Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2025-01-16
Csak lélegezz
Farkasember
Határtalanul
Szerethető
Véletlenül írtam egy könyvet

2025-01-09
Családi terápia
Egy csiga emlékiratai
Gengszterzsaruk: Pantera

2025-01-02
Bekövet a halál
Maria
Miénk lesz a holnap
Nosferatu
Vilma és a férfiak
Woodwalkers

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Karácsony a Carbell családnál
- Izaura TV, 09:00
Halálos vétek
- Paramount Network, 09:30
Stepfordi feleségek
- Moziverzum, 09:30
Rocky 2.
- Cinemax, 10:05
Két apának mennyi a fele?
- Film Mánia, 10:10

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
John Lasseter (68)
Oliver Platt (65)
Rachael Harris (57)
Ralph Moeller (66)
Anthony Andrews (77)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Mit hallgatsz most?
Dolgok, amik nagyon idegesítenek
Rock zene
Jellemző mondat, esetleg rövid párbeszéd - melyik filmben hangzott el?
Donald Trump - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Insidious: A vörös ajtó aaaaa
Logan Marshall-Green aaaaa

 

Fórum - Dallas (sorozat) - Vélemények (48. oldal)

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

elejére ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... végére
51419. Americanlife (2021-03-17 18:57.37) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51416. hozzászólására)
Az a gyanúm, hogy a Dinasztiának nem lett volna akkora sikere, csak abban az esetben, ha a Dallas előtt kezdik vetíteni. Mo-on valahogy nem nézték volna jó szemmel, hogy női főhős kavarja a szálakat, aki dúsgazdag, és mondjuk a brosstűje is drágább, mint más havi fizetése. Azért ez a világ nagyon távol állt a magyaroktól, és szerintem inkább ellenszenvet váltott volna ki. A meleg szál külön egy rizikó lett volna, mert azért a rendszerváltás körül a TV-ben még nem adtak ilyen témájú adásokat, vagy ha igen, akkor is csak érintőlegesen. Biztos, hogy a Dallas-szal is állandóan összehasonlították volna, önkéntelenül, mert azért voltak közös vonások. A szétszabdalás sem megoldás, mert elfelejtik a korábbi történéseket, vagy már nem akarják újra felvenni a fonalat. A Dallas sikere alatt értelemszerű, hogy felesleges lett volna...a lejtmenet szakaszában pedig úgy gondolták volna a nézők, hogy még egy (hasonló) maratoni sorozattal nem akarnak megküzdeni, hiszen most már a Dallast is csak szolidaritásból akarják végignézni (vagy pont abbahagyták), és a megszokott, kevésbé érdekes még mindig jobb, mint az új, de ismeretlen. A többi sorozatnál az évadok szerinti leadás szerintem nem volt zavaró tényező, de egy több mint 200 részesnél már az lett volna. Alexis-t sem kellett félteni, mert tudta kavarni a kártyákat, ugyanakkor mindig egyenlítettek nála.
A TV3 szerintem még egy darabig volt, hátha valaki meg tudja mondani innen. A Dinasztiát emlékeim szerint délután vagy késő éjjel adták (ismétlés?), valahogy az időpont sem volt ideális, mert emlékszem, hogy vagy suliban voltam, az éjjeli adást megnéztem, mert sokáig fenn tudtam maradni, de össze-vissza adták, így minden részt én sem tudtam nyomon követni.
Mintha naponta ment volna, de egy héten biztosan többször, mert viszonylag gyorsan lement a 6 évad. Azt se értem, elvileg minden ilyen sorozatnál kikötés volt, hogy az egész szériát vegyék meg, és azért is érdekes, mert nem tudok róla, hogy más csatornán esetleg leadták volna a maradék 3 évadot (még ha meg is vették a teljes sorozatot).
Annyira nem írtak erről, a TV3 sem az a csatorna volt, amelyik minden háztartásban ment volna, és a Dinasztia sem kapott akkora promóciót, nem írtak róla az újságokban, amivel felhívták volna a figyelmet arra, hogy ez a sorozat bizony olykor megszorongatta a Dallas-t is.

A török sorozat nem hangzik rosszul, bár elég sok klisét tartalmaz, és mint olvasom, az erőszakra, a bosszúra épül, ami nem rossz alap, de ha már átmegy öldöklésbe, akkor az ember ki tud égni belőle. Arra lettem volna kíváncsi, mennyire volt vontatott, vagy inkább pörgött és minden epizódot valami izgalommal zártak?
Ezel történetét, miszerint valóban meghalt-e vagy sem, hogyan hagyták nyitva? És azért, mert esetleg egy folytatásban gondolkodtak, vagy egyszerűen a nézők fantáziájára bízták?
Az az igazság, lehet érdekesnek érdekes, de azért egy hosszabb sorozat megnézése ma már egy kötöttség...ha a TV-ben megy, nem mindig vagy otthon, vagy más dolgod van...ha interneten nézed, akkor nem biztos, hogy lesz időd pótolni...egyben megnézni pedig képtelenség. Azért is van az, hogy főleg a Netflix a minisorozatokat részesíti előnyben, amelyek 4-10 részesek, és mondjuk 2 nap alatt meg lehet nézni, ha az ember rááldozza az idejét.
A sok évados sorozatoknak olyan színvonalat kell hozni, amivel holnap, holnapután és 178 nap múlva is a képernyő elé ültetnek, vagy heti egyszer bevállalja az illető, hogy időt áldoz rá, bár akkor meg több év...de régen se volt másképp, a Dallas 7 évig ment nálunk.

Az Onedinnel kapcsolatban igazad van. Pláne a 70-es években még annyi sorozatot sem kaptunk, így az újdonság erejével hatott. Mivel más szórakozási forma ritkán volt, így az ember be tudta rendezni úgy az életét, hogy X napon azon izgul, hogy mi történik egy hajón...minden bizonnyal a mai világban vontatott lenne ez a tempó. Anne kiírása szerintem is egy nagy fordulat volt, lehet pont azért lépték meg, hogy valami izgalmasabb is történjen...mondjuk abban az időben a szülésben belehalni nem volt olyan ritkaság, szóval valamennyire korhűnek is számított.

A választás úgy volt, hogy Cliff esélyei kedvezően alakultak, így JR mindenáron fogást akart találni rajta. Elejtette a családban, hogy furcsa, miszerint Cliff-nek nincs se barátnője, se felesége, akkor lehet nem is nőket a szereti? Pamela önkéntelenül is megvédte a bátyját, és közölte, hogy de bizony volt menyasszonya neki, csak meghalt...a lány teherbe esett, de Cliff (és lehet a lány sem) akarta vállalni a babát, az abortusz során viszont a lány meghalt. Na az abortusz, és a halál ténye éppen elég fegyver volt JR kezében, kiszivárgott az információ, Cliff pedig elveszítette a választást. Pamela nagyon ki volt bukva, még az öreg Jock is JR-t támogatta, hogy a politika már csak ilyen. Később Cliff látszólag elfogadta a vereséget, majd bosszút esküdött JR ellen, akkor döntötte el, hogy elcsábítja Samanthát, innentől már ismered a sztorit, mindent kihoztak belőle, amit lehetett. Sőt a 4. évadban ugyanezt a szálat megint elővették, miszerint Samantha Cliff és JR között őrlődik. Amúgy ezek a tabutémák akkoriban még az USA-ban is botrányt váltottak ki, pontosabban inkább az, hogy egyáltalán a 70-es években ezt a TV elé viszik, nem volt "illendő". Pl. Samantha post parthum depressziós története külön kiverte a biztosítékot, mert ha egy anya szülés utáni búskomorságba is esett, azt semmiképpen sem illett kimutatni, nem még olyan formában megjeleníteni, ami felháborodást, és semmiképpen sem együttérzést váltott ki az emberekből.
Bár kitartott nők mindig voltak, de ugye a szocializmusban tiltották a munkanélküliséget...nem voltak olyan nagy jövedelmi különbségek. Ha egy-egy gazdagabb férfi felesége megtehette, hogy nem dolgozik, akkor is inkább volt egy kamu munkahelye, vagy valami hivatalos bejelentett státusza, adva a látszatra, hogy mindenkinek dolgoznia kell, és senki nem lehet annyira gazdag, hogy tétlen legyen...most gondold el, a 80-as években, ha egy Samantha kaliberű nőt bemutatnak, az még inkább ellenszenvet váltott volna ki. Még ma is megvetik azokat a nőket, akiknek semmit nem kell tenniük a jólétükért, hát akkor mi lett volna? Az meg egyenesen vérlázító lett volna, hogy nem csak gazdag, szép, és ennek ellenére mégis elégedetlen az életével, holott mennyi nő cserélt volna vele...még a mai napig, főleg faluhelyen is az megy, hogy az asszony tartson ki a férje mellett, ha már hozzáment, és viselje a szenvedéseket, de ne váljon el, mert az a gyengeség jele. Ha nem lehet gyereke, akkor fogadja el azt...ha a férje megcsalja, vagy elhanyagolja, akkor is alkalmazkodjon...de így a nyilvános ivászat, és a kirakatházasság erőltetett bemutatása semmiképpen sem olyan volt, amivel azonosulni tudtak volna az itthoniak...ez csak egy karakter, és a többinek is volt valamilyen keresztje...jó, pár kivétel akadt, akik pozitívabb karaktert hoztak, de azért bőven ellensúlyozták a másik oldalon.


51418. Kfruzsina (2021-03-17 18:08.04) aaaaa - (válasz Americanlife 51415. hozzászólására)
VU: Igen főleg három gyerekre összpontosítottak már a kezdetektől, Sarára és két unokatestvérére Felicityre és Felixre. Ők kaptak fajsúlyosabb történeteket, de többi gyerek többnyire a háttérben asszisztált.
Mondjuk volt olyan, hogy pár mellékszereplő gyereknek voltak egy epizódos történetei, még az első két évadban.
Ilyen volt pl: Peter Craig a béreslegény története az első évadban, akit kiközösítettek, mert más vallású volt, ráadásul az apja börtönbe volt. Az epizód végén beteg lett, majdnem meghalt, de Peg Bowen a boszorkány valami gyógynövényes kotyvalékkal meggyógyította. Meghalasztani nem merték, mert hát ugye ifjúsági sorozatról volt szó. Vagy Felicity barátnőjének is volt egy története Clemmie Raynek, akit az iskolai farsangon hercegnőnek öltöztettek fogadásból, persze csúnyán felsültek vele. Vagy az undok Sally Potts is kapott egy részt, melyben Sara írt egy levelet egy kórházi nővér nevében,miszerint őt is Felicityt összecserélték születésükkor.
De többnyire a három gyerek volt központban, mondjuk szerintem nem kellett volna a többi gyereknek nagyobb szerep, mert akkor a főszereplők kerülnek háttérbe, szerintem pont jól elvolt találva az arány, az fájt egyedül, hogy Cecily és Andrew Kinget, akik a család tagjai voltak, nem szerepeltették sokat.
Gus,hogy belépett a sorozatba, őt egy kicsit túlzásba is vitték.
Elég sok történetet kapott, voltak köztük jók is nem mondom, de valahogy az alakja elég meseszerű volt.
Nem tudott még írni olvasni sem, műveletlenül viselkedett, de aztán egyből pincér lett egy előkelő szállodában, majd szálloda igazgató helyettes, de a konzervgyár munkájába is besegített, elnyerte az úri Felicity szerelmét, majdnem megtalálta halottnak hitt anyját, kiderült, hogy mégsem az az apja akit annak gondolt, szóval kicsit túlzásokba estek vele kapcsolatban.
A végére mondjuk vele is kibántak, hogy megvakították, de, hát ne legyen már minden annyira tökéletes.

Borostyán: Én is csak a Bűvöletről tudok még ami ilyen jellegű sorozat volt, de mivel nem néztem, nem tudom mennyiben tért el tőle, de való igaz a Borostyánnak nagyobb sikere volt. Nem tudom, hogy a hazájában hány ilyen sorozat mehet,azt sem, hogy az afrikai részeket hol forgatták. Annyira sose ragadott magával ez a szál, de lehet egy olyan gyanúm, hogy nem utaztak, azért Afrikába, valami erdőben vették fel.
Szerintem az egész sorozat nem volt túl nagy költségvetésű, azért volt ilyen gagyi sokszor és azért volt benne olyan sok stúdió jelenet.
Még egy másik olasz sorozatról tudok a '90-es évek közepéből, de az vígjáték jellegű volt, a Kadétok és Kollégisták, arra emlékszel?
Pedig ugye a Polip meg a Piedone, amit már említettünk.



51417. Kfruzsina (2021-03-17 17:49.23) aaaaa - (válasz Americanlife 51414. hozzászólására)
Új Anne Shirley: Elég furcsa a jogi része ezeknek a dolgoknak.
Nem tudom egyáltalán mi volt a céljuk ezzel az alkotóknak?
Modernet, akartak,trendit, úgy gondolták akkor lesz sikere ha beleraknak néger meg meleg szálakat?
Szerintem pont ezzel bukták el. Mert aki ismeri, olvasta végig az Anne Shirley könyveket, ismeri a régi sorozatot, a VU-t, tuti nem veszi be a mája. Bár mondjuk érdekes egy VU-val foglalkozó facebook csoportban meglepően sokaknak tetszett ez a feldolgozás, amikor megírtam mi vele a probléma, sokan engem támadtak, még a csoport üzemeltetője is, azóta nem vagyok ott aktív. Párat mondjuk igazat adtak nekem, el is fajult a vita, többen ki is léptek a csoportból.
Mondjuk azt veszem észre, hogy sokan fotelhuszárkodnak, hogy mennyire elfogadóak a négerekkel meg a melegekkel szemben, közben meg ki tudja lehet, hogy az életben ezek fordulnának el legelőször.
Ezt hangsúlyoztam, hogy a bajom nekem se a néger, sem pedig a meleg szállal volt, hanem azzal, hogy ez az egész egyáltalán nem illett bele Anne Shirley világképébe, sem pedig az adott korba.
Talán az lett volna a jó megoldás, hogy a készítők csinálnak egy teljesen új sorozatot ezek közzé a témák köré építve, de nem használják fel hozzá semennyire sem Lucy Maud Montgomery művét és karaktereit.
De ehhez már kevésbé voltak bátrak, hogy valami újat alkossanak, könnyebb volt egy ismert név, egy márkanév mögé bújni, Anne Shirley pedig elég híres a mai napig a tengeren túl, úgy gondolták az ő nevével minden eladható. De szerintem kint a feldolgozások jogi szabályozása még lazább mint itthon. Simán kiadhatnak egy halott írónő nevével könyveket, felhasználhatják a karaktereit, szóval ezt így nem lehet.
Szerintem törvényben kellene szabályozni, mennyiben térhet el egy feldolgozás az eredeti műtől, hogy az még ne az író emlékének meggyalázása legyen.

A Pál Utcai Fiúkból amúgy készült 2003-ban egy olyan feldolgozás, magyar-olasz koprodukciós volt, amelyben Nemecsek anyjának szeretőt írtak, meg egy csomó más szereplőnek is háttértörténetet. Lett is belőle felháborodás, nem tudom láttad e?
Külön érdekesség, hogy Gaby Dohm, azaz Christa a Klinikából is játszott benne, eléggé negatív szerepben.

Colenak nem írtak meleg partnert, hisz még gyerek volt, 12-13 éves, csak szimplán megalázták, a tanár is, meg volt egy fiúcsapat, amelyik megverte, ezért úgy gondolta nem marad a városban a szülei tilalma ellenére a leszbi Joe nénihez költözött Charlettonba.
Pedig az elején azt gondoltam, hogy közte és Anne között lesz valami. Cole pont akkor érkezett a suliba, amikor Gilbert elment a hajóra dolgozni, és Annel egyből összebarátkoztak.
Azt gondoltam eltelik néhány év mire Gilbert visszajön, addigra Anne és Cole összejönnek, lehetett volna egy szerelmi háromszög, erre Coleról is kiderült, hogy meleg.
Amúgy ezt a kiközösítést is eléggé túltolták. Először kiközösítették Annet mert árva volt és vörös hajú, utána Colet, mert meleg, aztán Gilbert néger haverját, mondanom sem kell, hogy miért, majd a végén a harmadik évadban már volt egy indián lány is Kakhwet (vagy hogy hívták).
Szóval azért ennyire már nem kellett volna, ráadásul ezek mind a többi történet rovására mentek.


51416. Kfruzsina (2021-03-17 17:25.30) aaaaa - (válasz Americanlife 51412. hozzászólására)
Valóban nehéz megmondani, hogy a Dinasztiának mekkora sikere lett volna itthon és, hogy mikor lett volna ideális vetíteni?
Mivel nem láttam egy részt sem, így nehéz megmondani mennyiben volt más mint a Dallas, mennyire volt különböző, mennyire volt hasonló. De amiket írsz, azok alapján igazat adok Neked, hogy az emberek óhatatlanul is összehasonlították volna a két sorozatot, mivel a Dallasban is sokszor irritálta őket a gazdagok világa, lehet a Dinasztiát sem vettek volna jó néven.
Ha meg szétszabdalják és nem adják le egyben az egészet, akkor abban is igazad lehet, hogy a nézők lemorzsolódnak, már ki tudja, a Klinikánál sem ezt történt, bár a Guldenburgokat, hogy nem adták le egyben, illetve a Vészhelyzetet sem, egy idő után én is lemorzsolódtam. Bár nemcsak ez volt az oka, a Guldenburgokat nem találtam kellően érdekesnek, a Vészhelyzet is önismétlő volt egy idő, ráadásul kiszálltak a főbb szereplők, az újak meg nem voltak annyira érdekesek.
A Dinasztia amit írsz, az alapján érdekes lett volna, szegény Alexis elég sokat szenvedett benne, irreálisan sokat, talán azért is lett olyan amilyen.
Hogy a vége felé gyengült, meg nem is szerepelt minden részben ez sem meglepő, a hosszú sorozatok kötelező végzete, a Dallasban is valóban gyengült J.R. karaktere a végére, de nemcsak ő, hanem maga a történetek is.
A TV3 meg nem volt akkor országos adó, nekünk is csak később lett, ezért nem csoda ha nem nézték annyian. Meg attól is függ milyen időpontban ment? Ezt nem tudod? Napi vagy heti rendszerességgel? Mert ez is sokat számít. Meg a TV3 egyszer csak hirtelen megszűnt, talán minden előzmény nélkül, illetve nyilván a dolgozók tudták, hogy meg fog szűnni, de a nézőkkel későn közölték, állítólag ment az adás és akkor. Nem lehet, hogy ez volt az oka, hogy nem adták végig, hogy maga a csatorna is megszűnt?
A török sorozatok közül, csak egyet láttam az Ezelt, arról tudok nyilatkozni.

A sztori röviden:
Volt egy húszéves Ömer húszéves pasi, Isztambulban élt a szüleivel és kiskorú öccsével, az anyja vak volt. Elment katonának kettő vagy három évre, mikor visszatért a barátnője Eysan megcsalta legjobb haverjával Cengizzel és volt még egy haverja Ali.
Persze Ő ebből nem vett észre semmit, tovább barátkozott velük, de ő nem álltak le ennyivel, mivel ezeknek a haveroknak pénzre volt szükségük, kiraboltak egy kaszinót, az Ali megölte a biztonsági őrt és az egészet Ömerre kenték.
Ömer ezért életfogytiglan börtönbe került. A börtönben összejött egy egykori gengszter sorozatgyilkossal Ramizzal, aki sok mindenre megtanította.
Egy nap tűz ütött ki a börtönben, sok rab meghalt, Ömert is halottnak hitték, de ő életben maradt, de az arca csúnyán összeégett. Mivel összekeverték egy másik rabbal, aki meghalt a tűzesetben, de eljött volna a szabadulása, így ő szabadult ki. Szabadulása után elment egy klinikára, ahol átplasztikázták az arcát. Az új külső után Ezel néven kezdett új életet.
Megtanulta a szerencsejátékot így meggazdagodott, amikor már elég pénze volt, visszatért Isztambulba a haverjaihoz, hogy leszámoljon velük. Azok persze nem ismerték fel. Hosszú volt a bosszúhadjárat, a végére mindenki kinyírt mindenki. Ömer/Ezel pedig, hogy meghalt e vagy sem, ezt nyitva hagyták.
A másik kicsit olyan volt, mint a Wes Parmelees sztori a Dallasban, hogy több sebből vérzett.
Nem igaz, hogy nem tudták volna hamarabb felismerni a haverjai, illetve a volt szerelme Eysan. Egyedül a vak anyja jött már rá az elején, hogy ő Ömer, az illata alapján.
Szóval sok bakival ugyan, de izgalmas sorozat lett volna, de a végén az a sok értelmetlen öldöklés.

Az Onedinnak szerintem azért volt akkora sikere itthon, mert gondolj bele a 70-es évek végén még két csatorna volt, hétfői adásszünettel. Mégis mit tudtak volna az emberek kedd esténként csinálni?
Azért is nézték mert nem volt más.
Az ismétlést már nem nézték annyian, én leültem a képernyő elé, láttam kb. az első tíz részt, de nem tudott lekötni, valahogy vontatott és unalmas volt, ráadásul a kor, amiben játszódott sem fogott úgy meg, egyedül a zenéje tetszett.
Pedig volt abban minden, szerelmek, érdekházasság , kalandok.
Mondjuk az egyik főszereplőt, James Onedin kapitány feleségét Annet szintén kiírták a sorozat közepén, a történet szerint belehalt a szülésbe.
Onnantól kezdve sokan azt mondták nem volt olyan jó a sorozat, hiába lett Jamesnek új felesége, a sorozat túlságosan is a kettejük kapcsolatára épített.
Ezt nem tudom, nem követtem végig szerelmüket, Anne halálát véletlenül láttam, utána megint nem néztem, tehát nem tudom mennyire viselte meg ez a sorozatot, de mint tudjuk a főhős kiírása sosem szerencsés.

A Dallas valóban meghökkentő, tabutémákat dolgozott fel az elején. Erre a képviselő választásos részre emlékszem, elég durva volt, ha jól emlékszem J.R. buktatta le ezzel Cliffet?
Mondjuk ki más.
De igen a gyerek feketepiaci vásárlása, Samantha összejön a férje riválisával, terhes lesz, sokáig nem tudni kitől, Lucy-Ray kapcsolata, mind olyan sztori, amelyet itthon addig egy külföldi sorozat sem mert bemutatni, de pont ezért volt izgalmas szerintem.
Egyébként Samanthához hasonlóan is vannak itt Magyarországon is olyan gazdag nők, akiket a férjük tart el, vagy a férjük vállalkozásában valami kamuszerepet betöltenek, hogy legyen munkaviszonyuk, gazdagok, de közben boldogtalanok, isznak is. Van ilyen az ismeretségi körömben is.
Tehát ez az életmód itthonra is begyűrűzött, de a rendszerváltás környékén még valóban ritkának számított.


51415. Americanlife (2021-03-15 23:24.11) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51413. hozzászólására)
VU: lehet a 11 rendező miatt is volt, hogy a történetek egymástól teljesen függetlenül íródtak, ezért nem fektettek egyes karakterekre akkora hangsúlyt, a különálló történetek miatt meg nem fektettek hangsúlyt a folytonosságra, a kapcsolódó pontokra. A kisebb karaktereknél nem gond, ha nem volt magyarázat, de azért rokonoknál és fontosabb mellékszereplőknél illett volna megjegyezni, hogy mi lett velük.
A boszorkányra bármit ráfoghattak volna, pl. hogy vándoréletet folytat, és amúgy se maradt volna a faluban, de hátha visszatért majd...
Meg azt vettem észre, hogy nagyon csak a főcímszereplők történetei voltak kötöttek, a többieket nem tartották érdemesnek arra sem, hogy megmagyarázzák, miért ennyit szerepeltek, vagy miért tűntek el.
A halál meg gondolom azért nem játszott, mert ifjúsági sorozatról volt szó. Azért még mindig le vagyok döbbenve, hogy Sara karaktere milyen hamar kifutotta magát, pedig ő indította be a sorozatot.
A két fiatalabb srácnak esélye se lett volna, Felicity amúgy is koraérett volt, nem?
Mondjuk Sarával összehozhatták volna valamelyiküket, de gondolom, nem mertek erre építeni a színésznő miatt sem.
Biztos, hogy Gus-t azért hívták vissza a befejezésre, mert a nézők sem szerettek volna mást Felicity férjéül.
Az lep meg, hogy ifjúsági sorozat lévén volt 3-4 gyerek, akikre tudtak építeni (a végén már rájuk sem), és bár voltak gyerek karakterek, de a legtöbbje statisztált, vagy bábszerepe volt. Miért nem hoztak ki többet a gyerekekből? Hiszen ilyen kis közösségben a belterjesség egy nagyon fontos tényező, amire lehet építeni. Lásd pletykás asszony és lánya.

Borostyán: jól ki lettek választva a színész(nő)k, és az a gyanúm, hogy pont nem A-listás sztárokra építettek, anyagi okok miatt sem. Lásd stúdiófelvételek fejezet.
Azért kérdeztem, hogy volt-e hasonló olasz sorozat, a Bűvöletről hallottam, de nem néztem, de ugye az olaszok eléggé vallásosak és érzelemközpontúak (fontos náluk a szerelem), és ehhez képest inkább a Piedone, a Polip, amiket kaptunk tőlük...az a gyanúm, hogy ha voltak is a Borostyánhoz hasonló sorozatok, lehet nem kaptuk meg őket, vagy az igényfelmérés alapján nem vállalták...a Bűvölet tudtommal szerényebb sikerrel ment.
Lehet azért volt a sok stúdiójelenet, mert a költségeket az afrikai jelenetekre csoportosították át? Tuti ott is forgattak és nem csak megcsinált háttér volt? Bár én sem tudom, miért ez rögzült be nekik, Afrikán belül melyik ország volt?


51414. Americanlife (2021-03-15 22:29.23) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51411. hozzászólására)
Nem tudom a jogi részét a dolognak, de teljesen reális a felvetésed. Általában véve is akkor most gyakorlat lesz majd az, hogy régi író(nő)k sztorijait átírják modern korira, mert most csak úgy "adható el", ha van benne rasszista, meleg, vallásilag/politikailag eltérő szál, netalántán a klasszikus emberi kapcsolatokra már nem is lehet építeni? Én szoktam meleg témájú filmeket is nézni, de azok teljesen önállóak és olyan céllal készülnek, hogy kifejezetten egy fiktív, nem koppintott történetet adnak elő olyan témával, amivel a céljukat akarják elérni, vagy éppen érzékenyíteni vagy csak bemutatni a meleg élet buktatóit, szépségeit, egyediségeit.
Nem gondolom, hogy egy klasszikus műben, pláne amely több mint 100 éve íródott, mindenképpen bele kellene írni olyan történetet, ami sem az író, sem az akkori kor szempontjából (abban a felállásban és történetben) nem volt releváns.
Pláne a szellemiség, amit Te is kiemeltél, az mindenek előtt áll, és bármiféle kiegészítés, vagy hozzágondolás már torzítja az eredeti mű célját és tartalmát.
Szerintem semmiféleképpen sem szabályos, hogy a halott írónő nevével adnak ki könyveket marketing célból. A megfilmesítés nyilván más, mert ugye nagyon sok filmes verzió elüt az eredeti műtől (hozzáteszem, ennek sem örülök).
Jól írod a példát, mi lett volna ha pl. a Pál utcai fiúkat feldolgozzák (megy most színházban is), és akkor az alkotói szabadság jegyében Nemecseket kiközösítik, mert meleg és ez nem fér bele a férfias küzdelem képébe. Vagy bármelyik másik szereplőt átformálnak...pl. Geréb politikai okok miatt árulja el Bokáékat, Ács Feri meg valami vallási szekta tagja, amelynek a célja a térhódítás...biztos, hogy felháborodnának az emberek.
Nem volt a Kőszívű ember fiaiban ilyen, csak példának hoztam fel. De akár fel lehetett volna vetni ezt is, bármelyik szerelmi történetben, hogy a férfi azért nem veheti el a lányt, mert az cigány, és a családja nem támogatja (és nem azért, mert nem nemesi származású vagy gazdag).

Cole-nak egyáltalán írtak meleg partnert, vagy csak alázták? Mert ha ezzel a célzattal készült, az az írónő világképét is bántotta.
Biztos, hogy a mai viszonyokra építették rá a kiközösítést is, hiszen ha akkor az írónő sem említett ilyen sztorit, honnan tudták volna, hogy milyennek írta volna meg?
A néger sztori megint más, bár nem gondolom, hogy azt jobban tudta volna kezelni, max. több történetet tudott írni a többi szereplő rovására...szintén az eredeti művet formálta át.


51413. Kfruzsina (2021-03-15 22:18.13) aaaaa - (válasz Americanlife 51409. hozzászólására)
VU: Utánanéztem összesen 11 rendező volt, tehát elég változatos, nem gondoltam volna.
[link]
Ezért volt az, hogy egyes részeknek más volt a stílusuk nagyon, hogy egy évadon belül hányrészt rendezett egy rendező, azt nem tudom.
Igen, ennek a hasonmás szálnak nem sok értelme lett volna meghagyni, bár mondjuk még egyszer kétszer elnéztem volna, de hosszú távon a helycserés támadás unalmas lett volna.
Nagy baki, ha egy karakter csak úgy megmagyarázhatatlanul eltűnik, bár mondjuk tegyük hozzá, ezek kisebb karakterek voltak, csak egyes epizódokban tűntek fel, talán úgy vélték az alkotók nem fognak annyira hiányozni, ha egyszer csak nem lesznek, nyilván nagyobb volumenű karakterekkel, vagy családtagokkal ezt nem merték volna eljátszani.
A szintén jelentéktelen Andrew Kinget úgy írták ki, hogy eljött érte az apja és magával vitte Brazíliába, pedig ő is csak sokszor statisztált, de ő mégis családtag volt, meg kellett valamivel magyarázni az eltűnését.
Érdekes, hogy a boszorkány ennyi mindenkiben nyomott, pedig nekem fel sem tűnt, hogy már nincs, felnőttes sztorikból már egyáltalán nem hiányzott, ő az aki leginkább kifutotta magát, azzal, hogy felnőttek a gyerekek. Ehhez képest nem gondoltam, hogy ennyien hiányolták a rajongók közül.
Mondjuk ha valakit nem halállal írnak ki, annak a karaktere bármikor elővehető, simán meg lehet magyarázni, hogy visszatér a városba, a halálnál visszaírni már nehezebb, de mint tudjuk ezt is megoldották már párszor.
A VU-ban két szereplőt írtak ki halállal, az egyik az Anne Shirleyből ismert Marilla Cuthbert Anne "nevelőanyja" ott a színésznő a valóságban is meghalt, a másik pedig ugye Gus Pike, de őt ugye visszaírták.
Gus után mondjuk a másik két fiúnak Edward Raynek és Peter Craignek nem lett volna értelme, mert tény, hogy valósággal eltörpültek Gus mellett, kisfiúk voltak hozzá képest.
Pedig Edward vonzódott Felicityhez, de az még csak gyerekszerelem volt, Gushoz méltóbb, férfi ellenfél kellett, ő lett ugye Arthur Pettibone, akiért küzdöttek Felicity kegyeiért a 4. évadban.
Edwardot, vagy Petert esetleg Sarával hozhatták volna össze, inkább Edwarddal, mert Sara akármennyire elfogadó is volt, de addig szerintem nem alacsonyodott volna le, hogy egy béreslegénnyel jöjjön össze, mikor ő montreáli úrilány volt. Meg mivel Sara karaktere is háttérbe szorult, így nem mertek neki állandó udvarlót írni.
Gust meg valóban nem lehetett eltántorítani Felicity mellől, mihelyt Gust leszerződtették állandó mellékszereplőnek az ő szerelmükre építettek. Szerintem azért hívták vissza Gust az utolsó két részre, mert a közönség nem tudta elfogadni, hogy Felicitynek más legyen a férje, még ha vakon is, de Gus kellett.
Sally Pottsal meg Clemmie Rayjel nem vesztettél semmit. Sally elég kiálthatatlan volt, olyan tipikus, beszólogatós undok béka, Clemmie meg egy kicsi dundi, félénk kislány, aki hosszútávon unalmas lett volna, nem csoda, ho9gy elég hamar megváltak tőle.

Borostyán: Én sem tudom, hogy a többi színész, vagy színésznő a hazájában mennyire volt híres, ezt nem olvastam, de szerintem Agnesen kívül, anyagi okokból nem annyira ismert színészeket szerződtettek le, de mivel Agnese neve mivel már ismert volt, úgy gondolták , hogy ő húzóerő lesz, miatta elkezdik majd nézni, meg egy sármos pasi kellett partneréül, ő lett Andrea, szerintem ez már elég jó recept volt.
De a többi karakter is azért el lett találva, Dario is sármos volt, Giulio is, bár ő elég későn érkezett, Cinzia,Betsy és Claudia vonzó, csinos nők, Leona is csinos és kellően gonosz, Matilde és Manetti gondoskodtak a humorról, némiképp ellensúlyozták azt a depressziós, érfelvágós hangulatot, ami néha uralta a sorozatot, melyhez a főcímzene is társul, mert néha halkan az is szólt az epizódok alatt. Szóval a karakterek azért el lettek találva, inkább a történet sántított sok helyen.
Itthon az olaszoktól szokatlan volt egy ilyen sorozat a Polip és a Piedone filmek után, de nem tudom, hogy a hazájukban mennyi ilyet adtak, meg, hogy milyen volt a fogadtatása.
Annyit tudok, hogy a Borostyán után még volt egy ilyen jellegű sorozat Bűvölet címen, amiben szintén Agnese Nano játszotta a főszerepet, egy orvosnőt alakított, többen mondták, akik nézték, hogy hasonlít stílusában a Borostyánra, de én egy részt sem láttam belőle nem tudom miről szólt.
Meg valahogy a Borostyán után már nem is lettem volna rá kíváncsi, nekem ez pont elég volt, sok is.
Az olaszok még vallási témájú filmekben jók, készült film, Jézus és Mária életéről is, elég realista ábrázolással, hűen követve a Bibliát, de egy katolikus országtól mit várunk.
A stúdió engem nem zavart, de most, hogy mondod igazad van, jobban be lehetett volna Rómát mutatni. Meg nem nagyon utaztak, de azért volt egy afrikai vonal, ott viszont kint forgattak.
De, hogy Afrikát miért szeretik ezek a sorozatok ennyire nem tudom?


51412. Americanlife (2021-03-15 22:09.33) aaaaa
Nagyon nehéz megítélni, hogy milyen fogadtatást kapott volna a Dinasztia. Alexis olyan volt, mint JR férfiban, bár azért voltak érzelmes oldalai, és sokat csalódott ő is, nem kímélték a készítők, pl. ártatlanul börtönbe is került, rálőttek, kétszer is elveszítette a gyermekeit (akik aztán visszatértek, de addig halottnak hitték őket), elrabolták, a lánya a férjével csalta meg, a negyedik férje majdnem megölte és hadd ne soroljam. Viszont tényleg az volt az érdekes, hogy őt csak vendégszereplőnek, egy szezonra szerződtették volna, kavarjon egy kicsit, majd akkora sikere lett, hogy nem volt kérdéses: köré építenek minden sztorit. JR azért szerepelt a Miniseries-ben is, és mondjuk azért már ott is kapott fajsúlyos történeteket, de egyértelműen nem láthattuk azt az oldalát, amivel ő később világhírű lett, és már köré írtak minden történetet. Bár az utolsó évadokban nála is gyengítettek a karakterén, biztos vagyok benne, hogy ez is a Dallas hanyatlásához vezetett.
Alexis amúgy az utolsó évadban nem is szerepelt minden epizódban, ezt kevés főhősről tudjuk elmondani, miszerint nem szerepelt minden részben.
A Dallas még elég nézett volt Bobby halála/feltámadása idejéig, így lehet a Dinasztiát nem kellett volna addig elindítani...félő az is, hogy túlságosan is összehasonlították volna a Dallas-szal: olaj, gazdagok, hatalmi játszma, szerelmek, Alexis=JR, amerikai sorozat, stb...és úgy érezték volna, hogy egy kissé koppintás, annak ellenére, hogy a Dinasztia egész más vonalakra épült. A Dallas után viszont leadni nem lett volna szerencsés, ki nézett volna meg még egy olyan hosszú sorozatot? Ha meg párhuzamosan adják, az sok lett volna egyszerre, és azt mondhatták volna, elég egy sorozat, a Dallas, amit már megszoktak az évek során, nem kell még egy hasonló, kapitalista, ugyanakkor nőközpontú sorozat. De tényleg csak tippelek, ezt már így utólag így nem tudjuk meg. Ha meg eldarabolva adják le, akkor a néző nem tudja felvenni a ritmust, és szép lassan lemorzsolódik. És lehet a költségvetésbe sem tudott volna beleférni. Az is igaz, hogy a keddeket más sorozatoknak tartották fenn, két ilyen hosszú sorozatra nem mertek építeni egy időben, mert nehezen volt megjósolható a nézettség is. A TV3-on sem tudom miért állították le, mert annyira kevesen nézték? Ezt simán el tudom képzelni, de ugye sok embernek nem volt TV3-a sem.
A Savannah-t én is hosszabbra tippeltem, és emlékeim szerint itthon leadták mind a 2 évadot, de lehet csak az egyiket...erre majd valaki hátha tud innen válaszolni, de szerintem nem 17 rész ment le, hanem annál több.
Amerikában sem volt akkora sikere, bár az is lehet, hogy ebben nem is volt több, és ennyire is tervezték.
A latin sorozatoknál sok a 150 rész, pláne olyan időpontban mennek/mentek, amikor az emberek dolgoznak, vagy éppen hazafelé tartanak. Bár a nyugdíjas réteg biztos nézi, de azért a nagyon hosszú sorozatoknak is megvan a hátulütője.
A törökről írhatsz, ha nem is hosszan...azt hallottam én is, hogy sok benne az öldöklés, válogatás nélkül, így ez már az emberek ingerküszöbét is negatívan érinti.
Az új Dallas bukását tényleg nem lehet a régi sikeréhez mérni, és csatorna ide vagy oda, de bárhol adják, nem lett volna sikere, pontosan azok miatt, amiket írtál.

Az Onedinről jól sejted, mivel történelmi jellegű volt, így belefért abba, hogy leadják itthon is, hiszen nem a modern, vadkapitalisa, kirívóan nyugati alapokra épült. Különben tényleg olyan sokan nézték? Emlékeim nem lehetnek róla, ismétlésnél meg sosem vett rá a lélek, hogy nézzem, valahogy azt éreztem, nem az én műfajom.
A Klinika szerintem csak azért került bemutatásra, mert bár a mérhetetlen gazdagság és luxus ott is megvolt, ugyanakkor a karakterek nem mentek ölre egymással a hatalmi és vagyoni harcokban. Brinkmann alakja is túlságosan is idealizált volt, amivel inkább meg tudták őt szeretni, és mellékessé vált az anyagi jólétük. Szóval a következtetésed jogos...volt benne pár tabutéma, ami miatt nyilván nem mindenki tudta elfogadni, lásd a tanítónéniket...de szerintem ők is úgy voltak vele, hogy egyes dolgokkal nem 6-7 évesen kellene szembesülnünk, bár mint írtam, az egyikőjük előszeretettel mesélte a háború borzalmait, szóval így nem éreztük a következetességet.
A Dallasban az elején szintén volt még egy történet, amikor úgy volt, hogy Cliff nyerni fog a választásokon, aztán felhasználtak egy sztorit ellene, a menyasszonya az abortusz során életét veszítette. Ez már olyan politikai csatározás volt, ami egy magyarnak az ingerküszöbét lehet átlépte volna. Persze, nekünk ettől tetszett, mert olyan történetek mentek, amik számunkra meghökkentőek voltak...pl. gyerekként sosem értettem, hogy Lucy-t a szülei miért "hagyták el", felnőttként nyilván a kép már sokkal árnyaltabb volt. Gondolj bele abba is, hogy mennyire nem tudtak volna az itthoni háziasszonyok Samantha karakterével sem azonosulni, aki bár szép és kedves volt az elején, de unatkozott, aztán a gyerektelenség és a férje hűtlensége miatt elkezdett félrelépni, inni, gyereket akart a feketepiacon venni, majd amikor megszült, akkor a gyerekkel sem foglalkozott. Az még a hazájában is nagy botrány volt, hogy JR a saját sógornőjével kavar a felesége ellen, sőt Kristin-t is teherbe ejti.
vagy ott volt Lucy karaktere, aki 17 évesen a nagyapja alkalmazottjával, a 30-as Ray-jel hempergett az istállóban. az itteni szocializmusban is voltak meredek történeteket, de nem kerültek így a nagyvilág elé.
A Guldenburgokat valóban úgy adták le, hogy minden évadot külön-külön, tehát tartottak szünetet. Mégis Neked lesz igazad, mert szerintem is inkább 90-91 körül ment az első évad, és nem a 80-as évek végén, mert annyi biztos, hogy a 3. évad 1993/94 ment, a második előtte egy évvel, és az első így 1991 körül, tehát szerintem a Dallas már ment egy ideje. Lehet, ez is volt az oka, hogy a Guldenburgokat nem nézték annyian, és az ottani nagyvilági élet már nem volt annyira szembetűnő a Dallas után.


51411. Kfruzsina (2021-03-15 21:36.20) aaaaa - (válasz Americanlife 51408. hozzászólására)
Egyetértek én is azt mondom, ha valaki megálmodik egy történetet tiszteljük már annyival, hogy nem szedjük szét.
Egyáltalán nem tudni, hogy jogilag mennyire engedik egy író művének szabad felhasználását? Mindent lehet? Mert ez nagyon durván megsérti az írói világképet. Ugye Lucy Maud Montgomery rég halott, tőle ugye nem kell ehhez engedélyt kérni, de az örököseitől? Biztos van olyan, aki az írói hagyatékát kezeli, mondjuk a déd vagy az ükunokái, ők vajon mit szóltak ehhez?
Oké, Sullivanék is elég rendesen átírták az Anne Shirleyt is, meg a VU-t is, de mégis megőrizte valahogy azt a szellemiséget, amit Montgomery közvetített.
Érdekes amúgy ott is, hogy a Sullivan studió is kiadott a Váratlan Utazás címen a sorozat alapján írt könyveket, talán Kanadában megjelent vagy húsz, itthon mindössze 5, amivel nem is lett volna baj, viszont szerzőként Lucy Maud Montgomeryt tüntették fel. Montgomery már ekkor is rég halott volt, mivel a sorozat 1989-ben készült, a könyvek is valahogy a '80-as évek végén a '90-es évek elején íródtak, Montgomery pedig 1942-ben hunyt el. És Ő soha nem írt Váratlan Utazás címen könyveket, hanem Mesélő Lány, Arany Út, Avonleai Krónikák voltak a könyvei címei, amelyek a VU alapötletéül szolgáltak, abból vettek karaktereket, illetve történeteket, de sokat átírtak, de a könyvek anyaga kb. 10-15 részre lett volna elegendő, a VU meg ugye 91 részes volt.
De szabad ilyet hogy egy rég halott írónő nevével könyveket kiadni, afféle marketing fogásként?
Magyarországon mit szólnának ahhoz, ha valaki mondjuk Petőfi vagy Jókai néven próbálna verseket, könyveket kiadni?
Itthon is lehetne mondjuk olyan Pál Utcai Fiúk filmfeldolgozást csinálni, amelyben mondjuk Nemecseket azért közösítik ki, mert roma származású, az Ács Feri meg a Boka mondjuk mindketten melegek és szerelmesek egymásba? Vagy Geréb szerelmes a Bokába és azért áll át a Vörösingesekhez, mert nem tudja az érzelmeit leplezni?
Vajon itthon ennek milyen fogadtatása lenne? Egyáltalán lehetne e ilyet jogilag?
Tényleg volt olyan Kőszívű Ember Fiai feldolgozás, amelyben Baradlay Kazimir roma származású volt? Vagy csak mint példa hoztad fel?

Nos az idős asszony nem Avonleában élt, hanem Charlettetownban, ami azért jóval nagyobb város volt, csak látogatóba jött az unokakájához Dianehoz. Ott a nagy házban élt az élettársával, Avonleaból tuti kiátkozták volna.
Mint, ahogy azt a fiút, aki Anne barátja volt, Cole, amikor kiderült róla, hogy meleg elkezdték terrorizálni, úgy megverték, hogy majdnem meghalt, ekkor menekült el a leszbi Joe nénihez. Egyedül Anne vette védelmébe, akit ugye szintén kiközösítettek.
Mondjuk itt azért a kiközösítés, a másság el nem fogadása fajsúlyosabb volt, mint a régi Anneben, meg a VU-ban és nem volt olyan rózsaszín, hogy aztán hirtelen mindenki elfogadja őket.
Jóval naturalisztikusabb volt az ábrázolása, nekem gyanús, hogy a mai viszonyokra lett átültetve, képtelesen kellett értelmezni.
Hogy a lelkész, hogy kezelte a meleg kérdéskört nem mutatták, ez a sorozat nem fektetett akkora hangsúlyt a vallásosságra mint a régi Anne vagy a VU, pedig ugye az akkori társadalmak szerves része volt, itt meg szinte kihagyták, de nyilván nem is tudták volna beletenni, mivel tudták, hogy a kettő nem fér meg egymással.
Jól mondod a melegek vagy elrejtőztek, vagy próbáltak látszólag normális életet élni, megházasodni, gyerekeket nemzeni, közben elfojtani a vágyaikat, vagy öngyilkosak lettek. Nyílt5an felvállalni magukat csak kb. 20 éve lehet, Pride vagy ilyesmikre gondolok.

Igen az Anne Shirley történet is adhatott volna alapjában jó alapanyagot, olyan történeteket, amiket korábban nem dolgoztak fel.
Orvos- civil házasságok buktatói, az asszony álmainak feladása, a gyermeknevelés nehézségei abban a korban, a háború, de ugye ez mind nem elég.


51410. Kfruzsina (2021-03-15 21:07.16) aaaaa - (válasz Americanlife 51407. hozzászólására)
Dinasztia: Lehet, hogy pedig sokan úgy gondolták, hogy ez dramaturgiailag egy csavar, hogy a főhős csak később érkezik a történetbe. Bár így, hogy nem láttam, nagyon nehéz ezt megmondani mennyire volt ez felvezetve, mennyire tűnt utólag tudatosnak, mindenesetre ilyet még nem nagyon láttam.
Azt viszont tudom beszéltük itt többször, hogy a Dallas is eredetileg Bobby és Pamela szerelmére épült volna, J. R. csak mellékszereplő lett volna, viszont szerintem már a miniseries után rájöttek, hogy jobb ha ráépítenek hosszútávon, hiszen kell egy gonosz, de nélkülözhetetlen karakter.
Amúgy ez az Alexis gonosz volt? Vagy inkább olyan feminista?
Nem tudom amúgy, ha a Dallas után adják a Dinasztiát, vagy azzal párhuzamosan, mondjuk keddenként milyen lett volna a fogadtatása, ezt nehéz megmondani.
Ha mondjuk 1-2 évvel később megy mondjuk keddenként, lehet jó lett volna. Mondjuk abban az időben, amikor a Dallas először elkezdett hanyatlani, Jock halála után, amikor a Ewing olajtársaságért folytatott harcok mentek, akkor megcsappant a nézettsége, ezért átkerült vasárnapra, akkor be lehetett volna rakni a Dinasztiát keddre. Lehet ütött volna, mivel a kedd esti sorozatokat szerették nézők, de lehet nem kellett volna egyszerre leadni mind a 208 részt, hanem darabokban megvenni, egyszerre egy évadot 20-25 részt, aztán megnézni milyen a fogadtatása és az alapján megvásárolni a többit. Akkor még nem voltak kereskedelmi tv-k, tuti bejött volna.
Közvetlenül a Dallas után viszont nem tartottam volna jó ötletnek, mert még egy ilyen hosszú sorozatot valóban nehezen bírtak volna ki.
A Savannah meglep, hogy csak 34 részes volt, többre gondoltam legalább 100-ra, akkor viszonylag hamar lefutott itthon is, de szerintem nem adták végig, mert már a Dallas után, illetve a kereskedelmi TV-k térhódítása miatt a kutya sem nézte.
De ezek szerint Amerikában sem volt sikeres, ha csak ilyen relative kevés rész készült belőle, mert ami jó azt tovább nyújtják.
A latin-amerikai sorozatok valóban egy kaptafára mennek, ráadásul elég hosszúak is, legalább 150 részesek. Érdekes az elején mégis a képernyő elé ültettek mindenkit, beszédtéma volt Esmeralda és társai, tehát ezért kizártnak tartom, hogy a Dinasztiára később egy délutáni műsorsávban ne lettek volna vevők az emberek, mondjuk '99- 2000 környékén az RTL Klubbon ne lettek volna vevők, szerintem egyszerűen drága volt.
Oké, mondod az új Dallas is az RTL Klubbon ment és megbukott, igaz, de ne feledjük az már 2012-13-ban volt, egy teljesen más korban. A 90-es évek vége óta felnőtt egy olyan generáció, akinek már a régi Dallas nem mondott sokat, sőt semmit, más sorozatokon, műsorokon szocializálódtak, az internetnek már nagyobb volt a térhódítása a TV-nél, nyilván nem ültek oda a képernyő elé.
Meg a bénán megírt sztorik, a rosszul kiválasztott szereplők, az első Dallas eseményeinek tagadása, a régi szereplők háttérbe szorítása, J. R. halála a valóságban is, mind-mind az új Dallas bukásához vezettek, de már RTL Klub mint csatorna, sem volt már olyan népszerű mint a 90-es évek végén.
Tehát a Dinasztia jó időben szerintem népszerű lett volna, hiszen,csak abból amit elmondtál a forgatókönyve szerintem normálisabban meg volt írva az új Dallasnál.
Török sorozatokat én sem nézek, egyet láttam még az elején az Ezel Bosszú Mindhalálig címűt. Valóban sok benne, a gyilkosság és az erőszak emiatt sem jó. Viszont az Ezelnél nem volt meg a kötelező hepiend, elég szomorú lett a vége és nyitva is lett hagyva. Nem tudom, hogy a többi sorozatnál mi a koncepció, mivel csak ezt az egyet láttam, mondjuk ezt sem végig, elment a kedvem a sok értelmetlen gyilkolászástól benne. Ráadásul a jó karaktereket sem kímélték, simán meghalasztották őket, ráadásul elég brutálisan.
Pedig az alapsztori nem lett volna rossz, bár elég valószerűtlen, ha érdekel elmesélem, de elég hosszú.

Az Onedin család furcsa, hogy már '79-ben ment, de lehet talán annyira nem volt durva mint a Dallas, noha a kapitalizmus megjelent benne, de mivel valamikor az 1700-as évek végén 1800-as évek elején játszódott, fel lehetett úgy is fogni, hogy történelmi célzattal vetítik, mert hát ugye a szocializmus gondot fordított az állampolgárok nevelésére. De ha napjainkban, vagyis az akkori jelenben a 70-es évek Angliájában játszódik tuti nem engedték volna be.
Igen a Klinika a körülmények szempontjából luxus volt, sokakban mondjuk az is kiverte a biztosítékot, hogy milyen gazdagok az ottani orvosok, milyen akkori mércével nézve luxus kocsikkal járnak, Udo 1-es Golfja, holott itthon akkor még sehol sem voltak, noha jobban éltek mint az átlag.
A másik pedig a kórházi körülmények is luxusnak számítottak az akkori egészségügyi viszonyokhoz képest, meg az is fura volt, hogy a professzor haverkodik a betegekkel, ezért sok kritikát kapott itthon is. De persze bámultuk, mert fúúú.. nyugat. De igen kapitalista harcok nem voltak olyan szembetűnők benne, Brinkmann valahogy túl jó is volt, olyan idealizált figura, aki nem erre a világra való, bár a női nemet azért nem vetette meg. Christával nem mindig volt felhőtlen a házassága, viszont , ahogy bánt a betegekkel az elég meseszerű volt.
Samantha, amikor gyereket akart venni a feketepiacon, nem nagyon emlékszem, mert ugye az elején nem néztem azt a részt, utána később láttam azt, de már az is régen volt, de Bobby elrablására emlékeztem, az már a repülőszerencsétlenség után volt.
Igen mind egy csomó tabutéma, amihez itthon nem voltunk hozzászokva, de nekem pont ettől volt izgalmas, végre egy sorozat ami más volt mint a többi.
Érdekes, hogy utána valamikor '91 március- április környékén ismét elkezdték vetíteni a Klinika egy újabb évadját, már a hanyatlás korszakából, talán a 4.-et, egyből megállapítottam, hogy a Dallas mennyivel jobb, pörgősebb, holott azelőtt a Klinika volt a favorit.
Guldenburgok nem tudom, hogy a Dallas előtt vagy után ment, de szerintem utána, azt is szétszabdalva adták, először csak egy évadot 13 részt.
Gyanús, hogy a Dallas után adták le, azért nem fogott már meg annyira.


51409. Americanlife (2021-03-15 16:43.37) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51406. hozzászólására)
VU: szerintem is jobb lett volna egy történet arról, hogy Sara elszökik, aggódnak érte, majd levonják a tanulságot. A lázadós korszakba pont belefért volna, de ez a hasonmás sztori nagyon elcsépelt. Belegondolni is rossz, ha a másik karaktert meghagyták volna. Minek?
Ugyanakkor a többi mellékszereplőt illetően, ahogy írod, voltak bakik...azt utálom én is, ha meg sem magyarázzák, miért tűnt el az illető, mi lett a későbbi sorsa...arra gondolok, azért nem mertek lezárni sztorikat, mert abban reménykedhettek, hátha egyszer visszatér a karakter, és akkor nehezebben lehetne megmagyarázni az előzményeket?
Azt sem tudom, de majd megírod, hogy minden epizódot más-más rendezett? Mert ha igen, akkor valószínű ott le is zárta a sztorit, ami egy másik rendezésben már nem kapott helyet...persze, a kontinuitási dolgokra figyelni kellene, mert ha egyben látják az egész évadot, akkor kiütköznek a hibák.
Most ez olyan, hogy a Dallasban is Jason karaktere teljesen más történetet kapott a sorozatban, mint a The Early Years filmben, pedig időben egymást követték a forgatások. Ilyenekre pedig elég lenne figyelni akkor, amikor megírják a történetet, és ha volt korábban említés, szinkronban maradjanak.
Pedig ahogy látom, voltak érdekes karakterek, még ha csak rövid időre is, de azért ezek a hirtelen és megmagyarázatlan eltűnések nem vallanak igényességre...rendben, a boszorkány kifutotta magát, mert egy kamaszodó gyerek már nem hisz benne, de pl. a fiú karakterek megküzdhettek volna valamelyik lányért. Gus Pike meg úgy látszik, hogy akkora sikernek örvendett, hogy egyszerűen nem tudták Felicity mellől eltávolítani.
Nekem Sally Potts, Clemmie Ray és Edward sem rémlenek, sajnos...
Úgy látom, karakterek voltak is, de valahogy nem akartak belőlük többet kihozni.
Vagy arra gondoltak, hogy a gyerekek, akik nézik a sorozatot, nem fogják úgysem ennyire túlgondolni az egészet, hogy kivel mi történt az eltűnésük után?
Azért kérdeztem, hogy hányan írták a sztorikat, mert valószínű nem egyeztettek, vagy nem is akartak ezzel foglalkozni.

Borostyán: én is csak később láttam a Cinema Paradiso-t, meg is döbbentem, hogy Agnese Nano már akkor ismert volt az olaszoknál.
Dario rémlik, de csak a karakter. Igazság szerint, mivel nem az elejétől követtem a sorozatot, így nem minden maradt meg bennem.
Azt sem tudom, hogy ezek a színész(nő)k mennyire voltak híresek, ismertek a hazájukban...egyáltalán ez a műfaj mennyire jött be az olaszoknak, vagy hozzánk csak ez jutott el?
Engem zavart a stúdió, mert ha már Rómában játszódik, akkor adják meg a módját, és lássun a városból is jeleneteket. Valószínűleg spórolni akartak, hogy a külsős forgatások ne kerüljenek túl sokba?
Egyáltalán a stúdiós megoldásokat is csak akkor szeretem, ha a történet is megkívánja azt a korlátozást.
A Szomszédok esetében nekem is feltűnt, hogy mennyire kevés volt a berendezés, szinte üres lakások...nem igaz, hogy nem tudtak többet belefektetni anyagilag, mert hát hosszú évekre rendezkedtek be, és nehezen hisszük el, hogy nem halmozódtak fel egyes dolgok a lakásban, pláne ahol 3-4 személy is élt egy időben. Bár az is benne lehet, hogy a szocialista lakás egyszerűségét akarták tükrözni, mint ahogy maguk a karakterek is állandóan sírtak, hogy semmire nincs pénz, lehet ezzel akarták demonstrálni, hogy valóban nem...


51408. Americanlife (2021-03-15 16:18.34) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51405. hozzászólására)
Meglepő, annak ellenére, hogy nyitott vagyok, úgy érzem, ha egy író megálmodott egy bizonyos történetet, bizonyos karakterekkel, akkor tiszteljük meg azzal, hogy meghagyjuk az eredeti voltában. Hófehérke sem lesz szőke hajú, szeplős, kövér hercegnő, csak mert PC-nek kell lenni, akár a történethűség rovására is.
Nem értem, és ebben semmi rasszizmus nincs, de ha valakit nem négernek álmodtak meg, akkor miért kell egy feldolgozásban négerré változtatni. Ugyanúgy, ha meg valakit néger karakternek álmodnak meg, akkor az sem örülne, ha a sokadik verzióban már fehér karakter játszaná.
A másik, amit írsz: TISZTA és behatárolt világkép, vallásos közeg...persze, egy meleg is lehet vallásos és tiszta erkölcsű, ugyanakkor a 19. század végén nem az volt a jellemző, hogy még kérkednek is vele, mint az idős asszony. Valószínűleg őt úgy elzavarták volna a faluból, nem hogy még élettársi kapcsolatban élt volna egy másik nővel. A Maurice-ban is hiába volt a két srác szerelmes egymásba, az egyik nem mert kockáztatni, mert akkoriban a melegeket a bíróság is elítélte, ami egy gazdag családnál egyet jelentett a szégyennel.
Az elfogadás fontos, ezzel nem is vitatkozom, ugyanakkor az adott közegben, időben és helyszínen. Ha mondjuk Londonban, a Soho-ban lettünk volna, ahol kifejezetten olyan klubok is alakultak, ahová csak meleg férfiak jártak, érthető, de még ott sem vonultak vagy hivalkodtak, hanem egy zárt közösséget alkottak. Faluhelyen pláne az elfogadás nem mindig úgy működik, mint ahogy kellene, így sokan inkább a nagyváros felé orientálódtak. Mo-on még ma is rejtőzködnek a vidéki melegek, és mindegyik szinte arra vár, hogy a fővárosba kerüljön, ahol szabadabb életet élhet. De ez a helyzet a többi volt szocialista állammal is. A négerek ugyan elterjedtek már Európában is, de még ma sem mindenhol illetik meg őket ugyanazok a jogok, még ha nem is kimondva, a társadalom részéről. Akkor egy 100 évvel ezelőtti történetben miért lett volna másképp, a rabszolgaság időszakában?
Sőt, a melegséget egyáltalán fel sem merték volna vállalni, hanem ha nem sikerül az elfojtás, akkor elköltöznek, vagy akár öngyilkosok lesznek (egyedül arra lettem volna kíváncsi, hogy a lelkész ezt a kérdéskört miként kezeli)...nyilván ez már nem fért volna bele abba a világba, pedig a valóság közelebb állt ehhez a képhez.
A 6 gyerek nem meglepő, vallásos családokban simán összejön ennyi. Jól írod, voltak szálak, amelyekkel ki lehetett volna tölteni a sorozatot, pl. az asszony feladja a karrierjét, személyiségét, gyermekhalandóság, betegségek, alá-fölé rendeltetési viszonyok, a túl vallásos élet, a gyermeknevelés kérdései, a háború közelsége, stb...ettől nem lesz sem modern, sem PC, ha beletesznek olyan elemeket, amik eleve nem lehettek volna abban a közegben, vagy legalábbis nem olyan felállásban.
Most adnak valami új angol sorozatot, amelyiknek nagy a sikere, klasszikus darab, régi idők, ott is kötelezően benne vannak a meleg karakterek, ugyanazt tudom mondani, hogy nem korhű...de talán még néger is van köztük, holott a nemesi családban ez elképzelhetetlen lenne. Nem szeretem én sem, ha van egy korhű darab, és azt csak azért is modernné akarják tenni, hogy a mai világ képére faragják...pont a lényeg veszik el benne.
Ez olyan, mint A két királynő filmben (Mária és Erzsébet, 16. század) tele az udvar néger és ázsiai karakterekkel, a nemesség és az udvar körében...ami eleve nem történhetett meg, miért kell fikcionálni, hiszen akkor pont az eredetiség nem marad meg.
A néger pasi fehér nőnek csapja a szelet szál is kb. annyira valószínűtlen, mint a többi....egy özvegy néger, gyerekkel, és egyáltalán meg sem mert volna közelíteni egy fehér nőt, már csak a falu haragja miatt sem, meg egyáltalán a nőtől sem várhatott volna többet.


51407. Americanlife (2021-03-15 15:42.24) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51404. hozzászólására)
A 208 rész valóban sok egyszerre, érdemes lenne eldarabolva megnézni. Furcsa, és sokan el sem hitték, azt gondolták, direkt hagyták a főhős megjelenésének időzítését az első évad utolsó epizódjának zárójelenetére, hogy ezzel üssenek egy nagyot, és minden ami előtte történt, csak egy tudatos felvezetés volt. Különben ha az ember nézi a sorozatot, még könnyen el is hiszi, hogy dramaturgiailag is így akarták, és akár meg sem kellett volna magyarázni, hogy Alexis karakterét csak néhány epizódra akarták behozni. Az is érdekes, hogy mivel akkor még nem döntötték el, hogy ki játssza a karaktert, ezért a bevonulásos jelenetre egy modellt szerződtettek. Olyan hírességek neve került szóba, mint Sophia Loren, Elizabeth Taylor vagy Raquel Welch, de egyikőjük sem vállalta, szerintem nem tartották elegendőnek a pénzt, hosszabb távon így lehet nem is maradt volna Alexis a sorozat főszereplője. Aztán a köv. évadra szerződtették le Joan Collins-t a szerepre.
Azzal, hogy őt behozták, vált a Dinasztia egy nőies sorozattá, pedig csak azt gondolták, hogy majd a családfő exfelesége kavar pár rész erejéig, és ennyi.
Nem tudom így utólag megmondani, hogy mennyire javított volna a Dinasztia nézettségén egy hírverés...mondjuk a Dallas-szal egy időben adni sem biztos, hogy érdemes lett volna, két hosszú sorozat, két kötöttség. A Dallas után pedig már nem hiszem, hogy a nézők vállalkoztak volna egy maratoni sorozat nézésére. A csatorna sem biztos, hogy annyira mérvadó lett volna, hiszen az új Dallas az RTL Klubon ment, mégis olyan kevesen nézték, hogy átrakták másik műsorsávba.
Persze, a latin-amerikai sorozatok mind egy kaptafára épülnek, de egészen hihetetlen, hogy ugyanazokat a kliséket alkalmazzák mindegyikben. Mostanság a török sorozatokat futtatják, de ezekről sem tudok nyilatkozni, állítólag az sem tesz jót, ha sok a halál, az erőszak benne.
De gondolom a fő cselekményszál mindegyikben az, hogy a szép főhősnőnek, és a jóképű lovagjának össze kell jönnie.
A Savannah amúgy egy vadiúj sorozatnak számított még a hazájában is, és nagy reményeket fűztek hozzá. Csak 2 évadot élt meg, összesen 34 részt. Én néztem, de inkább csak háttérként, viszont az elején már annyira kusza szálak voltak benne, hogy érdemben nem szerettem volna követni. Ray Wise viszont emelt a színvonalán, aki a Twin Peaks-ben is szerepelt korábban. Tény, hogy még a 34 rész is soknak számít, de nyilván nem egy hosszú sorozathoz képest, ugyanakkor ebben sajnos nem volt több, meg kell hagyni.
Egyébként már sokan a Dallas-ban is elfáradtak, a legtöbben csak szolidaritásból nézték végig, ha már leadják, akkor kitartanak az utolsó részig alapon, de sajnos a kezdeti népszerűségtől már nagyon messze volt.

Az Onedin család amúgy 71-es, és ezért is külön érdekes, hogy 79-ben már adták nálunk (most néztem meg az imdb-én), majdnem 100 részes. Ahhoz képest hamar vetítették, ugyanis a 80-as évek előtt valóban nem volt divat a nyugat majmolása. Apukám dolgozott Bécsben a 80-as évek elején, de alapvetően ez nem volt jellemző, mi is csak 88-ban voltunk először, utána viszont minden évben, érdekes, hogy az akkori csillogás 2010 után már nem volt olyan szembetűnő, meg ugye a lakosság összetételéről ne is beszéljünk. A lényeg, hogy azért messze voltunk még a Lajtától, ha nem is földrajzilag. A Klinikát illetően igazad van...annyiból azért érdekes volt, hogy le merték adni, hogy azért az a környezet erősen a luxus kategóriának számított egy magyar szemében, ugyanakkor a sorozat nem a hatalmi és az anyagi harcokon alapult, sőt mint írod, még csak nem is az orvos-szakmai alapokon, a drámai részeket sem vitték olyan túlzásba, a tabutémákat is próbálták másképpen megközelíteni. Ehhez képest a Dallas abban az időben inkább ellenszenvet váltott volna ki a nézőből. Emlékezz vissza, amikor Samantha a feketepiacon akart magának gyereket venni, illetve, hogy milyen háttértörténettel indítottak, ami a két család konfliktusát okozta (különösen erős volt, amikor Tintás azzal vádolta Jock-ot, hogy már mindenét elvette, az olaját, a vállalatát, a menyasszonyát, most meg a saját lányát, Pamelát is). Vagy amikor Bobby-t rabolták el JR helyett, váltságdíjat követeltek, ott elemezték kinek milyen autója van, mennyi a vagyonuk, stb...azt gondolom, abban a miliőben, mivel az emberek 95%-a a legnagyobb egyszerűségben élt, nem tudott volna azonosulni az ilyen világgal, karakterekkel, történetekkel. Bár lehet pont a nagy különbözőség miatt egy bizonyos réteg szerette volna, de gondolj bele, ha a tanítónénik is mekkora döbbenettel fogadták, hogy a szülők engedik a Klinikát nézni (ami így utólag elég nyugdíjas sorozat lenne a mai világban), akkor egy Dallas esetében ez a réteg, egyáltalán az angol nyelv sem volt divat, emlékszem, hogy sokan a szereplők neveit sem tudták rendesen kiejteni, távol állt mindenkitől az amerikai világ. Még más az brit/angol cucc, mert olyan sorozatokat itthon is adtak a 80-as években, na de azok sokkal lájtosabbak voltak.
A Guldenburgokat illetően most megfogtál, az is lehet, hogy csak 90 körül adták először Mo-on, és nem a 80-as években. Ott is gazdag családok szerepeltek benne, és voltak hatalmi és vagyoni harcok is, tény és való, hogy nem olyan formában, mint a Dallas-ban, olyan őrületesen sokan nem nézték azt sem, bár elég nagy újítás volt a TV-történetben.
A repülőlezuhanásos részt lehet én is láttam, amikor először adták, és tetszett is. Mint írtam, nem mindegyik részt követtem, pl. Samantha fekete piacon babát venni sztorit már csak az ismétlésnél láttam, az első évad első pár részét egyáltalán nem követtem. Ne kérdezd mi volt az oka, és hogy miért nem tudott lekötni...lehet pont az a nagy hype váltott ki egy ellenérzést, hogy azért sem, meg aztán az elején az egy epizód=1 történet sztorik sem annyira kötöttek le, egyértelműen a folytatásos jelleg indított be engemet is.


51406. Kfruzsina (2021-03-15 13:57.22) aaaaa - (válasz Americanlife 51403. hozzászólására)
VU: Sara karakterét tudatosan leépíteni ezzel az irreális történetszállal elég nagy hiba volt, mégis ő tette a sorozatot azzá ami. Azt még valahogy jobban elfogadtam volna, hogy írnak Sarának egy ilyen lázadós sztorit, hiszen pont abban a korban volt, hogy Hetty szigorúsága elől megszökik a városba, ott bajban keveredik, de végül kimászik belőle, hazamegy. Otthon szétizgulják magukat, a keresésére indulnak, a végén ő meg Hetty megbocsájtanak egymásnak, tanulnak a hibáikból. Bőven elég izgalmat tartogatott volna, nem kellett volna bele ez a erőltetett és valószerűtlen hasonmásos sztori.
Tényleg jó, hogy nem tolták ezt tovább, meg nem is lett volna benne több perspektíva, bár mondjuk még azt el tudtam volna képzelni, hogy később egy-két epizódban felbukkan a hasonmás és szerepet cserélték, de állandó mellékszereplővé azért nem tettem volna.
Igen igazad van, hogy sok karakter csak 1-2 rész erejéig bukkantak fel, de azokban nem is volt több, viszont voltak olyanok, akiket eredetileg csak egy-két epizódra szerződtettek, de végül annyira bejöttek a közönségnek, hogy állandó mellékszereplőként elég sok részben szerepeltek, majd a család részévé is váltak. Ilyen volt a már sokat emlegetett Gus Pike, akit eredetileg két epizódra szerződtettek, de végül 28-ban játszott és ő lett ugye Felicity férje, vagy a dadogós fényképész- feltaláló Jasper Dale, aki később Olivia King férje lett.
De voltak olyan városlakók vagy iskolás gyerekek, akik ugyan nem voltak és nem is lettek a család részei, de többször felbukkantak.
Ilyen volt Felicity barátnője, vagy inkább riválisa Sally Potts, illetve annak anyja Clara Potts, aki a tipikus kisvárosi, dologtalan, pletykás asszony szerepét testesítette meg. Kiállhatatlan volt, de kellett egy ilyen karakter a sorozatba.
Viszont voltak olyan karakterek, akik az elején sokat szerepeltek, utána viszont csakúgy minden magyarázat nélkül eltűntek, nem tudni mi lett velük. Ilyen volt Peg Bowen az avonleai boszorkány, vagy Peter Craig a béresfiú, akit szintén kiközösítettek, vagy Felicity egyik barátnője Clemmie Ray és annak bátyja Edward.
Legtöbben ezek közül Peg Bowen szó nélküli távozását sérelmezték a rajongók közül.
Nos Peg eltűnését meg lehetett azzal magyarázni, hogy a boszorkány inkább a gyermeki fantázia szüleménye és ahogy felnőttek a gyerekek már nem volt szükség a szerepére. Nekem mondjuk nem igazán tűnt fel az eltűnése, mivel a kamasz majdnem felnőtt gyereke történeteibe már nem illett bele, pár gyerekes sztori erejéig jó volt (szerelmi bájitalt kevert meg ilyesmi), de a karakter hosszabb távon valóban kifutotta magát.
Inkább el tudtam volna képzelni Edvard meg Peter Craiget már felnőtt vagy kamasz fiúként, mondjuk valamelyik versenyez Gussal Felicityért.
Mondjuk, ahogy megjelent a sorozatban Gus, a két fiú szerepe egyből feleslegessé vált, már Gus férfi volt mellettük, azok ketten pedig még kisfiúk, Gusra onnantól kezdve jobban tudtak építeni.
Peter eltűnését még meg lehetett volna úgy magyarázni, hogy az anyja máshol kapott munkát és vitte magával a fiát.
Egyébként meg valahol nagy hanyagságra vall, hogy egy mondat erejéig sem voltak képesek ezeket az eltűnt szereplőket megemlíteni, mi lett velük.

Borostyán: Igen Agnese Nano valóban felkapott színésznő volt, láttam én is a Cinema Paradisot, nagyon jó film, de azt amúgy jóval később, mint a Borostyánt, tehát én Agnesét a Borostyánból ismertem meg.
Valószínű azért tették ilyen nagy szerepre, mert már ismert volt.
Aki még jó volt benne pasik közül az Dalma férje Dario volt, aki egyébként Cinzia korábbi szerelme és kislányának apja volt, bár negatív karaktert játszott. Összeszövetkezett Leonával Borostyán ellen, Leona az ő segítségével rabolta el az unokáját Borostyántól.
Igazi kreolbőrű olasz pasi volt Dario is. Dalmát nem kedveltem annyira, inkább olyan szürke egér volt, de sajnáltam Dario miatt, aki gonosz volt.
Claudia az elején nem volt szimpatikus, hogy összejátszott Leonával, ráadásul Andreára is nagyon nyomult, de a végére normális lett, Borostyánnal is jóban lettek.
De Claudia is tagadhatatlanul csinos volt.
Engem érdekes mód a studiós megoldás annyira nem zavart, mert oké tudja az ember, hogy studióban veszik fel, de más más helyszínek voltak, más berendezéssel, bár így utólag forgathattak volna több kinti jelenetet is.
Sokkal inkább zavart a Szomszédok esetében, ahol minden lakásbelső kb. ugyanúgy nézett ki kb. még a tapéta is a falakon. Először azt hittem, hogy azért van, mert egy ilyen bérházi szobabelsőt béreltek ki studiónak és ott forgatták az egészet, de később kiderült, hogy 4 bérházi lakást is ugyanazon a szinten, de valahogy kreatívabban is berendezhették volna, vagy ezzel is arra utaltak, hogy a szocializmusban minden ennyire egyforma volt.
Vagy ahol még zavart, egy Audrey Herpburn filmben, már nem tudom melyikben, talán az Álom luxuskivitelben, de nem mondok hülyeséget, hogy látszott, hogy az egészet egyetlenegy stúdiószobában vették fel.


51405. Kfruzsina (2021-03-15 12:24.12) aaaaa - (válasz Americanlife 51402. hozzászólására)
Új Anne Shirley: Elég meglepő volt három meleg karakter is, ráadásul az 1800-as évek végén.
A Maurice című filmet nem láttam, de köszi a tippet, meg fogom nézni, viszont a Túl a barátságont igen.
Az pedig már a 70-es években játszódott, mégis titkolniuk kellett a két pasinak, hogy melegek, az egyikük meg is nősült.
Másrészt pedig Lucy Maud Montgomery írói világképe TISZTA volt, értsd ezt úgy, hogy mentes minden ilyesmitől, mint rasszizmus, homoszexualitás, inkább ilyen idilli képet festett a 19. század végéről.
A Sullivan- féle feldolgozások a régi Anne Shirley és a VU is mentes volt minden efféle sallangtól, néger karakterek sem szerepeltek benne.
Ugyan a VU és az Anne Shirley alaptémaként megjelenítette a kirekesztést, a másságot.
Annet azért nem fogadták be a faluközösségbe, mert vörös hajú, szeplős és árva volt, Sarát pedig azért mert nagyvárosi, gazdag lány volt, ráadásul jóval műveltebb mint az ott élők. Viszont az már kicsit meseszerű volt, hogy utána mindkettőt elég hamar befogadták, sőt megszerették, kedvencekké váltak, azért ez a valóságban nem egész így van.
De arra ügyeltek, hogy faji kirekesztés ne legyen, színesbőrű még csak ne is szerepeljen benne.
A VU-ban volt ugyan a legvégén egy nagydarab néger ápolónő, aki befogadta és a saját házában ápolta a megvakult Gust, miután az kijött a kórházból, de egy egy epizódos mellékszereplő volt, csekély volt a szerepe, nyomot sem hagyott.
A melegséget mint témakört megint nem lehetett L.M.M. világába behozni, mivel a férje lelkész volt, ráadásul ő is egy ilyen faluközösségben nevelkedett, arról mintázta Avonleát, ahol ugye nagy szerepet játszott a vallás, a szereplők mindennapi életében is, tehát erről a témáról alapból nem írhatott volna.

Ehhez képest ez az új Anne Shirley három meleg karaktert is felvonultatott, mintha ez lett volna a fő irányvonal. Elég lett volna egy, ha már mindenképp akarnak egy ilyen szálat bele, mondjuk a tanár Mr. Philips, akiről amikor kiderül elmegy a városból, ennyi bőven elég lett volna. Mert ezzel legalább éreztették volna a fiatal nézők előtt is, hogy a homoszexualitás nem egy 21. századi új dolog, mindig is létezett és, hogy a régebbi korokban milyen volt a fogadtatása, ez talán még bocsánatos bűn lett volna.
De , hogy az öreg Josephine Berry nyíltan felvállalja leszbikusságát kissé meredek.

A néger szálat pedig sehogy nem tudtam megszokni. Nemcsak azért mert Montgomerynél nem volt ilyen karakter, nem is tudom, hogy Kanadának azon részén, ahol Prince- Edward Szigeten, ahol a sorozat játszódott éltek e egyáltalán négerek, ha nem, akkor ez is elég nagy baki. De még talán az az egy néger egy rövid mellékszereplőként elég lett volna. Mondjuk megérkezik Gilberttel a faluba, kiutálják, mert színesbőrű, elmegy.
De az, hogy letelepszik, családot alapít, majd behozzák az egész pereputtyát főszereplőnek, azért az már sok.
A néger először egy néger nőtt vett fel, sőt a változatosság kedvéért annak is volt egy zabigyereke, akivel hősünk nem igazán jött ki, mert az a fiú rossz társaságba keveredett.
Aztán született egy közös kislányuk, de amikor a gyerek kb. 3 hónapos lett a néger csaj elvágta az ujját krumplipucolás közben, elfertőződött a seb és meghalt, ezt a betegséget meg a haldoklást is kissé elhúzták.
Utána ott maradt egyedül a csecsemővel, akire Anne és Marilla vigyáztak, míg ő visszament dolgozni.
Persze jött a faluból a szokásos fujjogás, hogy miért.
Aztán a néger pasi az új FEHÉR tanárnőnek, Muriel Staceynek, aki valós Montgomery karakter volt, szerepelt a régi Anne Shirleyben és a VU-ban is, kezdte el csapni a szelet, de nem derült ki, hogy összejöttek e, mert mint mondtam leállították a sorozatot.

Nos a bajom még az, hogy ha már mindenképp akartak egy N+X. Anne Shirley feldolgozást, akkor ne ilyen valótlan karakterekkel is eseményekkel töltötték volna meg. Az eredeti alapanyag, a 8 vagy 9 kötet is önmagában megfelelt volna egy sorozatnak.
A korábbi feldolgozások kb. addig szóltak, hogy Anne és Gilbert összejöttek, összeházasodtak, de a közös életüket már nem dolgozták fel.
pedig én arra is kíváncsi lettem volna, hogy mondjuk hogy alakul Anne élete, milyen volt egy 20. század eleji orvosfeleség élete falun.
Anne feladta a tanítást, meg az álmát, hogy írónő legyen, ehelyett kiszolgálta a férjét és nevelte a hat gyerekét, tipikus 20. század eleji asszonyi sors.
Fel lehetett volna dolgozni, hogy ez milyen konfliktusokat szül kettejük között, hogyan élik meg, mi lesz a gyerekeikből, hogyan élik meg a háború közelségét.
Jó nem kellett volna hat gyerek, mert annyi színész szerepeltetni és ellátni történetekkel, nem kis feladat, elég lett volna mondjuk három gyerek, vagy egy aki csecsemő korában meghalt, utalva ezzel a kor nagy problémájára a gyermekhalandóságra.
Ráadásul volt az eredeti műben olyan szereplő, aki meghalt tüdőbajban, illetve Marilla Cuthbert egy árva ikerpárt is később örökbefogadott Annen kívül, akik valami távoli rokonának gyerekei voltak.
Tehát lett volna bőven érdekes és drámai szál is, nem kellett volna ezt a "sosevolt2 néger szálat beleerőltetni, aki már a végére többet szerepelt mint a főszereplők. Kb. olyan volt mint az új Dallasban Bobby és feleségének Ann-nak a családja.
Ez is csak a két főszereplőnek Anne és Gilbertnek a szerelmi viszonyát szorította háttérbe, ami ugye történet fő irányvonala lett volna.


51404. Kfruzsina (2021-03-15 11:27.42) aaaaa - (válasz Americanlife 51402. hozzászólására)
A Dinasztiát egyszer jó lenne majd pótolni, de az szerintem nem most lesz, most nem lennék vevő egy 208 részes sorozatra. Olyan sorozatot még nem láttam, ahol a főhős csak az első évad végén jelenik meg, ez külön érdekes, bár ugye amint írod ez csak azért lett így megoldva, mert eredetileg nem őt szánták főhősnek.
Szerintem lehet vevők lettek volna a magyar nézők a Dinastyára ha nagyobb hírverést kap itthon és a Dallas után várnak vele 1-2 évet, mert egyszerre hosszú lett volna és mondjuk egy főbb adón RTL Klub, TV2 a délutáni műsorsávba teszik.
Szerintem jobban szeretik a magyarok a mai napig az igényes amerikai sorozatokat, mint a gagyi dél-amerikai szappanoperákat, csak egész egyszerűen azok olcsóbbak.
A Dél- Amerikaiak legalábbis amik már a nagy telenovella dömpingben készültek mind egy kaptafára épülnek, szegény lány összejön valami dúsgazdag pasival, a család ellenzi a kapcsolatukat, sok viszontagság után egymásé lesznek. Közben pedig felbukkannak halottnak hitt rokonok, akik valami csoda folytán mégis csak előkerülnek, valakinek mindig van zabigyereke, valaki amnéziás lesz, de valakit vagy valakiket mindig meg is ölnek, hogy legyen benne krimis szál is. Viszont néha nagyon elnyújtják, ráadásul hiába szépek benne a nők, meg mondjuk jók a pasik, az előadásmód, a színészi játék szerintem jóval ripacskodóbb mint az amerikai sorozatoknál.
A Savannáhra emlékszem, közvetlenül a Dallas után adták pénteken, láttam vagy három részt, de már nem kötött, szerintem végig se adták, max az első évad mehetett le, vagy húsz résszel, pedig azt mondták az is hosszú, több évadból áll, ha nem is olyan maratoni mint a Dallas.
Szerintem közvetlenül a Dallas után már nem akartak az emberek még egy ilyen hosszú sorozatot nézni, a másik ok pedig az lehetett, hogy ugye megjelentek a kereskedelmi TV-k, és ha jól emlékszem péntekenként az új TV2 dobbantott a Kifutóval, ami egy Megasztár szerű énekes tehetségkutató műsor volt, igaz még kezdetleges formában és ha jól emlékszem karaokéztak benne, de a műfaj itthon újnak számított, így többeket ültetett a képernyő elé, ez okozta végül a Savannah bukását.

Az Onedin családnál valóban meglepő a '78-as dátum, de azt én egy szóval sem mondtam, hogy külföldre olyan könnyen lehetett mászkálni. Beszéltük korábban, hogy talán '88-ban nyíltak meg a határok először Bécsbe, a szüleim is akkor voltak kint először. De az élet már lazult, több nyugati cucc jött be, sorozatok is, bár valóban nem voltak olyan vadkapitalisták mint a Dallas.
Mondjuk azért a Klinika is erősen az NSZK jólétet szimbolizálta, rácsodálkozhattunk a Wolfsvagen 1-es Golfra, ami Udonak volt és akkor nagyon menő autónak számított, vagy arra milyen nyugodt, szép környezetben gyógyulnak ott a betegek, milyen magas szintű a kórházi ellátás, amitől sajnos még ma is fényévekre vagyunk.
Viszont valóban olyan kemény hatalmi harcok nem voltak benne, mint a Dallasban, inkább "lájtosabb" szerelmi történetek, igazán kórházsorozatnak sem volt mondható, a mai értelemben, mert a szakmaiságra sem mentek rá.
A Guldenburgokat nem később kezdték el vetíteni mint a Dallast? Nem '91 márciusában? Pedig az is gazdag német családról szólt, annyira viszont nem voltak benne hatalmi harcok?
Azt tudom kedd esti sorozat volt, de annyira nem ragadott magával.

A Dallasba én is később kapcsolódtam be, mint már írtam a 14. résznél, amelyikben Bobby és J.R. lezuhantak repülővel és én is a nagymamámnál láttam, mert itthon nem néztük. Elég erős indítás, holott akkor még csak ilyen egy epizód egy történet jelleggel ment a sorozat, mégis megalapozta azt, hogy én leüljek és ott ragadjak a képernyő előtt minden péntek este.
A vasárnapi vetítés valóban nem tett jót a sorozatnak, szerencsére hamar visszahelyezték az eredeti helyére péntek estére.


51403. Americanlife (2021-03-15 00:09.11) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51401. hozzászólására)
VU: ha így írod, ez tényleg irreális történetszál volt, még 2 epizód erejéig is...hogy a hasonmás küllemre és ápoltságra sem hasonlított Sara-ra, pláne vannak olyan vonások, amelyek nem tudnak megtéveszteni: hang, gesztusok, gondolkodás...legalább arra ügyeltek volna, hogy küllemre minél jobban hasonlítson Sara-ra, de ezzel még a többi szereplőt is hülyének nézték, miszerint egyiknek sem tűnt fel a csere?
Ha írni-olvasni sem tudott, és a beszéde sem volt olyan, akkor az már eleve egy bukó kellett volna legyen...úgy sejtem, elég méltatlan sztorival kezdték Sara leépítését. Talán ezt a részt még én is láttam, de így felnőttként eléggé bugyuta ötlet volt.
Még szerencse, hogy ezt a cseregyereket nem erőltették, egyébként is jellemző volt a sorozatra, hogy sok karakter csak 1-2 rész erejéig felbukkant, aztán eltűnt a semmibe, még a fontosabb karaktereknél is. Mit várhattunk volna ezek után?

Borostyán: Az olaszoktól én sem vártam ilyesmit...ha pl. latin-amerikai vonalon ment volna, akkor még elfogadom. Azt mondom, hogy Borostyán a szende szűz szerepre jó volt (Andrea volt neki az első pasi?), nem mondanám, hogy nem kedveltem, de valahogy mégis azt éreztem: nagyobb a füstje, mint a lángja. Szimpatikusnak az volt, de az egész sztorival irreálissá tették a karakterét, így a néző nem tudott vele azonosulni. Mert amit Te írtál, hogy az ilyen intézetből kiszakadt lányok 1%-ának sikerül a pozitív kitörés, megfejelve Andreával. Nyilván kellett egy ellenpólus, hogy ne legyen egy tündérmese az egész. Cinzia valóban temperamentumos volt, jól tudta ellensúlyozni Borostyán szendeségét, visszafogottságát. Szerintem szép volt Claudia is, bár az ő karaktere az elején nem jó oldalon járt. Dalma és Betsy is helyes lányok voltak, sőt Leona is feltűnő jelenségnek számított. Ilyen téren azért a sorozat felkészült volt, mert viszonylag esztétikailag előnyös külsejű megformálókkal dolgozott, bár nem attól érdekes egy karakter, hogy jól néz ki.
Leona májának sztorija semmiféleképpen nem volt kidolgozott, se technikailag, se szakmailag. De mit is várhattunk volna az autóbalesete után? Mondjuk azt sem tudom, hogy mennyire reális, miszerint egy tébolyult, gyűlölködő nő 180 fokos fordulatot vesz, és megjavul, de mondjuk ezt még fogadjuk el.
A többiek története meg valahogy nem tudott annyira megfogni...tehát szerintem a 22 rész éppen elég volt, megbontva pláne...44 rész az majdnem egy éven át ment, jót tett a Dallas előtti bemelegítésnek.
Azt is kell tudni, hogy Angese Nano akkor már felkapott színésznő volt, asszem a Cinema Paradiso-val futott be a sorozat előtt 3 évvel. Meg azon agyalok, hogy egyáltalán olaszok szoktak-e ilyesmi sorozatokat gyártani, vagy csak mi nem kaptunk belőle? Mert ez a stúdiós megoldás, túl sok belső jelenet nem vallott valami profizmusra...
Borostyán gyógyulása meg egyenesen a csodás kategóriát merítette ki: Leona mája egyből passzolt, ő meg a halál széléről gyorsan visszakerült az életbe, sőt teherbe is esett, ez már így sok volt, legalább 2-3 részre lehetett volna bontani, izguljon a néző is, hogy Leona mája passzol-e, újra olyan lesz-e Borostyán, mint volt? Legalább annyit tettek volna, hogy kiírják: fél év múlva...és akkor jobban elhiszem. Nyilván itt is elhúztak sztorikat, ha a végét ennyire összecsapták.


51402. Americanlife (2021-03-14 22:51.55) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51400. hozzászólására)
Félre ne értsd, abszolút javaslom, hogy nézd meg a Dinasztiát, bár arra gondolok, hogy 208 rész sok lenne, még ha el is darabolnád. Azt kell tudni, hogy elég erősen indított a sorozat, az első évad tele volt érdekes fordulattal, a zárás pedig egy bírósági tárgyaláson érte a sorozatot, ahol felbukkan Alexis, a főhős. Ritka az olyan sorozat, ahol a főhőst nem láthatjuk az első évadban, hanem addig csak felvezet szálakat, majd a cliffhangernél robbant egyet. De tudnod kell, hogy Alexis-t is csak pár epizódra szerződtették volna, viszont akkora sikere lett a karakternek, hogy seperc alatt átvette a főszerepet is. A történetek egy idő után ismétlik egymást, még ha más felállásban is, ez a hosszú sorozatoknál elmaradhatatlan, a soha nem hallott testvérek és gyerekek is szerves részei ennek. Azt mondom, hellyel-közzel elmegy. mert pl. a Dallasban Jamie-nek és Jack-nek kifejezetten örültünk, ugyanakkor sajnos nagyon későn érkeztek, így valahogy sosem tudtak úgy beépülni, mint a többi főszereplő. James beépítése már abszolút kényszerű lépés volt, de Kristin, Katherine és Jessica érkezései mind-mind telitalálatosnak tűntek, hiába, hogy mindhárman a pszicho-testvér szerepét töltötték be. April, mint egy Ewing-férfi volt felesége, hosszú távon tudtak rá építeni, de Vanessára és James-re nem.
A Dallas után viszont a magyarok szerintem nem lettek volna vevők még egy hosszú sorozatra. Amit meg írsz, a kereskedelmi csatornák választéka, teljesen igazad van, veszett ügy lett volna a Dinasztia leadása, akármelyik csatornán...pontosan a TV3-on ment, de szerintem nem csak azért nem nézték, mert nem volt mindenkinek olyan csatornája, hanem mert egyszerűen a Dinasztiának itthon nem volt akkora hírverése. Ha mondjuk a Dallas előtt adják, vagy vele párhuzamosan és az ember felváltva tudja nézni, pl. egyiket kedden, a másikat pénteken.
Az megint más dolog, hogy a sorozat ára sem volt alacsony, és úgy érezték, hogy a közép és dél-amerikai sorozatok idejében a nézők már nem az USA-ból akarnak látni, a Dallas után a Savannah-t adta a csatorna, de annak nyilván nem volt akkora sikere.
Az örökölt szerelemnek a címére emlékszem, és hogy tetszett, de már a történet nem maradt meg bennem. Azt kell tudnod, és a mai napig nem tudom az okát, de amikor elkezdték adni a Dallas-t nálunk, akkor engem abszolút nem villanyozott fel, hiába emlegették. Így például a Miniseries-t talán nem is láttam, vagy csak azt a részt, ahol Lucy iskolát került. Az első évadból is azt, ahol Lucy elszökik, majd Garrison felbukkanása, és a szerelmi háromszög, Samantha teherbe esése. Julie halálára viszont tisztán emlékszem, mivel az volt az első halál, amit mutattak is, olyan sokkoló volt...de mégis írom, ezek ellenére sem lettem rendszeres néző, mondjuk úgy 3-4 adásonként néztem, amikor pl. a nagymamámnál voltunk, és mivel neki az ment, így kényszerből rávettük magunkat. Rendszeres néző meg tudod, hogy mikortól lettem.
A Dinasztia viszont már az elejétől nagyon lekötött, a karakterek megírása is elsőosztályúra sikeredett.
Szerintem az elnyújtott sztorik is kellenek, hogy lekösse a nézőket, leüljenek minden epizód elé...Samantha babájának sztorijai ezt biztosították is, csaknem 30 rész kellett ahhoz (ez itthon jó félévet jelentett), hogy kiderüljön, ki is a gyerek apja. Még ha az ember érezte is, hogy JR-é, azért ott volt, hogy bármi meglehet.
Amúgy a latin-amerikai szappanoperákat nem néztem, így azokról nem is tudok nyilatkozni. Általában akkor mentek, amikor edzésre jártam, és egyébként sem biztos, hogy belekezdtem volna bármelyikükbe is.

Az Onedin családnál akkor tényleg meglepő, hogy már 78-ban adták, azzal viszont kissé vitatkoznék, mert még a 80-as évek végén sem lehetett annyira kimászkálni külföldre...kezdtek bejönni nyugati cuccok, de azért még nagy volt a lemaradás. Ilyen szempontból teljesen pozitívumként értékelem, hogy már a 80-as években is adtak nyugati TV-adásokat, de inkább az olyanokat, amelyek nem annyira a vadkapitalista feeling-re mentek rá, vagyis nem a nagyon nagy társadalmi különbségeket mutatta be. A nagy mennyiségű haszonszerzés nem volt jó példa a szocializmusban, az eszme az egyenlőségre akart rámenni, a Dallas viszont közel sem erről szólt, nem is kell magyarázni, hogy miért nem adták. Ugyan a Derrick, a Guldenburgok és a Klinika is nyugati cuccok voltak, de nem a mérhetetlen gazdaságról, a zsarolásokról, az üzleti manipulációkról és olyan témákról szóltak, amelyek még amerikai szinten is tabunak számítottak, lásd testvérek, rokonok házastársainak elcsábítása, post parthum depresszió, hatalmi játszmák, és hadd ne soroljam.
Az újraszinkronizálással kapcsolatban köszönöm az információkat. Mondjuk Szerencsi Éva és Kránitz Lajos halála miatt itthon is új hangokat kellett keresni, nyilván az ember, ha megszokja az eredetit, akkor nagyon nehéz az újat megszeretni.
Azt ne tudom, hogy a péntek mennyire volt kötelező előírás, bár erősen javasolták, hiszen ez volt a Dallas fő adásideje. Nálunk ugye áttették egy időben vasárnapra, de abszolút nem tett jót a sorozat vetítési idejének.
Keddenként amúgy adtak tényleg nagyon jó sorozatokat, amelyeket én sem találok sehol a neten, teljesen osztom a véleményed, miszerint sajnálatos, hogy azokat annyira ejtették, pedig egy retro csatornán lenne helyük.
Mi a keddi sorozatokat mindig nagyon vártuk...lehet azért sem álltam át az elején, hogy péntekenként a Dallas-t kell nézni, mert valahogy a keddi sorozatokkal jól elvoltunk.

Az Anne Shirley-vel kapcsolatban elég meglepő dolgokat írsz, pl. hogy sokadik feldolgozás, mennyire új karaktereket vittek bele, és hadd ne soroljam.
A feldolgozásokat azért sem szeretem, mert sokszor nem hűek az eredeti könyvhöz/filmhez. Nem is a meleg szállal lett volna gond, hanem hogy rögtön 3 szereplőt is érintett. És abban igazad van, a 19. század végén, a 20. század elején hatalmas tabu volt, akit érintett, az inkább elmenekült a szülőfalujából, és olyan helyre költözött (nagyobb város), ahol kiélhette magát. Ha belegondolsz, eltelt 100 év, és ugyan ma már nem olyan nagy dolog sem a meleg, sem a néger szál, mégis az van, hogy Mo-on mindkettő egy stigma. Főleg, ha egy meleg vidékre születik, akkor nem olyan könnyű az élete, mert mások a lehetőségek, az elfogadás, az egészhez való hozzáállás. Vidéken inkább rejtőzködnek a melegek egymástól is, ki ne derüljön a kisvárosban, hogy ő is az.
Ha láttad a Maurice filmet, az 1910-es években játszódik, jól példázza azt, hogy mennyire titkolni kellett a melegséget, mert bizony börtönnel vagy közmunkával büntették, örök stigmát kapott az illető, így sok férfi inkább megnősült, és valahogy megoldotta, vagy sem...
Azt meg sem merem kérdezni, hogy a néger pasi néger vagy fehér feleséget talált magának?
De nyilván ott is voltak csúsztatások, pláne ha már csak róla szólt a sorozat, az eredeti verziót teljesen elnyomta. Nem azzal van a baj, hogy PC szemlélet, és betesznek meleg vagy néger szálakat, hanem az, amikor nem a megfelelő közegben és idősíkban akarják alkalmazni, illetve elüt a mű eredeti tartalmától.
Nem csoda, ha 3 évad elég is volt belőle, mert pont az eredeti sorozat tartalma veszett el benne.

Vanessa és JR az USA-ban jártak együtt, bár érdekes, mert Vanessát sosem említették, de valamikor Samantha előtt volt JR komoly kapcsolata. És akkor ott Bécsben, a nászúton kreálták ezt a karaktert, később hogy teljes legyen a kép, még James-t is behozták. A véletlen találkozás csak még erőltetettebbé tette az egészet, annak ellenére, hogy Vanessa karaktere még szimpatikus is lett volna, de James nem igazán volt kedvelhető.


51401. Kfruzsina (2021-03-14 22:01.17) aaaaa - (válasz Americanlife 51398. hozzászólására)
VU: Sajnos már ez a hasonmás sztori is elég elcsépelt volt, és valószerűtlen is.
Egyrészt, hogy két ember ennyire hasonlítson anélkül, hogy nem is testvérek, sőt még távolról se rokonai egymásnak, másrészről pedig, még ha akárhogy hasonlítanak is, az ellentétek könnyen kiszúrhatók.
A hasonmásra oké, hogy ráadták Sara ruháit, de a haja csapzott volt, meg se mosták, meg se fésülték, meg se fürdették a hasonmást, koszos is volt és ugye ami a TV-ből nem jön át, valszeg erős bukéja is lehetett, hogy finom legyek.
Sara ehhez képest ápolt úrinő volt, aki a középarisztokráciához tartozott, rendes, szép tiszta ruhákban járt, az akkori divatnak megfelelően, a haja is mindig ápolt volt, szerintem ő naponta vagy hetente fürdött, ami abban az időben nagy szó volt, a hasonmás meg, jó ha minden másnap (Karácsony másnap, meg Húsvét másnap). Sarát ugye Avonleába kerüléséig magántanítók nevelték, később meg ugye a nagynénje Hetty aki szintén tanár volt, tehát művelt volt, szerintem az akkori korban választékos, átlagon felüli szókinccsel rendelkezett. Ehhez a hasonmás írni-olvasni sem tudott, meg szerintem úgy beszélt, mint, akit az utca nevelt, bunkón szegényes szókinccsel.
Ez ott is lejött, ráadásul Vadász Bea a magyar szinkronban kitűnően változtatta a hangszínét, tehát tök más hanghordozással beszélt Sara és máshogy a hasonmás. Ezt az ember rögtön kiszúrta még 10-12 évesen is. Nem igaz, hogy Hettynek, Oliviának, Janetnek, Felicitynek sem tűnt fel.
Meg a hasonmás az iskolában sem tudott semmit, meg elég agresszívan is viselkedett, a végén már vízbe is akarta fojtani Hettyt, de Hetty még ennek ellenére könyörgött, sírt neki, mivel azt hitte, hogy Sara, hogy bocsásson meg neki, amiért olyan igazságtalanul bánt vele.
Nos ilyen képtelen zagyvaságot egy gyereknek sem lehet lenyomni a torkán. Ezzel a résszel valahogy a VU is elásta magát. Érdekes utána a hasonmás végleg eltűnt, kereket oldott, amikor visszatért az igazi Sara, visszament az utcára oda ahonnan jött és többet nem mutatták, szóba sem került mintha ez a rész nem lett volna. Pedig azt hittem, még párszor elő fog kerülni és mondjuk helyet cserélnek Sarával, de nem így lett, talán utólag jobb is így. Pedig gondoltam, hogy esetleg később majd kiderül a hasonmásról, hogy Sara eltitkolt ikertestvére, akit születésükkor árvaházba adtak, aztán pedig az utca nevelte, de semmi ilyesmiről nem esett szó, gondolom a VU azért nem akart ennyire elmenni szappanoperás irányba.
Viszont ez a dupla rész, valahogy meggyalázta negatív irányba tolta Sara karakterét is és Hettyét is. És innentől kezdve szerepelt Sara fokozatosan kevesebbet, egyre kevesebbet. Tényleg nem értem miért volt erre szükség? Ennyire nem volt más ötletük?

Borostyán: Igen már az elejétől hemzsegett a valószerűtlennél, valószerűtlenebb szálaktól, de akkor is fura volt egy ilyen jellegű sorozat az olaszoktól.
Ha brazil vagy mexikói lett volna, jobban el tudtam volna fogadni, de így.
A végén már csak Andrea miatt néztem, nagyon jó pasi volt, az tény, olyan igazi olasz macsó. De Borostyánt nem kedveltem. Nem volt se különösebben szép, se tehetséges, de arra a szende szűz szerepre jó volt. Még Borostyán barátnője Cinzia volt nagyon szép nő, igazi olasz, kreolbőrű és volt benne valami megfoghatatlan erotikus kisugárzás.
Szerintem a sorozatot le lehetett volna rövidíteni, Borostyán és Andrea esküvője után a grófnős részekkel és akkor egy vérbeli olasz sorozatot láthattunk volna. A grófnős szálnál érződött valóban , hogy olasz, a maffia, a kapcsolatrendszerek, az ártatlanok, mint Andrea behálózása.
Leona májának az átültetése Borostyánba valóban baki volt. Nem tudom, hogy a valóságban ez hogy zajlik, mennyi ideig keresnek egyáltalán megfelelő donort, mi alapján döntik el, hogy a donor egyáltalán alkalmas e rá, mennyi ideig készítik elő a beteg szervezetét az átültetésre?
Mondjuk biztos egy ilyen beteg szervezete nagyon le van gyengülve és minél később találják meg a donort annál inkább csökkennek az esélyek az életben maradásra, de biztos van valami felkészítő szakasz, nem egyből rakjuk bele az új májat, oszt jó.
Meg utána is milyen gyorsan felépült Borostyán, a következő képsorban már azt mutatták hogy ismét egészséges és ki van virulva és megint gyereket vár.
Nos egy ilyen súlyos betegség után, nem hinném, hogy valaki egyből terhes lesz, mert annyi gyógykezelést kap, ami ezt a folyamatot késlelteti, másrészt nem is biztos, hogy egyáltalán vállalhat vagy mer e vállalni még gyereket. De ugye a sorozatokban egészségügyileg sok baki van, ez miért ne férne bele.
Meg már érződött, hogy nagyon le akarják zárni a sorozatot és egyértelmű hepienddel. Az utolsó részt mondjuk ott is nagyon összecsapták, túl gyorsan zajlott a műtét meg a felépülés.
Előtte a közepét viszont nagyon elnyújtották a sok fölösleges afrikai, irreális szállal, vagy töltelék unalmas párbeszédekkel, a grófnős száltól lett megint izgalmas.
De, hogy még idejében, megnyugtatóan lezárták, már elég volt a sok irreális szálból. Még jó, hogy később nem folytatták....


51400. Kfruzsina (2021-03-14 21:21.41) aaaaa - (válasz Americanlife 51396. hozzászólására)
Ugye a Dinasztiából egy részt sem láttam, így nem tudok róla érdemben nyilatkozni, de azt tapasztaltam, hogy minden sorozat kb. az első 3-4-5 évadig jó, utána elkezd hanyatlani és előjönnek olyan szálakkal mint "sosevolt" rokonok, zabigyerekek, a régi karakterek kilépnek, újak váltják fel a helyüket, akiket kevésbé szeretünk, ráadásul a történetek is ismétlik önmagukat, ugyanazokat a sztorikat eljátsszák, csak más szereplőkkel.
A Dinasztiára pedig kíváncsi lettem volna, de, ahogy írod a Dallas után valóban nem sok értelme lett volna. Egyrészt a Dallas is túl hosszú volt így egyben a magyaroknak, ráadásul a vége felé, már mindenki elfordult tőle, az utolsó három évadot alig nézte valaki, mint, ahogy én sem, de aki nézte is, szerintem már nem emlékszik rá. Bobby "feltámadása" után megcsappant itthon is a nézettsége, valahogy kettéosztották a nézők a sorozatot, a feltámadás előtti és utáni szakaszra és megállapították, hogy ez a Dallas, már nem az a Dallas.
Másrészt pont 1997 októberében, amikor végetért a Dallas, megjelentek az első kereskedelmi csatornák az új TV2 és az RTL Klub, így a közszolgálati tv egyeduralma is megszűnt. Így, ha mondjuk tegyük fel megveszik a magyarok a Dinasztiát és '97 novemberétől berakják péntek este a Dallas helyére, nem biztos, hogy lett volna akkora nézőközönsége, mert mindenki egyből a kereskedelmi TV-kre tapadt rá. Mert más volt a szerkezet, a műsorkínálat, mint amit addig megszokhattunk, még a híradó is jóval izgalmasabb volt, mint a közszolgálatinál.
Sajnos a péntek esti Dallas később péntek este évekig a TV2-ön a Lagzi Lajcsi vezette Dáridó váltotta fel, no komment. Ami meg most van, arról inkább ne beszéljünk.
Talán a Dinasztia valamelyik csatorna délutáni műsorsávjában jó lett volna, mondjuk az újonnan induló RTL Klubbon, ott biztos sikere lett volna. De valószínű drága lehetett, mert inkább latin-amerikai szappanoperákat raktak be oda, elsőként ugye voltak az Esmeralda, Paula és Paulina, Rosalinda és ha jól emlékszem elkezdték ismételni a Megveszem ezt a nőt is. Úgy voltak vele, ezek olcsóbbak, de kellően hosszúak és izgalmasak ahhoz, hogy lekössék a nézők. Mondjuk ezek még nem voltak annyira gagyi telenovellák, mint a későbbiek, valahogy a Vadangyaltól kezdve ment le a színvonal ott is, ami már borzalmasan irritáló volt. A Dallas való igaz, hogy volt amikor lassabb volt, meg egy szálat elnyújtottak, de főleg az első évadokban minden részt tartogatott valami izgalmat, ami miatt érdemes volt megnézni a következő heti folytatást.

Az Onedin családnak utánanéztem 1978-ban kezdték el Magyarországon vetíteni és 91 részes volt, összesen. Attól függ hány évadot vettek meg egyszerre, lehet, hogy nem egyben adták le, így még '81-ben is ment. De akkor is meglepő volt, hogy ilyen korán eljutott hozzánk, egy angol, kapitalista jellegű sorozat, amikor '78-ban még javában szocializmus volt, bár szerintem a hanyatlás jelei már akkor megmutatkoztak, a '80-as években pedig már egész lazaság volt, már volt Coca-cola, Pepsi, farmer, meg sok más nyugati cucc, a sorozatok terén is egyre több jött be nyugatról.
Hogy miért kellett az Onedint újraszinkronizálni? Állítólag egy idő után lejár a vetítés és vele együtt a szinkron joga is. Újra meg kell vásárolni és állítólag a szinkront is és újraszinkronizálni olcsóbb, mint a régit megvenni. Ezért van az, hogy sok filmet is egy idő után újraszinkronizálnak és az új mindig pocsékabb, silányabb, mint a régi.
Mondjuk a Dallasnak az újravetítéskor megmaradt a régi szinkronja szerencsére, meg a Klinikának és a VU-nak is. Bár mondjuk ilyen nagyobb, híresebb sorozatoknál szerintem ma már alapkövetelmény, hogy a régi szinkronnal adják le újból.
Az Örökölt Szerelem 1990-ben ment a Dallas előtt, péntekenként, pont mikor véget ért, kezdték el vetíteni a Dallast. Szerintem egyfajta felvezető jelleg volt, hogy a nézők mit szólnának egy péntek esti sorozathoz, mivel ugye azelőtt mindig kedd volt a sorozatok napja. Szerintem tetszett nekik, így aztán a Dallas hosszú időre kibérelte a péntek estéket, gondolom én, bár mondjuk lehet az is követelmény volt a megvásárlásnál, hogy mivel az USÁ-ban péntekenként ment, más országokban is akkor adják, vagy ebbe nem szóltak bele?
Az Örökölt Szerelem amúgy egy festőről szólt, aki beleszeretett a modelljébe, majd húsz évvel később annak lányába is. Így sem rémlik?
Francia-amerikai sorozat volt, elég rövid, mindössze 4 részes eredetileg, amit itthon, mint, ahogy ezt már megszokhattuk, félbevágva 8 részben adtak le.
Azóta sem adták többet és sehol nem elérhető magyarul. A youtubeon fent vannak franciául és angolul is a részek, de csak jobb lenne, azért anyanyelven látni.
Elég szomorú amúgy, hogy van pár retró csatorna, de kb. mindegyik azokat ismétli unalomig, Klinika, Dallas, VU, mások meg teljesen a feledés homályába merültek. Egyszer leadták őket, de azóta sem. Nem értem, hogy egyáltalán min múlik, hogy egy sorozatot hányszor ismételnek?

Igen az Anne Shirley volt előbb 1985-ben és annak lett a spin offja a VU, amit 1989-ben kezdtek el forgatni, pár közös, de javarészt új szereplőkkel.
Anne Shirley amúgy Lucy Maud Montgomery folytatásos regénye, ami 1908-ban jelent meg és erről a vöröshajú árvalányról szól, akit ez az idős testvérpár örökbefogad.
Számtalan filmfeldolgozása készült, már elég korán 1934-ben is egy fekete-fehér, majd az '50-es, meg a'70-es években is és végül ez az 1985-ös Kevin Sullivan féle lett sokáig a leghíresebb, ez már Magyarországra is eljutott, míg a többi nem.
Nos Sullivanék is átírták a Montgomery sztorit, előző 2 rész készült, 1985-ben és '87-ben, melyet itthon mily meglepő módon 4 részben adtak le, majd 2000-ben készült hozzá egy harmadik folytatást, itthon 5-6. részként ment. Az első két rész még Montgomery regényei nyomán készült, hű a könyvekhez kisebb változtatásokkal, viszont a 2000-es 3. rész, ami az I. világháborúban játszódik, ahová Anne férje Gilbert megy ki, mint orvos, Anne pedig a keresésére indul, az már a Sullivan stúdió saját kreálmánya. Sokan már azt sem szeretik, mivel eltér a könyvektől, viszont valahogy hű marad L.M. M. szellemiségéhez, meg ahhoz a kreált 19. század végi, 20. század eleji világhoz, melyet az írónő a könyveiben megálmodott.
Viszont ezzel szemben a 2017-es Anne Shirley sorozat, valósággal meggyalázza Lucy Maud Montgomery világát, a regényt, meg a korábbi filmeket is.
Oké, adottak az alap karakterek, Anne Shirley, a "nevelőszülei" Matthew és Marilla, a pasija Gilbert Blythe, a legjobb barátnője Diane Berry, meg még pár szereplő, mindet nem sorolom fel, ezek mellé jönnek újak, akik soha nem szerepeltek Montgomery regényében.
Még ezzel sem lenne baj, hiszen Sullivanék is alkottak pár új karaktert, de ezek között, van három homoszexuális, egy néger, meg egy indián is.
Nos az egyik meleg, illetve leszbikus Diane Berry nagynénje Josephine Bery, aki szerepel Montgomery művében és a Sullivan filmekben is és egy dúsgazdag öreg hölgy, aki sose ment férjhez, Anne nála lakik a főiskolai évei alatt. Új filmben Josephine Berry szintén öreg, egyedülálló, és gazdag,m viszont azért nem ment soha férjhez, mert leszbikus, ráadásul élettársa is van, sőt még leszbi partit is szervezett, mindezt a 19.század végén 1899-ben. De ennek még nincs vége, Anne Shirley tanáráról is kiderül, hogy meleg, ezért nem veszi el a szerelmét, inkább elmenekül a városból, valamint Anne egyik fiúosztálytársa is az, ezért a többiek csúfolják, végül a jófej leszbi Josephine néni befogadja magához.
Nos, még talán elviseli az ember, hogy oké kell egy homoszexuális karakter, mert anélkül ma már nem lehet filmet eladni, de, hogy mindjárt három is? Nem sok ez?
Meg a másik, oké, hogy melegek mindig voltak, de a 19. század végén erről ennyire nyíltan még nem lehetett beszélni, mivel egy olyan kis faluközösségben mint Avonlea, szigorú vallási, erkölcsi szabályok uralkodtak, ha valaki az volt, titkolnia kellett, az egyház a mai napig nem fogadja el a homoszexualitást, hát még akkor?
Ez egy hamis, sose volt 19. század végi világkép.
Aztán meg ott volt még a "sosevolt" néger szál is, Anne pasijának Gilbertnek a barátja. Gilbertnek meghal mindkét szülője, Gilbert orvosira akar menni, de árván marad, így hogy megkeresse az orvosira a tandíjat, otthagyja a sulit, elmegy egy hajóra dolgozik, ahol összeismerkedik és barátságot köt ezzel a néger sráccal, Sebastiannal. Később elhozza magával Avonleába és felajánlja, hogy nála lakjon, persze a városlakók nehezen fogadják be, mert színesbőrű, munkát is alig kap. De még ez sem elég, később feleséget is talál magának, gyereke is születik, majd a felesége meghal, mert elvágja a kezét és a sebe elfertőződik. Az árván maradt kislányát Anne "nevelőanyja" Marilla dajkálja, a pasi pedig rástartol az új fehérbőrű tanárnőre, aki a buzi tanár helyére jött, bár az nem derül ki, hogy össze is jönnek e, mert vége lett a sorozatnak.
Nos a vége felé a néger hapsi meg a pereputtya már többet szerepel, mint a főszereplők, Anne és Gilbert szerelme háttérbe szorul miattuk, aztán a végén pedig összecsapják az egészet, hogy véget ér az ált. suli és a fősulira vagy gimibe vagy nem tudom minek nevezzék mennek tanulni és otthagyják Avonleát.
Nos akartak még több évadot, de valami jogi összetűzés miatt 3 évadnál leállították a sorozatot. Szerintem pedig, mint az új Dallasnál nem volt sikere ennek a kissé aberrált katyvasznak, azért lett vége.

J.R. fiatalkori szerelme, Bécs egy amerikai sorozatban elég erőltetett, ráadásul pont a Kellyvel való nászúton, pont akkor találkoznak, na ne.


51399. Csak annyit hogy... (2021-03-14 19:11.07) aaaaa - (válasz Americanlife 51397. hozzászólására)
Te egy nagyon jó fej és vicces akárki vagy! :D


51398. Americanlife (2021-03-14 16:04.06) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51385. hozzászólására)
VU: számomra döbbenetes, hogy Sara karaktere már a 3. évadban megingott. Ezt a hasonmás sztorit más sorozatokban is elsütötték, szerintem nem egy kreatív megoldás. A Dinasztiában is az volt, hogy Krystle-t egy Rita nevezetű nő "helyettesítette", persze mindkét karaktert Linda Evans játszotta. Valószínűtlen, ha csak nem ikrekről van szó (de még ott is lehet megkülönböztető jegyeket találni), hogy találnak egy másik olyan embert, aki annyira hasonlít a célszemélyre, hogy még képes elhitetni a férjével is.
Persze, a VU-ban egy ilyen gyerekes szál még talán belefért, bár erősen lefogadom, hogy légből kapott, és ezer sebből vérzett a dolog. Viszont úgy gondolom, ha már ilyennel jöttek, az régen nem jó. És ha maga a színésznő sem adta ehhez és a sorozathoz a jó véleményét, akkor tényleg csak egy szenvedés volt, csoda, hogy a 6. évadig ellavíroztak.
Nem csoda, ha nem mertek szerelmi szálat írni a karakternek, hiszen szerintem is ott lebegett mindig, hogy mikor válnak meg tőle.

Borostyán: valóban túl meseszerű és romantikus. Amit leírtál, a valóság miképpen szokott lenni (teljesen igazat adok Neked), annál is inkább valószínűtlen az egész, a gazdag és jóképű pasi meg aztán pláne.
Így szerintem már az alapsztori is eléggé hibádzik, a repülőgépszerencsétlenség ehhez képest nem is akkora baki, mert hát valamivel ki kellett tölteni a sorozatot, és legalább egy ideig Adrea és Borostyán is külön kerültek egymástól.
Leona sztorijai szintén irreálisak voltak, ehhez képest még a többi egészen vállalhatónak tűnt.
Nyilván a végét úgy akarták megoldani, hogy Leona karaktere is megjavuljon, így olyan részletekre, hogy esetleg kihozzák az elmegyógyintézetből, vagy miképpen ölte meg magát, már nem akartak időt fecsérelni, még ha a nézőket érdekelte is volna. Az már viszont szakmai baki, miszerint biztos, hogy a mája passzolt Borostyánéhoz, még akkor is, ha nem szedett volna gyógyszereket, de alapjáraton?


51397. Americanlife (2021-03-14 15:36.23) aaaaa - (válasz Csak annyit hogy... 51395. hozzászólására)
Kérdezd meg a színésznőket, mert engem is érdekelne, bár a 80-as években még nem volt annyira divat a fazonírozott punci, de lehet ebben előrébb jártak, mindenesetre azt tudni kell, hogy a szőr, és még a hónaljszőr sem számított cikinek, hiszen nézzél meg pár színésznőt, énekesnőt (Madonna), akik nem arról voltak híresek, hogy borotválták, szőrtelenítették az adott testrészeiket. Hogy maguk a karakterek mennyire voltak ebben a kérdésben "haladó" szelleműek, az is felvethet néhány kérdést, a folytatásokban már biztos voltak olyanok, akik éltek a lehetőséggel. Viszont maguk a színésznők lehet már előrébb jártak ilyen téren, bár ezt sem lehet biztosra venni. Javaslom, hogy keressél meztelen fotókat a színésznőkről, bár azokat lehet manipulálni, vagy ideiglenes alakítani, szóval az sem mérce...

A magam részéről köszönöm a magas szintű elmélkedésre okot adó kérdést, mert tényleg elgondolkodtató. De ha már így rákérdeztél, akkor megragadnám az alkalmát, és élnék a lehetőséggel, ha már ilyen modern világban élünk, - és bizony a férfiak egy része is borotválja, igazítja fazonra a szőrzetét - mi a helyzet veled? El tudom képzelni, amint élsz a fenti lehetőségekkel, főleg akkor van haszna, ha nem annyira nagy mérettel áldott meg a sors, ugyanis a kevesebb szőr optikailag is nagyítani tudja pénisz méretét, de lefogadom, hogy neked ilyen téren nincs panaszkodni valód, és sokan kíváncsiak a gyönyörű, méretes férfiasságodra. Ha esetleg nő lennél, akkor a kérdésem szintén fennáll, hogy miképpen is gondolkodsz erről.


51396. Americanlife (2021-03-14 15:24.05) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51383. hozzászólására)
A Dinasztia valóban érdekes volt, úgy kb. a 6. évadig abszolút vállalható, de sajnos utána lejtmenetbe került, ugyanazok a klisék ismétlődtek: előkerült, soha nem hallott rokonok, pláne behozták Colby-ékat is, akiket valahogy sosem tudtam megkedvelni, a sorozat karaktereinek érezni pláne nem. A színészek is cserélődtek, vagy a karakterek eltűntek-visszatértek, főleg az utolsó évad volt olyan, amit már én sem néztem volna szívesen, annak ellenére, hogy 1-2 történetet jól megírtak.
Úgy tudom, itthon is csak az első 6 évadot adták a TV3-on néztem is, de utána nem tudom, hogy leadták volna az egészet. Kár, és magyarul sem találtam azóta, sőt szerintem DVD-n sem kapható magyar nyelven.
Szerintem az van, hogy a Dallas után már esélye sem volt a Dinasztiának, így asszem csak 1997-ben adták itthon először, amikor már a hazájában is régen véget ért a sorozat, 208 résszel, és 9 évaddal.
Nekem is tetszett, hogy nőkre építettek, mégis azért voltak benne férfivonalak is, tehát valahogy tudták az egyensúlyt tartani.
Az Onedin családot 81-ben adták? Nem előbb? Emlékeim nekem sem lehettek erről, valahogy mégis úgy tűnik, mintha a 70-es években adták volna...az ismétlésnél miért kellett a szinkronhangokat megváltoztatni? Az ismétlést sem néztem, biztos vagyok benne, hogy a maga idejében nagy siker volt, de szerintem nem lennék rá vevő. Azért a sorozatok 3 félék lehetnek...vagy nagyon vontatottak, vagy túl gyorsan történik benne minden (ilyenek a mostaniak, főleg a rövidebbek), vagy tartanak egy egészséges egyensúlyt, hogy lassú áramlat után gyors fordulatok, szerintem a Dallas is ebbe tartozik bele. Mert már mai szemmel lehet lassú sodrású, de ha megnézed, minden epizódban történik valami új is, amire tudnak építeni.
Inkább arra gondolok, a műfaj nem jönne be a mai fiataloknak...mint ahogy nekem sem a fantasy/sci-fi/kalandsorozatok, valahogy sosem kötöttek le.
Az örökölt szerelmet biztos néztem, de már nem emlékszem rá, és kár, hogy nem adták újból, vagy nem lehet hozzáférni.
A Dallas egyrészt drága volt Mo-nak, mint említettük, nem is tudták egyben megvenni az egész sorozatot, másrészt tényleg annyira vadkapitalista, amerikai stílusú, hogy a szocializmus még meg sem próbálkozott vele, az ottani légkör és hangulat annyira elütött a miénktől, és ugye a szocializmusban nem volt divat a nyugatot majmolni. Romániában, sőt Jugoszláviában is előbb adták, az első részt 1990. december 31-én adták, akkor már túl voltunk a rendszerváltáson is, és szerintem ez egy ideális időzítés is volt, mert még a TV uralta a szórakozási szokásokat, ugyanakkor a magyarok is nyitottak lettek a nyugati cuccokra.
Egyébként az elején itthon sem volt annyira népszerű a sorozat, a Miniseries-t nem látták olyan sokat, mint a soron következő évadokat. Aztán ahogy beszéltek a sorozatról, úgy kezdték el nézni egyre többen. Viszont a 10. évadtól itthon is jött a hanyatlás, annyi év után az embereknek túl nagy kötöttség volt úgy, hogy még további 3 évad várt a nézőre, tehát onnantól elindult egy csökkenés a nézettségben.

Nem láttam az Anne Shirley-t, de döbbenten veszem, hogy a VU spin off sorozata volt, 85-ben??? Tehát korábban kijött, mint a VU? Így leírva nem rossz, de hogy mennyire kötött volna le, azt nem tudom megítélni.
Értem én, hogy PC-nek kell lenni manapság, de a meleg és néger karaktereket én sem tettem volna bele, mert azzal az egész történet eredetiségét/hitelességét bomlasztják meg...főleg az író felé egy tiszteletlenség...pláne abban a közegben, ha nem voltak négerek, akkor miért gondolják, hogy azzal, miszerint beleírnak egy ilyet, majd mehet az egyenlősdi a társadalom felé?
Melegek pedig mindig voltak, de ha egyszerűen az író nem álmodott meg egy ilyen karaktert, akkor miért kell az identitásukat megváltoztatni?
A Dinasztia jut erről eszembe. Pár éve megcsinálták annak is a "modern" változatát. Ugyanazok a karakterek maradtak benne, de vagy 3-4 szereplőt néger/latin-amerikai színész(nő) alakít, és az eredeti sorozat Sammy Jo-ja (Heather Locklear alakította) az új sorozatban már pasi, és Steven férje. Rendben, hogy az eredeti sorozatban Steven is meleg, és ott is írtak már neki férfi szeretőket, ugyanakkor miért kell egy eleve női karaktert férfival eljátszatni? Félre ne értsd, a karakter nem nőből férfivá operáltatta magát, hanem szimplán biológiailag is egy meleg férfi, és természetesen latinos vonásokkal, ráadásként.
Most ez olyan, hogy ha Baradlay Kazimir sem volt cigány az eredeti műben, akkor egy feldolgozásban ne változtassuk már át cigánnyá, vagy más nemzetiségűvé.
Egyébként az eredeti Dallas-t is mindig ekézték, hogy egyetlenegy néger szereplő sincs a főcímben? Holott egész Amerikában, főleg délem, a négerek szép számmal élnek, nem igaz, hogy sosem került be a családba egy néger karakter sem??? Ha egyszerűen nem így álmodták meg, akkor miért meglepő? Pláne a Dallas republikánus sorozat volt, mely a fehérbőrűeket részesíti előnyben, a mellékszereplők között volt pár néger, és ennyi...a sorozat nem a társadalmi érzékenyítésről szólt, éppen ezért lepett meg a siket kisfiú/fogyatékkal élők története. Pozitívumként vettem, ugyanakkor szakmailag nem volt egy alaposan átgondolt szál, és pont itt kapcsolódom hozzád: Ray és Donna történetei önmagukban is kifutottak, de ha mégis megmarad a siket kisfiú szál, akkor pont a szakmai kompetencia hiánya miatt sem lett volna tartós, tehát szerintem még egy évadot ellavíroztak volna ezzel a témával, és Ray-t, valamint Donnát is kiírták volna (pl. elköltöznek máshová, ahogy lett is a sorozatban, bár egy bejegyzés szerint Ray-ék végül Svájcba mentek, de emlegették itt Párizst is, szóval ennek majd utána kell nézni, csak azt az évadot annyira nem követtem, amiatt, hogy a legkevésbé sem szeretem).
Ha Japánban játszódik egy film, és minden karakter japán, akkor felesleges fehérbőrű vagy néger karaktereket alkalmazni, és ettől még nem fogjuk azt mondani, hogy a japánok nem PC-k.

A Dallasban elég sok volt az orvosi baki, így a későbbi évadokban az ilyen jellegű vonalakat hanyagolták is. Viszont a Klinikát illetően elvárás lett volna, hogy ilyen téren kidolgozottabb legyen.

Vanessa, JR fiatalkori szerelmi Bécsbe költözött, ott szülte meg James-t is. Aki aztán 22-23 év után látogatta meg az apját Dallasban...azt nem tudni, hogy James mikor tudta meg, hogy JR az apja, de amilyen nagy reményekkel ment, 2 év alatt el is távolodtak egymástól. JR eljegyezte Vanessa-t is, de a nő később visszatért Bécsbe, mert nem tudott többet megbízni JR-ban.
Viszont az már nagyon romantikus szál, hogy JR a nászútján Bécsben véletlenül összefut Vanessa-val egy esti séta közben, amire azért került sor, mert már nem bírta Cally tempóját az ágyban:)


51395. Csak annyit hogy... (2021-03-14 14:22.02) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51393. hozzászólására)
Amerikánlájf, hahahóóó!!!


51394. Quantumleap (2021-03-14 14:20.32) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51393. hozzászólására)
Miért reagálsz rá egyáltalán?


51393. Kfruzsina (2021-03-14 14:11.23) aaaaa - (válasz Csak annyit hogy... 51392. hozzászólására)
Köszönöm az elismerést, nem vagyok nagy szakértő, Americanlife nagyobb és lehet kérdezni, de ilyen jellegű kérdést nem. Egyrészt intim jellegű, másrészt tényleg nem tudom a választ, harmadrészt nem érdekel.


51392. Csak annyit hogy... (2021-03-14 14:09.29) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51391. hozzászólására)
Ok... Látom tőled semmit sem lehet kérdezni. Pedig nagy Dallas szakértő vagy!



51391. Kfruzsina (2021-03-14 14:08.15) aaaaa - (válasz Kfruzsina 51390. hozzászólására)
Mondtam bocs.


51390. Kfruzsina (2021-03-14 14:07.53) aaaaa - (válasz Csak annyit hogy... 51389. hozzászólására)
Mondtad nem érdekel a dolog, légyszi kérdezz mást erről, a trollkodásra nem vagyok vevő.


elejére ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... végére

Kapcsolódó fórumok

VéleményekAmericanlife, 2025-01-07 23:4252829 hsz
Szereplők kilépése,visszatéréseAmericanlife, 2023-08-22 00:04405 hsz
Melyik a legjobb jelenet?Lifeisamovie, 2023-06-06 15:236 hsz
Kedvenc szereplődOpticum, 2020-12-12 09:16281 hsz
KérdésekQuantumleap, 2019-09-07 20:161553 hsz
A Dallas sorozatok openingjei és endingjeiTündérke:-), 2019-03-21 10:5645 hsz
A Legjobb beszólásokDanyi, 2019-03-14 21:50316 hsz
Ki a leghelyesebb?Viola Bulldog, 2015-01-15 11:4337 hsz
Epizód összefoglalókCsanandri, 2013-04-08 19:05380 hsz
Spoilerek-csak kíváncsiaknakDasztifárló, 2012-09-03 15:21238 hsz

Összes Dallas fórum (18 db)
 
 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk