Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2025-01-16
Csak lélegezz
Farkasember
Határtalanul
Szerethető
Véletlenül írtam egy könyvet

2025-01-09
Családi terápia
Egy csiga emlékiratai
Gengszterzsaruk: Pantera

2025-01-02
Bekövet a halál
Maria
Miénk lesz a holnap
Nosferatu
Vilma és a férfiak
Woodwalkers

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
A kocka fordul egyet
- Filmbox Plus, 00:00
Túltolva
- Filmbox Extra HD, 00:25
Csak a szerelem számít
- Mozi Klub, 00:40
Miután összecsaptunk
- Viasat Film, 00:50
Konstrukció
- Filmbox Premium, 01:05

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Faye Dunaway (84)
Steven Soderbergh (62)
Emily Watson (58)
Holland Taylor (82)
Jason Bateman (56)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
A kaszkadőr (2024) - Vélemények
Kézilabda - szeretitek? Van kedvenc csapatotok?
- Filmes Sámánok Rendje -
Érintés (2024) - Vélemények
A nagy visszatérők - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Special Ops: Lioness aaaaa
Taylor Kitsch aaaaa

 

Fórum - Istenről, hitről, vallásról (494. oldal)

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

elejére ... 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 ... végére
10783. Cthulhu6 (2009-05-06 18:32.20)  
Az a lényeg szerintem (én legalábbis így látom a dolgokat), hogy a világban lévő inhomogenitások változást generálnak. Ezeknek a változásoknak az összesége olyan, mint egy képzeletbeli szuperfolyam. Ez a folyam kanyarog, megakad, felduzzad, majd kitőr és ismét útjára indul, soksok kis érre szakad fel, majd időnként összeér.....
Az élet fiziológiai jelensége szerintem ebben a rendszerben értelmezve egy afféle "örvény".....egy ideiglenes nonszensznek tűnő inhomogenitás csúcs az áramlat átlagos képében.
Látszólag a puszta léte is nonszensz, nemhogy oly sok formában feltűnjön és ezek egymásba kapaszkodjanak egy nagy ökoszisztémát létrehozva.
Valójában azonban figyeljük meg, hogy az élettelen világban létrejövő spontán folyamatok is milyen döbbenetes sokszínűségre és bonyolultságra hajlanak.

Az emberi elme, mely ránéz az ilyesmikre, képtelen az ő képességeivel lekövetni, feltérképezni ezt a dolgot. Ezért szinte azonnal felmerül benne a kérdés, hogy ha az ő esze kevés a megoldáshoz, akkor nyilván léteznie kell egy nála sokkal hatalmasabb és okosabb lénynek, amely mindezt ilyen ördögien jól kifundálta! (az ördögi szóban ezúttal ne a vallási vonatkozást értsétek, csak az irodalmit :D)

Soha nem is haragudnék egy Ősemberre, amiért a korlátozott eszköztárával és szellemi arzenáljával arra kényszerülne, hogy a világot a Napistennek meg a Földanyónak tulajdonítsa! végülis neki még esélye sem volt arra, hogy leküzdje azokat a szellemi és logikai akadályokat, amelyek egy ilyen rendszer vizsgálatánál felmerülnek.

Csakhogy mi nem Ősemberek vagyunk már! Olyan tudományos és filozófiai arzenálunk van, amely ha tökéletesen uralni nem is tudja, de elméleti szinten egész jól feltérképezte a világot irányító erőhatásokat.

Az Evolúció tudománya és a Magas szintű Fizika együtt olyan lehengerlően elegáns magyarázatot adott a világ jelenségeire, amely messze felűlmúlja Ősapáink reményeit!
Az Evolúció tudománya például nem konkrét dolgokat ír le, hanem egy világképet ad. A lehető legegyszerűbb paraszti logikával levezeti, hogy miként jöhet létre egy millió év alatt egy kupac egysejtűből egy komplett ökoszisztéma. A lényeg nem a leírt tényekben van, hanem abban, ahogyan ráébredünk, hogy egy tökéletesnek tűnő, fantasztikus és elképzelhetetlenül bonyolult élőlény miként tud kialakulni a puszta anyagi világ legegyszerűbb hatásainak következményeként!

Az elmélet nem követeli meg az alázatos követést, ahogyan azt a vallások szentírásai teszik! Egyszerűen odaadja magát nekünk. Maga Darwin mondta, hogy ha csak egyetlen egy megdönthetetlen cáfolatot talál, akkor önként tépi szét iratait. De ő sohasem talált ilyesmit! Talán ő volt az első sátánista, aki a vallás teremtésprivilégiumára tőrt? Vagy csak egy értelmes ember, aki megosztotta velünk tudását, hogy könnyebben felfogjuk a világot, és ne essünk téveszmékbe????

ÉS Igen! Az Evolúciós elmélet nem igér nekünk menyországot, nem igér üdvösséget....de még csak a biztonságérzetünket sem erősíti!
A Vallások bezzeg! Ők aztán növelik a morált. LElki erőt adnak! Felbátorítanak! "Ha eléggé akarod, akár hegyeket is megmozgathatsz!" - szól a szent posztulátum....

De mindenki kérdezze meg magától! A baj idején melyik tanácsadót tűrné meg inkább maga mellett???
A hízelgőt, aki tejbe vajba füröszt, bár a szavai hamisan csengenek....
Vagy azt, aki eléd áll a szemedbe mondja, hogy mi folyik egészen pontosan, még akkor is, ha az fájdalmas....de legalább igaz......


10782. KareszFaszi (2009-05-04 00:22.32)   - (válasz Cthulhu6 10780. hozzászólására)
Hali! Alighanem összezavarodtam egy kicsit...
1. Az világos, hogy az életet az a mozgás tartja fenn, ami a rendezetlenségből fakad. Törvények szerint halad az energia, az atomok, stb. Egy "ideális" állapot felé. Ha ez az állapot elérkezne egy emberben, akkor az illető már a boldog nemléttel ismerkedne. Sokan ezt nevezik halálösztönnek. Nyilván ez nem olyan, mint a szaporodás vagy a táplálkozás, ez elemibb azoknál. A mozdulatlanság felé vezet...Mint a hő-példa. De amint ez eljön, akkor pont hogy a rendezettség lesz nagyobb, nem a rendezetlenség. A magára hagyott szoba a természet törvényei szerint "alakul". Aztán ha eléri az "általános" állagot, akkor nem alakul tovább. Ez pont a végső rendezettség.
2. "magára hagyott világ": A világ vagy az elejétől fogva magára hagyott vagy sosem volt az, nem hiszem, hogy van egy köztes dátum melytől egyik a másikba átmenne, szerinted?
3. "közönyös világ": maga a közönyös szó alapvetően emberi dolog, emberekre igaz. Ok, költők pl. használják élettelen dolgokkal kapcsolatban megszemélyesítésként. De amit jelent: valamiről tudunk, tudomásunk van róla, de magasról le...juk. A világra ez utóbbi igaz, de az eleje nem, tehát nem ideillő a jelző. A természet törvényei mindenkire vonatkoznak, de személyesség nélkül.

És még egy megjegyzés: Előre is elnézésedet kérem: Ha egy feltételezett filozófiai úton kikövetkeztetett elmúlás miatt Te azon elmélkedsz sűrűn, hogy feladd-e, akkor nem vagy valami erős jellem...



10781. Wellington (2009-05-01 20:15.12)   - (válasz Kacumoto 10745. hozzászólására)
A sok "éles elméjű" baromságtól már megszólalni sem tudott gondolom! ;):DDDDD


10780. Cthulhu6 (2009-04-30 15:51.32)   - (válasz Legisfalk 10779. hozzászólására)
Sajnos mindannyiunk számára eljön a nap, hogy jobára már csak férgeket, sebeket és fájdalmat tapasztalunk.
Akkor pedig már hiába nyílnak nekünk a virágok.....nekünk legalábbis hiába......

Különben ha már erről is szó esett számomra...... én nem is a haláltól félek a legjobban, hanem a fájdalomtól és attól hogy látni fogom saját jellememet és anyagi lényemet összezsugorodni és összeaszni.....

Nehéz ennek az elkerülhetetlen valóságnak a fényében a jót is meglátni a világban......persze mivel összességében más dolgunk nincsen, azért megporóbáljuk mégiscsak jót és jól tenni, látni.......de néha úgy érzem, hogy ez is csak annyi erőt ad, hogy ne adjam fel azonnal az egészet......


10779. Legisfalk (2009-04-30 15:42.34)   - (válasz Cthulhu6 10778. hozzászólására)
1. OK :)

2. Na de azt be kell látnod, hogy az érzelem szubjektív dolog, objektív tények kutatásánál aligha célravezető. :)

Közönyös? Meglehet. Talán inkább semleges, neutrális. Kegyetlennek nem nevezném. Viszonyulás kérdése. Ha a hullán hemzsegő féreghadat nézi az ember, akkor kiábrándító. Ha a virágba borult mezőt, akkor gyönyörű.


10778. Cthulhu6 (2009-04-30 15:32.08)   - (válasz Legisfalk 10777. hozzászólására)
1.: Én Kacumoto hozzászólására hoztam fel a tárgyalt termodinamikát. Akkor még nem is veled akartam beszélgetni, csupán tettem egy hosszúra nyúlt megjegyzést.
Ezután asszem visszakérdeztél pár dologra, én meg válaszolgattam legjobb tudásom szerint......
Tudom, hogy te nem vitázol ilyen keresztvetős dolgokról, de a témát te magad is ebbe az irányba terelted, legalábbis az én nekem szegezett kérdésekkel erre tereltél engem......
Nos a végős válaszom az az, hogy:
Azért beszélek ilyesmikről itt és most, mert ide lyukadtam ki. És kész...... ennyi...... nem volt eleve elrendelt iránya a szavaimnak, csupán jöttek....
Reméltem, hogy te is partner vagy (végülis az is voltál) a témában, ugyhogy folytattam.

2.: Igen a végső jelzőim már kívülesnek a szimpla logikai okfejtésen, vagy a tudományon.....nem is tagadom....
Én magam is úgy vélem, hogy még a logikai vitákat is illik valamiféle filozófiai, vagy érzelmi csattanóval lezárni......én legalábbis szeretem így lezárni a dolgokat. Hát lehet, hogy botor dolog, de hát sajna én ilyen vagyok. :) Nem volt vele alantas szándékom, csupán.......megadtam a véleményem érzelmi töltését is.....

Végülis ha a világ tényleg olyan, amilyennek az ateisták hiszik, meg amilyennek a tudomány törvényei leírják, akkor nem tényleg "közönyös"? vagy "kegyetlen"?
ÉS hát igen......én az Univerzumról beszéltem.
Még a bezárt szobás példázatom is az Univerzum "lombik" változata volt....legalábbis én annak szántam....


10777. Legisfalk (2009-04-30 15:20.16)   - (válasz Cthulhu6 10776. hozzászólására)
1. Csakhogy emlékeim szerint én soha nem ragadtam le afféle fölösleges részletkérdéseken, mint például milyen irányba vessük a keresztet.

2. Csakhogy ez már érzelmi viszonyulás! "Közöny"? "Kegyetlen" Univerzum? Számomra inkább pozitívum, hogy átláthatjuk, felismerhetjük a világ törvényszerűségeit.

És mi szükség volt rá? :)


10776. Cthulhu6 (2009-04-30 15:09.24)   - (válasz Legisfalk 10774. hozzászólására)
1.: Itt olyasmikről vitázunk, hogy túlvilág, meg hogy Isten, meg hogy öröklét.......
Ha az öröklétről beszélhetünk és elemezhetjük, hogy milyen irányba kell vetni a keresztet, hogy elérjük ezt az állapotot, akkor akár a termodinamikából fakadó hőhalál elméletről is elfilózhatunk annak ellenére, hogy még van pár milliárd évünk addig.......

2.: Én úgy érzem, hogy ezek a törvényszerűségek az elemi logika szabályait követik, és kivétel nélkül mindig, mindenhol és mindenkire igazak. Úgy érzem nincsen olyan magasztos lény, aki ennek rendjébe beleszólna.
Ezért mondtam lentebb, hogy a rák nem a gonosz műve, csupán az anyagi világ engedelmeskedik bizonyos törvényszerűségeknek, amelyek pedig a 2+2-ből következnek......
.......Ebből jutottam arra, amire Lovecraft és sok más híres ember is eljutott: Hogy magunk vagyunk a kegyetlen Univerzumban, és senki és semmi sem véd meg minket......

Így jön ide a közöny.....

A rendezetlenség pedig.....ez a téma egyik eleme volt.... :)


10775. Legisfalk (2009-04-30 15:08.58)   - (válasz Cthulhu6 10773. hozzászólására)
A hőtani része általános iskolás anyag, nem lettem sokkal okosabb tőle.


10774. Legisfalk (2009-04-30 15:02.41)   - (válasz Cthulhu6 10771. hozzászólására)
"Csak annyit kell megérteni, hogy minden változás a világon azért megy végbe, mert valamilyen állapothatározó tekintetében inhomogenitás van."

Értem. :)

"A változás maga nem más, mint az inhomogenitás átrendeződése homogenitássá."

Ezt is. :)

"A világ inhomogenitása behatárolt értékű, és minden változással az inhomogenitás csökken, ahogyan ezt leírtam most."

Ebben nem vagyok biztos, de ezt is értem.

"Ebből következik, hogy a jövőbeli változások száma véges, és azok teljes lejátszódásával a világ elér a teljes homogenitásba.
Ettől fogva többé nem változik semmi sem. A világ makroszkópikusan megmerevedik."

Ebben sem vagyok biztos, de ezt is értem. Két kérdésem van már csak, nem kötekedésképpen, de:
1. A makroszkopikus megmerevedésig (ha bekövetkezik egyáltalán) van cirka soksokmilliárd évünk. Mi haszna van hát annak, hogy elfilózunk rajta?
2. Hogy jön ide a rendezetlenésg és a közöny?


10773. Cthulhu6 (2009-04-30 14:59.08)  
[link]

Kérlek ezt olvasd el, ha érteni akarod a dolgokat.....


10772. Cthulhu6 (2009-04-30 14:56.25)   - (válasz Cthulhu6 10771. hozzászólására)
A rendezetlenség jelőlése a fizikai kémiában az "S". Tudományos megnevezése: Entrópia

"Az entrópia a tudomány (elsősorban a hőtan és az informatika) fontos fogalma, egy rendszer rendezettségi fokát jellemzi.

Az entrópia műszót Rudolph Clausius (1822—1888) találta ki, és ezzel jellemezte a termodinamikában az anyagi rendszerek molekuláris rendezetlenségét, illetve termodinamikai valószínűségének a mértékét. Ebből következtetni lehet a maguktól végbemenő folyamatok irányára: a természetben egyre valószínűbb állapotok következnek be. Például a hő a melegebb testről a hidegebb test felé áramlik. Tehát, minden spontán folyamatnál bizonyos munka kárba vész, hővé alakul át. Emiatt, a természetben a spontán folyamatok visszafordíthatatlanok. A munka, de bármely energiafajta is maradéktalanul hővé alakítható, míg a hő csak részben alakítható át másfajta energiává (ezért tartják alacsonyabb rendű energiának). Az entrópia és a rendezetlenség egyenértékűsége elvben még a termodinamikában felbukkan, de végleg Erwin Schrödinger az életjelenségek kapcsán tisztázta. Később — a formai hasonlóság alapján — Neumann János javasolta Shannonnak, hogy képletét nevezze entrópiának. De, minthogy negatív előjel szerepelt a képlet előtt, negentrópia lett a neve (régen antientrópia is), ami a rendszerek rendezettségének mértékét fejezi ki.[1]."


10771. Cthulhu6 (2009-04-30 14:54.26)   - (válasz Legisfalk 10770. hozzászólására)
Csak annyit kell megérteni, hogy minden változás a világon azért megy végbe, mert valamilyen állapothatározó tekintetében inhomogenitás van.

A változás maga nem más, mint az inhomogenitás átrendeződése homogenitássá.

A világ inhomogenitása behatárolt értékű, és minden változással az inhomogenitás csökken, ahogyan ezt leírtam most.

Ebből következik, hogy a jövőbeli változások száma véges, és azok teljes lejátszódásával a világ elér a teljes homogenitásba.
Ettől fogva többé nem változik semmi sem. A világ makroszkópikusan megmerevedik.


10770. Legisfalk (2009-04-30 14:46.55)   - (válasz Cthulhu6 10769. hozzászólására)
Még mindig nem értem, hol van ebben az egész témában "rendezetlenség" és "közöny".

Lehet, hogy mások fel tudták fogni, nekem tényleg nem fér a fejembe.


10769. Cthulhu6 (2009-04-30 14:42.12)   - (válasz Cthulhu6 10768. hozzászólására)
És ha már te és a mélyhűtőkamra kiegyenlítődött a hőmérsékletében, soha többé nem fogsz sem te, sem a kamra ismét szétválni hőmérsékletében.

Hát még mindíg nem érted a törvényszerűség logikáját????


10768. Cthulhu6 (2009-04-30 14:40.27)   - (válasz Legisfalk 10767. hozzászólására)
Minden változás ennek a gigászi kiegyenlítődésnek a része.

Érints össze egy 15 és egy 25 fokos fémtárgyat. Elég idő után mindkettő 20 fokos lesz.
Ez is egy ilyen kiegyenlítődés.
Ugyanez történik mindenhol és az egész mindenség ennek a törvénynek engedelmeskedik.

Ne higyjél benne ha nem akarsz. De amikor bezárnak egy mélyhűtőkamrába, a nemhited nem fog megvédeni a kiegyenlítődéstől......


10767. Legisfalk (2009-04-30 14:26.32)   - (válasz Cthulhu6 10766. hozzászólására)
Csakhogy ilyen kiegyenlítődés sehol sem létezik.


10766. Cthulhu6 (2009-04-30 14:22.52)   - (válasz Legisfalk 10765. hozzászólására)
Azt nem érted azt hiszem, hogy a kiegyenlítődésnek mi is a valódi következménye.

Ha minden kiegyenlítődik, akkor soha többé nem változna meg semmi, mert megszünne a változást általában létrehozó ok, ami nem más, mint az inhomogenitás, vagy más szóval a rendezettség.

A te szavaiddal leírt harmónia tehát lehet, hogy szép (egy emos csaj, vagy egy költő szemével nézve), de egyúttal maga a vég is.


10765. Legisfalk (2009-04-30 13:20.20)   - (válasz Cthulhu6 10763. hozzászólására)
Éppen ezért írom, hogy minden a harmónia (kiegyenlítődés) felé halad, de továbbra sem látom be, hogy mitől lenne az "rendezetlen" állapot.


10764. Legisfalk (2009-04-30 13:18.28)  
Világos a rendszer ebben az ember által alkotott kertben:
[link]
De a kerítés mögött is rend van, csak az nem a francia barokk kertépítészet elvei alapján rendeződik, hanem a természet törvényei szerint. :)

Az élettelen világban is rend van, a bolygók mozgásában, a galaxisok örvénylésében, még a szupernóvák is törvényszerűségeknek engedelmeskedve robbannak föl, objektíve nézve sehol nincs rendetlenség, rendezetlenség, káosz.


10763. Cthulhu6 (2009-04-30 13:17.25)   - (válasz Legisfalk 10762. hozzászólására)
Nos azt hittem a százezer éves intervallumot elég nagynak választotam ahhoz, hogy a példának elfogadd a feltevését.

Akkor helyesbítek visszamenőlegesen:
Tízezer-milliárd évig lesz a szoba bezárva, és aztán nyitunk bele ismét.

Akkor már a töltényhüvelyed, a körömcsipeszed, meg a poharad is végleg a masszába omlana. Még a fém meg az üveg sem állja ki az időt.
Hallottál pl róla, hogy az üveg is folyik?
Észrevették, hogy a nagyon régi mozaik ablakok idővel hasadonak. Azért van ez, mert lassan a folyadékokhoz hasonlóan engedelmeskednek a gravitáció hívő szavának. :D
Elég idő, és az üveg is elterül a foldön és a homogén massza részévé válik.

A változások végéről pedig:

Egy változás azért következik be, mert a rendszerben inhomogenitás van.
A változás során ez az inhomogenitás lassan kiegyenlítódik....homogenizálódik.
Ugyebár minél több változás játszódik le, annál kevesebb inhomogenitás marad.
Ha pedig az inhomogenitások elfogynak, akkor a változások is megszűnnek létezni, mint jelenségek.

Amikor már, minden összefolyt, leülepedett, minden lehetséges kémiai reakció eljutott az energiaminimumra, akkor a rendszer végleg megmerevedik.

Ettől fogva vehetjük úgy, hogy az idő is véget ér, mert korábban leírtam, hogy az idő csak a változások jellemzésére tett emberi fogalom.


10762. Legisfalk (2009-04-30 13:08.00)   - (válasz Cthulhu6 10761. hozzászólására)
Kartávolságon belül vannak a kezem ügyében olyan tárgyaik, mint pl. körömcsipesz, körömolló, ceruzafaragó, töltényhüvely, körző. Ezek rozsdamentes fémből vannak, százezer év alatt sem lesz belőlük por. Valószínűleg a műanyag tárgyak is megmaradnak, ahogyan az üvegpohár is megmaradna, legfeljebb eltörne, amikor az 1386. évben szétmállana alatta a polc. :)

Nincs olyan, hogy két térrész ne különbözne egymástól, sőt, két atomrezdülés között is van különbség.

Egyébként is, miért ne változna a rendszer? Az atomok továbbra is rezegenk, mozognak. Majd ha eljut az abszolút nullára a szoba, ahol állítólag az atomok is széthullanak és megállnak, akkor jön el a vég. De azt sem nevezném rendszertelennek.


10761. Cthulhu6 (2009-04-30 13:01.43)   - (válasz Legisfalk 10759. hozzászólására)
Én úgy értettem a moslékot, hogy a föld közelében összegyűlt, telejsen homogén és közel légmentesen összetömörödött porréteg lenne. Semmiféle régész nem találhatna benne semmit, mert csak afféle rászáradt zsírhoz hasonló megszáradt masszát tudna felkaparni.

Nem lennének cseppkövek, meg furcsa képződmények. Az ilyesmik abba a közbenső kategóriába tartoznának, amiket a bogarak alkotta új rendként tudnék leírni. Amikor azt monbdtad, hogy ez tetszene a régésznek vagy az emos csajnak, akkor arra reflektáltál, amit én lentebb a "látszólagos rend"-nek tituláltam és amely valójában csak valóban látszólagos.

Az énáltalam vázolt tökéletes rendezetlenség nem szubjektív fogalom.
Az a rendezetlenség egyenlő a rendszer teljes homogenitásával. Ez pedig azt jelenti hogy nincsen két olyan térrész a szobában, ami akármilyen tulajdonságában különbözne a szoba másik térrészétől, vagy akár annak egészétől.
Ez az, amit asszem úgy nevez a tudóstársadalom hogy:
A Hőhalál

Arra utalnak ezzel, hogy a rendszer véglegesen egyensúlyra jutott.
Csakhogy ez az egyensúly nem a köznapi egyensúlyt jelenti, hanem a tudományos egyensúlyt.
Ez annyit takar, hogy a rendszer összképe soha többé nem változik meg.

Minden folyamat véget ért.

Ez nem szuibjektív kép, hanem minden olyan dolognak a végzete, amelyet életnek nevezünk és amely az élethez köthető......hacsak nem a halált is az élethetz kötjük....


10760. Legisfalk (2009-04-30 13:00.18)   - (válasz Legisfalk 10759. hozzászólására)
"Illés Árpád festő barátomtól hallottam:

- A természetben nincs semmi ízléstelen. Sőt: még az emberi ízléstelenséget is helyre-javítja. Nézz meg egy villamoskocsit: sárgára kent, otromba skatulya.

De ha a hegyről nézed a várost, a színek egymáshoz illeszkednek és a mozgó kis sárga villamosok is gazdagítják a látványt. Vagy vegyél egy ronda csillárt, amilyet a legtöbb polgári lakásban láthatsz: vidd ki az erdőbe, ásd el a földbe a gyökerek közé, menj érte néhány hónap múlva és meglátod, hogy a természet megszépíti, amennyire csak lehet.

Tőle és más festőktől is hallottam ezt is:

- Érdemes szemlélgetni a nyirkos, romló falakon alakuló foltokat, repedéseket. Szebb rajzok, szebb színcsoportok nincsenek sehol. A foltok tömör, vagy ezer-szálkájú vonalai oly teljes harmóniájúak, amit az emberi művészet csak a legtisztább korszakaiban ér utol. S a legtöbb-változatú színnek, a szürkének zöldes, kékes, sárgás árnyalatai, vörösek, tompa-zöldek, rozsda-színek, mindig egyszerű és hatalmas harmóniában. De az emberi szem vásári lim-lom-hoz szokott és nehezen igazodik az isteni-széphez."

-Weöres Sándor


10759. Legisfalk (2009-04-30 12:52.23)   - (válasz Cthulhu6 10758. hozzászólására)
Csakhogy az a szoba kizárólag szubjektív, emberközpontú nézőpontból vizsgála lesz rendezetlenebb, mint volt százezer éve. Sőt, még úgy sem feltétlenül, mert egy régész máris tekinthet úgy rá, hogy milyen csodálatosan érintetlenül vészelte át az évezredeket! Egy kémikus is örvendzhet fölötte, milyen tökéletes példája ez a szoba a... tudomisén, cseppkőképződésnek, mert a bacik párájától százezer év alatt megindult a plafonról a mész lefelé. A szobanövények fosszilizációjának is pompás bemutatóterme lehet, egy emós csaj meg simán rávágja, hogy ez mekkora kúl kéró! :)

Amiről te beszélsz, az nem rendezetlenség, hanem harmónia.


10758. Cthulhu6 (2009-04-30 12:39.44)   - (válasz Cthulhu6 10756. hozzászólására)
Tudományosan talán nevetséges, de annál szemléletesebb a példa ha azt mondom, hogy rendezz be egy szobát szépen, aztán zárd kulcsra, és hagyd ott százezer évre.....

Tegyük most fel, hogy tényleg semmiféle külső hatás nem éri a szobát, azaz elszigetelt.

Akármit is remélünk, százezer év mulva a szobaajtót kinyitva csak moslékot látnánk, amely szépen egyenletesen elterül a földön, mint valami portenger.
Azért van ez, mert a bútorok elkorhadnak és végül elporladnak,
a rajtuk tárolt ruhák és könyvek szétmálnak.
Ha a szobában bennragadt egy két baktérium, meg bogár, azok lassan elkezdik felélni a szoba energiatartalékait és közben rommá zabálják azt is ami külöben éppségben átvészelné a százezer évet.

Egy bizonyos időben talán azt látnánk, hogy a bogarak és bacik valamiféle új és nagyobb "rendet teremtettek a szobában, de ez csak a látszat. Valójában csak a szoba rejtett szabadsági fokain gázolva éppen magát a rendet élik fel.
És végül persze maguk a bacik és bogarak is elpusztulnak. Nem létezhetnek örökké, mert a létük abban a folyamatban rejlik, ahogyan "meglovagolják" a szobába bezárt energiaátrendeződési folyamatok hullámait. Az átrendeződés viszont csak addig tart, amíg a rendszer el nem jut a teljes homogenitásba. Ezt pedig külső erő nélkül a bent lévő bogarak sem tudják megállítani.

Mondhatjuk, hogy a bogarak önként rendet tennének, de az igazság, hogy minden rendtevő cselekedetük több energiát emészt fel, mint amennyit nyernének az új renddel! Így a szumma fölös energia lassan disszipálódik, az élőlények pedig lassan elvesztik az uralmat a tér fölött, kipusztulnak és ugyanúgy porrá lesznek, mint az amiből éltek!

A földi élet azért képes a "rendrakásra", mert kívülről energiát kap! Ennek a NAp a záloga, de csak addig ameddig az is működik!

A teljes rendszer, amibe a Nap is és minden más Földön túli létező dolog is beletartozik, összességében veszít a rendezettségéből!
Ez akkor érhető tetten, amikor egy melegebb és egy hidegebb testet összeérintünk. Sohasem lesz a hidegebb még hidegebb, a melegebb pedig még melegebb! Sőt! Hőmérsékletük kiegyenlítődik!
Ha kívülről hőt adunk neki, azzal elérhető hogy még nagyobb különbség legyen közöttük, kvázi még nagyobb rend, ám akkor a rendszerbe az is beletartozik, aki a plusz hőt adja! ÉS akkor már megint csak azt látjuk, hogy hármójuk össz rendezettsége csökken!
Akármennyi plusz tényezőt, testet, teret és időt hozzáadhatsz a vizsgált rendszerhez, de a trend sohasem látszik megfordulni!


10757. Legisfalk (2009-04-30 12:30.39)   - (válasz Cthulhu6 10756. hozzászólására)
A rendezetlenség fogalma nem értelmezhető rendszeralkotó tudat (ember) nélkül. Tehát az emberen kívüli világban egyszerűen nem létezik olyan, hogy "rendezetlenség" de még az emberiben is csak szubjektíve nézve, avagy terminus technicus formájában.


10756. Cthulhu6 (2009-04-30 12:25.14)   - (válasz Legisfalk 10754. hozzászólására)
Nos, talán azért nem, mert ez nem egy emberöltőnyi folyamat, hogy fel tudd mérni....
(legalábbis a Naprendszer vagy a Világmindenség esetében nem az.)


Ha az életünk csak 3 perc lenne, akkor képzeld el milyen lenne látni az óra nagymutaóját. Arra is azt mondanád, hogy "DE-HÁT-NEM-IS-MOZOG!".

Ilyen az evolúció is különben. Az új fajok elterjedése, és a régiek esetleges kihalása nem olyan folyamat, amit az átlagos emberi szem és fűl fel tudna fogni.

Az, hogy mégis relevánsnak tartjuk ezen elméleteket, azt maga az elemi logika és számtalan bonyolult vizsgálat teszi lehetővé.

Kémcsőben vagy lombikban a termodinamika nagyon is követhető és emberi léptékű. Jól elrendezett nagyobb terepen is utolérhető a jelenség.
Tény azonban, hogy nagyobb tér-idő léptékben már a ténymegállapítás technikai gondokba ütközik, (pl a Világmindenség össz. rendezetlenségi szintjének megmérése komoly mérnöki gátakba ütközne :D)
de a jelenség attól még helyénvalónak tűnik!

A bolygók pl most úgy tűnik, hogy szilárdan kitartanak a pályájuk mellett........
....De vajon 10 milliárd év mulva is úgy fog kinézni a Naprendszer, mint most????

A törvény nem azt mondja, hogy a rendszer rendezetlensége nagy léptékben és folyamatosan növekszik, hanem hogy növekszik. Lassan, vagy időnként meg-meg akadva egy-egy gáton, de megállíthatalanul növekszik....

Talán pontosabb lenne az a megfogalmazás, hogy a rendezetlenés sohasem csökken önmagától......



10755. Kacumoto (2009-04-30 12:03.52)   - (válasz Cthulhu6 10752. hozzászólására)
Sajnos tényleg nagy hiba , mármint hogy a bolygó külső hatástól tartja fent magát, pl pont a naptól. Most nincs időm bele menni fejtegetésekbe ,de ha lesz időm megteszem. De hirtelen össze sűrítve egy -két gondolatot……. elég fura hogy isten jelenlétét mennyire fontosnak tartjuk ,ami tök jó….de most ha játszunk a gondolatokkal és nem bonyolitjuk rögtön ,milyen elgondolkodtató népek hittek pl a napistenben, és tulajdonképpen szó szerint használhatnánk is rá pillanatnyilag rá ezeket a jelzőket is. de ha ugrok egy kicsit más fele, akkor mondhatnánk egy hatás/isten/ teremtette számunkra ezt a világot és ettől és ettől müködik……….. de milyen abszurdnak hangzik ,hogy a végén a teremtőn is túlteszünk ha eléggé leleményesek vagyunk ,és lassan megszökhetünk amerre éppen akarunk,főleg ha beüt a gebasz ,és tényleg tiplizni kell mert itt elpusztulunk. Én egyébként mint eberi fajra nem egyénre gondolok hogy az lenne fontos, inkább mint egy együtt lüktető lényekre aminek fent kell maradnia minden áron. Azon is törtem a fejem lehet tévedés valószínűleg, hogy a lélek vándorlás létezik, de mi van ha tévedésből léleknek nevezzük ,valójában a sejtek emlékeznek bizonyos képekre amit az őseink már megéltek,és ezért vannak bizonyos embereknek meggyőződése hasonló dolgokról mert vissza térnek érzetek és képi formák……


10754. Legisfalk (2009-04-30 11:57.21)   - (válasz Cthulhu6 10752. hozzászólására)
Továbbra sem értem ezt a dolgot, még akkor sem, ha kihagyom belőle a földi életet (meg annak lehetőségét is, hogy más bolygókon is elképzelhető az élet). A Naprendszer működésének is megvan a maga rendje, a Galaxis működésének is, és valószínűleg még nagyobb rendszereknek is. (Még a költő is megírja, "dolgozni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen" :)) Szóval én akárhogyan is próbálom, de sehogy sem látom, hogy a dolgok "rendezetlenség" növekedne.


elejére ... 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 ... végére
 

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk