Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-11-28
A szomszéd szoba
Az iskola
Barátnők újratöltve
Bohócrém karácsonya
Exhibition on Screen: Michelangelo - Szerelem és halál
Kneecap
Mi vagyunk Azahriah
Vaiana 2.

2024-11-21
A parancsnok
Bambi - Egy élet az erdőben
Eretnek
Futni mentem
Ketyegő ultimátum
KIX
Ne várjatok túl sokat a világvégétől
PÁN - A belső sziget

2024-11-14
A változás valutája
Az univerzum elmélete
Gladiátor 2.
Lee
Terápia alatt
Valami különös
Változó vadon - Az én Északom

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Constantine, a démonvadász
- Film+, 23:00
Kész katasztrófa
- RTL Három, 23:00
Túszjátszma
- Film Café, 23:00
A szomorúság háromszöge
- Paramount Network, 23:20
Jack Irish - A piros könyv
- Galaxy4, 23:30

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Franco Nero (83)
Vincent Cassel (58)
Maxwell Caulfield (65)
Pokorny Lia (53)
Oded Fehr (54)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
F mint foci - Avagy vélemények a bajnokságokról
- Filmes Sámánok Rendje -
Dallas (sorozat) - Vélemények
Twister - Vélemények
Vérbeli hajsza - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Családi kiruccanás aaaaa
Kostja Ullmann aaaaa

 

Fórum - Dallas (sorozat) - Vélemények (52. oldal)

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

elejére ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... végére
51286. Americanlife (2021-03-02 12:22.09) aaaaa
Lehet amikor először láttuk a Parmelee sztorit, akkor hatásosnak tűnt, bár én már a legelején sem hittem el, egyáltalán azon csodálkoztam, hogy tudták ennyire elhúzni. Rengeteg érv szól az ellen, hogy visszahívják Jock-ot, azt gondolom eléggé részletesen kifejtettük az okokat. Kár, hogy a lezárást összecsapták...lehet nem kellett volna lázálmot sem beleírni, csak annyit, hogy Jock összebarátkozott egy férfival, és mesélt neki a családról. A lázálom meddig tartott, és tényleg éjjel-nappal hallgatta a sztorikat, orvost nem is vártak, egyáltalán az egész hol történt?
Az is elég ellentmondásos, hogy Parmelee az egészet eltervelte, végig is vitte volna, egyáltalán mi érdeke fűzte ahhoz, hogy övé legyen a Ewing Oil? Az is egy hosszadalmas bírósági procedúra lett volna, hogy őt hivatalosan is Jock-nak nyilvánítsák...de beleszeretett Ellie-be és nem akarta megbántani...mielőtt az egészet kitervelte, erre nem gondolt? Hogy sok embert megbánt majd vele?
Az az igazság, hogy csak nagyot akartak ütni, de igazán mélyre nem ástak, amivel pont le lehetett volna buktatni a szélhámost...nyilván azért se mertek annyira mélyre ásni, mert tiszta sor volt, hogy nem akarják Jock-ot visszahozni. A 9. évad amúgy is sérülten indult, és bár alapvetően egy erős évad lehetett volna, de túl sok volt a halál-feltámadás, illetve az elvarratlan szálak, a folyamatosság fenntartásáról ne is beszéljünk. Hiába tért vissza a régi gárda, valahogy már nem lett ugyanolyan a sorozat, mint korábban.

Clint Ogden valóban unalmas pasi volt, pláne öreg is ahhoz, hogy Samantha évfolyamtársa legyen, aki valóban járt egyetemre, és talán művészettörténet szakra? De az is lehet sosem említették, ahogy talán Lucy szakját sem. Mondanánk, hogy olyan szakra járt, hogyankellgazdagpasitfogniésmunkanélkülélni?:)))
Dusty és Samantha között fizikailag megvolt a kémia, viszont hosszabb távon unalmasak lettek volna együtt.
Jerry Kenderson szintén veszett ügy volt, már az elején unalmas volt a kapcsolatuk, hová tudott volna fejlődni? Pedig JR milyen féltékeny lett, találjanak már valami sötét foltot az orvos múltjában, ha ismeri Samanthát, sejthette volna, hogy a feleségének Kenderson nem pálya, neki sem ellenfél.
A leszbi szál lett volna jó, de azt nem merték meglépni abban a közegben, egy mai sorozatban simán menne az is.
Peter jó szál volt...akkor...de ma már nagy divat, hogy a fiatalabb pasik az érett nőkre buknak, szóval jól írod, ami akkor tabu volt, azt ma már senki sem venné észre. Mondjuk ott inkább az volt a hiúsági kérdés JR-nak, hogy a felesége egy jóval fiatalabb sráccal csalja meg, aki a közös fiuk felügyelője, egy kis taknyos, egyetemista srác, akinek se pénze, se hírneve. Na meg akkor JR és Samantha nyitott házasságban éltek, ami pont JR-nak nem feküdt, pedig kiélhette volna magát, ugye addig érdekes a dolog, amíg tiltott...

Liz Addams a 12. évad végén érkezett, és az utolsó évad főcímébe azonnal betették. Cliff el is jegyezte. Modellkedett, de eredetileg ügynök volt.

Ray-t és Donnát illetően jól írod, sokszor csak asszisztáltak, pl. utáltam, amikor Clayton-t pátyolgatták, és okoskodtak a Jessica sztori kapcsán, hogy mi lehet az oka a furcsaságnak. Vagy amikor Edgar Randolph körül forgolódtak, hirtelen mint valami nagyon jó barát lett (addig se hallottunk róla), amíg JR meg nem zsarolta...
A 7. évadban pláne szenvedtek, sőt szóba jött a válás is, az álomévadbeli történeteiket meg törölték, pont a legjobbakat. Szóval valahogy érezni lehetett, ha nem balhéznak össze Susan Howard-dal, akkor se hiszem, hogy nagy jövőt tudtak volna írni ennek a párosnak. Jól írod, Ray karaktere is csak szenvedett Jenna mellett, őket is kényszerűségből hozták össze, mert nem volt partnerük. Cseppet sem volt feltűnő (bár egy jelenetet kivágtak és sosem adták le), amikor Ray a 9. évad első részében azonnal Jennához rohant, miután megtudta, hogy Bobby elhagyta őt. Azért is volt kissé érthetetlen, mert ők ketten együtt sosem tartották a kapcsolatot, csak olyan jelenetük volt ahol a család többi tagját is láthattuk. Szóval ez a váltás nagyon hirtelen történt, és kényszeredett volt.

Arra én is kíváncsi lettem volna, ha Pamela marad, akkor April-t is benn tartják a szerződött 14 rész után? Valószínűleg igen, és JR-ral, Cliffel, Nicolassal megmaradtak volna a történetei, maximum Bobby látóköréből kerül ki. Valakivel összehozták volna, ha más nem, Casey Deanult-val, de JR-ral amúgy is néha összejárt/feküdt.


51285. Kfruzsina (2021-03-02 11:58.50) aaaaa - (válasz Americanlife 51278. hozzászólására)
"Volt még más olyan sorozat, ahol a főhőst lecserélték és az nagy botrányt keltett?"

Nos főhös lecseréléséről konkrétan nem sokat tudok, inkább mellékszereplők voltak, akiket más sorozatokban lecseréltek, illetve volt olyan, hogy " meghalasztották" a főhöst és nélküle ment tovább a sorozat, vagy a valóságban balesetet szenvedett a főhős és nélküle nem lett volna értelme folytatni a sorozatot, ezek a következő sorozatok, melyeket én tudok:

Váratlan Utazás: Itt Felicity és Felix testvérét Cecilyt cserélték le a hatodik évadban.
A történet szerint az ötödik évad végén Cecily tüdőbetegséget kapott, így szanatóriumba kellett vonulnia, ekkor több részen keresztül nem láthattuk.
A hatodik évadban meggyógyult, hazajött, ekkor már egy másik lány játszotta a szerepét. Ezt a készítők azzal magyarázták, hogy, hogy fejleszteni akarták Cecily karakterét, ezért szükség volt egy másik színésznőre.
Ez azért kavart botrányt a rajongók körében, mert az első Cecily, Harmony Camp egy vékony, csendes, halkszavú kislány volt, aki mindig a háttérben maradt, ehhez képest az új Cecily, Molly Atkinson egy nagydarab, lázadóbb teremtés.
Nos engem azért nem viselt meg a Cecily szereplőcsere, mert Cecily nem volt fontos karakter, sok részben nem szerepelt, ha igen, akkor is, a háttérben maradt, két mondatos szerepei voltak,a három fontos gyerekszereplő mellett (Sara, Felicity, Felix) nem igazán tudott kibontakozni.
Most nem tudom, hogy ennek az volt e az oka, hogy a gyerekszínész nem volt különösebben tehetséges, vagy az alkotók nem találtak neki megfelelő történeteket?
Engem Sarah Polley távozása jobba megviselt, mert ugye ő volt a főszereplő, de őt legalább nem cserélték le.

Qinn Doktornő: Úgy a sorozat közepétől a Doktornő fogadott lányát Colleent, cserélték le, elég fontos karakter volt, a csere okát sajnos nem tudom, de az új Colleen nem volt olyan szimpatikus, mint a régi, vagy ugye egész egyszerűen csak őt szoktuk meg.

Ahol nem cserélték le a főhőst csak kiírták halállal:

Megperzselt szívek: Az első sorozat főhőse Isa volt, az apa nélkül felnőtt lány, akit a saját nagybátyja erőszakolt meg 14 évesen, ebből a vérfertőző viszonyból egy gyerek is született.
Isa szobalányként dolgozott a Francia Riviérán található Riserve szállodában, ahol összejött a dúsgazdag, hozzá képest idős szálloda tulajdonossal Markkal, aki elvette feleségül, de a nászutuk során egy baleset következtében meghalt.
Utána Isának Mark első feleségével Helenével kellett megbirkóznia, aki ki akarta túrni az örökségből. A végén minden jóra fordult, Helene megvakult mert dulakodás következtében sósav ömlött a szemébe, Isa pedig hozzáment Mark fiához Christianhoz, a pedofil nagybácsi Marcell, miután kiderült a súlyos titok, öngyilkos lett.
Nos itt akár lezárható is lett volna történet, de erre csináltak egy második évadot, melyben Isa nem szerepelt, a történet szerint halállal írták ki, Christiannal való nászútjukról hazaérve a tengerbe fulladt, már rögtön az első részben, Isát magát nem láthattuk, egy másik színésznő játszotta a szerepét, akinek nem mutatták az arcát.
A történet ezután a megvakult Heléne körül zajlott, aki egy szemműtét következtében visszanyerte a látását. Jött sok új karakter, Christian is elkezdte valami új nőnek csapni a szelet, akivel a végén összejött, de a történet már nem volt a régi Isa nélkül.
Nem tudom erre folytatásra miért volt szükség, nem is élt meg a sorozat utána egy évadnál többet.

Amiről csak hallottam, de magát a sorozatot nem láttam, a Chateauvalloni Polgárok francia sorozat.
Azzal állítólag a franciák a Dallast akarták lemásolni.
De nem ért meg csak egy évadot és 26 részt, mivel a főhősnő a nyári szünetben autóbalesetet szenvedett. Nem halt meg, de csúnyán összeégett a teste, lebénult vagy valami ilyesmi, nem tudott többet a kamerák elé állni.
Tehát a sorozat, ott befejezetlenül félbe maradt.



51284. Kfruzsina (2021-03-02 11:31.26) aaaaa - (válasz Americanlife 51278. hozzászólására)
Igen a Parmelee sztori, mint ahogy fentebb is írtad több sebből vérzett, ráadásul valóban Ellie akkora már átvette a családfő szerepét, Clayton megjelent, az egésznek nem lett volna értelme, hogy visszahozzák.
Mint, ahogy fentebb valóban nagyon helyesen leírtad lehetett volna olyan intim dolgokat kérdezni Parmeleetől, amelyekre nem tudja a választ, mert csak Jock tudta, illetve bármi testi jegy, szemölcs a hátán, ami a plasztikával sem változik. De ebbe nem mentek bele. Meg igen, lázálmában mindenki összevissza beszél, akkor nem tud összefüggő mondatokat produkálni. Meg hány napig volt akkor Jock lázálomban? Több hétig mire ezt a sok mindent elmesélte? És addig Parmelee mit csinált lejegyzelte, amit Jock mondott? Kizárt dolog, hogy ennyi mindent meg tudott volna amúgy jegyezni. Egész nap semmi más dolga nem volt a Parmelee fickónak mint Jockot hallgassa? Hol volt ők egyáltalán valami kórházban?
Csak az a zavaró az egészben, hogy ilyen valótlansággal etették több részen keresztül a nézőket, miközben tudták, hogy Jock nem fog visszajönni. Nekem már ott kezdett elmenni a kedvem a Dallastól.

Dusty az elején jó volt, de aztán érződött, hogy se vele, se Samanthával nem tudtak mit kezdeni, a régi szerelmekhez való oda-vissza táncolás már egy idő után nagyon unalmas tud lenni.
Clint Ogdenre emlékszem, nagyon unalmas pasi volt, Samantha egyetemi évfolyamtársa (bár az is kérdés, hogy a nagyasszony milyen szakra járt), ahhoz képest elég sokáig el is húzták a sztorit.
Ugyanilyen volt kb. Jerry Kenderson Mark orvos barátja az álomévadban, ahelyett már izgalmasabb lett volna a Samantha- Angelica leszbi szál, amit nem mertek meglépni.
Ezeken látszott, hogy csak évadkitöltő jelleggel mentek. Samanthánál még a Peter Richards szál volt érdekes, de ma már az sem kavarna olyan nagy vihart mint akkoriban.

Liz Addams hanyadik évadban járt Cliffel? Érdekes rá sem emlékszem, csak a nevére. Cliffet valóban ezzel a mentalitással nem tudta volna nő sokáig elviselni és igen, az életben is vannak ilyenek, akiket valami beteges rögeszme, bosszúvágy hajt, ezért mindenkit elmarnak maguk mellől.

Ray- Donna vonal valóban összecsapott volt, hirtelen esküvő. Igen még arra is emlékszem, hogy Kanaly már korábban ki akart lépni, mivel Ray karaktere kifulladt, ekkor Larry Hagman állt elő azzal a mentő ötlettel, hogy derüljön ki, hogy Ray Jock törvénytelen fia, így ő is Ewing, így sikerült őt benntartani a showban.
Oké, hogy Ray feleséget kapott, de sokáig Donnával ugyanúgy a háttérben voltak, az egyedüli erős sztorijuk a Down- kóros baba elvesztése, majd a siket kisfiú örökbefogadása volt, ami ugye törölve lett, illetve az eutanázia Ray kapcsán, amúgy sokszor mintha ott se lettek volna.
Amikor pedig Donna kilépett Rayjel se tudtak igazán mit kezdeni, a Jennával való románca is erőltetett volt, meg, hogy ő lett Charlie pótapja, sokszor olyanokba ütötte bele az orrát, amikbe nem kellett volna.

Igen April javulni kezdett Pamela kilépése után és igen rájött, hogy a pénz nem boldogítja, ez is nagy szó, hogy valaki képes ezt felismerni. Mondjuk ha marad Pamela vagy esetleg visszatér a kezelés után kíváncsi lettem volna meddig marad April és kivel hozzák össze?

Cattanit megválaszolta helyettem Quantumleap, valóban úgy volt, ahogy írta, a főhös lecserélésekről külön írok egy összefoglalót.


51283. Americanlife (2021-03-02 10:24.30) aaaaa - (válasz Quantumleap 51281. hozzászólására)
Igen, a röntgen felvételt még meg lehetne magyarázni, miszerint lefizette az orvost. Éveken át készült anyagilag is, na meg a Ewingokat is biztos behatóan tanulmányozta.
Erősen sántít ez a lázálom történet. Ugyanis, ha Jock tényleg sokat is mesélt a családról, de ilyen állapotban az ember nem tud összefüggő, következetes történeteket elmondani.
Ugyanakkor így utólag visszagondolva, persze a nézőt mindig sokkolták valamivel, inkább csak nagyot akartak ütni, de még így sem mentek mélyre. Ugyanis egyrészt vannak dolgok, ami alapján mindenki felismeri a még plasztikán átesett családtagját is (hang, különleges ismertetőjegyek), vagy ha nem, ezt érezni kell. Mivel a Ewing testvérek egyáltalán nem érezték, hogy az apjuk tért volna vissza, már itt megbukott a történet, Ellie-t meg csak az érzelmei ragadták el. Mellesleg gondoljatok bele, most nem fizikálisan értem, de ki tesztelte Parmelee-t pár kérdéssel? Hogy hol van Amanda, mikor váltak el, melyik banknál intézi a gondozását? Vagy Ellie kérte volna, hogy mutassa meg magát, mert mindenkin van olyan jellegzetesség a testén, ami nem változik (kivétel lehet a nagyon súlyos, egész testre kiterjedő égés, de nem ez történt). Vagy Ellie pár kérdéssel tesztelhette volna arról az időszakról, amikor még csak jegyben jártak, vagy a nagyon régi dolgokról, családi viszonyokról kérdezhetett volna. Az meg kizárt, hogy mindenre tudott volna válaszolni. A poligráfos vizsgálatnál is eleve olyanokat kérdeztek, amikre fel lehet készülni. Így utólag, tényleg azt mondom, hogy hatásos sztorikkal akartak mélyíteni (galambvadászat, Samantha terhessége, Punk Anderson felismerése), de igazán intim és régi történetek nem kerültek elő. Most nem azt mondom, hogy Ellie azt kérdezze meg tőle, hogy fiatalon mit szerettek az ágyban, de pl. ráutalással ki lehetett volna szedni belőle...vagy hogy becézték egymást, milyen olyan régi emlékek vannak, amiket csak ketten éltek át? Ha azt nézzük, a család végig passzív volt, a fizikális vizsgálatokat elvégezték, ami adott esetben lehet objektív, manipulálható, de véletlen egybeesés is. Az igazi tesztelés a család részéről nem történt meg. Ehelyett magánnyomozó, April felbérelése, hogy szedjen ki belőle információt, meg a nagyjelenet az olajvállalkozók bálján, ahol már Parmelee sem fogta vissza magát, és érezni lehetett, annyira görcsösen akarja bizonyítani, hogy már feltűnő, aztán meg váltott a romantikus oldalára, és Ellie ettől elájult.
A felvezetés, az alapsztori jó lett volna, de a végén a lerázás, illetve amiket írtam, eszközök, amelyekkel eredményt lehetett volna elérni...az hiányzott. Végig azt érezte az ember, hogy Parmelee uralja a helyzetet egy jól átgondolt tervvel, a családot meg tehetetlennek akarták beállítani, akik csak csodálkoznak...kérdezte volna meg JR vagy Bobby, hogy kisgyerekként hogyan nevelte őket, miket játszottak, de kínosan ügyeltek, hogy ilyen irányba nem menjen el, annyira azért "sok" bizonyíték ne legyen, elég ha csak minden epizódban kapunk egy sokkot, és ez nem volt véletlen, mert ha valóban Jock tér vissza, akkor elviszik más irányba, vagy hamarabb kiderül róla, esetleg az évad végéig megosztja a családot.
De mint írtam, a forgatás menete, és a színésszel való szerződés egyértelművé tette, hogy nem Jock fog visszatérni, technikai képtelenség lett volna ezen menetközben változtatni, főleg nem a nézők kérésére, és főleg nem olyan dramaturgiai válságok után, amelyek már inkább lejtmenetbe tették a sorozatot.


51282. Americanlife (2021-03-02 10:02.16) aaaaa - (válasz Quantumleap 51280. hozzászólására)
Nem gondoltam volna, hogy ennyi évadot megélt A Polip...főleg azt nem, hogy 17 éven át ment, és a szezonok között éveket is kihagytak...most már így bánom, hogy nem néztem annak idején. Általában az első pár évad erős minden sorozatnál, de az elég behatárolt téma ellenére tényleg nagy teljesítmény, hogy ennyit bele tudtak tenni.


51281. Quantumleap (2021-03-02 08:57.50) aaaaa
Parmelee esetében a röntgent még meg lehetne magyarázni avval, hogy esetleg előzetesen felkereste és lefizette az orvost, így az igazából egy Jock röntgenéről készült másolatott vonultatott fel az eredeti mellé.
De az viszont sehogy sem stimmel 100%-osan, hogy azért tudott annyi mindent, mert Jock elmesélte neki lázasan. Nem létezik, hogy valaki ennyire hibátlanul tudja produkálni magát.


51280. Quantumleap (2021-03-02 08:53.14) aaaaa - (válasz Americanlife 51278. hozzászólására)
Nem játszotta több színész Cattani-t, ő meghalt a negyedik évad végén. A hatodik évad elején jött Licata, a hetedik végén ő is meghalt. Utána Silvia Conti vette magához a főszereplői státuszt, de volt egy régmúltban játszódó visszatekintő évad is. A Polip esetében amúgy más volt a szerkezet, volt hogy több év telt el két szezon között, így futhatott 1984-től egész 2001-ig (Az imdb-n rosszul írják, és epizódok feltüntetése is hiányzik.)
Cattani halála amúgy valahol törvényszerű és reális volt. A felesége és a lánya elvesztése után úgy döntött, hogy foggal-körömmel harcol a maffia ellen, "már minden mindegy"-alapon. Így nem is lett volna életszerű, ha túl sokáig húzza.
Amúgy a sorozatnak az első 6 évada az igazán jó (A négy Cattanis + a két Licatás).


51279. Americanlife (2021-02-28 13:54.55) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51277. hozzászólására)
Pláne egy diák angol tudása sem olyan az elején, hogy megértse, ha egy anyanyelvű tanár végig angolul tolva akarja elmagyarázni neki a nyelvtant. Kell idő, mert emlékszem, amikor németet tanultunk és a tanár a passive-ot magyarázta, de német nyelven, akkor sokaknak kínai volt, nekem csak azért nem, mert az angolban és a franciában is gyakran használtuk.
Nagyon jól megfogalmaztad a nyelvtagozat erőltetésének okát, a kötelező orosz eltörlése után minden iskola igyekezett "forradalmasítani", miszerint akkor főleg angol, de azért helyenként német és ritkán francia tagozattal is nyomultak. Amolyan divat volt nyelvre menni, mert most ez a menő, hiszen csak pár éve tört be a köztudatba, de majd egy nyelvtudással lehet nyitni sokfelé, és a sulinak is jó PR, presztízs, hogy az orosz után a haladó szellemű nyugatot kell szeretni.
Másrészt általános nézet volt, hogy ha valaki idegen nyelvvel terhelhető, akkor a jobban tanuló rétegből kerül ki, tehát amolyan szelekció is, hogy a jó tanulókat kiválogassa. A szülő is jobban ad bele, mert hát ez egy befektetés, így próbálták az úgymond elit réteget is toborozni, mert azért ha pl. a suli egy külföldi tanulmányi kirándulásra ment, vagy egy csereprogramra, ahhoz pénz is kellett. Pedig a mi osztályunkban is volt pár diák, akik nagyon szegény körülmények között éltek. A mi évfolyamunkban két angol tagozat volt, egy emelt, mi a haladó angolosok, és a 3. osztály megfelezve, a fél osztály németes volt (főleg lányok), a másik fele általános tagozat.
Nekem az elég durva, hogy ahol heti 7-8 órában tartottak angolt, ott nem tudták a nyelvvizsgát megcsinálni, hanem magántanár is kellett hozzá. De jól szemlélteti a rendszert, hogy egyrészt sehol nem tanultak célzottan a nyelvvizsgára, a másik, amit írsz, nagy volt a könyvválaszték, így mindenki másképp tanulta meg, vagy időben is nagy különbségek voltak. Pl. a mi osztályunkban volt egy lány, aki falun tanult, és amikor felvették, sosem hallott a Present Perfect-ről, amit azért jobban használnak, mert falun egyszerűen nem tanította a tanár sem, nekünk meg már 5. osztályban sem volt ismeretlen.
És ugye a felkészültség megint más gimiben...a miénk pl. imádott dolgozatokat íratni, de nem a nyelvvizsga feladatokból, hanem a könyvben leadottból.
Az sem volt ideális, amit írsz, hogy művészeti képzéseket szüntettek meg, bár a Tesóm gimijében volt művészeti tagozat, de az is abszolút a kamu kategória, mert igazi tehetségeket alig termelt ki, inkább csak aggattak rá egy jelzőt. Ugyanilyen volt az informatikai tagozat, de sajnos a német és az angol is. Olyat, hogy matek vagy fizika tagozat, be sem mertek vállalni, de még nálunk is volt olyan, hogy pl. egyes fakultációkra jártak 2-3-an (pl. földrajz, rajz), vagy a kémia és a biosz fakt éppen hogy el tudott indulni. Az volt a baj, hogy egyes tárgyakra túl nagy hangsúlyt fektettek, de sokszor "értelmetlenül", míg más tárgyak a háttérbe szorultak. A faktok színvonala is nagyon változó volt, mert valahol csak hozzá-hozzávettek az anyaghoz, míg máshol keményen ment a szakma, de mondjuk pont értelmes magyarázat nélkül. Szóval elég sok kamu dologgal találkoztunk mi is a gimiben, pl. a tesit, éneket egyáltalán nem oktatták magas szinten, kimaradtak elemi dolgok, hogy ezt átugorjuk, meg nem kell címmel. Hogy egy szóval leírjam, sok dolognak nagyobb volt a füstje, mint a lángja, és sajnos még az angol tagozatra is el tudom mondani, mert sokan abszolút nem szerették, az osztály fele 3-as volt, aztán amiatt többeknek elsőre meglett a nyelvvizsga, amit írtam, hogy sikerült kifogni egy laza vizsganapot.

Vannak azért olyan osztályok, ahol a tanár is jobb szeret jobb jegyet adni, mert mondjuk látja, hogy szorgalmas diákok járnak oda, vagy azok is szimplán visszamondják a tanár leadott anyagát, tehát ezzel a felállással nem olyan nehéz jó osztályzatokat kapni. Az érettségin is sok függ attól, hogy úgy javítja a tanárod, hogy felfelé kerekít, azért ilyet lehetett hallani. Pl. Tesóm osztályában matekból, úgy emlékszem, hogy 18 pont alatt volt elégtelen...3 fő alá került, ebből 1 fő, pont a nagyhangú, megmondós osztályközepe vagyok lány, mindössze 8 pontot kapart össze. Az ofő mondta is az osztálynak, hogy ez így tuti nem lesz meg, a másik két lány picit alatta van, nekik összehozza a 18 pontot, de a harmadiknak sehogy sem tudja, mert az üres részekre nem tud kamu pontszámokat adni. A lánynak amúgy az anyja is egy ilyen mindenlébenkanáltípus volt, a szóbeli érettségin ott sürgött-forgott, etette-itatta a tanárokat. Láss csodát, a lánynak hirtelen összejött a 18 pont, így nem kellett matekból szóbeli ismétlő vizsgát tennie.
Az új fajta magyar érettségi nem is baj, ha nem a régire épít, mert attól, ha valaki nem ismeri a költőt, még a művét elemezheti...vagy a szöveget megértheti. Mégis azt mondom a mai napig, hogy magyarból és matekból, pont ebből a két tárgyból, nem lehet egyszerűen egy olyan feladatsort összeállítani, amivel komplexen fel lehet mérni a diákok valós tudását, egyrészt nem csak az anyag nagyon sok, de mindenki másban jobb.
Nálunk is voltak olyanok, akik állandóan tanultak, sírtak, hogy a hétvége is azzal telt, mégis csak 2-es, 3-as jegyeket sikerült összehozni, magánélet vagy más tevékenység nulla. Az ilyenek inkább csak seggelni tudtak, de valahogy a valós tudást nem tudták megszerezni, akárhány órát tanultak. Azt nem tudom, de ha gimiben ez gond, akkor egyetemen?
Az ilyen "elitosztályok" létrehozása meg teljesen rizikós...valahol beválik, mert tényleg nem csak a szülők kerülnek ki az elit rétegből, de úgy látszik, hogy a gyerek is alkalmas többre. Valahol meg abszolút kijön az, hogy hiába apuci-anyuci sokra vitte, de a gyerek éppen csak átvakarja magát az adott tárgyból, és az elitosztály fogalma máris megdőlni látszik. A miénk is ilyen volt, mert az elején elhitették mindenkivel, hogy micsoda menő osztály vagyunk, akik a közösségi életben is ott vannak, aztán kiderült, hogy többeknek abszolút nem megy a tanulás, 1-2 kivételtől eltekintve senki nem sportol, nem játszik hangszeren, nem jár külön dolgokra, mert a szimpla törzsanyag megtanulása is hatalmas erőfeszítés, többnyire gyengébb eredménnyel.
Csak ugye más a felszín, amit mutatnak, és más a valóság.
De elképzelhető az is, amit írtál, hogy 1-1 ilyen elitosztály valóban létezik, ez már csak a nagy számok törvénye alapján is.


51278. Americanlife (2021-02-28 13:09.32) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51276. hozzászólására)
Azért érdekes ez a Parmelee sztori, mert a készítők, amikor Jim Davis meghalt, kitartottak amellett, hogy ha a színész a valós életben is meghal, akkor annak a karakterét nem cserélik le. Sőt a nézők sem igényelték, hogy legyen új családfő, pláne a történeteknek is valamennyire adott egy új színt, hogy Bobby és JR versenyeznek egymással, a végrendelet, Ellie gyásza, majd átveszi a családfő szerepét. Clayton valóban finomabb változat volt, de valahogy sosem kapta meg a családfő titulust, mert ugye eleve nem is volt a Ewing fivérek apja.
Szóval 5 év után szerintem semennyire nem kértek volna egy új Jockból, azért se értettem, hogy miért kapott akkorra hype-ot ez a Parmelee történetszál, és miért vannak egyesek, akik azt gondolják, hogy pedig tényleg Jock tért volna vissza, két olyan dramaturgiai válság után pláne, ami csak rontott volna a Dallas amúgy is hanyatló megítélésén. A hegyi doktorban is eléggé rosszul oldották meg, pláne kisgyerekeket hagytak árván.
Húhh, arra már nem is emlékeztem, hogy Cattani felügyelőt is több színész alakította, én amúgy nem néztem a sorozatot, de lehet utólag mégis kellett volna.
Szóval én is tartom magam ahhoz, ha a színész meghal, akkor le kell állítani a sorozatot, vagy a karaktert kiírni, főleg ha olyanról van szó, amelyik összeforrt a színésszel.

Dusty valóban egy színfolt volt, és arra is ügyeltek, hogy pont jókor legyen vége a Samanthával való kapcsolatának, ugyanis őt újból JR-ral akarták összehozni. Mégis éreztem azt, hogy Samantha karakterével sem tudtak sokat kezdeni, mert 2 évad alatt vissza-visszatértek a régi szerelmek is: JR, Dusty, Cliff, mellette pedig újak is ostromolták: Clint Ogden, Clayton, a barátnője férje, és persze ki más mellett kötött volna ki, mint JR? De azért a felvezetés elég jó volt, mégis azt érzem, túl hamar összehozták a volt férjével, aztán megint túl hamar kellett csalódnia benne.
Clayton valóban egy apapótlék volt, ugyanis Samantha apja hamar meghalt, alkoholista volt, így sosem volt egy apaideál az életében, igaz, nagyon anyaideál sem.

Cliffnél egyedül Liz Addams volt az, akit nem a Ewingok miatti harc miatt használt fel, ugyanakkor vele is azért szakított, mert JR megzsarolta a nőt, hogy Cliff csak akkor kap meg egy pozíciót, ha Liz eladja neki a cégét. Tehát ezt az örök stigmát, miszerint Cliff-nek JR-ral kell harcolnia, a sorozat végéig meghagyták. Pont ezért nem lett családja. Talán a Conundrum is azért tartott tükröt emiatt, hogy ha JR nem születik meg, akkor Cliff is sikeres lesz, többre viszi, és lesz saját családja.
De ha belegondolunk, Cliffnek is mindig fontosabb volt, hogy legyőzze JR-t, és melyik nő akar ezzel a tudattal élni?
Amúgy persze, a valós életben is van úgy, hogy valakinek sosem lesz tartós partnere, Lucy esetében is így volt, és már arra a látszatra sem akartak adni, hogy egy esélyt adjanak a karakternek...gyereket szülni pláne nem. Itt mondjuk a valósabb ok az volt, hogy Lucy karakterére azért nem mertek építeni, ugyanis Charlene Tiltonnal nem volt egy leányálom forgatni, így állandóan a levegőben lógott, hogy mikor válnak meg tőle.

Ray és Donna kapcsolatát valóban összecsapták, de ugye abban az évadban derült ki, hogy Ray apja Jock, tehát Steve Kanaly sem hagyta ott a sorozatot, arra gondoltak, úgy teszik "erősebbé" a karaktert, ha rögtön kap egy feleséget is. Persze, Donna mindig ott volt a háttérben, de ez a házasság tényleg pár epizód alatt jött össze, erre adhattak volna jobban. Igazság szerint Donna túl sokáig volt Cliff oldalán, mert már a kutya is látta, hogy sehová nem fejlődnek, aztán pikk-pakk már csak egy esküvőt láttunk, minimális felvezető szakasszal. Azért megvolt az oka, Steve Kanaly-t is így akarták a show-ban tartani, ugyanis ő joggal panaszkodott arra, hogy eredeti szereplő és a főcímben van, ehhez képest nem játszott minden epizódban, ha pedig igen, akkor saját történetet sem nagyon kapott.

Donna Reed valóban nagyobb sztár volt, mint BBG, bár utóbbi sem volt tehetségtelen, azért a nézők 6 év után nem gondolták volna a cserét, pláne a sors fura fintora, hogy BBG a betegsége miatt is távozott, mire meggyógyult és visszatért, Donna Reed lett beteg és távozott...

Aprilnek biztos nem az volt a terv, hogy Jack-kel lelép, mert a férfi már korábban megtette, ugye Dack Rambo viharosan távozott. Nem kérdeztél könnyűt, ugyanis April-nek valóban 14 részt írtak meg, és az évad végén annyi volt, hogy Cliffel kezd barátkozni, holott nem bíznak a másikban. Az évad végére April gazdag lesz, egy éttermet is vásárol, de nem találja a helyét, rájön, hogy hiába van pénze, abból barátságot és szerelmet nem tud venni. Tehát úgy hagyták a karaktert, hogy nyugvóponton van, és majd valamit írnak neki. Amikor Victoria Principal távozott, akkor egy pár rész erejéig April-nek is amolyan lavírozós történeteket írtak (az első 6 részben, a nyári felvételek előtt), majd utána már mertek rá építeni, ugyanis Nicolas Pearce-szel is volt egy közös története, de külön-külön JR-ral, Cliffel és Bobby-val is, sőt még Samanthával is adtak neki jeleneteket. Végül annyira kinőtte a mellékszereplői státuszát, hogy a köv. évadban a főcímbe is betették.

Volt még más olyan sorozat, ahol a főhőst lecserélték és az nagy botrányt keltett?


51277. Kfruzsina (2021-02-28 12:00.22) aaaaa - (válasz Americanlife 51275. hozzászólására)
Én is azt mondom magyar nyelvű tanár kell előbb, mert csak azt tudja a nyelvet úgy átadni.
Én is azt mondom kamuk ezek a nyelvtagozatok. A rendszerváltás után, amikor már az angol oktatás jobban elterjedt és az orosz visszaszorult, valamennyi magára és a hírnevére adó gimnázium, hozott létre nyelvtagozatot, hogy ezzel növelje a népszerűségét, presztízsét , mert tudták a diákok ezt szeretik és nyelvre szükség van, meg sokszor a szülők is nyomták ezt otthon. Nekem is otthon akarták, hogy angol tagozatra menjek, de én kitartottam a magyar mellett, mondván nem szeretem annyira az angolt, hogy 7- 8 órában ezzel foglalkozzak és utólag jól is tettem, mivel amint már írtam korábban is, hogy a nyelvtagozaton is magántanárral lett meg sokaknak a nyelvvizsga.
A sok nyelvtagozatos gimivel csak az volt a baj, hogy nem voltak hozzá megfelelő tanárok, megfelelő tanmenet így joggal érezte azt az ember, hogy kamu az egész. Mindenütt szinte más könyvekből tanítottak, ami nem volt jó.
Ráadásul volt olyan gimi a városban, ahol a nyelvtagozatok létrehozása miatt, megszüntették a művészeti képzéseket, holott annak a sulinak országosan híres rajz-művészet és énektagozata volt. De akkor hirtelen álljunk át angol és francia tagozatra, mert az a menő.
De könyörgöm sokan a művészet, zene készségtárgyakból a jók, miért kell tőlük elvenni a lehetőséget, miért kell az embereket egyfelé orientálni? Főleg úgy, hogy nem mindenkinek, sőt a végzett diákok nagy többségének nem is lesz szüksége az adott nyelvre?Ezt kellene már belátniuk a "nagyokosoknak".

A 22 kitűnős osztály pár évvel felettem járt, tehát a '90-es évek végén volt, még a hagyományos érettségi szerint. Nem tudom úgy, hogy könnyebb volt e vagy nehezebb. Bár az érettségin anno mindenkit átlöktek, nem volt olyan nehéz megszerezni, mint amennyire féltünk tőle, de kitűnőre érettségizni, azért nem volt könnyű, főleg, úgy, hogy a matek sok mindenkinek gondot okozott, ugye beszéltünk korábban a "legendás" zöld összefoglalóról. De aki meg mondjuk matekból jó, kizárt dolog, hogy ugyanolyan jó legyen magyarból is. Általában a reálosoknak pocsék a helyesírásuk meg a fogalmazási készségük, mert máshogy működik az agy. Ezért is nehéz ezt elhinni, ezért mondom sokszor, hogy ezek mesterségesen kreált számok.
Az új kétszintű érettségi nem tudom mennyire nehéz, de azt tudom, teljesen más típusú feladatok vannak, mint amik anno nálunk voltak. Meg szoktam nézni májusban, hogy mit kérdeznek, hát gyakran csak elszörnyülködök, hogy még középszinten is kérdeznek olyan írót vagy költőt, akiről életemben nem hallottam, pedig magyar tagozatos voltam.
De mondjuk nem lenne baj, ha ilyen jellegű feladatokat, amiket kérnek normálisan tanítanák a gimiben, bár mondjuk kötve hiszem, sajnos.
És igen, az megint más kérdést vet fel, hogy az ilyen kitűnő embereknek milyen a magánéletük, mennyire foglalkoznak mással a suli mellett?
Volt olyan nálunk is, aki sokat tanult, semmi magánélet, mégiscsak csak 3-as vagy 4-esei voltak.
Ezek meg mindenből kitűnők, valamikor két nyelvvizsga, gyakran még sportban is jeleskednek, szóval nehezen tudom elképzelni.
Meg később is, hogy fog alakulni az életük, ha éri őket egy kudarc, amihez mondjuk a 3-as, 4-esek már hozzászoktak.
Mondjuk a 22 kitűnős osztály gyerekeiből, már több mint 20 év után, több orvos, jogász, mérnök lett, köztük van osztályvezető főorvos is, de tegyük hozzá a szülők és orvosokból, jogászokból álltak, a suli igazgatójának a fia is abba az osztályba járt.


51276. Kfruzsina (2021-02-28 11:36.22) aaaaa - (válasz Americanlife 51274. hozzászólására)
Igen, mint írtam korábban Jock visszatérése a halála után 1-2 évvel lett volna ideális más színésszel, amikor folyt a harc a Ewing olajtársaságért és Ellie még nem jött össze Claytonnal. Bár kérdés, hogy akkor is mennyire fogadták volna el a nézők az új Jockot, mivel Jim Davis karaktere annyira összenőtt Jockkal, ilyet szerintem vétek csinálni, ha sajnos meghal a karakter a valóságban is, ki kell írni, ha meg a legfőbb karakter, akkor le kell állítani a sorozatot.
Sajnos csináltak olyat más sorozatokban, mint pl: a Hegyi Doktorban, az is német sorozat volt, hogy a film szerint meghalt a doktor és a felesége is, egy lavina temette őket maguk alá, amikor síeltek (a valóságban nem tudom miért akartak mindketten egyszerre kiszállni) és utána új doktor vette át a szerepét. Mondanom sem kell nem futott sokáig sorozat, mivel a nézők egy arccal azonosítják a főszereplőt.
Ráadásul ott is csúnyán elbántak a doktor gyerekeivel, hogy mindketten árván maradtak, a fia volt vagy tizenöt-tizenhat éves, a lánya meg vagy három, a sorozat közbe született, a nagyszülők nevelték őket onnantól fogva.
Ha már két főszereplő is ki akar szállni, akkor lezárhatták volna vidámabban a sorozatot, mondjuk az egész család elköltözik valami nagyobb városba.
Meg a Polipnál is így volt, hogy Cattani felügyelőt a főhőst is kinyírták a sorozat közepén, ami azért kellett, mert állítólag a színészt megfenyegette a valóságban is az olasz maffia.
Érdekes, hogy Cattani "halála" után új felügyelőkkel (mert volt még kettő vagy három) is elég sok részt megélt a sorozat, bár nem volt az igazi.
Mondjuk annyira azt sose szerettem, túl sok volt benne a gyilkolászás és nem kíméltek ártatlan öregeket, gyerekeket sem. Túl naturalista, túl életszagú sorozat volt.

Dustyt sejtettem, hogy a nők hívták vissza, igen sármos pasi volt, új színt vitt Samantha életébe, mivel a Samantha- J.R.- Cliff háromszög már unalmas volt, új történeteket is tudtak adni nekik.
Mondjuk valóban a sokadszori visszahozása már unalmas volt.
Claytont és Samanthát nem tudtam volna elképzelni együtt, túl nagy volt köztük a korkülönbség, Samantha inkább apjaként tekintett rá. De Ellievel összeillettek, sőt a vége felé, már jobban megkedveltem mint Jockot, mert valahogy finomabb modorú volt, nem volt olyan rideg, holott Jockot is szerettem.

Donna Cliffel randizott, valami rémlik, de szomorú, hogy Cliffet nem hagyták fejlődni az alkotók semmilyen irányba sem, az összes nő gyakorlatilag ezért hagyta el, mert mindig fontosabb volt neki a Ewingok elleni harc.
Ez egy idő után unalmassá tette, bár mondjuk kétségtelen J.R.-nak kellett egy állandó ellenfél.
De miért nem tudtak Cliffnek állandó partnert, családot írni?
Oké, hogy Afton elég sokáig volt mellette, született egy lánya, bár az is kérdőjeles volt, hogy az övé volt e vagy sem, de olyan igazi stabil kapcsolata mégsem lett.
Kicsit olyan volt mint Lucy. Talán az álomévadban változott meg Jamie felé, de ugye az utólag törölve lett.

Donna és Ray szerelmét eléggé összecsapták, ez is fura volt, mert más szerelmeknek hagytak időt a kibontakozásra, néha túl sokat is, ehhez képest Ry és Donna.
Azt hiszem Ray még abban az évadban elvette Donnát, amikor kiderült, hogy ő is Ewing. Úgy gondolták, hogy Ray csak társsal maradhat a Dallasban, ezért kellett olyan gyorsan az esküvő?

Szegény Donna Reedet sajnálom, mivel ő amúgy nagyobb sztár volt mint Barbara, nem érdemelte ezt meg.

April valóban az elején lett volna rossz, bár arra nem emlékeztem, hogy J.R. még Parmelee ellen is felhasználta. Csak valahogy nem kellett volna Bobbyval összehozni. Én úgy képzeltem, hogy újból összejön Jackkel és együtt elmennek valahová, így lépnek ki.
Eredetileg mi lett volna a terv? Hogy lépett volna ki April a 14 rész után, amit eredetileg szántak neki? Ha mondjuk marad Pamela?


51275. Americanlife (2021-02-27 22:21.10) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51273. hozzászólására)
A magyar nyelvű tanár kell előbb, mert a nyelvtant ő tudja jobban elmagyarázni. Mi is csak 8-ban kaptunk anyanyelvi tanárt, illetve a gimiben a vége felé, bár akkor már benne voltunk a nyelvvizsga dologban, meg valahogy az a tanár olyan furán oktatott, inkább csak beszélgetni szeretett, de semmi könyv, vagy magyarázás.
Szerintem ezek a kamu nyelvi tagozatok azért vannak, mert gondold végig: a magyar, a matek, a töri érettségi tárgy, eleve emelt óraszámban tanultuk, aki ennél többet akart, annak ott volt még heti plusz 2 óra fakt, és azzal tudott a felvételire is készülni. A többi tárgy nem volt 4 éven át: filozófia, fizika, kémia, biológia, földrajz. Pontosabban fizika 4 évig volt, de őszintén szólva sem volt népszerű tárgy...nem tudtak volna a fenti tárgyakra tagozatot építeni, mert annyira kevesen jelentkeztek volna rá...mellesleg fakt keretében azokat is lehetett tanulni.
Így maradtak a készségtárgyak: tesi, művészet (rajz), informatika...Tesóm gimijében pl. ezekre építették tagozatos osztályokat, de pl. tesiből csak az osztály fele volt tesi szakos.
Így kizárásos alapon a nyelvi tagozatokat nyomták, mert hogy az modern, szükség van rá, és ha még nyelvvizsgát is szereznek, az plusz pont. Más dolog, hogy tényleg több helyen csak kamuból indult el, a sulinak volt inkább egy presztízs, hogy el tudják mondani, ők idegennyelv centrikusok, mert hát a mai világban nyelv nélkül nem lehetett meglenni, stb...
Jogra szerintem azért volt elég az egy nyelvvizsga, mert ha valaki hacsak nem nemzetközi jogász, de ha a magyar jogot tanulja, akkor a nyelv sem kell neki annyira, hiszen hazánkban a jog nyelve a magyar. Nemzetközi jogon meg eleve feltétel a nyelv(vizsga). Bölcsésznél is azért kell 2 nyelv, mert hát a szakirodalomnál előnyösebb, ha idegen nyelven is ismereteket szereznek a diákok, szóval érthető, de ugyanúgy külkeren, idegenforgalomnál, közgazdász pályán...a többi szakon bőven elég lenne az egy nyelvvizsga, vagy még csak az alapfok.
Ma már úgy tudom, hogy nagyon kevés az államis hely a jogon, így aki fizetősre megy, annak a nyelvre is van külön pénze, szóval tényleg nem csoda, és nagy előny, mert plusz pont/ismeret. De nálunk, akik jogra mentek a gimiből, azok általában 1 nyelvvizsgával indultak.

A 22 kitűnő eredmény valóban nagyon jó, de én kissé szkeptikus is vagyok...eleve attól is függ, hogy milyen érettségit tettek...ha a középszintűt, azt azért nem nagy kunszt 5-ösre megírni, mert pl. a matek évről-évre vérlázítóan könnyű, ugyanazokkal a feladatokkal, de a többi sem vészes. Szóbelin meg tételsor van, szépen felkészülnek, és szóbelin eleve a tanár is jobb jegyeket ad...de ha emelt érettségin kapnak kitűnő eredményt, az már elég jó eredmény. Meg lehet valakinek az érettségije színötös, aztán csak egy kamuszakra veszik fel. Pl. unokatesóm Bp-re járt egy gimibe (8 osztályosba), amit nem győztek dicsérni, hogy mennyire, de mennyire erős, állítólag az érettségije is kitűnő lett, erre fel egy helyre sem vették fel, pedig bölcsész szakokra adta be, nem orvosira, informatikusnak, vagy mérnöki szakra...szóval amit már írtam, óriási különbség lehet gimnáziumok között is. Lehet valaki max. pontszámot visz, és az érettségije is elég jó, de csak azért, mert a gimi nem annyira erős, aztán messze nem kerül be egy erősebb szakra, vagy nem elsőre.
Meg ez olyan, hogy az osztály fele nálunk is elég változó eredményeket hozott a 4 év alatt, mint írod, 2-es, 3-asok is bőven voltak, aztán mégis mindenki bekerült valahová az érettségi évében, tán csak 2 fő nem, de bennük sem vagyok biztos...más dolog, hogy bekerülni valahová egy jobb bizonyítvánnyal, meg a jobb hozott pontszámokkal eléggé "kamu", mert mint írtam, a felvételi tud jobban szelektálni. Valahol megértem, ahol előírnak legalább egy kötelező felvételi tárgyat, hogy azért legyen már differencia...mennyi ember lehet 5-ös biológiából, hogyan méred fel, melyiknek a legjobb a tudása?
Persze, ettől függetlenül kíváncsi lennék, hogy ezeknek a gyerekeknek milyen magánéletük van, el tudom képzelni, különóra, magántanár, lehet nem sportolnak, zenélnek, buliznak, mert minden ami elveszi az időt a tanulástól, az csak "káros" lehet. Na meg ezek a diákok tudatosan készülnek egy-egy pályára, és nem kamuból járnak elitgimibe. Persze, nálunk voltak olyanok is, akik rengeteget tanultak, és sajnos mégsem volt eredmény mögöttük, 3-as, 4-es osztályzatok...
Mellesleg olyan is volt, hogy egy lány, akinek az apja orvos volt, ragaszkodott hozzá, hogy ő is orvosira megy...a fura az volt, hogy 3-as, 4-es tanuló volt, sőt se bioszból, se fizikából, se kémiából nem brillírozott, ami elvárt lett volna...át is ment Tesóm gimijébe, de ott sem tanult sokkal jobban, már a hozott pontszámok alapján se került volna be, mégis megírta a felvételiket, messze elmaradt a ponthatártól. Aztán valami környezetvédelmi szakra ment, ami önmagában véve elég jó, na de nála elvárás volt, hogy orvos lesz, mint apuci, és ő is nagyon akarta, annyira, hogy nem is akarta megérteni, hogy nagyon messze van a tudása a felvételitől.
Látod, az az okos srác is csak másodszorra került be, de neki érdemes volt küzdeni, mert utána kurva jól tanult az orvosin.
Olyat is hallottam, hogy egyesek ugyan nem voltak kitűnőek, de a Fazekasba jártak...nem volt max. hozott pontszám. mert hát a tanárok nagyon követeltek, viszont az emelt érettségi kisujjból megvolt, 5-ösre megírták, amikkel mások megszenvedtek...akik vitték a majd max. pontszámot, és írtak egy gyengébb felvételit, nem kerültek be, szóval a felvételin múlik minden, és persze jó, ha van nyelvvizsga is.


51274. Americanlife (2021-02-27 21:46.30) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51272. hozzászólására)
Mint írtad, Jock visszatérése más színésszel és a plasztikával akkor lett volna ideális, amikor még csak 1-2 évad telt el a halála óta. Így megkésve, Bobby feltámadása és a Donna Reed csere miatt már nem csak maga a történet sem lett volna érdekes, vagy ésszerű, viszont dramaturgiailag sem merték volna meglépni. Nekem is inkább az volt a zavaró, hogy hosszú részeken át el akarták hitetni a jónéppel, hogy irreális és főleg egymásnak ellentmondó tények alapján ez az ember valóban a néhai Jock, és a végén összecsapták egy még irreálisabb "magyarázattal".

Igen, Dusty elvileg halott maradt volna, és tényleg akkor történt a lezuhanás, amikor Jock pere ment, Samantha újból inni is kezdett.
A 3. évadban már tudták, hogy Dusty visszatér, hiszen a 2. évad végén nagyon sok női rajongó jelezte, hogy igényt tartana Dusty karakterére, meg egyébként is egy frissességet is vitt Samantha életébe, ő fizette ki az óvadékot is.
Sokadik alkalommal viszont már nem kellett volna visszahozni. Különben is Dusty volt az a fontos mellékszereplő, aki legtöbb évadban játszott.
Ha Dusty halott marad, akkor Claytont sem hozzák be, így igaz. Aztán Clayton inkább Samantha körül legyeskedett, még a kezét is meg akarta kérni, de Samantha visszahúzott JR-hoz.
Az 5. évadban döntötték el, hogy Clayton Ellie párja lesz...először, az évad elején még szerepelt Dale Robertson, de mivel eltűnt pár rész múlva, így Clayton szabad utat kapott. Volt egy epizód, amikor Ellie-vel véletlenül összefutottak Galvestonban, és madarakat etettek...Ellie kiborult a családi viszályok miatt, és akkor egyre többet találkozott Claytonnal, aki az évad végén el is vitte őt a Takapa Központba pihenni (az ok ugye az volt, hogy BBG nem tudott a betegsége miatt csak később csatlakozni az évadhoz).

Donna valóban akkor tért vissza Ray-hez, amikor Sam meghalt...de előtte Cliffel randizott, csak elege lett, hogy a férfi nem lát tovább azon, hogy miképpen álljon bosszút a Ewingokon. Majd Ray-jel gyorsan összejött, és még abban az évadban esküvőt is tartottak.

Úgy tudom, hogy Donna Reed-et kifizették, mert a szerződés szerint járt neki a pénzt, ugyanakkor ebből ő már nem sok profitot húzott, mert szegény nem sokkal később meg is halt. Én is nagyon sajnáltam érte.

April amúgy önmagában véve is tudott sztorikat kapni, a Bobby-val való kapcsolatot csak akkor kezdték erőltetni, amikor Pamela kiszállt. Ha emlékeztek, April-nek addig főleg és Cliff és JR volt a fontosabb kapocs.
Még JR arra is felbérelte, hogy szedjen ki infókat Parmelee-ből, de a férfi rájött és lerázta a nőt.


51273. Kfruzsina (2021-02-27 19:43.24) aaaaa - (válasz Americanlife 51271. hozzászólására)
Az angolnál valóban hasznos az anyanyelvi tanár is, de kell szerintem magyar nyelvű is, aki a nyelvtant elmagyarázza, mert bizonyos dolgokat csak magyarul ért meg az ember.
Sajnos sok helyen kamu a nyelvtagozat, mint ahogy írtad a tesódék gimijében is az volt, nálunk is, a fele társaságnak belőlük ugyan lett nyelvvizsgája, de magántanár által. Csak akkor azt nem értem minek az ilyen nyelvtagozatok?
Bölcsészre valóban két nyelvvizsga kell a diplomához, de bekerülni elég volt anno eggyel is, a másikat elég volt ott megcsinálni, ezt sem értem, hogy lehet, amikor a jog elvileg nehezebb, meg több az anyag, a magolás mindenképp, mégis elég egy nyelvvizsga, egy középfokú a diplomához, legalábbis régen elég volt.
Az más dolog, hogy a jogon a nappalisok alapból két nyelvvizsgával jönnek már az egyetemre. Mert igen azok mind a lóvésabb családok, meg sokan élnek közülük kint külföldön.

A 22 kitűnő az érettségin nem az én osztályomban volt, nem is az én gimimben, hanem a városban a legelitebb gimnáziumban,ami akkor benne volt az országos tíz legjobban és pár évvel felettem jártak, csak több ismerősöm osztálytársamnak testvére, gyerekorvosomnak a lánya, egy későbbi kolléganőm jártak oda, így hiteles volt az infó, hogy valóban annyi kitűnő volt.
De azt én sem tudtam, hogy valójában milyen lehetett az életük, csak próbáltam elképzelni, hogy szólt e egyáltalán másról, mint a tanulás, meg milyen emberek lehetettek, mert nálunk a mi gimimben is 3-4 kitűnő volt osztályonként és ezt is jó aránynak tartották.
De nálunk is az osztály többi tagja változó eredményeket ért el, 3-as 4-es 2-es volt, sőt volt amikor bejött bukás is, vagy két tanulónál 11.-ben év végén matekból, de pótvizsgán átmentek, az érettségin nem bukott senki.
De ettől a mi városunkban lévő elit gimis osztálytól, ahol 22 kitűnő is volt jobb, a Szegedi Radnóti Gimnázium, ahol egy 28 fős osztályból csak 3 darab 4-es lett 2017-ben, erről itt olvashatsz:

[link]

Na ide sem tudom elképzelni milyen gyerekek, fiatalon járnak, van e egyáltalán magánéletük?


51272. Kfruzsina (2021-02-27 19:27.04) aaaaa - (válasz Americanlife 51270. hozzászólására)
Én sem tudtam volna elképzelni, milyen sztorikat kap Jock, ha Bobby halott marad. Nem lett volna értelme, mivel Clayton már a családhoz tartozott, a nézők is megszokták, csak erőlködés lett volna.
Ha előre felveszik az évadot tesztelésre nem lett volna lehetőség, jobb volt ez így mégis zavart, hogy sokáig elhitették a nézőkkel, hogy ez az idegen pasi Jock.

Nem is tudtam amúgy, hogy Dustyt is a közönség hívta vissza. Akkor eredetileg ő is csak egy évadban játszott volna? Emlékszem abban a részben zuhant le a repülővel, amikor Jock pere folyt.
De érdekesség, hogy úgy emlékszem, hogy Samantha a harmadik évad elején börtönbe került, mert gyanúsított volt a J.R. elleni gyilkosságban és akkor egy ismeretlen letette érte az óvadékot, így kiengedték. Mint utólag kiderült ez az ismeretlen Dusty volt. Ekkor már sejtették, hogy Dustyt visszahozzák?
Jól tették egyébként, mert ismét jó történeteket tudtak ráépíteni Samantha- Dusty kapcsolatára, mint a testiség nélküli szerelem, csupán a szeretet.
Viszont, amikor már többször megjelent Dusty unalmas lett volna.
És ha halott marad Dusty nem jött volt Clayton sem, akivel szintén jól járt a sorozat.
Azt amúgy mikor döntötték el, hogy Clayton és Ellie egy pár lesznek.

Donna akkor tért vissza, amikor már az idős férje Sam Culver meghalt? Emlékszem, amikor először felbukkant, akkor már Rayjel volt egy kisebb románc, de akkor Donna nem hagyta el Samet miatta, mert akkor talán már kiderült Samről, hogy beteg?
Donna és Cliff is volt együtt?

April annyira sose fogott meg, szegény Donna Reedet viszont sajnáltam, vele aláírattak három évadot, aztán már a következőben visszatért Barbara, nem csoda, ha ebbe belebetegedett, főleg ha mondjuk nem is fizettek neki szerződésszegésért.


51271. Americanlife (2021-02-24 21:45.59) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51269. hozzászólására)
Nekünk 3-4. osztályban heti 3 angol óra volt...aztán ötödiktől lettünk tagozatosak, heti 5-6 órával, az osztály másik fele csak simán heti 3 órában. Na ők legalább 4 tanárt fogyasztottak el, nem haladtak, a jegyek sem voltak jók.
Nálunk az egy tanár hasznos volt, mert aztán megszoktuk a követelését, jól magyarázott, és állandóan számon kért, szintet tartott. 8-ban volt az anyanyelvi tanár heti 2 órában, a gimiben is kb. ugyanígy, csak nem az első két évben.
Nálunk azért úgy volt, aki nyelvtagozatra ment, akár angol, akár német, tőlük valahogy elvárták és cél is volt, hogy nyelvvizsga legyen. Viszont sokaknak csak "kamu" választás volt, mert kevesen tanultak tovább a nyelvvel, előny volt a nyelvvizsga, szó se róla, de igazság szerint nem is annyira az angol érdekelte az osztályt, hanem a presztízs, és hogy legyen nyelvvizsga.
Szakközépben nálunk is nagyon gyenge volt a nyelvoktatás (ott nem is volt cél a nyelvvizsga), sőt Tesóm egy másik gimibe járt, ott is volt angol tagozat, de semennyire nem erős, ha valaki nyelvvizsgát szerzett, az valóságos csoda volt. Tesóm osztályának fele haladó németes volt, és maga a tanár megmondta: senki nem fog labdába rúgni a nyelvvizsgán, ne is álmodozzanak róla...ott is kamu volt a nyelvi osztály, mert nem arra mentek rá, hogy azzal tanuljanak tovább vagy nyelvvizsgázzanak. Azért a 2 nyelvvizsga nálunk is nagyon ritka volt, csak az feküdt rá, aki mondjuk előtte külföldön élt, így neki csak a másik nyelvvel kellett foglalkoznia...de volt 3 lány, akik bölcsész szakra mentek, oda kellett volna a 2. nyelvvizsga is, de nem csinálták meg, így is bekerültek (ne kérdezd hogyan).
Aki külkerre, vagy közgazd. pályára ment, ott nyilván a 2 nyelv kellett, vagyis ajánlott volt, ne az egyetemen szenvedjenek vele. Ugyanakkor az egyetemen volt szakmai nyelv kötelezően, tehát az meg felkészítette őket a nyelvvizsgára, hiszen eleve olyan szakra jártak.
Azért nem semmi, hogy az elitszakon nálatok 22 ember is kitűnő volt. Csak Te tudhatod, mennyire volt más életük, pl. sport, buli, baráti társaság, utazások...nálunk azért ilyen nagy arányban nem voltak kitűnők, sőt nagyon ritkán jött össze, jellemzően az osztály fele jó-jeles (inkább jó) rendű volt, a másik felénél már 3-sok, 2-sek is szerepeltek. De kevesen voltak olyanok, akik külön cuccokra jártak volna, pl. versenyszerűen edzésre csak én jártam, tán 2-en zeneiskolába, a nagy része se buli, se utazás, se bandázás, és mégsem tanultak olyan jól, mint amennyit belefektettek. Most Te tudod, hogy nálatok abban az osztályban valóban a nagyon jó képességűek lettek összeválogatva, vagy csak a tanulásról szólt az életük, na meg a sok magánóra és anyagi befektetés, esetleg a tanárok is szerettek jobb jegyeket adni, mert hát egy jó osztállyal mindenki jobban szeret dicsekedni. Bár ha OKTV eredmények is kikerültek, lehet eleve egy válogatott társaság volt, akiket a felvételin is megszűrtek...persze a gazdag családi háttér mindenhol előny...
A második nyelvvizsgáért meg lehet nem kellett annyira megküzdeni, mert vannak olyan nyelvvizsgaközpontok, ahol könnyebb a nyelvvizsgát megszerezni, mert a típusfeladatok sokkal adottabbak, és fel lehet készülni, általában egynyelvű vizsgáknál.

A kémia max. akkor könnyebb, ha valaki az elméletet tényleg érti, és mondjuk laborfeladatokat is oldanak meg, számolásokat nyomatva...inkább kiszámíthatóbbak a feladatok, de azért ötösre nehéz megírni azt is. A szóbeli az már nyilván könnyebb. Meg a lányok inkább választják a kémiát a fizika ellenében, mert ugye a kémiában mégis több az elmélet, amihez szorgalom, seggelés kell. A számolásokat meg magántanárnál, vagy fakton vagy akárhol be lehet gyakorolni, ha olyan típusú feladatokat vesznek, bár az nem könnyű, de ha a levezetés menete jó, akkor adnak rá pontot rendesen. Igazság szerint bioszból kell hasítani, pedig ott gyakran elég elgondolkodtató feladatok vannak, amik nem a magolásra mennek rá, hanem az értelmezésre. Orvosira sosem volt könnyű bekerülni...a srácnál nem baj, ha közgazdász lett, bár gondolom a családja más várt volna. Inkább az volt a gond, hogy amikor felvették, akkor vett el egy helyet olyantól, aki meg lehet komolyan gondolta. Azért azt a szakmában sem szeretik, ha valaki nem elhivatottságból, hanem presztízsből, családi nyomásra, vagy elvárás miatt akar orvos lenni.


51270. Americanlife (2021-02-24 20:51.17) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51268. hozzászólására)
Rég voltam az ultimatedallas oldalon, de most meg nem jön be, pedig írtam volna még pár érdekes információt, mert volt, ami nekem is új információként szolgált.
Dale Robertson az 5. évad elején udvarolt Ellie-nek, miután Jock-ot halottnak nyilvánították, és Ellie is kezdett visszatérni az életbe. De azt tudni kell Dale Robertson-ról, hogy ő azért akkor egy ismert sztár volt, a Dinasztiában egy évadon át főcímszereplő is volt. Lehet hosszabb távon meg sem tudták volna fizetni. Egyébként csak pár epizódban szerepelt, és nem fordult komolyra a dolog.

Na most nehezet kérdeztél, de azért örülök neki, mert látszik, hogy megértetted, amit korábban írtál és gondolkodásra késztetett...őszintén szólva, ha Bobby nem tér vissza, nem láttam volna 1-2 évadnál több esélyt a Dallasnak. Másrészt teszem fel, visszahozzák Jock-ot, de itt már nem lett volna idő "tesztelésre", mert ha a színész aláír mondjuk legalább 10-12 részt (amennyit egyébként is kapott), az évad közepéig eljutnak, és mivel az első 10-12 részt még nyáron veszik fel, így az lement volna adásban, utána menetközben nem tudtak volna változtatni, mert egyrészt a néző késő ősszel-decemberben látja azokat a részeket, amelyeket nyáron vetítettek le, így az évad második felét hogyan forgatják le? Bevárják a véleménnyel a nagyközönséget? Nem működött volna sehogyan sem, mert az 1 hét előkészülés -1 hét forgatás menetet nem lehetett volna úgy kivitelezni, hogy közben már élesben adják le az epizódokat hetente.
Pláne ha valakit leszerződtetnek egy évadra, ott kötött volt, hogy hány epizódra, pl. April-t 14-re, nem lehetett volna utólag variálni, csak szerződés és költségvetés módosítással, ami borított volna mindent. De a nehezebb az lett volna, hogy hirtelen olyan sztorikat írni, amivel benntartják a karaktert...egyébként én a nézők tesztelésének sem hiszek annyira, és ezt általában írom...mégis hogyan tették volna? Telefonon, TV-adás végén? Meg egyáltalán miért a nézők mondják meg mi legyen, ha egy évadot már előre megírtak, megszervezték?
Ez a tesztelés csak bizonyos esetekben vált be, ahol a színész(nő)t mégis tovább hagyták benn. Susan Howard az első évad végén szerepelt, tetszett a nézőknek, így a 2. évadban visszatért még kísérleti jelleggel, és pár epizódban, majd csak a 3. évad szerepelt rendesen, és lett Ray felesége. Tehát több évad lett, mire a karakter a kiváltságos pozíciót megkapta.
Clayton: a 3. évadban két epizódot szerepelt, annak is a végén...a 4. évadot már el tudták indítani vele, mert pozitív volt a nézők tetszése. Dusty: a második évadban szerepelt, de aztán lezuhant a géppel. A 3. évadban visszahozták, mert a nézőknek - joggal - nagyon tetszett a Samamtha-Dusty páros. Más dolog, hogy aztán többször elővették ezt az egyesítést, de azok már erőltettek voltak.
April-nek szintén 14 részt akartak, de aztán amikor Pamela kilépett, akkor a 11. évadtól főcímszereplő lett, innentől ismerjük a történetét. Katherine karaktere sem lett volna sokáig, de Rebecca halálával úgy érezték, ha visszatér, van benne potenciál, jó döntés volt. Afton szintén több évadban szerepelt, és nem azonnal lett Cliff barátnője.
De nagyon sok karaktert le sem teszteltek, csak behozták őket, ilyen volt a 2. Tintás, Kristin, vagy a 3 Jenna, nem beszélve a vendégszereplőkről. Tehát nem úgy derült ki, hogy valakit visszahívnak, hogy már ment az évad leadása a TV-ben, hanem a köv. évadokat már úgy írták, hogy ők szerepeljenek.
Donna Reed: az évad 7. részében érkezett, na miért? Mert az első 6 részt vették fel legelőször, és itt még üdülni hagyták Ellie-t, engedtek egy kis időt maguknak a castingra, a felkészülésre, vagy arra, hogy esetleg BBG meggondolja magát. Mivel ez nem történt meg, ezért a nyári forgatásnál Donna Reed-et már betették, nem volt gondolkodási és felfutási idő, mert a show-nak mennie kellett.
Jocknál vagy az van, hogy az évad végéig eltervezik, hogy ő valóban Jock, és akkor megírják előre az egész évadot, vagy ha nem ő az, akkor elvágják a sztorit. Itt mivel az évad közepére derült volna ki, hogy tetszik-e a nézőknek Jock visszahozása, ezért nem tudták volna a forgatást megoldani, mert legalább 3 hónappal előrébb kellett volna lenniük.
Mellesleg szerintem akkor se tették volna azonnal a főcímbe (ahogy Donna Reed-et sem, mert nem akarták lelőni a változtatást). De a főcím a kisebb gond, nem tudom elképzelni, milyen sztorikat írtak volna Jock-nak, hiszen dramaturgiailag sem lett volna kedvező...Bobby nincs, JR-nak max. az apjával kell megküzdenie, ahogy Clayton-nak is. Mi perspektíva lett volna abban, hogy Jock-ot visszahozzák? Független attól írom, hogy Bobby feltámad-e vagy sem. Másrészt a nézőknek sem kellett volna...ne feledjük el: Jim Davis meghalt, elfogadták, hogy a színész halála miatt, a karakter se mehet mással. Ahogy az Ellie-csere is balul sült el. Sőt, amikor Patrick Duffy kiszállt, ott is egyértelmű volt, hogy Bobby-t meg kell halasztani, mert nincs az a színész, aki átveszi a helyét. Ahogy se Pameláét, és se a többieket nem merték mással helyettesíteni a későbbiekben...
Úgy érzem, a Dallas kb. még 1-2 évadot élt volna meg, ha Bobby halott meg...és hiába tér vissza Jock, a visszailleszkedés után milyen sztorikat kapott volna?


51269. Kfruzsina (2021-02-24 19:57.41) aaaaa - (válasz Americanlife 51267. hozzászólására)
Azért még az elején, amikor az ember tanulja az angolt, nem árt, ha legalább harmadiktól mondjuk nyolcadikig ugyanaz a tanár viszi végig, mert szerintem a nyelvtanhoz, ahhoz, hogy az ember megértse az alapokat elég egy tanár állandó magyarázata, persze csak, ha jó a tanár.
Utána ha az embernek már jól megy a nyelv, nem árt egy anyanyelvi tanár, hogy attól a valódi angol kiejtést hallja és, hogy ne lehessen magyarul beszélni.
Nekünk egy ilyen angol anyanyelvű tanárunk volt, de csak néha jött be órát tartani, az angol tagozatosokhoz heti egy-két alkalommal járt, de ugye én nem az voltam.
Én szerettem az óráit, de kevés volt, de valahol még ennyi sincs. Gimnáziumban még csak-csak van ilyen, sőt az elit gimnáziumokban akár több is, de mi van a szakközép iskolákkal? Ott még úgysem veszik komolyan a nyelvet, mint a gimnáziumokban, ott csak egy nyelv a kötelező, azok még inkább hátrányból indulnak.
De a gimnáziumban is sok helyen semmi célirányos felkészülés nincs a nyelvvizsgára.
Az a pár ember, akinek nálunk két nyelvvizsgája volt általában közgazdász szakra, vagy valami angol nyelvű idegenforgalmi közgazdász szakra ment. De ilyen pár ember volt.
Az elit gimnáziumokban viszont az osztály fele, ott volt minden, orvosi, jog, külker, közgáz.
Ott még, ha nem is kellett az adott szakhoz a nyelvvizsga az orvos- jogász- tanár szülők presztízst csináltak abból, hogy a gyereküknek két nyelvvizsgájuk van, meg a diákok is egymással versenyeztek. Ott ez ment és más tárgyból is kitűnők voltak, volt olyan az egyik ilyen elit gimnáziumban, hogy a 40 fős osztályból 22-en voltak kitűnők és ott ez megszokott volt, de mondanom sem kell, ott a szülők az orvos- jogász- tanár, meg még esetleg a vállalkozók közül kerültek ki.
Szemben a mi osztályunkkal, ahol 3 vagy 4 kitűnő volt, az érettségit csinálták meg 8-an kitűnőre, bár, hogy ne mondjam ott is voltak érdekes dolgok.
De mi legalább éltünk, én is tudtam mellette bulizni, a barátokkal lenni, bár az nagy eljárós annyira nem voltam. De kíváncsi lettem volna, hogy ezt az elit gimiben a két nyelvvizsga, kitűnő tanuló, tanulmányi versenyek (OKTV) hogy tudják megvalósítani.

A kémiát én is hallottam , hogy könnyebb. Igen magyar-töriből is volt olyan könyv, ami a felvételi feladatsorokat tartalmazta, de érdekes, amikor mondjuk én voltam, totál nem olyan típusú feladatok voltak.

A srác lehet, hogy csak a szülői nyomásnak akart megfelelni, annyira nem tudtam erről az oldaláról, 10 évvel volt idősebb nálam. De ha most közgazdászként sikeres abban amit csinál, akkor már megérte neki váltani és így nem vette el mástól a helyet.


51268. Kfruzsina (2021-02-24 19:21.33) aaaaa - (válasz Americanlife 51266. hozzászólására)
Köszi a nagyon részletes választ, hogy mettől- meddig forgattak, hogy zajlott egy ilyen elképzeltem magam előtt.
Dale Robertson mikor udvarolt Ellienek? Ő ki volt, rá egyáltalán nem emlékszem.
Azt, tudom, ha nem tér vissza Bobby, akkor a Wes Parmelee-t játszó színész Jock lett volna, akkor megtették volna állandó szereplőnek? Vagy egy évadra 20-22 részre leszerződtetik, (mert, ahogy írtad, ugye akkor már nem lehetett nagyon változtatni, ennyi forgattak le előre) és utána várták volna meg, hogy hogy válik be a karaktere?


51267. Americanlife (2021-02-22 17:53.48) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51264. hozzászólására)
Ha a tanárok nem voltak erősek, nagyjából el is dőlt minden...a váltogatás annyira nem lett volna rossz, mert azt mondják, minél több idegen nyelvet beszélő tanárral találkozol, könnyebben alkalmazkodsz a szóbeli társalgáshoz, szokni kell az "idegen" szájából elhangzottakat, mert a nyelvvizsgán is olyan fog szemben ülni veled, akit először látsz (jobb esetben).
Nekünk voltak olyan tanáraink is, akik született angolok, vagy amerikaiak voltak, így magyarul nem is tudtunk volna beszélni velük...igaz, főleg óraadóként, de azért számított.
De ha se a tanár, se az anyag nem robogott célirányosan a nyelvvizsga felé, az már régen nem jó.
Hogy magyarul beszélgettetek az órán, az külön rossz...persze, néha kell a magyar nyelvű magyarázat, de csak akkor, ha már olyat kell megmagyarázni, aminél magyar fejjel kell gondolkodni, ilyen pl. a should-could-would megkülönböztetése, mert ugye értelmezés és nyelvtan kérdése is.
A második nyelv nekem is a francia volt, eleinte csak heti 3 órában, de harmadiktól az is tagozat lett, így 5-5 óra, tehát összesen 10 óra volt idegen nyelv. Tulajdonképpen azért tagozaton nem árt a heti 5 óra, mert a nyelvet napi szinten kell használni, hogy az emberben rögzüljön. Mondjuk, ahol heti 7-8 angol óra volt, kétlem, hogy a többi tárgyat is legalább 2-3 órában tanulták volna. Mert nekünk pl. a magyar-matek-töri is legalább heti 3 órában ment.
Negyedik év végére nem jó a nyelvvizsgázást elodázni, mert akkor sok minden mással kell foglalkoznia a diáknak. Két nyelvből meg nyilván azok tettek nyelvvizsgát, akiknek valami miatt kellett a felvételihez, pl. nyelvszakos bölcsész, külker, idegenforgalom, közgazdász, stb...de azért nálunk asszem csak 2-3 diáknak volt két nyelvvizsgája, ebből 2 fő eleve olyan volt, akik 1 évet az USA-ban éltek, így nekik a közép vagy felsőfok már nem volt kérdéses angolból, így rá tudtak feküdni a másik nyelvre. De nyilván aki két nyelvből szerzett nyelvvizsgát, az nem volt penge kémiából, fizikából, bioszból vagy földrajzból...nálunk ezekből a tárgyakból elég rossz volt az átlag, a legtöbben a matekot-magyart-törit szerették.
Mondjuk a hozott tárgyaknál eleve ott volt a magyar-töri-matek-nyelv és két választott tárgy, a szaktól függően. Na most egy mérnöknek és orvosnak ugyanúgy kellett a jeles magyar eredmény, és a bölcsésznek ugyanúgy kellett a jeles matematika eredmény, főleg ha olyan szakra jelentkeztek, ahol nagy volt a túljelentkezés és magas a ponthatár...szóval ilyen szempontból igazságtalan a hozott pontok beszámítása. Mondjuk az is igaz, lehet valakinek a kémia és a fizika kötelezően a hozott tárgy, mert pl. orvosira megy, és lehet végig 5-ös volt, de azért óriási különbség tud lenni a középiskolák között is, így a felvételi tud jobban megkülönböztetni.
Azért szerencsésnek mondanám magam, mert bár követeltek nálunk, de belefért az életembe a sport, az edzések, a utazások, a baráti kör, meg az egyéb kedvtelések, ugyanakkor nagyon sokaknak ez nem igazán, mert megfeszítve tanultak még egy kevésbé jó jegyért is. Nem egyszer mondták, hogy fennmaradtak egész éjjel tanulni, és akkor kaptak egy hármast?
Amúgy nálunk is volt egy olyan osztály az évfolyamon, ez még általánosban, ahová a kiváltságosak jártak, orvosok, vállalkozók, tanárok gyerekei. A vicces az volt, hogy a fele társaság elég rosszul tanult, tehát ha tudás alapján hozzák össze az osztályt, semmi keresnivalójuk ott, mégis úgy adták el magukat, mintha az eminens réteg lennének. Ez főleg akkor jött ki, amikor középiskolába kerültek, és ott már kapták a rossz eredményeket, mert annyira nem volt mérvadó, hogy apuci-anyuci kicsodák is, meg ott már nem merték eljátszani, hogy egy látszólag 2-3-as felelésnél beírnak nekik egy 5-öst.

Nálunk volt olyan srác is, aki a képességei alapján simán államira mehetett volna doktorin, de vagy ő vagy a cég vállalta a költségeket.
És olyan is volt, aki államira ment, de szerintem keresnivalója nem igazán volt.
Meg aztán, ha nem albérletbe mentek, akkor a kolesz olyan 10-15ezer Ft/hónap, a 90-100ezres ösztöndíjból bőven futotta...de sokakat nem is a meggazdagodás, vagy a nyílt munkaerőpiacon való előrelépés éltette őket, hanem az a presztízs, hogy ők phd-n kutatómunkát végeznek a prof mellett, a nevük előtt Dr. lesz...az ilyenek amúgy nem csak költségvetés szempontjából sem ideálisak egy kormányhivatalban, mert alacsonyabb végzettséggel és kevesebb bérrel is el lehet azt a munkát végezni, mint egy doktori címmel, hanem az ilyenek gyakorlati oldala eléggé beszűkült, mert nem a mindennapi élettel foglalkoznak, hanem maguknak olvasnak, kutatnak egy absztrakt témában.
Az, hogy se köszönni nem szerettek, vagy átálltak a magázódásra, már a személyiségüket is tükrözi. Nagy szerencse, hogy nekem olyan gyakorlatvezetőim voltak, akik nem ezt a réteget képviselték, de akik velem együtt végeztek, azokról nem lehetett elmondani ugyanezt.
Azért jellemzően a kémiát választják a fizika ellenében, akik orvosira mennek. Persze a kémia sem könnyű, főleg a számolásokkal lehet pontszámot elbukni, ugyanakkor fizikából meg több a számolás a felvételin, így a kémiai elméleti anyaggal tudnak ellensúlyozni.
Egyébként a számolások annyiból valóban kiszámíthatóbbak, hogy szinte évről-évre ugyanazok a típusfeladatok jelennek meg, tehát sok példát kell megoldani, olyanokat, amelyek 10-15 pontosak, és összetett számolások vannak benne. Nem egyszerű, de ha valahol elkezdi az illető és jól, akkor a számolásokkal is össze lehet hozni egy jobb eredményt. Úgy tudom, hogy aki 80-90% felett írja meg, az eleve max. pontszámos. Nehéz-nehéz, szó se róla. Azért kell nyelvvizsga, vagy más pluszpont is, a max. hozott pontszámot nem olyan nehéz összevakarni.

Lehet a srác nem akart orvos lenni, pláne ha ilyen családi háttérrel sem tudtak neki segíteni, és 3 év után vége lett a tanulmányainak, akkor jobb, ha előbb derült ki, minthogy végigszenvedi és nem lesz sem erős, sem boldog az orvosi munkájában. Én is ismerek olyanokat, akik a szüleik miatt akartak orvosok lenni, és igazság szerint annyira nem voltak okosak, csak hát az elvárás.
Azért joggal merül fel az emberben a felháborodás, hogy az ilyeneket felveszik, mert jó a hátterük, aztán elveszik az olyanoktól a helyet, akik meg saját akaratukból, tudásuk alapján akarnak orvosok lenni, és mondjuk nem olyan kedvező a családi hátterük. Nem az a baj, hogy aztán pályát módosítanak, hanem hogy helyzeti hátrányba hoztak másokat a felvételinél. Csak azért bekerülni orvosira, mert a felmenőik között mindenki az volt címen...


51266. Americanlife (2021-02-22 12:15.30) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51265. hozzászólására)
Igen, jókat írsz, közben felmentem az ultimatedallas-ra, ahol forgatási háttérről ír. Volt, ami nekem is kissé új volt, de alapvetően nem borította azt, amit korábban írtam.
Április elején volt egy kis szünet a forgatásban, ilyenkor már teljesen elkészült az évad. Április hónapban ezért nem is minden héten volt Dallas, bár ez alól volt kivétel, asszem az utolsó évadnál. Majd június elején volt egy kis szünet, amikor bejelentették az MGM-Lorimarral a forgatást és a köv. évad első 6 részének belső felvételeit el is készítették, ezt követően június közepe-aug. közepe között forgatták le a köv. évad 12 részét (külső helyszíneket is). Tehát ha úgy vesszük nyár végére megvolt a fél évad. Heti 6 napot dolgoztak, vasárnap kivételével. Az új évad tervezése rögtön akkor kezdődött, amikor a régi véget ért. Összeültek a készítők, hogyan tovább? A történetet írták meg előbb, és a kisebb mellékszereplőket később castingolták. A vendégszereplők kiválasztásánál fontos volt, hogy az illető ne legyen túl ismert sztár, mert a karakter eljátszása elsőbbséget élvezett, mint az, hogy egy A-listás világsztár elnyomja a szereplőt, na meg a pénz miatt is.
Volt olyan is, amikor mellékszereplőket "versenyeztettek", így volt ez, amikor Dale Robertson udvarolt pár epizód erejéig Miss Ellie-nek, de a színész később eltűnt, így az 5. évadban az is eldőlt, hogy Clayton lesz Ellie párja.
A 12 részt levetítették jelenetenként, és mindig tartogattak egy kis cliffhangert, amivel felvezették az évadzáró nagy cliffhangert, tehát tudatosan építették a sorozatot.
Majd az évad forgatása később úgy alakult, hogy 7 nap előkészítés, 7 nap forgatás...azaz a forgatókönyvet megírták, azt vették fel és rendezték a köv. héten. A rendezők 2-6 epizódot kaptak egy évadban, de többen csak 1-et, amiért a pénzt is megkapták, tehát a költségvetés következetesen lett kialakítva.
A producer és a gazdasági vezető megbeszélték a költségvetést, 1 epizódot kb. 1 millió dollárból kellett kihozni. A felvétel előtt egyeztették a frizurát, a ruhát, a kellékeket, hátteret. A munka technikailag, pszichésen és üzletpolitikailag is teljesen meg volt szervezve. Ha egyszer egy jelenetet felvettek (általában kétféle állásból), akkor azon már nem módosítottak.
Ugyan a 7 napos forgatásnál sosem tudták előre, hogy meddig jutnak el, de feszített volt a tempó, és az epizódoknak mindig volt címe, de azokat csak később adták le, az íróknak volt inkább egy referencia pont.
Sok jelenetet Los Angelesben vettek fel, de ha a szituáció megkívánta, akkor visszatértek SF-ba, ilyen jelenet volt, amikor Samantha és Mickey balesetet szenvedtek.
Az éttermi jeleneteket is inkább Los Angelesben vették fel, az olajvállalkozók klubja is a filmstúdió egyik emeletén volt, Patricia háza is LA-ben, és nem Dallasban.
A színészek epizódonként kapták meg a gázsijukat, általában 5000-100000 dollár között mozgott. Tehát ha felvették a jelenetet, akkor már nem módosítottak a történeten, és a színész is ki lett fizetve.
Az új évad általában szeptember végén, októberben vagy november elején indult a TV-ben (eredeti vetítés), és a szezon májusban ért véget. Az még elképzelhető, hogy a szezon későbbi részeit ősszel vették fel (amikor az első részeket leadták a nagyközönségnek), ugyanakkor mivel az 1 hét előkészülés - 1 hét forgatás menetén haladtak, ezért igyekeztek minél előbb befejezni az epizódok legyártását, hiszen hónapokkal előrébb kellett tartaniuk, nem kockázhattak olyat, hogy egy májusban bemutatásra kerülő epizódot majd csak márciusban forgatnak le. Amúgy minden forgatással végezniük kellett március végére.
Az sem lehetett, hogy egy színészt leszerződtettek és mondjuk a történet szerint hosszabb időre, majd menetközben megváltak tőle...tehát a Parmelee-t alakító színésszel sem tehették meg, hogy beetetik, miszerint ő lesz Jock (eleve volt egy forgatókönyv, ami alapján forgattak), majd megválnak tőle, mondván meggondolták magukat.
Mellesleg a Parmelee történet lezárásának TV-s bemutatása decemberi hónapban történt, ami azt jelenti, hogy legkésőbb ősz elején le kellett zárniuk az ezzel kapcsolatos forgatást. Mivel szeptember végén indult az évad a TV-ben (Bobby feltámadása), és Parmelee október 10-én közölte Ellie-vel, hogy ő lenne Jock, így azokat a részeket bőven nyáron vették fel, a folytatást pedig nyár végén vagy legkésőbb ősz elején, ugyanis nem maradhattak lemaradásban a forgatással a TV-vetítés előtt. Parmelee egyébként az évad 13. részében távozott, ami azt jelenti, hogy pont a 12. rész után, amit még aug. végén vettek fel. Hogyan kérhették a nép véleményét október és december között (ha lett volna egyáltalán ilyen, de mint Fruzsi is írta, nem a nyúl vitte a puskát), ha Parmelee sztoriját legkésőbb szeptember elején le kellett zárniuk a forgatással? Olyan nem lehetett, hogy decemberben járunk, a jónép Clayton-t akarja, és nem Jockot, akkor most van egy hetünk arra, hogy minden borul, írunk újabb forgatókönyvet, a színésznek odaadjuk az utolsó gázsiját és legyen az egész egy ál-Jock történet.
Bobby zuhanyozós jelenetét amúgy 2 héttel a szezonzáró epizód bemutatása előtt tették be, utólag persze, de ott volt egy helyzeti előny, miszerint emiatt nem kellett volna átírni az évadot, hanem csak egy bevágást kellett odailleszteni. Még maga Victoria P. sem tudta, hogy miért fog meglepődni...
Mellesleg az már májusban kiderült, hogy Bobby visszatér, így amikor a köv. évadot forgatták június közepe és aug. közepe között, akkor tiszta sor volt, hogy Parmelee történeteit is úgy kellett írni, hogy Bobby már visszatért. És itt a válasz arra is, hogy miért tudták Dack Rambot kivenni a főcímből, ugyanis vele is még nyáron forgattak, később már csak akkor, amikor visszatért 2 rész erejéig, és ősz elején, az évad leadása előtt eldőlt, hogy tőle megválnak.


51265. Kfruzsina (2021-02-22 10:59.31) aaaaa - (válasz Americanlife 51263. hozzászólására)
Köszönöm szépen a részletese, elemzést, tájékoztatást ez ügyben, nem is az volt a szándékom, hogy megkérdőjelezzem a hitelességét, annak amit írsz, mert tudom, hogy Dallas terén nagy szaktekintély vagy, szerintem országos szinten sincs, aki nálad többet tudjon, rengeteget foglalkoztál, utánaolvastál a témának, ezért le a kalappal.
Csak mivel a Klinikánál is, mint, ahogy írtad korábban is, nem mindegy a forrás, akár külföldi fórumokon sem, ezért soha ne lehet tudni, de egy rajongói honlap mindig a leghitelesebb.

Meg érthető is a magyarázat, nyilván bármelyik sorozatnál, nemcsak a Dallasnál úgy van, hogy 20-25 részt, egy évadnyi anyagot legalább leforgatnak előre és abba nincs beleszólás.
Valóban nem úgy van, hogy az évad közepén valami nem tetszik a közönségnek és akkor átírjuk.
A közönség valóban lehet egy húzóerő, mert nyilván belőlük él az összes sorozat, TV társaság, ha valamit nem néznek az megbukik, de azért azt nem szabad engedni sehol sem,. hogy a nyúl vigye a puskát, magyarul a nézők írják a forgatókönyvet.
Bobbynál mondjuk azért volt más, mert a rendezők, producerek is rájöttek a nézők nélkül is, hogy Bobby nélkül nem megy úgy a szekér, nagy űrt hagyott maga után, így engedtek a nézői nyomásnak.
De igen, logikus, hogy két feltámadás sok lett volna, Bobby után is sokan elfordultak a Dallastól.
De mivel, ahogy írod az utolsó percig nem volt biztos, hogy Bobby visszatér, így már gondolom az ál-Jockot játszó színésszel is több részre leszerződtek, így gondolom az is követelte volna a jussát vagy pert indított volna szerződésszegésért, ha azt mondják neki, hogy hoppá, visszatér Bobby, te mehetsz. Meg igen, valamivel az üres lyukat, a hézagokat is ki kellett tölteni.


51264. Kfruzsina (2021-02-22 10:32.18) aaaaa - (válasz Americanlife 51252. hozzászólására)
Mi is sokféle angolkönyvből tanultunk általánostól gimi végéig és ez volt a baj, meg sok angoltanár is váltotta egymást, így nem lehet normálisan nyelvet tanulni. Mire megszokta az ember az egyiknek a stílusát, már jött a másik, aki általában gyengébb volt mint az előző.
Igen valóban volt egy könyv, amiben benne voltak a szóbeli témakörök, szituációs feladatok, sőt a végén még a magnós kérdések is, mert az azt hiszem a szóbelihez volt kapcsolva. De ugye ezt a gimiben normál órán nem, vettünk teljesen más szöveget, meg folyamatosan az igeidőket nem tudom hányféle értelmezésben, de volt olyan tanárunk, lehet, hogy ezt már itt mondtam, hogy csak magyarul beszélgettünk minden órán, az angolkönyvet ki se nyitottunk, na így az ember, hogy készüljön nyelvvizsgára.
Tehát sajnos muszáj volt a magántanár, ott döbbentem rá, hogy hiába voltam én 5-ös angolból mindig, köszönőviszonyban nem volt a tudásom, azzal, amit a nyelvvizsgán kérnek.
Érdekes én nem voltam tagozatos mégis heti 5 órában tanultam az angolt, a második nyelvet, ami nálam a francia volt, pedig heti háromban, ez azt hiszem negyedikre (12.-re) csökkent le heti 4 órára, a második nyelv meg heti 2-re.
Aki tagozatos volt, az heti hét vagy nyolc órában tanulta az angolt. De még így is kevésnek érezték, meg panaszkodtak, hogy ott sem jó a tanár, tehát ott is sok mindenkinek magántanárral lett meg a nyelvvizsgája.
Lehet amúgy heti órában is tanulni a nyelvet, nincs ezzel semmi gond, ha normális tanár, de abból általában kevesebb volt.
Azt meg egyszerűen fizikai képtelenségnek tartottam, hogy valaki két nyelvvizsgával rendelkezzen negyedik év végére. Mellé ott a többi tantárgy, olyanok is amivel mondjuk nem akarsz humánosként mit kezdeni, mint fizika, kémia, megkövetelték abból is az anyagot, de reálosként is kellett a magyar meg a töri. A ha felvételizni akarsz tovább, akkor meg valahogy nem elég, hogy bizonyos jeggyel letudod a nem szeretem tárgyakat, mondjuk 2-sel vagy 3-sal, nem a továbbtanuláshoz kell ehhez is a 4-gyes vagy az 5-ös átlag.
De emellett egy nap csak 24 órából áll és mellé meg nem akarsz mindig tanulni, mert a középiskola a bulikról, a barátokról, meg az első szerelemről is kell(ene), hogy szóljon.
Tehát sose értettem, hogy hogy van az, hogy valakinek ez mind megvan, kitűnő vagy majdnem kitűnő átlag, két nyelvvizsga és mellé még éli is a maga kis életét, bulikkal, barátokkal, szerelemmel.
A mi sulinkban is volt pár ilyen "eminens" tanuló, de kevés, a város elitebb gimnáziumaiban ez megszokott volt, legalább egy osztály fele ilyenekből.
Nem tudom, hogy ezek ezt hogy tudták kivitelezni, kíváncsi lettem volna, de tegyük hozzá, és ezt minden lenézés nélkül mondom, oda nem a portás meg a takarítónő gyerekei jártak, hanem orvosok, jogászok, dúsgazdag vállalkozók gyerekei, közülük kerültek ki, ezek a kis "eminensek".

Doktori képzés, ez sajnos így van akkor egyetértünk. Igen akkoriban annyi volt az alapbérük, 90-100 ezer forint nem volt rossz kezdőként, főleg ezek a városi elit gyerekei közül kerültek ki, tehát a phd. ideje alatt még otthon laktak a szülőknél, vagy ha nem, akkor olyan rétegből kerültek ki, hogy már az egyetem alatt vettek nekik a szülők lakást. Így nem volt rossz az a pénz.
Ezért is voltak akkora mellények. És jól mondod, voltak olyanok akikre a tanár a gyakorlat tartását sem bízta rá, nemhogy az előadást, az tényleg csak a táblát törölte, vagy a tanár cuccait hordta, vagy valami tudományos publikáción elszöszmötölt három évig.
De utána én is tudtam olyat, hogy megírta és megvédte a phd-ját és nem maradt a tanszéken, mert a profok nem hagyták. Akkor már a riválist látták bennük, ők meg azt hitték örök életűek lesznek.
Nem egy, azóta sajnos már elhalálozott prof. 60-70 évesen is ott volt az egyetemen és esze ágában nem volt, hogy nyugdíjba menjen, pedig sokszor a tanítási módszerei is elavultak voltak. Nos az ilyen mellett nem rúghatott labdába a frissen végzett phd-s.
Utána meg kormányhivatalokba, vagy máshová hiába ment, nem szívesen vették fel, azért mert a gyakorlatban semmit nem ért az ő tudományos munkája, amivel el szöszmötölt három évig, ráadásul még többet is kellett neki fizetni, mert a tudományos fokozattal egy fizetési sávval magasabba esett mint a normál felsőfokú sáv.
De nem is bántam sokszor, amekkora arcuk volt, meg, ahogy lenéztek mindenkit, valahol megérdemelték. Persze voltak normálisak is, segítőkészek is, ahogy írod, de ez volt a RITKÁBB eset, mondhatni nálunk fehér holló volt az ilyen.
A magázódás az meg valóban gáz volt, ráadásul az utcán, meg a nem köszönés is.
Mondjuk mi nagyon kevés tanárt tegeztünk, azt is inkább egyetem után, a fiatalabbakat.

A kémia persze, hogy nem könnyű, ezt egy szóval nem mondtam én az alappal is szenvedtem sokszor, de akik jó reálosok voltak, azt mondták könnyebb mint a fizika, átláthatóbb a rendszere, ezt nem egy, nem két ember mondta, hogy inkább azt válasszák, ha orvosi vagy valami reál szakról volt szó, ahol választani lehetett a tárgyból.
Mondjuk nekem távoli gondolatom sem volt, hogy ebből írjak, nálam maradt a magyar-töri központi.
Ott szerintem a magyar volt könnyebb, bár kinek hogy. A töriben túl sok volt az évszám, az év hónap, napra pontos tudása, ez is olyan magolásos rendszer, meg volt vaktérkép is.

Én is ismertem olyat, a volt szomszédunk, illetve a szüleim szomszédja, hogy orvos házaspár volt, egy szem fiúgyermekkel. Ráadásul apuka olyan orvosi családból származott, ahol a dédnagyapáig visszamenőleg mindenki orvos volt, ezért a fiú előtt nem is volt más pálya, csak, hogy orvos lesz.
Ezért a legmenőbb gimnáziumba járt a városban, biológia tagozatra, ahonnan kikerültek az orvosok, akkor is, meg még most is, bár már erősen megkopott a híre.
Fel is vették elsőre az orvosira és állítólag harmadéven bukott ki, onnan sehogy se tovább. (Bár mondjuk hallottam olyat verziót is, hogy három évig járta az elsőt, ők ezt persze természetesen cáfolták). Abból a vizsgából kivette a dékáni, rektori, mindenféle méltányosságit, de sehogysem ment át, végül magától hagyta abba, vagy emiatt eltanácsolták nem tudom.
Aztán közgazdász egyetemet végzett, majd évekkel később ott is ledoktorált, hogy mégiscsak, egy ilyen családban valahol presztízs kérdése is.
De ez érdekes volt, pedig az apja elismert orvos volt a városban, több szakvizsgával osztályvezető főorvos, nem igaz, hogy nem lettek volna meg a kapcsolatai, meg mégsem.
Vagy a srác annyira nem akart orvos lenni, hogy ellenállt, nem tudom, annyira nem ismertem erről az oldaláról, mivel tíz évvel idősebb nálam.
de mint mondtam van ilyen, de ritka, kb. 10% az ilyen háttérrel rendelkezőknél.


51263. Americanlife (2021-02-21 22:49.03) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51262. hozzászólására)
Igen, elég sok volt az egybeesés, ezt nem is kétlem. Bár eltörhet valakinek ugyanott az egyik testrésze, mint egy másik embernek is. A hazugságvizsgálatot sem 100%. Jól írod, a DNS lett volna a megoldás, hiszen amikor Johnny apasági pere ment, akkor JR-nál is DNS/vérvizsgálatot csináltak, a 70-es években a HLA vizsgálatok, a 80-as években a RFLP technológia terjedtek el, amelyekkel 99.99%-ban meg lehetett határozni a genetikai állományt. De erős a gyanúm, hogy ezt pont azért nem lépték meg, mert akkor ezzel el is dőlt volna a történet.
Ami a másik, hogy a hang, egyes berögzülések, szokások, mozdulatok nem változnak a plasztikai műtétek során sem, és egyébként egy családtagot mindenki felismerne, akármennyire megváltozik.

Igen, az ultimatedallason olvastam, ha Bobby nem tér vissza, akkor Jock fog helyette, ennek ott a bizonyítéka, hogy már az álomévadban is elkezdték a sztorit, de akkor Ben-nek hívták a pasit (nyilván a folytatásban egy ébredés után nem adhatták neki ugyanazt a nevet). Úgy érezték, túl nagy az űr, amit Bobby hagyott maga után, és kell egy karakteres férfi szereplő, Jock pedig pont ilyen volt (a plasztikával meg lehetett volna magyarázni, hogy külsőleg miért más a karakter). Időközben, az utolsó résznél úgy alakították a történeteket, hogy ne legyen minden elsütve, mert akkor már tárgyalások folytak Duffy-val, miszerint visszatér. Ezért volt az, hogy a zuhanyozós jelenetnél csak utólag tették be Bobby-t, és ezért volt az is, hogy Ellie még nem abban a részben fedezte fel Jock tárgyait az intézőnél. Aztán Bobby visszatért, így még egy feltámadást nem kockáztattak volna, igaz, a Parmelee sztorit is mellőzhették volna, de úgy érezték, hátha izgalomban tartja a nézőket.
Clayton megsajnálása időben sem stimmelne, hiszen már több éve volt házasságban Ellie-vel.
De ami a leglogikusabb technikai magyarázat, miszerint Jock nem térhetett vissza, az a forgatási menetrend volt. Azt kell tudni, hogy általában véve az évad első pár részét nem sokkal az előző évad utolsó részeinek leadása után forgatták. Itt még lehetett volna módosítani, amin akarnak. Így került Bobby vissza a zuhanyozós jelenet után is, mert akkorra már biztos volt, hogy Duffy is akarja. Na most Ellie Parmelee-t az évad 4. részében fedezte fel, aztán tartottak egy kis forgatási szünetet (úgymond elmentek nyaralni). Mikor visszatértek, akkor az évad fennmaradó részeit, ez általában 20-25 rész volt, szintén előre leforgatták, de akkor már egy adott forgatókönyv szerint és az évadot teljesen lezárva. Ezért volt az, hogy általában a szezon végére hagyták a legizgalmasabb, legsűrűbb történéseket. Ott már nem változtattak, hiszen egy forgatásnak nagyon szigorú menetrendje és költségvetése van...azt nem csinálhatták, hogy eszükbe jut valami csavar, és akkor borul minden...a másik, ami logikus: az évad teljes leforgatása után adták le a teljes évadot premierben, hetente pénteki napon...na most eleve a nézők már olyan verziót kaptak, amin változtatni sem lehetett volna. Ez nem úgy ment, hogy leadják az évadot a nagyközönségnek, eljutnak a feléig, figyelik a nézők reakcióját, és akkor megállnak a forgatással, majd a nézők szája íze szerint majd úgy folytatják, ahogy nekik tetszik. Pláne a nézők véleményére nem igazán adtak, egy eset volt a kivétel, Bobby visszatérése, de ott a stáb is várta őt, és mivel évadváltásnál történt, ezért technikailag kivitelezhető volt, hiszen csak egy pár másodperces jelenetre tették be, és utolsó filmkockának, ezzel nem borult a forgatási rend sem.
Csak hogy egy példával leírjam. Pl. a 236. rész, ahol kiderül, hogy Parmelee csaló, leadják 87 márciusában. Aztán nézik a közönség reakcióját menetközben és majd februárban úgy döntenek, hogy szegény Clayton miatt, mert hát a nézők mocorognak, amit előre felvettünk sztorikat, akkor most csináljunk egy nagy csavart és Parmelee ne legyen Jock...ilyet nem lehetett, se időben, semmilyen értelemben nem fért volna bele. Amikor már premierben adták a friss évadot, nem forgattak. Pláne akkor az évad többi folytatásos epizódját is át kellett volna írni, külön történetek, karakterek, dialógusok, helyszínek, költségvetés. Gondolod tudtak így rögtönözni, hogy megállnak és mindent újragyártanak? A megrendelő picsán rúgta volna őket, hogy a kész anyagon a leadásnál szórakoznak, és módosítják...
Nem tudom másképp leírni, pedig elég egyértelmű. A forgatás általában 3-4 hónappal korábban történt, és nem úgy, hogy na ma leadjuk a 112. részt, és a 113. részt 1 hét alatt leforgatjuk, hátha még módosítani is tudunk a nézők kénye-kedve szerint.
Pláne az évad jeleneteit sem egymás után forgatták le, hanem helyszín-színészek függvényében, de ha egy évaddal elkészültek, megvágták, akkor azon többet nem módosítottak, hanem mehetett premierben a jónépnek.
Amúgy ha nem hiszitek, utána tudtok olvasni, viszont a Dallasnak nagyon szigorú forgatási menetrendje volt, mert sok pénz is állt benne, és nem tehették meg a variálást, főleg egy kész évadnál, ahol az epizódokat hetente adták le. a színészeket se ráncigálhatták volna, hogy na gyorsan tanuld meg 1 nap alatt a szöveget, elmegyünk Dallas-ba, felvesszük a jeleneteket, és 3 nap múlva a nagyközönség is látja. Még egy napi sorozatnál is 3-4 hónappal előtte veszik fel az epizódokat, és nem akkor variálnak vele, amikor a nézőknek leadják.
Olyan esetleg volt, hogy az évad végén tudtak még variálni, mert a megrendelő további 2 részt akart, de azt sem az utolsó pillanatban és a sorozat leadásánál tették...minden csatornának megvan a műsorrendje hónapokkal előre, ez nem kívánságműsor, hogy akkor 2 rész még kellene, mert jobban illik a SF-tűz zárásnak, mint Mickey és Samantha balesete. Olyan apróságokat már csak ne is feledjünk el, hogy a smink, frizura, ruha is folytonos kellett legyen egyes jelenetek között. Nyilván évadkezdésre sok nő frizurája megváltozott, de ez az újítás része volt, és időben is meg tudták oldani.
A dramaturgiai részét pláne nem akarom ismételni, Donna Reed csere, Bobby feltámadása, Jim Davis IRL halála, Clayton megsajnálása vagy sem, mert ezek is szerepet játszottak, de technikai döntések voltak elsősorban, bár erősen figyelembe vették a forgatásnál azt is, hogy egy újabb főszereplőt sem lecserélni, sem feltámasztani nem fognak még egyszer. Pamela is azért tűnt el, mert a karakterét és a színésznőt is tartalékolni akarták bármilyen eshetőségre...mellesleg a szezon végén Pamela balesetet szenvedett, ennek ellenére VP-tól nem akartak megválni, aki azt mondta, mindegy mi a történet, nem neki kell megoldania. Pedig úgy tervezték, hogy Pamela marad, a magasabb gázsit is megkapta volna a színésznő, mégis át kellett írni, igaz, elég borzalmasan oldották meg. De mivel a forgatásnak el kellett kezdődnie, ezért VP nélkül forgattak, és a főcímbe se tették be, csak múmiaként láthattunk valakit (más színésznő játszotta).
Azt hiszem, ennél részletesebben és logikusabban nem tudom leírni, ezt meg lehet érteni.


51262. Kfruzsina (2021-02-21 22:01.28) aaaaa - (válasz Americanlife 51254. hozzászólására)
Még hajmeresztőbb dolgok is voltak az Ál-Jocknál, valami röntgen felvételt is mutattak, hogy ugyanott volt bordatörése, ahol Jocknak, még az orvos is azt állította, hogy ő Jock Ewing. Igen állítólag hiába plasztikázzák át a hang megmarad és bizonyos szokások, vagy amit mondtam anyajegyek a testén.
Meg DNS vizsgálattal nem lehetett volna eldönteni, hogy ő Jock e vagy sem?

Érdekes amúgy, hogy amikor Magyarországon először ment ez a Jock sztori, én is olvastam ilyet, amit Gaborovics írt lentebb, hogy eredetileg Wes Parmelee Jock lett volna, csak a közönség megsajnálta Claytont, azért nem lett végül.
Itthon ez a verzió terjed el magyarázatként, de elég hihető is volt, mert nagyon sokáig minden jel arra utalt , hogy Wes Parmelee Jock.
Te ezt az Ultimedia Dallason olvastad, hogy Jock csak akkor tért volna vissza, ha Bobby halott marad?
Félre ne értsd, nem kételkedni akarok a tudásodban, csak itthon akkoriban terjed egy ilyen verzió is.
Hogy hol volt ez leírva, már nem emlékszem, nagyon régen volt 1995-ben, de ezek szerint más is olvasta.


51261. Kfruzsina (2021-02-21 21:50.01) aaaaa - (válasz Americanlife 51250. hozzászólására)
Klinika: Majd meg fogom kérdezni a fórumon, nem tud e valaki hivatalos német oldalt, kizárt dolog, hogy ne legyen.
A Klinikát 1988-ban kezdték el vetíteni nálunk a wiki szerint (bár én '87-re emlékszem), akkor még volt hétfői adásszünet, 1989. január 1-jével ez megszűnt. Nálunk a tanárok nem csináltak ebből ügyet, hogy ki mit néz, sőt az óvodában sem, pedig egyszer említettem, az egyik óvónőnek, nem tudtam, hogy nem szabad, csak annyit mondott, kedvesen: " Neked akkor már ágyban lenne a helyed! " Aztán tovább folytattam, hogy az aktuális részben mi történt Udóval, nem szólt semmit, csak mosolygott. De érdekes, anyunak, se hozta fel, hogy hogy engedik, hogy a hatéves gyerekük Klinikát nézzen.
A suliban meg már nagyobbak voltunk, úgyis tudták, hogy nézi mindenki. A Dallasnál meg emlékszem, volt alsóban környezetismeret óránk, ahol a többi országról beszélgettünk, ugye ez a későbbi földrajz elődje volt, ott felhozta a tanár vagy bocs, tanító, még ugye alsósok voltunk, hogy Amerikában Farm gazdaságok vannak, sok állattal, úgy mint ahogy a Dallasban is látjátok, tehát tudta, hogy nézzük, de semmi megvetés nem volt.
Később, amikor már egyházi iskolába jártam, mint már említettem, ott volt kiakadva az egyik pap a Dallasra, hogy miért nézzük, hogy semmi erkölcs nincs benne, meg a sátán műve az ilyen sorozat, meg tatata. De egy egyházi sulitól mit várunk? Mondjuk mivel a tanárok nagy része világi volt, a hittant tanították papok, meg az éneket egy nyugdíjas apáca, a világi tanárok se szóltak semmit ki milyen műsort néz, pedig utána már a Dallasnál durvább dolgok is voltak, horror meg mondjuk úgy felnőtt filmek. Mert attól, hogy valaki egyházi iskolába jár, még nem azt jelenti, hogy szent életet is él. Volt egy pár ember, aki otthonról is nagyon vallásos, mondhatni bigott családból jött, de a többségre nem ez volt a jellemző. A tanárok sem mindig éltek makulátlan életet, az egyik tanárnőnknek a férje mellett szeretője is volt, már tudta az egész iskola. Később elvált, utána nem sokkal elment a suliból tanítani, nem tudni ezért e vagy más miatt.

Udónál szerintem csak pletyka volt, hogy meleg, most utánanéztem, jelenleg is boldog párkapcsolatban él, egy nővel, úgy hívják Gloria Krass, vagy lehet biszex. Aki ilyen jóképű pasi, sajnos, könnyen híresztelnek la ezt azt.
A sziklaomlásos valóban erős epizód volt és sok mindent bele is tettek abba a 45 percbe, Kathie halála, Christa megtudja gyereket vár, elmegy kirándulni Vollmerssel, rájuk zuhan a szikla, a bántalmazott fiú megöli az apját, jó rész volt, mondhatni az egyik legjobb. Az erőszakos részben elkapták a tettest végül, úgy emlékszem, abban a részben ment tönkre végérvényesen Udó és Katherina házassága, én inkább erre emlékszem jobban. Katherina kidobta Udót, mert egy könnyűvérű ex-teniszező szőke nő kavart, Ursulának hívták. Együtt is aludtak, Katherina rajtakapta őket és ez volt az utolsó csepp a pohárban. Udó ekkor visszaköltözött az apjáékhoz, a következő részben szerelmet vallott Claudiának.
Mondjuk nem ítéltem el Udót, Katherina csúnyán bánt vele, folyton ügyelt vagy konferenciára járt, a közös nyaralásukat is lemondta egy New Yorki konferencia kedvéért, aztán meg elvetette a közös gyereküket. Ez már sok volt Udónak, nem csoda, ha más nőnél kötött ki. De a szőke nőbe nem volt szerelmes, csak alkalmit akart tőle. A nő később Vollter doktor felesége lett.
Igen a Klinikában a 2- 3.évad volt nagyon erős, ezek voltak a kedvenc részeim. A 2. évad Udó és Katherina házasságának válsága körül forgott, a harmadik évadban Brinkmannék házassága került veszélybe. Ezek a magyar tagolás szerinti évadok.
A 4. évadtól kezdve indult el a hanyatlás, de Margot nővér még a harmadik évad végén volt, azért volt az jó rész. Ekkor tért amúgy haza Udó Afrikából és Katherina ismét megkörnyékezte.
Amikor Christa Konstanzban volt, Michaelis asszony már javában Brinkmannéknál volt, a második évadban érkezett.
De akkor sem lett volna szabad így beszólnia neki. Christa valóban elhanyagolta a gyereket, de Michaelis asszonynak ehhez semmi köze, hogy szóvá tegye, sokszor a ház úrnőjének képzelte magát, a valóságban már mindenki kipenderítette volna őt, mint macskát sz@rni.

Boldog Család: Tami már a vége felé nem volt szimpatikus, pasizott, cigizett, egyszer meg is szökött valami fiúval, tipikus lázadó tini lett. Már a vége felé én se néztem minden részt, de Maria halála nagyon megrázott, talán nem így kellett volna végződnie.
Itt is szegény Tamival csesztek ki. Az igazi szülei autóbalesetben haltak meg, az anyja volt Mariának valami rokona, így vették magukhoz, erre a nevelőanyját is elvesztette. Az utolsó részekben már csak gyászolta Mariát. Azért nagyon ragaszkodott hozzá, még ha néha Maria szigorú is volt, de igazából ugye ez a neveléshez hozzátartozik.

A Guldenburgoknál arra emlékszem még, hogy ennek a Carina Di Angelinek volt egy fia az öreg Guldenburgtól, szintén Martinnak hívták mint az öreget, de az elején még kicsi volt. Egyszer majdnem meghalt, de aztán megoperálták a szívével. Később mi lett vele?


51260. Americanlife (2021-02-21 19:37.06) aaaaa - (válasz Quantumleap 51257. hozzászólására)
Engem ez a történet sosem kötött le, az öregembert valóban Torres-nek hívták, és valami miatt nagyon utálta a Guldenburgokat. Azt sem tudom, hogyan kapcsolódott Herthához, tán az unokatestvére volt? És hogy miért kellett, hogy elvileg részesedjen az örökségből? Valami olyasmi volt, hogy megegyeztek, és Nane sem ment maradt Clauidóval, mert a srácnak már a tábornok lányát elígérték, és Nane helye sem Brazíliában volt. Ha esetleg újranézed, akkor várjuk a részleteket.


51259. Americanlife (2021-02-21 19:34.29) aaaaa - (válasz Quantumleap 51258. hozzászólására)
Igazság szerint a második évad (DVD-én harmadik) amolyan vegyes felállással indult. Voltak egy epizód=1 történet szálak, pl. Lucy anyja felbukkan és az epizód végére ki is békülnek. Val és Gary második házassága szintén egy epizódba fért bele. Az elveszett gyermek című epizód végén a kissrác, akire Bobby vigyáz, szintén elbúcsúzik.
Vagy amikor Ellie megmenti a ranch-ot, ott is lezárták a történetet egy rész alatt.
Viszont voltak duplarészes epizódok, a Mi törtét a kis John-nal? és a Mastectomy (Ellie műtéte) ide tartozott, itt 2 epizód alatt pipálták ki a történetet. Bár nem dupla epizódos, de Jenna is két részre tért vissza.
És voltak olyan epizódok, melyek alapvetően egy történetet mutattak be, de azzal elindult egy újabb szál is, amit később folytatni tudtak. A lassú méreg, amikor kiderül a neurofibromatosis, és ezáltal Pamela és a kis Johnny sorsa is megpecsételődhet. A galambvadászat szintén ilyen volt, a történetet akkor lezárták, viszont kiderült egy titok, ami felvezetés volt Ellie műtétjéhez (pont akkor derült ki Amanda, amikor Ellie is megbetegedett). A rodeó szintén egy epizód alatt lezajlott, de Samantha és Dusty szerelme tovább folytatódott.
Vagy a Kristin s affair című epizód, ahol JR és Kristin kapcsolata elindul, ugyanakkor ez később jelentősen befolyásolja az egész évadot. Ez azt jelentette, hogy ugyan voltak még egyből lezárt történetek is, de már a folytatásra is alapoztak, gyakorlatilag az egész évadot felépítették úgy, hogy kerek, lezárt legyen. Az apasági per című rész pedig még az előző évadból húzódott át, de Jock perét is korábban felvezette, amikor hullát találtak SF-ban. Nem mertek minden történetet egyből elsütni, és ez így volt jó, későbbre tudtak izgalmakat tartogatni.



51258. Quantumleap (2021-02-21 18:13.35) aaaaa - (válasz Americanlife 51254. hozzászólására)
Igen, például alapvetően a Galambvadászat is egy "egy epizód-egy sztori"-felépítésű rész volt, viszont abban hallottunk először Amandáról, Jock elmesélte JR-nak, amikor meglőve feküdt, mert kalkulált avval, hogy esetleg nem éli túl.


51257. Quantumleap (2021-02-21 18:04.38) aaaaa - (válasz Americanlife 51244. hozzászólására)
Annyira nem emlékszem, volt egy öreg rokon, akit Frederico Torresnek hívtak, de Friedrich von Guldenburg néven is ismert volt. Nincs már meg, hogy pontosan ki is volt ő. Bár vacillálok egy újranézésen.


elejére ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... végére

Kapcsolódó fórumok

VéleményekAmericanlife, 2024-11-23 22:1552816 hsz
Szereplők kilépése,visszatéréseAmericanlife, 2023-08-22 00:04405 hsz
Melyik a legjobb jelenet?Lifeisamovie, 2023-06-06 15:236 hsz
Kedvenc szereplődOpticum, 2020-12-12 09:16281 hsz
KérdésekQuantumleap, 2019-09-07 20:161553 hsz
A Dallas sorozatok openingjei és endingjeiTündérke:-), 2019-03-21 10:5645 hsz
A Legjobb beszólásokDanyi, 2019-03-14 21:50316 hsz
Ki a leghelyesebb?Viola Bulldog, 2015-01-15 11:4337 hsz
Epizód összefoglalókCsanandri, 2013-04-08 19:05380 hsz
Spoilerek-csak kíváncsiaknakDasztifárló, 2012-09-03 15:21238 hsz

Összes Dallas fórum (18 db)
 
 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk