaa - (válasz Americanlife 51016. hozzászólására)
Igen, így kerültek szóba a kötelező olvasmányok is, hogy a tanárok annyira fújjogtak, ha megnéztünk egy Dallas vagy egy Klinika rész, közben meg mivel jobb, borzalmakra építve egy Kincskereső Kisködmön vagy egy Egri Csillagok?
Nem semmi tanítónénid lehetett, ha ilyen komoly háborús sztorikkal traktál titeket 6 vagy 7 évesen.
Te még a rendszerváltás előtt kezdted az elsőt?
Nos nálunk az óvodában volt ilyen brutál a óvónő, nagycsoport 1988-'89 szocializmus utolsó éve.
Emlékszem felolvasta nekünk az Andersen féle Kishableányt, amelyik végén ugye meghal a Hableány, mert szerelme a herceg mást vesz feleségül, a Rendíthetetlen Ólomkatonát, A Kis Gyufaáruslányt és karácsonykor a Fenyőfát, rendesen a végéig, hogy elégetik a fenyőt. Plusz valami szovjet versét vagy mesét is olvasott, amelynek az volt a vége, hogy szétlőttek egy kisdobost és leírva részletesen hogy folyt a vére.
Nem semmi óvoda volt, ehhez képest a későbbi Disney mesék mint lájtosak voltak számomra.
Oké ismerje meg a gyerek a halált, de, hogy ennyiszer, túlzás. Csoda, hogy nem lettünk totál depressziós felnőttek. Mondjuk ma meg a másik oldal van az óvodában, csak vidám meséket szabad olvasni, kímélni kell a gyereket minden rossztól, nem szabad szidni csak dicsérni, valahol mindkettő káros.
Akkor valószínű amúgy Te is Zsolnais lehettél, ott van ez, hogy 3.-ban Dózsa Györgyöt meg az egri nők harcát tanítják.
Jókai valóban nem középiskolába való.

Dallas: Igen sajnos Pamela kilépése nagyon rányomta a sorozatra a bélyegét, sokan akkor fordultak el tőle itthon is. Most bocsánat lehet, hogy morbid, de talán jobb lett volna, ha meghal Pamela, így legalább nem tartották volna bizonytalanságban a nézőket és nem válik teljesen unszimpatikussá az alakja.
Erre a Mark sztorira már egyáltalán nem emlékeztem, csak Matt Cantrellre, Kendersonra és ugye a végén a robbanásra. De lehet egyszer majd újranézem.

Az új Dallas nekem se jött be, a hangulata sem, az új karakterek sem, sok régi szálat akartak meg nem történtté tenni.
Christophert hogy ölték meg a végén? Kik? Egyáltalán meghalt vagy sem? Nyitva hagyták?
Nos, ha Cristopher meghalt, akkor már tényleg nem lett volna mit folytatni a 3.évad után, ugyanis alapkaraktert írtak ki.


51019. Americanlife (2021-01-30 12:54.02) aaaaa
Azt még csak mellékesen jegyzem meg, hogy a tanítónéni a háborúról olyan dolgokat mesélt, és első osztályba jártunk, miszerint gyerekek hogyan haltak meg: egy kislány felvett egy tollat, és kilőtte a szemét, vagy egy srác felrobbant, és minden szerve szanaszét hevert, és asszem a tanítónéni testvére is meghalt, persze ez sajnos maga volt az élet, mert átélte, és nyilván kell ismernünk a háború borzalmait, de nem hiszem, hogy egy elsős gyereket ilyennel kellene terhelni, mert sokkal maradandóbb károkat okozott benne, mintha este megnézte volna a Klinika bármelyik epizódját.
Sőt, bár ennek azóta már más a politikai színezete, örömmel mesélte el, amikor megérkeztek az oroszok, és "felszabadítottak" minket, talán az már nem fért bele a történetbe, pedig köztudott volt, hogy ez a felszabadítás 45 éven át mivel járt, illetve akkoriban sokakat meg is erőszakoltak az orosz katonák.
És minden amúgy a valós életből építkezik, a könyvek, a kötelező olvasmányok, a színdarabok, a filmek és a sorozatok is, csupán számunkra kettős mérce volt zavaró, ami lehet neki 50valahányévesen már történelem volt, vagy immunis lett rá, egy 6-7 éves gyereknek attól még sokkoló.
Épp ezért nem értettük, hogy a Klinika mennyivel volt borzalmasabb, hogy az órát is el kellett amiatt halasztani, ugyan beszéljük meg, kik nézhették, miért, hogyan engedhette meg a szülő, stb...? Miközben ő teljes természetességgel beszélt a háborúról, ami még egy fiúnak is kemény, nem még a lányoknak.
Vajon melyik okozott nagyobb sebet? Mert mit érezhetett mondjuk egy félősebb 6 éves kislány, amikor teljes természetességgel arról mesélt, hogy az egyik iskolatársának a belső szervei a fán lógtak? Ezzel szemben Brinkmann prof és Christa induló szerelme, vagy az ottani betegek 1-1 története mennyivel volt sokkolóbb?



51018. Americanlife (2021-01-30 12:26.32) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51015. hozzászólására)
A kötelező olvasmányok szerintem úgy jöttek képbe a sorozatok oldalon, miszerint sok pedagógus nem szerette, ha a diák sorozatot vagy kötelező olvasmányon alapuló filmet nézett meg, és ezért próbálunk egy párhuzamot állítani, vagy legalábbis megvizsgálni ezt a kérdéskört, hogy olykor melyik károsabb, haszontalanabb vagy borzalmasabb. Ugyanígy a Bibliát is emlegettük.
Csak azért "merészeltem" a magam részéről, mert nagyon bennem maradt, hogy a tanítónénik felállították azokat - amolyan stigmaként - akik merészelték nézni a keddi sorozatokat, sőt még el is kellett mesélni, miért engedte a szülő, miképpen néztük meg, egyáltalán hogyan vetemedhettünk erre?

Klinika: szerintem is szétszedték a 3 évadot, és nálunk csak egyszerre fél évadot adtak le, egyrészt lehet nem tudták megvenni az egész sorozatot, másrészt figyelhettek a nézettségre is, mert egyben leadva, ott lett volna a rizikó, mint a legtöbb hosszú sorozatnál, hogy a vége felé már megcsappan a nézettségi kedv.
Nem lennék meglepődve, ha az utolsó évad azért érkezett volna olyan későn, bár a 6 év akkor is durva, meg kell hagyni.
Közben megtaláltam a sziklaomlásos epizódot is. A meztelen Margot nővéres sztoriról azt gondoltam, hogy korábban ment, de majd abba is belenézek, nekem nagyon tetszett az az epizód. Amúgy meg lehetett figyelni, hogy epizódok között is olykor nagy volt a különbség...némelyikben tényleg csak nyugdíjas szinten ellavíroztak, vagy kitöltötték az egész epizódot az egyik páciens nem annyira érdekes történetével, míg más epizódok eléggé erősre sikeredtek.
Hildegard és a többi orvos, ápoló, dolgozó karakterei is jól el lettek találva. A francia verzióban amúgy Udo-t Hughes-nek hívták, muszáj volt nem megtartani a karakter eredeti nevét:(
Karola nekem valahogy kiesett, szerintem már akkor sem követtem őt, pedig Vollmers-re jól emlékszem. Most kedvet kaptam amúgy, hogy újranézzem...érdekes, mert amikor a Story4 adta, akkor valahogy nem, talán a kötöttség miatt, hogy mindennap azonos időben a TV előtt lenni, az vehette el a kedvem, vagy a Dallas-szal együtt már túl sok lett volna. Pedig tudom, hogy hívtak engem a Klinika topicba, hogy legyen epizód összefoglaló, vagy legalábbis egy eszmecsere.
A Klinikában amúgy a sorozatokhoz képest elég sok volt a hosszú dialógus, illetve az epizódkitöltő életjelenetek, de pont ez tartotta az egyensúlyt, hogy ne legyen egy szigorúan szakmai, orvosi sorozat.
Szerintem 4 évadig mindenképpen rendben volt.


51017. GyermeklakĂłbizottsĂĄg (2021-01-30 09:59.33) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51006. hozzászólására)
Érdekes, amiket írtok a kötelező olvasmányokról, így sorozatok közben.


elejére ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... végére

Kapcsolódó fórumok

VéleményekAmericanlife, 2024-11-23 22:1552816 hsz
Szereplők kilépése,visszatéréseAmericanlife, 2023-08-22 00:04405 hsz
Melyik a legjobb jelenet?Lifeisamovie, 2023-06-06 15:236 hsz
Kedvenc szereplődOpticum, 2020-12-12 09:16281 hsz
KérdésekQuantumleap, 2019-09-07 20:161553 hsz
A Dallas sorozatok openingjei és endingjeiTündérke:-), 2019-03-21 10:5645 hsz
A Legjobb beszólásokDanyi, 2019-03-14 21:50316 hsz
Ki a leghelyesebb?Viola Bulldog, 2015-01-15 11:4337 hsz
Epizód összefoglalókCsanandri, 2013-04-08 19:05380 hsz
Spoilerek-csak kíváncsiaknakDasztifárló, 2012-09-03 15:21238 hsz

Összes Dallas fórum (18 db)
 
 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk